Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Νταρκ, εχω ακουσει οτι οι Θεσπιεις που ηταν εξισου σκληροτραχηλοι και γενναιοι στις μαχες οπως και οι Σπαρτιατες, ειχαν ακρως αριστερα ιδεωδη.
Ηταν σχεδον αναρχοι. Το ακρως αντιθετο απ τη κοινωνια των Σπαρτιατων.
Και ισως γι αυτο δεν εχει γινει ιδιαιτερη μνεια για αυτους (περα απ την μαχη στις Θερμοπυλες).
ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ??????????



Στα χιλιάδες βιβλία που έχω διαβάσει για τα μηδικά,αυτό δεν το έχω ξανακούσει.Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί κ έτσι να είναι.Σου σημειώνω ότι λέγοντας ''αριστερούς'' για τα δεδομένα της τότε εποχή εννοούμε τους δημοκράτες.ʼρα τότε οι Αθηναίοι,ήταν οι μεγαλύτεροι ''αριστεροί'' της εποχής, οι οποίοι μόνο ξεχασμένοι από την ιστορία δεν είναι
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Κ επειδή από λάθος μου σε ένα προηγούμενο post,έγραψα ότι η πόλη των Θεσπιέων λεγόνταν Θεσπιέα,ενώ το σωστό είναι Θεσπιές.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Στα χιλιάδες βιβλία που έχω διαβάσει για τα μηδικά,αυτό δεν το έχω ξανακούσει.Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί κ έτσι να είναι.Σου σημειώνω ότι λέγοντας ''αριστερούς'' για τα δεδομένα της τότε εποχή εννοούμε τους δημοκράτες.ʼρα τότε οι Αθηναίοι,ήταν οι μεγαλύτεροι ''αριστεροί'' της εποχής, οι οποίοι μόνο ξεχασμένοι από την ιστορία δεν είναι

Οχι, οι Αθηναιοι μπροστα τους ηταν "χουντικοι".  :2funny:
Μιλαμε για πολυ ακραια κατασταση!!!!
Θα το ψαξω ομως το θεμα γιατι δεν ειμαι σιγουρος (ετσι μου τα μεταφερανε)... και θα επανελθω!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Λίγα λόγια για τις Θεσπιές:

Οι Θεσπιές, χτισμένες κοντά στις ανατολικές υπώρειες του Ελικώνα, ήταν κατά την αρχαιότητα από τις σημαντικότερες βοιωτικές πόλεις.

Η αρχαία πόλη των Θεσπιών, από τις σημαντικότερες βοιωτικές πόλεις και πατρίδα της Φρύνης, ήταν χτισμένη στα ριζά του Ελικώνα νοτιοδυτικά του σημερινού ομώνυμου χωριού. Αν και δεν σώζονται αρχιτεκτονικά λείψανα η θέση μας είναι γνωστή από επιγραφές και πολλά άλλα κινητά ευρήματα που βρέθηκαν κατά τις ανασκαφές.

Πολύ κοντά στη θέση της πόλης των ιστορικών χρόνων έχει διαπιστωθεί προμυκηναϊκή εγκατάσταση γεγονός που μαρτυρά ότι η περιοχή κατοικήθηκε ήδη από τα προϊστορικά χρόνια.

Στον κατάλογο των Νηών της Ιλιάδας η πόλη αναφέρεται με το όνομα Θέσπεια (Ομήρου Ιλιάδα, Β 498).

Αναφορά στις Θεσπιές κάνουν οι περιηγητές Στράβων (Στραβ. 9, 410) και Παυσανίας (Παυσ. ΙΧ, 26,6 ? 31,3).

Κατά τους Περσικούς πολέμους η μεγαλύτερη βοιωτική πόλη, η Θήβα συνέπραξε με τους Πέρσες εισβολείς κατά των υπολοίπων ελληνικών πόλεων. Οι Θεσπιείς όμως, όπως και οι Πλαταιείς, δεν ακολούθησαν τους Θηβαίους με τους οποίους βρίσκονταν επί αιώνες σε διαμάχη και πήραν μέρος στη μάχη των Θερμοπυλών στο πλευρό του Λεωνίδα. Έτσι, ο Ξέρξης μετά τη νίκη του στις Θερμοπύλες και προτού εισβάλει στην Αττική έκαψε και ερήμωσε τη Θεσπιά (Ηρόδοτος 8,50). Οι Θεσπιείς τότε κατέφυγαν στη Πελοπόννησο. Στην μάχη των Πλαταιών όμως πολέμησαν και πάλι κατά του Μαρδονίου ( Ηρόδοτος 9, 30 ) και μετά την ήττα των Περσών επανήλθαν στη πατρίδα τους και την ανοικοδόμησαν.
Οι Θεσπιείς ήταν σε αντιδικία με τους Θηβαίους διότι δεν ήθελαν να προσχωρήσουν στη βοιωτική ομοσπονδία υπό την ηγεσία της Θήβας. Αναγκάστηκαν όμως και πήραν μέρος ως σύμμαχοί τους στη μάχη του Δηλίου που διεξήχθη το 424 π. Χ., έβδομο έτος του πελοποννησιακού πολέμου. Τότε οι Αθηναίοι κατέλαβαν το βοιωτικό ιερό του δήλιου Απόλλωνα, γνωστό ως Δήλιο και οι Βοιωτοί ενωμένοι, επιτέθηκαν και επανέκτησαν τον έλεγχο του ιερού (Θουκυδίδης 4, 90-101). Παρά τη νίκη των βοιωτικών πόλεων, οι Θεσπιείς είχαν τεράστιες απώλειες σε αυτή τη μάχη.

Έπειτα το 371 π. Χ. τάχθηκαν και πάλι κατά των Θηβαίων συμμαχώντας με τους Λακεδαιμονίους στη μάχη των Λεύκτρων (Ξενοφώντας Ελλ. 5,4,4). Η νίκη της Θήβας είχε όπως είναι φυσικό, τραγικές επιπτώσεις για τους Θεσπιείς.

Μεγάλη άνθηση γνώρισαν οι Θεσπιές από τον 3ο αι. π. Χ. και έπειτα όταν οι Θεσπιείς ίδρυσαν τα Μουσεία, γιορτή αφιερωμένη στις εννέα Μούσες, τις προστάτισσες των τεχνών και των γραμμάτων που διοργάνωναν κάθε πέντε χρόνια στο ιερό άλσος ήκοιλάδα των Μουσών. Η ακμή της πόλης συνεχίστηκε στα ρωμαϊκά αυτοκρατορικά χρόνια αλλά και αργότερα, λόγω του άλσους, όπως μαρτυρά και ο Στράβων (Στράβων 9, 410) που την επισκέφτηκε μία εποχή που οι άλλες αρχαίες βοιωτικές πόλεις είχαν ήδη παρακμάσει.

Οι περιηγητές Στράβων (Στραβ. 9, 410) και Παυσανίας (Παυσ. ΙΧ, 26,6 ? 31,3) μας δίνουν πληροφορίες για την αρχαία πόλη των Θεσπιών. Οι Θεσπιείς πάνω από όλους τους θεούς τιμούσαν τον Έρωτα και ανάμεσα στα πολλά αγάλματα του θεού υπήρχε και ένα από πεντελικό μάρμαρο έργο του Πραξιτέλη (Στράβων, οπ.π., Παυσανίας ΙΧ, 27,3) ενώ στην πόλη υπήρχε ακόμα μεγάλο ιερό του Ηρακλή.

Η αρχαιολογική έρευνα έφερε στο φως πλήθος αγαλμάτων Έρωτος, αγάλματα γυναικών, και κεφαλές αγαλμάτων. Πολλά είναι επίσης τα ευρήματα από επιτύμβια μνημεία όπως αυστηρορυθμική στήλη γυναικός, μαρμάρινη ολόγλυφοι λέοντες και τμήματα σαρκοφάγων.

Αρχαιολογική συλλογή στεγάζεται στο δημοτικό κατάστημα του σημερινού χωριού και περιλαμβάνει γλυπτά, αρχιτεκτονικά μέλη και επιγραφές που προέρχονται από τις ανασκαφές στη γύρω περιοχή.

Το πλήθος των ερημοκκλησιών στη ευρύτερη περιοχή των Θεσπιών μαρτυρά ότι η θέση ήταν ακόμα σε ακμή κατά τα χριστιανικά χρόνια
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Οχι, οι Αθηναιοι μπροστα τους ηταν "χουντικοι".  :2funny:
Μιλαμε για πολυ ακραια κατασταση!!!!
Θα το ψαξω ομως το θεμα γιατι δεν ειμαι σιγουρος (ετσι μου τα μεταφερανε)... και θα επανελθω!


Ψάχτο.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ.Μου λες όταν μάθεις
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Να δεχτώ ότι η συγκεκριμένη ήταν σε κόμικ.Η "ΤΡΟΙΑ" και ο ''ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ",που ήταν βασισμένες?Υποτίθεται στην ιστορία μας,αλλά οι συγκεκριμένες είναι τιγκα στις ανακρίβειες.Αλλά έτσι είναι,ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

Τόσο στην Τροία, όσο και στον Μ.Αλέξανδρο αναφέρεται πεντακάθαρα ότι είναι κινηματογραφικές ιστορίες βασισμένες σε ιστορικά γεγονότα.



We are lions!

Ride Macedonians! Riiiide!!!!

Τίγκα και ο Μπραντ και ο Κόλιν.
 

Anal_Intruder

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0
Moutsos 13 ειπε¨
Βεβαιως!!!!!
Παντως το ελεγε η ψυχη τους στις μαχες!!!! Ειχαν μεγαλα @@@@@

Εμεις τα @@ μας τα χρησιμοποιουμε  μονο για σεξ αντε στην καλυτερη για κανενα τσαμπουκα και λιγα μπουκετα.

Αποστειρωμενη απο αξιες η μοντερνα Ελλαδα.  :helpplea:
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
το αστειο ειναι οτι ολοι γουσταρουμε τους σπαρτιατες που ειναι ηρωες δυνατοι δεν εχουν φοβο στην μαχη ΑΛΛΑ καταδικαζουμε τα καψωνια στον στρατο και τα σκληρα γυμνασια......αν ξεραμε τι τραβαγανε οι σπαρτιατες για να γινουν αυτοι οι μαχητες που ητανε.......
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Ετοιμαστειτε και για τις 'ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ', μεταφορα απ το βιβλιο του Πητερ Πρεσφιλντ. Μετα απ την εισπρακτικη επιτυχια των 300, οι υπευθυνοι για την ταινια βρηκαν επενδυτες για να ξεκινησουν τα γυρισματα. Το 2008 με 2009 θα ειναι στις κινηματογραφικες αιθουσες.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Τα δικαιώματα του βιβλίου τα έχει ο Μάικλ Μαν. Ήταν να το γυρίσει αλλά έτυχε το Miami Vice. Δεν ξέρω αν έχει τα κότσια να κάτσει να σκηνοθετήσει γιατί μιλάμε για υπερπαραγωγή(όπως όλες οι ταινίες του Μαν).

Ελπίζω να τα καταφέρει.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Τα δικαιώματα του βιβλίου τα έχει ο Μάικλ Μαν.

Αν δεν κανω λαθος αυτος δεν εχει γυρισει και τον 'Τελευταιο των Μοϊκανων'???
Παντως επειδη πριν παω να δω τους 300, ξαναδιαβασα αυτο το καταπληκτικο βιβλιο 'Οι Πυλες της Φωτιας', και ετσι δεν πολυ-τρελαθηκα με την ταινια (300).
 

Spartan_King

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
225
Like
0
Πόντοι
1
"Οι Πυλες της Φωτιας" εχουν ξεκινησει σαν project εδω και μια επταετια (χοντρικα) αλλα στην πορεια "παγωσε"...Το θεμα κολλησε σε καποιες "αμερικανιες" που ηθελε να επιβαλλει στην ταινια ο Μαν κατι το οποιο δεν εβρισκε συμφωνο τον Πρεσφιλντ...
Ο συγγραφεας του βιβλιου ,κατα πως απεδειχθη με την σταση του, σεβεται και τιμα τους Λακεδαιμονιους (και την ιστορια γενικοτερα) μη αποδεχομενος τις "πιασαρικες" τακτικες του Hollywood...
Δεν γνωριζω αν μετα την εμπορικη επιτυχια ,που σημειωσε ο Μιλερ, αμφοτεροι θελησαν να βαλουν νερο στο κρασι τους για να βγει τελικα στις οθονες...Ιδωμεν...
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Το 300,θα μοιάζει με Μίκυ Μάους μπροστά στις ''Πύλες''.
Στις Πύλες το consept είναι να παίξουν οι Κλούνει,Μπρους Γουίλλις.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Το 300,θα μοιάζει με Μίκυ Μάους μπροστά στις ''Πύλες''.
Στις Πύλες το consept είναι να παίξουν οι Κλούνει,Μπρους Γουίλλις.
Αντε ρε πουστη μου να δουμε καμια ταινια της προκοπης γιατι το '300' μου φανηκε λιγο!!
 

rainmaker13

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
211
Like
2
Πόντοι
1
Τόσο στην Τροία, όσο και στον Μ.Αλέξανδρο αναφέρεται πεντακάθαρα ότι είναι κινηματογραφικές ιστορίες βασισμένες σε ιστορικά γεγονότα.



We are lions!

Ride Macedonians! Riiiide!!!!

Τίγκα και ο Μπραντ και ο Κόλιν.

Με πάρα πολλές ανακρίβειες που αν αρχίσω να τις απαριθμώ,αύριο θα τελειώσω...
 

Spartan_King

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
225
Like
0
Πόντοι
1
Τόσο στην Τροία, όσο και στον Μ.Αλέξανδρο αναφέρεται πεντακάθαρα ότι είναι κινηματογραφικές ιστορίες βασισμένες σε ιστορικά γεγονότα.



We are lions!

Ride Macedonians! Riiiide!!!!

Τίγκα και ο Μπραντ και ο Κόλιν.

Οι συντελεστες της ταινιας η"Τροια" στους τιτλους τελους δεν αναφερουν οτι ειναι βασισμενη στην "Ιλιαδα"...
Αναφερουν οτι ειναι ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ απο αυτην...Πραγμα που σημαινει οτι "κοβω και ραβω κατα το δοκουν" χωρις κανεις να μπορει να μου πει κατι...Παιχνιδι λεξεων με απωτερο σκοπο την εισπρακτικη επιτυχια...
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Με πάρα πολλές ανακρίβειες που αν αρχίσω να τις απαριθμώ,αύριο θα τελειώσω...

Επιμένω ότι είναι ταινίες όμως.

Πίστεψε με, κανείς κινηματογραφόφιλος δεν θέλει να του απαριθμήσεις τις ανακρίβειες. Είναι το πλέον σπαστικό. Κάτι trekkies έχουν τέτοιες εμμονές.

Και ένα σχολιάκι που διάβασα πιο πάνω. Αμερικανιά ο Μαν? Λίγο σεβασμό ρε παιδιά στον μεγαλύτερο εν ζωή δημιουργό.
 

Spartan_King

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
225
Like
0
Πόντοι
1
Και ένα σχολιάκι που διάβασα πιο πάνω. Αμερικανιά ο Μαν? Λίγο σεβασμό ρε παιδιά στον μεγαλύτερο εν ζωή δημιουργό.

Ας ακυρωσουμε λοιπον την εκφραση "Αμερικανια" και ας πουμε οτι απλα ηθελε να επιβαλλει πραγματα με τα οποια ,προφανως, ο Πρεσφιλντ διαφωνουσε...Ως αποτελεσμα η διαδικασια παραγωγης των "Πυλων της Φωτιας" τελματωσε...
Τωρα την αποψη που εκφραζεις οτι ο Μαν ειναι ο "μεγαλυτερος εν ζωη δημιουργος", την σεβομαι μεν, δεν την ασπαζομαι δε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom