Νέα

Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα των νέων στην Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Gang
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
αστο φιλε...μιλαω με φιλες μου που ειναι μητερες και κανουν ΑΓΩΝΑ να κρατησουν τα παιδια τους μακρια απο αυτα τα σκατα και δεν μπορουν με τιποτα...
Ειναι τετοια η δυναμη των social media κι αυτων που προωθουν που ειναι αδυνατον να μην παγιδευτεις..
Αποτελεσμα ?? Εχουμε γεμισει ελληνιδες βιζιτες 18-20 χρονων για να βγαλουν λεφτα για να παρουν gucci, louis vuitton και να κανουν μεγαλη ζωη
Δεν χρειάζεται να τους πουν να μην ακούν τραπ, αν τους αρέσει ας ακούν, κι εγώ ακούω για χαβαλε με τη παρέα ξέρω γω η μόνος μου (όχι δε λέω ότι κυκλοφορουμε με το ηχείο στη διαπασών) και οκ απλά τους ακούω, αλλά ξέρω ότι θα το ακούσω για χαβαλε δε θα το ακούσω για να με συγκινήσει η για να το παίξω μάγκας η να πάρω στα σοβαρά αυτά που λέει. Οπότε τα παιδιά ας ακούνε τραπ αν θέλουν αλλά ας μην επηρεάζονται, εγώ προσωπικά ακούω πολύ light ας πούμε αλλά τον ακούω για τη μουσική δε θέλω να αντιγράψω αυτά που λέει στα τραγούδια του για κανένα λόγο.
 

Διαγραμμένο μέλος 210059

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.089
Κριτικές
149
Like
24.298
Πόντοι
25.186
Δεν χρειάζεται να τους πουν να μην ακούν τραπ, αν τους αρέσει ας ακούν, κι εγώ ακούω για χαβαλε με τη παρέα ξέρω γω η μόνος μου (όχι δε λέω ότι κυκλοφορουμε με το ηχείο στη διαπασών) και οκ απλά τους ακούω, αλλά ξέρω ότι θα το ακούσω για χαβαλε δε θα το ακούσω για να με συγκινήσει η για να το παίξω μάγκας η να πάρω στα σοβαρά αυτά που λέει. Οπότε τα παιδιά ας ακούνε τραπ αν θέλουν αλλά ας μην επηρεάζονται, εγώ προσωπικά ακούω πολύ light ας πούμε αλλά τον ακούω για τη μουσική δε θέλω να αντιγράψω αυτά που λέει στα τραγούδια του για κανένα λόγο.
δε γινεται αυτο που λες...Να ακους τραπ αλλα να μην επηρεαζεσαι..Εδω μιλαμε για παιδια 10 και 12 χρονων..Ο,τι ακουνε, ταυτιζονται
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.652
Like
14.044
Πόντοι
3.656
Ναι αλλά εγώ αναφέρθηκα σε ραπ στυλ 12ου η λεξ, το αντίστοιχο ελληνικό old school δηλαδή, όχι σε Σνικ και τέτοια, ας αφήσουμε απέξω την τραπ.
Τύπε αν ο λέξ είναι old school τότε οι FFC, οι txc κτλπ τι είναι? :confused:
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Τύπε αν ο λέξ είναι old school τότε οι FFC, οι txc κτλπ τι είναι? :confused:
Και αυτοί είναι old school δεν είπα το αντίθετο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

δε γινεται αυτο που λες...Να ακους τραπ αλλα να μην επηρεαζεσαι..Εδω μιλαμε για παιδια 10 και 12 χρονων..Ο,τι ακουνε, ταυτιζονται
Δε νομίζω 12 χρόνων να ακούνε φανατικά τραπ 12 χρόνων εγώ έπαιζα με τις μιξες μου ακόμη.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.868
Πόντοι
3.846
Ε Ελλάδα σίγουρα top 3 12ος λεξ και μετά δε ξέρω η bong da city η ΦΒΣ, από ΗΠΑ κορυφαίος ο Έμινεμ για μένα και ο NF τώρα φαίνεται πολύ δυνατός
Μιλάς για old-school και δεν αναφέρεις TXC, FFC, ZN...
Τι στο καλό ακούς εκτός από 12 πίθηκο Δηλαδή που το θεωρείς και ποιοτικό..
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.147
Like
4.688
Πόντοι
1.756
Έλα ρε σειραααααα

:wanker:

"Η πόλις εάλω"
ολο το αλμπουμ απλα τα σπαει.....και οι τρομερα εξυπνοι στιχοι.....
ειχα ταυτιστει με τον "Ελληνα"......οι στιχοι μου ειχαν γινει τροπος ζωης....και βλεπω ποσο με επηρεασε στην ζωη μου μεχρι σημερα...
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Μιλάς για old-school και δεν αναφέρεις TXC, FFC, ZN...
Τι στο καλό ακούς εκτός από 12 πίθηκο Δηλαδή που το θεωρείς και ποιοτικό..
Όπως ανέφερα και πιο πριν ο ΛΕΞ, φι βήτα σίγμα, βόρεια Αστέρια, Τζαμαλ μετά σόλο άλμπουμ πολύ καλό, bong da city
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.793
Like
14.532
Πόντοι
3.656
Tουλάχιστον υπάρχουν και κάποιοι που το κρατάνε αληθινό τύπε :confused:

screen.PNG
δεν ξέρω αν είναι απλά αλλήθωρος ή δολοφόνος. Κοιτάξτε προσεκτικά τις φωτογραφίες των serial Killers. Tα μάτια των περισσότερων δεν εστιάζουν σωστά
image.jpg
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.010
Πόντοι
17.885
ναι κοίτα τώρα....
η ραπ (ας μην αναλωθούμε σε εξαιρέσεις) στην Ελλάδα....
Ενας τύπος που ΔΕΝ έχει ταττού, μπράτσα, που ΔΕΝ έχει λεφτά, που ΔΕΝ γαμάει, που ΔΕΝ έχει ΚΑΝ αυτοκίνητο, που για μαχαίρι/σιδερικό άντε να χει κανα νυχοκόπτη....
Πάει λίγο γυμναστήριο, κάνει κανα 2 ταττού, πάει σε κανα πανήγυρι να πάρει τίποτα χρυσαφικά να τα ζωστεί, ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ κανά αυτοκίνητο για χάρη του video clip και μετά πιάνει το μικρόφωνο, ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ τελικά να...
1) να γαμήσει
2) να κονομήσει
3) να πάρει δικό του αυτοκίνητο
4) ΑΝ του πουλήσουν μαγκιά/κλανιά να αρχίσει τις κατινιές στα σόσιαλ ή να χει φράγκα να πάρει φουσκωτούς

ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ πριν ξεφτύσει η "δόξα/λόξα" του έχει βάλει κάποια χρήματα στην άκρη να...πάρει ταξί, περίπτερο, προπο
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
ναι κοίτα τώρα....
η ραπ (ας μην αναλωθούμε σε εξαιρέσεις) στην Ελλάδα....
Ενας τύπος που ΔΕΝ έχει ταττού, μπράτσα, που ΔΕΝ έχει λεφτά, που ΔΕΝ γαμάει, που ΔΕΝ έχει ΚΑΝ αυτοκίνητο, που για μαχαίρι/σιδερικό άντε να χει κανα νυχοκόπτη....
Πέι λίγο γυμναστήριο, κάνει κανα 2 ταττού, πάει σε κανα πανήγυρι να πάρει τίποτα χρυσαφικά να τα ζωστεί, ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ κανά αυτοκίνητο για χάρη του video clip και μετά πιάνει το μικρόφωνο, ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ τελικά να...
1) να γαμήσει
2) να κονομήσει
3) να πάρει δικό του αυτοκίνητο
4) ΑΝ του πουλήσουν μαγκιά/κλανιά να αρχίσει τις κατινιές στα σόσιαλ ή να χει φράγκα να πάρει φουσκωτούς

ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ πριν ξεφτύσει η "δόξα/λόξα" του έχει βάλει κάποια χρήματα στην άκρη να...πάρει ταξί, περίπτερο, προπο
Καλά και να σταματήσει να βγάζει κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια θα έχει βγάλει ήδη τόσα που θα ζει σα ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ξέρω γω. Αλλά πλέον δε φταίνε αυτοί βασικός στόχος είναι τα λεφτά παντού, πολλοί λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν καθαρά για τη καύλα τους. Αν και ακόμα και τώρα υπάρχουν και οι πιο ευθεντικοι, βλέπε bloody Hawk η immune
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.010
Πόντοι
17.885
Καλά και να σταματήσει να βγάζει κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια θα έχει βγάλει ήδη τόσα που θα ζει σα ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ξέρω γω. Αλλά πλέον δε φταίνε αυτοί βασικός στόχος είναι τα λεφτά παντού, πολλοί λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν καθαρά για τη καύλα τους. Αν και ακόμα και τώρα υπάρχουν και οι πιο ευθεντικοι, βλέπε bloody Hawk η immune
ταπεινή μου γνώμη πάντα...αν δεν έχεις θάψει όνειρα, αν δεν τα χεις κλάψει μέχρι το πρωί με τσιγάρο στο στόμα, αν δεν έχεις πέσει για ύπνο και σηκωθεί με τη ρετσινιά της ήττας που τελικά θα σου κάνει το μάτι να σου "στάζει αίμα" τότε δεν μπορείς να ραπάρεις με διάρκεια/ποιότητα γιατί ΡΑΠ = ΒΙΩΜΑ, απλά αντιγράφεις διάφορες αμερικλανιές και κονομάς ότι μπορείς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
ταπεινή μου γνώμη πάντα...αν δεν έχεις θάψει όνειρα, αν δεν τα χεις κλάψει μέχρι το πρωί με τσιγάρο στο στόμα, αν δεν έχεις πέσει για ύπνο και σηκωθεί με τη ρετσινιά της ήττας που τελικά θα σου κάνει το μάτι να σου "στάζει αίμα" τότε δεν μπορείς να ραπάρεις με διάρκεια/ποιότητα γιατί ΡΑΠ = ΒΙΩΜΑ, απλά αντιγράφεις διάφορες αμερικλανιές και κονομάς ότι μπορείς
Εννοείς ότι το ραπ βασίζεται σε αληθινά βιώματα της καθημερινότητας των αστών?
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.010
Πόντοι
17.885
Εννοείς ότι το ραπ βασίζεται σε αληθινά βιώματα της καθημερινότητας των αστών?
Θυμός για ένα σωρό πτυχές της καθημερινότητας, όνειρα που καταπατώνται απ αυτήν, εμπειρίες ΑΞΙΕΣ θυμωμένης απαγγελίας (όπως εγώ εννοώ τη ραπ), σ ότι ακούμε και βρίσκουμε τον εαυτό μας, και το σιγοτραγουδάμε είναι ραπ και ναι πολλά απ αυτά είναι μια αστική καθημερινότητα
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Θυμός για ένα σωρό πτυχές της καθημερινότητας, όνειρα που καταπατώνται απ αυτήν, εμπειρίες ΑΞΙΕΣ θυμωμένης απαγγελίας (όπως εγώ εννοώ τη ραπ), σ ότι ακούμε και βρίσκουμε τον εαυτό μας, και το σιγοτραγουδάμε είναι ραπ και ναι πολλά απ αυτά είναι μια αστική καθημερινότητα
Συμφωνώ απόλυτα έτσι ακριβώς είναι, η ραπ είναι ένας τρόπος έκφρασης, αγανακτησης και προβληματισμού του μέσου ανθρώπου και ακόμα υπάρχουν λίγοι που τη κρατάνε ζωντανή αυτή τη φιλοσοφία.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.162
Κριτικές
5
Like
12.744
Πόντοι
3.786
Θεωρώ τον ΛΕΞ τον πιο αυθεντικό.Μεταφέρει τα βιώματα του και την αστική του καθημερινότητα με ρεαλιστικό και αληθινό τρόπο.Στίχος κοφτερός και ραπ που συγκινεί.Από Θεσσαλονίκη έχουμε τον ΛΕΞ και από την Αθήνα τους τεράστιους Στέρεο Νόβα.Η μουσική τους δεν ήταν χιπ χοπ,αλλά ηλεκτρονική.Όμως ράπαραν με την ίδια ποιότητα που έχει ο ΛΕΞ στους στίχους,αν όχι και καλύτερα,με διαφορετικό τρόπο στη φωνή
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom