Νέα

Μοναξιά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 503
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
και γω σχεδον ολομοναχος ειμαι και μονος μου βγαινω απο το σπιτι και παω για κανενα καφε πολλα χρονια παλια οταν ημουν 25 χρονον πηγαινα πολυ συχνα στο μπουρδελο αλα παλι μονος ενοιωθα μετα απο λιγες ωρες :think: :think: :think:
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Ναι φίλε. Οι άνθρωποι που εγώ προσωπικά σέβομαι περισσότερο είναι εκείνοι που τους βλέπω περήφανα μοναχικούς.
Να εξηγιόμαστε: Εδώ δεν συζητάμε την μοναξιά και την κατάθλιψη. Συζητάμε την μοναξιά που εμείς προκαλούμε συνειδητοποιημένα στον εαυτό μας, η οποία όμως έχει παρενέργειες στην συμπεριφορά μας όσο και αν δεν το θέλουμε

υπάρχουν και οι περιπτώσεις που λόγω κακής συμπεριφοράς κάποιοι μένουν μόνοι τους , δλδ αν κάποιος είναι μαλάκας στην συμπεριφορά ,είναι κομπλεξικός, βρίζει και υποτιμάει τους άλλους αναγκαστικά απωθεί τους άλλους απο γυρω του , με αποτέλεσμα η μοναξιά να του δημιουργεί χειρότερο πρόβλημα και έτσι διαιωνίζεται ένας φαυλος κύκλος της μοναξιάς-παθολογίας ...που φυσικά διαφέρει απο την συνειδητή μοναξιά δλδ προσωπικά ας πουμε επιλέγω να βγαίνω μόνος μου πολλές φορές λόγω επιλογής και όχι λόγω ανάγκης ...
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
και γω σχεδον ολομοναχος ειμαι και μονος μου βγαινω απο το σπιτι και παω για κανενα καφε πολλα χρονια παλια οταν ημουν 25 χρονον πηγαινα πολυ συχνα στο μπουρδελο αλα παλι μονος ενοιωθα μετα απο λιγες ωρες :think: :think: :think:

δυνατό ποστ
 

downunder

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2012
Μηνύματα
316
Κριτικές
4
Like
120
Πόντοι
1
Εαν το περιβάλλον σου είναι ήδη λίγα άτομα,και δεν υπάρχει προοπτική να αυξηθούν ειδικά όσο μεγαλώνεις,είναι μεγάλο ρίσκο να απομακρυνθείς ακόμα κι από αυτά.

Άλλο να έχεις πχ 10 φίλους και να απομακρυνθείς απ'τους 5 και άλλο να έχεις 2-3 και να χαθείς με όλους.Κι εγώ όσους έχω δεν τους συμπαθώ και όλους,αλλά εαν χαθούμε δεν θα έχω άνθρωπο να βγω.
Μα ο σκοπός δεν είναι να βγεις για να βγεις. Είναι να τακιμιαζεις με αυτούς που θα βγαίνεις. Αλλιώς καλύτερα να μη βγεις
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Μα ο σκοπός δεν είναι να βγεις για να βγεις. Είναι να τακιμιαζεις με αυτούς που θα βγαίνεις. Αλλιώς καλύτερα να μη βγεις

Αυτό όμως εαν κρατήσει καιρό θα σε κάνει σίγουρα καταθλιπτικό.Έχω περάσει περίοδο που έκανα να βγω βράδυ με παρέα σχεδόν 1 χρόνο.Έβλεπα έξω παρέες και ζήλευα.Καλύτερα να έχεις στάνταρ ένα,δυο,τρία άτομα και ας μην τακιμιάζεις εντελώς,παρά να μην βγαίνεις καθόλου.Άποψή μου πάντα.
 

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
και γω περνω 7 χρονια αντικαταθλιπτικα τωρα τα περνω γιατι το πρωι που ξυπναω δε τη παλευω τοσο.. :ban:
 

buderus

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2017
Μηνύματα
326
Like
103
Πόντοι
1
Μα ο σκοπός δεν είναι να βγεις για να βγεις. Είναι να τακιμιαζεις με αυτούς που θα βγαίνεις. Αλλιώς καλύτερα να μη βγεις

δοκιμασε κατι αλλο. βγες μονος για να μην εχεις τραβηγματα αποφασεων που να πατε και πηγαινε καπου πολυ μακρυα. καντο και θα δεις οτι κατι καινουργιο θα βρεις. οσο πας στα ιδια ειναι ολα ιδια κι ας εχεις παρεα.
 

Επισκέπτης
Σοφέ, θα σου πω 2 πραγματάκια......
Βάλε στόχους στη ζωή σου. Αλλιώς θα στα φάνε οι γιατροί. Κι είναι ο,τι χειρότερο......
Και σου μιλάει κάποιος που ξεκίνησε όχι από το μηδέν πριν 3 χρόνια κάνοντας εντελώς άλλο επάγγελμα αλλά από το πλην (με δανεικά).......
Kαι τώρα ψήνουμε ξέρεις τι :grin:
 

Επισκέπτης
Σοφέ, θα σου πω 2 πραγματάκια......
Βάλε στόχους στη ζωή σου. Αλλιώς θα στα φάνε οι γιατροί. Κι είναι ο,τι χειρότερο......
Και σου μιλάει κάποιος που ξεκίνησε όχι από το μηδέν πριν 3 χρόνια κάνοντας εντελώς άλλο επάγγελμα αλλά από το πλην (με δανεικά).......
Kαι τώρα ψήνουμε ξέρεις τι :grin:

Ντουντ δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος φίλε. Είναι οι μαλακίες που κάνουμε λόγω της μοναξιάς. Που φερόμαστε σαν κομπλεξικές γεροντοκόρες, διάβασε το αρχικό post. Εγώ προσωπικά αύριο θα συναντηθώ πάλι με μία παλιά ιστορία, μία ζωντοχήρα (πολύ πλάκα έχει αυτή λέξη γι αυτό την λέω), ΚΑΪΜΑΚΙ
 

Επισκέπτης
Δεν εχετε μοναξιες τυποι.  :grin:

Αφραγκιες εχετε...  :grin:
 

Επισκέπτης
Σοφέ, όλοι κάνουμε λάθη κι εγώ τα πλήρωσα ακριβά όπως σου έγραψα παραπάνω. Τώρα κοιτάω πότε να μαζέψω κάποιο χρήμα, εντάξει και μετά βλέπουμε....
Τώρα σε αυτό που γράφεις ότι θα συναντήσεις κάποια παλιά ιστορία, χμ με βρίσκει αντίθετο. Τέσπα έχουμε ξύπνημα το πρωί, αν θες μιλάμε και με pm δεν έχω πρόβλημα, είτε στη Στοά.........
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Οταν το εχεις επιλεξει μονος δεν ειναι μοναξια
 

SanenakO

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2017
Μηνύματα
159
Like
16
Πόντοι
1
Ντουντ δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος φίλε. Είναι οι μαλακίες που κάνουμε λόγω της μοναξιάς. Που φερόμαστε σαν κομπλεξικές γεροντοκόρες, διάβασε το αρχικό post. Εγώ προσωπικά αύριο θα συναντηθώ πάλι με μία παλιά ιστορία, μία ζωντοχήρα (πολύ πλάκα έχει αυτή λέξη γι αυτό την λέω), ΚΑΪΜΑΚΙ

Δεν σου τρωνε τα σωθηκα οι παλιες ιστοριες

 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
26
Like
11.079
Πόντοι
4.746

Ο δικός μου ο δρόμος, μ' έχει χρόνια διαλέξει...
στην οδό γράφει "μόνος"...επικίνδυνη λέξη.
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
26
Like
11.079
Πόντοι
4.746
Η μοναξια εχει τα θετικα και τα αρνητικα οπως ολα τα πραγματα εχουν δυο οψεις αναλογα που πεφτει η ζυγαρια
 

Επισκέπτης
Δεν σου τρωνε τα σωθηκα οι παλιες ιστοριες

Φαντάζομαι είναι ερώτηση? Η συγκεκριμένη δεν είναι παλιά είναι διαχρονική. Από την εποχή που είμασταν και οι δύο παντρεμένοι, είχαμε γνωριστεί και συναντιόμασταν για όμορφα γαμήσια. Αυτό έχει κρατήσει με κάποια διαλείματα μέχρι τώρα
 

Aribas

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.165
Like
0
Πόντοι
16
Η μοναξιά είναι εξ'ορισμού μία δυσάρεστη κατάσταση, τελευταία ακούω αρκετούς να λένε ότι την προτιμούν, πιστεύω ότι λένε μαλακίες μπας και τις πιστέψουν και οι ίδιοι.
Στην πραγματικότητα ελάχιστοι είναι αυτοί που πραγματικά την γουστάρουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom