Νέα

Ζούμε στην εποχή του ΕΡΓΟΔΟΤΗ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 418
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Σε αυτη τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις. Αν δε θα είμαι κάθαρμα δεν θα έχω υπάλληλο κάθαρμα. Αν το ανακαλύψω θα πάρει δρόμο. Δεν θα βλέπω ανταγωνιστές, μόνο συναγωνιστές που με τη παρουσία τους θα με κάνουν καλύτερο!

Συμφωνω. Για να μην βρεις υπαλληλο-καθαρμα πρεπει να ψαξεις παρα πολυ. Γιατι οπως οι ανθρωποι γινονται μουνοπανα οταν γινονται εργοδοτες ετσι γινονται και παρασιτα οταν γινουν υπαλληλοι. Αν παρει δρομο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρεθουν καποιοι (που ακουνε μονο τις ιστοριες των υπαλληλων), να σου πουν οτι τον εκμεταλευτηκες και οτι εισαι γουρουνι. Στο τελος θα γινεις ιστορια σε ενα θρεντ σαν κι αυτο συντηρωντας τον μυθο του "κακου εργοδοτη"

Οτι και αν επιλεξεις να βλεπεις εσυ, δεν σημαινει οτι το αλλο δεν υπαρχει. Αργα η γρηγορα θα το βρεις μπροστα σου. τι θα κανεις?
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Συμφωνω. Για να μην βρεις υπαλληλο-καθαρμα πρεπει να ψαξεις παρα πολυ. Γιατι οπως οι ανθρωποι γινονται μουνοπανα οταν γινονται εργοδοτες ετσι γινονται και παρασιτα οταν γινουν υπαλληλοι. Αν παρει δρομο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρεθουν καποιοι (που ακουνε μονο τις ιστοριες των υπαλληλων), να σου πουν οτι τον εκμεταλευτηκες και οτι εισαι γουρουνι. Στο τελος θα γινεις ιστορια σε ενα θρεντ σαν κι αυτο συντηρωντας τον μυθο του "κακου εργοδοτη"

Οτι και αν επιλεξεις να βλεπεις εσυ, δεν σημαινει οτι το αλλο δεν υπαρχει. Αργα η γρηγορα θα το βρεις μπροστα σου. τι θα κανεις?

Αγαπητέ μου άκουσε να δεις,

Αν είσαι άσχετος ναι θα  βρεις κάθαρμα. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΜΙΣΘΟ ΣΚΛΑΒΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ. Υπάρχουν πολλοί που δεν είναι όμως. Κανείς δεν αντιλέγει. Σήμερα υπάρχουν ουκ ολίγοι τεμπέληδες υποψήφιοι εργαζόμενοι στην αγορά εργασίας...

Ναι θέλω να ακουώ και τις ιστορίες των εργοδοτών, δεν έχω πρόβλημα.


Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Όχι για μένα δεν πρόκειται να υπάρξει κανένας τέτοιος μύθος κανενός κακού εργοδότη. Απλά πράγματα. Υπάρχουν όρια στην επανάσταση των τεμπεληδων που απλώς φωνάζουν για να φωνάζουν από εκείνους που πραγματικά αδικούνται από έναν κακό εργοδότη

 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.891
Like
12.892
Πόντοι
2.606
Υπάρχουν όρια στην επανάσταση των τεμπεληδων που απλώς φωνάζουν για να φωνάζουν από εκείνους που πραγματικά αδικούνται από έναν κακό εργοδότη


το αυτο
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Υπάρχουν όρια στην επανάσταση των τεμπεληδων που απλώς φωνάζουν για να φωνάζουν από εκείνους που πραγματικά αδικούνται από έναν κακό εργοδότη


το αυτο

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Αγαπητέ μου άκουσε να δεις,

Αν είσαι άσχετος ναι θα  βρεις κάθαρμα. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΜΙΣΘΟ ΣΚΛΑΒΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ. Υπάρχουν πολλοί που δεν είναι όμως. Κανείς δεν αντιλέγει. Σήμερα υπάρχουν ουκ ολίγοι τεμπέληδες υποψήφιοι εργαζόμενοι στην αγορά εργασίας...

Ναι θέλω να ακουώ και τις ιστορίες των εργοδοτών, δεν έχω πρόβλημα.


Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Όχι για μένα δεν πρόκειται να υπάρξει κανένας τέτοιος μύθος κανενός κακού εργοδότη. Απλά πράγματα. Υπάρχουν όρια στην επανάσταση των τεμπεληδων που απλώς φωνάζουν για να φωνάζουν από εκείνους που πραγματικά αδικούνται από έναν κακό εργοδότη

To point μου ειναι οτι η κατασταση ειναι κατα πολυ περισσοτερο συνθετη απο το ασπρο-μαυρο κακος εργοδοτης-καλος υπαλληλος. Για μενα η πρωταρχικη δουλεια σου σαν εργοδοτης ειναι να εξασφαλισεις το εισοδημα ολων οσων απασχολουνται στην επιχειρηση σου, μαζι με το δικο σου ασφαλως. Και η αποψη μου ειναι οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Συμφωνω απολυτα με την τελευταια προταση στο ποστ σου.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
To point μου ειναι οτι η κατασταση ειναι κατα πολυ περισσοτερο συνθετη απο το ασπρο-μαυρο κακος εργοδοτης-καλος υπαλληλος. Για μενα η πρωταρχικη δουλεια σου σαν εργοδοτης ειναι να εξασφαλισεις το εισοδημα ολων οσων απασχολουνται στην επιχειρηση σου, μαζι με το δικο σου ασφαλως. Και η αποψη μου ειναι οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Ουσιαστικα συμφωνω απολυτα με την τελευταια προταση στο ποστ σου.

Με την επισήμανση:

Πρώτα ο υπάλληλος μετά εσύ.

Εσύ ασκείς δραστηριότητα, εκείνος εργάζεται. Ουσιώδης διαφορά.

Ο υπάλληλος δεν είναι συνέταιρος στις ζημίες και τα κέρδη. Πρόκειται για ένα ουσιώδες χαρακτηριστικό που δεν καταλαβαίνουν ακόμα και οι top managers.

O υπάλληλος για να ζήσει χρειάζεται μισθό.

Ναι δεν είναι όλα άσπρα - μαύρα. Και μάλιστα το τόνισα πολλάκις φορών. Και εγώ και όλοι οι επισκέπτες αυτού του φόρουμ θα έστηναν πλάτη στον εργοδότη τους, ναι και απλήρωτοι αλλά πρόσεχε: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, εκεί που το αφεντικό έχε πάψει να είναι αφεντικό, δεν απειλεί, δεν κουνάει βιογραφικά των άλλων υποψηφίων, δεν διώχνει όπως έκανε το Πρακτικερ τον υπάλληλο που αυτοκτόνησε μετά από δυο μέρες, δε πληρώνει με κουπόνια όπως η ICAP, δεν πληρώνει με προιοντα όπως κάποια σουπερμαρκετ, δεν πατάει πάνω σου όπως στο Jumbo. Δεν κάνει όπως ξέρω έναν που έχει μαγαζί με παπούτσια που πλέον χαρούμενος μου είπε: ΕΙΜΑΙ ΩΑΡΑΙΟΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ 420 ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ, ΑΝ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΛΛΕΣ ... (έξω από το μαγαζί του έχει σε μονιμη βάση το "Ζητείται κοπέλα" σαν εκφοβισμό σε όποια δουλευει μέσα ότι: Κοίτα να δεις αν δεν έχεις χαμόγελο ή αν γκρινιάζεις για ωράρια και λοιπά έφυγες...)

Αν όλα αυτά δεν κάνει ναι και υπομονή θα κάνεις και όλα. Δεν τσουβαλιάζω παιδιά. Ποτέ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Με την επισήμανση:

Πρώτα ο υπάλληλος μετά εσύ.

Εσύ ασκείς δραστηριότητα, εκείνος εργάζεται. Ουσιώδης διαφορά.

Ο υπάλληλος δεν είναι συνέταιρος στις ζημίες και τα κέρδη. Πρόκειται για ένα ουσιώδες χαρακτηριστικό που δεν καταλαβαίνουν ακόμα και οι top managers.

O υπάλληλος για να ζήσει χρειάζεται μισθό.

Ναι δεν είναι όλα άσπρα - μαύρα. Και μάλιστα το τόνισα πολλάκις φορών. Και εγώ και όλοι οι επισκέπτες αυτού του φόρουμ θα έστηναν πλάτη στον εργοδότη τους, ναι και απλήρωτοι αλλά πρόσεχε: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, εκεί που το αφεντικό έχε πάψει να είναι αφεντικό, δεν απειλεί, δεν κουνάει βιογραφικά των άλλων υποψηφίων, δεν διώχνει όπως έκανε το Πρακτικερ τον υπάλληλο που αυτοκτόνησε μετά από δυο μέρες, δε πληρώνει με κουπόνια όπως η ICAP, δεν πληρώνει με προιοντα όπως κάποια σουπερμαρκετ, δεν πατάει πάνω σου όπως στο Jumbo. Δεν κάνει όπως ξέρω έναν που έχει μαγαζί με παπούτσια που πλέον χαρούμενος μου είπε: ΕΙΜΑΙ ΩΑΡΑΙΟΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ 420 ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ, ΑΝ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΛΛΕΣ ... (έξω από το μαγαζί του έχει σε μονιμη βάση το "Ζητείται κοπέλα" σαν εκφοβισμό σε όποια δουλευει μέσα ότι: Κοίτα να δεις αν δεν έχεις χαμόγελο ή αν γκρινιάζεις για ωράρια και λοιπά έφυγες...

Αν όλα αυτά δεν κάνει ναι και υπομονή θα κάνεις και όλα. Δεν τσουβαλιάζω παιδιά. Ποτέ.
Πόσο εφικτό θα ηταν αραγε  να "ασφαλιζει" ο εργοδότης την τυχον αδυναμια του να μην πληρωσει μισθους για ένα διαστημα λογω χαμηλού τζίρου ή άλλης εύλογης αιτίας?
Και ισως να ηταν και υποχρεωτικη αυτή η ασφαλιση.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Πόσο εφικτό θα ηταν αραγε  να "ασφαλιζει" ο εργοδότης την τυχον αδυναμια του να μην πληρωσει μισθους για ένα διαστημα λογω χαμηλού τζίρου ή άλλης εύλογης αιτίας?
Και ισως να ηταν και υποχρεωτικη αυτή η ασφαλιση.

Ο προβληματισμός σου από νομικής άποψης είναι γαμάτος και ως θέμα προς συζήτηση. Δεν ξέρω ομολογώ τι γίνεται σε διεθνές στερέωμα. Πολύ σωστός προβληματισμός. Βέβαια έχε υπόψη σου νομίζω ότι σε ετήσιους ισολογισμούς προβλέπεται κάτι σαν αποζημιώσεις προσωπικού ή κάτι τέτοιο.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Πόσο εφικτό θα ηταν αραγε  να "ασφαλιζει" ο εργοδότης την τυχον αδυναμια του να μην πληρωσει μισθους για ένα διαστημα λογω χαμηλού τζίρου ή άλλης εύλογης αιτίας?
Και ισως να ηταν και υποχρεωτικη αυτή η ασφαλιση.
κατω το κεφαλαιο :rockon:
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου. Όταν μπαίνεις σε ένα χώρο εργασιακό και αποκτάς πελατολόγιο σαν υπάλληλος πωλητής, δε θες νακοντράρεις και πολύ την ετιαρία γιατί θα σε πετάξει έξω από τον ανταγωνισμό. Θα βγάλει άσχημη εικόνα για σένα και μπορεί να χασεις πελάτες. Γιατί και εταιρία να άλλαζα τους πελάτες τους ίδιους θα είχα και θα πλησίαζα ξανά.

Δεύτερον είχα απειλήσει ότι θα πάω στην επιθεώρηση εργασίας, γιατί ακόμα και όταν έφυγα, τα χρωστούμενα μου τα έδωσα μετά από ένα χρόνο αφόρητης πίεσης που του έκανα. Η επιθεώρηση εργασίας έχει τόσα περιστατικά που θα ασχοληθεί μαζί μου μετά από κάποιο διάστημα...

Δεν είναι θέμα θύματος, είναι ότι θέλω να τελειώσει αναίμακτα. Και δυστυχώς κάποιοι πατάνε στην καλή μου διάθεση. αλλά και στη διάθεση άλλων.

Όπως και να έχει ξανατονίζω, αν ήταν μια περιστασιακή δουλειά που δε με ένοιαζε οκ θα τον κυνήγαγα. Αλλά όταν ο κύκλος είναι πολύ κλειστός δεν ήθελα να δημιουργήσω εχθρούς στον κλάδο μου. Μπορεί να μου γύρναγε μπούμερανγκ σε επόμενη δουλειά λόγω γνωριμιών του. Ξαναλέω μόνο για το αν παρέμενα στον ίδιο κλάδο
:thumbsup: ετσι ειναι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ο προβληματισμός σου από νομικής άποψης είναι γαμάτος και ως θέμα προς συζήτηση. Δεν ξέρω ομολογώ τι γίνεται σε διεθνές στερέωμα. Πολύ σωστός προβληματισμός. Βέβαια έχε υπόψη σου νομίζω ότι σε ετήσιους ισολογισμούς προβλέπεται κάτι σαν αποζημιώσεις προσωπικού ή κάτι τέτοιο.
Αναρωτιέμαι τωρα.
Αυτος ο προβληματισμος είναι "δεξιος" ή "αριστερος"?
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Με την επισήμανση:

Πρώτα ο υπάλληλος μετά εσύ.

Εσύ ασκείς δραστηριότητα, εκείνος εργάζεται. Ουσιώδης διαφορά.

Ο υπάλληλος δεν είναι συνέταιρος στις ζημίες και τα κέρδη. Πρόκειται για ένα ουσιώδες χαρακτηριστικό που δεν καταλαβαίνουν ακόμα και οι top managers.

O υπάλληλος για να ζήσει χρειάζεται μισθό.

Ναι δεν είναι όλα άσπρα - μαύρα. Και μάλιστα το τόνισα πολλάκις φορών. Και εγώ και όλοι οι επισκέπτες αυτού του φόρουμ θα έστηναν πλάτη στον εργοδότη τους, ναι και απλήρωτοι αλλά πρόσεχε: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, εκεί που το αφεντικό έχε πάψει να είναι αφεντικό, δεν απειλεί, δεν κουνάει βιογραφικά των άλλων υποψηφίων, δεν διώχνει όπως έκανε το Πρακτικερ τον υπάλληλο που αυτοκτόνησε μετά από δυο μέρες, δε πληρώνει με κουπόνια όπως η ICAP, δεν πληρώνει με προιοντα όπως κάποια σουπερμαρκετ, δεν πατάει πάνω σου όπως στο Jumbo. Δεν κάνει όπως ξέρω έναν που έχει μαγαζί με παπούτσια που πλέον χαρούμενος μου είπε: ΕΙΜΑΙ ΩΑΡΑΙΟΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ 420 ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ, ΑΝ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΛΛΕΣ ... (έξω από το μαγαζί του έχει σε μονιμη βάση το "Ζητείται κοπέλα" σαν εκφοβισμό σε όποια δουλευει μέσα ότι: Κοίτα να δεις αν δεν έχεις χαμόγελο ή αν γκρινιάζεις για ωράρια και λοιπά έφυγες...

Αν όλα αυτά δεν κάνει ναι και υπομονή θα κάνεις και όλα. Δεν τσουβαλιάζω παιδιά. Ποτέ.

Θα διαφωνησω εδω

Πρωτα η επιχειρηση και μετα ο υπαλληλος η εσυ. Γιατι χωρις αυτο δεν θα υπηρχε κανεις απο τους δυο. Ολα λοιπον- κατα την γνωμη μου- πρεπει να γινονται με γνωμονα την βιωσιμοτητα της δουλειας.

Το οτι ο υπαλληλος πρεπει να πληρωνεται δεν το συζηταω, απορω κι ολας που τεθηκε τετοιο θεμα.

Η ψυχολογικη πιεση και ο εξευτελισμος στην εργασια ειναι πραγματα που μονο σε σκλαβους αρμοζουν και -το κυριοτερο- κανουν κακο στην αποδοση και φθινουν μακροπροθεσμα την επιχειρηση. Δεν ειναι φιλανθρωπια ουτε καλοσυνη αν κανεις το αντιθετο, ειναι πολιτικη κερδους.

Ο φιλος σου με το παπουτσαδικο αν δεν επαιρνε κοριτσια με 420ε θα το εκλεινε το μαγαζι και δεν θα ειχε ουτε αυτος δουλεια ουτε οι κοπελες που απασχολει. Γιατι νομιζεις οτι επεσαν τοσο οι μισθοι? Γιατι απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη στην ελληνικη αγορα εργασιας. Μην νομιζεις οτι και στον ιδιοκτητη του παπουτσαδικου θα μενουν περισσοτερα απο αυτα που δινει στους υπαλληλους. Εκτος φυσικα αν δεν πληρωνει τιποτα απο τις υποχρεωσεις του, οπως συνηθιζεται τελευταια.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Λοιπόν το θέμα που θέτει ο Αλεξ είναι καθόλα σοβαρό. Πάρτυ θα κάνουν οι ασφαλιστικές θα μου πεις. Ωστόσο είναι ένα ζήτημα προς συζήτηση.
τυπε οτι θεμα και να θεσει ο αλεξ θα ειναι σοβαρο :rockon:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Θα διαφωνησω εδω

Πρωτα η επιχειρηση και μετα ο υπαλληλος η εσυ. Γιατι χωρις αυτο δεν θα υπηρχε κανεις απο τους δυο. Ολα λοιπον- κατα την γνωμη μου- πρεπει να γινονται με γνωμονα την βιωσιμοτητα της δουλειας.

Το οτι ο υπαλληλος πρεπει να πληρωνεται δεν το συζηταω, απορω κι ολας που τεθηκε τετοιο θεμα.

Η ψυχολογικη πιεση και ο εξευτελισμος στην εργασια ειναι πραγματα που μονο σε σκλαβους αρμοζουν και -το κυριοτερο- κανουν κακο στην αποδοση και φθινουν μακροπροθεσμα την επιχειρηση. Δεν ειναι φιλανθρωπια ουτε καλοσυνη αν κανεις το αντιθετο, ειναι πολιτικη κερδους.

Ο φιλος σου με το παπουτσαδικο αν δεν επαιρνε κοριτσια με 420ε θα το εκλεινε το μαγαζι και δεν θα ειχε ουτε αυτος δουλεια ουτε οι κοπελες που απασχολει. Γιατι νομιζεις οτι επεσαν τοσο οι μισθοι? Γιατι απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη στην ελληνικη αγορα εργασιας. Μην νομιζεις οτι και στον ιδιοκτητη του παπουτσαδικου θα μενουν περισσοτερα απο αυτα που δινει στους υπαλληλους. Εκτος φυσικα αν δεν πληρωνει τιποτα απο τις υποχρεωσεις του, οπως συνηθιζεται τελευταια.

Αδερφέ μου κάπου έγραψα ότι πρώτα η επιχείρηση και μάλιστα είπα ότο ο Έλληνας εργοδότης πρώτα σκέφετεται τη παρτάκλα του και μετα την επιχείρηση, άσε που μπερδευει τη δική του τσέπη με τη τσέπη και τη περιουσία της επιχείρησς του.
Το ότι ο υπάλληλος δεν πληρώνεται δεν τέθηκε ούτε από μένα ούτε από κανέναν, τίθεται από την πραγματικότητα που οι πολλοί εργοδότες με πρόσχημα την κρίση βρίσκουν ευκαιρία να μη πληρώνουν. Δεν εννοώ αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν.

Ο τύπος με το παπουτσάδικο δεν θα έκλεινε, όχι δεν είναι όπως τα λες. Δυο κοπέλες απασχολεί. Θα μπορούσε έστω και στα μαυρα να δίνει στη καθεμιά από 200 ευρώ παραπάνω. Του το είπα. Ξέρεις τι μου απάντησε; - Αν μπορούσα θα έπαιρνα καιμε Voucher.. Λοιπόν μη λέμε ότι θέλουμε δικέ μου. Ξέρω πότε υπάρχει πραγματική ανάγκη να βάλει πλάτη ο εργαζόμενος και πότε του ζητάνε να βάλει το κώλο του κανονικά.
Έχουν βρει όλοι τώρα: Κρίση και πληρώνουν με όρους σκλαβιάς.. Δηλαδή τα coffe island που δίνου 420 στους υπαλλήλους τι δε βγαίνουν; Αφού έχουν ανοίξει σε κάθε γωνία, αναπτύσσσονται, τι στο διάολο η εταιρεία μαμα λέει στους ενοικιαστές δικαιωμάτων να δίνουν το κατώτερο?
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Αδερφέ μου κάπου έγραψα ότι πρώτα η επιχείρηση και μάλιστα είπα ότο ο Έλληνας εργοδότης πρώτα σκέφετεται τη παρτάκλα του και μετα την επιχείρηση, άσε που μπερδευει τη δική του τσέπη με τη τσέπη και τη περιουσία της επιχείρησς του.
Το ότι ο υπάλληλος δεν πληρώνεται δεν τέθηκε ούτε από μένα ούτε από κανέναν, τίθεται από την πραγματικότητα που οι πολλοί εργοδότες με πρόσχημα την κρίση βρίσκουν ευκαιρία να μη πληρώνουν. Δεν εννοώ αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν.

Ο τύπος με το παπουτσάδικο δεν θα έκλεινε, όχι δεν είναι όπως τα λες. Δυο κοπέλες απασχολεί. Θα μπορούσε έστω και στα μαυρα να δίνει στη καθεμιά από 200 ευρώ παραπάνω. Του το είπα. Ξέρεις τι μου απάντησε; - Αν μπορούσα θα έπαιρνα καιμε Voucher.. Λοιπόν μη λέμε ότι θέλουμε δικέ μου. Ξέρω πότε υπάρχει πραγματική ανάγκη να βάλει πλάτη ο εργαζόμενος και πότε του ζητάνε να βάλει το κώλο του κανονικά.
Έχουν βρει όλοι τώρα: Κρίση και πληρώνουν με όρους σκλαβιάς.. Δηλαδή τα coffe island που δίνου 420 στους υπαλλήλους τι δε βγαίνουν; Αφού έχουν ανοίξει σε κάθε γωνία, αναπτύσσσονται, τι στο διάολο η εταιρεία μαμα λέει στους ενοικιαστές δικαιωμάτων να δίνουν το κατώτερο?
Δεν εχουμε ουσιαστικη διαφωνια στις δυο πρωτες παραγραφους

Για τον δικο σου φυσικα δεν μπορω να ξερω ακριβως τι εχει γινει αλλα σιγουρα δεν μπορει να δωσει μαυρα. Η πολυ απλη λογικη της μειωσης ειναι οτι αυτος εκανε τζιρο 3χιλ τον μηνα τωρα κανει 1.5 (υποθετικα) ενω εχει να πληρωσει τις ιδιες υποχρεωσεις (ενοικιο, ικα, τεβε, φπα, εφορια, φως νερο τηλεφωνο, βενζινες κλπ κλπ). Οπως το βλεπω εγω υπαρχει μονο μια λυση απο την στιγμη που η αγοραστικη δυναμη του κοσμου δεν ειναι ουτε θα ειναι η ιδια με πριν. Περιορισμος στα εξοδα...Απο τα οποια εξοδα, δεν μπορουν να μειωθουν οι εισφορες στο κρατος γιατι χρωσταμε της μιχαλους και πρεπει να μαζευτει το χρημα, ουτε γινεται να αφησει τον εργοδοτη ετσι γιατι θα κλεισει το μαγαζι και δεν θα παρει μια. Αρα λοιπον το μονο που εγινε ειναι να μειωθουν τα λεφτα που δινει στον υπαλληλο. Αν δεν επεφταν οι μισθοι, πιστευω οτι ενα 60% (παραπανω) των ελλ επιχειρησεων θα ειχαν κλεισει. Το προβλημα δεν ειναι οτι παιρνει πολλα η λιγα ο υπαλληλος το προβλημα ειναι οτι παιρνει πολλα το κρατος για να καλυψει τις υποχρεωσεις που δημιουργηθηκαν απο την πελατειακη πολιτικη και διαφθορα των τελευταιων 30 χρονων. Αυτο δεν προκειται να αλλαξει εδω κοντα, δεν υπαρχει σωτηρια...
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Δεν εχουμε ουσιαστικη διαφωνια στις δυο πρωτες παραγραφους

Για τον δικο σου φυσικα δεν μπορω να ξερω ακριβως τι εχει γινει αλλα σιγουρα δεν μπορει να δωσει μαυρα. Η πολυ απλη λογικη της μειωσης ειναι οτι αυτος εκανε τζιρο 3χιλ τον μηνα τωρα κανει 1.5 (υποθετικα) ενω εχει να πληρωσει τις ιδιες υποχρεωσεις (ενοικιο, ικα, τεβε, φπα, εφορια, φως νερο τηλεφωνο, βενζινες κλπ κλπ). Οπως το βλεπω εγω υπαρχει μονο μια λυση απο την στιγμη που η αγοραστικη δυναμη του κοσμου δεν ειναι ουτε θα ειναι η ιδια με πριν. Περιορισμος στα εξοδα...Απο τα οποια εξοδα, δεν μπορουν να μειωθουν οι εισφορες το κρατος γιατι χρωσταμε της μιχαλους και πρεπει να μαζεψει το χρημα, ουτε γινεται να αφησει τον εργοδοτη ετσι γιατι θα κλεισει το μαγαζι και δεν θα παρει μια. Αρα λοιπον το μονο που εγινε ειναι να μειωθουν τα λεφτα που δινει στον υπαλληλο. Αν δεν επεφταν οι μισθοι, πιστευω οτι ενα 60% (παραπανω) των ελλ επιχειρησεων θα ειχαν κλεισει. Το προβλημα δεν ειναι οτι παιρνει πολλα η λιγα ο υπαλληλος το προβλημα ειναι οτι παιρνει πολλα το κρατος για να καλυψει τις υποχρεωσεις που δημιουργηθηκαν απο την πελατειακη πολιτικη και διαφθορα των τελευταιων 30 χρονων. Αυτο δεν προκειται να αλλαξει εδω κοντα, δεν υπαρχει σωτηρια...

Δεν έχεις άδικο σε αυτό με το πελατειακό κράτος.

Ωστόσο τονίζω ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ότι υπάρχει κρίση. Οι μισθοί είναι άμεσα συνεδεμένοι με την αγοραστική δύναμη. Ίσως θα ηταν καλύετρα να έρθει μια καταστροφή και να κλείνανε για να ξεκινήσει κάτι από την αρχή παρά αυτός ο αργός θάνατος όπυ το 80 τοις εκατό του πληθυσμού είναι ανενεργό.


Επαναλαμβάνω αρκετοί εργοδότες απλώς πατάνε στη κρίση για να πλουτίζουν αυτό λεω.


 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Δεν έχεις άδικο σε αυτό με το πελατειακό κράτος.

Ωστόσο τονίζω ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ότι υπάρχει κρίση. Οι μισθοί είναι άμεσα συνεδεμένοι με την αγοραστική δύναμη. Ίσως θα ηταν καλύετρα να έρθει μια καταστροφή και να κλείνανε για να ξεκινήσει κάτι από την αρχή παρά αυτός ο αργός θάνατος όπυ το 80 τοις εκατό του πληθυσμού είναι ανενεργό.


Επαναλαμβάνω αρκετοί εργοδότες απλώς πατάνε στη κρίση για να πλουτίζουν αυτό λεω.

Ειναι καποιοι που πατανε εκει, γεγονος. Προσωπικα παντως δεν πιστευω οτι η Ελλαδα δινει πλεον ευκαιριες πλουτισμου τουλαχιστον σε νεες επιχειρησεις. Τα κοφι αηλαντ, τα σουβλατζιδικα οι καφετεριες και γενικα οι μικρομεσαιες δουλειες που βλεπεις να μαζευουν σημερα το αγοραστικο κοινο μπορει σε 2-3χρονια να μην υπαρχουν. Τι μπορει, προσωπικα ειμαι σχεδον σιγουρος...

Γιατι μεγαλε (οχι εσυ) δεν γινεται αποσβεση στην επενδυση αμεσως, πρεπει να δουλεψεις καλα τουλαχιστον 6-7 χρονια για να παρεις πισω αυτα που εβαλες. Αν δουλεψεις τον πρωτο χρονο καλα, τον δευτερο ετσι κι ετσι (μεγαλος ανταγωνισμος), στον 3-4 χρονο το κλεισες και εχεις μπει μεσα ενα σεβαστο ποσο.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Ειναι καποιοι που πατανε εκει, γεγονος. Προσωπικα παντως δεν πιστευω οτι η Ελλαδα δινει πλεον ευκαιριες πλουτισμου τουλαχιστον σε νεες επιχειρησεις. Τα κοφι αηλαντ, τα σουβλατζιδικα οι καφετεριες και γενικα οι μικρομεσαιες δουλειες που βλεπεις να μαζευουν σημερα το αγοραστικο κοινο μπορει σε 2-3χρονια να μην υπαρχουν. Τι μπορει, προσωπικα ειμαι σχεδον σιγουρος...

Γιατι μεγαλε (οχι εσυ) δεν γινεται αποσβεση στην επενδυση αμεσως, πρεπει να δουλεψεις καλα τουλαχιστον 6-7 χρονια για να παρεις πισω αυτα που εβαλες. Αν δουλεψεις τον πρωτο χρονο καλα, τον δευτερο ετσι κι ετσι (μεγαλος ανταγωνισμος), στον 3-4 χρονο το κλεισες και εχεις μπει μεσα ενα σεβαστο ποσο.

Καλά σε αυτό με τα Coffee Island και τα λοιπά ευκαιριακά μαγαζιά δεν είμαι σίγουρος απλά αλλά 100% σίγουρος, και εκεί οι νεόκοποι εργοδότες μετά χαράς εκμεταλλεύονται το νέο νομοθετικό πλέγμα που αναζητά σκλάβους και όχι εργαζόμενους.
Η όλη φάση με τις επιχειρήσεις αυτές: Βλέπε Καφέ, φούρνοι, μπαρ κλπ είναι μια φούσκα. Μια παρωδική ευκαιριακή επιχειρηματικότητα και τα τίποτα παραπάνω. Δυστυχώς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom