Νέα

οταν " σβηνουν τα φωτα" υπαρχει κατι?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ACHILEAS77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.730
Like
3.114
Πόντοι
506
:think:δειτε στην ανατολικη ευρωπη που ολοι ειναι αθεοι ...γαμιουνται ολες σαν τρελες χωρις ηθικους δισταγμους  :fuck2: :headbaning1:
τους γαμησε την ψυχη ο κομμουνισμος και η φτωχεια  ;)
γι αυτο δεν πιστευουν στον θεο
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Τύποι αν δείτε ποτέ φώς στο τούνελ μή μπείτε.. γυρίστε πίσω..  :grin:
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Έχει πολλους Runar τελικά το site!!!


ΣΕ ΠΟΙΑ "ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ" ΡΕ ΡΟΥΝΑΡΣ???
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
:rose:Οι άνθρωποι πάνε κάπου μετα θάνατον ενώ η κατσαρίδα και η κότα του Μιμίκου δεν πάνε πουθενά όταν πεθάνουν,
Καλα κρασιά

Ένα απο τα χαρακτηριστικά που σε διαχωρίζει απο τα ζωα ειναι η Πίστη.

 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Φανταστητε όμως να είμασταν αθανατοι. Η ζωη θα ηταν ηταν βαρετη γιατι τιποτε δεν θα ειχε τελος αρρα τιποτε δεν θα μπορουσε να ολοκληρωθεί.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Φανταστητε όμως να είμασταν αθανατοι. Η ζωη θα ηταν ηταν βαρετη γιατι τιποτε δεν θα ειχε τελος αρρα τιποτε δεν θα μπορουσε να ολοκληρωθεί.

Μαλακιες τύπε.. κανενα ον στο πλανήτη θέλει να πεθάνει..
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Μαλακιες τύπε.. κανενα ον στο πλανήτη δε θέλει να πεθάνει..

Η ζωη δεν εχει νοημα εάν δεν είναι θνητος. για παράδειγμα πες ξερεις ότι αυριο τα τινάζεις, θα εισαι σημερα σε αυτό το φορουμ το χωρις νοημα;
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Τύποι φανταστείτε έναν κόσμο δίχως καμια πίστη σε μια ανώτερα ύπαρξη και χωρίς κανενα φόβο για την μεταθανατον ζωη..Δλδ αν ξυπνήσουμε αυριο το πρωί και ανακοινώσουν σε όλο τον κόσμο οτι αποδεδειγμένα δεν υπάρχει τπτ μεταθανατον και οτι αυτο ειναι μόνο που ζούμε σήμερα.Δεν θα τιμωρηθούμε απο κανέναν και δεν εχει κανένας καμια εξουσία πάνω μας η δεν έχουμε καμια επίπτωση μεταθανατον..
Εγω πιστεύω οτι θα δολοφονούμε και θα τρώμε ο ενας τον αλλον χωρίς έλεος.Ολοι θα κυνηγίσουν μια ευκαιρία για να ζήσουν άνετα ξέροντας οτι αυτο ειναι που ζούμε τωρα και τίποτα άλλο..
Οι θρησκείες λοιπόν εν μέσος πλην σαφώς υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν για να ελέγχουν τις μάζες ώστε να διατηρούν την ισορροπία.
Εμένα ρε τύπε ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι η αιωνιότητα μετά...
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Ειχα πιασει κουβεντα με εναν ευγενεστατο Ιεχωβα στην πλατεια Αγιου Παντελεημονα που μοιραζε φυλλαδια τους. Μιλαγαμε αρκετη ωρα καθως με ενδιαφερουν αυτου του ειδους θεματα. Τον ρωτησα αν πιστευουν αυτοι στη μετα θανατον ζωη και στην αθανασια της ψυχης και μου απαντησε κατηγορηματικα οχι. Ε, τοτε τι θρησκεια ειναι αυτη του λεω.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Η ζωη δεν εχει νοημα εάν δεν είναι θνητος. για παράδειγμα πες ξερεις ότι αυριο τα τινάζεις, θα εισαι σημερα σε αυτό το φορουμ το χωρις νοημα;

Αν ήξερα οτι ποτέ δε θα κακαρώσω θα μουνα σε αυτο το φόρουμ..
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Αν ήξερα οτι ποτέ δε θα κακαρώσω θα μουνα σε αυτο το φόρουμ..

Αφου λοιπον αυτό που γνωρίζουμε είναι αυτό που ζουμε τωρα και μπορούμε να εχουμε και την ελευθερια των επιλογων μας να το ζουμε όπως καλυτερα μπορούμε. Και να κανομε πραξεις για τις οποιες θα μας θυμούνται μετα θανατον. Τι θα επακολουθησει είναι αγνωστο οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχούμε και πολύ.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Πολλά.

Αυτο που πραγματεύεται τον θάνατο είναι με τον Επίκουρο.

Γενικά ο Γιάλομ πιστεύει ότι όλα μας τα άγχη πηγάζουν από το γεγονός της γνώσης μας ότι θα πεθάνουμε.

Συμφωνω μαζί του. Εγώ, π.χ. έχω στεναχώρια που δεν έχω παντρευτεί ακόμα αν και 44, διότι βλέπω να μην προλαβαίνω. Εάν ζούσαμε αιώνια, εάν είμαστε συνεχώς ίδιοι, σταρχιδια μου θα έγραφα τον γάμο.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
Πολλά.

Αυτο που πραγματεύεται τον θάνατο είναι με τον Επίκουρο.

Γενικά ο Γιάλομ πιστεύει ότι όλα μας τα άγχη πηγάζουν από το γεγονός της γνώσης μας ότι θα πεθάνουμε.

Συμφωνω μαζί του. Εγώ, π.χ. έχω στεναχώρια που δεν έχω παντρευτεί ακόμα αν και 44, διότι βλέπω να μην προλαβαίνω. Εάν ζούσαμε αιώνια, εάν είμαστε συνεχώς ίδιοι, σταρχιδια μου θα έγραφα τον γάμο.
για αυτο ο Μυστης Γιαλομ :kneel: τυπε λεει και οτι οσο πιο πολλα απο αυτα που θελουμε .πραγαμτοποιουμε,τοσο λιγοτερο αγχος θανατου :S :S :S
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Απαντωντας στην ερωτηση του νηνατοθετη.

Τα "φωτα" απο το Big Bang και επειτα δεν εσβησαν,και μαλλον ουτε και θα σβησουν ποτε.

Τα φωτα που εμεις ως ανθρωποι μπορουμε να βλεπουμε προφανως μετα απο 100 μαξιμουμ γηινα χρονια σβηνουν.

Αυτο που διαφορες θρησκειες αποκαλουν ψυχη ειναι η εννοια της συνειδητοτητας του εαυτου μας.

Εξακολουθει αυτο να υπαρχει μετα το θανατο μας ?? Και σε ποια μορφη η φορμα ?? Κανεις δεν ξερει και ουτε ποτε θα μαθει με αυστηρα επιστημονικους ορους.

Η ελλειψη γνωσης προκαλει στον ανθρωπο ανησυχια και φοβο. Η "εμπορευματοποιηση" του φοβου του θανατου ειναι η βαση για τις διαφορες θρησκειες.

Προσωπικα ως φυσικος μπορω να καταλαβω καποια πραγματα παραπανω και η ιδεα οτι το σωμα μας συντιθεται τελικα απο πρωτονια και νετρονια που ειναι αφθαρτα απο το Big Bang και επειτα καπου με εξιταρει. Γιατι αυτο σε φυσικο μεν επιπεδο σημαινει οτι τα δομικα στοιχεια αυτου που σημερα ειμαστε παντα υπηρχαν απο γεννεσεως κοσμου και συνεθεταν πριν υπαρξουμε κατι αλλο, και μετα τη φθορα μας θα συνθεσουν παλι πολλα αλλα πραγματα.

Σε φιλοσοφικο λοιπον επιπεδο τμηματα αυτου που σημερα ειμαστε παντα υπηρχαν πριν απο εμας και παντοτε θα υπαρχουν μετα απο εμας.

Το βεβαιο ειναι οτι τελικα ολοι πεθαινουν.

Δεν ειναι ομως καθολου βεβαιο οτι ολοι ζουν !! :grin:


 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Αφου λοιπον αυτό που γνωρίζουμε είναι αυτό που ζουμε τωρα και μπορούμε να εχουμε και την ελευθερια των επιλογων μας να το ζουμε όπως καλυτερα μπορούμε. Και να κανομε πραξεις για τις οποιες θα μας θυμούνται μετα θανατον. Τι θα επακολουθησει είναι αγνωστο οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχούμε και πολύ.

Σορρυ δε σε πιανω καια πολυ τυπε.. εχω πιει και μισο μπουκαλι Βοτκα.. αφου ξερεις οτι θα πεθανεις ολα ειναι σαν παρηγοριά.. αν ειμασταν αθανατοι θα ταν ολα διαφορετικα.. δε θα υπηρχε δρομος αλλά άπειρα μονοπάτια... αυτα τα απειρα μονοπατια θα διναν νοημα στη αθανασια μας..
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
για αυτο ο Μυστης Γιαλομ :kneel: τυπε λεει και οτι οσο πιο πολλα απο αυτα που θελουμε .πραγαμτοποιουμε,τοσο λιγοτερο αγχος θανατου :S :S :S
Και έρχεται ο Μύστης Σοπενχάουερ και λέει ουσιαστικά ότι το να θέλεις είναι αδυναμία. Η επιθυμίες πρέπει να εκλείψουν για να είσαι ευτυχισμενος, λέει.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.504
Like
27.710
Πόντοι
5.506
Και έρχεται ο Μύστης Σοπενχάουερ και λέει ουσιαστικά ότι το να θέλεις είναι αδυναμία. Η επιθυμίες πρέπει να εκλείψουν για να είσαι ευτυχισμενος, λέει.
:wowmouth: :wowmouth:
αφωνος πουτσα...ευγε
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Σορρυ δε σε πιανω καια πολυ τυπε.. εχω πιει και μισο μπουκαλι Βοτκα.. αφου ξερεις οτι θα πεθανεις ολα ειναι σαν παρηγοριά.. αν ειμασταν αθανατοι θα ταν ολα διαφορετικα.. δε θα υπηρχε δρομος αλλά άπειρα μονοπάτια... αυτα τα απειρα μονοπατια θα διναν νοημα στη αθανασια μας..

Υπαρχουν απειρα μονοπατια γιατι υπαρχουν απειρες δυνατότητες που μπορεις να τις εκτιμήσεις μονο όταν είναι θνητος. Αν ησουν αθανατος, θα ειχες ολο το χρονο για οτιδήποτε, οποτε πιο το νοημα, να τρεξεις, να σκεφτεις, να αγαπήσεις, να απατησεις, να σε απατησουν, να προσπαθήσεις, κτλ; μπορεις να το κανεις και αυριο.  Χανεται ολη η νοστιμαδα της ζωης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom