Νέα

Συμπλοκές φοιτητών!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα karvelas007
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 130
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

liakos(1)

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Επειδή είμαι από το οικονομικό που έγινε σήμερα ο "πανικός" -μερικά σπρωξίδια έπεσαν  και οι δαπίτες την έκαναν. Απλώς γιατί από ότι κατάλαβα το παρουσίασαν σα να έγινε μάχη
 

menis

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2006
Μηνύματα
604
Like
3
Πόντοι
6
ειναι ασκοπο να θυσιαζονται εξεταστικες κ εκατομμυρια για κατι που σιγουρα θα περασει.ειναι επιταγη της ευρωπης κ θελοντας η μη θα γινει.πολυ απλα το χειριζεται το θεμα πολυ καλα το πασοκ που ναι μεν ειναι υπερ των μη κρατικων,απ την αλλη ομως βαζει την νεολαια του να πλασαρει ενα πιο αριστερο-αγωνιστικο προφιλ σε αυτη την παραταξη.οσο για τους δαπιτες κ πασπιτες κ λοιπους συνδικαλιστες καλο ειναι να καταλαβουν οτι πολιτικη γινεται στη βουλη κ οχι στα πανεπιστημια.οποιος ειναι φοιτητης ξερει τι γινεται στις συνελευσεις.ψηφιζουν κ απ τους μεν κ απ τους δε κ οι νεκροι,οσοι απ αυτους δηλ δεν τριπλοψηφισαν....αααααααα!!!!!!!!!!!!!εχετε σκεφτει ποτε ενα πανεπιστημιο με συνδικαλιστες που δε θα μετεχουν στην εκλογη πρυτανικου σχηματος?????????εδω σε θελω καβουρα.....μηπως λεω μηπως αυτο ειναι ενα καλυτερο πανεπιστημιο κυριοι μικροεμποροι........???
 

Επισκέπτης
δηλαδη γιωργο εσυ πιστευεις οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημια δεν θα ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?τα ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?τα ιδιωτικα σχολεια ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?καταλαβες τωρα γιατι θεωρω οτι το ιδιο θα συμβει και στα ιδιωτικα πανεπιστημια!!σαφως και αφορα ολους μας!!ξαναπες το!!!εγω το εχω καταλαβει!!!και τελος για αν σου απαντησω στην ερωτηση σου ,ασχετα αν δεν απαντησες εσυ στην δικια για το ποιοι πτυχιο θα μετραει περισσοτερο,τα πανεπιστημια εχουν ανεξαρτητη αρχη!!ψηφιζουν τις παραταξεις και τα ατομα που θελουν να τους εκπροσωπουν!!ενα αυτο!!δευτερον,οταν η κυβερνηση βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη αντιδραση για το νομοσχεδιο που θελει να προωθησει ,θεωρω οτι το πιο εντιμο ειναι να το ξανασκεφτει  αν οχι να το αποσυρει!!επισης μιλας υποθετικα και εκλογες δεν εχουμε ακομα!!!κατσε να γινουν ,ναδουμε ποιος θα βγεις και μετα βλεπουμε!
 

Επισκέπτης
μενις αυτο που λες προσπαθησε πριν λιγα να το εφαρμοσει ενας πρυτανης,το προτεινε δηλαδη και η ΔΑΠ κατα λυριο λογο,ναι ναι αυτη που λεει οτι ειναι αντισυνταγματικο η καταληψη,απεκλεισε αυτο το ενδεχομενο!!το γιατι τωρα ,μαντεψε το!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Έγραψες:

οταν ομως βλεπει οτι η πλειοψηφια των φοιτητων αντιδραει ,δεν νομιζεις οτι ειναι ορθοτερο να το ξανασκεφτει?

Ξαναέγραψες:
επειδη βγαινει η δαπ πρωτη δυναμη ,οτι λεει αυτη θα γινεται??επισης ,οσοι εχουν λεφτα θα σπουδαζουν και οσοι δεν εχουν να πανε να κοψουν το σβερκο τους?ΟΛΟΙ εχουμε δικαιωμα στην μαθηση και στην μορφωση!!επομενως αυτο που θελει να περασει η κυβερνηση ειναι εις βαρος καποιων αλλων!!εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου!!

Δηλαδή για εσένα πλειοψηφία είναι μόνο ότι συμφωνεί μαζί σου;
Από τη μια δε θες να γίνεται ό, τι λέει η ΔΑΠ που αναγνωρίζεις ότι είναι πρώτη δύναμη και από την άλλη αναζητάς νομιμοποίηση στις καταλήψεις από τη "πλειοψηφία" των φοιτητών που υποτίθεται ότι τις αποφασίζουν..

Και φυσικά δεν απαντάς σε αυτούς που σου λένε ότι οι συνελευσεις έτσι όπως γίνονται δεν είναι αντιπροσωπευτικές των φοιτητών (διότι σε σχολές 4.000 ατόμων χωρίς τους αιωνόβιους 300 άτομα δεν είναι καν στατιστικό δείγμα εκτός αν όπου λες συνέλευση εννοείς... γκάλοπ) ..
Ούτε και στο ότι σε κανονικές εκλογές (με κάλπες και καταλόγους) βγαίνουν πρώτες οι δυνάμεις που δεν υποστηρίζουν καταλήψεις (ΔΑΠ- μέρος ΠΑΣΠ, σε κάθε περίπτωση άνω του 50%)....

Μάλλον έχεις μπερδέψει κάποιες έννοιες...
 

Επισκέπτης
λιακος τι ακριβως εγινε?μας λες σε παρακαλω?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
για να γινει μια γενικη συνελευση πρεπει να υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο των φοιτητων της καθε σχολης!!αν δεν καλυπτεται αυτο το ποσοστο ,συνελευση δεν γινεται!!λετε οτι ειναι αντισυνταγματικο η καταληψη!!πειτε λοιπον εναν τροπο για να πιεσουν οι φοιτητες την κυβερνηση να μην προωθησει τον νομο!!επισης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα η δωρεαν ,δημοσια παιδεια!!περιμενω παντως απαντηση στηνερωτηση που εκανα στο προηγουμενο μου ποστ!

Κοίτα...ή δεν μπορείς να καταλάβεις η κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Στο γράφω με Bold για τελευταία φορά.

Δωρεάν παιδεία δεν καταργείται.
Got it?

Εάν σε φοβίζει ότι οι έχοντες που θα πηγαίνουν στα ιδιωτικά θα έχουν καλύτερη παιδεία από αυτούς που θα πηγαίνουν στα δημόσια, τότε κάτι πρέπει να κάνεις με τους φοιτητές του εξωτερικού, γιατί οι έχοντες που πάνε σε καλά στο εξωτερικό...δεν θα σταματήσουν να πηγαίνουν...(και είναι άπειροι). Σκέψου, όμως, ότι ενδεχομένως με τα ιδιωτικά, να δίνεις σε κάποιους την δυνατότητα να έχουν καλύτερη παιδεία από τα δημόσια χωρίς να πρέπει να φύγουν έξω, πράγμα που ενδεχομένως δεν μπορούν να κάνουν για οικονομικούς λόγους. (το επιχείρημα ότι η ιδιωτική παιδεία de facto θα είναι καλύτερη από την δημόσια είναι δικό σου?μην ξεχνιόμαστε)

Και τέλος, ακόμη δεν έχεις απαντήσει σε κάτι. Έριξες σπόντα (ύπουλη IMHO) ότι δεν μας αρέσουν οι εκλογές. Αγαπητέ...μάλλον κάτι άλλο ισχύει, εσένα φαίνεται δεν σου αρέσουν τα εκλογικά αποτελέσματα της σημερινής δημοκρατίας (όπως αυτή ισχύει). Γιατί εάν επιτευχθεί η μεταρρύθμιση και επανεκλεγεί η κυβέρνηση....τότε δεν πρέπει για κάποιο σημαντικό διάστημα να συζητηθούν τα ίδια θέματα όπως σήμερα με καταλήψεις κλπ....πράγμα που ξέρεις ότι τελικά δεν θα τηρηθεί αλλά αποφεύγεις να παραδεχτείς, γιατί γνωρίζεις επίσης ότι είναι η μέγιστη ασέβεια να μην αναγνωρίζεις την δημοκρατία μας.

Αυτά φιλικά.
 

Επισκέπτης
στραιτ σε μια σχολη των 4000 ατομως,συνελευση με 300 ατομα δεν γινεται!!πρεπει αν υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο απο το συνολο των φοιτητων!!επισης η ΔΑΠ ειναι πρωτη δυναμη!!οκ?δηλαδη εσυ θεωρεις οτι συνελευσεις και ψηφοφοριες δεν πρεπει να γινονται αλλα να περναει κατευθειαν αυτο που προτεινει η ΔΑΠ?μαλλον εσυ μπερδευτηκες λιγακι...
 

Επισκέπτης
γιωργο ,ακομα να μου απαντησεις ποιο πτυχιο θα μετραεει περισσοτερο!αν δεν θες μην απαντησεις ,δεν εισαι υποχρεωμενος!!παρα πολλοι φοιτητες πανε στο εξωτερικο φιλε μου επειδη δεν μπορεσαν να περασουν ελλαδα!!οχι ολοι αλλα ενα σημαντικο ποσοστο!!επισης δεν εριξα σποντα ,αλλα το ειπα ξεκαθαρα!!βλεπετε οτι μεναση τις συνελευσεις και τις ψηφοφοριες ,περναει το πλαισιο που στηριζει τις καταληψεις και εσεις εχετε βαλθει να λετε οτι δεν ψηφιζουν ολοι,οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα των φοιτητων ,οτι η ΔΑΠ ειναι πρωτη δυναμη και πολλα αλλα!!κατσε πρωτα να ξαναγινουν εκλογες και βλεπουμε τι θα γινει!!και σε παρακαλω μην προσπαθεις να μπερδευεις τα υπολοιπα παιδια με ερωτησεις που αφορουν τις εθνικες εκλογες!!μου δινεις την εντυπωση οτι το κανεις επιτηδες!!και φυσικα επιμενεις να κανεις ερωτησεις μονο και αν περιμενεις απαντησεις πουε συ δεχεσαι!!εδω διαφορετικη αποψη ,στην εχω πει και εσυ επιμενεις να κανεις οτι δεν σε καλυπτει!!τελος εχουμε δει τα ιδιωτικα νοσοκομεια και σχολεια με σχεση με τα δημοσια και θεωρω οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση!!με βαση αυτα κρινω οτι και τα ιδιωτικα πανεπιστημια θα προσφερουν πιο πολλα απο τα δημοσια!!εκει το στηριζω!εσυ ομως δεν μου ειπες που στηριζεις την δικια σου αποψη
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
στραιτ σε μια σχολη των 4000 ατομως,συνελευση με 300 ατομα δεν γινεται!!πρεπει αν υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο απο το συνολο των φοιτητων!!
για να γινει μια γενικη συνελευση πρεπει να υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο των φοιτητων της καθε σχολης!!αν δεν καλυπτεται αυτο το ποσοστο ,συνελευση δεν γινεται!!

Δεν νομίζω να τα λες σοβαρά αυτά. Ξέρεις ότι δεν είναι αλήθεια.


λετε οτι ειναι αντισυνταγματικο η καταληψη!!πειτε λοιπον εναν τροπο για να πιεσουν οι φοιτητες την κυβερνηση να μην προωθησει τον νομο!!
Δεν με αφορά το ερώτημα. Βρες τον εσύ. Η παρανομία δεν είναι απάντηση.

επισης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαίωμα η δωρεαν ,δημοσια παιδεια!!
Απάντησε ο yorgos

Σχετικά με τις διακρίσεις μεταξύ πανεπιστημίων και πτυχίων μην τα ξαναλέμε. Στο δημόσιο είναι και θα είναι ίσα, στον ιδιωτικό τομέα παίζουν άλλα πράγματα ρόλο όχι μόνο το πτυχίο.

ΥΓ. Χαλαρώστε γιατί ο server τα έχει φτύσει....
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Τα παιδιά των βουλευτών δε θα ξενιτεύονται πλέον!
 

Επισκέπτης
κανουν καταληψεις ,λετε οτι ειναι αντισυνταγματικο!!βγαινουν στους δρομους,φωναζετε οτι δεν μπορειτε να πατε στις δουλειες σας!!πειτε ρε παιδια αλλη λυση!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
στραιτ σε μια σχολη των 4000 ατομως,συνελευση με 300 ατομα δεν γινεται!!πρεπει αν υπαρχει ενα ορισμενο ποσοστο απο το συνολο των φοιτητων!!επισης η ΔΑΠ ειναι πρωτη δυναμη!!οκ?δηλαδη εσυ θεωρεις οτι συνελευσεις και ψηφοφοριες δεν πρεπει να γινονται αλλα να περναει κατευθειαν αυτο που προτεινει η ΔΑΠ?μαλλον εσυ μπερδευτηκες λιγακι...

Περίεργο..Διότι στη δική μου σχολή με περίπου 3.000 εγεγραμμένους φοιτητές σε συνέλευση δεν είδα ποτέ πάνω από ..150!
Και μετράει κανείς την απαρτία και δεν το παρατήρησα;

ʼσε που δεν γίνομαι και κατανοητός..Είπα πουθενά ότι επειδή η Δαπ έιναι πρώτη μπορεί να κάνει ό,τι θέλει;
Εσύ λες ότι όποιος έχει την πλειοψηφία και μάλιστα όχι με εκλογές αλλά με "συνέλευση" αποφασίζει ό,τι γουστάρει..

Αυτό που λέω έιναι ότι έχεις - δεν έχεις πλειοψηφία, δεν μπορείς να αποφασίζεις παράνομες πράξεις- και η κατάληψη ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ και όταν επιβάλλεται και από μειοψηφία είναι διπλά παράνομη και ανήθικη...

Αν τώρα εκτιμάς ότι με καταλήψεις θα ..αναβαθμίσεις το επίπεδο σπουδών σου, μαγκιά σου...Μόνο μην παραπονιέσαι όταν αυριο- μεθαυριο πας σε job interview και σου πουν: Κρατικό πτυχίο; Μα εκεί δεν κάνετε κατάληψει 13 μήνες το χρόνο; Πότε προλάβατε και σπουδάσατε;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
δηλαδη γιωργο εσυ πιστευεις οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημια δεν θα ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?τα ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?τα ιδιωτικα σχολεια ειναι καλυτερα απο τα δημοσια?καταλαβες τωρα γιατι θεωρω οτι το ιδιο θα συμβει και στα ιδιωτικα πανεπιστημια!!σαφως και αφορα ολους μας!!ξαναπες το!!!εγω το εχω καταλαβει!!!και τελος για αν σου απαντησω στην ερωτηση σου ,ασχετα αν δεν απαντησες εσυ στην δικια για το ποιοι πτυχιο θα μετραει περισσοτερο,τα πανεπιστημια εχουν ανεξαρτητη αρχη!!ψηφιζουν τις παραταξεις και τα ατομα που θελουν να τους εκπροσωπουν!!ενα αυτο!!δευτερον,οταν η κυβερνηση βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη αντιδραση για το νομοσχεδιο που θελει να προωθησει ,θεωρω οτι το πιο εντιμο ειναι να το ξανασκεφτει  αν οχι να το αποσυρει!!επισης μιλας υποθετικα και εκλογες δεν εχουμε ακομα!!!κατσε να γινουν ,ναδουμε ποιος θα βγεις και μετα βλεπουμε!

Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν θα είναι καλύτερα από τα δημόσια. Τουλάχιστον για ένα σημαντικό διάστημα.

Το πόσο γρήγορα θα γίνουν «καλά», θα εξαρτηθεί από τον τρόπο εισαγωγής των φοιτητών σε ένα μεγάλο βαθμό, πράγμα για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα σήμερα.

Επίσης από το πώς θα επανδρωθούν με ακαδημαϊκό προσωπικό, πράγμα που επίσης δεν γνωρίζουμε σήμερα. (Μπορούμε να μαντέψουμε κάποια πράγματα?.αλλά δεν γνωρίζουμε)

Σταδιακά θα υπάρχει σαφώς άνοδος των ιδιωτικών ΑΕΙ (αναφορικά στο επίπεδο των σπουδών), πιστεύω όμως ότι θα γίνει με τόσο αργό ρυθμό που τα δημόσια θα αντιδράσουν και θα μεταμορφωθούν. (Θεωρώ ότι έπονται μεγάλες αλλαγές ΚΑΙ στα δημόσια ΑΕΙ)

Τα ιδιωτικά ΑΕΙ σε αντιπαράθεση με τα δημόσια δεν είναι ελληνική πατέντα. Παρόμοια σχήματα υπάρχουν και σε άλλα μέρη του κόσμου και εκεί δεν είναι de facto καλύτερα τα ιδιωτικά. Απλά σκεπτόμενος, δεν θεωρώ π.χ. ότι τα ιδιωτικά σχολεία στην Ελλάδα είναι de facto καλύτερα από τα δημόσια.

Σε ότι αφορά στις εκλογές....στο ξεκαθάρισα, είναι θεωρητικό σενάριο. Μάντης δεν είμαι! Απορώ γιατί δεν απαντάς όμως.
 

Επισκέπτης
οταν ημουν εγω φοιτητης επρεπε να ειχαμε απαρτια για να γινει συνελευση!!και ο αδελφος που ειναι στην φιλοσοφικη παλι τα ιδια!!για να γινουν καταληψεις ψηφιζουν κιολας.ειτε με αναταση χεριου ειτε με πασο!πως λοιπον κρινεις εσυ οτι ειναι μειοψηφια ενω στις περισσοτερες σχολες  γινεται χαμος στις συνελευσεις?πες μας λοιπον εσυ εναν τροπο για να αναβαθμιστει η παιδεια!και δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε συνεντευξη για δουλεια και να σου πουν αυτο το πραγμα!!ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ!!ουτε και κανεναν αλλον που να ξερω!
 

Odysseas74

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Έχει δίκιο ο Warhol, ακφράζει την κλασική ελληνική νοοτροπία, καλύτερα να ψοφήσει το βόδι του γείτονα, παρά να πάρω δικό μου βόδι.
Αφού τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα γίνουν καλύτερα, αντί να κοιτάξω να φτιάξω τα δημόσια, τα κλείνω εντελώς?. Αυτό δα έλειπε, να έρθουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και να χαλάσουν την πιάτσα των εδώ καλοπερασάκηδων φοιτητών και καθηγητών. Των καθηγητών της αυθεντίας που δεν πατάνε ούτε στις ώρες γραφείου και των φοιτητών του φραπέ και της πενταήμερης?
Ζήτω το άσυλο των μολότοφ!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
γιωργο ,ακομα να μου απαντησεις ποιο πτυχιο θα μετραεει περισσοτερο!αν δεν θες μην απαντησεις ,δεν εισαι υποχρεωμενος!!παρα πολλοι φοιτητες πανε στο εξωτερικο φιλε μου επειδη δεν μπορεσαν να περασουν ελλαδα!!οχι ολοι αλλα ενα σημαντικο ποσοστο!!επισης δεν εριξα σποντα ,αλλα το ειπα ξεκαθαρα!!βλεπετε οτι μεναση τις συνελευσεις και τις ψηφοφοριες ,περναει το πλαισιο που στηριζει τις καταληψεις και εσεις εχετε βαλθει να λετε οτι δεν ψηφιζουν ολοι,οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα των φοιτητων ,οτι η ΔΑΠ ειναι πρωτη δυναμη και πολλα αλλα!!κατσε πρωτα να ξαναγινουν εκλογες και βλεπουμε τι θα γινει!!και σε παρακαλω μην προσπαθεις να μπερδευεις τα υπολοιπα παιδια με ερωτησεις που αφορουν τις εθνικες εκλογες!!μου δινεις την εντυπωση οτι το κανεις επιτηδες!!και φυσικα επιμενεις να κανεις ερωτησεις μονο και αν περιμενεις απαντησεις πουε συ δεχεσαι!!εδω διαφορετικη αποψη ,στην εχω πει και εσυ επιμενεις να κανεις οτι δεν σε καλυπτει!!τελος εχουμε δει τα ιδιωτικα νοσοκομεια και σχολεια με σχεση με τα δημοσια και θεωρω οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση!!με βαση αυτα κρινω οτι και τα ιδιωτικα πανεπιστημια θα προσφερουν πιο πολλα απο τα δημοσια!!εκει το στηριζω!εσυ ομως δεν μου ειπες που στηριζεις την δικια σου αποψη

ʼποψη σε τι?

Να στηρίξω τι?

Ότι με αφορά και εμένα το θέμα της παιδείας και όχι μόνο τους φοιτητές?

Ότι θα το κρίνει όπως και άλλα θέματα το εκλογικό σώμα?

Ότι δεν θεωρώ απαραίτητα τα ιδιωτικά καλύτερα από τα δημόσια?

Τι σου λείπει...σου έχω κατεβάσει άπειρες αράδες....και δεν συμφωνείς!

Εσύ πες μου τι θα κάνεις εάν τα σπάνε πάλι κάποιοι στο ΕΜΠ για τα ίδια θέματα σε περίπτωση που θα βγει η ίδια κυβέρνηση. (Είπαμε θεωρητικό σενάριο)

Εγώ μπερδεύω κόσμο επίτηδες?

Συγνώμη, αλλά παρεκτρέπεσαι!
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Τελικά οτι μορφή έχει η ανωτάτη εκπάιδευση στην Ε.Ε. παρομοίως θα ισχύσει και στην ελλάδα. Δηλαδή παρουσία ιδιωτικών και δημοσίων πανεπιστημίων.
Με ορίζοντα 3ετίας -4ετίας οι σχετικές νομικές - συνταγματικές ρυθμίσεις θα πραγματοποιηθούν και εδω.
Οσο για διαχωρισμό δημοσίου - ιδιωτικου εργασιακού τομέα με τις στρεβλώσεις και την μορφη που έχουμε εν ελλάδι πολύ σύντομα θα αρχίσει η ομογενοποίηση και εναρμόνιση, αρχίζοντας απο ΔΕΚΟ, Τραπεζες, επιχειρήσεις δημοσίου (ΕΛΠΕ, Ολυμπιακή, ΔΕΠΑ....)
Ολα επίσης έχουν σχέση με τον κλάδο των συντάξεων και των σχετικών ρυθμίσεων περί ταμείων. Τα επόμενα 5 χρόνια θα υπάρξουν ριζικές αλλαγές, το υπάρχον σύστημα δεν αντέχει περαιτέρω... έχει ήδη χρεωκοπήσει. Το θέμα θα ρυθμιστεί με μειωσεις της τάξεως του 50% για τους νεοεισερχ'ομενους, παράταση εργασίας μέχρι τα 40 τουλάχοστον μείωση των κοινωνικών παροχών και συνδιασμό με την ιδιωτική ασφάλιση.
Αυτα ακριβως προκειται να συμβουν.
 

Επισκέπτης
μουνιτσα δεν ξερω ποιος θα βγει στις επομενες εθνικες εκλογες!!οποιος ξερει να μου πει και μενα!!τι ρολο εχουν οι εθνικες εκλογες με αυτη την κουβεντα ,δεν καταλαβαινω!!δηλαδη αν βγει το πασοκ τι σημαινει??
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom