Νέα

Ζούμε στην εποχή του ΕΡΓΟΔΟΤΗ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 418
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
ρε παιδιά πάντα έτσι ήτανε! απλά εξαρτάται αν πέσεις σε καθίκι ή όχι,
γνωστή εταιρία security στην Κ<<<< σε έβαζε να υπογράψεις παραίτηση με ανοικτή ημερομηνία για να σε προσλάβει,
πλήρωνες 90 ευρώ στολή (ανεπιστρεπτί!), δώρα 100 ευρώ (αν σου αρέσει σου λέγανε), και αν τους πήγαινες επιθεώρηση εργασίας σου λέγανε έλα από την εταιρία θα στα δώουμε (και σε δέρνανε 10 άτομα), οπότε μπουρδέλο είναι μην το ψάχνετε, καλύτερα μόνος σας πχ ταξιτζής, κομμωτής, αυτοαπασχολούμενος που λένε
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
240 ευρω τετραωρο και 500 το οκταωρο για κατω των 25 και 570 το οκαωρο για ανω των 25
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
παμε  σε πιο απλα τον κοινωνικο σου τουρισμο ποιος τον πληρωνει? αυτος που πληρωνει φορους οχι εσυ δηλαδη

και ποιος σου ειπε οτι ενας ανεργος δεν πληρωνει εμμεσους φορους
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Κάθισα και διάβασα όλες τις απαντήσεις ναι. Σε γενικές γραμμές δεν είναι λάθος ή μαλλον επιβάλεται να διεκδικείς όπως λέει ο τύπος που έχει τη μάπα του Τσε εκεί. Έχει δίκιο. Ωστόσο πρέπει να είσαι δίκαιος με όλους και με όλα. Υπάρχουν πολλοί εργοδότες που απλώς εκμεταλλευονται τις περιστάσεις και σε πατάνε στο λαιμό, βλεπε Jumbo, Πλαίσιο κάτι τηλεφωνικές και λοιπά. Υπάρχουν και εργοδότες όπως ο τύπος με το φροντηστήριο που παλευει. Αυτούς δεν πρέπει ρε συ Αλεξ και Τραμουντάνα να τους αφήνεις, πρέπει να τους ξεμπροστιάζεις. Πρέπει τα εργατικά κινήματα να μην είναι ούτε αναρχομπαχάλ ούτε παμίτικα. Πρέπει ο συνδικαλισμός σε πρωτοβάθμιο επίπεδο να δουλευε κατά τρόπο υγιή.

Εχω καταλήει πως είναι ότι χειρότερο να είσαι ΜΙΣΘΩΤΟΣ. Έχεις το κάθε πούστη να σου κουνάει βιογραφικά και να στο παίζεις γιάπης σε μια χώρα που οι περισότεροι πάνε μέσω γνωστών σε θέσεις και οι λοιποί γίνονται απλώς σκλάβοι
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
341
Κριτικές
4
Like
63
Πόντοι
1
Μόνο στις ναυτιλιακές ξέρω ότι πληρώνεσαι και με το παραπάνω. Παραπάνω ωράριο όμως αλλά παίρνεις μέχρι και τις υπερωρίες

Οχι σε όλες και όχι σε όλα τα πόστα. Αλλά εκεί μιλάμε για τρελά υπερκέρδη (ναι και σε καιρό κρίσης γίνεται πάρτυ ειδικά με το Φυσικό αέριο)
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Μια ζωη ηταν η εποχη του εργοδοτη.ξαναγινα υπαλληλος λογω μαλακιας κλεινωντας το μαγαζι μου.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΠΟ ΚΥΡΙΟΣ ΕΓΙΝΑ .....-ΑΚΗΣ...φιλοι εφυγαν οταν εμεινα απο λ7..τωρα υπομενω εναν ηλιθιο που κατα τυχη ανοιξε μαγαζι.το εχει ακομα ανοικτο κλεβωντας ασυστολωσ τους πελατες σε προσπαθεια να επιβιωση.το μαγαζι δουλευει με την δικη μου αδεια..υπομενω λιγο ακομα κ ονειρευομαι απο τωρα το τελος νοεμβρη που θα τονκλασω κανονικα κρεμοντας τον μια ωραια παρασκευη.ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΛΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ!!!!!με χαροποιη ιδιαιτερα οτι οι πελατες θα με ακολουθησουν στο νεο μου καταστημα.....ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΣΑΣ!!!!

Αδερφέ με όλη τη δύναμή μου σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις. Συμπληρώνω όμως ότι δεν εήταν πάντα η εποχή του εργοδότη. Κάποτε μπορούσες να επιβιώσεις... Τώρα σε πηδάνε και να λες ευχαριστώ κιόλας...
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Οχι σε όλες και όχι σε όλα τα πόστα. Αλλά εκεί μιλάμε για τρελά υπερκέρδη (ναι και σε καιρό κρίσης γίνεται πάρτυ ειδικά με το Φυσικό αέριο)

Αδερφέ SnakeSpir στις ναυτιλιακές όπως και στο 99% των εταιρειών σε σοβαρές θέσεις και όχι σε δουλειες των 500 και 700 ευρώ πρέπει να παρέμβουν πολύ ισχυρά ή πολύ κοντά σεσ ένα προσκείμενα μέσα για να μπεις. Αλλιώς πρεπει να έχεις βιογραφικό με London School of Economics και τέτοια. Ναι και εκεί παίζουν διάφορες αμοιβές.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.891
Like
12.894
Πόντοι
2.606
Γιατί, φίλε, οι "επιχειρηματίες............." είναι υπεράνω κριτικής καί μάλιστα όταν ο κρίνων είναι από τον ίδιο επαγγελματικό χώρο???
φιλε εγραψα  εισαι εσυ  για τον χαποακι συγγεκριμενα και ειμαι υπολογος γιαυτα που γραφω οχι για αυτα που καταλαβαινεις
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Επειδή μπαίνουν και επισκέπτες εδώ και χάνονται μεταξύ αντιπαραθέσεων ALEX και Hipopaki και ΜΕΝΕΔΗΜΟ δίνω τροφή και επαναλαμβάνω το ρητό εκείνου του θείου ενός συνφορουμίτη εδώ:

παιδί μου η επιτυχία του εμπόρου είναι να κερδίζει στην αγορά για να μπορεί να πουλάει φτηνά και να τζιράρει
- παιδί μου το πιάτο του έμπορα μπορεί να είναι και άδειο... το πιάτο του εργάτη δεν πρέπει να είναι άδειο..
- παιδί μου το αφεντικό είναι ο πατέρας... και σαν πατέρας πρώτα τα παιδιά του ταίζει και μετά τον εαυτό του...
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Επειδή μπαίνουν και επισκέπτες εδώ και χάνονται μεταξύ αντιπαραθέσεων ALEX και Hipopaki και ΜΕΝΕΔΗΜΟ δίνω τροφή και επαναλαμβάνω το ρητό εκείνου του θείου ενός συνφορουμίτη εδώ:

παιδί μου η επιτυχία του εμπόρου είναι να κερδίζει στην αγορά για να μπορεί να πουλάει φτηνά και να τζιράρει
- παιδί μου το πιάτο του έμπορα μπορεί να είναι και άδειο... το πιάτο του εργάτη δεν πρέπει να είναι άδειο..
- παιδί μου το αφεντικό είναι ο πατέρας... και σαν πατέρας πρώτα τα παιδιά του ταίζει και μετά τον εαυτό του...


ο συμφορουμητης που ποσταρε αυτο για το θειο του ξεχναει συντομα και ποσταρει αυτο εδω



γιατι αλλιώς ο εργοδοτης θα βαρέσει φαλημέντο και εσύ θα μείνεις με την πούτσα στο χέρι

και ναι ρε μαλάκα το χρωστάς... γιατί δεν ρώτησες αν τον προηγούμενο μήνα έκανε τον απαραίτητο τζίρο ώστε να μπορεί να σε πληρώσει ηλίθιε.. παρόλα όμως αυτά έβαλε από τα προηγούμενα (που δεν είχε και υποχρέωση) και σε πλήρωσε ηλίθιε..

και τώρα τι του λες "ξέρεις δεν με ενδιαφέρει αν θα πληρωθείς από τον πελάτη... υποχρέωση σου είναι να με πληρώσεις ότι και αν γίνει¨"

στο διάολο γαμώ την μαλακισμένη νοοτροπία σας...

ΥΓ γα;μώ το εργατικό σας δίκαιο και τους μαλάκες που το βρήκανε έτσι ώστε ο κάθε τεμπέλης και γελοίος να κρύβεται από πίσω του...
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Για να συνεχίσω ο συνφορουμίτης Τραμουντάνα, (ο οποιος είναι μια στο καρφί μια στο πέταλο) και χωρίς να πω ότι συμφωνώ σε όλα μαζί του, και δη για τη Δημιουργία Ξανά που λέει κάπου στο προφιλ του, αλλά τη παρακάτω ιστορία είναι άξια σεβασμού και μνείας:

ο συνεταίρος του θείου μου (αρκετά νεώτερος και τέως υπάλληλος του) με πήγε σε ένα εργοστάσιο στην Τουρκία (όχι μεγάλο οικογενειακή επιχείρηση πολλών χρόνων με 310 εργαζόμενους εκ των οποίων οι 270 στην παραγωγή εργάτες)... οι εργαζόμενοι εκεί παίρναν χαμηλούς μισθούς ... παρόλα αυτά το αφεντικό το είχαν σαν τον θεό ... όταν είδα κατάλαβα το γιατί..
-το αφεντικό ήταν στην δουλειά πριν από τους εργάτες
-το αφεντικό γνώριζε 270 ανθρώπους που είχε στην δούλεψη του με τα μικρά ονόματα, την οικογενειακή τους κατάσταση ακόμη και τα ονόματα των εγγονιών τους ...
-το αφεντικό είχε πάει στους γάμους όλων των εργατουπαλλήλων του, πήγαινε στις κηδείες των συγγενών τους..
-το αφεντικό έτρωγε μαζί τους στο εστιατόριο που είχε η επιχείρηση το ίδιο φαγητό που σέρβιρε στους εργάτες και μάλιστα περίμενε να έρθει η σειρά του να σερβιριστεί ...
-το αφεντικό ακόμη και στις εποχές της κρίσης στην Τουρκία (πολύ περισσότερες από τις δικές μας) δεν καθυστέρησε ούτε μια ώρα το βδομαδιάτικο... μάλιστα στην κρίση μετά το κρέμασμα του Μεντερές πούλησε το σπίτι του για να έχει λεφτά να πληρώνει το προσωπικό...

μαζεύεις 100... δίνεις αυτά που σου δώσανε για να τα δώσεις σε άλλους (ΦΠΑ), δίνεις το μεροκάματο, δίνεις την ασφάλεια του εργάτη να μην μείνει στον άσσο η οικογένεια του, κρατάς για να συνεχίσει να υπάρχει το μαγαζί και αν περισσέψουν πας και φαγητό στα παιδιά σου... αν όχι μένεις νηστικός ή τρώς από αυτά που περισσεύουν τις άλλες μέρες...
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Για να συνεχίσω ο συνφορουμίτης Τραμουντάνα, και χωρίς να πω ότι συμφωνώ σε όλα μαζί του, και δη για τη Δημιουργία Ξανά που λέει κάπου στο προφιλ του, αλλά τη παρακάτω ιστορία είναι άξια σεβασμού και μνείας:

ο συνεταίρος του θείου μου (αρκετά νεώτερος και τέως υπάλληλος του) με πήγε σε ένα εργοστάσιο στην Τουρκία (όχι μεγάλο οικογενειακή επιχείρηση πολλών χρόνων με 310 εργαζόμενους εκ των οποίων οι 270 στην παραγωγή εργάτες)... οι εργαζόμενοι εκεί παίρναν χαμηλούς μισθούς ... παρόλα αυτά το αφεντικό το είχαν σαν τον θεό ... όταν είδα κατάλαβα το γιατί..
-το αφεντικό ήταν στην δουλειά πριν από τους εργάτες
-το αφεντικό γνώριζε 270 ανθρώπους που είχε στην δούλεψη του με τα μικρά ονόματα, την οικογενειακή τους κατάσταση ακόμη και τα ονόματα των εγγονιών τους ...
-το αφεντικό είχε πάει στους γάμους όλων των εργατουπαλλήλων του, πήγαινε στις κηδείες των συγγενών τους..
-το αφεντικό έτρωγε μαζί τους στο εστιατόριο που είχε η επιχείρηση το ίδιο φαγητό που σέρβιρε στους εργάτες και μάλιστα περίμενε να έρθει η σειρά του να σερβιριστεί ...
-το αφεντικό ακόμη και στις εποχές της κρίσης στην Τουρκία (πολύ περισσότερες από τις δικές μας) δεν καθυστέρησε ούτε μια ώρα το βδομαδιάτικο... μάλιστα στην κρίση μετά το κρέμασμα του Μεντερές πούλησε το σπίτι του για να έχει λεφτά να πληρώνει το προσωπικό...

μαζεύεις 100... δίνεις αυτά που σου δώσανε για να τα δώσεις σε άλλους (ΦΠΑ), δίνεις το μεροκάματο, δίνεις την ασφάλεια του εργάτη να μην μείνει στον άσσο η οικογένεια του, κρατάς για να συνεχίσει να υπάρχει το μαγαζί και αν περισσέψουν πας και φαγητό στα παιδιά σου... αν όχι μένεις νηστικός ή τρώς από αυτά που περισσεύουν τις άλλες μέρες...

ακομα καλητερα και μετα ποσταρει αυτο


γιατι αλλιώς ο εργοδοτης θα βαρέσει φαλημέντο και εσύ θα μείνεις με την πούτσα στο χέρι

και ναι ρε μαλάκα το χρωστάς... γιατί δεν ρώτησες αν τον προηγούμενο μήνα έκανε τον απαραίτητο τζίρο ώστε να μπορεί να σε πληρώσει ηλίθιε.. παρόλα όμως αυτά έβαλε από τα προηγούμενα (που δεν είχε και υποχρέωση) και σε πλήρωσε ηλίθιε..

και τώρα τι του λες "ξέρεις δεν με ενδιαφέρει αν θα πληρωθείς από τον πελάτη... υποχρέωση σου είναι να με πληρώσεις ότι και αν γίνει¨"

στο διάολο γαμώ την μαλακισμένη νοοτροπία σας...

ΥΓ γα;μώ το εργατικό σας δίκαιο και τους μαλάκες που το βρήκανε έτσι ώστε ο κάθε τεμπέλης και γελοίος να κρύβεται από πίσω του...
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Άκου, και εμένα μου τη σπάνε τα ΣΥΡΙΖΟΜΠΑΧΑΛ και οι τεμπελόφατσες των Εξαρχείων. Βέβαια σέβομαι τέτοιους σαν εσένα πχ που θέλουν δίκαια και ομορφα να δουλευουν και να αμοιβονται. Πολλοί όμως απλώς κάνουν την επανάστασή τους επειδή δεν θέλουν να δουλέψουν... Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που λένε και έχουν δίκιο. όπως πχ εσύ που λες ότι αν εργάζεσαι και ότι  ο άλλος πρέπει να πληρώνει, αλλιώς να το κλείσει το μαγαζί του. μαζί σου σε αυτό.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Άκου, και εμένα μου τη σπάνε τα ΣΥΡΙΖΟΜΠΑΧΑΛ και οι τεμπελόφατσες των Εξαρχείων. Βέβαια σέβομαι τέτοιους σαν εσένα πχ που θέλουν δίκαια και ομορφα να δουλευουν και να αμοιβονται. Πολλοί όμως απλώς κάνουν την επανάστασή τους επειδή δεν θέλουν να δουλέψουν... Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που λένε και έχουν δίκιο. όπως πχ εσύ που λες ότι αν εργάζεσαι και ότι  ο άλλος πρέπει να πληρώνει, αλλιώς να το κλείσει το μαγαζί του. μαζί σου σε αυτό.

ειδες τελικα συμφωνουμε δεν λεω τπτ παραλογο
απλα ο τραμου που φασκει και αντιφασκει ποσταρα οτι αλλιως τα λεει στις 5 το απογευμα και αλλιως στις 8
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.477
Like
21.846
Πόντοι
5.006
ειδες τελικα συμφωνουμε δεν λεω τπτ παραλογο
απλα ο τραμου που φασκει και αντιφασκει ποσταρα οτι αλλιως τα λεει στις 5 το απογευμα και αλλιως στις 8
τυπε  στις 8 τον πιανει το ποτο μαλλον... :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom