Νέα

Η «αγάπη» και η «συγχώρεση» στον Χριστιανισμό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα resis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Και οι τρεις ιδεολογίες έχουν φέρει τη χώρα μας σε πολέμους ρίξεις κλπ κλπ, η χούντα, το βυζάντιο, ο ρώσσικος κομουνισμός...τα ξέρουν οι περισσότεροι δεν χρειάζετε να γράφω έκθεση, μια ιδεολογία που φανατίζει ανθρώπους τους θέλει ζώα για κάποιο απότερο σκοπό...ο χριστιανισμός φανατίζει, το κκε τα ίδια σκατά καθώς και η χρυσή αυγή...
μας θέλουν σε διαίρεση για να ζουν και να βασιλεύουν με τα λεφτά μας...φίλε μου διάβασε την πολιτεία του πλάτωνα και θα βρεις εκεί μέσα την απάντηση...
Η πολιτεια του πλατωνα απετυχε να εφαρμοστει στην πραξη (Συρακουσες) ενω πραγματι στην θεωρια ειναι αριστουργημα. Το ιδιο συμβαινει και στις υπολοιπες"ιδεολογιες" που ανεφερες. Ο χριστιανισμος δεν ειναι ιδεολογια βεβαια ειναι θρησκεια, αλλα ο λογος που δεν ειναι εφαρμοσιμος με επιτυχια, ειναι ο ιδιος λογος που  εμποδιζε και τα προηγουμενα να ειναι. Ο απροβλεπτος παραγοντας ΑΝΘΡΩΠΟΣ


@foufoutos_30 Σε παρακαλω ρε παλικαρι αλλαξε επιτελους αυτο το Avatar!
 

Htso

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
237
Like
0
Πόντοι
1
Σιμφωνώ Γιώργο αλλά όλα τα πράγματα αρχίζουν απο την παιδεία των ανθρώπων...για μένα ο χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία, και μια λοιπόν ιδεολογία όπως αυτές που ανέφερα δεν μας δίνουν παιδεία μας φανατίζουν αρα δεν βγάζει πουθενά...να ακολουθήσουμε κάτι το οποίο θα καλλιεργήσει το πνεύμα μας...κάποιον που θα μας δείξει το ''φως΄΄ και όχι αυτούς τους σκοταδιστές...πήγα στη εκκλησία και ο παππάς μου είπε οτι αν συνουσιάζομαι τετάρτη και κυρική θα πάω στην κόλαση...οι φασίστες βαράνε τους κακόμοιρους πακιστανούς νομίζοντας οτι αυτοί είναι οι αιτία της κατάστασης της χώρας και οι κομμουνιστές ακόμα τραγουδούν στις συναυλίες τσε γκε βάρα... βλέπεις πουθενά παιδεία ???
Ποιός μας μιλάει για τον ψυχισμό μας, για τα ορατά και αόρατα ''σώματα'' που έχει ένας άνθρωπος, για την χημεία του ανθρώπινου οργανισμού, για το πως με 2 απλά πράγματα μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή και την ψυχική μας ηρεμία....ενώ εμείς ακόμα προτιμάμε να βρίζουνμε τις μάνες των ολυμπιακών...αυτά
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Σιμφωνώ Γιώργο αλλά όλα τα πράγματα αρχίζουν απο την παιδεία των ανθρώπων...για μένα ο χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία, και μια λοιπόν ιδεολογία όπως αυτές που ανέφερα δεν μας δίνουν παιδεία μας φανατίζουν αρα δεν βγάζει πουθενά...να ακολουθήσουμε κάτι το οποίο θα καλλιεργήσει το πνεύμα μας...κάποιον που θα μας δείξει το ''φως΄΄ και όχι αυτούς τους σκοταδιστές...πήγα στη εκκλησία και ο παππάς μου είπε οτι αν συνουσιάζομαι τετάρτη και κυρική θα πάω στην κόλαση...οι φασίστες βαράνε τους κακόμοιρους πακιστανούς νομίζοντας οτι αυτοί είναι οι αιτία της κατάστασης της χώρας και οι κομμουνιστές ακόμα τραγουδούν στις συναυλίες τσε γκε βάρα... βλέπεις πουθενά παιδεία ???
Ποιός μας μιλάει για τον ψυχισμό μας, για τα ορατά και αόρατα ''σώματα'' που έχει ένας άνθρωπος, για την χημεία του ανθρώπινου οργανισμού, για το πως με 2 απλά πράγματα μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή και την ψυχική μας ηρεμία....ενώ εμείς ακόμα προτιμάμε να βρίζουνμε τις μάνες των ολυμπιακών...αυτά

το ότι σου είπε ο παπάς "να μη συνουσιάζεσαι Τετάρτη και Κυριακή" σημαίνει πολύ απλά ότι.....δεν έχεις πατήσει ποτέ το πόδι σου και δεν έχεις ιδέα τι είναι ο χριστιανισμός!

το να ακολουθείς κάποιους κανόνες,απ την άλλη που θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος,ψυχικά, άνθρωπος είναι κάτι που όχι μόνο δε σε φανατίζει, αλλά απεναντίας σε απελευθερώνει.

γιατί ελεύθερος άνθρωπος δεν είναι αυτός που κάνει ό,τι του γουστάρει, αδιαφορώντας για το αν αυτό είναι κακό για τους γύρω του, αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό, αλλά εκεινος που έχει τα κότσια να χαλιναγωγήσει τα ζωώδη ένστικτά του (που απ τη φύση του ο άνθρωπος διαθέτει)

αυτά τα ολίγα για προβληματισμό όλων μας...... ;)
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
η ιστορία  όμως δεν έχει μόνο τον Λεωνίδα εναντίον των Περσών!
έχει και τον Ηράκλειο μερικούς αιώνες μετά!
Μπράβο ρε φίλε ! Επιτέλους, μην αδικείτε τόσο την Βυζαντινή Αυτοκρατορία. Δεν ήταν έτσι όπως σας την παρουσιάζουν.
Προσωπικά, όσοι έχετε κάποιες τέτοιες (για μένα επικίνδυνες) απόψεις, σας συστήνω να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία
-"Σαλπάροντας από το Βυζάντιο. Πώς μια χαμένη αυτοκρατορία διαμόρφωσε τον κόσμο" , Κόλιν Ουελς ,Εκδόσεις Αλεξάνδρεια
-"Ο Αριστοτέλης στο Mont Saint-Michel- οι ελληνικές ρίζες της χριστιανικής Ευρώπης" Συλβαίν Γκουνεγκέμ, εκδόσεις ΟΛΚΟΣ
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Να τα σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου αλλά ιδεολογίες όπως ο χριστιανισμός,ο κομμουνισμός και ο φασισμός δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στην ελλάδα...
Μιας και βρίζεις τον κομμουνισμό ,μην έρθει η ώρα (με την ανεργία στο 20% και τον καπιταλισμό να σκοτώνει τον κόσμο) που θα τον επικαλεστείς.
Όπως είχε πει και ο Εμβέρ Χότζα , "Μόλις πεθάνω , 5 χρόνια θα με κλαίτε , 15 θα με βρίζετε και 50 θα με νοσταλγείτε"
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μπράβο ρε φίλε ! Επιτέλους, μην αδικείτε τόσο την Βυζαντινή Αυτοκρατορία. Δεν ήταν έτσι όπως σας την παρουσιάζουν.
Προσωπικά, όσοι έχετε κάποιες τέτοιες (για μένα επικίνδυνες) απόψεις, σας συστήνω να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία
-"Σαλπάροντας από το Βυζάντιο. Πώς μια χαμένη αυτοκρατορία διαμόρφωσε τον κόσμο" , Κόλιν Ουελς ,Εκδόσεις Αλεξάνδρεια
-"Ο Αριστοτέλης στο Mont Saint-Michel- οι ελληνικές ρίζες της χριστιανικής Ευρώπης" Συλβαίν Γκουνεγκέμ, εκδόσεις ΟΛΚΟΣ

δεν ξέρω τι τους έχει πιάσει όλους αυτούς τους άθεους-ψευτοδιεθνιστούληδες ανθέλληνες και την τελευταία 20ετία προσπαθούν να υποτιμήσουν τη βυζαντινή αυτοκρατορία!

έχω πει κι άλλες φορές εδώ μέσα αλλά μου την πέσαν άγρια οι προοδευτικές δυνάμεις του φόρουμ, ότι η βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η μεγαλύτερη και ισχυρότερη δύναμη όλων των εποχών που έχει να μας δείξει η ιστορία!


Δείτε ποιος άλλος λοιπόν τα έβαλε με τους πέρσες και ταυτόχρονα είχε στην κατοχή του τη μεγαλύτερη έκταση αυτοκρατορίας!
πραγματικά μεγαλειώδες!
με θρησκεία το χριστιανισμό, γλώσσα την ελληνική και πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη:

Αντιμετώπισε τους Σασσανίδες Πέρσες ήδη από το 532, οπότε και υπέγραψε συμφωνία ειρήνης με το βασιλιά Χοσρόη Α', ώστε να μπορέσει να ασχοληθεί απερίσπαστος με το μεγάλο του όνειρο, την ανακατάκτηση (Reconquista) της Δύσης.

800px-Justinien_527-565.svg.png

Το μέγεθος της Αυτοκρατορίας επί Ιουστινιανού


[size=12pt]Τις ημέρες του Ιουστινιανού η Αυτοκρατορία επεκτείνει τα σύνορά της από τους Άγιους τόπους και τα βάθη της Ανατολίας και της Αρμενίας, έως τις Ηράκλειες Στήλες (Γιβραλτάρ), και καθίσταται η κυρίαρχη δύναμη στον Μεσογειακό χώρο.[/size]
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
δεν ξέρω τι τους έχει πιάσει όλους αυτούς τους άθεους-ψευτοδιεθνιστούληδες ανθέλληνες και την τελευταία 20ετία προσπαθούν να υποτιμήσουν τη βυζαντινή αυτοκρατορία!
Καλά και εγώ διεθνιστής είμαι , έτσι ?  :grin:
Αλλά δεν θεωρώ εαυτόν άθεο, ούτε ανθέλληνα. Αλλά θέλω να λέω την αλήθεια. Και για το Βυζάντιο ΔΕΝ είναι αυτή η αλήθεια που λένε.
Την Ελληνική Δημοκρατία του Ρήγα ήθελα εγώ, αλλά τέλος πάντων. 
Όλα αυτά τα αντιβυζαντινά πηγάζουν από έναν απίστευτο αντισημιτισμό που καλλιεργείται στην Ελλάδα. Είναι τρομερό και με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο αντισημιτσιμός αγκαλιάζει όλα τα τμήματα του πολιτικού φάσματος. Από την δεξιά μέχρι την αριστερά  :o
 

edmondDantes

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
παρατηρώ το προτελευταίο ποστ και διερωτώμαι:
ποιό το συνεκτικό σημείο της μεγάλης βυζαντινής αυτοκρατορίας με την πόλη της Πατάγια;

ο πολιτισμός;
η μόρφωση;
ο τουρισμός;
οι γκόμενες;
η σεξουαλικότητα;
ο φαλλός;
η κατάντια;
το καμάρι του πουθενά και ο στόμφος του τίποτα;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ευχαριστώ φίλε.
2 εικόνες 2 χιλιάδες λέξεις.

 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Καλά και εγώ διεθνιστής είμαι , έτσι ?  :grin:
Αλλά δεν θεωρώ εαυτόν άθεο, ούτε ανθέλληνα. Αλλά θέλω να λέω την αλήθεια. Και για το Βυζάντιο ΔΕΝ είναι αυτή η αλήθεια που λένε.
Την Ελληνική Δημοκρατία του Ρήγα ήθελα εγώ, αλλά τέλος πάντων. 
Όλα αυτά τα αντιβυζαντινά πηγάζουν από έναν απίστευτο αντισημιτισμό που καλλιεργείται στην Ελλάδα. Είναι τρομερό και με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο αντισημιτσιμός αγκαλιάζει όλα τα τμήματα του πολιτικού φάσματος. Από την δεξιά μέχρι την αριστερά  :o

και γω διεθνιστής είμαι.
αλλά όχι ψευτοδιεθνιστής.

η διαφορά είναι οτι ο ψευτοδιεθνισμός του τσιριζέικου μπλοκ, απαιτεί την εθνοτική ισοπέδωση και ομογενοποίηση των ιδιατεροτήτων.

ο πραγματικός διεθνισμός προϋποθέτει την γνώση και της εθνικής διαφορετικότητας του κάθε λαού και την αρμονική συμβίωσή τους! Όχι την αναγκαστική εξομίωση και την ιστορική διαστρέβλωση-αποχαύνωση που προστάζουν οι ψευτοαριστερούληδες!

αυτό ήταν το μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού, είτε στα προ Χριστού χρόνια, είτε στα χρόνια της βυζαντινής αυτοκρατορίας!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
παρατηρώ το προτελευταίο ποστ και διερωτώμαι:
ποιό το συνεκτικό σημείο της μεγάλης βυζαντινής αυτοκρατορίας με την πόλη της Πατάγια;

ο πολιτισμός;
η μόρφωση;
ο τουρισμός;
οι γκόμενες;
η σεξουαλικότητα;
ο φαλλός;
η κατάντια;
το καμάρι του πουθενά και ο στόμφος του τίποτα;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ευχαριστώ φίλε.
2 εικόνες 2 χιλιάδες λέξεις.
στην πόλη της Πατάγιας, πήγα σαν τουρίστας και μου άρεσε!
έβαλα λοιπόν ως αβατάρ μου, προς τιμήν (εδώ μέσα) του αγαπημένου μου θρεντ!

δυστυχώς δεν υπάρχει η (τεχνολογική) δυνατοτητα, να αλλάζει κάποιος αβατάρ με την αλλαγή του θρεντ που ποστάρει!
μην ξεχνάς σε ποιο σάιτ βρισκόμαστε......

θα σε ευχαριστούσε να το έβγαζα?
και αν ναι, τι θα ήταν αυτό που κατά τη γνώμη σου θα σε ευχαριστούσε? :grin:

υ.γ.το δικό σου ματι-ζόμπι αλήθεια τι θέλει να μας πει? :think:

υ.γ.2:τι θες να μας πεις ακριβώς μ αυτά?
"η κατάντια;
το καμάρι του πουθενά και ο στόμφος του τίποτα;"
τα διευκρινίζεις?

αν θες και μπορείς βέβαια.... :rolleyes:


υ.γ.3  επί της ουσίας κάτι? :think:
εκτός απ την προσπαθεια υποτίμησης αυτού που ποστάρει.... :rolleyes:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
συμπάθα με αν σε προσέβαλα. δεν είχα αυτόν τον σκοπόν.
εγώ δεν ασχολούμαι με βυζαντινή μουσική και αυτοκρατορίες.
έχω άλλο επίπεδο. Ανώτερο, υψηλό και ανυπέρβλητο.
οποτε το υψηλό και ανυπέρ-βλητο επίπεδό σου, σου υπαγορεύει αντί επιχειρημάτων να ποστάρεις μούντζες!

τι να κάνουμε ρε παλίκαρε!
μπορεί να φτάσω κάποτε το δικό σου επίπεδο!
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Έλα ντάξει μωρέ τώρα...σταματήστε το. Σαν παιδιά κάνετε
 

edmondDantes

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
οποτε το υψηλό και ανυπέρ-βλητο επίπεδό σου, σου υπαγορεύει αντί επιχειρημάτων να ποστάρεις μούντζες!

τι να κάνουμε ρε παλίκαρε!
μπορεί να φτάσω κάποτε το δικό σου επίπεδο!
βάλτε αγαπητέ χιούμορ στη ζωή σας και ακούστε τον αοιδό.

Υ.Γ.
ειλικρινά είμαι αρκετά βλαξ. Προσπαθώ να συγκεράσω τις κατακτητικές δάφνες τους μεγάλου Βυζαντινού πολιτισμού με τον τίτλο του θρεντ περί αγάπης και συγχώρεσης στο Χριστιανισμό και προφανώς λόγω χαμηλού I.Q. καθώς δεν μπορώ να υπεισέλθω εις τα υψηλά σας νοήματα θα συνεχίσω να ακούω άσματα-ύμνους εις την ποιότηταν. 
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
βάλτε αγαπητέ χιούμορ στη ζωή σας και ακούστε τον αοιδό.

Υ.Γ.
ειλικρινά είμαι αρκετά βλαξ. Προσπαθώ να συγκεράσω τις κατακτητικές δάφνες τους μεγάλου Βυζαντινού πολιτισμού με τον τίτλο του θρεντ περί αγάπης και συγχώρεσης στο Χριστιανισμό και προφανώς λόγω χαμηλού I.Q. καθώς δεν μπορώ να υπεισέλθω εις τα υψηλά σας νοήματα θα συνεχίσω να ακούω άσματα-ύμνους εις την ποιότηταν. 
κοίτα!
το θέμα βυζάντιο μπήκε σφήνα εδώ μέσα από αρχαιολάτρεις-οπαδούς του δωδεκάθεου μου κλαψομουνιάζουν κατηγορώντας το χριστιανισμό και τους βυζαντινους για την καταστροφή της "θρησκείας τους".(δες λίγο τα ποστ πιο πίσω και θα δεις τη σύνδεση).

αυτό που μου τη βιδώνει εμένα είνα οι παρεμβάσεις διαφόρων στην προσπαθεια (από μένα στην προκειμένη περίπτωση) της αποκατάστασης της ιστορικής αλήθειας, την ίδια στιγμή που δεν είπαν τίποτα όταν αυτή η αλήθεια διαστρεβλώνεται απ τους γραφικούς!

όπως βλέπεις φιλαράκο, άλλο πράγμα είναι το χιούμορ και αλλο το να λοιδωρείς την πραγματικότητα, αβαντάροντας έτσι τους παραχαράκτες! ;)

κι αφού είσαι του χιούμορ πάρε μια φωτο! :2funny: :2funny:
http://[URL unfurl="true"]www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2879696/2/istockphoto_2879696_open_hand.jpg[/img[/URL]]

αχχχχχχ! στη χρωστουσα!
αχαχαχαχχααχαα
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
έτσι όπως το βλέπω απλωμένο σου λέω και τη μοίρα σου άμα θες.  :grin:
για πες... :coffee:

πότε ξαναπαω Πατάγια? :rolleyes:
(αν δεν έχεις πάει πάντως, να πας!θα δεις τον κόσμο διαφορετικά!περισσότερα στο αντίστοιχο θρεντ) :grin:
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
έχω πει κι άλλες φορές εδώ μέσα αλλά μου την πέσαν άγρια οι προοδευτικές δυνάμεις του φόρουμ, ότι η βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η μεγαλύτερη και ισχυρότερη δύναμη όλων των εποχών που έχει να μας δείξει η ιστορία!


Δείτε ποιος άλλος λοιπόν τα έβαλε με τους πέρσες και ταυτόχρονα είχε στην κατοχή του τη μεγαλύτερη έκταση αυτοκρατορίας!
πραγματικά μεγαλειώδες!

Μήπως βλέπεις ότι υπήρξε και μεγαλύτερη αυτοκρατορία που τα έβαλε κιόλας με τους Πέρσες και τους διέλυσε κιόλας;

 

Συνημμένα

  • Mongol Empire Map.jpg
    Mongol Empire Map.jpg
    134 KB · Εμφανίσεις: 42

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Μήπως και αυτή η αυτοκρατορία ήταν μεγαλύτερη;
 

Συνημμένα

  • roman-empire.gif
    roman-empire.gif
    52,4 KB · Εμφανίσεις: 21

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom