Νέα

Μοναξιά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 503
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ναι το εχω κανει και εγω αλλα με μετρο βαζω ενα οριο παντα...βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο...θα μπεις σε ενα μαγαζι θα δεις μια παρεα π.χ. 4 ατομων ανεξαρτητου φιλου και θα υπαρξουν στιγμες που και οι 4 θα ειναι στο τηλεφωνο ας πουμε...Αυτο πριν 15 χρονια  δεν το εβλεπες ή βλεπεις 10 χρονια (και πιο μικρα ακομα) εθισμενα με το τηλ η το ταμπλετ μεσα στο σπιτι αντι να βγουν εξω στις πλατειες για να δουμε η τελευταια κατηγορια πως θα ειναι σε 10-20 χρονακια  :think:

Η κοινωνία δεν εξελίσεται. Μεταλλάσεται. Η μετάλλαξη δεν είναι ομαλή εξέλιξη. Όπως εμάς μας φαίνονται παράξενα κάποια πράγματα, έτσι φαίνονταν παράξενα και αντίστοιχα δικά μας στους πατεράδες μας.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ναι το εχω κανει και εγω αλλα με μετρο βαζω ενα οριο παντα...βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο...θα μπεις σε ενα μαγαζι θα δεις μια παρεα π.χ. 4 ατομων ανεξαρτητου φιλου και θα υπαρξουν στιγμες που και οι 4 θα ειναι στο τηλεφωνο ας πουμε...Αυτο πριν 15 χρονια  δεν το εβλεπες ή βλεπεις 10 χρονια (και πιο μικρα ακομα) εθισμενα με το τηλ η το ταμπλετ μεσα στο σπιτι αντι να βγουν εξω στις πλατειες για να δουμε η τελευταια κατηγορια πως θα ειναι σε 10-20 χρονακια  :think:
χιλιες φορες καλυτερα τωρα που είναι εθισμένα με το κινητο, φλερταρουν με αλλα 10 ατομα μεσω ιντερνετ και γοογλαρουν να μαθουν αν κατι δεν ξερουν .

παλιοτερα ηταν εθισμένα στο τσιγαρο και στο ουζο, φλερτάρανε μονο την γειτονισσα, και αν κατι δεν ηξεραν εμεναν με την απορια μιας και δεν ειχαν προχειρη μια εγκυκλοπαιδεια εκει που χαζολογουσαν στην καφετερια.
 

Επισκέπτης
Σινς επειδη σε θεωρω διαδικτυακο φιλο ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ το λαθος να περασει απο το νου σου οτι χρεωκοπησες αισθηματικα. Υπαρχουν καμποσες πορτοκαλιες. Δεν εχω να πω τιποτε αλλο.
 

Επισκέπτης
Πόση μοναξιά νοιώθουν οι Ισραηλινοί και οι Παλαιστίνιοι ;
 

paulospaulos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2016
Μηνύματα
846
Κριτικές
7
Like
968
Πόντοι
86
Η ζωη προχωράει ... Οτι υπαρχει μεσα μας αυτο βγαινει και έξω... Αν μεσα ειμαστε ... Μονοι... Και έξω μονοι θα ειμαστε... Αν μεσα μας ειμαστε γεμάτη και η ζωη μας θα είναι γεμάτοι απο αξιόλογα ατομα
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
μονοι μας γενιομαστε και μονοι μας φευγουμε απλα στο μεταξυ συνανταμε καποιους ανθρωοους να μοιραζομαστε την μοναξια μας
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Παρακάτω λίγη τροφή για σκέψη απο κάποιους που δούλευαν το κεφάλι τους αρκετά



Βωβενάργκ Η μοναξιά είναι για το πνεύμα ό,τι η νηστεία για το σώμα: θανάσιμη όταν κρατήσει πολύ, αλλά αναγκαία.
Βωβενάργκ, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος


Ζαν-Πωλ Σαρτρ Αν αισθάνεσαι μοναξιά όταν είσαι μόνος, έχεις κακή παρέα.
Ζαν-Πωλ Σαρτρ, 1905-1980, Γάλλος φιλόσοφος


Thomas Fuller Καλύτερα να είσαι μόνος παρά με κακή παρέα.
Thomas Fuller, 1608-1661, Άγγλος στοχαστής


Αριστοτέλης Ο άνθρωπος είναι ον φύσει κοινωνικό και πολιτικό. Αυτός που μπορεί να ζήσει μακριά απ’ τις ανθρώπινες κοινωνίες είναι είτε θηρίο είτε θεός.
Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος


Τζωρτζ Μπέρναρντ Σω Το να μπορείς να αντέχεις τη μοναξιά και, επιπλέον, να την απολαμβάνεις, είναι μεγάλο προσόν.
Τζωρτζ Μπέρναρντ Σω, 1856-1950, Ιρλανδός συγγραφέας, Νόμπελ 1925


Σίλερ Ο δυνατός είναι πιο δυνατός όταν είναι μόνος.
Σίλερ, 1759-1805, Γερμανός συγγραφέας & ποιητής


Μαίριλυν Μονρόε Καλύτερα να είσαι δυστυχισμένος μόνος παρά δυστυχισμένος μαζί με κάποιον άλλον.
Μαίριλυν Μονρόε, 1926-1962, Αμερικανίδα ηθοποιός


Νίκος Καζαντζάκης Aλίμονο σε όποιον ζει στην έρημο και θυμάται του κόσμου.
Νίκος Καζαντζάκης, 1883-1957, Έλληνας συγγραφέας


Jim Rohn Οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για να κρατήσουν τη λύπη μακριά, κρατούν απ’ έξω και τη χαρά.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας


Άντον Τσέχωφ Οι άνθρωποι που ζουν μοναχική ζωή, πάντα έχουν κάτι στο μυαλό τους για το οποίο ανυπομονούν να μιλήσουν.
Άντον Τσέχωφ, 1860-1904, Ρώσος συγγραφέας


Τσαρλς Μπουκόφσκι Η πραγματική μοναξιά δεν περιορίζεται απαραίτητα στο όταν είσαι μόνος.
Τσαρλς Μπουκόφσκι, 1920-1994, Αμερικανός συγγραφέας


Μητέρα Τερέζα Η μοναξιά και η αίσθηση ότι δεν σε θέλουν είναι η χειρότερη φτώχεια.
Μητέρα Τερέζα, 1910-1997, Καθολική καλόγρια, φιλάνθρωπος και αγία


Οδυσσέας Ελύτης Η αλήθεια βγαίνει χυτή σαν το νιόκοπο άγαλμα, μόνον μέσ’ από τα καθάρια νερά της μοναξιάς· κι η μοναξιά της πένας είναι από τις πιο μεγάλες.
Οδυσσέας Ελύτης, 1911-1996, Ποιητής, Νόμπελ 1979
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Εγραψες :heavymetalbig:
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Λίγη ακόμα !!!

Στα σημαντικά ζητήματα της ζωής είμαστε πάντα μόνοι.
Henri Frederic Amiel, 1821-1881, Ελβετός συγγραφέας


Λόρδος Βύρων Βγαίνω έξω μόνο για να μου ‘ρθει καινούργια όρεξη να μείνω μόνος.
Λόρδος Βύρων, 1788-1824, Βρετανός ποιητής


Μαίριλυν Μονρόε Η καριέρα είναι υπέροχο πράγμα, αλλά δεν μπορείς να κουλουριαστείς μαζί της μια κρύα νύχτα.
Μαίριλυν Μονρόε, 1926-1962, Αμερικανίδα ηθοποιός


Freya Stark Το να ξυπνάς εντελώς μόνος σε μια ξένη πόλη είναι ένα από τα πιο ωραία συναισθήματα.
Freya Stark, 1893-1993, Αγγλίδα συγγραφέας


Josh Billings Η μοναξιά είναι ένα καλό μέρος για να επισκεφτείς, αλλά ένα άσχημο μέρος για να μείνεις.
Josh Billings, 1818-1885, Αμερικανός χιουμορίστας


Austin O’Malley Δεν μπορείς να διαμορφώσεις ένα χαρακτήρα μέσα στη μοναξιά. Χρειάζεται ένας ολοκληρωμένος χαρακτήρας για να αντέξεις τη μοναξιά.
Austin O’Malley, 1858-1932, Αμερικανός γιατρός & συγγραφέας


Ευγένιος Ο’ Νηλ Η μοναξιά του ανθρώπου δεν είναι παρά ο φόβος του για τη ζωή.
Ευγένιος Ο’ Νηλ, 1888-1953, Αμερικανός θεατρ. συγγραφέας, Νόμπελ 1936


Ταλεϋράνδος Το να είσαι μέσα στον κόσμο, τι ενόχληση! Το να μην είσαι, τι δράμα!
Ταλεϋράνδος, 1754-1838, Γάλλος Υπουργός Εξωτερικών


Agnes Macphail Μη βασίζεσαι ολοκληρωτικά σε κανέναν άλλον άνθρωπο, όσο κι αν είναι αγαπητός. Αντιμετωπίζουμε τις μεγαλύτερες δοκιμασίες της ζωής μόνοι μας.
Agnes Macphail, 1890-1954, Καναδή πολιτικός


Ελεονώρα Ντούζε Ο πιο δυνατός άνθρωπος είναι ο πιο μοναχικός.
Ελεονώρα Ντούζε, 1858-1924, Ιταλίδα ηθοποιός


Έρμαν Έσσε Η μοναξιά είναι ανεξαρτησία.
Έρμαν Έσσε, 1877-1962, Γερμανός συγγραφέας


George Eliot Ποια μοναξιά είναι χειρότερη από την έλλειψη εμπιστοσύνης;
George Eliot, 1819-1880, Αγγλίδα συγγραφέας


Greta Garbo Ποτέ δεν είπα, «θέλω να είμαι μόνη». Είπα μόνο, «αφήστε με ήσυχη». Υπάρχει τεράστια διαφορά.
Greta Garbo, 1905-1990, Σουηδέζα ηθοποιός


Blaise Pascal Όλα μας τα δεινά προέρχονται από το ότι δεν είμαστε ικανοί να καθίσουμε ήρεμα σ’ ένα δωμάτιο, μονάχοι.
Blaise Pascal, 1623-1662, Γάλλος στοχαστής


Alain  de Botton Τα βιβλιοπωλεία είναι ο πιο πολύτιμος προορισμός των μοναχικών ανθρώπων, δεδομένου του μεγάλου αριθμού βιβλίων που έχουν γραφτεί από συγγραφείς που δεν εύρισκαν κανέναν για να μιλήσουν.
Alain de Botton, Ελβετός συγγραφέας


May Sarton Στη χώρα του πόνου, ο καθένας μας είναι μόνος.
May Sarton, 1912-1995, Αμερικανίδα ποιήτρια & συγγραφέας


Antonio Porchia Είσαι θλιμμένος επειδή σε εγκατέλειψαν και δεν κατέρρευσες.
Antonio Porchia, 1885-1968, Ιταλοαργεντινός ποιητής


Μολιέρος Η μοναξιά τρομάζει μια ψυχή είκοσι χρονών.
Μολιέρος, 1622-1673, Γάλλος θεατρικός συγγραφέας


Τζων Στάινμπεκ Όλα τα σπουδαία και πολύτιμα πράγματα είναι μοναχικά.
Τζων Στάινμπεκ, 1902-1968, Αμερικανός συγγραφέας, Νόμπελ 1962


Λώρενς Ντάρελ Η μουσική εφευρέθηκε για να επιβεβαιώσει την ανθρώπινη μοναξιά.
Λώρενς Ντάρελ, 1912-1990, Βρετανός συγγραφέας


Sydney Smith Η μοναξιά ευνοεί τις μεγάλες αρετές και καταστρέφει τις μικρές.
Sydney Smith, 1771-1845, Βρετανός συγγραφέας & κληρικός


Φραντς Κάφκα Αν αποφεύγω τους άλλους δεν είναι για να ζήσω ειρηνικά, αλλά για να μπορέσω να πεθάνω ειρηνικά.
Φραντς Κάφκα, 1883-1924, Τσέχος συγγραφέας


Ζαν ντε Λα Μπρυγιέρ Η μεγαλύτερη δυστυχία: η ανικανότητα να μένεις μόνος.
Ζαν ντε Λα Μπρυγιέρ, 1645-1696, Γάλλος συγγραφέας


Anne Morrow Lindbergh Η μοναξιά που αισθάνεσαι στη θάλασσα είναι προσωπική και ζωντανή. Δεν σε καταβάλλει ούτε σε αποθαρρύνει. Είναι μια διεγερτική μοναξιά.
Anne Morrow Lindbergh, 1906-2001, Aμερικανίδα συγγραφέας & πιλότος


Eric Hoffer Το τέλος έρχεται όταν σταματήσουμε να μιλάμε στον εαυτό μας. Είναι το τέλος της πραγματικής σκέψης και η απαρχή της τελικής μοναξιάς.
Eric Hoffer, 1902-1983, Αμερικανός συγγραφέας & φιλόσοφος


Edward Gibbon H συζήτηση πλουτίζει τις γνώσεις μας, αλλά η μοναξιά είναι το σχολείο της μεγαλοφυΐας.
Edward Gibbon, 1737-1794, Άγγλος ιστορικός


Ζερμαίν Γκρηρ Η μοναξιά δεν είναι ποτέ πιο απάνθρωπη από αυτή που αισθάνεσαι όταν ζεις σε συνεχή επαφή με κάποιον που έχει σταματήσει να επικοινωνεί.
Ζερμαίν Γκρηρ, 1939-, Αυστραλέζα συγγραφέας


Γκυ ντε Μωπασάν Όταν μένουμε μόνοι για πολύ καιρό, γεμίζουμε τον κενό χώρο με φαντάσματα.
Γκυ ντε Μωπασάν, 1850-1893, Γάλλος συγγραφέας


Maurice Chapelan Δυο είδη μοναξιάς: αυτή που προέρχεται από τον εαυτό μας και αυτή που προέρχεται από τους άλλους.
Maurice Chapelan, 1906-1992, Γάλλος γνωμικογράφος & δημοσιογράφος


Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές Οι ράτσες που είναι καταδικασμένες να ζήσουν 100 χρόνια μοναξιάς δεν έχουν δεύτερη ευκαιρία σ’ αυτή τη γη.
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές, 1927-2014, Κολομβιανός συγγραφέας


Γιώργος Σεφέρης Όπως δεν μπορείς να καταλάβεις το ψάρι, αν δεν είσαι ψάρι, ή το πουλί, αν δεν είσαι πουλί, έτσι δεν μπορείς να καταλάβεις τον μοναχό άνθρωπο, αν δεν είσαι μοναχός. Πώς να με καταλάβεις, λοιπόν, χρυσή μου;
Γιώργος Σεφέρης, 1900-1971, Έλληνας ποιητής, Νόμπελ 1963

(από την Αλληλογραφία Γιώργου και Μάρως Σεφέρη)


Αλμπέρ Καμύ Για τους πιο πολλούς ανθρώπους, ο πόλεμος είναι το τέλος της μοναξιάς. Για μένα, είναι η οριστική μοναξιά.
Αλμπέρ Καμύ, 1913-1960, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1957


Henry Rollins Η μοναξιά προσθέτει ομορφιά στη ζωή. Δίνει μια ιδιαίτερη απόχρωση στα ηλιοβασιλέματα και κάνει τον νυχτερινό αέρα να μυρίζει καλύτερα.
Henry Rollins, 1961-, Αμερικανός μουσικός ροκ & συγγραφέας


Άντον Τσέχωφ Αν φοβάσαι τη μοναξιά, μην παντρεύεσαι…
Άντον Τσέχωφ, 1860-1904, Ρώσος συγγραφέας
 

Επισκέπτης
Σινς επειδη σε θεωρω διαδικτυακο φιλο ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ το λαθος να περασει απο το νου σου οτι χρεωκοπησες αισθηματικα. Υπαρχουν καμποσες πορτοκαλιες. Δεν εχω να πω τιποτε αλλο.

Σωστή παρατήρηση φίλε. Τα συναισθήματα όμως ανθίζουν και λουλουδίζουν μόλις μία όμορφη μουνάρα ξεπροβάλλει στην μίζερη ζωή μας
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Mindreader σε ευχαριστούμε για αυτή την συλλογή αποφθεγμάτων. Ναι, η βασική ιδέα είναι ότι η μοναξιά είναι μαγκιά, άλλα την πληρώνεις χρυσό
Να είσαι καλα φίλε !! :hi:

Τα πάθη τα λάθη οι γυναίκες και οι μαγκιές πληρώνονται !!! :grin:

 

Επισκέπτης
Να είσαι καλα φίλε !! :hi:
Τα πάθη τα λάθη οι γυναίκες και οι μαγκιές πληρώνονται !!! :grin:

Έχω πληρώσει πρώτα τραπέζια και σουϊτες στο Blu φίλε μου..., ευτυχώς όμως τα έχω πάρει πίσω με τον τρόπο μου, τουλάχιστον... μασώντας λίγο προίκες με την καλή έννοια
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.619
Πόντοι
736
Αυτά είναι φαινόμενα που μαστίζουν μόνο τη λευκή φυλή/δυτικό πολιτισμό. Ο υπερπληθυσμός όμως προέρχεται από μαύρους/μουσουλμάνους/ασιάτες.
Πάντως λογικό δεν θα ήταν εφόσον είναι πρόβλημα ο υπερπληθυσμός να δίνανε κάποιο μπόνους σε κάποιο ζευγάρι που θα έκανε μόνο ένα παιδι ; Νομίζω στην κίνα έκαναν το ανάποδο , δηλαδή πρόστιμο σε όποιον έχει πολλά παιδιά .. κάτι τέτοιο είχα ακούσει , δεν ξέρω αν ισχύει.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Έχω πληρώσει πρώτα τραπέζια και σουϊτες στο Blu φίλε μου..., ευτυχώς όμως τα έχω πάρει πίσω με τον τρόπο μου, τουλάχιστον... μασώντας λίγο προίκες με την καλή έννοια

Υποθέτω οτι μιλάς για το Radisson δηλαδή το Park.

Εχω και εγώ ανάλογες εμπειρίες αλλά ξέρεις κάτι ?? Σκόπιμα δεν έχω κάνει και ούτε προτίθεμαι να κάνω "απολογισμό".

Όπως και να έχει "I did it my way !!" και αυτό με κάνει να νοιώθω εντάξει με τον εαυτό μου.

Ο τρόπος που νοιώθεις και τοποθετείσαι απέναντι στον εαυτό σου είναι καθοριστικό στοιχείο στη ζωή σου. Και απόλυτα σχετικό με το θέμα μας (μοναξιά).

Και αυτό το καταλαβαίνεις μόνο μετά από πολλές "μάχες". Εκεί οφείλεται το στωικό χαμόγελο μεγάλων ανθρώπων που ενώ θαύμαζα δεν μπορούσα σε κάποιες περιπτώσεις να εξηγήσω τις αντιδράσεις τους.

Τώρα ξέρω. Αν κάποιοι νεότεροι μάθουν νωρίτερα, αυτό είναι μια πρόοδος. 
 

kvnstantikos167

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2017
Μηνύματα
84
Like
72
Πόντοι
0
Είναι μοναχική η ζωή μας τύποι. Όσα χρήματα και αν δώσουμε, όσες ώρες και αν "κλείσουμε", στο τέλος καταλήγουμε να περνάμε μόνοι μας τα βράδια μας, τις ημέρες μας, τα Σαββατοκυριακά μας. Γιατί ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος που πληρώνει για λίγες στιγμές ηδονής δεν έχει σχεδόν ποτέ ούτε πραγματικούς φίλους. Οι φίλοι σύντομα "χάνονται" σε σχέσεις και σε υποχρεώσεις που οι άνθρωποι σαν και εμάς αρνούνται συνειδητά να εμπλακούν. "Ο μοναχός ο άνθρωπος όταν γλεντούν οι άλλοι, νιώθει μονάχος δυο φορές και σκύβει το κεφάλι" που έλεγε και ο Παπάζογλου. Νομίζω ότι αυτή η "μοναξιά" είναι η πραγματική ουσία αυτού του website. Δεκάδες άνθρωποι προσπαθούμε να νιώσουμε μέσα σε δέκα - είκοσι λεπτά chat λίγη αποδοχή και συμπάθεια, να διαβάσουν την κριτική μας ή να συμφωνήσουν με την αποψή μας - και το έχουμε τόσο ανάγκη αυτό - που όταν δεν προκύψει - καταφεύγουμε, οι πιο ανώριμοι από εμάς, σε ειρωνείες - σε μία προσπάθεια να επιβληθούμε ή να κερδίσουμε έναν ακήρυχτο πόλεμο με κάποιον άγνωστο, να αμφισβητήσουμε τα λεγομενά του, την ίδια του την ύπαρξη και τον προσανατολισμό του. Ή, στην καλύτερη, κλεινόμαστε στο δικό μας νήμα, με τους φίλους μας και κάποιους υποτυπώδεις άγραφους νόμους, δημιουργώντας έτσι ισόγεια και ρετιρέ, διακρίσεις. Η ίδια αυτή μοναξιά μας σπρώχνει με ζήλο να υπερασπιστούμε κάποιον που τον γνωρίζουμε πολύ λίγο, να νιώσουμε ότι βοηθάμε κάποιον να διώξει αυτούς που χαλάνε το νήμα του ή τον προσβάλουν. Όλα με την αυταπάτη της σύντομης επικράτησης και της αποδοχής από αυτούς που εμείς έχουμε επιλέξει εδώ. Νομίζω ότι αυτή η παράξενη μοναξιά που συνεπάγεται η ενασχόληση με τον αγοραίο έρωτα - έχει φέρει εδώ και αρκετές κοπέλες που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες (και δεν εννοώ τις κοπέλες που μπαίνουν και βγαίνουν απλά ποστάροντας μία φωτογραφία και ένα "hello sweetie"), αλλά για τις κοπέλλες που - συνειδητά - αποφάσισαν να δραστηριοποιηθούν σε νήματα και να συμμετέχουν με την αποψή τους και τον τρόπο τους. Η συσσωρευμένη μοναξιά μας, έφερε μερικούς από εμάς στο απόλυτο λιώσιμο, αφού ίσως και για πρώτη φορά στη ζωή μας μία όμορφη γυναίκα μας άκουγε και μας απαντούσε, άλλα σε μερικούς άλλους ξύπνησε την απόλυτη καχυποψία με αποτέλεσμα να βλέπετε τον τελευταίο καιρό σε όλα τα νήματα να στάζει φαρμάκι. Δείτε όλα τα προβλήματα του μπου. Η μοναξιά φταίει για όλα τύποι. Ας σεβαστούμε από την αρχή ο ένας τον άλλο, ας ξαναχτίσουμε ότι γκρεμίστηκε και ας ενώσουμε τις μοναξιές μας στις κρύες νύχτες που έρχονται.

Since1991
Τυπε την μοναξια να ουμε, οι περισσοτεροι ΣΥΝ-ΕΙΔΗΤΑ την επιλεξαμε για διαφορους λογους, ο καθενας μας. Δες το, να ουμε με θετικη σκεψη, οτι η μοναξια στην ουσια, σε βοηθα να ανοιξεις την σκεψη σου ΤΕΝΤΑ και να εισαι ελευθερος ανθρωπος. Οποτε μην ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΙΣ...και κοιτα να εχεις ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΝΕΓΕΙΑ.
Τσιμπα...ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ και το δωρακι σου, απο κατω(αυτο που θα γραψω)..
"ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ....ΠΑΡΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ".(Παιχτούρας).
 

Επισκέπτης
Υποθέτω οτι μιλάς για το Radisson δηλαδή το Park.

Εχω και εγώ ανάλογες εμπειρίες αλλά ξέρεις κάτι ?? Σκόπιμα δεν έχω κάνει και ούτε προτίθεμαι να κάνω "απολογισμό".

Όπως και να έχει "I did it my way !!" και αυτό με κάνει να νοιώθω εντάξει με τον εαυτό μου.

Ο τρόπος που νοιώθεις και τοποθετείσαι απέναντι στον εαυτό σου είναι καθοριστικό στοιχείο στη ζωή σου. Και απόλυτα σχετικό με το θέμα μας (μοναξιά).

Και αυτό το καταλαβαίνεις μόνο μετά από πολλές "μάχες". Εκεί οφείλεται το στωικό χαμόγελο μεγάλων ανθρώπων που ενώ θαύμαζα δεν μπορούσα σε κάποιες περιπτώσεις να εξηγήσω τις αντιδράσεις τους.

Τώρα ξέρω. Αν κάποιοι νεότεροι μάθουν νωρίτερα, αυτό είναι μια πρόοδος. 

Μιλώ για το Myconos Blu φίλε μου

Το "στωϊκό χαμόγελο"... Μεγάλη κουβέντα. Νομίζω ήδη το έχω.
 

buderus

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2017
Μηνύματα
326
Like
103
Πόντοι
1
χελ μποι το θεμα ειναι κυκλοφορας με γυναικες για να ελκυεις γυναικες. αν γγυριζεις σαν την καλαμια στον καμπο δυσκολευει πολυ το πραγμα. και γιατι σε καιει το γκομενακι; αστη να τραγουδαει. που νομιζεις θα παει; ανυτα που σου λεει για γκομενο στα λεει για νσ σε πιεσει. μολις στο ξαναπει πες της να της ριξετε ενα διπλο γαμησι αφου για τον πουτσο την εχεις. ετσι θα της μιλας γιατι εοναι γκομενα δηλαδη τιποτα!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom