Νέα

Ζούμε στην εποχή του ΕΡΓΟΔΟΤΗ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 418
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Φ45

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
281
Κριτικές
24
Like
1.327
Πόντοι
5.960
Καλά τα λες, αλλά νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Υπάρχουν οι καταστάσεις που λες, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν διατηρήσει τις δουλειές που είχαν, ακόμα και αν άλλαξαν εταιρεία. Οι δεν μειώσεις, σε όσους έγιναν ήταν μικρές. Οι περισσότεροι εργοδότες δηλαδή δεν είναι όπως περιγράφεις.
Λίγοι από τους γνωστούς μου όντως έχασαν τη δουλειά τους και δεν βρίσκουν και έχουν τέτοιες προτάσεις που λες. Αυτό γιατί πρώτον και πριν δεν είχαν προσόντα που να τους κάνουν ελκυστικούς στην αγορά εργασίας (και οι δουλειές που είχαν πριν επίσης ευκαιριακές ήταν) και δεύτερον γιατί οι σοβαροί εργοδότες δεν ανοίγουν θέσεις σε τέτοια περίοδο εκτός κι αν είναι απολύτως απαραίτητο. Οι διαθέσιμες ανοιχτές θέσεις δηλαδή είναι από κάτι τέτοιους και βγαίνει η βρώμα για όλους.
Κατά τα άλλα στη συνολική θεωρία συμφωνούμε.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Παρεμπίπτοντος εργάζεσαι?

Δεν μιλάμε για μένα εδώ αδερφέ Γιώργο και δη δημοσίως. Δεν βάζω θέμα συζήτησης προσωπικό. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Αν θες σε μήνυμα όμως. Εγώ μπορεί να εργάζομαι, μπορεί και όχι, μπορεί να παίρνω 400 ευρώ, μπορεί 3000 χιλιάδες το μήνα. Μπορεί να είμαι τηλεφωνητής μπορεί και CEO. Σίγουρα ασχολούμαι με το κομμάτι του management. Μόνο αυτό μπορώ να σου πω. Εσύ και εσείς να κοιτάτε αυτά που λέει κανείς. Είτε να συμφωνείτε είτε όχι. Δεν κακό. Να συμφωνείς και να διαφωνείς αναλόγως με την ανάλογη επιχειρηματολογία.
 

Infected_Mushroom

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
187
Κριτικές
8
Like
63
Πόντοι
1
         Πάλι θα απασχολήσω με θέμα που αφορά τρόπον τινά τα εργασιακά. Καλώς ή κακώς αυτό είναι που δυστυχώς απασχολεί περισσότερο απ' όλα τη σήμερον ημέρα. Είτε κάποιος εργάζεται είτε όχι.

         Η ερώτηση, απλή: Ζούμε στην εποχή που πλέον δεν συμφέρει καθόλου να είσαι μισθωτός; Ζούμε στην εποχή του εργοδότη;

Βέβαια σε όλο αυτό το ερώτημα υπάρχει η απάντηση ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. Θα ήθελα σχόλιά σας.

Μήπως έχουν δίκιο τελικά όλοι όσοι με τα λίγα ή τα κάποια λεφτά που έχουν πάνε και κάνουν κάτι δικό τους; Ναι το ξέρω δεν είναι ανάπτυξη τα καφέ και οι φούρνοι.

Μήπως στο μέλλον θα ζητάνε μόνο σκλάβους και με κουπόνια αντί μισθού; (κάποιοι το κάνουν ήδη) Βέβαια θα μουν πουν κάποιοι πως ούτε ελεύθερος συμφέρει να είσαι με τόσες αλλαγές και τη τόση ρευστή κατάσταση... Δεν αντιλέγω, αλλά πλέον τα πράγματα έχουν ξεφύγει. Δίνουν 280 ευρώ για 4ωρο πλέον... ή 500 για 10 ωρα και 12ωρα..και σε πληρώνουν και με έναντι..Και να λες και ευχαριστώ. Το κόστος ζωής είναι πολύ πιο ακριβό. Ενοίκια στο θεό, τα ίδια και τα πράγματα στα ράφια των σουπρμάρκετ, τα ίδια και η εκπαίδευση για να σπουδάσεις τα παιδιά σου, να χρειάζεται να δουλευει και η γυναίκα με νεογέννητα (και να ψάχνεις τι να κάνεις), η περίθαλψη, και ένα σωρό άλλα.

Κάποτε μπορούσες να πεις κάτι για δικαιώματα, να ψάξεις κάτι άλλο, τώρα τίποτα. Δεν εννοώ την άλλη άκρη των τεμπέληδων που ψάχνουν να βολευτούν...χωρίς να κάνουν κάτι.

Αν είσαι στη δουλειά σου προ κρίσης ή αν έχεις γνωστούς καλώς, αλλιώς τη πάτησες...Πολλοί που έχουν τη δουλειά τους τρέμουν βλέποντας φίλους και γνωστούς συγγενείς μέσα στην οικογενειά τους να "πέφτουν" θύματα εκμεταλλευσης του κάθε πούστη που λέει: "Έτσι είναι σήμερα... και άμα θες"

Μάλλον "επιβιώνεις" αν είσαι κανένας σουπερμαν με μάστερ κλπ ή έτοιμος να πουλάς παγάκια σε εσκιμμωους...ή φύκια για μεταξωτές κορδέλες...


Αγόρι , επειδή είμαι εργοδότης , σου λέω τα eξής :

  • [li]Είναι τρομερά δύσκολο , στην σημερινή εποχή , να πληρώσεις τους ήδη χαμηλούς μισθους[/li]
    [li]Δεν είναι μόνο ο μισθός , αλλά και το ΙΚΑ των εργαζομένων
    [/li]


Αυτό που προσπαθείς να πεις , είναι ότι δεν φτάνει που δεν δίνουνε πολλά λεφτά , δεν υπάρχει κάποια απόδειξη καλυτέρευσης στο μέλλον.
Δεν υπάρχει ανάπτυξη , του στυλ ότι θέλω να φτάσω απο τα 500 που παίρνω τώρα , στα 1500 μετά απο χρόνια.
Εδώ θα συμφωνήσω , τα παράπονά σου στον Γιώργο και στον Αντώνη.


Είναι πολύ δύσκολο να είσαι εργοδότης σήμερα , στο λέω μπέσα , πολλά τα έξοδα , σε γαμάνε απο 56 μεριές , ΤΕΒΕ , ΙΚΑ , ΕΦΟΡΙΑ , Μισθοι , ενοίκια , ρευματα κλπ κλπ.


Δεν ξέρω αν πρέπει να ήμαστε ευγνώμωνες σε αυτή την κατάσταση , πάντως μην κατηγορείς τον εργοδότη , τουλάχιστον όχι όλους τους εργοδότες ![/list]
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Καλά τα λες, αλλά νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Υπάρχουν οι καταστάσεις που λες, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν διατηρήσει τις δουλειές που είχαν, ακόμα και αν άλλαξαν εταιρεία. Οι δεν μειώσεις, σε όσους έγιναν ήταν μικρές. Οι περισσότεροι εργοδότες δηλαδή δεν είναι όπως περιγράφεις.
Λίγοι από τους γνωστούς μου όντως έχασαν τη δουλειά τους και δεν βρίσκουν και έχουν τέτοιες προτάσεις που λες. Αυτό γιατί πρώτον και πριν δεν είχαν προσόντα που να τους κάνουν ελκυστικούς στην αγορά εργασίας (και οι δουλειές που είχαν πριν επίσης ευκαιριακές ήταν) και δεύτερον γιατί οι σοβαροί εργοδότες δεν ανοίγουν θέσεις σε τέτοια περίοδο εκτός κι αν είναι απολύτως απαραίτητο. Οι διαθέσιμες ανοιχτές θέσεις δηλαδή είναι από κάτι τέτοιους και βγαίνει η βρώμα για όλους.
Κατά τα άλλα στη συνολική θεωρία συμφωνούμε.


Αδερφέ Φ25 μιλάω γι αυτούς που ψάχνουν σκλάβους. Από αγγελίες ή αλλιώς πχ voucher κλπ.

Και μάλιστα τονίζω αν διαβάσεις προσεκτικά, σε περίπτωση που μείνεις χωρίς δουλεια, χαίρω πολύ αν είσαι πωλητής θα έχεις πάντα δουλεια, τι να λέμε τωρα. Κανείς δε παει.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
  • Αγόρι , επειδή είμαι εργοδότης , σου λέω τα eξής :

    • [li]Είναι τρομερά δύσκολο , στην σημερινή εποχή , να πληρώσεις τους ήδη χαμηλούς μισθους[/li]
      [li]Δεν είναι μόνο ο μισθός , αλλά και το ΙΚΑ των εργαζομένων
      [/li]


    Αυτό που προσπαθείς να πεις , είναι ότι δεν φτάνει που δεν δίνουνε πολλά λεφτά , δεν υπάρχει κάποια απόδειξη καλυτέρευσης στο μέλλον.
    Δεν υπάρχει ανάπτυξη , του στυλ ότι θέλω να φτάσω απο τα 500 που παίρνω τώρα , στα 1500 μετά απο χρόνια.
    Εδώ θα συμφωνήσω , τα παράπονά σου στον Γιώργο και στον Αντώνη.


    Είναι πολύ δύσκολο να είσαι εργοδότης σήμερα , στο λέω μπέσα , πολλά τα έξοδα , σε γαμάνε απο 56 μεριές , ΤΕΒΕ , ΙΚΑ , ΕΦΟΡΙΑ , Μισθοι , ενοίκια , ρευματα κλπ κλπ.


    Δεν ξέρω αν πρέπει να ήμαστε ευγνώμωνες σε αυτή την κατάσταση , πάντως μην κατηγορείς τον εργοδότη , τουλάχιστον όχι όλους τους εργοδότες !

Άλλα λέω εγώ και άλλα λες εσύ. Εγώ είμαι συγκεκριμένος και συ μου μιλάς για ΓΑΠ και Σαμαρα και Τσίπτα και τα λοιπά βλαμένα.

Έχω έναν γνωστό που τον λένε Ψ εργάζεται σε μια εταιρεία Ω, ο εργοδότης εκεί απασχολεί 50 υπαλλήλους. όλοι απλήρωτοι ή με έναντι. Έχουν μαζευτεί από 4000  έως 30.000 ευρώ σε κάθε υπάλληλο οφειλες. Η επιχείρηση δεν πρόκειται να ορθοποδήσει.

Τι κάνει; Συνεχίζει να τους έχει εκεί και τους λέει να κάνουν υπομονή και να βάλουν πλάτη.
Τι θα έκανα: Θα την έκλεινα. Ναι ξέρω θα μου πεις δε γίνεται κλπ.

Ο τύπος ανοίχτηκε αγρίως σε καιρό κρίσεις και τωρα ζητά από τους υπαλλήλους να βάλουν πλάτη. Να του πληρώσουν το συνετελστη παραγωγής που λέγεται επιχειρηματικότητα... ε δε γίνεται ρε κύριε!!!

Επίσης αυτό περί ΙΚΑ κλπ μαζί σου κύριε. Ναι σε πηδάει από παντού το ΙΚΑ ΤΕΒΕ ΜΕΒΕ και τρέχα γυρευε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα χάσουμε την ανθρωπιά μας ρε άνθρωπε μου.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑΙ ΟΚ,  ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΣ! ΑΠΛΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Μενέδημε συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις. Έχω περάσει και από τις δύο πλευρές και το είδα πολύ καλά το εργάκι. Οι πλευρές ήταν υπάλληλος με εργοδότη που δεν πλήρωνε και υπάλληλος με εργοδότη Άνθρωπο.

Στην πρώτη περίπτωση μάγκες είχαμε φτάσει στο σημείο να μου χρωστάει κάτι μήνες, να ζητάω δανεικά από τους δικούς μου και σε κουβέντες του πότε θα με πληρώσει μου έλεγε "πες μου το μίνιμουμ που χρειάζεσαι" (με 2 μήνες απλήρωτος).
Τσακωμός και έφτασα στο σημείο να του πω, αν η εταιρία δε μπορεί να με πληρώσει καλύτερα να με απολύσει. Και μου έλεγε δε μπορώ να το κάνω αυτό αν θέλεις φύγε εσύ.
Στη δουλειά μου από τα νούμερά μου είμαι πολύ καλός θεωρώ και φιλότοιμος. Σέβομαι τον εργοδότη μου και την εταιρία που με στεγάζει. Αλλά όταν ο κόμπος έφτασε στο χτένι είχα χάσει το ενδιαφέρον μου και ήταν δύσκολο να συνεχίζω να στηρίζω την εταιρία όταν εγώ ο ίδιος πια δεν την πίστευα.

*Ακόμα και όταν του έκανα μια πώληση των 30.000, (για μπόνους ενώ ήταν συμφωνημένο το 2% ούτε λόγος), μου είπε ότι δεν είχαμε κέρδος και τη δουλειά την δέχθηκε χαριστικά για μένα. Ενώ την τιμή την είχα από την εταιρία φιξαρισμένη από την αρχή....



Στο σημερινό μου βήμα, έχω έναν άνθρωπο που με πληρώνει πάντα στην ώρα του. Καταλαβαίνει τις δυσκολίες μου και πάντα μα πάντα υπερασπίζομαι την εταιρία σα να είναι δικιά μου. Γιατί??? Γιατί το αξίζει αυτός ο άνθρωπος. Σίγουρα με το μισθό μου δεν αγοράζω και εξοχικό ούτε γίνεται καμία μεγάλη αποταμίευση. Το αναγνωρίζει αυτό αλλά τόσα μπορεί. Και λόγο των καιρών άλλα είναι δηλωμένα στο ΙΚΑ και άλλα παίρνω. Αλλά αναγκαστικά το δέχομαι λόγω της κατάστασης.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Και κάτι ακόμα. Εγώ ως μάνατζερ και ως εργοδότης θα προτιμούσα να φύγω από την εταιρεία ή να κλεισω αν θα δεχτώ ποτέ να έχω υπάλληλο που να μου βγάζει δουλεια 30000 ευρω το μήνα και να του δίνω 600. Κατανοητό σε εργοδότες και μη;
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Μενέδημε συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις. Έχω περάσει και από τις δύο πλευρές και το είδα πολύ καλά το εργάκι. Οι πλευρές ήταν υπάλληλος με εργοδότη που δεν πλήρωνε και υπάλληλος με εργοδότη Άνθρωπο.

Στην πρώτη περίπτωση μάγκες είχαμε φτάσει στο σημείο να μου χρωστάει κάτι μήνες, να ζητάω δανεικά από τους δικούς μου και σε κουβέντες του πότε θα με πληρώσει μου έλεγε "πες μου το μίνιμουμ που χρειάζεσαι" (με 2 μήνες απλήρωτος).
Τσακωμός και έφτασα στο σημείο να του πω, αν η εταιρία δε μπορεί να με πληρώσει καλύτερα να με απολύσει. Και μου έλεγε δε μπορώ να το κάνω αυτό αν θέλεις φύγε εσύ.
Στη δουλειά μου από τα νούμερά μου είμαι πολύ καλός θεωρώ και φιλότοιμος. Σέβομαι τον εργοδότη μου και την εταιρία που με στεγάζει. Αλλά όταν ο κόμπος έφτασε στο χτένι είχα χάσει το ενδιαφέρον μου και ήταν δύσκολο να συνεχίζω να στηρίζω την εταιρία όταν εγώ ο ίδιος πια δεν την πίστευα.

*Ακόμα και όταν του έκανα μια πώληση των 30.000, (για μπόνους ενώ ήταν συμφωνημένο το 2% ούτε λόγος), μου είπε ότι δεν είχαμε κέρδος και τη δουλειά την δέχθηκε χαριστικά για μένα. Ενώ την τιμή την είχα από την εταιρία φιξαρισμένη από την αρχή....



Στο σημερινό μου βήμα, έχω έναν άνθρωπο που με πληρώνει πάντα στην ώρα του. Καταλαβαίνει τις δυσκολίες μου και πάντα μα πάντα υπερασπίζομαι την εταιρία σα να είναι δικιά μου. Γιατί??? Γιατί το αξίζει αυτός ο άνθρωπος. Σίγουρα με το μισθό μου δεν αγοράζω και εξοχικό ούτε γίνεται καμία μεγάλη αποταμίευση. Το αναγνωρίζει αυτό αλλά τόσα μπορεί. Και λόγο των καιρών άλλα είναι δηλωμένα στο ΙΚΑ και άλλα παίρνω. Αλλά αναγκαστικά το δέχομαι λόγω της κατάστασης.

Με δυο λόγια: ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Αυτό λέω και εγώ! Μαζί σου.
 

Φ45

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
281
Κριτικές
24
Like
1.327
Πόντοι
5.960
Αδερφέ Φ25 μιλάω γι αυτούς που ψάχνουν σκλάβους. Από αγγελίες ή αλλιώς πχ voucher κλπ.

Και μάλιστα τονίζω αν διαβάσεις προσεκτικά, σε περίπτωση που μείνεις χωρίς δουλεια, χαίρω πολύ αν είσαι πωλητής θα έχεις πάντα δουλεια, τι να λέμε τωρα. Κανείς δε παει.

Ναι ρε, δεν διαφωνούμε. Αυτό που σου λέω είναι ότι τί θέσεις περιμένεις να είναι διαθέσιμες τώρα; Αυτές που λες. Μόνο τέτοιοι τύποι που περιγράφεις ξεκινάνε τώρα επιχείρηση ή αν είχαν από πριν αλλάζουν τους εργαζόμενους ανά λίγους μήνες φεσώνοντάς τους.

Αν κάποτε βελτιωθεί η κατάσταση και ανοίξουν οι δουλειές, θα βγάλουν θέσεις στην αγορά και οι σοβαροί επιχειρηματίες που σου γράφω εγώ και θα αλλάξει η εικόνα. Μέχρι τότε ούτε μισθωτός ούτε εργοδότης (εκτός κι αν ξέρεις πολύ καλά το αντικείμενο και υπάρχει ζήτηση -σπάνιο αυτήν την περίοδο). Μόνο ήπαιθρος ή εξωτερικό.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Ναι ρε, δεν διαφωνούμε. Αυτό που σου λέω είναι ότι τί θέσεις περιμένεις να είναι διαθέσιμες τώρα; Αυτές που λες. Μόνο τέτοιοι τύποι που περιγράφεις ξεκινάνε τώρα επιχείρηση ή αν είχαν από πριν αλλάζουν τους εργαζόμενους ανά λίγους μήνες φεσώνοντάς τους.

Αν κάποτε βελτιωθεί η κατάσταση και ανοίξουν οι δουλειές, θα βγάλουν θέσεις στην αγορά και οι σοβαροί επιχειρηματίες που σου γράφω εγώ και θα αλλάξει η εικόνα. Μέχρι τότε ούτε μισθωτός ούτε εργοδότης (εκτός κι αν ξέρεις πολύ καλά το αντικείμενο και υπάρχει ζήτηση -σπάνιο αυτήν την περίοδο). Μόνο ήπαιθρος ή εξωτερικό.

:rockon: :rockon:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Infected_Mushroom, μιας και λες οτι είσαι εργοδότης κάτι ακόμα

Παρατηρώ πολύ κλάμα από εργοδότες για ΙΚΑ κλπ. Έχουν δίκιο ναι. Υποθέτω είσαι ΟΚ εσύ και πληρώνεις και παλευεις κλπ. Πρέπει όμως ως εργοδότες να μη ταυτίζετε τη ζωή τη δική σας με τη ζωή του υπαλλήλου. Εσύ ταυτίζεσαι με το ρισκο. Πάιζεις με ζημίες και κέρδος. Ο Υπάλληλος δεν φταίει για τις μαλακίες του κάθε συστήματος ή νόμου. Εκείνος για να ζήσει θέλει χρήματα, ναι τα λίγα χρήματα αλλά όχι χαρτζηλίκι όμως ρε αδερφέ. Δεν είναι δική του η εταιρεία. Το τραγικό λάθος που κάνει πλειάδα εργοδοτών είναι να απαιτεί από τους υπαλλήλους να είναι επιχειρηματίες στη λογική αλλά με μισθό υπαλλήλου - σκλάβου. Εννοείς;

ΥΓ όταν λέω μισθός εννοώ τα πάντα, και ΙΚΑ και συκα και όλα. Γνωρίζω άριστα και εργατική νομοθεσία. Ξέρω ότι ο μισθός μου πχ αν είναι 1000 ευρώ εγω θα σου στοιχίζω 1800 περίπου τελικό (ΙΚΑ εργοδότη - ικα εργαζομένου κλπ). Δεν είμαι άσχετος.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Όσον αφορά πάντα τις επιχειρήσεις.

Ασχολούμαι με πωλήσεις χρόνια. και πάντα έχω σαν αρχή πως αν δε μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου σε μια συνέντευξη τότε σίγουρα δε μπορείς να πουλήσεις το προιόν της εταιρίας.

Σε πολλές συνεντεύξεις λοιπόν που πήγα με επέλεγαν για τη θέση αλλά αρνιόμουν εγώ λόγω της πρότασής τους.

Το τι έχω ακούσει???

1) Μόνο μπόνους ! Χωρίς μισθό.. ενώ εγώ θα δουλεύω κανονικά 8ωρο και παραπάνω
2) Μισθό 300 ευρώ και μπόνους.

- Τα μπόνους να τονίσω αν γνωρίζετε από πωλήσεις συνήθως δεν είναι εφικτά να πιαστούν. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε ότι αυτός είναι ο μισθός σου είναι αδύνατον να στηριχτείς εκεί όταν έχεις οικογένεια ή σπίτι και έξοδα.

3) Να με δηλώνουν part time ενώ εγώ θα δουλεύω 8ωρο και βάλε

4) Πάντα τα ραντεβού με δικό μου αυτοκίνητο αλλά με πληρωμένες βενζίνες. (αναρωτήθηκε ποτέ κανείς ότι αν κάνω 100χλμ την ημέρα βγαίνουν περίπου 30.000 ετησίως? Τα λάδια? Τον ιμάντα? Τακάκια? Σέρβις ? Ποιος θα τα πληρώνει αυτά? Όταν σε 2 χρόνια πια το αμάξι μυ θα έχει γίνει σα ταξί.

Με λίγα λόγια γιαυτό και δε δεχόμουν ποτέ τέτοιες δουλειές.

Ευτυχώς έτυχα σε μια νορμάλ περίπτωση τώρα. Δε θα πω καλή γιατί ξαναλέω καλή θεωρώ μια σύμφωνα με τις σπουδές μου, με ένα μισθό που καλύπτεις έξοδα βασικά αλλά και αποταμιεύεις, και να μπορείς να πληρώνεις και τις ασφάλειες σου και όλα μόνος σου και άνετα. Ακόμα και να συντηρείς μια οικογένεια. Αυτά δυστυχώς δεν τα έχω.

Ο φόβος?
Όσο είμαι σε αυτή τη δουλειά είχα προτάσεις από μια πολυεθνική και 2-3 μεγάλες εταιρίες. Χρήματα τα ίδια και ίσως και καλύτερα. Αρνήθηκα.. Γιατί???
Γιατί φοβάμαι να αλλάξω δουλειά στο ενδεχόμενο να μη με πληρώνουν στην ώρα μου. Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά -και ασχέτως αν είμαι καλός στη δουλειά μου- μήπως και η εταιρία με διώξει επειδή οικονομικά δεν είναι καλά.
Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά επειδή λόγω της κρίσης πολλοί έχουν τη νοοτρπία ότι τους ανήκεις επειδή δουλεύεις γιαυτούς και σε γαμάνε ακόμα και με τη συμπεριφορά τους.
Φοβάμαι να αλλάξω εργασία γιατί δε ξέρω τι μπορεί να μου τύχει από όλα αυτά..
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Όσον αφορά πάντα τις επιχειρήσεις.

Ασχολούμαι με πωλήσεις χρόνια. και πάντα έχω σαν αρχή πως αν δε μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου σε μια συνέντευξη τότε σίγουρα δε μπορείς να πουλήσεις το προιόν της εταιρίας.

Σε πολλές συνεντεύξεις λοιπόν που πήγα με επέλεγαν για τη θέση αλλά αρνιόμουν εγώ λόγω της πρότασής τους.

Το τι έχω ακούσει???

1) Μόνο μπόνους ! Χωρίς μισθό.. ενώ εγώ θα δουλεύω κανονικά 8ωρο και παραπάνω
2) Μισθό 300 ευρώ και μπόνους.

- Τα μπόνους να τονίσω αν γνωρίζετε από πωλήσεις συνήθως δεν είναι εφικτά να πιαστούν. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε ότι αυτός είναι ο μισθός σου είναι αδύνατον να στηριχτείς εκεί όταν έχεις οικογένεια ή σπίτι και έξοδα.

3) Να με δηλώνουν part time ενώ εγώ θα δουλεύω 8ωρο και βάλε

4) Πάντα τα ραντεβού με δικό μου αυτοκίνητο αλλά με πληρωμένες βενζίνες. (αναρωτήθηκε ποτέ κανείς ότι αν κάνω 100χλμ την ημέρα βγαίνουν περίπου 30.000 ετησίως? Τα λάδια? Τον ιμάντα? Τακάκια? Σέρβις ? Ποιος θα τα πληρώνει αυτά? Όταν σε 2 χρόνια πια το αμάξι μυ θα έχει γίνει σα ταξί.

Με λίγα λόγια γιαυτό και δε δεχόμουν ποτέ τέτοιες δουλειές.

Ευτυχώς έτυχα σε μια νορμάλ περίπτωση τώρα. Δε θα πω καλή γιατί ξαναλέω καλή θεωρώ μια σύμφωνα με τις σπουδές μου, με ένα μισθό που καλύπτεις έξοδα βασικά αλλά και αποταμιεύεις, και να μπορείς να πληρώνεις και τις ασφάλειες σου και όλα μόνος σου και άνετα. Ακόμα και να συντηρείς μια οικογένεια. Αυτά δυστυχώς δεν τα έχω.

Ο φόβος?
Όσο είμαι σε αυτή τη δουλειά είχα προτάσεις από μια πολυεθνική και 2-3 μεγάλες εταιρίες. Χρήματα τα ίδια και ίσως και καλύτερα. Αρνήθηκα.. Γιατί???
Γιατί φοβάμαι να αλλάξω δουλειά στο ενδεχόμενο να μη με πληρώνουν στην ώρα μου. Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά -και ασχέτως αν είμαι καλός στη δουλειά μου- μήπως και η εταιρία με διώξει επειδή οικονομικά δεν είναι καλά.
Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά επειδή λόγω της κρίσης πολλοί έχουν τη νοοτρπία ότι τους ανήκεις επειδή δουλεύεις γιαυτούς και σε γαμάνε ακόμα και με τη συμπεριφορά τους.
Φοβάμαι να αλλάξω εργασία γιατί δε ξέρω τι μπορεί να μου τύχει από όλα αυτά..

Αγαπητέ Χίτμαν,

Ναι πράγματι πρέπει κανείς να ξέρει να πουλάει τον εαυτό του και στη δουλειά και παντού. Ναι αν είσαι πωλητής είσαι απαραίτητος γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ. Το λόγο τον είπες μόνος σου. Δεν δίνουν κίνητρα.

όλες αυτές οι αλητείες που περιέγραψες στις πωλήσεις στην Ελλάδα έχουν γίνει κανόνας. Για υτό δεν πάει και κανείς να γίνει πωλητής

ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΑΛΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΔΗ!!

σε αυτό πρόσθεσε και τη νοοτροπία των κακών εργοδοτών.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Μόνο στις ναυτιλιακές ξέρω ότι πληρώνεσαι και με το παραπάνω. Παραπάνω ωράριο όμως αλλά παίρνεις μέχρι και τις υπερωρίες
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.457
Κριτικές
2
Like
5.718
Πόντοι
2.356
Όσο είμαι σε αυτή τη δουλειά είχα προτάσεις από μια πολυεθνική και 2-3 μεγάλες εταιρίες. Χρήματα τα ίδια και ίσως και καλύτερα. Αρνήθηκα.. Γιατί???
Γιατί φοβάμαι να αλλάξω δουλειά στο ενδεχόμενο να μη με πληρώνουν στην ώρα μου. Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά -και ασχέτως αν είμαι καλός στη δουλειά μου- μήπως και η εταιρία με διώξει επειδή οικονομικά δεν είναι καλά.
Φοβάμαι να αλλάξω δουλειά επειδή λόγω της κρίσης πολλοί έχουν τη νοοτρπία ότι τους ανήκεις επειδή δουλεύεις γιαυτούς και σε γαμάνε ακόμα και με τη συμπεριφορά τους.
Φοβάμαι να αλλάξω εργασία γιατί δε ξέρω τι μπορεί να μου τύχει από όλα αυτά..


Το μέλη που είναι εργοδότες ας διαβάσουν αυτό που τόνισα με κόκκινο. Τι βλεπετε; Ο άνθρωπος, εν προκειμένου συνφορουμίτης Χίτμαν, έχει ανάγκη να πληρώνεται κάθε μήνα. Γιατί προφανώς έχει πάγια έξοδα: Το αυτοκίνητο, το φαγητό του, τη γυναίκα του μπορεί, τα παιδιά, ένα ενοίκιο και άλλα. Δε λέμε να ανοίγεται και να ναι πλούσιος.

Επαναλαμβάνω ως άνθρωπος που ασχολείται με το μάνατζμεντ από τρέλα πες το, ότι: Πρέπει ο εργοδότης να μη ταυτίζει τη δική του δραστηριότητα και τις ανάγκες του με τις ανάγκες του υπαλλήλου. Αν θέλει ελεύθερους συνεργάτες ας αναζητήσει συνεταίρους, όχι υπαλλήλους. Ο υπάλληλος δεν επιχειρεί. Να τα ξεχωρίζουμε αυτά παιδιά. Στο σχολείο τα μαθαινουν.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Φίλε Μενέδημε δυστυχώς αυτά που λες συμβαίνουν και τα έζησα.

Ο εργοδότης μου που δεν πλήρωνε και μου χρώσταγε, είχε φτάσει σε σημείο να κανονίζει διακοπές στη Μύκονο, να κυκλοφορεί η γυναίκα του με πόρσε και εγώ να μην έχω να πληρώσω το ρεύμα εκείνο το μήνα και να ζητάω δανεικά.

Ξόδεύα για την εταιρία χρήματα για βενζίνες και περίμενα να μου δώσει τα λεφτά που ξόδεψα γιαυτόν.

Και όταν του έκανα κουβέντα μου έλεγε ότι η εταιρία δεν έχει κέρδη και πρέπει να του φέρω πωλήσεις για να με πληρώσει.

Και σε κουβέντα που του έκανα " και εσείς δεν έχετε να πληρώσετε το ρεύμα? Γιατί εγώ δεν έχω, μου απαντούσε και εγώ δεν έχω. Όταν βρισκότανε στη Μύκονο διακοπές 1 μήνα...

Τι να λέμε τώρα? Όταν έχω ζήσει τέτοια είναι λογικό να φοβάμαι να ρισκάρω μια νέα δουλειά μήπως και πέσω πάνω σε απατεώνα πάλι.

Το μόνο καλό που βγήκε από αυτό είναι ότι πήρα ένα μάθημα (αν και δε χρειάζεται να έχουμε τέτοιες εμπειρίες), με πρότεινε σε άλλες εταιρίες γιατί ήμουν όντως καλός στη δουλειά μου, και πως του έλειψα και με πήρε 2 φορές τηλέφωνο μετά για να με ζητήσει για δουλειά σε άλλες εταιρίες του (εννοείται αρνήθηκα).
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
Πρόσεξε όμως..

χρήματα είχε.. αλλά πίεζε με ηλίθιο τρόπο τον υπάλληλό του για να του φέρει πωλήσεις.

πουλάς - πληρώνεσαι

Η νοοτροπία ορισμένων μάνατζερ που έλεγες πριν..
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.408
Πόντοι
3.636
Φίλε Μενέδημε δυστυχώς αυτά που λες συμβαίνουν και τα έζησα.

Ο εργοδότης μου που δεν πλήρωνε και μου χρώσταγε, είχε φτάσει σε σημείο να κανονίζει διακοπές στη Μύκονο, να κυκλοφορεί η γυναίκα του με πόρσε και εγώ να μην έχω να πληρώσω το ρεύμα εκείνο το μήνα και να ζητάω δανεικά.

Ξόδεύα για την εταιρία χρήματα για βενζίνες και περίμενα να μου δώσει τα λεφτά που ξόδεψα γιαυτόν.

Και όταν του έκανα κουβέντα μου έλεγε ότι η εταιρία δεν έχει κέρδη και πρέπει να του φέρω πωλήσεις για να με πληρώσει.

Και σε κουβέντα που του έκανα " και εσείς δεν έχετε να πληρώσετε το ρεύμα? Γιατί εγώ δεν έχω, μου απαντούσε και εγώ δεν έχω. Όταν βρισκότανε στη Μύκονο διακοπές 1 μήνα...

Τι να λέμε τώρα? Όταν έχω ζήσει τέτοια είναι λογικό να φοβάμαι να ρισκάρω μια νέα δουλειά μήπως και πέσω πάνω σε απατεώνα πάλι.

Το μόνο καλό που βγήκε από αυτό είναι ότι πήρα ένα μάθημα (αν και δε χρειάζεται να έχουμε τέτοιες εμπειρίες), με πρότεινε σε άλλες εταιρίες γιατί ήμουν όντως καλός στη δουλειά μου, και πως του έλειψα και με πήρε 2 φορές τηλέφωνο μετά για να με ζητήσει για δουλειά σε άλλες εταιρίες του (εννοείται αρνήθηκα).
Ειναι αλητες...πληρονουν αναδρομικα...να μην σου εδωσε καθολου δεν γινεται ειναι απανθρωπο και του κανεις και ζημια αν πας επιθεορηση εργασιας....Πληρονουν αναδρομικα...διοτι βαζουν κληστα χρηματα...και πληρονουν το προσοπικο με τους τοκους...πραγματικα λυπηρο...και δεν λεω πιο βαριες κουβεντες γιατι σεβομε τον Αντισθενη και τους αλλους διαχηρηστες  :rockon:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ξαναγράφω γιατί το θεωρώ σπουδαίο να το δούν μέλη και επισκέπτες.

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ Η ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ

Ποτέ δε θα φόρτωνα την αποτυχία των επιχερηματικών μου επιδιώξεων σε κάποιον που η επιβίωση, τόσο η δική του όσο και της οικογενείας του, βασίζεται στο μισθό. Αυτό το κάνουν τα καθίκια. Ο υπάλληλος είναι υπάλληλος, δεν πάει για τη ψυχή της μάνας του και έχει ανάγκη να πληρώνεται γι αυτό που δίνει, κάθε μήνα ή κάθε μέρα ή πότε συμφωνήθηκε. Όταν δεν παράγει ο υπάλληλος σε λογικά ή προβλεπόμενα πλαίσια, εκπαιδευεται, του δίνονται ευκαιρίες και αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί απολύεται και αντικαθίσταται, δεν του δίνεις χαρτζηλίκι άσχετα αν το επιτάσσει η "βρωμοαγορά", δεν τον εκμεταλλεύεσαι με έναντι ή υποσχέσεις, δεν τον απειλείς, δεν παίρνεις και καλά δοκιμαστικά και μετά "δε μας κάνετε" δεν τον οδηγείς σε παραίτηση  για να γλιτώσεις τα λεφτά σου παλιοαλήτη... κατάλαβες;
Ο επιχειρηματικός κίνδυνος ως απόρροια της επιχειρηματικότητας (4ος συντελεστής παραγωγής) είναι ένας συντελεστής παραγωγής για τον όποιον φέρεις την ευθύνη καθαρά εσύ ως επιχειρηματίας.

ο σωστός εργοδότης δεν θα πάει σπίτι του στα παιδιά του ψωμί... τον υπάλληλο θα τον πληρώσει πρώτα...
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.408
Πόντοι
3.636
ο σωστός εργοδότης δεν θα πάει σπίτι του στα παιδιά του ψωμί... τον υπάλληλο θα τον πληρώσει πρώτα...
  :rockon: :rockon: :rockon: Κανεις δεν το κανει αυτο...και οποιος το κανει ευχομε να εχει ολα τα καλα  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom