Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
Επειδή το topic έχει ξεφύγει και οι περισσότεροι επιμένουν να αγνοούν οτι ή ταινία είναι μεταφορά του COMIC και όχι αυτόνομη ορίστε το βιβλιαράκι να κρίνετε απο μόνοι σας.Μιλάτε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μεταφόρα όχι μόνο σε λόγια αλλά και πρόσωπα...

Password : tonight we dine in hell
 

Mariosthmk

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
81
Like
1
Πόντοι
0
Σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας καλή ήταν! Ιστορικά είχε του κόσμου τα κενά και τις λάθος προσθήκες.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
όπως κι αν τη δει κανείς, με τίποτα δεν άξιζε τόση βαβούρα...

η ταινία ήταν μια  :jerking: και 1/2 ( :jerking: )
 

Επισκέπτης
Είδα την ταινία και για του λόγου το αληθές την κατέβασα από το internet  Μου χαλάει την αισθητική μου δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιοι στον βωμό της αντιπαράθεσης μεταξύ αμερικανών και άλλων χρησιμοποιούν  τόσο φτηνά την παγκόσμια  Ιστορία 
Σαν Έλληνας Σέβομαι και Μισώ Τους εχθρούς μου ,
Όσο για τους Πέρσες είχα προσωπική επαφή το 1978 στην Αμερική με αρκετούς  και μπορώ να πω ότι ήταν και γαμώ τα άτομα  , εάν και υπήρχε σεβασμός προς τους έλληνες από όλους τους ʼραβες .
Ύπαρχοι στο internet ένα ντοκιμαντέρ  για την μάχη των Θερμοπυλών από το HISTORY CHANNEL  που πραγματικά είναι φοβερό με επιστημονικά στοιχεία animation που αναπαραστά την μάχη , σας το συνιστώ για να δείτε την αληθινή εικόνα της μητέρας των Μαχών.
 

leone72

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
87
Like
1
Πόντοι
0
Είδα την ταινία και για του λόγου το αληθές την κατέβασα από το internet  Μου χαλάει την αισθητική μου δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιοι στον βωμό της αντιπαράθεσης μεταξύ αμερικανών και άλλων χρησιμοποιούν  τόσο φτηνά την παγκόσμια  Ιστορία 
Σαν Έλληνας Σέβομαι και Μισώ Τους εχθρούς μου ,
Όσο για τους Πέρσες είχα προσωπική επαφή το 1978 στην Αμερική με αρκετούς  και μπορώ να πω ότι ήταν και γαμώ τα άτομα  , εάν και υπήρχε σεβασμός προς τους έλληνες από όλους τους ʼραβες .
Ύπαρχοι στο internet ένα ντοκιμαντέρ  για την μάχη των Θερμοπυλών από το HISTORY CHANNEL  που πραγματικά είναι φοβερό με επιστημονικά στοιχεία animation που αναπαραστά την μάχη , σας το συνιστώ για να δείτε την αληθινή εικόνα της μητέρας των Μαχών.

Μηπως ρε συναδελφε εχεις ακριβη τοποθεσια στο internet για να το βρουμε πιο ευκολα?Ευχαριστω!
 

LEFTY2

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2006
Μηνύματα
3.594
Κριτικές
1
Like
126
Πόντοι
16
Σημερα την ειδα μου αρεσε πολυ.
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Χθες διάβασα στο κυριακάτικο Έθνος πως το soundtrack, πουλάει σαν τρελό και είναι για 2η εβδομάδα νούμερο 1 σε πωλήσεις.
Το έχει πάρει κάποιος συναγωνιστής να μας δώσει τα φώτα του?
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
454
Πόντοι
36
Μιλάμε η ανοργασμική κυρία τπτ δεν κατάλαβε...

Τη μεταφορά του κόμικ για να την καταλάβεις πρέπει να διαβάσεις το κόμικ πρώτα. Αυτό όμως για τις "κουλτουριάρες" είναι ψιλά γράμματα...
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Φανερά δεν γουστάρουν και δεν δέχονται ότι η πόπ κουλτούρα μπορεί να είναι δόκιμη κουλτούρα.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Χθες διάβασα στο κυριακάτικο Έθνος πως το soundtrack, πουλάει σαν τρελό και είναι για 2η εβδομάδα νούμερο 1 σε πωλήσεις.
Το έχει πάρει κάποιος συναγωνιστής να μας δώσει τα φώτα του?
Φίλε το έχω εγώ,το κατέβασα από ένα site,όχι μόνο λέει-γαμάτο είναι,αλλά θέλει ηχοσύστημα με α@@@@@ για να απολαύσεις τη μαγεία του..
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας. Δεν περιμένω καμία ταινία να μου δείξει τις πραγματικές πτυχές της ιστορίας. Ένα κόμιξ είναι που το μεταφέρανε επιτυχώς στην μεγάλη οθόνη. 
 

Επισκέπτης
καλα τα λεει αυτη.συμφωνω.ολοι κατηγορησαν την τροια για τις παραποιησεις,περα απο αυτο ομως ηταν πολυ καλα γυρισμενη ταινια και οχι καρτουν.οι 300 ειχαν αρκετες παραποιησεις και κανεις δεν ειπε τιποτα.αν το γυριζαν συμφωνα με το"οι πυλες της φωτιας" θα ηταν πραγματικα φοβερο.
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
[size=12pt]Πώς να καταλάβει κανείς το μένος του ΔΟΛ και του Τεγόπουλου ενάντια στην ταινία; Ήθελαν μήπως να έρθουν σε ευθεία αντιπαράθεση με την κοινή γνώμη και την κοινή λογική και γι' αυτό εξαπέλυσαν τους κριτικούς και τους λοιπούς "σοφολογιώτατους" όπως ο Ξέρξης;!;
Τί συνέπειες έχει η στάση τους, ποιος ωφελείται από το ιερό μένος τους; Και είναι άραγε τόσο χαζοί ώστε να μην το καταλαβαίνουν;!; [/size]
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Δεν γίνεται τέλεια κατανοητό το υπέροχο και φοβερό αυτό ποίημα του Καβάφη χωρίς τον τίτλο του. Διαβάστε λοιπόν σε μια κάποια Εγκυκλοπαίδεια τι έγινε στην Ελλάδα τα επόμενα ΔΕΚΑ χρόνια... και σημειώστε ότι ο Καβάφης επιμένει στον τίτλο, δημοσιεύει και άλλο ποίημα με παρόμοιο τίτλο!

  ΣΤΑ 200 π. Χ.


[size=14pt]"Αλέξανδρος Φιλίππου και οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων-"[/size]           

[size=12pt]Μπορούμε κάλλιστα να φαντασθούμε
πώς θ' αδιαφόρησαν παντάπασι στην Σπάρτη
για την επιγραφήν αυτή. "Πλην Λακεδαιμονίων",
μα φυσικά. Δεν ήσαν οι Σπαρτιάται
για να τους οδηγούν και για να τους προστάζουν
σαν πολυτίμους υπηρέτας. ʼλλωστε
μια πανελλήνια εκστρατεία χωρίς
Σπαρτιάτη βασιλέα γι' αρχηγό
δεν θα τους φαίνονταν πολλής περιωπής.
ʼ βεβαιότατα "πλην Λακεδαιμονίων".

Είναι κι αυτή μια στάσις. Νοιώθεται.

Έτσι, πλην Λακεδαιμονίων στον Γρανικό[sup].[/sup]
και στην Ισσό μετά[sup].[/sup] και στην τελειωτική
την μάχη, όπου εσαρώθη ο φοβερός στρατός
που στ' ʼρβηλα συγκέντρωσαν οι Πέρσαι:
που απ' τ' ʼρβηλα ξεκίνησε για νίκην, κ' εσαρώθη.

Κι απ' την θαυμάσια πανελλήνιαν εκστρατεία,
την νικηφόρα, την περίλαμπρη,
την περιλάλητη, την δοξασμένη
ως άλλη δεν δοξάσθηκε καμιά,
την απαράμιλλη: βγήκαμ' εμείς[sup].[/sup]
ελληνικός καινούριος κόσμος, μέγας.

Εμείς[sup].[/sup] οι Αλεξανδρείς, οι Αντιοχείς,
οι Σελευκείς, κ' οι πολυάριθμοι
επίλοιποι Έλληνες Αιγύπτου και Συρίας,
κ' οι εν Μηδία, κ' οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι.
Με τες εκτεταμένες επικράτειες,
με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών.
Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά
ως μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ως τους Ινδούς.

Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα ![/size]
 

Zedd

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2005
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Παιδιά ωραίος ο σεβασμός της ιστορίας κ.λ.π. εγω προσωπικα ειμαι λάτρης της αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε οτι η ταινία δεν γυρίστηκε για να παμε 10-20 ή 30 νοματέοι (που καθόμαστε στον ελευθερό μας χρόνο και βλέπουμε ιαπωνεζικες δραματικές ταινίες του 1956 και γουστάρουμε) αλλά για τη ΜΑΖΑ του πλανήτη που συρρέει κατά εκατομμύρια να τη δει.
Προσωπικά θα την προτιμούσα και εγω ιστορικά ακριβείς, αλλά αφού: :grin:
- δεν μας δειχνει όλους gay
- δεν ΕΠΙΜΕΝΕΙ οτι ειμαστε ολοι gay
- δεν δίχνει βλακείες του στύλ να πολεμάνε οι Σπαρτιάτες τους Αθηναίους πάνω σε ροζ ελέφαντες που πετούν με τεράστια αφτιά και έχουν σπόνσορες τους Πέρσες.
- δεν δίχνει να νικάνε οι Σπαρτιάτες τους Πέρσες με τη δύναμη της αγάπης (Harry Potter στύλ) τοτε:
Προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου η ταινία, ίσα ίσα που κατα τη διάρκεια της ταινίας ειχα χυσει 3 - 4 φορές απο τη καύλα!(π.χ. 1.Πλαταιές,2.ο Λεωνίδας να πετάει το δορυ ακριβως όπως είναι το αγαλμα του στις Θερμοπούλες, κ.λ.π.)
Όσο για την ιστορική αλήθεια όποιο Αμερικανάκι θυμάται άυριο με ποιούς πολέμησαν οι Έλληνες θα μπει να κατεβασει και το ντοκιμαντέρ του National Geog/ic και θα δει τι πραγματικά έγεινε.
ʼν θέλαμε να είναι ιστορικά ακριβείς , ας το χρηματοδοτούσε η Ελλάδα το έργο και να το κάναμε όπως θέλαμε.
Αφού λοιπόν το γενικό συμπέρασμα της ταινίας είναι πραγματικά ένας ύμνος για την Ελλάδα , να είμαστε ευνόμονες για αυτή τη ταινία, ας μην είμαστε ευεργεντηθέντες αχάριστοι ...  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom