Νέα

Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα των νέων στην Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Gang
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Για μένα το ελληνικό χιπ χοπ είναι το νέο ροκ, με την έννοια ότι μόνο εκεί υπάρχει πολιτικός στίχος πια. Στο χιπ χοπ θα βρεις και χαρούμενες μπάντες όπως οι Going Through ή τα Ημισκούμπρια αλλά θα βρεις και πολύ στίχο διαμαρτυρίας. Η τραπ είναι μόδα και κυρίως απασχολεί τους πολύ πιτσιρικάδες , ανήλικα δηλαδή.
Καλα μη το λες, πάρα πολλοί ακούνε τραπ και στα 18-25, οι καγκουρες τι είναι ας πούμε? Ανήλικα?
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.242
Πόντοι
10.336
Το γούστο μου δεν είναι για τα σκουπίδια, ακούω πολλά ήδη μουσικής και δεν έχω κολλήματα, απλά ξεχωρίζω ποια έχουν ένα βαθύτερο νόημα και ποια τα ακούω έτσι γιατί μου αρέσουν σαν μουσική χωρίς να δίνω σημασία στους στοίχους. Του Hozier το take me to church ας πούμε είναι κομματαρα και το ακούω παρόλο που ξέρω ότι μιλάει για ομοφυλόφιλους. Δε σημαίνει ότι είμαι υπέρμαχος των LGBT.
αδερφε εισαι πιτσιρικας προφανως, και δεν ειναι κακο. Πειραματισου και ακου μουσικες που σου αρεσουν, η μουσικη ειναι απο τα λιγα πραγματα που μπορεις να απολαυσεις στο 100% χωρις παρεα. Οταν περασεις μια ηλικια και οταν εμπλουτισεις τα ακουσματα σου, θα αλλαξεις γνωμη για πολλα απο τα καινουρια μουσικα "κινηματα", τα οποια ειναι για το πουτσο. θυμησου με, οταν πας 30-35 ετων, πιθανοτατα η ΕΜΠΟΡΙΚΗ μουσικη που θα ακουνε οι τοτε 15χρονοι+, στα ματια σου πιθανοτατα να φαινεται επισης σκουπιδι.

Η τραπ ειναι ενα τραγικο μπασταρδεμα, που ξεφτυλιζει οτι προσπαθησαν καποια ποιοτικα ραπ σχηματα να χτισουν τοσα χρονια.
Οταν οι στιχοι μιας μουσικης ειναι για σκουπιδια, τοτε και η ιδια η μουσικη πιθανοτατα να ειναι για τα σκουπιδια, δεν τιθεται θεμα.
Ακου οτι γουσταρεις, μην βαζεις τις λεξεις ραπ και τραπ στην ιδια προταση, και οσο γεμιζεις την ζωη σου με μουσικη και ακουσματα, τοσο θα απεχθανεσαι τις μουσικες-σκουπιδια που κυκλοφορουν με το κιλο.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
αδερφε εισαι πιτσιρικας προφανως, και δεν ειναι κακο. Πειραματισου και ακου μουσικες που σου αρεσουν, η μουσικη ειναι απο τα λιγα πραγματα που μπορεις να απολαυσεις στο 100% χωρις παρεα. Οταν περασεις μια ηλικια και οταν εμπλουτισεις τα ακουσματα σου, θα αλλαξεις γνωμη για πολλα απο τα καινουρια μουσικα "κινηματα", τα οποια ειναι για το πουτσο. θυμησου με, οταν πας 30-35 ετων, πιθανοτατα η ΕΜΠΟΡΙΚΗ μουσικη που θα ακουνε οι τοτε 15χρονοι+, στα ματια σου πιθανοτατα να φαινεται επισης σκουπιδι.

Η τραπ ειναι ενα τραγικο μπασταρδεμα, που ξεφτυλιζει οτι προσπαθησαν καποια ποιοτικα ραπ σχηματα να χτισουν τοσα χρονια.
Οταν οι στιχοι μιας μουσικης ειναι για σκουπιδια, τοτε και η ιδια η μουσικη πιθανοτατα να ειναι για τα σκουπιδια, δεν τιθεται θεμα.
Ακου οτι γουσταρεις, μην βαζεις τις λεξεις ραπ και τραπ στην ιδια προταση, και οσο γεμιζεις την ζωη σου με μουσικη και ακουσματα, τοσο θα απεχθανεσαι τις μουσικες-σκουπιδια που κυκλοφορουν με το κιλο.
Κάποια όντως θα τα βαρεθω στο μέλλον δεν έχεις και άδικο σε αυτό, δεν ακούω φανατικά τραπ, παρόλα αυτά ξαναλέω υπάρχουν και ωραία τραπ κομμάτια. Αλλά πέρα από αυτό, στην αρχή πάντα το νέος είδος μουσικής που βγαίνει είναι πιο αυθεντικό, μετα όσο περνάει ο καιρός το πράγμα εμπορευματοποιειται και χάνει την παλιά φιλοσοφία του, αυτό δυστυχώς ισχύει και για την μουσική και για πολλά άλλα πράγματα. Έτσι είναι η σύγχρονη κοινωνία και φοβάμαι πως δεν θα αλλάξει αυτό
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Λοιπόν καλό Πάσχα σε όλους και καλή Ανάσταση! Τα λέμε μετά τις πανελλήνιες :)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Παλια δεν υπηρχε καθολου ελληνικη ραπ, ακουγαμε μονο ξενη. Καλως εχει προχωρησει το ειδος μουσικης και στη χωρα μας. Ας υπαρχει και σαβουρα. Μεσα απο την τριβη και τη σαβουρα θα βγουνε και διαμαντακια.
Εμεις ακουγαμε τοτε Public Enemy, NWA, Ice T, κλπ



 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.632
Κριτικές
62
Like
45.369
Πόντοι
9.297
Για μένα το ελληνικό χιπ χοπ είναι το νέο ροκ, με την έννοια ότι μόνο εκεί υπάρχει πολιτικός στίχος πια. Στο χιπ χοπ θα βρεις και χαρούμενες μπάντες όπως οι Going Through ή τα Ημισκούμπρια αλλά θα βρεις και πολύ στίχο διαμαρτυρίας. Η τραπ είναι μόδα και κυρίως απασχολεί τους πολύ πιτσιρικάδες , ανήλικα δηλαδή.
Ναι μέσα στην διαμαρτυρία είναι η κάθε μπουχεσα με το σούπερ κινητό που αξίζει όσο ένας μισθός...να μην μιλήσω για τα ρούχα με τις φανταχτερές ετικέτες.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.298
Like
3.555
Πόντοι
1.706
Δεν κυριαρχει το old school τυπου Tupac πια,οι τραπερς μας μολυνουν με την παρουσια τους
Μα το ωραίο είναι πως τι old school, τι τραπ.....τα ίδια σκατά είναι.
Ακόμα και αυτός που γράφεις μέλος συμμορίας ήταν και τον καθάρισαν γιατί είχε πλακώσει μέλος άλλης συμμορίας.
Σκατά από την αρχή, σκατά τώρα, σκατά μέχρι να τους διπλοφουρνίσουν όλους τουςραπερς/τραπερς/σκαταπερς.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.793
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
Είμαι 18 χρονών και βλέπω ότι αυτό το στυλ του "αλήτη" με το αντισυμβατικό lifestyle και τον τσαμπουκαλεμενο χαρακτήρα που δε γουστάρει τα βιβλία αλλά το χασίσι τα οπαδικα και τις σουζες έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο συχνό σε σχέση με παλιότερα. Παρόλα αυτά βλέπουμε ότι ράπερ όπως ο 12ος πίθηκος που είναι και απ'τους κορυφαίους του είδους στην Ελλάδα έχει αναφερθεί σε αυτά χρόνια πριν, κάτι που δείχνει ότι πάντα υπήρχαν απλά τους έκανε υπερβολικά πέρα η κοινωνία η δεν τους έδιναν ιδιαίτερη σημασία, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ήμουν πολύ μικρός τοτε οπότε δε ξέρω κατά πόσο έχω δίκιο, τώρα που μεγαλώνω και βλέπω τους συνομιληκους μου στο σχολείο το φροντιστήριο και γενικά έξω στα μέρη που πηγαίνω μου έχει δωθεί αυτή η εντύπωση. Εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω κάποια επίθεση στα παιδιά που έχουν αυτό το στυλ, ίσα ίσα που μπορεί κατά βάθος να είναι πολύ πιο καλοί από κάποιους άλλους που φαίνονται "σοβαροί" η "προοδευμενοι" αλλά εν τέλει να έχουν μια πολύ πιο σάπια καρδιά από τους "αλήτες". Εσείς τι πιστεύετε? Ισχύουν τελικά αυτά που λέει ο 12ος από 10 χρόνια πριν σχετικά με τα παιδιά του δρόμου? Πιστεύετε ότι καλά κάνουν κάποιοι ραπερς και προβάλουν και αυτη τη κάστα ανθρώπων? Εδώ να σας πω ότι μπορεί να ξεφεύγει απ'τή μουσική απλά το έβαλα εδώ για να ακούσω την άποψη του φόρουμ και για την old school hip hop σαν μουσική, απλά το συνδύασα και με κοινωνικό περιεχόμενο. Εγώ προσωπικά ακούω πολύ ραπ (κυρίως old school), και να πω την αλήθεια αν και άμα με δείτε έξω μπορεί να σας φανώ καγκουρας λίγο outfit και συμπεριφοράς αλλά δεν κάνω ποτέ χοντρές μαλακίες και τέτοια (τεσπά μη πω τώρα πολλά για μένα αλλά σε γενικές γραμμές καταλάβατε νομίζω)
το 99% σε αυτο το χωρο νορμαλ και καλα παιδακια ηταν και ειναι.. καμια σχεση με περιθωριο
το μαγικο με αυτη τη μουσικη ειναι οτι οι δημιουργοι της και οι ακροατες της δεν ειχαν και δεν εχουν καμια προσωπικη σχεση με την ιδια την θεματολογια της μουσικης που γουσταρουν. δλδ ουτε απο πουτανες, ουτε απο ναρκωτικα, ουτε απο οπλα, ουτε απο επαναστασεις και στασεις ζωης :grin: (με καποιες εξαιρεσεις που ηταν true πχ λεκτικος .. που ηταν οντως στο στοιχειο του)
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
αστο φιλε...μιλαω με φιλες μου που ειναι μητερες και κανουν ΑΓΩΝΑ να κρατησουν τα παιδια τους μακρια απο αυτα τα σκατα και δεν μπορουν με τιποτα...
Ειναι τετοια η δυναμη των social media κι αυτων που προωθουν που ειναι αδυνατον να μην παγιδευτεις..
Αποτελεσμα ?? Εχουμε γεμισει ελληνιδες βιζιτες 18-20 χρονων για να βγαλουν λεφτα για να παρουν gucci, louis vuitton και να κανουν μεγαλη ζωη
προσυπογράφω.
μεγάλη ζημιά ειδικά σε παιδιά που ο γονεικός έλεγχος είναι, ας το πούμε ευγενικά, χαλαρός...
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
ταπεινή μου γνώμη πάντα...αν δεν έχεις θάψει όνειρα, αν δεν τα χεις κλάψει μέχρι το πρωί με τσιγάρο στο στόμα, αν δεν έχεις πέσει για ύπνο και σηκωθεί με τη ρετσινιά της ήττας που τελικά θα σου κάνει το μάτι να σου "στάζει αίμα" τότε δεν μπορείς να ραπάρεις με διάρκεια/ποιότητα γιατί ΡΑΠ = ΒΙΩΜΑ, απλά αντιγράφεις διάφορες αμερικλανιές και κονομάς ότι μπορείς
ναι, σωστό, αλλά χωρίς την "αίγλη" που αχνοφαίνεται μέσα από την πρότασή σου (δεν εννοώ σκόπιμα)
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
Κάποια θα αντέξουν. Αυτοί οι old school που λέγαμε ας πούμε πιστεύω θα μείνουν στους γνήσιους οπαδούς της ραπ όπως οι acdc πχ στους ροκάδες.
Όχι ρε φίλε ας μην συγκρίνουμε τους acdc με τους "μουσικούς" :confused: του νήματος...έλεος
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.049
Like
6.641
Πόντοι
1.056
To θεμα δεν ειναι κατα ποσο η ραπ αντιπροσωπευει την κοινωνια, αλλα το γεγονος οτι την κοινωνια την αντιπροσωπευει η καθε μαλακια που γινεται μοδα..
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
To θεμα δεν ειναι κατα ποσο η ραπ αντιπροσωπευει την κοινωνια, αλλα το γεγονος οτι την κοινωνια την αντιπροσωπευει η καθε μαλακια που γινεται μοδα..
Εξαρτάται το τραγούδι, υπάρχουν τραγούδια που όντως την αντιπροσωπεύουν, υπάρχουν και τα άλλα που είναι απλά για το flex
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
το 99% σε αυτο το χωρο νορμαλ και καλα παιδακια ηταν και ειναι.. καμια σχεση με περιθωριο
το μαγικο με αυτη τη μουσικη ειναι οτι οι δημιουργοι της και οι ακροατες της δεν ειχαν και δεν εχουν καμια προσωπικη σχεση με την ιδια την θεματολογια της μουσικης που γουσταρουν. δλδ ουτε απο πουτανες, ουτε απο ναρκωτικα, ουτε απο οπλα, ουτε απο επαναστασεις και στασεις ζωης :grin: (με καποιες εξαιρεσεις που ηταν true πχ λεκτικος .. που ηταν οντως στο στοιχειο του)
Δε ξέρεις το παρελθόν του καθενός, σίγουρα ήταν του περιθωρίου όλοι αυτοί όταν ήταν πιο μικροί, πχ ο ΛΕΞ δούλευε τη νύχτα έχει δει πολλά ο 12ος το ίδιο όταν ήταν μικρός είχε πολλά μπλεξίματα, αυτή όλοι οι old school τα έχουν ζήσει στο πετσί τους. Οι καινούργιοι πολύ πιθανόν να έχουν ζήσει και αυτοί παρόμοια αλλά επειδη ήθελαν να βγάλουν λεφτά τα παρουσίασαν με άλλο τρόπο.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.303
Κριτικές
2
Like
19.044
Πόντοι
3.656
Εξαρτάται το τραγούδι, υπάρχουν τραγούδια που όντως την αντιπροσωπεύουν, υπάρχουν και τα άλλα που είναι απλά για το flex
όπως τα λες :hi:

κομματάρα που μπορεί να μην αντιπροσωπεύει εμάς
αλλά αντιπροσωπεύει εκατοντάδες εκατομμύρια άλλους

 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
όπως τα λες :hi:

κομματάρα που μπορεί να μην αντιπροσωπεύει εμάς
αλλά αντιπροσωπεύει εκατοντάδες εκατομμύρια άλλους

Καλά τα καινούργια των Αμερικανών δε μου αρέσουν καθόλου ούτε σαν ήχος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom