Νέα

Συμπλοκές φοιτητών!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα karvelas007
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 130
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Odysseas74

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Τη διαδικασία που γίνονται οι συνελεύσεις την αναφέρω πιο πάνω. Την παραπληροφόρηση που υπάρχει δεν τη συζητώ καν?
Αν είναι να σεβαστεί κάποιος κάτι, αυτό είναι το αποτέλεσμα που βγάζουν πανελλαδικά οι κάλπες εδώ και 20 χρόνια.
 

Επισκέπτης
πριν 1 μηνα στα ΤΕΙ της πατρας οι δαπιτες μπηκαν στο αμφιθεατρο και χτυπησαν τον γραμματεα της πασπ!!τον στειλαν στο νοσοκομειο!!!μηπως ετσι εννοεις τους θεματοφυλακες της Δημοκρατιας?

Η χειροδικία είναι εξίσου κατακριτέα από όπου και αν προέρχεται. Το ότι κάποιοι πριν ένα μήνα έκαναν κάτι ειδεχθές δεν νομιμοποιεί κάποιους άλλους δήθεν δημοκράτες να στέλνουν στο νοσοκομείο δύο παιδιά προχθές.

Η απάντηση σε κάτι που είναι εμφανώς κατακριτέο δεν είναι ναι αλλά εκείνοι τότε έκαναν το άλλο. Είναι λάθος αυτή η λογική.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ο φοιτητης ενα πραγμα μπορει να κανει για αν διεκδικησει κατι!!και αυτο ειναι η καταληψη!!και οταν αυτη αποφασιζεται μεσω της γενικης συνελευσης ,τοτε οφειλετε να το σεβαστειτε!!

Δεν μου απαντάς στο θεωρητικό μου ερώτημα.
(όχι ότι είσαι υποχρεωμένος)

Εάν υποθέσουμε ότι το σημερινό κυβερνητικό σχήμα πάρει "ευλογία" από το εκλογικό σώμα, ο συγκεκριμένος φοιτητής (παράδειγμά σου) εάν συνεχίσει να κάνει κατάληψη, δεν θα είναι ασέβεια?
(είπαμε, για εύλογο διάστημα κλπ...δεν ισχύει για πάντα η ασέβεια...)
 

Επισκέπτης
επειδη βγαινει η δαπ πρωτη δυναμη ,οτι λεει αυτη θα γινεται??επισης ,οσοι εχουν λεφτα θα σπουδαζουν και οσοι δεν εχουν να πανε να κοψουν το σβερκο τους?ΟΛΟΙ εχουμε δικαιωμα στην μαθηση και στην μορφωση!!επομενως αυτο που θελει να περασει η κυβερνηση ειναι εις βαρος καποιων αλλων!!εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου!!
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Για να μην το γαμήσω στις παραθέσεις, συμφωνώ με warhol στεγνά και ασάλιωτα!!

Προς το παρόν η ΒΟΥΛΗ και όχι μόνο η κυβέρνηση αλλάζει το άρθρο 16 του συντάγματος. Αυτό δεν αφορά τους νυν φοιτητές αλλά τους νυν μαθητές μιας και οι νυν φοιτητές δεν είχαν άλλη επιλογή πλην του δημοσίου. Τους αφορά μόνο στο επίπεδο του να βγούνε καλύτεροι από το ιδιωτικό μιας και το δημόσιο το έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους.

Αν θέλεις τώρα να μιλήσουμε και για τις συμπλοκές φοιτητών επειδή τυγχάνει να γνωρίζω το παιδί που του βγάλανε τον ώμο και έβγαινε στα κανάλια να σε πληροφορήσω ότι δεν ήταν ούτε χρυσαυγίτες ούτε τίποτα. Οι εκπρόσωποι της ΔΑΠ στη Σύγκλητο ήταν τους οποίους οι θεματοφύλακες της δημοκρατίας δια της βίας αποφάσισαν να μην τους επιτρέψουν την είσοδο τους στη συνεδρίαση. Αν δεν με πιστεύεις διάβασε μόνος σου:

Τι αποδεικνύει το link?Ότι έπεσε ξύλο και ότι τέτοιες ενέργειες τις καταδικάζουν?Αυτό το ξέραμε.Δεν αποδεικνύει τίποτα από τα παραπάνω που γράφεις.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
επειδη βγαινει η δαπ πρωτη δυναμη ,οτι λεει αυτη θα γινεται??επισης ,οσοι εχουν λεφτα θα σπουδαζουν και οσοι δεν εχουν να πανε να κοψουν το σβερκο τους?ΟΛΟΙ εχουμε δικαιωμα στην μαθηση και στην μορφωση!!επομενως αυτο που θελει να περασει η κυβερνηση ειναι εις βαρος καποιων αλλων!!εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου!!

γενικεύεις πάλι...

Εάν οι ΔΑΠίτες ήταν απαραίτητα και πλούσιοι...η Ελλάδα θα είχε ΠΟΛΛΟΥΣ πλούσιους....

Και η κυβέρνηση δεν είπε ότι θα καταργήσει την δωρεάν παιδεία...μήπως δεν έχεις παρακολουθήσει το θέμα?

Από που συμπεραίνεις ότι θα χάσουν το δικαίωμα στην δωρεάν παιδεία όσοι δεν έχουν?
 

Επισκέπτης
Κανείς δεν διαφωνεί στο δικαίωμα στη παιδεία. Η κυβέρνηση δεν καταργεί την δωρεάν παιδεία. Η κυβέρνηση θέλει να δώσει και μία έξτρα επιλογή με ιδιωτική ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ παιδεία.

Τα ιδιωτικά σχολεία στερούν το δικαίωμα στη μάθηση κανενός; Με ποια ακριβώς λογική θα στερήσουν τα ιδιωτικά ΑΕΙ;

Όσο για τη ΔΑΠ, τελευταία φορά που κοίταξα ήταν φίλα προσκείμενη στη κυβέρνηση και όχι κυβέρνηση η ίδια. Όσο για τα δικαιώματα που απορρέουν από την πλειοψηφία της ΔΑΠ στις φοιτητικές δεν σημαίνει ότι θα κάνει ότι θέλει. Βέβαια ομοίως με ποια λογική επειδή με ψήφισαν 100 σε μία συνέλευση για μία σχολή 800 κλείνω τη σχολή για μία εβδομάδα και κάνω κατάληψη στερώντας το δικαίωμα στη γνώση στους υπόλοιπους 700;
 

Επισκέπτης
ereunitikos,

Το Link αποδεικνύει ότι ότι έγινε, συνέβη στη σύγκλητο και όχι με χρυσαυγίτες όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι. Δεν νομίζω να διαφωνείς ότι η βιαιοπραγία είναι κατακριτέα από όπου και αν προέρχεται;
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Αφού οι 700 δεν ενδιαφέρονται να πάνε να ψηφίσουν είναι άξιοι της μοίρας τους.Αν θέλουν μάθημα να πάνε να ψησφίσουν κατά, αλλά δεν πάνε στα @@ τους οπότε πως ζητάνε τα ρέστα μετά?
 

Odysseas74

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
επισης ,οσοι εχουν λεφτα θα σπουδαζουν και οσοι δεν εχουν να πανε να κοψουν το σβερκο τους?ΟΛΟΙ εχουμε δικαιωμα στην μαθηση και στην μορφωση!!επομενως αυτο που θελει να περασει η κυβερνηση ειναι εις βαρος καποιων αλλων!!εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου!!

ʼλλο ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων και άλλο κατάργηση της δημόσιας παιδείας. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μην υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία ούτε ιδιωτικά νοσοκομεία. Επίσης με την ίδια λογική θα έπρεπε να μην αναγνωρίζονται ούτε τα πτυχία από τις χώρες της Ε.Ε?.. Έτσι θα προστατεύαμε το «άσυλο» της δημόσιας παιδείας, με τους φοιτητές που δεν πατάνε στις σχολές, δεν κάνουν εργασίες, σπουδάζουν όσα χρόνια γουστάρουν, τα εξάμηνα διαρκούν όσο το επιτρέπουν οι καταλήψεις (αλλά με ένα μαγικό τρόπο η ύλη πάντα «ολοκληρώνεται»), στου χώρους του πανεπιστημίου γίνονται  ποινικά αδικήματα που προστατεύονται από το άσυλο, χώροι του πολυτεχνείου τελούν 15 χρόνια υπό κατάληψη και καθηγητές τσιμεντώνονται μέσα στα γραφεία τους (όταν δεν τους ρίχνουν τούρτες?.)
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
ereunitikos,

Το Link αποδεικνύει ότι ότι έγινε, συνέβη στη σύγκλητο και όχι με χρυσαυγίτες όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι. Δεν νομίζω να διαφωνείς ότι η βιαιοπραγία είναι κατακριτέα από όπου και αν προέρχεται;

Αποδέχομαι μονο την επαναστατική βια, ο νοών νοείτο.
 

Επισκέπτης
Αφού οι 700 δεν ενδιαφέρονται να πάνε να ψηφίσουν είναι άξιοι της μοίρας τους.Αν θέλουν μάθημα να πάνε να ψησφίσουν κατά, αλλά δεν πάνε στα @@ τους οπότε πως ζητάνε τα ρέστα μετά?

Σε αυτό δεν διαφωνώ. ʼλλωστε η ιεράρχηση των προτεραιοτήτων τους είναι δικό τους πρόβλημα. Αλλά συνεχίζει η κατάληψη να είναι εκ των πραγμάτων αντιδημοκρατική.
 

Επισκέπτης
γιωργο τα πανεπιστημια εχουν ανεξαρτητη αρχη!!η κυβερνηση βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη αντιδραση ,δεν νομιζεις οτι πρεπει να το ξανασκεφτει?εγω δεν ειπα οτι οι δαπιτες ειναι πλουσιοι!!ειπα οτι με αυτο το νομοσχεδιο χωριζουν τους φοιτητες στους εχοντες και τους μη εχοντες!!ειναι δικαιωμα ολων μας η δωρεαν και δημοσια παιδεια!!λετε οτι η ΝΔ δινει μια εξτρα επιλογη!!και ρωταω εγω!!ποιοι πτυχιο θα μετραει περισσοτερο στην αγορα?του δημοσιου πανεπιστημιου ή του ιδιοωτικου?ποιο θα εχει τις καλυτερες υποδομες,δηλαδη βιβλιοθηκες ,σημειωσεις ,βιβλια,υπολογιστες,εργαστηρια?σε ποιο θα εχει ο φοιτητης την καλυτερη δυνατη μορφωση?γιατι αν σε καποιο απο τα δυο του παρεχεται καλυτερη ,τοτε σημαινει οτι υπαρχει διακριση!!!
 

Επισκέπτης
γιωργο τα πανεπιστημια εχουν ανεξαρτητη αρχη!!η κυβερνηση βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη αντιδραση ,δεν νομιζεις οτι πρεπει να το ξανασκεφτει?εγω δεν ειπα οτι οι δαπιτες ειναι πλουσιοι!!ειπα οτι με αυτο το νομοσχεδιο χωριζουν τους φοιτητες στους εχοντες και τους μη εχοντες!!ειναι δικαιωμα ολων μας η δωρεαν και δημοσια παιδεια!!λετε οτι η ΝΔ δινει μια εξτρα επιλογη!!και ρωταω εγω!!ποιοι πτυχιο θα μετραει περισσοτερο στην αγορα?του δημοσιου πανεπιστημιου ή του ιδιοωτικου?ποιο θα εχει τις καλυτερες υποδομες,δηλαδη βιβλιοθηκες ,σημειωσεις ,βιβλια,υπολογιστες,εργαστηρια?σε ποιο θα εχει ο φοιτητης την καλυτερη δυνατη μορφωση?γιατι αν σε καποιο απο τα δυο του παρεχεται καλυτερη ,τοτε σημαινει οτι υπαρχει διακριση!!!

Αφού το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι τόσο καλό όσο ισχυρίζονται αυτοί που αντιδρούν στην ίδρυση ιδιωτικών (καθηγητές, φοιτητές) δεν έχει τίποτα να φοβηθεί σε ενδεχόμενη σύγκριση. Αν όμως είναι απλά ένα μπάχαλο όπως θεωρώ εγώ π.χ. τότε να πρέπει να τρέμει στην ενδεχόμενη σύγκριση. Το ιδιωτικό (μη κερδοσκοπικό) δεν σημαίνει ότι δεν θα δέχεται φοιτητές με υποτροφίες ή ότι το ελληνικό δημόσιο δεν θα καλύπτει δίδακτρα σε φοιτητές που δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά το ιδιωτικό. Υπάρχουν σαφείς προβλέψεις για αυτά τα ζητήματα.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Πολύ σωστά τα λές warhol!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Eγώ μέχρι τώρα δεν έχω δει φτωχό δαπίτη!
 

Tulip

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Οκτ 2005
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
  Aλήθεια οι χιλιάδες Έλληνες φοιτητές που σπουδάζουν εκτός Ελλάδος λένε σε κανέναν τίποτε??Γνωρίζει κανείς πόσους Έλληνες φοιτητές έχει το πανεπιστήμιο της Τεχεράνης???  600..........
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Στο επιχείρημα του warhol περί αποφάσεων συνελεύσεων έχω να παρατηρήσω:
1. Οι συνελεύσεις των φοιτητών είναι συνελεύσεις που maximum συμμετέχει το 20% - 30% των ενεργών φοιτητών και υπέρ της κατάληψης ψηφίζει -όταν ψηφίζει - το 15% με 20%.
Την παρούσα κυβέρνηση -καλώς ή κακώς - την ψήφισε το σύνολο των ψηφοφόρων για 4 χρόνια οπότε έχει πολύ μεγαλύτερη δημοκρατική νομιμοποίηση από ότι μια απόφαση συνέλευσης φοιτητών.
2. Η δικαιοδοσία των συνελεύσεων να παίρνουν αποφάσεις έχει όρια - δεν είναι άπειρη. Δεν μπορεί μια συνέλευση να πάρει απόφαση που καταπατά συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα. Δηλαδή αν αύριο μια συνέλευση  πάρει απόφαση ότι οι Αλβανοί δεν μπαίνουν στα αμφιθέατρα θα είναι εντάξει ? Και το δικαίωμα στην μόρφωση, έρευνα και στην επιστήμη είναι τέτοια δικαιώματα και εσύ είπες ότι όλοι έχουμε δικαίωμα σε αυτά.

Τέλος για το άσυλο να προσθέσω ένα γεγονός:
Τον τελευταίο καιρό - συγκεκριμένα από τον περασμένο Σεπτέμβριο - κάθε Σάββατο στο ΕΜΠ διοργανώνονταν rave party. Εκεί αφού γινόταν ότι γινόταν - και προσωπικά χέστηκα για το κάθε πρεζόνι - τα σπάγανε κιόλας. Τα σχόλια δικά σας
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Φαίνεται πως θεωρείς δεδομένο ότι η ιδιωτική παιδεία θα είναι καλύτερη. Και από εκεί απορρέει πιθανότατα ο φόβος σου για τους έχοντες και μη έχοντες.
Τότε όμως?να καταργήσεις και άλλα πράγματα, πτυχία εξωτερικού π.χ., όπου πάλι υπάρχει αυτή η διάκριση, δλδ οι έχοντες μπορούν να πάνε έξω σε ένα καλό πανεπιστήμιο, οι μη έχοντες δεν μπορούν.

Σου είπα?μη με ρωτάς τα ίδια, σαφώς και πρέπει να λάβει υπόψη τις αντιδράσεις, αλλά το θέμα δεν αφορά τους φοιτητές ΜΟΝΟ? Πώς να σου δώσω να καταλάβεις, δλδ εάν η κυβέρνηση πει ότι θα εφαρμόσει τα ιδιωτικά ΑΕΙ σε 5 χρόνια, κανένας δεν δικαιούται να αντιδράσει? (μιας και οι σημερινοί φοιτητές δεν θα είναι φοιτητές σε 5 χρόνια, τουλάχιστον έτσι ελπίζω).

Το θέμα αφορά όλους μας war, όχι μόνο τους σημερινούς?ειλικρινά, δεν έχω λόγο εγώ που δεν είμαι φοιτητής για τα ΑΕΙ που θα επισκεφτεί ο υιός μου μελλοντικά? (ναι.. είμαι σίγουρος ότι θα κάνω υιό LOL).

Ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω, όσο και να προσπαθώ.
 

Επισκέπτης
για να γινει μια γενικη συνελευση πρεπει να υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο των φοιτητων της καθε σχολης!!αν δεν καλυπτεται αυτο το ποσοστο ,συνελευση δεν γινεται!!λετε οτι ειναι αντισυνταγματικο η καταληψη!!πειτε λοιπον εναν τροπο για να πιεσουν οι φοιτητες την κυβερνηση να μην προωθησει τον νομο!!επισης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα η δωρεαν ,δημοσια παιδεια!!περιμενω παντως απαντηση στηνερωτηση που εκανα στο προηγουμενο μου ποστ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom