Νέα

Είναι τελικά η βίζιτα η μόνη λύση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giannis939
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 218
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.675
Πόντοι
2.606

wow-thats-so-sad.gif
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Το παρακάτω thread είναι αποτέλεσμα μιας εις βάθος κουβέντας που είχα πριν μερικές μέρες με μία παιδική μου φίλη κατά την οποία μου αποκάλυψε ότι έχει γραφτεί σε ένα site και έχει ξεκινήσει τις βίζιτες. Η συγκεκριμένη κουβέντα με σάστισε τόσο πολύ που πραγματικά όσο και να στύβω το μυαλό μου, άκρη δεν βρισκω. Είπα λοιπόν να το ποστάρω εδώ με την ελπίδα να βρεθεί κάποιος σοφότερος από εμένα να δώσει κάποια βοήθεια.


ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ
1. Την συγκεκριμένη κοπέλα την ξέρω από παιδάκι, για αυτό ακριβώς τον λόγο οι σχέσεις μας ήταν πάντα φιλικές και μόνο. Δεν έχει παιχτεί ποτέ τίποτα ερωτικό και πιθανώς αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αποφάσισε να μου ανοιχτεί.
2. Καθώς έχουμε υπάρξει σε διάφορες κοινές παρέες μέσα στα χρόνια, έχει ακούσει κάποιες σκόρπιες κουβέντες από άτομα που είναι καλύτερο «να μασάνε πάρα να μιλάνε» κατάλαβε ότι είμαι πουτανιάρης αποφάσισε να μου ανοιχτεί:
α. «Για να το βγάλει από μέσα της» και «να μπορεί να συζητάει με κάποιον».
β. Για να έχει μια δικλίδα ασφαλείας σε περίπτωση που της συμβεί κάτι κακό (να υπάρχει κάποιος που να έχει την έξτρα πληροφορία).


ΕΙΣΑΓΩΓΗ
1. Πρόκειται για ένα κορίτσι της διπλανής πόρτας, ένα φυσιολογικό πλάσμα από αυτά που όλοι έχουμε γνωρίσει κατά χιλιάδες στη ζωή μας. Είναι η τελευταία που θα φανταζόσουν ποτέ ότι κάνει βίζιτες. Αν με ρωτάγατε… εγώ θα έβαζα το χέρι μου στην φωτιά!
2. Από όσο την ξέρω όλα μας τα χρόνια δεν είχε ποτέ μπλεξίματα. Ούτε ναρκωτικά, ούτε πολύ ποτό, ούτε τζόγο, ούτε αυτό που λέμε «κακές παρέες», ούτε τίποτα άλλο παράξενο.
3. Επίσης η σεξουαλική της ζωή (όπως υποπτευόμουν και όπως μου επιβεβαίωσε) δεν ήταν ποτέ εξτρίμ και με περίεργα γούστα ή ακόλαστη όρεξη για σεξ.
4. Η κοπέλα έρχεται από μια κανονική και αγαπημένη οικογένεια. Οι δυο τις γονείς είναι ακόμα μαζί και αγαπημένοι. Ο πατέρας της ΔΕΝ πλακώνει την ιδία ή την μάνα της στο ξύλο. ΔΕΝ είναι μπεκρής ή πρεζάκι. ΔΕΝ είναι τζογαδόρος. ΔΕΝ έχει 157 γκόμενες μαζί με την μάνα της (απ’ όσο ξέρουμε τουλάχιστον). Είναι γενικώς μια οικογένεια χωρίς δράματα.
5. Πρόκειται για μια κλασική οικογένεια της εργατικής τάξης. Μεροκαματιάρης πατέρας και μάνα οικιακά και μεγάλωμα παιδιών. Δεν πεινάνε. Αλλά δεν μπορούν να κάνουν και την μεγάλη ζωή. Ούτε έχει η κοπέλα π.χ. να περιμένει να κληρονομήσει το μαγαζί του μπαμπά της.


ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ
Το σκεπτικό της κοπέλας που την οδήγησε σε αυτή την απόφαση είναι αρκετά απλό:
1. «Είμαι 27χρ. απόφοιτη Λυκείου. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι σερβιτόρα ή λατζέρισα για το βασικό μισθό €550. Και δεν μπορώ καν να βρω δουλειά με σταθερό 8ωρο. Κάνω 4ωρα δεξιά και αριστερά. Και αν στο τέλος του μήνα έχω βγάλει €400 το λέω και επιτυχία.»
2. «Τα €400 δεν μου φτάνουν ούτε για τα τσιγάρα και το λογαριασμό του κινητού».
3. «Είμαι 27χρ. μένω ακόμα με τους γονείς μου και δεν έχω κανένα μέλλον αυτή την στιγμή. Κάτι πρέπει να κάνω».
4. «Θα είμαι σερβιτόρα μέχρι τα 50 μου? Έχεις δει πολλές 50χρονες σερβιτόρες?».
5. «Θα μπορούσα να βγω στην γύρα να βρω ένα φραγκάτο γαμπρό. Αλλά από το να με πηδάει κάποιος που δεν γουστάρω για μια ζωή, προτιμώ να με πηδάει κάποιος που δεν γουστάρω για μια ώρα και να φεύγω. Πιο τίμιο μου φαίνεται και πιο βολικό».
6. «Θα μαζέψω κάποια λεφτά και μετά να μπορέσω να φτιάξω την ζωή μου όπως την θέλω».
7. «Μόνο τώρα μπορώ να το κάνω αυτό. Αν φτάσω 40χρ και είμαι ακόμα σερβιτόρα με €550 (στην καλύτερη) τι θα κάνω τότε? Ποιος θέλει μια 40χρ για βίζιτα?»


ΕΠΙΛΟΓΟΣ
1. Πραγματικά παιδιά δεν ήξερα τι να της απαντήσω.
2. Με ρώτησε: «Εσύ μπορείς να μου βρεις μια δουλειά να βγάζω έστω €700-€800 να μπορέσω να ζήσω σαν άνθρωπος?». Δεν μίλησα μόνο την κοίταγα σαν χάνος. Αλλά η ειλικρινής απάντηση είναι: «Όχι. Χωρίς πτυχίο δεν μπορώ».

Καταλήγουμε λοιπόν στα μεγάλα ερωτήματα:

Α. Αν είσαι γυναικά 27χρ χωρίς πτυχίο στην Ελλάδα του 2021 (και ο μπαμπάς σου δεν έχει τις άκρες για να σε «χώσει» κάπου να παίρνεις ένα αξιοπρεπή μισθό), τι μπορείς να κάνεις για να βγάζεις ένα μηνιάτικο που να σου επιτρέπει να ζεις αξιοπρεπώς?

Β. Είναι τελικά η βίζιτα η μόνη λύση σε αυτή την εξίσωση?
Να παει να σπουδασει.
 

socratis969

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2021
Μηνύματα
168
Κριτικές
8
Like
711
Πόντοι
301
Μα αυτο θελω να κανω... να ψαξω να της βρω καποια δουλεια. Και θα ηθελα ιδεες πανω σε αυτο... τι μπορει να κανει δλδ καποιος ανειδηκευτος... που να εχει και ενα αξιοπρεπει μισθο παραλληλα
Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο στην τελική κάνε μία ψαρωτική, πε τη βρήκα δουλειά με 750 ευρώ ενδιαφέρεσαι και αν σου πει ναι θα σου ζητήσω ταπεινά συγνώμη!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μα αυτο θελω να κανω... να ψαξω να της βρω καποια δουλεια. Και θα ηθελα ιδεες πανω σε αυτο... τι μπορει να κανει δλδ καποιος ανειδηκευτος... που να εχει και ενα αξιοπρεπει μισθο παραλληλα
Να παει να εξειδικευθει. 27 χρονων ειναι
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Με δυο λογια
Μια κοπελα, η οποια τωρα εκλεισε τα 27, δεν μπηκε στον κοπο να σπουδασει, ενω ηξερε οτι η οικογενεια της δεν μπορει να την στηριξει επαγγελματικα, εκανε δουλειες του ποδαριου οι οποιες φυσικα δεν αμειβονται καλα, και ΤΩΡΑ θυμηθηκε οτι δεν της φτανουν τα λεφτα ούτε για τα τσιγαρα και το κινητο.
Και λεει μηπως να γινω πουτανα για να τα καταφερω?

Να κοψει το καπνισμα, να κοψει το κινητο και να παει να σπουδασει.
Ελεος με την εγκεφαλικη παραλυση πια.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Κακά τα ψέματα, και πέρα από την πλάκα, και καλά κάνουμε και τα παίρνουμε κάποια πράγματα στη πλάκα, τα πράγματα όμως είναι σοβαρά. Έξω, αν βγεις από την αγορά εργασίας και δεν είσαι σωστά δικτυωμένος εξαιρετικά δύσκολα βρεις εργασία σωστή - ειδικά στην Αθήνα - και ειδικά αν είσαι πάνω απο 35 ετών.

Ας βγάλουμε από την εξίσωση το πουτανιλίκι της φίλης του, που προφανώς θέλει να κάνει γερή μπάζα, και ας σταθούμε γενικά στα εισοδήματα:

Κοιτάξτε ένα εντελώς τυχαίο σκρινσοτ της στιγμής. Όλες οι εργασίες είναι για γέλια- και δεν πέτυχα καλό σκρινσοτ, αν παρακολουθείτε καθημερινά θα φρίξετε. Όσοι λοιπόν είστε σε δουλειές με χιλιαρικούμπα πλας, σχετικά άνετη, όχι να ανασταίνετε τον Ιησού (αν τον ανασταίνατε βέβαια δεν θα μπαίνατε κάν εδώ από τη κούραση αλλά anyway) ΝΑ ΑΝΑΨΕΤΕ ΛΑΜΠΑΔΑ.

Και μην μου πεταχτεί κάποιος από εσάς και μου πει έχω σπουδάσει έχω κάνει έχω δείξει. ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ - ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

Η φίλη βέβαια εδώ δεν έχει καμία σχέση - απλά το αναφέρω πως είναι εξαιρετικά ζόρικη η αγορά εργασίας με πολύ λίγα λεφτά.



1630779158922.png

Αυτό ακριβώς . Δίχως γνωριμίες – δικτύωση – ανθρώπους να σε βοηθήσουν , [ η πολύ τύχη ] και ειδικά πάνω από 35 ετών , δεν παίζει νορμάλ εργασία με την καμία .Και όταν λέω νορμάλ εργασία , εννοώ εργασία , όχι 10ωρα και με μισά η καθόλου ένσημα , και με 450 ευρώ “μισθό” , και εάν τελικά δεν σε φεσώσουν .
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.972
Κριτικές
1
Like
4.770
Πόντοι
456
Μπορεί και να ανοίξει λογαριασμό στο only fans ή να ξεκινήσει webcam.Οι σύγχρονες κοπέλες έχουν πολλές επιλογές.
Άρχοντα μπορείς να σπονσοραρεις τη κοπέλα μέχρι να σταθεί στα πόδια της ?

Τύπε giannis939 πόσο ύψος έχει ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Επιπλεον βλεπω οτι δεν θελει να παντρευτει καποιον που δεν γουσταρει για τα λεφτα (α, αρα μονο πλουσιο που δεν γουσταρει θα επαιρνε, το να παντρευτει ενα παιδι μετριας οικονομικης καταστασης που θα το γουσταρε, για να αγωνισθούν μαζι, δεν παιζει).
Εχουμε λοιπον ενα κοριτσακι, το οποιο δεν ηθελε να κοπιάσει για να σπουδασει, δεν θελει να κανει τον συμβιβασμο να παντρευτει καποιον για να της παρασχει οικονομικη ανεση, δεν θελει να κοψει το τσιγαρο και το κινητο, δεν θελει εστω και τωρα να αποκτησει καποια εφοδια. Αλλά θελει, με ΜΗΔΕΝ εφοδια, να βρει καποια δουλεια που θα της αποδιδει αρκετο εισοδημα και να μην χαλασει και τις συνηθειες της.
Το μονο που της φαινεται φυσιολογικο και ευκολο, ειναι να πουτανοποιηθεί.
Καλη τυχη.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Με δυο λογια
Μια κοπελα, η οποια τωρα εκλεισε τα 27, δεν μπηκε στον κοπο να σπουδασει, ενω ηξερε οτι η οικογενεια της δεν μπορει να την στηριξει επαγγελματικα, εκανε δουλειες του ποδαριου οι οποιες φυσικα δεν αμειβονται καλα, και ΤΩΡΑ θυμηθηκε οτι δεν της φτανουν τα λεφτα ούτε για τα τσιγαρα και το κινητο.
Και λεει μηπως να γινω πουτανα για να τα καταφερω?

Να κοψει το καπνισμα, να κοψει το κινητο και να παει να σπουδασει.
Ελεος με την εγκεφαλικη παραλυση πια.
Νομίζω, συγχωρέστε με για το ύφος, η εστίαση του νηματοθέτη είναι λανθασμένη. Μάλλον ΔΕΝ την ενδιαφέρει να "σπουδάσει". Θέλει το πουταναλίκι. (Και μεταξύ μας όπως είναι η αγορά εργασίας αλλά και ο χαρακτήρας της την "ψιλοκαταλαβαίνω", λόγω τιμής, όσο και αν σας ακούγεται περίεργο και λανθασμένο αυτό που υπονοώ.

Θα μπορούσα να κάνω γιγαντιαία ανάλυση εδώ μέσα, με bullets, με γραφήματα και με ό,τι θέλετε - απλά δεν νομίζω να αξίζει. Μιλάω για την Ελλάδα πάντα, και για την ελληνική αγορά εργασίας πάντα.

Φυσικά σε αυτήν την ηλικία, στα 27, έχεις πολλά περιθώρια -

Υ.Γ λίγο αστείο και πικρό μαζί: Εγώ, στα 38 μου πχ σκέφτομαι μάλλον να παραθέσω τα skills μου μαζί με ένα βιογραφικό εδώ σε νήμα δικό μου και να ζητώ την "βοήθεια" των μελών γιατί πιστεύω στην δύναμη της κοινότητας. Και μιλάω σοβαρά. Βασικά πάντα σοβαρά μιλάω ακόμα και όταν δεν το κάνω σε τέτοιο τόνο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εν τω μεταξυ, μεχρι και στο Δημοσιο μπορει να μπει, τοσοι διαγωνισμοι υπαρχουν χωρις να απαιτειται καν πτυχιο για καποιες ειδικοτητες.
Αλλά βαριεται ακομη και να ψαξει μού φαινεται.
¨Βρες μου δουλεια" ειπε στον αλλον, Ελεος.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Εν τω μεταξυ, μεχρι και στο Δημοσιο μπορει να μπει, τοσοι διαγωνισμοι υπαρχουν χωρις να απαιτειται καν πτυχιο για καποιες ειδικοτητες.
Αλλά βαριεται ακομη και να ψαξει μού φαινεται.
¨Βρες μου δουλεια" ειπε στον αλλον, Ελεος.
Δεν θέλει. Εκεί σταματάει η κουβέντα. Νομίζω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom