Νέα

Η «αγάπη» και η «συγχώρεση» στον Χριστιανισμό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα resis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μήπως βλέπεις ότι υπήρξε και μεγαλύτερη αυτοκρατορία που τα έβαλε κιόλας με τους Πέρσες και τους διέλυσε κιόλας;
οπότε αυτό ακυρώνει όλα όσα έγραψα ε? :headbang: :headbang:

πες μας και συ λιγάκι για τον περιβόητο μογκολικό πολιτισμό που τόσα έδωσε στην ανθρωπότητα... :rolleyes:
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Χαρά στο κουράγιο σας που δεν βαρεθήκατε :tired: :zzzzz:...
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Χαχαχα. Δίκιο έχεις. Σαν να κάνουμε καλλιστεία είναι. Απλά, ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει. Ο james θέλει να πιστεύει ότι "η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η μεγαλύτερη και δυνατότερη αυτοκρατορία όλων των εποχών" και "που μας έχει δείξει η ιστορία". Όταν κάποιος του δείξει ότι αυτό που λέει δεν είναι αληθές τότε μάλλον ανήκει σε αυτούς που έχουν φαγωθεί να μειώσουν την αυτοκρατορία και είναι ψευτοαριστερός, τσιριζαίος κλπ. κλπ. Εγώ μια χαρά νιώθω με την αυτοκρατορία και με τον χριστιανισμό αλλά δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω ότι ήταν η μεγαλύτερη αυτοκρατορία στην ιστορία. Σάμπως και αν ήταν η μεγαλύτερη τι θα γινόταν; Θα ένιωθα πιο υπερήφανος γιατί θα "την είχα  μεγαλύτερη" ;
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
οπότε αυτό ακυρώνει όλα όσα έγραψα ε? :headbang: :headbang:

πες μας και συ λιγάκι για τον περιβόητο μογκολικό πολιτισμό που τόσα έδωσε στην ανθρωπότητα... :rolleyes:

Ακυρώνει τη συγκεκριμένη ανακρίβεια που έγραψες και μόνο. Γι αυτό άλλωστε ποστάρισα μόνο το συγκεκριμένο και τίποτα άλλο. Το να προχωράς εσύ σε ιστορίες για το τι έδωσε ο μονγκολικός πολιτισμός στον κόσμο είναι άλλο θέμα για το οποιο δεν είπα τίποτα. Καταλαβαίνεις πολύ καλά γιατί χαζός δεν είσαι.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Χαχαχα. Δίκιο έχεις. Σαν να κάνουμε καλλιστεία είναι. Απλά, ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει. Ο james θέλει να πιστεύει ότι "η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η μεγαλύτερη και δυνατότερη αυτοκρατορία όλων των εποχών" και "που μας έχει δείξει η ιστορία". Όταν κάποιος του δείξει ότι αυτό που λέει δεν είναι αληθές τότε μάλλον ανήκει σε αυτούς που έχουν φαγωθεί να μειώσουν την αυτοκρατορία και είναι ψευτοαριστερός, τσιριζαίος κλπ. κλπ. Εγώ μια χαρά νιώθω με την αυτοκρατορία και με τον χριστιανισμό αλλά δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω ότι ήταν η μεγαλύτερη αυτοκρατορία στην ιστορία. Σάμπως και αν ήταν η μεγαλύτερη τι θα γινόταν; Θα ένιωθα πιο υπερήφανος γιατί θα "την είχα  μεγαλύτερη" ;
δε διαφωνώ ότι δεν θα άλλαζε κάτι για την Ελλαδίτσα του σήμερα.
διαφωνώ όμως με όλους αυτούς που συμπεριφέρονται απέναντι στην ιστορία αιώνων απαξιωτικά!

θέλουν ξαφνικά να μας πούνε ότι το βυζάντιο ήταν ο καταστροφέας του ελληνισμου, με ένα παπαδαριό που λειτουργούσε όπως οι παπικοί του μεσαίωνα, και δεύτερον ότι η έκτασή του ήταν λίιιιγο μεγαλύτερη απ την έκταση της σημερινής Ελλάδας!
μη μου πεις ότι δεν τα έχεις ξαναδει εδώ μέσα γραμμένα!

απορία λοιπον: τι θα γινόταν δηλ αν το βυζάντιο ήταν όντως όσο είναι σήμερα η Ελλάδα και θέλουν καλά και ντε να το επιβάλλουν?
θα την έχουν όση του τζέκινς χαν?
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
απλά βλέπω ότι κάποοι όταν ακούνε "βυζαντινή αυτοκρατορία" βγάζουν σπυράκια! :S

για να δούμε πού το πάει :coffee:

Ούτε σπυράκια έβγαλα , ούτε τίποτα. Και δεν το πάω πυθενά αλλού. Σου έγραψα ακριβώς αυτό που ήθελα να σου πω. Είπες ανακρίβεια. Αν πιστεύεις ότι η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η σπουδαιότερη αυτοκρατορία γιατί ήταν η μεγαλύτερη και η δυνατότερη, τότε κάνεις λάθος. Υπάρχουν πράγματικοί λόγοι για τους οποίους ήταν σπουδαιότατη η συγκεκριμένη αυτοκρατορία. Όχι όμως αυτές οι αερολογίες που έγραψες
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Ακυρώνει τη συγκεκριμένη ανακρίβεια που έγραψες και μόνο. Γι αυτό άλλωστε ποστάρισα μόνο το συγκεκριμένο και τίποτα άλλο. Το να προχωράς εσύ σε ιστορίες για το τι έδωσε ο μονγκολικός πολιτισμός στον κόσμο είναι άλλο θέμα για το οποιο δεν είπα τίποτα. Καταλαβαίνεις πολύ καλά γιατί χαζός δεν είσαι.
το αλλάζω λοιπόν:
η βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν ΜΙΑ απ τις μεγαλύτερες όλων των εποχών!

ευχαριστημένος?

διαφωνεις με κάτι άλλο?
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Χαχαχα. Δίκιο έχεις....................... Θα ένιωθα πιο υπερήφανος γιατί θα "την είχα  μεγαλύτερη" ;
Ε μα... :rolleyes: και η Οθωμανική υπήρξε και η Βρεταννική επίσης για να μην ξεχνιόμαστε. :cool2: Αυτό που ξεχνάτε όλοι όμως, είναι ότι η Αμερικανική στην οποία ζούμε εμείς είναι η μεγαλύτερη όλων των εποχών και σε τετραγωνικά χιλιόμετρα, αλλά και σε παγκόσμια παρουσία και επιρροή.

Ο καθείς εδώ μέσα βέβαια έχει δικαίωμα να διαφωνήσει - μακάρι να ζούσαμε στην Πολιτεία του Πλάτωνα με δικαιοσύνη για όλους, μόνο που αυτό δε γίνεται. Ο νόμος της φύσης δυστυχώς επιβάλει τη δικαιοσύνη του ισχυρότερου. :rolleyes:
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Ε μα... :rolleyes: και η Οθωμανική υπήρξε και η Βρεττανική επίσης για να μην ξεχνιόμαστε. :cool2: Αυτό που ξεχνάτε όλοι όμως, είναι ότι η Αμερικανική στην οποία ζούμε εμείς είναι η μεγαλύτερη όλων των εποχών και σε τετραγωνικά χιλιόμετρα, αλλά και σε παγκόσμια παρουσία και επιρροή.

Ο καθείς εδώ μέσα βέβαια έχει δικαίωμα να διαφωνήσει - μακάρι να ζούσαμε στην Πολιτεία του Πλάτωνα με δικαιοσύνη για όλους, μόνο που αυτό δε γίνεται. Ο νόμος της φύσης δυστυχώς επιβάλει τη δικαιοσύνη του ισχυρότερου. :rolleyes:
Η Σοβιετική Ένωση και τώρα η Ρωσική Ομοσπονδία είναι τεράστιες
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Ούτε σπυράκια έβγαλα , ούτε τίποτα. Και δεν το πάω πυθενά αλλού. Σου έγραψα ακριβώς αυτό που ήθελα να σου πω. Είπες ανακρίβεια. Αν πιστεύεις ότι η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν η σπουδαιότερη αυτοκρατορία γιατί ήταν η μεγαλύτερη και η δυνατότερη, τότε κάνεις λάθος. Υπάρχουν πράγματικοί λόγοι για τους οποίους ήταν σπουδαιότατη η συγκεκριμένη αυτοκρατορία. Όχι όμως αυτές οι αερολογίες που έγραψες
ωραία.
ας το κλείσουμε λοιπόν εδώ μια και δεν διαφωνούμε.

 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μετά το...βυζάντιο λοιπόν ας πάμε και λίγο στο θέμα του θρεντ που είναι η αγαπη κατά τον χριστιανισμό!

έχω εδώ μια πιο...θεολογική προσέγκιση του θέματος! λίγο βαθιά είναι για τους μη μυημένους αλλά αξίζει:


[size=12pt]ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΓΑΠΗ:Οσίου Μαξίμου του Ομολογητού[/size]

Όπως η μνήμη της φωτιάς δεν ζεσταίνει το σώμα, έτσι και η πίστη χωρίς αγάπη δεν φωτίζει την ψυχή με τη γνώση του Θεού.

Αγάπη είναι μια αγαθή διάθεση της ψυχής, που κάνει τον άνθρωπο να μην προτιμάει τίποτ' άλλο περισσότερο από το να γνωρίσει το Θεό. Είναι αδύνατον όμως ν' αποκτήσει σταθερά μέσα του αυτή την αγάπη, όποιος έχει εμπαθή προσκόλληση σε κάτι από τα γήινα.

Εκείνος που φοβάται το Θεό, έχει πάντοτε σύντροφό του την ταπεινοφροσύνη. Και η ταπεινοφροσύνη τον οδηγεί στην αγάπη και την ευχαριστία του Θεού. Σκέφτεται δηλαδή την προηγούμενη ζωή του, τα διάφορα αμαρτήματα και τους πειρασμούς τους, και πως απ' όλα αυτά τον γλύτωσε ο Κύριος και τον μετέφερε από τη ζωή των παθών στον κατά Θεόν βίο. Με τέτοιες σκέψεις λοιπόν αποκτάει και την αγάπη προς το Θεό, τον ευεργέτη και κυβερνήτη της ζωής του, τον οποίο αδιάλειπτα ευχαριστεί με πολλή ταπεινοφροσύνη.

 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Όποιος αγαπάει το Θεό, δεν είναι δυνατό να μην αγαπήσει και κάθε άνθρωπο σαν τον εαυτό του. Και όσους ακόμα είναι υπόδουλοι στα πάθη τους, κι αυτούς τους αγαπάει σαν τον εαυτό του, και χαίρεται με αμέτρητη και ανείπωτη χαρά, όταν τους βλέπει να διορθώνονται.

«Όποιος με αγαπάει», λέει ο Κύριος, «θα τηρήσει τις εντολές μου» (Ιω. 14, 23). «Και η δική μου εντολή είναι να αγαπάτε ο ένας τον άλλο» (Ιω. 15,12). Εκείνος λοιπόν που δεν αγαπάει τον πλησίον του, αθετεί την εντολή του Κυρίου. Και όποιος αθετεί την εντολή του Κυρίου, ούτε τον Κύριο είναι δυνατό ν' αγαπήσει.

Σε όλες μας τις πράξεις ο Θεός εξετάζει το σκοπό για τον οποίο τις εκτελούμε, αν δηλαδή τις κάνουμε γι' Αυτόν ή για κάτι άλλο. Όταν λοιπόν θέλουμε να κάνουμε ένα καλό, ας μην έχουμε σκοπό ν' αρέσουμε στους ανθρώπους, αλλά μόνο στο Θεό. Σ' Αυτόν ν' αποβλέπουμε και όλα να τα κάνουμε για τη δική του δόξα. Διαφορετικά, θα κουραζόμαστε χωρίς να κερδίζουμε τίποτα.

Έργο αγάπης είναι η ολόψυχη ευεργεσία προς τον πλησίον μας, η μακροθυμία και η υπομονή που δείχνουμε απέναντί του, καθώς επίσης και η φρόνιμη και συνετή χρησιμοποίηση των πραγμάτων.

Η διάθεση της αγάπης δεν φανερώνεται μόνο με την παροχή χρημάτων, αλλά πολύ περισσότερο με τη μετάδοση πνευματικού λόγου και με τη σωματική διακονία.

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.376
Κριτικές
61
Like
42.437
Πόντοι
22.785
Όποιος αγαπάει το Θεό, δεν είναι δυνατό να μην αγαπήσει και κάθε άνθρωπο σαν τον εαυτό του. Και όσους ακόμα είναι υπόδουλοι στα πάθη τους, κι αυτούς τους αγαπάει σαν τον εαυτό του, και χαίρεται με αμέτρητη και ανείπωτη χαρά, όταν τους βλέπει να διορθώνονται.

«Όποιος με αγαπάει», λέει ο Κύριος, «θα τηρήσει τις εντολές μου» (Ιω. 14, 23). «Και η δική μου εντολή είναι να αγαπάτε ο ένας τον άλλο» (Ιω. 15,12). Εκείνος λοιπόν που δεν αγαπάει τον πλησίον του, αθετεί την εντολή του Κυρίου. Και όποιος αθετεί την εντολή του Κυρίου, ούτε τον Κύριο είναι δυνατό ν' αγαπήσει.

Σε όλες μας τις πράξεις ο Θεός εξετάζει το σκοπό για τον οποίο τις εκτελούμε, αν δηλαδή τις κάνουμε γι' Αυτόν ή για κάτι άλλο. Όταν λοιπόν θέλουμε να κάνουμε ένα καλό, ας μην έχουμε σκοπό ν' αρέσουμε στους ανθρώπους, αλλά μόνο στο Θεό. Σ' Αυτόν ν' αποβλέπουμε και όλα να τα κάνουμε για τη δική του δόξα. Διαφορετικά, θα κουραζόμαστε χωρίς να κερδίζουμε τίποτα.

Έργο αγάπης είναι η ολόψυχη ευεργεσία προς τον πλησίον μας, η μακροθυμία και η υπομονή που δείχνουμε απέναντί του, καθώς επίσης και η φρόνιμη και συνετή χρησιμοποίηση των πραγμάτων.

Η διάθεση της αγάπης δεν φανερώνεται μόνο με την παροχή χρημάτων, αλλά πολύ περισσότερο με τη μετάδοση πνευματικού λόγου και με τη σωματική διακονία.


Εμείς είμαστε η λύση............
Διάβασα μία φράση σοφίας που τυχαία έπεσε στα χέρια μου από τον Γκάντι, λέει!!!!!!!!!
Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο.......
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Εμείς είμαστε η λύση............
Διάβασα μία φράση σοφίας που τυχαία έπεσε στα χέρια μου από τον Γκάντι, λέει!!!!!!!!!
Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο.......
δε διαφωνώ, ούτε με σένα ούτε με τον Γκάντι!

το ζήτημα όμως είναι ποιος μπορεί να "γίνει η αλλαγή" χωρίς πνευματική καθοδήγηση!
μόνς του?
στο κουτουρού?
δύσκολο μου φαίνεται!

αυτό το ρόλο παίζει η θρησκεία λοιπόν.

έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
και κάτι για τη συγχώρεση που βρήκα σε μα συζήτηση:

Έχει παρατηρηθεί ότι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να συγχωρέσουν μπορεί να αρρωστήσουν ψυχολογικά κάποτε πολύ σοβαρά μέχρι και τη σχιζοφρένεια. Η συγχώρεση είναι χριστιανική αξία αλλά είναι και θεραπευτική ψυχαναλυτική μέθοδος που οι άνθρωποι όμως αν και χριστιανοί σπάνια εφαρμόζουν τη ζωή τους.

 

Επισκέπτης
και κάτι για τη συγχώρεση που βρήκα σε μα συζήτηση:

Έχει παρατηρηθεί ότι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να συγχωρέσουν μπορεί να αρρωστήσουν ψυχολογικά κάποτε πολύ σοβαρά μέχρι και τη σχιζοφρένεια. Η συγχώρεση είναι χριστιανική αξία αλλά είναι και θεραπευτική ψυχαναλυτική μέθοδος που οι άνθρωποι όμως αν και χριστιανοί σπάνια εφαρμόζουν τη ζωή τους.


Σαφέστατα και είναι χριστιανική αξία η συγχώρεση.Παρομοίως χριστιανικές αξίες είναι η ενοχικότητα, η αμαρτία, ο μαζοχισμός, η ειδωλολατρεία τών εικόνων, η ακίνητη περιουσία,
η εξαγορά τού παραδείσου, τό αφορολόγητο, η ισοβιότητα τού αρχιεπίσκοπου,η καταπάτηση δημοσίων εκτάσεων, κλπ. κλπ. κλπ.

Μια καί αναφέρθηκες στην ψυχανάλυση σού υπενθυμίζω ότι ο αυτοχαρακτηρισμός κάποιου ως Χριστιανού καί Ελληνα ταυτόχρονα είναι εμφανέστατο σημάδι σχιζοειδούς προσωπικότητας.
Τί διδάσκει άραγε ο χριστιανισμός περί λίμπιντο;

:s&m_3:
 

Htso

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
237
Like
0
Πόντοι
1
Πουτανογαμων έχω έναν αδερφικό φίλο απο Ρωσία που μεγάλωσε εκεί επι κομμουνισμού...πιστεψέ με η χούντα καλύτερη είναι...
James... για πες μου στην Ελλάδα βλέπεις κανέναν να ενδιαφέρεται για το πλησίον του?
Τα ζώα στις διαδιλώσεις του ΠΑΜΕ ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτούλη τους και μην χάσουν τους παχυλούς μισθούς τους...
Ποιός νοιάζεται για τον ιδιωτικό τομέα ε? είδα και τι κάνανε οι οικοδόμοι σήμερα.. έλεος...
Να σου πω και κάτι James υπάρχουν πολλοί φοιτητές που βολεύονται απο το πανεπηστίμιο και το παίζουν ταχα ιδεολόγοι και μόλις
βγει το κόμμα τους διορίζονται στο δημόσιο πέρνουν πάνω απο 2000 το μήνα και έρχονται στο μαγαζί μου και τραμπουκίζουν (σδοε)
και μου πέρνουν τα λεφτά χωρίς να είμαι παράνομος...και εμένα λιώνει το κορμί μου 14 ώρες την μέρα για να βγάλω ου΄τε καν 1500..
έτσι δεν γίνεται δουλειά, ο χριστιανισμός είναι αρκετά λάθος θρησκεία για μένα γεμάτος παροπιδισμούς και απαγορεύσεις...αν βρω χρόνο
θα σου γράψω έκθεση σχετικά με το θέμα της εξομολόγησης. Η μοναδική θρησκεία μέχρι τώρα που δέχεται την ύπαρξη κάποιας άλλης θεότητας
άγνωστη για αυτή είναι το δωδεκάθεο καμία άλλη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom