Νέα

Τί κάνατε / θα κάνετε με το ακαθάριστο οικόπεδο και τη σχετική δήλωση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 335
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

patsav0

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
257
Κριτικές
7
Like
769
Πόντοι
301

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.210
Κριτικές
3
Like
1.689
Πόντοι
496
Καθαρισα και δηλωσα.
Ρε τυποι πληρωστε ενα αλμπανι 20 - 30ε με χορτοκοπτικο, σιγα.
Η μη δηλωση εχει προστιμο 1 χιλ. (νομιζω)
Καλυτερα να δηλωσεις κ να μην καθαρισεις παρα να καθαρισεις κ να μην δηλωσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: socos
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Καθαρισα και δηλωσα.
Ρε τυποι πληρωστε ενα αλμπανι 20 - 30ε με χορτοκοπτικο, σιγα.
Η μη δηλωση εχει προστιμο 1 χιλ. (νομιζω)
Καλυτερα να δηλωσεις κ να μην καθαρισεις παρα να καθαρισεις κ να μην δηλωσεις.
Μέγα λάθος.
Καλύτερα να μη δηλώσεις τίποτα παρά να κάνεις ψευδή δήλωση.
Εκεί παίζει να μπλέξεις και με δικαστήρια.
Επίσης, πού να βρεθεί ο εργάτης, τέλη Ιουνίου, μέσα στην τουριστική σεζόν, σε τουριστική περιοχή;;
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.210
Κριτικές
3
Like
1.689
Πόντοι
496
Ο πρωτος η ο τελευταιος θασαι που θα κανεις ψευδη δηλωση στο μπουρδελισταν.
Νομιζω αν ασχοληθουν θα ασχοληθουν σε επιπεδο δηλωσεων.
Σιγα μην κανουν ελεγχους.
 
  • Θυμός
Αντιδράσεις: riding

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.246
Like
34.801
Πόντοι
9.931
Ο πρωτος η ο τελευταιος θασαι που θα κανεις ψευδη δηλωση στο μπουρδελισταν.
Νομιζω αν ασχοληθουν θα ασχοληθουν σε επιπεδο δηλωσεων.
Σιγα μην κανουν ελεγχους.
Μια στο εκατομμύριο να κάνουν έλεγχο σε έσκισαν πατοκορφα τυπε.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
έχω μια ερώτηση για όσους έχουν ασχοληθεί και επειδή διάφοροι συγγενείς έχουν αντικρουομενες γνώμες :
σε σπίτι μέσα σε χωριό όπου ένα τμήμα του οικοπέδου είναι διαμορφωμένη αυλή (πλακόστρωτο με διάσπαρτα 7-8 μικρά δεντράκια) και ένα αλλο τμήμα (κατι μικρότερο από γήπεδο μπάσκετ) είναι χύμα κήπος με 2 μεγάλα δέντρα και καλυμένο με ξερόχορτα υπάρχει ή όχι υποχρέωση καθαρισμού ;

στη σελίδα Νέες οδηγίες για τον καθαρισμό οικοπέδων - Για πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μείνουν καθαρά - ΚΕΔΕ γράφει :

" 1. Ποιοι είναι υπόχρεοι υποβολής δήλωσης καθαρισμού;
Οι ιδιοκτήτες, νομείς, επικαρπωτές, μισθωτές ή υπομισθωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε:
1) περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων,
2) περιοχές εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο,
3) εκτάσεις που βρίσκονται εντός ακτίνας 100 μ. από τα όρια των ανωτέρω περ.(α) και (β), κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας και
4) εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα, για τις εκτάσεις που δεν υπάγονται στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τον δασικό χάρτη της περιοχής και κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας .

2. Εξαιρούνται κάποιοι από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης καθαρισμού;
Από το πεδίο εφαρμογής της παρούσας εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι, συντηρημένοι κήποι φυτεμένες επιφάνειες ακάλυπτων χώρων κτιρίων, πολυκατοικιών, κ.α. των περιοχών και εκτάσεων της ερώτησης 1. "

το σπίτι που περιγράφω μπορεί να θεωρηθεί διαμορφωμένος κλπ. κηπος και επιφάνεια και συνεπώς να εξαιρειται από την υποχρέωση καθαρισμού και δήλωσης ;
ή απαξ και έχει και ξερόχορτα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά ο προβλεπόμενος καθαρισμος ;
Εάν σε κάποια από τα πεδία που πρέπει να συμπληρώσεις με ενέργειες καθαρισμού, απαντώνται θετικά, τότε μάλλον πρέπει να κάνεις δήλωση.
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.913
Κριτικές
32
Like
15.270
Πόντοι
12.946
Να γράψω και τη δική μου ιστορία.
Χωραφάκι σε νησί του Αιγαίου, θα μου πείτε γιατί το άφησα λίγο πριν την προθεσμία.
Γιατί δεν έπαιρνα καθαρές απαντήσεις, ένα μπάχαλο δηλαδή.
Τεσπα πήγα μόνος ευτυχώς βρήκα άνθρωπο να βοηθήσει και βαράγαμε με τη τσάπα μέσα στο λιοπύρι.
Εκεί που καθαρίζαμε περνάει ένας γείτονας και λέει γιατί βγάζετε τους θάμνους?
ο σκαντζόχοιρος που θα μείνει?
Και σκεφτόμουνα τι :jerking: ακούω.
Αλλά έχει ένα point, όποτε επεμβαίνει ο άνθρωπος στη φύση με πρόχειρα νομοσχέδια
δεν είναι για το καλό της φύσης.
Αυτά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.913
Κριτικές
32
Like
15.270
Πόντοι
12.946

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.148
Like
4.684
Πόντοι
1.756
Πηγα Χαλκιδικη για μπανιο......καθαρισμενα οικοπεδα 1 στα 10....
και αυτοι που τα καθαρισαν,εκαναν βουνα 3 μετρων στην ακρη του δρομου,απο χορτα,ξυλα,στρωματα,επιπλα κτλ κτλ...
Αυτες οι "ντανες" που εγιναν, και εμποδιζουν και την κινηση των αυτοκινητων, ειναι ωρολογιακες βομβες κυριολεκτικα γιατι αυταναφλεγονται!!!!
τα χορτα που ειναι στο κεντρο σαπιζουν κ βγαινει μεθανιο...το μεθανιο εγκλωβιζεται και με την ζεστη μπορει να αναφλεγει..
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.913
Κριτικές
32
Like
15.270
Πόντοι
12.946
Πηγα Χαλκιδικη για μπανιο......καθαρισμενα οικοπεδα 1 στα 10....
και αυτοι που τα καθαρισαν,εκαναν βουνα 3 μετρων στην ακρη του δρομου,απο χορτα,ξυλα,στρωματα,επιπλα κτλ κτλ...
Αυτες οι "ντανες" που εγιναν, και εμποδιζουν και την κινηση των αυτοκινητων, ειναι ωρολογιακες βομβες κυριολεκτικα γιατι αυταναφλεγονται!!!!
τα χορτα που ειναι στο κεντρο σαπιζουν κ βγαινει μεθανιο...το μεθανιο εγκλωβιζεται και με την ζεστη μπορει να αναφλεγει..
Τύπε 12 φορτηγά έβγαλα από χωραφάκι 1 στρέμα.
τα ξύλα και τα στρώματα τα πετάνε οι κουφάλες οι γείτονες :angry:
και οι δήμοι έπρεπε να κάνουν τη δουλειά τους να τα μαζεύουν.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Τύπε 12 φορτηγά έβγαλα από χωραφάκι 1 στρέμα.
τα ξύλα και τα στρώματα τα πετάνε οι κουφάλες οι γείτονες :angry:
και οι δήμοι έπρεπε να κάνουν τη δουλειά τους να τα μαζεύουν.
Δεν είναι δουλειά του δήμου να το μαζεύει τύπε..
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.494
Πόντοι
456
Εγω τα αφησα ετσι,λαδωσα και 2-3 να βεβαιωσουν πως ολα ειναι ενταξει και θα δω του χρονου
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Δεν είναι δουλειά του δήμου να το μαζεύει τύπε..
Είναι και γι αυτό πληρώνουμε ανάλογο τέλος μέσω των λογαριασμών. Επίσης υποχρεούνται να έχουν καφέ κάδους για να πετάξεις μέσα τα κλαδέματα προς κομποστοποίηση.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Είναι και γι αυτό πληρώνουμε ανάλογο τέλος μέσω των λογαριασμών. Επίσης υποχρεούνται να έχουν καφέ κάδους για να πετάξεις μέσα τα κλαδέματα προς κομποστοποίηση.
Τύπε πες μου το Δήμο που ρώτησες κ είπε ναι κύριε βγάλτε τα να τα πάρουμε.

Απαγορεύεται να αφήνεις στο δρόμο τα κλαδέματα, τα μπάζα και ότι άλλο φαντάζεται ο καθένας.. αν πάρεις τηλεφωνακι τη δημοτική αστυνομία έρχεται κ βεβαιώνει το πρόστιμο. Είναι παρανομία.. δεν είναι δουλειά του Δήμου να μαζεύει τα παραπάνω. Άσχετα αν αναγκάζεται να το κάνει για να μην είναι οι πόλεις σαν χωματερές για τον κάθε εξυπνακια που τα παρατάει να τα μαζέψει ο Δήμος
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.699
Κριτικές
1
Like
6.848
Πόντοι
1.056
Εκανα καταγγελια μουνοπανα γειτονα,που εχουνε φτασει τα ξεροχορτα στου διαολου τη μανα.

Ηρθε ο προεδρος του χωριου διοτι ελαβε ιμειλ να δει κ να κρινει μονος του.

Λογω της εφαρμογης,ειδαν τα στοιχεια μου ενω την εκανα ανωνυμα κ με πηραν σημερα τηλεφουνκεν,κυριε ραιντινγκ σε ποια κατηγορια θελετε να καταταξω την καταγγελια σας;Στα σοβαρα ή επειγον σοβαρα;

Απαντησα κυρια μου,ειναι ενα οικοπεδο παρατημενο,χωρις ποτε να εχει ενδιαφερθει (παλιοτερα βεβαια ειχε παιξει πουστια στους γονεις μου) να κανει κατι λογω του οτι συνορευει με σπιτι και μας λετε καθε χρονο για ατομικη ευθυνη,ε λοιπον εγω εχω ενταξει το οικοπεδο μου αλλα αν γινει κατι ζητω που καηκαμε.

Μου απαντησε θα το βαλει στα επειγοντα σοβαρα κ θα το στειλει στο υπουργειο κ θα φυγει απ τα πλαισια του Δημου.

Ετσι εχει η κατασταση ως εδω για οποιον σκεφτεται να δηλωσει μαλακιες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom