Νέα

Μοναξιά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 503
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
ο Θουκυδίδης είχε αναπτύξει την θεωρία του συμφέροντος.

Άξονας της συμπεριφοράς ενός ατόμου, μιας ομάδας ανθρώπων, ενός κράτους, είναι το συμφέρον. Ισχύει για άντρες -  γυναίκες. Απλά οι γυναίκες έχουν προικιστεί από την φύση με έναν πιο πολύπλοκο μηχανισμό διότι επωμίζονται το βάρος της κυοφορίας, της προστασίας και της ανατροφής των τέκνων τους.

Ποιος είναι αυτός ο μηχανισμός; Η μεταμφίεση του συμφέροντος σε συναίσθημα. Είναι ασυνείδητος, ακούσιος μηχανισμός και "πραγματικά" πιστεύουν οτι τα παραγόμενα συναισθήματά τους είναι προϊόν ανόθευτης και ανιδιοτελούς αγάπης και/ή έρωτα.

Η φύση έχει προνοήσει και για κάτι άλλο. Η ιδιοτέλεια των γυναικών μετατρέπεται σε ανόθευτη και ανιδιοτελή αγάπη για τα τέκνα τους. Ο σύζυγος αποτελεί απλά ένα μέσο για την επίτευξη αυτής της διαδικασίας. Είναι πλάσματα προγραμματισμένα να αγαπήσουν πραγματικά τα παιδιά μας, αλλά όχι εμάς τους ίδιους. Και όταν το διαπιστώνουμε λειτουργούμε εγωϊστικά, ενώ κατά βάθος ξέρουμε ότι έτσι έπρεπε να είναι...

Πολύ ενδιαφέρον post Maclaud και πολύ αληθινό. Οι μηχανισμοί της φύσης είναι ένα σοβαρό θέμα που πολλές φορές το αγνοούμε.
 

Επισκέπτης
Ρε πούστη μου απορώ ώρες ώρες....Τι κάνω μέσα σε ένα μπουρδελο σάιτ,τι μπορώ να πω εδώ μέσα δλδ και να το προσεγγίσει κάποιος σοβαρά,τι επίπεδο ανθρώπων μπορεί να σερφάρουν εδώ γύρο;;
Έπειτα διαβάζω κάτι τέτοια σχόλια σαν το δικό σου ρε τύπε μου και αναθεωρώ.Εύγε  :hi:

ΥΓ.
Βάση του σκεπτικού αυτού που είναι σωστό κατά την δίκη μου γνώμη,έπρεπε να έχω φύγει 100 φορές τώρα..Αλλά....Πάντα υπάρχει ένα αλλά....

Ευχαριστώ φίλε. Στον πρώτο γάμο 99 φορές έκατσα, αυτή ήταν η προσεγγισή μου, αλλά την εκατοστή έφυγα.
Μία συμβουλή προς όλους. Φίλος δικηγόρος μου είχε πει να μην φύγω σε καμμία περίπτωση, παρά μόνο με ασφαλιστικά μέτρα, γιατί μετά από χρόνια το παιδί μου θα μου έλεγε "ναι αλλά εσύ έφυγες", ενώ τώρα έχω το χαρτί της μάνας του που αν το διαβάσει ή του πω τί έγραφε θα καταλάβει ότι δεν έφυγα από μόνος μου.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Πριν χρόνια παράτησα τα και τους πάντες για να πάω Γερμανία. Πραγματικά ένοιωθα όπως ένα νεογέννητο αλλά καραφλό και 35 χρονώ. Δεν ήξερα κανέναν και τίποτα, με μιλαγαν και κοκκινιζα,η απόλυτη μοναχικότητα. Επειτα από χρόνια και αφού έμαθα πράγματα, άτομα και νόμους τα παράτησα και γύρισα σπίτι. Σε κανέναν δεν επιδρά θετικά η τόση μοναχικότητα. Η ζωή είναι στιγμές, που καλά είναι να χει πλάκα όχι μόνο σοβαρότητα και απολυτότητα

Η μοναξιά φρενάρει πολλούς που σκέφτονται να φύγουν εξωτερικό.Νομίζω το είχαμε αναφέρει και στο thread του 'εργασία στο εξωτερικό',και κάποιοι έλεγαν ότι όποιος δεν μπορεί να φύγει είναι μαμόθρευτος κλπ.Φαντάσου τώρα να είσαι σε μια ξένη χώρα ολομόναχος και να καταφεύγεις  στο ποτό και τα ναρκωτικά για να την παλέψεις.
 

Elena xatzi

Πορνοστάρ
Εγγρ.
6 Ιουν 2017
Μηνύματα
20.410
Like
35.769
Δεν γεμίζουν τίποτα φίλε. Οι ακόλουθοι  είναι για να βλέπουν κανένα κώλο. Φούσκες είναι όλες αυτές
Η ιστορια αυτη με τους ακολουθους - φιλους , οπως ειπε και ο προλαλλησας , ειναι απο την μια φουσκα που σκαει ευκολα , απο την αλλη εργαλειο , συνεργασιας με καποια εταιρεια ...

Επιπλεον ειναι η (ατυχης επιεικως) μεταφορα του παλιου παραδοσιακου καμακιου , που απλα <<ζει>> πια σε ασφαλες ιντερνετικο  περιβαλλον (δηλαδη πισω απο ενα πληκτρολογιο) .  Στην ασφαλεια του Pc , (με κωδικο παντα) μην μας παρει χαμπαρι και η συζυγος - ο συζυγος .

Εκει ολοι οσοι θεωρουν οτι εχουν μια αδεια ζωη (σε καποιο κομματι της η σε ολα ) , ερωτοτροπουν η απλα καταθετουν ψυχες , πατωντας κουμπια . Ειναι οτι χειροτερο μπορουσε να συμβει στην κοινωνια μας (και σιγουρα καθοδηγουμενο απο καποια κεντρα , που σκοπο τους εχουν την αποξενωση των ανθρωπων - φύλων απο τις παραδοσιακες σχεσεις )

Αναλογιστητε γιατι ολες οι εταιρειες εχουν φαγωθει , να φτασουν τις ταχυτητες ιντερνετ σε 100 ρες και 200 ρες ?

Γιατι σκεφτονται την απροσκοπτη επικοινωνια μας ?? Δεν νομιζω !!!

Απλα κατα την ταπεινη μου αποψη , μας οδηγουν με σταθερα και επιτυχημενα βηματα , στην κοινωνια του matrix η του gamer η simone του al pacino . Ταινιες και οι τρεις . Την πρωτη , σιγουρα την ξερετε ολοι!

Αυτα τα λιγα και απο εμενα . Σας αφηνω να συνεχισετε σε ενα <<αξιολογο>> θρεντ !!


 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.875
Κριτικές
6
Like
3.617
Πόντοι
736
Δεν γεμίζουν τίποτα φίλε. Οι ακόλουθοι είναι για να βλέπουν κανένα κώλο. Φούσκες είναι όλες αυτές
Πάντως γεμίσουν δεν γεμίσουν το μαγαζί νομίζω οτι κάποιες ηδη δουλεύουν έτσι , τώρα το αν είναι καλύτερο για αυτήν την δουλεια να ξέρεις 100 ατομα προσωπικά η να εχεις 15000 ακόλουθους δεν το ξέρω.
Επίσης το ενα μπορεί να μην αποκλείει το άλλο μπορεί να τα συνδυάζουν κιόλας.
 

Επισκέπτης
Η ιστορια αυτη με τους ακολουθους - φιλους , οπως ειπε και ο προλαλλησας , ειναι απο την μια φουσκα που σκαει ευκολα , απο την αλλη εργαλειο , συνεργασιας με καποια εταιρεια ...

Επιπλεον ειναι η (ατυχης επιεικως) μεταφορα του παλιου παραδοσιακου καμακιου , που απλα <<ζει>> πια σε ασφαλες ιντερνετικο  περιβαλλον (δηλαδη πισω απο ενα πληκτρολογιο) .  Στην ασφαλεια του Pc , (με κωδικο παντα) μην μας παρει χαμπαρι και η συζυγος - ο συζυγος .

Εκει ολοι οσοι θεωρουν οτι εχουν μια αδεια ζωη (σε καποιο κομματι της η σε ολα ) , ερωτοτροπουν η απλα καταθετουν ψυχες , πατωντας κουμπια . Ειναι οτι χειροτερο μπορουσε να συμβει στην κοινωνια μας (και σιγουρα καθοδηγουμενο απο καποια κεντρα , που σκοπο τους εχουν την αποξενωση των ανθρωπων - φύλων απο τις παραδοσιακες σχεσεις )

Αναλογιστητε γιατι ολες οι εταιρειες εχουν φαγωθει , να φτασουν τις ταχυτητες ιντερνετ σε 100 ρες και 200 ρες ?

Γιατι σκεφτονται την απροσκοπτη επικοινωνια μας ?? Δεν νομιζω !!!

Απλα κατα την ταπεινη μου αποψη , μας οδηγουν με σταθερα και επιτυχημενα βηματα , στην κοινωνια του matrix η του gamer η simone του al pacino . Ταινιες και οι τρεις . Την πρωτη , σιγουρα την ξερετε ολοι!

Αυτα τα λιγα και απο εμενα . Σας αφηνω να συνεχισετε σε ενα <<αξιολογο>> θρεντ !!

Ωραία τα λες Έλενα. Να προσθέσω μία παράμετρο εδώ: Ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει μία όμορφη γυναίκα και ένα δύο ωραία παιδάκια και αντί να ασχολείται με το πως θα τους κάνει ευτυχισμένους, εκείνος να αισθάνεται "παγιδευμένος" δηλαδή μόνος. Αντίστοιχα και μία γυναίκα μπορεί να έχει έναν σύζυγο που την προσέχει κλπ κλπ αλλά να αισθάνεται μόνη. Το να μην είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα είναι χαρακτηριστικό των κοινωνιών που δεν έχουν ζήσει πόλεμο ή πραγματικές κακουχίες, που δεν ξέρουν δηλαδή πως είναι να βλέπεις τα παιδιά σου να μην έχουν φαϊ στο πιάτο ή κοντινούς σου ανθρώπους να φεύγουν από την ζωή χωρίς λόγο. Δεν έχουμε ζήσει εποχές που το αυτονόητο, να μπορείς να αγκαλιάσεις τους κοντινούς σου ανθρώπους να μην μπορεί να γίνει. Τώρα, έχουμε γίνει σαν κακομαθημένα παιδάκια, έχουμε πενήντα παιχνίδια και θέλουμε και άλλα. Συμφωνώ μαζί σου ότι το μέσο για να τα κάνουμε σκατά είναι πολλές φορές είναι η τεχνολογία
 

Elena xatzi

Πορνοστάρ
Εγγρ.
6 Ιουν 2017
Μηνύματα
20.410
Like
35.769
Ωραία τα λες Έλενα. Να προσθέσω μία παράμετρο εδώ: Ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει μία όμορφη γυναίκα και ένα δύο ωραία παιδάκια και αντί να ασχολείται με το πως θα τους κάνει ευτυχισμένους, εκείνος να αισθάνεται "παγιδευμένος" δηλαδή μόνος. Αντίστοιχα και μία γυναίκα μπορεί να έχει έναν σύζυγο που την προσέχει κλπ κλπ αλλά να αισθάνεται μόνη. Το να μην είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα είναι χαρακτηριστικό των κοινωνιών που δεν έχουν ζήσει πόλεμο ή πραγματικές κακουχίες, που δεν ξέρουν δηλαδή πως είναι να βλέπεις τα παιδιά σου να μην έχουν φαϊ στο πιάτο ή κοντινούς σου ανθρώπους να φεύγουν από την ζωή χωρίς λόγο. Δεν έχουμε ζήσει εποχές που το αυτονόητο, να μπορείς να αγκαλιάσεις τους κοντινούς σου ανθρώπους να μην μπορεί να γίνει. Τώρα, έχουμε γίνει σαν κακομαθημένα παιδάκια, έχουμε πενήντα παιχνίδια και θέλουμε και άλλα. Συμφωνώ μαζί σου ότι το μέσο για να τα κάνουμε σκατά είναι πολλές φορές είναι η τεχνολογία
:thumbsup:
 

Επισκέπτης
Να αναφέρω εδώ ότι δεν συζητάμε για την μοναξιά
σαν κάτι που το παθαίνουμε και μας διαλύει και κλαίμε
αλλά για την μοναξιά σαν ένα active state, μία διαδικασία που περνάμε
ή που τουλάχιστον πρέπει να περνάμε
για να εξελισσόμαστε στον επόμενο πιο ώριμο εαυτό μας,
το "στωικό χαμόγελο" που είπε μερικές σελίδες πριν ο Mindreader
 

Επισκέπτης
Πώς περνάτε την Κυριακή σας τύποι? Εγώ πρέπει να ολοκληρώσω κάτι προσχέδια, μέχρι αργούτσικα θα δουλεύω
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Ωραία τα λες Έλενα. Να προσθέσω μία παράμετρο εδώ: Ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει μία όμορφη γυναίκα και ένα δύο ωραία παιδάκια και αντί να ασχολείται με το πως θα τους κάνει ευτυχισμένους, εκείνος να αισθάνεται "παγιδευμένος" δηλαδή μόνος. Αντίστοιχα και μία γυναίκα μπορεί να έχει έναν σύζυγο που την προσέχει κλπ κλπ αλλά να αισθάνεται μόνη. Το να μην είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα είναι χαρακτηριστικό των κοινωνιών που δεν έχουν ζήσει πόλεμο ή πραγματικές κακουχίες, που δεν ξέρουν δηλαδή πως είναι να βλέπεις τα παιδιά σου να μην έχουν φαϊ στο πιάτο ή κοντινούς σου ανθρώπους να φεύγουν από την ζωή χωρίς λόγο. Δεν έχουμε ζήσει εποχές που το αυτονόητο, να μπορείς να αγκαλιάσεις τους κοντινούς σου ανθρώπους να μην μπορεί να γίνει. Τώρα, έχουμε γίνει σαν κακομαθημένα παιδάκια, έχουμε πενήντα παιχνίδια και θέλουμε και άλλα. Συμφωνώ μαζί σου ότι το μέσο για να τα κάνουμε σκατά είναι πολλές φορές είναι η τεχνολογία

το δεδομενο είναι ότι η τεχνολογια δεν θα παψει να εξελίσσεται και μαζι με αυτην και ο τροπος κοινωνικης δικτυωσης. Εχει θετικα και αρνητικα. το αρνητικο σε αποξενωνει από την ανθρωπινη επαφη. Το θετικο είναι η ευκολια στην επικοινωνια. Δεν θα λεγαμε αυτές τις αποψεις εάν δεν ηταν η τεχνολογια.

Αρα μην κατηγορηται την  τεχνολογια αυτή καθαυτη. Αυτος που τη χειρίζεται πρεπει να ξερει πως να αναδειξει τα θετικα στοιχεια. Εάν δεν υπαρχει η καταλληλη καλλιεργεια του ανθρωπου, τα ηλεκτρονικα μεσα είναι η παγιδα για χειροτερη μοναξια. πρεπει λοιπον να φιλτραρουμε αυτά που μας σερβιρουν. Αλλα αυτό χρειαζεται κριτικη σκεψη
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Πώς περνάτε την Κυριακή σας τύποι? Εγώ πρέπει να ολοκληρώσω κάτι προσχέδια, μέχρι αργούτσικα θα δουλεύω
πως περναμε? ειδαμε το θανατηφορο δυστύχημα στο 70ο χλμ Αθηνων Λαμιας. Κατεβηκα και δεν θελετε να περιγραψω τι ειδα. Μια γυναικα νεκρη με φρικτο τροπο
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
τυπε αφου αγαπάνε τα παιδια μας αγαπάνε και εμας αλλα δεν το ξέρουν οι άμοιρες. :grin:

Ο Θουκυδίδης ανελυσε τα αιτια του Πελοπονησιακου πολεμου στη βαση της θεωριας του συμφέροντος η οποια όμως στηρίζεται στην θεωρια της απόφασης.
δηλαδή πως θα κανεις αυτό που επιτυγχανει το συμφέρον σου εάν δεν αποφασισεις τις σωστες κινησεις?

Ναι οι γυναικες αγαπουν τα παιδια τους περισσοτερο από εμας αλλα για να προσφερουν αυτά που ονειρεύονται στα παιδια τους πρεπει να συνεργαστουν με τον ανδρα. Αλλα εάν οι αποφασεις τους στηρίζονται μονο στην ιδιοτελεια, αυτό αποτελει σοβαροτατη αιτια ριξης με τον ανδρα.
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86

Ο ελληναρας δεν θα βαλει ποτε μυαλο. Με 200 στην εθνικη ο κυριος, BMW νομιζω ειχε και εκανε και προσπερασεις. ακουμπησε ένα τζιπακι με δυο γυναικες και το τζιπακι εφερε τουμπα. Η οδηγος ηταν και μεγαλη σε ηλικα που να το ελεγξει το τζιπ. Τη βγαλανε την οδηγο σωα και αβλαβη μπροστα μου και ο κυριος παρακολουθουσε. Και μετα κοντεψε να λυποθιμησει όταν καταλαβε τι εκανε το δευτερο ατομο.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Ο ελληναρας δεν θα βαλει ποτε μυαλο. Με 200 στην εθνικη ο κυριος, BMW νομιζω ειχε και εκανε και προσπερασεις. ακουμπησε ένα τζιπακι με δυο γυναικες και το τζιπακι εφερε τουμπα. Η οδηγος ηταν και μεγαλη σε ηλικα που να το ελεγξει το τζιπ. Τη βγαλανε την οδηγο σωα και αβλαβη μπροστα μου και ο κυριος παρακολουθουσε. Και μετα κοντεψε να λυποθιμησει όταν καταλαβε τι εκανε το δευτερο ατομο.

Αθανατος μαλακας ελληνας οδηγος
Ακριβο αμαξι ισον ατρωτος στο ηλιθιο μυαλο τους
 

antonisg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2010
Μηνύματα
304
Κριτικές
17
Like
372
Πόντοι
881
Ο Θουκυδίδης ανελυσε τα αιτια του Πελοπονησιακου πολεμου στη βαση της θεωριας του συμφέροντος η οποια όμως στηρίζεται στην θεωρια της απόφασης.
δηλαδή πως θα κανεις αυτό που επιτυγχανει το συμφέρον σου εάν δεν αποφασισεις τις σωστες κινησεις?

Ναι οι γυναικες αγαπουν τα παιδια τους περισσοτερο από εμας αλλα για να προσφερουν αυτά που ονειρεύονται στα παιδια τους πρεπει να συνεργαστουν με τον ανδρα. Αλλα εάν οι αποφασεις τους στηρίζονται μονο στην ιδιοτελεια, αυτό αποτελει σοβαροτατη αιτια ριξης με τον ανδρα.

Κάποιος είπε κάποτε ότι οι γυναίκες κανουν παιδιά για εκδικηθούν τους άνδρες !!!
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Κάποιος είπε κάποτε ότι οι γυναίκες κανουν παιδιά για εκδικηθούν τους άνδρες !!!

εαν χειριστούμε και την θεωρια  της εξέλιξης των ειδων, εισαι το κυριαρχο αρσενικο για αυτές (τα παρεχεισ όλα: ασφαλεια, συναισθημα, ερωτα, σεξ, οικονομικη ανεση για αυτες και τα παιδια τους, αποδεχεσαι τα παιδια τους με αλλους σαν δικα σου, βαλε ότι άλλο θες) και παλι δεν μπορουν να ισορροπησουν και να είναι πηγή προβλημάτων.

 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
συγνώμη για την πολυλογια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom