Νέα

Τί κάνατε / θα κάνετε με το ακαθάριστο οικόπεδο και τη σχετική δήλωση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 335
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.333
Like
1.941
Πόντοι
216
Oικόπεδο στο Δήλεσι.Περιφραγμένο αλλά εγκαταλελειμμένο,μέσα σε οικισμό.Έχει μέσα μία μεγάλη ελιά και μπόλικα αγριόχορτα.Το καθάρισε ο αδερφός μου μαζί με τον κουμπάρο του (κλάδεμα δέντρου και ξεχορτιάριασμα)
Έγινε και η δήλωση.
Τα κλαριά και τα ρέστα τα πετάξανε σε παρακείμενο χώρο γιατί ο Δήμος-Κοινότητα διαθέτει για μία τεράστια περιοχή μόνον ένα φορτηγάκι αποκομιδής (τα μάθαμε τα καθέκαστα μέσω γειτόνισας που είχε μιλήσει με την αρμόδια αντιδήμαρχο) οπότε θα περνάγανε του αγίου πούτσου ανήμερα!
Η θέση μου ήταν,να παρατήσει το οικόπεδο όπως είναι και να κάναμε μία αίτηση στον Δήμο για επ αμοιβή καθαρισμό υπό την εποπτεία του.Δεύτερο σενάριο,σε τυχόν πρόστιμο,ισχυρισμός (αληθινός) αδυναμία δράσης λόγω υγείας εμού και της μητρός μου ενώ ο αδερφός μου κατοικεί διακόσια τριάντα χιλιόμετρα μακρυά...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Θα πεσει κανονικο κοντρα ξυρισμα. Πρεπει να μαζεψουν χρημα αλλιως δε βγαινουν τα κουκιά
τυπε κοντρα ξυρισμα στα αρχιδια μας ,οι φαλτσετες καμια φορα -ας το γνωριζουν -κοβουν και λαρυγγια ....ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΔΟΠΟΥΣΤΕΣ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ -ΠΡΟΣΤΙΜΟ-ΠΡΟΣΤΙΜΟ ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ!
Καψανε τα μουνοσκυλα τα ξαδερφια του μπορατ το μοναδικο πευκοδασος στην Υδρα και οι πουστηδες τους αφησανε να φυγουν κανονικα ως κυριους και μπαγλαρωσανε τα μελη του πληρωματος ....και τα μουνοπανα εκατομμυριουχοι που πυρπολησαν το νησι δεν εδωσαν ουτε καταθεση και εφυγαν για να συνεχισουν τις διακοπες τους...ΜΑΓΚΕΣ !...Για ολους τους υπολοιπους μονο απειλες για προστιμα και αυξησεις στα ορια της πανωλεθριας.....ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΠΕΤΡΑ ΑΣΠΑΣΤΗ ΜΑΛΑΚΕΣ!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Ποιος ήταν εκείνος ο παπάρας που στα τελειώματα των μέτρων για την πανδημία είχε πει "τα κρατήσαμε παραπάνω για παιδαγωγικούς λόγους";
Ο Γεραπετρίτης;
Ε, για "παιδαγωγικούς λόγους" θα επιβάλουν και τα πρόστιμα.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΠΟΥΝΙΕΣ!ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.967
Like
11.211
Πόντοι
2.606
Για τις καταγγελίες τα είπαμε, τύπε, 300€. Ξέχνα τις. Μόνο αν φοβάται κανείς ότι η διπλανή ζούγκλα θα τον κάνει Σαμουήλ στο Κούγκι θα καταγγείλει.
Για τα "κλιμάκια" ελέγχου, να σας πω ότι είναι δουλειά των δήμων. Εκεί που βρίσκεται το οικόπεδο της μητέρας μου, δεν έχουν προσωπικό να καθαρίσουν τα δικά τους οικόπεδα, τα πεζοδρόμια, τα κοιμητήρια, θα βγάλουν και κλιμάκια ελέγχου;;
ΤΥΠΕ ειδικα αυτοι οι δημοι ειναι που θα βγαλουν κλιμακια ελεγχου!
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
396
Like
772
Πόντοι
81
3 τηλεφωνα για μια διευκρινηση στο ιδιο το κεντρο εξυπηρετησης για την πλατφορμα,δεν το σηκωσανε ποτε...10 λεπτα αναμονη επι 3=30 λεπτα τζαμπα αναμονη,γαμω τα σπιτια τους τα κωλοβυσματα του Υπουργιου κλιματικης αλλαγης.
 

cocos30

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
901
Κριτικές
15
Like
2.025
Πόντοι
2.477
Αυτές είναι φωτογραφίες από το διπλανό παρατημένο οικόπεδο του γείτονα.
Έχει να πατήσει 20+ χρόνια.
Θα φταίω αν τον καταγγειλω λέτε επειδή κινδυνεύει το σπίτι μου και τα υπόλοιπα γύρω σπίτια;
Να καταγγειλεις επισης και τα ακαθαριστα οικοπεδα, χαντακια και ζουγκλες που ανηκουν στον Δημο, στα μοναστηρια και στην εκκλησια!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Για τις καταγγελίες τα είπαμε, τύπε, 300€. Ξέχνα τις. Μόνο αν φοβάται κανείς ότι η διπλανή ζούγκλα θα τον κάνει Σαμουήλ στο Κούγκι θα καταγγείλει.
Για τα "κλιμάκια" ελέγχου, να σας πω ότι είναι δουλειά των δήμων. Εκεί που βρίσκεται το οικόπεδο της μητέρας μου, δεν έχουν προσωπικό να καθαρίσουν τα δικά τους οικόπεδα, τα πεζοδρόμια, τα κοιμητήρια, θα βγάλουν και κλιμάκια ελέγχου;;
Πολυ καλα κάνανε και βαλανε παραβολο για την καταγγελια.
Αν ηταν τσαμπα, ο καθε κακοπροαιρετος γειτονας με τον οποιο εχεις αντιδικια, θα σε ταλαιπωρουσε ανωδυνως.
Ενω τωρα, αν εχει βαση η καταγγελια, πληρωνεις και τα παιρνεις πισω.
Απολυτως σωστο.
Αλλά μαλλον εχετε μια δυσκολια στη συνθετη σκεψη.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Πολυ καλα κάνανε και βαλανε παραβολο για την καταγγελια.
Αν ηταν τσαμπα, ο καθε κακοπροαιρετος γειτονας με τον οποιο εχεις αντιδικια, θα σε ταλαιπωρουσε ανωδυνως.
Ενω τωρα, αν εχει βαση η καταγγελια, πληρωνεις και τα παιρνεις πισω.
Απολυτως σωστο.
Αλλά μαλλον εχετε μια δυσκολια στη συνθετη σκεψη.
Είπα εγώ ότι είναι λάθος;
Απεναντίας!
Γιατί μου μιλάτε έτσι, συνήγορε;
Έχετε κάποιο θέμα μαζί μου;
Είστε εμπαθής;
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
έχω μια ερώτηση για όσους έχουν ασχοληθεί και επειδή διάφοροι συγγενείς έχουν αντικρουομενες γνώμες :
σε σπίτι μέσα σε χωριό όπου ένα τμήμα του οικοπέδου είναι διαμορφωμένη αυλή (πλακόστρωτο με διάσπαρτα 7-8 μικρά δεντράκια) και ένα αλλο τμήμα (κατι μικρότερο από γήπεδο μπάσκετ) είναι χύμα κήπος με 2 μεγάλα δέντρα και καλυμένο με ξερόχορτα υπάρχει ή όχι υποχρέωση καθαρισμού ;

στη σελίδα Νέες οδηγίες για τον καθαρισμό οικοπέδων - Για πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μείνουν καθαρά - ΚΕΔΕ γράφει :

" 1. Ποιοι είναι υπόχρεοι υποβολής δήλωσης καθαρισμού;
Οι ιδιοκτήτες, νομείς, επικαρπωτές, μισθωτές ή υπομισθωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε:
1) περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων,
2) περιοχές εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο,
3) εκτάσεις που βρίσκονται εντός ακτίνας 100 μ. από τα όρια των ανωτέρω περ.(α) και (β), κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας και
4) εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα, για τις εκτάσεις που δεν υπάγονται στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τον δασικό χάρτη της περιοχής και κατόπιν ενημέρωσης της αρμόδιας δασικής υπηρεσίας .

2. Εξαιρούνται κάποιοι από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης καθαρισμού;
Από το πεδίο εφαρμογής της παρούσας εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι, συντηρημένοι κήποι φυτεμένες επιφάνειες ακάλυπτων χώρων κτιρίων, πολυκατοικιών, κ.α. των περιοχών και εκτάσεων της ερώτησης 1. "

το σπίτι που περιγράφω μπορεί να θεωρηθεί διαμορφωμένος κλπ. κηπος και επιφάνεια και συνεπώς να εξαιρειται από την υποχρέωση καθαρισμού και δήλωσης ;
ή απαξ και έχει και ξερόχορτα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά ο προβλεπόμενος καθαρισμος ;
 

patsav0

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
257
Κριτικές
7
Like
769
Πόντοι
301
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Προθεσμία μέχρι 30/6.
Για πείτε, τι κάνατε, τι θα κάνετε, τι κάνουν οι γείτονες;
Τη δήλωση την υποβάλατε;
Αν είχα οικόπεδο, θα τους έγραφα όλους στα αρχιδια μου. Μας έχουν γαμησει το βιοτικό επίπεδο δεν έχουμε χρήματα για μαλακίες ώστε να καλύψουμε με δικά μας έξοδα την ανυπαρξία του κράτους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Lev888
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Αν είχα οικόπεδο, θα τους έγραφα όλους στα αρχιδια μου. Μας έχουν γαμησει το βιοτικό επίπεδο δεν έχουμε χρήματα για μαλακίες ώστε να καλύψουμε με δικά μας έξοδα την ανυπαρξία του κράτους
Όποιος είναι έξω από τον χορό ...
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.161
Κριτικές
1
Like
2.448
Πόντοι
456
Όποιος είναι έξω από τον χορό ...
α μαλιστα , ετσι το ηξερα και εγω να σου στειλουν τοτε το προστιμο ,αυτοι που θα τους γραψουν εκει που τους λες να δουμε τοτε.. Λοιπον ,παμε σοβαρα τωρα να δουμε τη μπουρδελο εχουμε ..εχω το πτρικο και παιρμω 400 ευρω ενοικιο . ξοδεψα το 2022 οταν εφυγς ο προηγουμενος και αφου ειχε την ευγενη καλοσυνη να μου φαει μονο 2 ενοικια ,αλλα απο τα 240 που το εχα απο το 2015 ,το εχω τωρα στα 400. Εχουμε λοιπον 1270 ευρω το κοστος να το βαψω κατι μικροβλαβες ,αυτα δεν περνουν σαν εξοδα αφου δεν ειναι επαγγαελματικο.Αν βαλουμε απο 630 το χρονο σαν αποσβεσης των εξοδων ,μειον 720 ο φορος 15% επι 400 ,60 χ12 μηνες ,720 .και ο ΕΝΦΙΑ 280 ευρω για το σπιτι 65 τετραγωνικων ,και αυτο που μενω 30 τετραγ.και ειναι και40 ευρω ενα οικοπεδο. 1.000 ευρω συνολο φορων μου εμεινανα λοιπον 3.800 ,αλλα να βγαλω και τα 630 επι 2 χρονια , 3.800-630 μενουν 3.170, για τα πρωτα 2 χρονια πραγματικα καθαρα να ζησω .πολλα νομιζω ειναι λεω να παρω επι τελους ενα μικρο κοττερο..Και οτι ειπα αντε φετος θα εχω ολα τα 3.800 ,βγαινει αυτο με το καθαρισμο ,πανε 100 ευρω για το μαστορα και για βενζινη αφου δεν μενω Αθηνα .ολο κατι βρισκουν παντα να σε φεσουν ,δεν γλιτωνουμε με τιποτα απο αυτους ,και ολα αυτα για να συνεχιζουν να δινουν στου δημοσιους υπαλληλους συνταξεις και μισθους υωηλοτερες απο τους υπολοιπους μαλακες που τους τα πληρωνουν με τους φοροτυς τους ,και καθεστε και αχοληστε σοβαρα με αυτους τους βρωμιαρηδες και μαλωνετε για κυριως τα 2 βρωμικομματα που εχουν και τεραστιο χρεος ,τι να πω εχουμε τελιωσει και δεν το ξερουμε..
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
α μαλιστα , ετσι το ηξερα και εγω να σου στειλουν τοτε το προστιμο ,αυτοι που θα τους γραψουν εκει που τους λες να δουμε τοτε.. Λοιπον ,παμε σοβαρα τωρα να δουμε τη μπουρδελο εχουμε ..εχω το πτρικο και παιρμω 400 ευρω ενοικιο . ξοδεψα το 2022 οταν εφυγς ο προηγουμενος και αφου ειχε την ευγενη καλοσυνη να μου φαει μονο 2 ενοικια ,αλλα απο τα 240 που το εχα απο το 2015 ,το εχω τωρα στα 400. Εχουμε λοιπον 1270 ευρω το κοστος να το βαψω κατι μικροβλαβες ,αυτα δεν περνουν σαν εξοδα αφου δεν ειναι επαγγαελματικο.Αν βαλουμε απο 630 το χρονο σαν αποσβεσης των εξοδων ,μειον 720 ο φορος 15% επι 400 ,60 χ12 μηνες ,720 .και ο ΕΝΦΙΑ 280 ευρω για το σπιτι 65 τετραγωνικων ,και αυτο που μενω 30 τετραγ.και ειναι και40 ευρω ενα οικοπεδο. 1.000 ευρω συνολο φορων μου εμεινανα λοιπον 3.800 ,αλλα να βγαλω και τα 630 επι 2 χρονια , 3.800-630 μενουν 3.170, για τα πρωτα 2 χρονια πραγματικα καθαρα να ζησω .πολλα νομιζω ειναι λεω να παρω επι τελους ενα μικρο κοττερο..Και οτι ειπα αντε φετος θα εχω ολα τα 3.800 ,βγαινει αυτο με το καθαρισμο ,πανε 100 ευρω για το μαστορα και για βενζινη αφου δεν μενω Αθηνα .ολο κατι βρισκουν παντα να σε φεσουν ,δεν γλιτωνουμε με τιποτα απο αυτους ,και ολα αυτα για να συνεχιζουν να δινουν στου δημοσιους υπαλληλους συνταξεις και μισθους υωηλοτερες απο τους υπολοιπους μαλακες που τους τα πληρωνουν με τους φοροτυς τους ,και καθεστε και αχοληστε σοβαρα με αυτους τους βρωμιαρηδες και μαλωνετε για κυριως τα 2 βρωμικομματα που εχουν και τεραστιο χρεος ,τι να πω εχουμε τελιωσει και δεν το ξερουμε..
Τύπε, έχουμε τελειώσει, το ξέρουμε κι αυτό φαίνεται από τα ελληνικά μας.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom