Νέα

Ζούμε στην εποχή του ΕΡΓΟΔΟΤΗ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 418
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
resisting_slavery1.jpg

:2funny: :2funny: :2funny:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
...γλ,σου έχουν "λαμογιάρει" φράγκα...και φωνάζεις?  :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.716
Πόντοι
2.356
στην εποχη του υπαλληλου ζουμε...ολο δικαιωματα,αδειες και απαιτησεις.....σαν αφεντικο σου λεω δεν αξιζει να εισαι αφεντικο.....χιλιες φορες υπαλληλος να ξυνα τα αρχιδια μου και να παιρνω μισθο και να απαιτω μισθο και αδειες και ρεπο ;)


Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα σε όλους,

Αγαπητό μέλος gl απλώς τρολάρεις. Είσαι και εργοδότης; Τρολλάρεις  χωρίς επιχειρήματα, με ψιλοκραυγές και γενικεύσεις. Αν διαβάσεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις πια είναι η δική μου σκέψη.

Το γεγονός ότι πια όσους γκρινιάζουν αν θες δεν τους βάζεις στην εταιρεία σου, σου λέει τίποτα; Αλήθεια σε πια χώρα ζεις εσύ;
Μήπως έχεις υπαλλήλους που είναι αναντικατάστατοι; Μήπως είσαι άσχετος από εργατική νομοθεσία; Μήπως αγνοείς ότι οι νέοι νόμοι ευνοούν τα σκλαβοπάζαρα;

Κανένας δεν είπε ότι συμφωνώ με το κάθε αλήτη εργάζόμενο που θέλει να τα ξύνει και να διαδηλώνει. Μακριά από μας. Αλλά όχι και συμφέρει να είσαι υπαλληλος.. είπαμε με μέτρο ακόμα και οι υπερβολές μας.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.716
Πόντοι
2.356
Το μέλος gl έγραψε: στην εποχη του υπαλληλου ζουμε...ολο δικαιωματα,αδειες και απαιτησεις.....σαν αφεντικο σου λεω δεν αξιζει να εισαι αφεντικο.....χιλιες φορες υπαλληλος να ξυνα τα αρχιδια μου και να παιρνω μισθο και να απαιτω μισθο και αδειες και ρεπο


απαντώ λοιπόν στο κάθε εξυπνάκια τύπου gl

gl τρολλάρεις έτσι;


Γνωρίζεις τόσο εσύ όσο και τα υπόλοιπα μέλη και επισκέπτες του θρέντ που δημιούργησα ότι πως πολλές εταιρίες αναθέτουν πια τις προσλήψεις σε εταιρίες τύπου ΕΠΑ; (Εταιρίες προσωρινής Απασχόλησης). Αλήθεια ξέρεις τι εταιρίες είναι αυτές; Παίρνουν εργαζόμενους τους ενοικιάζουν και εκείνοι δεν έχουν κανένα δικαίωμα, ούτε δώρα ούτε άδειες ούτε τίποτα; Τα ξέρεις αυτά; Ξέρεις ότι επενδύουν ελάχιστα και έχουν τεράστιο κέρδος; Έτσι ο εργοδότης μένει ευχαριστημένος φουλ; Τα γνωρίζεις αυτά μέλος gl; Μήπως θες να μου πεις ότι το μικρομάγαζο "παίζει" χωρίς να πατάει σε νόμους που επιτρέπουν να πληρώνεις με 300 τον υπάλληλο;

Γνωρίζεις ότι αυτά τα σκλαβοπάζαρα θα μπουν και στο δημόσιο και θα παίρνουν σκλάβους;
Μήπως εσύ ως εργοδότης έχεις τελικά αναντικατάστατους;
Γνωρίζεις ότι αυτό που είπε ο Λοβέρδος περί εθελοντικής εργασίας σιγά σιγά περνάει στη αγορά εργασίας μέσω Εθελοντισμού και καλά και με voucher?
Μια τελευταία ερώτηση: Σε ποια χώρα ζεις; Τι επιχείρηση έχεις και σου γκρινιάζουν; Άρα θα είσαι και άσχετος και από management σωστά;

Άκουσε μέλος gl,  καταλαβαίνω ότι δεν γράφουμε σε τίποτα σοβαρό site αλλά μιας και μιλάμε εδώ όχι μόνο για αιδοία και πέη αλλά για εργαζόμενους και εργοδότες καλό είναι να είμαστε σοβαροί. Κανείς δεν τους βάζει όλους σε ένα κουβά. Υπάρχουν εργοδότες ΠΑΤΕΡΕΣ και εργαζόμενοι για ξυλιές. ΟΚ οι δικοί σου μπορεί να ναι και για ξυλιές, το δέχομαι αυτό. Δεν φταίνε όμως αυτοί. Ξεκάθαρα πράγματα.

ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΜΟΥ
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.716
Πόντοι
2.356
τυπε ο υπαλληλος κατα βαθος σε ζηλευει και θελει να σε καταστρεψει να ξερεις

Καλά μιλάμε ζεις σε άλλη διάσταση εσυ gl...χαχαχαχ οκ κάνεις πλάκα, ζητώ συγνώμη, δεν κατάλαβα ότι απλώς ΧΑΒΑΛΕΔΙΑΖΕΙΣ.
 

cervantes

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Σεπ 2007
Μηνύματα
902
Κριτικές
191
Like
4.391
Πόντοι
15.775
Για καποιους απο τους εργοδοτες ισχυει αυτο που λεει ενας φιλος μου δικηγορος που ασχολειται με εργατικα θεματα οι εργοδοτες θελουν να εχουν εσοδα και καθολου εξοδα..Θα αναφερω μια περιπτωση που μου ετυχε..Διαφημιστικη εταιρεια στην Κηφισσια ζητουσε προγραμματιστη ιστοσελιδων..Στελνω βιογραφικο και πηγαινω για συνεντευξη..Ο τυπος μου λεει θα σε προσλαβω δοκιμαστικα 1 μηνα θα σου δωσω μια δουλεια να κανεις και αν εισαι καλος θα σε προσλαβω κανονικα..Δεχομαι ξεκιναω την δουλεια περναει ο μηνας του λεω τι θα γινει..Το site που μου εδωσε δεν ειχε τελειωσει εντωμεταξυ γιατι σαν κλασσικοι ελληναρες δεν ειχανε κατασταλαξει στο τελικο αποτελεσμα και κωλοβαραγανε..Μου λεει κατσε 1 μηνα ακομα γιατι δεν εχεις μαθει καλα την δουλεια..Εκει την πατησα γιατι φαινοτανε οτι ο τυπος δεν ηθελε να με προσλαβει κανονικα και κοροιδευε αλλα σκεφτηκα οτι δεν ειχα αλλη δουλεια η ευκαιρεια οποτε ας κατσω..Περναει και ο δευτερος μηνας του λεω τι θα γινει μου λεει θα σε προσλαβω μεσω ενος προγραμματος του οαεδ για επιδοτηση επιχειρησεων..Τελικα δεν με προσελαβε ποτε και ηθελε να μου φαει και τα 2 μηνιατικα(ειχαμε υπογραψει 2 συμβασεις για 1 μηνα)..Το κυνηγησα το θεμα μεσω επιθεωρησης εργασιας και τα πηρα τα λεφτα..Βεβαια η αρχικη απαντηση στην επιθεωρηση ητανε βαλε δικηγορο να παρεις τα λεφτα αλλα τελικα του εκανα καταγγελια μεσω της επιθεωρησης και τα πηρα..Ο τυπος αυτος ειχε συστημα να προσλαμβανει παιδια και καλα δοκιμαστικα για 1 μηνα να του κανουνε δουλειες και να μην τους πληρωνει..Εχει κακο ονομα στην πιατσα παρολα αυτα οι πελατες του ητανε μεγαλες εταιριες οπως Κρετα Φαρμ,Continental τα σουπερ μαρκετ Γαλαξιας..
 

FROID

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.923
Κριτικές
1
Like
161
Πόντοι
16
ρε μαγκες για εξαημερη δουλεια ταμιας-πωλητης και ραφια σε οκ μαρκετ στη αθηνα για  δεκαωρο εξαημερο  μου δινουνε 550 καθαρα να παω?
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
ρε μαγκες για εξαημερη δουλεια ταμιας-πωλητης και ραφια σε οκ μαρκετ στη αθηνα για  δεκαωρο εξαημερο  μου δινουνε 550 καθαρα να παω?
αν δε βρεις θεση διευθυντη πολυεθνικης με τετραωρη εργασια τριων ημερων και 10.000 ευρω καθαρα με εξτρα μπονους, να πας...
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
ρε μαγκες για εξαημερη δουλεια ταμιας-πωλητης και ραφια σε οκ μαρκετ στη αθηνα για  δεκαωρο εξαημερο  μου δινουνε 550 καθαρα να παω?

Κανα 300αρι το μηνα θα παιρνεις σαν "εναντι" αλλα αν δεν εχεις κατι καλυτερο πηγαινε.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Για καποιους απο τους εργοδοτες ισχυει αυτο που λεει ενας φιλος μου δικηγορος που ασχολειται με εργατικα θεματα οι εργοδοτες θελουν να εχουν εσοδα και καθολου εξοδα..Θα αναφερω μια περιπτωση που μου ετυχε..Διαφημιστικη εταιρεια στην Κηφισσια ζητουσε προγραμματιστη ιστοσελιδων..Στελνω βιογραφικο και πηγαινω για συνεντευξη..Ο τυπος μου λεει θα σε προσλαβω δοκιμαστικα 1 μηνα θα σου δωσω μια δουλεια να κανεις και αν εισαι καλος θα σε προσλαβω κανονικα..Δεχομαι ξεκιναω την δουλεια περναει ο μηνας του λεω τι θα γινει..Το site που μου εδωσε δεν ειχε τελειωσει εντωμεταξυ γιατι σαν κλασσικοι ελληναρες δεν ειχανε κατασταλαξει στο τελικο αποτελεσμα και κωλοβαραγανε..Μου λεει κατσε 1 μηνα ακομα γιατι δεν εχεις μαθει καλα την δουλεια..Εκει την πατησα γιατι φαινοτανε οτι ο τυπος δεν ηθελε να με προσλαβει κανονικα και κοροιδευε αλλα σκεφτηκα οτι δεν ειχα αλλη δουλεια η ευκαιρεια οποτε ας κατσω..Περναει και ο δευτερος μηνας του λεω τι θα γινει μου λεει θα σε προσλαβω μεσω ενος προγραμματος του οαεδ για επιδοτηση επιχειρησεων..Τελικα δεν με προσελαβε ποτε και ηθελε να μου φαει και τα 2 μηνιατικα(ειχαμε υπογραψει 2 συμβασεις για 1 μηνα)..Το κυνηγησα το θεμα μεσω επιθεωρησης εργασιας και τα πηρα τα λεφτα..Βεβαια η αρχικη απαντηση στην επιθεωρηση ητανε βαλε δικηγορο να παρεις τα λεφτα αλλα τελικα του εκανα καταγγελια μεσω της επιθεωρησης και τα πηρα..Ο τυπος αυτος ειχε συστημα να προσλαμβανει παιδια και καλα δοκιμαστικα για 1 μηνα να του κανουνε δουλειες και να μην τους πληρωνει..Εχει κακο ονομα στην πιατσα παρολα αυτα οι πελατες του ητανε μεγαλες εταιριες οπως Κρετα Φαρμ,Continental τα σουπερ μαρκετ Γαλαξιας..

Κακως έκατσες 2ο μήνα. Εφοσον στον 1ο δεν τηρησε την υποσχεση του. Καλα εκανες για την καταγγελια και εγω το ιδιο θα έκανα. Και αν ειχα λεφτά θα ξεκινούσα και νομικές διαδικασιες.

Γενικα στις διαπραγματεύσεις δεν υπάρχει ελπιδα... υπάρχει οτι κανονισατε. Δεν ειστε φιλαράκια ... εφοσον έχετε συμφωνησει κάτι αυτο ειναι αν σου αρχισει τα καλαματιανά κάτι στραβώνει και πρεπει να δράσεις άμεσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom