Νέα

Μοναξιά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 503
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Δεν θέλω να ασκήσω κριτική σε όσα είπαν οι προλαλήσαντες, ως μοναχικός άνθρωπος κι εγω θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου. Η μοναξιά μπορεί να σε βρει κι εξαιτίας κακών συγκυριών/τύχης κι οχι διότι είσαι στραβόξυλο ή κακός άνθρωπος.
 

Επισκέπτης
Η μοναξιά είναι εξ'ορισμού μία δυσάρεστη κατάσταση, τελευταία ακούω αρκετούς να λένε ότι την προτιμούν, πιστεύω ότι λένε μαλακίες μπας και τις πιστέψουν και οι ίδιοι.
Στην πραγματικότητα ελάχιστοι είναι αυτοί που πραγματικά την γουστάρουν.

Σωστό
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.488
Like
27.703
Πόντοι
5.506
μωρη καριολα που πρωτογαμησες το 1991 και απο τοτε ποτε μην με ξανααπειλησεις  γιατι θα σου γαμησω τα ραματα....
ψοφα μονος σου με την μοναξια σου
 

Επισκέπτης
Δεν θέλω να ασκήσω κριτική σε όσα είπαν οι προλαλήσαντες, ως μοναχικός άνθρωπος κι εγω θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου. Η μοναξιά μπορεί να σε βρει κι εξαιτίας κακών συγκυριών/τύχης κι οχι διότι είσαι στραβόξυλο ή κακός άνθρωπος.

Και αυτό σωστό φίλε μου. Η μοναξιά έρχεται σχεδόν πάντα απρόσκλητη
 

Επισκέπτης
μωρη καριολα που πρωτογαμησες το 1991 και απο τοτε ποτε μην με ξανααπειλησεις  γιατι θα σου γαμησω τα ραματα....
ψοφα μονος σου με την μοναξια σου

Θα μου κλάσεις τα αρχίδια τσόφλι, άντε μαλάκα βραδιάτικο
 

costas-athina

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2018
Μηνύματα
163
Like
2
Πόντοι
1
Δεν θέλω να ασκήσω κριτική σε όσα είπαν οι προλαλήσαντες, ως μοναχικός άνθρωπος κι εγω θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου. Η μοναξιά μπορεί να σε βρει κι εξαιτίας κακών συγκυριών/τύχης κι οχι διότι είσαι στραβόξυλο ή κακός άνθρωπος.
:thumbsup:
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
Αν παραγγείλω τον καφέ μου και ανοίξω την εφημερίδα μου δεν θέλω να με πλησιάζει κανείς.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
[
Είναι μοναχική η ζωή μας τύποι. Όσα χρήματα και αν δώσουμε, όσες ώρες και αν "κλείσουμε", στο τέλος καταλήγουμε να περνάμε μόνοι μας τα βράδια μας, τις ημέρες μας, τα Σαββατοκυριακά μας. Γιατί ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος που πληρώνει για λίγες στιγμές ηδονής δεν έχει σχεδόν ποτέ ούτε πραγματικούς φίλους. Οι φίλοι σύντομα "χάνονται" σε σχέσεις και σε υποχρεώσεις που οι άνθρωποι σαν και εμάς αρνούνται συνειδητά να εμπλακούν. "Ο μοναχός ο άνθρωπος όταν γλεντούν οι άλλοι, νιώθει μονάχος δυο φορές και σκύβει το κεφάλι" που έλεγε και ο Παπάζογλου. Νομίζω ότι αυτή η "μοναξιά" είναι η πραγματική ουσία αυτού του website. Δεκάδες άνθρωποι προσπαθούμε να νιώσουμε μέσα σε δέκα - είκοσι λεπτά chat λίγη αποδοχή και συμπάθεια, να διαβάσουν την κριτική μας ή να συμφωνήσουν με την αποψή μας - και το έχουμε τόσο ανάγκη αυτό - που όταν δεν προκύψει - καταφεύγουμε, οι πιο ανώριμοι από εμάς, σε ειρωνείες - σε μία προσπάθεια να επιβληθούμε ή να κερδίσουμε έναν ακήρυχτο πόλεμο με κάποιον άγνωστο, να αμφισβητήσουμε τα λεγομενά του, την ίδια του την ύπαρξη και τον προσανατολισμό του. Ή, στην καλύτερη, κλεινόμαστε στο δικό μας νήμα, με τους φίλους μας και κάποιους υποτυπώδεις άγραφους νόμους, δημιουργώντας έτσι ισόγεια και ρετιρέ, διακρίσεις. Η ίδια αυτή μοναξιά μας σπρώχνει με ζήλο να υπερασπιστούμε κάποιον που τον γνωρίζουμε πολύ λίγο, να νιώσουμε ότι βοηθάμε κάποιον να διώξει αυτούς που χαλάνε το νήμα του ή τον προσβάλουν. Όλα με την αυταπάτη της σύντομης επικράτησης και της αποδοχής από αυτούς που εμείς έχουμε επιλέξει εδώ. Νομίζω ότι αυτή η παράξενη μοναξιά που συνεπάγεται η ενασχόληση με τον αγοραίο έρωτα - έχει φέρει εδώ και αρκετές κοπέλες που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες (και δεν εννοώ τις κοπέλες που μπαίνουν και βγαίνουν απλά ποστάροντας μία φωτογραφία και ένα "hello sweetie"), αλλά για τις κοπέλλες που - συνειδητά - αποφάσισαν να δραστηριοποιηθούν σε νήματα και να συμμετέχουν με την αποψή τους και τον τρόπο τους. Η συσσωρευμένη μοναξιά μας, έφερε μερικούς από εμάς στο απόλυτο λιώσιμο, αφού ίσως και για πρώτη φορά στη ζωή μας μία όμορφη γυναίκα μας άκουγε και μας απαντούσε, άλλα σε μερικούς άλλους ξύπνησε την απόλυτη καχυποψία με αποτέλεσμα να βλέπετε τον τελευταίο καιρό σε όλα τα νήματα να στάζει φαρμάκι. Δείτε όλα τα προβλήματα του μπου. Η μοναξιά φταίει για όλα τύποι. Ας σεβαστούμε από την αρχή ο ένας τον άλλο, ας ξαναχτίσουμε ότι γκρεμίστηκε και ας ενώσουμε τις μοναξιές μας στις κρύες νύχτες που έρχονται.

Since1991
Περιγράφεις παραπάνω ένα μοτίβο που αναφέρεται σε κάποιους απο τους θαμώνες του forum αλλά σίγουρα όχι σε όλους !!!

Υπάρχουν φίλοι που το site είναι η ''η ζωή τους όλη'' !! Αλλά πόσοι είναι αυτοί ?? Σίγουρα πάντως όχι όλοι, και σίγουρα όχι η πλειοψηφία !!

Υπάρχει δηλαδή η κατηγορία των ανθρώπων που περιγράφεις αλλά υπάρχουν και αρκετές αλλες κατηγορίες ανθρώπων που έχουν μια γενικά ''νορμαλ'' ζωή αλλα γουστάρουν να κάνουν και εδώ μέσα τη πλάκα τους περα απο το να ενημερώνονται στα περί του αγοραίου σεξ είτε απο άμεσο είτε απο έμμεσο ενδιαφέρον.

Μη μπερδεύεσαι λοιπόν, Γενικά από όλα εχει ο μπαξές !!

Στο κόκκινο του post σου παραπάνω πιστεύω ότι έχεις κάνει μια λογική ''ανατροπή''. Δεν συνεπάγεται η ενασχόληση με το αγοραίο σεξ μοναξιά. Υπάρχουν δηλαδή  άνθρωποι που γαμάνε μεν τακτικά η περιστασιακά πουτάνες αλλά είναι εξαιρετικά κοινωνικοί. Το αντίστροφο ισχύει σε μερικές περιπτωσεις ( όχι πάντα ), δηαλσδή οι μοναχικοί άνθρωποι οδηγούνται αρκετά συχνά στο αγοραίο σεξ.







 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Πάμε τώρα στην ουσία του όρου μοναξιά και των επιπτώσεών του.

Η μοναξιά μπορεί να είναι επιλογή αλλά μπορεί να είναι και αποτέλεσμα του χαρακτήρα και της προσωπικότητας ενός ανθρώπου.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι για παράδειγμα που επιλέγουν τη κατάσταση της μοναξιάς κάποια περίοδο της ζωής τους γιατί αυτό τους βοηθάει να συγκεντρωθούν απρόσκοπτα σε κάτι σημαντικό για τους ίδιους. Ανθρωποι που ασχολούνται με την επιστήμη η τη τέχνη για παράδειγμα συχνά απομονώνονται για κάποιες περιόδους.

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει να περνάει κάποιες φορές ένα άνθρωπος απο αυτή τη κατάσταση αλλά δεν είναι καλό να μένει πολύ καιρό σε αυτή !!!

Οσον αφορά τη δεύτερη κατηγορία δηλαδή τους ανθρώπους που γινονται μοναχικοί όχι απο επιλογή αλλα ώς αποτέλεσμα του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς τους.

Οταν κάποιος βλέπει ότι η όλοι τον αποφεύγουν, η αυτός αποφεύγει τους πάντες γιατί δεν γουστάρει κανέναν, πρέπει να έχει την στοιχειώδη λογική να αντιληφθεί ότι κάτι δεν πάει καλά με τον εαυτό του. Και να προσπαθήσει να το διορθώσει είτε μόνος του είτε αναζητώντας κάπου βοήθεια.

Κάθε άνθρωπος είναι αρχιτέκτονας της ζωής του, και υπεύθυνος για αυτήν.

Συνήθως αδύναμοι και ηλίθιοι άνθρωποι αποδίδουν όλες τις ελλείψεις της ζωής τους στους άλλους η στη ''κακή τύχη'' τους.

Τα δυο συνηθέστερα μοτίβα.
Πρώτο. ''Τι μαλάκες είναι όλοι οι άλλοι που δεν με καταλάβαίνουν και τι γαμάτος που εγώ είμαι ??''

Δεύτερο.'' Τι άτυχος που είμαι που δεν γεννήθηκα όμορφος και  πλούσιος και  έξυπνος και υγιής και και και .... ??'''

Απο όλα έχει λοιπον ο μπαξές !! :grin: :grin:

 

John Dick

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2015
Μηνύματα
7.607
Like
2.908
Πόντοι
506
Για το νόμο του Picker η ερωτική μοναξιά είναι απλά μια ψευδαίσθηση που καθορίζεται σημαντικά από την καύλα. Όταν έχεις στόχο της ζωής σου τα 10.200 τελειωμένα γαμήσια ως τα 80 σου χρόνια δεν μπορείς να νιώθεις μοναξιά. Και όταν νιώθεις αυτή την ψευδαίσθηση σκέφτεσαι πάλι τον απώτερο στόχο σου και σου περνάει.  :sunglasses:
 

Επισκέπτης
Πες ρε μαλάκα ότι είσαι αγαπούλης να τελειώνουμε. Μας έχεις πρήξει τα αρχίδια με τον δήθεν ηδονισμό σου.  :jerking:
ε οι πολλές πουτάνες μετά από ένα σημείο εκφυλίζουν τον άνθρωπο και τον καταντάνε έρμαιο του εαυτού του και αυτιστικό :erection:
 

John Dick

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2015
Μηνύματα
7.607
Like
2.908
Πόντοι
506
Ο νόμος του Picker είναι επηρεασμένος από φιλοσόφους όπως ο Σοπενχάουερ και ο Νίτσε. Είναι νόμος αναίσθητος, υπεράνθρωπος, σκληρός απέναντι στο συναίσθημα. Το συναίσθημα και η ερωτική μοναξιά τελικά δηλώνουν αδυναμία.  :sunglasses:
 

Επισκέπτης
Για το νόμο του Picker η ερωτική μοναξιά είναι απλά μια ψευδαίσθηση που καθορίζεται σημαντικά από την καύλα. Όταν έχεις στόχο της ζωής σου τα 10.200 τελειωμένα γαμήσια ως τα 80 σου χρόνια δεν μπορείς να νιώθεις μοναξιά. Και όταν νιώθεις αυτή την ψευδαίσθηση σκέφτεσαι πάλι τον απώτερο στόχο σου και σου περνάει.  :sunglasses:

Έχει κενά ο νόμος. Πράγματι "σωματικά" ηρεμείς όταν εκσπερματώνεις μέσα σε ένα μουνάκι/κωλαράκι/στοματάκι. Οι σεξουαλικές ορμές χαλαρώνουν. Οι συναισθηματικές "ορμές" όμως; Αυτές δεν περνάνε με τον αγοραίο έρωτα. Κλείνεις την πόρτα του μπουρδέλου και όλα μένουν πίσω. Αν ήσουν σπίτι μίας κοπέλας που είχες γνωρίσει, θα ερχόταν ένα μηνυματάκι "πέρασα πολύ όμορφα" - αυτή είναι η διαφορά που προσπαθώ να σας πω. Με τη συχνότητα των γαμησιών του νόμου σου, ίσως τελικά το "συναισθηματικό" αισθητήριο ατροφεί με τον χρόνο
 

Επισκέπτης
Και γιατί αυτό είναι κακό; :think:

Δεν είναι κακό. Έχει ενδιαφέρον. Αν ο Picker ακολουθούσε τον νόμο του, (γιατί διάβασα μία παράθεση του Barock που ο Picker μιλάει κανονικά για γκόμενες) τότε θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τον παρατηρήσουν ιατρικά με την καλή έννοια, τις συναισθηματικές ισορροπίες του.

 

John Dick

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2015
Μηνύματα
7.607
Like
2.908
Πόντοι
506
Το παν είναι να αντιληφθείς ότι το συναίσθημα είναι μια αδυναμία. Όταν αποφασίσεις να ακολουθήσεις το νόμο του Picker, βρίσκεις τρόπους αυτή την αδυναμία να την ξεγελάς έχοντας πάντα στο μυαλό σου τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ τελικό στόχο. Εγώ π.χ. το συναίσθημα το ξεγελώ με μηνύματα που στέλνω στο facebook σε αρκετές πουτάνες. Κάποιες από αυτές μου απαντούν και κάποιες όχι. Δεν με νοιάζει να έχω κάτι παραπάνω μαζί τους γιατί πάντα έχω στο μυαλό μου τον απώτερο στόχο.

Ο rigormortis δεν καταλαβαίνει ότι το πυρφόρισμα που κάνω με τις πουτάνες και τις γκόμενες που έχω γαμήσει είναι απλά ένα τέχνασμα για να ξεγελώ την αδυναμία που λέγεται συναίσθημα. Δεν καταλαβαίνει ότι ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ είμαι ένας σκληρός γαμιάς.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
Ο νόμος του Picker είναι επηρεασμένος από φιλοσόφους όπως ο Σοπενχάουερ και ο Νίτσε. Είναι νόμος αναίσθητος, υπεράνθρωπος, σκληρός απέναντι στο συναίσθημα. Το συναίσθημα και η ερωτική μοναξιά τελικά δηλώνουν αδυναμία.  :sunglasses:
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Ο νόμος του Picker είναι επηρεασμένος από φιλοσόφους όπως ο Σοπενχάουερ και ο Νίτσε. Είναι νόμος αναίσθητος, υπεράνθρωπος, σκληρός απέναντι στο συναίσθημα. Το συναίσθημα και η ερωτική μοναξιά τελικά δηλώνουν αδυναμία.  :sunglasses:


:heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
 

ParisPapis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2017
Μηνύματα
4.069
Like
2.021
Πόντοι
216
Ο νόμος του Picker είναι επηρεασμένος από φιλοσόφους όπως ο Σοπενχάουερ και ο Νίτσε. Είναι νόμος αναίσθητος, υπεράνθρωπος, σκληρός απέναντι στο συναίσθημα. Το συναίσθημα και η ερωτική μοναξιά τελικά δηλώνουν αδυναμία.  :sunglasses:
για τις πλαστικες σακουλες στα σουπερ μαρκετ τι λεει ο νομος του πικερ τυπε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom