Νέα

Κομψή απομάκρυνση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.469
Πόντοι
3.296
@troubaman απαντάω μόνο κ μόνο γιατί βλέπω ότι υπάρχει μία διαρκής παρανόηση: υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να βγεις με μία γυναίκα και το να θες να την πηδήξεις μπορεί να μην είναι ο μόνος υπαρκτός λόγος στη γη. Το λύνουμε αυτό κ πάμε παρακάτω;
Πρώτα απ όλα φτιάξε το ύφος της απάντησής σου που δείχνει να αρπάζεσαι και μετά πάμε και παρακάτω.

Αν το αρχικό κίνητρο της προσέγγισης στην τύπισσα που αναφέρεις ήταν η έστω και απειροελάχιστη έλξη προς εκείνη τότε η απάντησή μου στο ερώτημά σου είναι ''υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να κάνεις παρέα με τη συγκεκριμμένη,αλλά δεν είναι οι πιο σημαντικοί.''
Αν το αρχικό σου κίνητρο ήταν μια απλή κοινωνική προσέγγιση χωρίς το παραμικρό ερωτικό ενδιαφέρον από μέρους σου τότε η απάντηση είναι πως υπάρχουν 1000 και 2 λόγοι για να κάνεις παρέα με μια γυναίκα.
Προσωπικά καθαρά για μένα μονο ενας.Να γαμησω.Αν μπω στο μουνι τους μετα γινομαι και οτι αλλο θες.Αλλα αυτο να τονίσω είναι προσωπική γνώμη.

Πάντως:

Αν με διάβαζες λίγο προσεκτικότερα,αλλού ήταν η ένστασή μου:Λες ότι τη λυπήθηκες.Ε εδώ είναι και το φάουλ σου τύπε.

Αφενός από την περιγραφή σου δεν προκύπτει πως ήταν άτομο για λύπηση,αφετέρου το κίνητρο αυτό δεν ανήκει καν ούτε στους τελευταίους από τους 1000 και 2 λόγους για να κάνεις παρέα μια γυναίκα.

Μοιάζει τεσπα να μιλά ο εγωισμός σου.

Φαίνεται άλλωστε και από τον τρόπο που απαντάς.Είσαι έτοιμος για παρεξήγηση.

Εγώ θα σου λεγα χωρίς να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου να ρίξεις τόνους και να διαβάζεις προσεκτικότερα.


 
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.201
Like
204
Πόντοι
36
@troubaman δεν δέχομαι προσωπικούς χαρακτηρισμούς φίλε. Είναι και θέμα ηλικίας και συναναστροφών κ δεν θα το αλλάξω αυτό επειδή γράφουμε καμία μαλακία στο Bou να περνάει η ώρα. Στο προκείμενο. Καληνυχτάκιας και φιλενάδος (χαρακτηρισμός δικός σου) είναι αυτός που πολιορκεί δήθεν φιλικά κ επί ματαίω μια γκόμενα, απελπισμένος, αλλα ήδη χαμένος από χέρι. Κατέστησα σαφές ότι δεν είχα κανένα γκομενικό ενδιαφέρον γιατί είχα προχωρήσει στη ζωή μου. Γιατί συνέχισα να βγαίνω; το απάντησα. Ήταν λάθος; Ναι ήταν. Όχι όμως λόγω χρημάτων ή λόγω χαμένου χρόνου. Εντάξει μην το κουράζουμε περαιτέρω. Έχουμε διαφορετικές αφετηρίες ο καθένας στη ζωή του.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.469
Πόντοι
3.296
@troubaman δεν δέχομαι προσωπικούς χαρακτηρισμούς φίλε. Είναι και θέμα ηλικίας και συναναστροφών κ δεν θα το αλλάξω αυτό επειδή γράφουμε καμία μαλακία στο Bou να περνάει η ώρα. Στο προκείμενο. Καληνυχτάκιας και φιλενάδος (χαρακτηρισμός δικός σου) είναι αυτός που πολιορκεί δήθεν φιλικά κ επί ματαίω μια γκόμενα, απελπισμένος, αλλα ήδη χαμένος από χέρι. Κατέστησα σαφές ότι δεν είχα κανένα γκομενικό ενδιαφέρον γιατί είχα προχωρήσει στη ζωή μου. Γιατί συνέχισα να βγαίνω; το απάντησα. Ήταν λάθος; Ναι ήταν. Όχι όμως λόγω χρημάτων ή λόγω χαμένου χρόνου. Εντάξει μην το κουράζουμε περαιτέρω. Έχουμε διαφορετικές αφετηρίες ο καθένας στη ζωή του.

Τι δεν πρέπει να κάνεις;

Άσχετα αν τηλεφωνεί εκείνη και όχι εσύ,να ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ.

Ξέρεις ποιοί είναι οι καμμένοι από χέρι που δε θα γαμήσουν ποτέ;

Όσοι κάθονται και ακούνε τις γυναίκες τους συμπαραστέκονται κτλ

Αυτά σε καθιστούν φιλενάδο.


Ορίστε έκανα και copy paste μέρους του κειμένου μου αφού επιμένεις να διαβάζεις επιπόλαια.

Δε χαρακτήρισα εσένα ''φιλενάδο'' ή ''φιλεναδίτσο'' αλλά περιέγραψα τι ΔΕΝ πρέπει να ΚΑΝΕΙΣ(οχι απαραίτητα ΕΣΥ απλά γράφω σε δεύτερο πρόσωπο για να μιλήσω ΓΕΝΙΚΑ) για να μη σου αποδωθεί αυτή η ιδιότητα.

Επίσης ουδέποτε σε χαρακτήρισα καληνυχτάκια και γενικά να ξέρεις αποφεύγω να χαρακτηρίζω πρόσωπα.Μόνο να κρίνω καταστάσεις.

Θες τώρα να θέσουμε τη συζήτηση σε πιο υγιείς βάσεις?

 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Κλασική περίπτωση βλάβης. Όπου βλάβη, βάλε friend zone με όλα τα παράδοξα που τη συνοδεύουν. Λοιπόν, το έχω ζήσει κι εγώ, αλλά με απλή γνωριμία και όχι με παιδική φίλη. Αφού έγινε σαφές ότι δεν υπήρχε πεδίο εξέλιξης και αφού είχε τελειώσει και ο Αύγουστος όπου λόγω συγκυριών βρεθήκαμε να κάνουμε παρέα, εγώ έβαλα x και προχώρησα. Ούτε καψούρης ήμουν, ούτε πληγώθηκα, ούτε τη σκεφτόμουν, ούτε με ενδιέφερε. Και για να μην πολυλογώ, για τα επόμενα τρία συνεχή χρόνια συνεχίσαμε να βγαίνουμε περίπου ανά τρίμηνο, αποκλειστικά και μόνο μετά από δικό της τηλεφώνημα. Ποτέ δεν της είπα όχι, συναισθανόμενος όμως ότι το κάνω κάπως σαν ψυχικό. Δηλαδή, την λυπόμουν, δεν ήθελα να της γυρίσω την πλάτη. Μέχρι που ήρθε και η στιγμή που πήρα ανάποδες. Στα τελευταία, ήταν με κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα. Σα να μου έλεγε με τη συμπεριφορά της, ξέρεις βγαίνω μαζί σου γιατί δεν έχω κανέναν καλύτερο για να βγω. Νταουνίλα και αρνητική διάθεση, σε στυλ τι κάνω εγώ εδώ τώρα. Στο μεταξύ, εννοείται πλήρωνα τα πάντα, φαγητό, τραπέζια σε live, γλυκά, καφέδες και τέλος, οδήγηση και καληνύχτα με το αμάξι μου στο σπίτι της που απείχε μία ώρα από το δικό μου. Εντάξει δεν ήταν υποχρεωμένη να γουστάρει την παρέα μου. Πότε όμως δεν την κάλεσα εγώ για να βγούμε. Και ποτέ δεν πήγα με αρνητική διάθεση και με κατεβασμένα μούτρα. Ευτυχώς κάποια στιγμή έγινε μία εντελώς τυχαία στραβή με κάποιο τηλεφώνημά της, πράγμα που το εξέλαβε ως αρνητικό μήνυμα δικό μου και δεν ξαναπήρε. Και ησυχάσαμε. Συμπέρασμα. Δεν μένουμε ποτέ μα ποτέ στη friend zone. Δεν υπάρχει νόημα για κανένα από τους δύο. Και οι γκόμενες πρέπει να μάθουν ότι όταν ρίχνεις χυλόπιτα, δεν κρατάς τον άνθρωπο ως φίλο. Τον αφήνεις στην ησυχία του και δεν τον ενοχλείς. Εκτός αν μετάνιωσες. Και από την πλευρά μας, ο μόνος λόγος για να βγούμε με τη "φίλη" είναι η πιθανότητα να παιχτεί κάποιο σκηνικό κατά λάθος (εξεπίτηδες). Αυτό πάντα μπορεί να συμβεί, αλλά μόνο αν είσαι αποστασιοποιημένος και ψυχρός μπορείς να το αξιολογήσεις σωστά εκ των προτέρων και να φερθείς ανάλογα. Όσο παραμένεις καψούρης, ξέχνα το. (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι στο νηματοθέτη).

Λες και τα εγραφα εγω....λες και διαβαζα την δικη μου ιστορια....καλα τα ειπες...
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.682
Κριτικές
12
Like
6.898
Πόντοι
2.646
Τυπε, πες της για παρτουζα για να σε βρίσει, να ξεμπλέξεις και να πας παρακάτω.

Αν γουστάρει τι γίνεται;
ναι, από όλα αυτό κατάλαβες. Για την πρόοδο της κουβέντας και μόνο, να την ξεκωλιασει και ετσι
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
[quote author=cool11 link= ]
Το ερωτημα μου είναι όμως,
πως θα κόψω όμορφα, με την παιδική φίλη.
[/quote]

φίλε τις γυναίκες γνωστές φίλες γειτόνισες, ό,τι, εκτός κι αν ενοχλούν (πολύ) δεν τις κόβουμε ΠΟΤΕ.
Αφού έχετε ήδη απομακρυνθεί και έχεις καταλάβει τι ρόλο παίζει,
άστη για μιά κουβέντα μιά στο τόσο, ποτέ δεν ξέρεις σε τι μπορεί να σου χρησιμέψει στο μέλλον.
Καταλαβαίνω ότι τη γουστάριζες και γι αυτό και έχεις θυμώσει
τώρα όμως που το ξεπέρασες άσε τα πράγματα να τσουλήσουν από μόνα τους..
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Χτες, του Αγίου Δημητρίου, βλεπω καποια στιγμη στο κινητό, να με καλεί... ήταν εξωτερικό, και πηρε να μου ευχηθει για την μητερα μου που γιορταζε...
Ευτυχως δεν μιλησαμε πολυ...
Πρεπει να επελθει αραιωση των επικοινωνιων ομως.
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Χτες, του Αγίου Δημητρίου, βλεπω καποια στιγμη στο κινητό, να με καλεί... ήταν εξωτερικό, και πηρε να μου ευχηθει για την μητερα μου που γιορταζε...
Ευτυχως δεν μιλησαμε πολυ...
Πρεπει να επελθει αραιωση των επικοινωνιων ομως.

κάποια στιγμή πρέπει να την ρωτήσεις ξεκάθαρα τι θέλει από σένα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Και αφου με καλεσε για ευχες στην εορτη της μητερας μου,
εγω δεν θα φανω εντελως 'αγενης' (ή...'γάιδαρος'), να μην την παρω σε λιγες μερες για ευχες στην δικη της ονομαστικη της εορτη;
(για να καταλαβετε και την ιδιαιτεροτητας της φιλιας απο παιδικα χρονια)
Δηλαδη αυτη με καλει, και για τη μανα μου ακομη, κι εγω θα γιορταζει και να μην κανω κρουση;
Ειλικρινα δεν εχω καμια ορεξη να της μιλησω πλεον.
Και φυσικα, ουτε λογος να κανω κληση (ειναι και εξωτερικο).
Αλλα ξερω τι θα παιχτει.
Εγω στελνω mail, το λιγοτερο δυνατο δηλαδη-απο πλευρας επικοινωνιας(μια γραμμη με ευχες),
κι αυτη οταν εχει χρονο, με παιρνει μετα τηλεφωνο.
Αρα, καταληγει σε τηλεφωνο.

Αλλα με το ενα και με το αλλο, κρατιεται μια επαφη που εγω θα ηθελα να ατροφησει.
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.324
Like
16.809
Πόντοι
3.556
τύπε προσεξε μην ατροφήσει το παπαρι σου απο το πολυ προβληματισμό :confused:

δεν της στελνεις καλυτερα καμια ντικ πικ μαζι με ευχες για τα χρονια πολλα; :confused:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506

Συνημμένα

  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    33,6 KB · Εμφανίσεις: 69

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.785
Κριτικές
193
Like
25.269
Πόντοι
33.818
τύπε προσεξε μην ατροφήσει το παπαρι σου απο το πολυ προβληματισμό :confused:

δεν της στελνεις καλυτερα καμια ντικ πικ μαζι με ευχες για τα χρονια πολλα; :confused:



:2funny:

Τύπε φοράς το σώβρακο με τον ίδιο τρόπο που φοράνε όλοι τις μάσκες στο δρόμο βλέπω....
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
Και αφου με καλεσε για ευχες στην εορτη της μητερας μου,
εγω δεν θα φανω εντελως 'αγενης' (ή...'γάιδαρος'), να μην την παρω σε λιγες μερες για ευχες στην δικη της ονομαστικη της εορτη;
(για να καταλαβετε και την ιδιαιτεροτητας της φιλιας απο παιδικα χρονια)
Δηλαδη αυτη με καλει, και για τη μανα μου ακομη, κι εγω θα γιορταζει και να μην κανω κρουση;
Ειλικρινα δεν εχω καμια ορεξη να της μιλησω πλεον.
Και φυσικα, ουτε λογος να κανω κληση (ειναι και εξωτερικο).
Αλλα ξερω τι θα παιχτει.
Εγω στελνω mail, το λιγοτερο δυνατο δηλαδη-απο πλευρας επικοινωνιας(μια γραμμη με ευχες),
κι αυτη οταν εχει χρονο, με παιρνει μετα τηλεφωνο.
Αρα, καταληγει σε τηλεφωνο.

Αλλα με το ενα και με το αλλο, κρατιεται μια επαφη που εγω θα ηθελα να ατροφησει.

τύπε τι προβληματισμοί είναι αυτοί ;
Ασφαλώς και να την πάρεις τηλέφωνο στη γιορτή της, δηλαδή τι θα πάθεις ;
Εκεί εξωτερικό δεν παίζει να σε φιλοξενήσει ; Φίλες δεν έχει ;
Σταμάτα να νιώθεις σαν κακιασμένος κερατάς και γίνε λίγο ωφελιμιστής.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Αφου ειναι εξωτερικο δεν ειναι αναγκη να ξεκοψεις τελειως. Κρατα απλα μια επαφη. Δεν ειναι στην πολη σου να πεις οτι θελει συχνη επαφη και εσυ δε γουσταρεις. Σκεψου πως μπορει να μετανιωσεις στο μελλον αμα ξεκοψετε τελειως αλλα τοτε θα ειναι αργα να επανορθωσεις.
Κρατα απλα τα καρβουνα αναμμενα, δε χρειαζεται να σβησεις τελειως τη φωτια που ουτως η αλλως δεν εχει φλογα :cool2:.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Αφου ειναι εξωτερικο δεν ειναι αναγκη να ξεκοψεις τελειως. Κρατα απλα μια επαφη. Δεν ειναι στην πολη σου να πεις οτι θελει συχνη επαφη και εσυ δε γουσταρεις. Σκεψου πως μπορει να μετανιωσεις στο μελλον αμα ξεκοψετε τελειως αλλα τοτε θα ειναι αργα να επανορθωσεις.
Κρατα απλα τα καρβουνα αναμμενα, δε χρειαζεται να σβησεις τελειως τη φωτια που ουτως η αλλως δεν εχει φλογα :cool2:.

Πολύ σωστή άποψη!
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.008
Πόντοι
216
Ρε τύπε απλά πες της δε με ενδιαφέρουν οι κοινωνικές πάπαριές και τα ματς μουτς, μόνο το καβλί μου με νοιάζει που θα το χώσω, οπότε εφ'όσον δεν ενδιαφέρεσαι μη μου πρήζεις τα αρχίδια.
Honesty is the best policy που λεν και στο χωριό μου.
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Σε ποιά χώρα είναι;
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.469
Πόντοι
3.296
Αν κάνεις κίνηση και σε απορρίψει πες μου αλήθεια τι θα νοιώσεις?

Εκεί βρίσκεται το κλειδί της ουσίας...
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Αν κάνεις κίνηση και σε απορρίψει πες μου αλήθεια τι θα νοιώσεις?

Εκεί βρίσκεται το κλειδί της ουσίας...

Αν δεν μου δωσει μια κοπελα καποια σημαδια,
δεν παω να την πεσω στεγνα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom