Νέα

Εισέρχονται παρέες ανηλίκων στην οικοδομή που μένω. Τί ενέργειες μπορώ να κάνω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα teochatz
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
teochatz

teochatz

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Μαΐ 2016
Μηνύματα
447
Κριτικές
44
Like
1.500
Πόντοι
1.071
Δηλαδή οι πιο αναίμακτες λύσεις φαίνεται να είναι η νομική οδός η εναλλακτικά να κλείσουν τον χώρο με σιδεριές. Δηλαδή στην μια περίπτωση θα πληρωθούν οι δικηγόροι στην άλλη οι σιδεράδες. Αλλά επειδή με την νομική οδό μπορεί να καθυστερήσουν τα πράγματα πιο καλή μοιάζει η περίπτωση με τους σιδεράδες , ώστε να ξεμπερδέψουν γρήγορα. Αν και πάλι λίγο δύσκολο να καταφέρουν να συννενοηθούν και οι τρείς οικοδομές ωστε να κλείσουν το μέρος.
Νομικά κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί σοβαρά. Η μια αρχή θα πετάει το μπαλάκι στην άλλη. Και δεν έχει και κανείς κάποιο μέσο να σπρώξει την υπόθεση μπας και βρεθεί κάποια λύση. Σίγουρα, η πιο ρεαλιστή λύση είναι όταν είναι 2-3 άτομα είναι να κατέβεις με τσαμπουκά, γιατί σε αυτά μόνο ο φόβος λειτουργεί αποτελεσματικά. Απλά το πρόβλημα είναι πως διαχειρίζεσαι μεγάλες παρέες. Γιατί όταν είναι πολλοί, θεωρούνται άτρωτοι. Και η αστυνομία δεν ανταποκρίνεται με σοβαρότητα. Θα πιάσω τους διαχειριστές των άλλων οικοδομών και θα διερευνήσω τις προθέσεις τους, μπας και βγάλουμε με αυτούς κάποια άκρη
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.266
Like
4.234
Πόντοι
456
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε αστυνομία της πούτσας

Στο πατρικό μου υπάρχει δίπλα μία μονοκατοικία χριστιανικής οικογένειας που δεν ενόχλησε ποτέ μα ποτέ κανέναν, και μαζεύονται από ολόκληρη την πόλη άτομα κάθε μέρα και τους πετάνε πέτρες, ξύλα, βρίζουν όλες τις ώρες της μέρας. Πολλές φορές έχει βγει μέλος της οικογένειας να τους μιλήσει και πάλι το βρίζουν με τέρμα ακραίο τρόπο, λες και σκότωσαν κάποιον.

Εδώ τι μπορεί να γίνει;

Για κακή τους τύχη ένας ηλίθιος από αυτούς με πήρε τηλέφωνο να χαρεί με τα κατορθώματα τους και μου έστειλε πολλά βίντεο που φαίνονται ποιοι είναι και τι κάνουν. Μίλησα με την οικογένεια, έχει κάνει άπειρες καταγγελίες στην αστυνομία, έχει κάνει και μήνυση κατ αγνώστον και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Είμαι ένα βήμα πριν πάω στην αστυνομία με στικάκι με τα βίντεο και τους λιώσω έναν προς έναν
 
OP
OP
teochatz

teochatz

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Μαΐ 2016
Μηνύματα
447
Κριτικές
44
Like
1.500
Πόντοι
1.071
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε αστυνομία της πούτσας

Στο πατρικό μου υπάρχει δίπλα μία μονοκατοικία χριστιανικής οικογένειας που δεν ενόχλησε ποτέ μα ποτέ κανέναν, και μαζεύονται από ολόκληρη την πόλη άτομα κάθε μέρα και τους πετάνε πέτρες, ξύλα, βρίζουν όλες τις ώρες της μέρας. Πολλές φορές έχει βγει μέλος της οικογένειας να τους μιλήσει και πάλι το βρίζουν με τέρμα ακραίο τρόπο, λες και σκότωσαν κάποιον.

Εδώ τι μπορεί να γίνει;

Για κακή τους τύχη ένας ηλίθιος από αυτούς με πήρε τηλέφωνο να χαρεί με τα κατορθώματα τους και μου έστειλε πολλά βίντεο που φαίνονται ποιοι είναι και τι κάνουν. Μίλησα με την οικογένεια, έχει κάνει άπειρες καταγγελίες στην αστυνομία, έχει κάνει και μήνυση κατ αγνώστον και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Είμαι ένα βήμα πριν πάω στην αστυνομία με στικάκι με τα βίντεο και τους λιώσω έναν προς έναν
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι είτε το αποδέχονται και το θεωρούν φυσιολογικό, είτε δεν κάνουν παρατηρήσεις ή καταγγελίες στην αστυνομία με τον φόβο ότι θα χαρακτηριστούν περίεργοι και κομπλεξικοί. Γνώμη μου, για το καλό της κοινωνίας κάντο. Τα περισσότερα τσογλάνια όταν έχουν τέτοια προβλήματα συμπεριφοράς ως συνήθως, γίνονται και προβληματικοί άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν. Όσες φορές έκανα παρατήρηση από το μπαλκόνι εγώ και άλλοι κάτοικοι, το "γαμώ τη μάνα σου" και η ειρωνία ήτανε συνηθισμένες αντιδράσεις.

Όταν λέμε να τρώνε ξύλο, δεν το εννοούμε πάντα από θυμό και εκδίκηση. Πολλά είναι τέτοια, ακριβώς γι αυτό το λόγο. Επειδή δεν έχουν φάει ξύλο για να στρώσουν χαρακτήρα. Όπως είπε πολύ σωστά ένα μέλος, οι έφηβοι έχουν ζωόδη ένστικα και μόνο ο φόβος λειτουργεί αποτελεσματικά σ αυτούς. Βέβαια, τι περιμένεις από την αστυνομία να κάνει όταν δεν πρόκειται για δημόσιο χώρο; Κάνεις αναγκαστικά το σπίτι σου φρούριο. Άμα μπλέξεις με αρχές, δεν βγάζεις άκρη.
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.484
Like
5.029
Πόντοι
456
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε αστυνομία της πούτσας

Στο πατρικό μου υπάρχει δίπλα μία μονοκατοικία χριστιανικής οικογένειας που δεν ενόχλησε ποτέ μα ποτέ κανέναν, και μαζεύονται από ολόκληρη την πόλη άτομα κάθε μέρα και τους πετάνε πέτρες, ξύλα, βρίζουν όλες τις ώρες της μέρας. Πολλές φορές έχει βγει μέλος της οικογένειας να τους μιλήσει και πάλι το βρίζουν με τέρμα ακραίο τρόπο, λες και σκότωσαν κάποιον.

Εδώ τι μπορεί να γίνει;

Για κακή τους τύχη ένας ηλίθιος από αυτούς με πήρε τηλέφωνο να χαρεί με τα κατορθώματα τους και μου έστειλε πολλά βίντεο που φαίνονται ποιοι είναι και τι κάνουν. Μίλησα με την οικογένεια, έχει κάνει άπειρες καταγγελίες στην αστυνομία, έχει κάνει και μήνυση κατ αγνώστον και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Είμαι ένα βήμα πριν πάω στην αστυνομία με στικάκι με τα βίντεο και τους λιώσω έναν προς έναν

Δηλαδή για να καταλάβω...μαζεύονται άκυροι απο ολη την πόλη κάτω απο την μονοκατοικία αυτή και πετάνε πέτρες, βρίζουν, ουρλιάζουν κλπ απο εξω χωρίς λόγο? Έτσι στο άκυρο?

Αλλο να μαζεύονται μικρά κάτω απο μια οικοδομή, και αλλο να κάνουν συντονισμένες επιθέσεις ενάντιων των ενοίκων χωρίς λόγο. Εδω μιλαμε για μπουλινγκ και τρομοκρατια!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.266
Like
4.234
Πόντοι
456
Δηλαδή για να καταλάβω...μαζεύονται άκυροι απο ολη την πόλη κάτω απο την μονοκατοικία αυτή και πετάνε πέτρες, βρίζουν, ουρλιάζουν κλπ απο εξω χωρίς λόγο? Έτσι στο άκυρο?

Αλλο να μαζεύονται μικρά κάτω απο μια οικοδομή, και αλλο να κάνουν συντονισμένες επιθέσεις ενάντιων των ενοίκων χωρίς λόγο. Εδω μιλαμε για μπουλινγκ και τρομοκρατια!
Nαι, για κάτι τέτοιο μιλάμε.

Αν αφορούσε μόνο τα παιδιά της γειτονιάς με ένα τηλέφωνο θα κατέβαζαν κουράδες. Αλλά αυτά τα παιδιά της γειτονιάς φέρανε και άλλους και άλλους και έγινε σε όλη την πολη γνωστό, πάμε εκεί να σπάσουμε το σπίτι να κάνουμε χαβαλέ. Πλέον έχουν μπει και αλβανοί, χούλιγκανς και όποιος περνάει από εκεί ότι ώρα και να είναι κάνει το δικό του πράγμα. Πλέον δεν μπορώ να το μαζέψω το πράγμα.

Μίλησα με πάρα πολύ κόσμο από την γειτονιά, κάποιοι ενδιαφέρθηκαν πραγματικά να βοηθήσουν. Άλλα όλα ειπώθηκαν τηλεφωνικά.

Το πιο θλιβερό είναι ότι ενημερώθηκα ότι τα ''παιδιά'' της γειτονιάς δεν είναι και τόσο παιδιά πλέον. Είναι πατημένα 20, παίρνουν όλοι επιδόματα και ψευδο-επιδόματα αναπηρίας κλπ για να παίρνουν ντελίβερυ και να πετάνε πέτρες στο απέναντι σπιτι από το σημείο συνάθροισης. Αυτό με έκανε να ξεχειλίσω και λέω πάει θα τους δώσω να τελειώνει. Έχω νευριάσει τόσο πολύ με όλο αυτό που και ρουφιάνο να με πουν ποσώς με ενδιαφέρει.

Επαρχία-σκέτο σκουπίδι
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Πως θα σας πάνε δικαστικά όταν αυτοί (οι νεαροί,δηλαδή) παραβιάζουνε ιδιωτικό χώρο?
Anyway,εγώ στην θέση σας,θα προσπαθούσα να βρω κάποιον αστυνομικό που να έχει άκρες ή να δουλεύει στο τοπικό Α.Τ. ούτως ώστε να περνάει από το πάρκο είτε κάποια ομάδα ΔΙΑΣ είτε κάποιο περιπολικό.
Εννοείται ότι θα "παίξει" δώρο προς τους εμπλεκόμενους αστυνομικούς για την αποφυγή του αδικήματος του χρηματισμού...
Αν πάθει κάτι μέσα στον ιδιωτικό χώρο, φέρει αστική ευθύνη ο ιδιοκτήτης.
Επίσης τα κωμικά που διάβασα, λάστιχα, σκατά ούρα κλπ, θεωρούνται επίθεση κατά ανηλίκου και οι ποινές είναι αυστηρότατες.

Μόνο καλή περίφραξη με 3μετρο σύρμα.
Κάνεις και μια μήνυση κατ' αγνώστων, ώστε να είσαι καλυμμένος.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Μάζεψε σκατά και ούρα στον κουβά όχι απλό νερό. Να τα ρίχνεις από πάνω στην κεφάλα τους να φύγουν.
Δεν παίζει θα φάει μήνυση για επίθεση κατά ανηλίκου και θα φάει αρκετά χρονάκια και θα πληρώσει και αστική αποζημίωση αν κάνει αγωγή ο γονιός του πιτσιρικά.
Άκυρο.
 

Set_air

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.724
Like
3.431
Πόντοι
456
Δεν παίζει θα φάει μήνυση για επίθεση κατά ανηλίκου και θα φάει αρκετά χρονάκια και θα πληρώσει και αστική αποζημίωση αν κάνει αγωγή ο γονιός του πιτσιρικά.
Άκυρο.
ο γονιός να πάει να μαζέψει το τσογλάνι του
άκυρος είσαι εσύ
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε αστυνομία της πούτσας

Στο πατρικό μου υπάρχει δίπλα μία μονοκατοικία χριστιανικής οικογένειας που δεν ενόχλησε ποτέ μα ποτέ κανέναν, και μαζεύονται από ολόκληρη την πόλη άτομα κάθε μέρα και τους πετάνε πέτρες, ξύλα, βρίζουν όλες τις ώρες της μέρας. Πολλές φορές έχει βγει μέλος της οικογένειας να τους μιλήσει και πάλι το βρίζουν με τέρμα ακραίο τρόπο, λες και σκότωσαν κάποιον.

Εδώ τι μπορεί να γίνει;

Για κακή τους τύχη ένας ηλίθιος από αυτούς με πήρε τηλέφωνο να χαρεί με τα κατορθώματα τους και μου έστειλε πολλά βίντεο που φαίνονται ποιοι είναι και τι κάνουν. Μίλησα με την οικογένεια, έχει κάνει άπειρες καταγγελίες στην αστυνομία, έχει κάνει και μήνυση κατ αγνώστον και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Είμαι ένα βήμα πριν πάω στην αστυνομία με στικάκι με τα βίντεο και τους λιώσω έναν προς έναν
Αν πήρες τα βίντεο από 3ους έχει καλώς. Πρέπει να έχεις όμως τα μηνύματα και να φαίνεται ότι σου τα έστειλαν.
Αν τα τράβηξες εσύ, να ξέρεις η βιντεοσκόπηση χωρίς άδεια είναι παράνομη και θεωρείται κακούργημα εδώ και λίγα χρόνια.
Ενημερωτικά.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
ο γονιός να πάει να μαζέψει το τσογλάνι του
άκυρος είσαι εσύ
Άλλο τι θα θελες και άλλο τι ισχύει.
Ο νόμος είναι σαφής, όσο και αν τα ανήλικα κάνουν μαλακίες.

Με το που θα το ακουμπήσεις, ακόμα και με κατάβρεγμα, θα σου πάρει και το οικοπεδάκι του παππού στις αγωγές, χώρια η ποινή που θα φας στο ποινικό.
Θέλει πιο έξυπνους χειρισμούς.
Εγώ θα γέμιζα το μέρος μπάζα ή κάτι που να περιορίζει το χώρο, ώστε να μην μπορούν να μπουν.
Μια μήνυση κατ' αγνώστων πάντως είναι η ενδεδειγμένη λύση, ώστε όταν κληθεί η αστυνομία να γίνουν συλλήψεις χωρίς ο φίλος να πρέπει να πάει στο τμήμα.
Αλλιώς θα του κάνουν κι αυτουνού μήνυση.
Ο νόμος λειτουργεί σε 2 όψεις πάντα. Καθείς έχει δικαίωμα να μηνύσει κάποιον για ένα αδίκημα.

Καλύτερα ο φίλος να απευθυνθεί σε ένα δικηγόρο και να μην ακούει ασυναρτησίες από ανθρώπους που δε γνωρίζουν.

Μπορεί κάποιος να τον πάρει στο λαιμό του.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Nαι, για κάτι τέτοιο μιλάμε.

Αν αφορούσε μόνο τα παιδιά της γειτονιάς με ένα τηλέφωνο θα κατέβαζαν κουράδες. Αλλά αυτά τα παιδιά της γειτονιάς φέρανε και άλλους και άλλους και έγινε σε όλη την πολη γνωστό, πάμε εκεί να σπάσουμε το σπίτι να κάνουμε χαβαλέ. Πλέον έχουν μπει και αλβανοί, χούλιγκανς και όποιος περνάει από εκεί ότι ώρα και να είναι κάνει το δικό του πράγμα. Πλέον δεν μπορώ να το μαζέψω το πράγμα.

Μίλησα με πάρα πολύ κόσμο από την γειτονιά, κάποιοι ενδιαφέρθηκαν πραγματικά να βοηθήσουν. Άλλα όλα ειπώθηκαν τηλεφωνικά.

Το πιο θλιβερό είναι ότι ενημερώθηκα ότι τα ''παιδιά'' της γειτονιάς δεν είναι και τόσο παιδιά πλέον. Είναι πατημένα 20, παίρνουν όλοι επιδόματα και ψευδο-επιδόματα αναπηρίας κλπ για να παίρνουν ντελίβερυ και να πετάνε πέτρες στο απέναντι σπιτι από το σημείο συνάθροισης. Αυτό με έκανε να ξεχειλίσω και λέω πάει θα τους δώσω να τελειώνει. Έχω νευριάσει τόσο πολύ με όλο αυτό που και ρουφιάνο να με πουν ποσώς με ενδιαφέρει.

Επαρχία-σκέτο σκουπίδι
Μήνυση κατ αγνώστων κάνε ώστε όταν ξανακληθεί η αστυνομία να κάνει συλλήψεις, χωρίς να χρειαστεί να πας στο τμήμα.
Γιατί αν πας και κάνεις μήνυση εκείνη τη στιγμή, μπορούν βάσει του νόμου να σου κάνουν κι αυτοί για ο,τιδήποτε, άσε που θα στοχοποιηθείς χωρίς λόγο.
Θέλει έξυπνο χειρισμό γιατί όπως είπες, κολόπαιδα είναι, αλλά μπορεί να βρεις μπελά.
Αφού καταθέσεις μήνυση (κατ αγνώστων όμως), είσαι καλυμμένος, με όποιον κι αν βρουν εκεί μέσα.
Ρώτα ένα καλό και έμπειρο δικηγόρο, αλλά δε χρειάζεται αυτός για να κάνεις τη μήνυση, την κάνεις και μόνος σου στο αστυνομικό τμήμα της συνοικίας σου, επομένως δε θα σου στοιχίσει.
Με την καμία αυτοδικία όμως, γιατί είναι ανήλικοι και θα βρεις μπελά.
Και οι γειτόνοι θα καλύψουν τον κόλο τους, δεν έχουν όρεξη για δίκες και μαρτυρίες σε δικαστήρια.
Είσαι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου; Γιατί αυτός φέρει αστική ευθύνη για τυχόν τραυματισμούς κλπ.
 
OP
OP
teochatz

teochatz

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Μαΐ 2016
Μηνύματα
447
Κριτικές
44
Like
1.500
Πόντοι
1.071
Άλλο τι θα θελες και άλλο τι ισχύει.
Ο νόμος είναι σαφής, όσο και αν τα ανήλικα κάνουν μαλακίες.

Με το που θα το ακουμπήσεις, ακόμα και με κατάβρεγμα, θα σου πάρει και το οικοπεδάκι του παππού στις αγωγές, χώρια η ποινή που θα φας στο ποινικό.
Θέλει πιο έξυπνους χειρισμούς.
Εγώ θα γέμιζα το μέρος μπάζα ή κάτι που να περιορίζει το χώρο, ώστε να μην μπορούν να μπουν.
Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται, γιατί το μέρος που είναι προσβάσιμο από τη πίσω οικοδομή, έχει είσοδο σε παιδικό σταθμό. Ο εργολάβος που έκανε την οικοδομή είναι τρόμπας. Στο πίσω μέρος της οικοδομής(της πίσω, όχι της δικής μου), έχει παιδικό σταθμό. Η είσοδος του παιδικού σταθμού είναι ανεξάρτητη από αυτή της οικοδομής. Είναι σε ένα μονοπατάκι από το πλάι που οδηγεί πίσω και κει συνδέεται με τη δική μας. Ο παιδικός σταθμός περιπλέκει τα πράγματα
 
OP
OP
teochatz

teochatz

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Μαΐ 2016
Μηνύματα
447
Κριτικές
44
Like
1.500
Πόντοι
1.071
Μήνυση κατ αγνώστων κάνε ώστε όταν ξανακληθεί η αστυνομία να κάνει συλλήψεις, χωρίς να χρειαστεί να πας στο τμήμα.
Γιατί αν πας και κάνεις μήνυση εκείνη τη στιγμή, μπορούν βάσει του νόμου να σου κάνουν κι αυτοί για ο,τιδήποτε, άσε που θα στοχοποιηθείς χωρίς λόγο.
Θέλει έξυπνο χειρισμό γιατί όπως είπες, κολόπαιδα είναι, αλλά μπορεί να βρεις μπελά.
Αφού καταθέσεις μήνυση (κατ αγνώστων όμως), είσαι καλυμμένος, με όποιον κι αν βρουν εκεί μέσα.
Ρώτα ένα καλό και έμπειρο δικηγόρο, αλλά δε χρειάζεται αυτός για να κάνεις τη μήνυση, την κάνεις και μόνος σου στο αστυνομικό τμήμα της συνοικίας σου, επομένως δε θα σου στοιχίσει.
Με την καμία αυτοδικία όμως, γιατί είναι ανήλικοι και θα βρεις μπελά.
Και οι γειτόνοι θα καλύψουν τον κόλο τους, δεν έχουν όρεξη για δίκες και μαρτυρίες σε δικαστήρια.
Είσαι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου; Γιατί αυτός φέρει αστική ευθύνη για τυχόν τραυματισμούς κλπ.
Ο διαχειριστής πάντως που πήγε στο τμήμα, είπε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Μέχρι και πρώην αστυνομικός πήγε στο τμήμα για παράπονα. Εγώ πάντως κάλεσα το 100 για ταυτοποίηση και τα σχετικά, και ήμουν άτυχος που έφυγαν αμέσως και δεν ήτανε εδώ όταν ήρθε το περιπολικό
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Ο διαχειριστής πάντως που πήγε στο τμήμα, είπε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Μέχρι και πρώην αστυνομικός πήγε στο τμήμα για παράπονα. Εγώ πάντως κάλεσα το 100 για ταυτοποίηση και τα σχετικά, και ήμουν άτυχος που έφυγαν αμέσως και δεν ήτανε εδώ όταν ήρθε το περιπολικό
Μήπως πήραν σύρμα από κάπου ότι έρχεται αστυνομία;
Δε θα μου κανε εντύπωση.
Για να είναι τόσο άνετοι μπορεί να έχουν ενημέρωση.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.612
Κριτικές
12
Like
6.549
Πόντοι
2.646
Μήνυση κατ αγνώστων κάνε ώστε όταν ξανακληθεί η αστυνομία να κάνει συλλήψεις, χωρίς να χρειαστεί να πας στο τμήμα.
Γιατί αν πας και κάνεις μήνυση εκείνη τη στιγμή, μπορούν βάσει του νόμου να σου κάνουν κι αυτοί για ο,τιδήποτε, άσε που θα στοχοποιηθείς χωρίς λόγο.
Θέλει έξυπνο χειρισμό γιατί όπως είπες, κολόπαιδα είναι, αλλά μπορεί να βρεις μπελά.
Αφού καταθέσεις μήνυση (κατ αγνώστων όμως), είσαι καλυμμένος, με όποιον κι αν βρουν εκεί μέσα.
Ρώτα ένα καλό και έμπειρο δικηγόρο, αλλά δε χρειάζεται αυτός για να κάνεις τη μήνυση, την κάνεις και μόνος σου στο αστυνομικό τμήμα της συνοικίας σου, επομένως δε θα σου στοιχίσει.
Με την καμία αυτοδικία όμως, γιατί είναι ανήλικοι και θα βρεις μπελά.
Και οι γειτόνοι θα καλύψουν τον κόλο τους, δεν έχουν όρεξη για δίκες και μαρτυρίες σε δικαστήρια.
Είσαι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου; Γιατί αυτός φέρει αστική ευθύνη για τυχόν τραυματισμούς κλπ.
Τυπε, ένα καρο πιπες του λες του ανθρώπου. Σε λίγο θα του πεις ότι θα βγάλει ένταλμα και ο ανακριτής για την κατ'αγνωστων.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.017
Κριτικές
30
Like
20.573
Πόντοι
8.846
Άλλο τι θα θελες και άλλο τι ισχύει.
Ο νόμος είναι σαφής, όσο και αν τα ανήλικα κάνουν μαλακίες.

Με το που θα το ακουμπήσεις, ακόμα και με κατάβρεγμα, θα σου πάρει και το οικοπεδάκι του παππού στις αγωγές, χώρια η ποινή που θα φας στο ποινικό.
Θέλει πιο έξυπνους χειρισμούς.
Εγώ θα γέμιζα το μέρος μπάζα ή κάτι που να περιορίζει το χώρο, ώστε να μην μπορούν να μπουν.
Μια μήνυση κατ' αγνώστων πάντως είναι η ενδεδειγμένη λύση, ώστε όταν κληθεί η αστυνομία να γίνουν συλλήψεις χωρίς ο φίλος να πρέπει να πάει στο τμήμα.
Αλλιώς θα του κάνουν κι αυτουνού μήνυση.
Ο νόμος λειτουργεί σε 2 όψεις πάντα. Καθείς έχει δικαίωμα να μηνύσει κάποιον για ένα αδίκημα.

Καλύτερα ο φίλος να απευθυνθεί σε ένα δικηγόρο και να μην ακούει ασυναρτησίες από ανθρώπους που δε γνωρίζουν.

Μπορεί κάποιος να τον πάρει στο λαιμό του.
τύπε θέλω άποψη για το σκηνικό "προβολή στον απέναντι τοίχο" που πρότεινα...
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Τυπε, ένα καρο πιπες του λες του ανθρώπου. Σε λίγο θα του πεις ότι θα βγάλει ένταλμα και ο ανακριτής για την κατ'αγνωστων.
Δεν θα τα εξηγήσω 2 φορές.
Με τη μήνυση κατ αγνώστων αν το περιπολικό τους πετύχει εκεί είναι υποχρεωμένο να ενεργήσει.
Αλλιώς πρέπει να γίνει εκείνη τη στιγμή μήνυση στα άτομα και θα κάνουν και αυτά όπως είπα.
Το ένα κάρο πίπες είναι βασικές γνώσεις νομικής.
Όπως είπα είναι δωρεάν και δε χρειάζεται δικηγόρο.
Απλά μην αναφερθεί συγκεκριμένο όνομα, πχ του νεαρού, καθώς θα γυρίσει μπούμερανγκ.
Ο νεαρός έχει δικαίωμα να κάνει μήνυση και αυτός για ψευδή καταμήνυση, συκοφαντική δυσφήμιση και προσβολή προσωπικότητας.
Και όλα αυτά έχουν και αστικό μέρος, καθώς αν ζητήσει παράσταση πολιτικής αγωγής, μπορεί να κάνει και αστική αγωγή για αποζημίωση μετά.
Αυτά που αναφέρω είναι στανταρντ.
Και εννοείται ισχύουν, οπότε η αυτοδικία πρέπει να αποφευχθεί.
Απλά θα στοχοποιηθεί ο φίλος και θα είναι χειρότερα.
Ποτέ μην κάνεις αυτοδικία σε κάποιον που ξέρει που μένεις.
Κανόνας πρώτος και τελευταίος όταν χειρίζεσαι μόνος σου καταστάσεις.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.612
Κριτικές
12
Like
6.549
Πόντοι
2.646
Δεν θα τα εξηγήσω 2 φορές.
Με τη μήνυση κατ αγνώστων αν το περιπολικό τους πετύχει εκεί είναι υποχρεωμένο να ενεργήσει.
Αλλιώς πρέπει να γίνει εκείνη τη στιγμή μήνυση στα άτομα και θα κάνουν και αυτά όπως είπα.
Το ένα κάρο πίπες είναι βασικές γνώσεις νομικής.
Όπως είπα είναι δωρεάν και δε χρειάζεται δικηγόρο.
Απλά μην αναφερθεί συγκεκριμένο όνομα, πχ του νεαρού, καθώς θα γυρίσει μπούμερανγκ.
Ο νεαρός έχει δικαίωμα να κάνει μήνυση και αυτός για ψευδή καταμήνυση, συκοφαντική δυσφήμιση και προσβολή προσωπικότητας.
Και όλα αυτά έχουν και αστικό μέρος, καθώς αν ζητήσει παράσταση πολιτικής αγωγής, μπορεί να κάνει και αστική αγωγή για αποζημίωση μετά.
Αυτά που αναφέρω είναι στανταρντ.
Κάθε 2 μερες θα πηγαίνει να κάνει κατ αγνώστων?
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.612
Κριτικές
12
Like
6.549
Πόντοι
2.646

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
586
Πόντοι
4.245
Μετά δε θα πηγαίνει να τους αναγνωρίσει για να προσωποποιησει την κατ αγνώστων? Δε θα του κάνουν και αυτοί όπως λες?
Μα αν τους πετύχει το περιπολικό εκεί δε χρειάζεται ταυτοποίηση, προφανώς εκτός αν είναι αόρατοι.
Και πάλι ένας δικηγόρος από το περιβάλλον του ανθρώπου θα συμβουλεύσει καλύτερα, καθώς θα γνωρίζει την κατάσταση καλύτερα.
Οι συμβουλές μου είναι γενικού περιεχομένου και εννοείται δε συνιστώ οποιαδήποτε πράξη αυτοδικίας.
Δεν είναι καιρός να ανοίγεις παρτίδες με τσογλάνια κάτω από το σπίτι σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom