Νέα

Τί κάνατε / θα κάνετε με το ακαθάριστο οικόπεδο και τη σχετική δήλωση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 335
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.013
Like
72.022
Πόντοι
12.756
Να μας πει λίγο και πού την έκανε.
Γιατί εμένα τύπε μου φαίνεται ότι την έκανε σε κανένα στοιχηματικό σάιτ ή στην πλατφόρμα για το επίδομα θέρμανσης :grin::D::grin:
δεν νομιζω :tooth:
δεν είναι τέτοιος τύπος ..

Το εξοργιστικό είναι οτι η μούφα καταγγελίες δεν εχουν καμία ποινη

Γνωστού όντος του πόση τοξικότητα δημιουργεί η αίσθηση της μέσω του διαδικτύου εξασφαλισμένης ανωνυμίας, ο μέγας κίνδυνος είναι οι ανώνυμες καταγγελίες των σύγχρονων μιμητών του Αρτέμη Μάτσα και του Δήμου Σταρένιου, που απαραδέκτως προβλέπονται στη σχετική πλατφόρμα, να λειτουργήσουν όχι ως μοχλός πίεσης προς αδιάφορους ιδιοκτήτες να καθαρίσουν τα οικόπεδα τους, αλλά να προκαλέσουν βροχή ασύστατων και εμπαθών καταγγελιών από γείτονες, συγγενείς, αντιδίκους κλπ, που τελικώς θα εμπλέξουν σε περιπέτειες ανύποπτους ιδιοκτήτες, θα ανοίξουν μιά τεράστια κοινωνική πληγή, και θα επιβαρύνουν το έργο των Δήμων και της Πυροσβεστικής, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ουδεμία ποινή ή κύρωση προβλέπεται από την ανωτέρω απόφαση για τους “ψηφιακούς” καταδότες που θα προχωρήσουν σε τέτοιες αβάσιμες καταγγελίες, σε αντίθεση με τους ιδιοκτήτες για τους οποίους προβλέπονται βαρύτατες συνέπειες σε περίπτωση ψευδούς δήλωσης στο Μητρώο…
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.927
Κριτικές
5
Like
7.996
Πόντοι
2.306
Εξακολουθώ να μην τα πιστεύω αυτά, διότι ως τώρα μας είχαν πει ακριβώς το αντίθετο:
Πληρώνεις - καταγγέλεις - ελέγχουν - στα επιστρέφουν.
Αν η καταγγελία είναι ανυπόστατη, στα κρατάνε.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
@Anemodoura , είσαι εκτός θέματος.
Αυτό που έβαλες είναι για αυθαίρετα κτίσματα .
Εχεις δικιο δεν το πρόσεξα αλλα ισχύει το ιδιο, κάνεις καταγγελία, πληρώνεις το παράβολο και μολις ελεγχθεί το οικόπεδο παίρνεις τα λεφτα πισω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
Παιδια οχι 300, ουτε 3Ε δεν δινω. Πιστευω ειναι αλλος ενας τροπος για να μαζεψουν λεφτα οι διαφορες κρατικες υπηρεσιες. Τους δειχνω φοτογραφιες, τους δινω διευθυνση του ακαθαριστου οικοπεδου, τους επισημαινω οτι υπαρχει κυνδινος πυρκαιας. Θα τους πληρωσω κι ολας να κανουν την δουλεια τους? Και ψεματα ναναι η καταγγελια πρεπει να στειλλουν εναν υπαλληλο να ελενξει. Αν καταγγελω ψεματα να μου κανει μυνηση ο δημος, αφου αναφερω το ονομα μου. Εδω δεν περνανε να καθαρισουν τις βουλομενες σχαρες απο τα φρεατεια. Θα το κανουν μαλλον αφου πλημιρισουμε κι εχουμε και καποιο ατυχημα. Αραγε αν στειλω τις φωτο στον ΣΚΑΙ που νοιαζεται για το περιβαλλον, θα τους ριξει καμια κλωτσια στα πισινα? Α ρε Τριανταφιλοπουλος που τους χρειαζεται.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.039
Κριτικές
191
Like
51.663
Πόντοι
41.443
Συγγνώμη που σε αμφισβητώ, αλλά για καταγγελία μέσω του Ακαθάριστα Οικόπεδα είχαν πει ότι απαιτείται παράβολο 300€, κάτι που αποκλείει και τις ανώνυμες καταγγελίες.
δεν απαιτειται κανενα παραβολο.
εκανα κι εγω καταγγελια μεσω του gov μετα απο ταυτοποιηση των στοιχειων μου.
ανεβασα φωτογραφιες,συμπληρωσα το κειμενο και δεν ξερω αν αποθηκευτηκε και στη θυριδα μου,δεν κοιταξα.



αυτο που κερδισα ηταν,οτι μετα απο μια βδομαδα πηγε ο δημος με μπουλντοζα και καθαρισε τη δασικη εκταση με χαμηλη βλαστηση πισω απο το σπιτι μου σε αποσταση 30-40 μετρα απο την μαντρα μου και σε μηκος το δικο μου και τεσσερα σπιτια στους διπλανους γειτονες. γυαλι το κανανε. δεν υπαρχει ουτε χορταρακι.
το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι ολα αυτα που καθαρισαν τα αφησαν 50 μετρα πιο μακρια,χωρις μεχρι σημερα να τα παρουν.:confused:
δεν ξερω αργοτερα τι θα γινει. ισως αν παω να τους ζαλισω τα αρχιδια,να πανε και να τα παρουν.
προστιμο δεν ξερω αν εβαλαν στο γειτονικο ιδιοκτητη του οικοπεδου που αφορουσε η καταγγελια,ουτε μπηκαν μεσα να το καθαρισουν οπως υποχρεουνται,αφου ειναι ξεφραγο.

στην πλατφορμα του οικειου δημου,που ειχα κανει κι εκει καταγγελια,πριν κανω στο gov,με ειχαν παρει τηλεφωνο μετα απο τρεις μερες και μου δηλωσαν αναρμοδιοι να το καθαρισουν και να επιβαλλουν προστιμο,επειδη λεει δεν ηταν υδροδοτουμενο και δεν γνωριζαν τον ιδιοκτητη,πραγμα που δεν αληθευει γιατι πριν χρονια ο ιδιος δημος μας ειχε στειλει ειδοποιησεις να παμε ολοι να κανουμε δηλωση ιδιοκτησιας.

τελικα η δουλεια εστω και η μιση εγινε.
παρακατω τι θα γινει θα δειξει.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
δεν απαιτειται κανενα παραβολο.
εκανα κι εγω καταγγελια μεσω του gov μετα απο ταυτοποιηση των στοιχειων μου.
ανεβασα φωτογραφιες,συμπληρωσα το κειμενο και δεν ξερω αν αποθηκευτηκε και στη θυριδα μου,δεν κοιταξα.



αυτο που κερδισα ηταν,οτι μετα απο μια βδομαδα πηγε ο δημος με μπουλντοζα και καθαρισε τη δασικη εκταση με χαμηλη βλαστηση πισω απο το σπιτι μου σε αποσταση 30-40 μετρα απο την μαντρα μου και σε μηκος το δικο μου και τεσσερα σπιτια στους διπλανους γειτονες. γυαλι το κανανε. δεν υπαρχει ουτε χορταρακι.
το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι ολα αυτα που καθαρισαν τα αφησαν 50 μετρα πιο μακρια,χωρις μεχρι σημερα να τα παρουν.:confused:
δεν ξερω αργοτερα τι θα γινει. ισως αν παω να τους ζαλισω τα αρχιδια,να πανε και να τα παρουν.
προστιμο δεν ξερω αν εβαλαν στο γειτονικο ιδιοκτητη του οικοπεδου που αφορουσε η καταγγελια,ουτε μπηκαν μεσα να το καθαρισουν οπως υποχρεουνται,αφου ειναι ξεφραγο.

στην πλατφορμα του οικειου δημου,που ειχα κανει κι εκει καταγγελια,πριν κανω στο gov,με ειχαν παρει τηλεφωνο μετα απο τρεις μερες και μου δηλωσαν αναρμοδιοι να το καθαρισουν και να επιβαλλουν προστιμο,επειδη λεει δεν ηταν υδροδοτουμενο και δεν γνωριζαν τον ιδιοκτητη,πραγμα που δεν αληθευει γιατι πριν χρονια ο ιδιος δημος μας ειχε στειλει ειδοποιησεις να παμε ολοι να κανουμε δηλωση ιδιοκτησιας.

τελικα η δουλεια εστω και η μιση εγινε.
παρακατω τι θα γινει θα δειξει.
Πρόστιμο δεν ξερω αν θα φαει αλλα νομίζω θα πληρώσει τα έξοδα καθαρισμού.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.013
Like
72.022
Πόντοι
12.756
Και τελικά κανένα παράβολο ..
Ααα ρε πουτανα Ελλαδα με τις παπατζες σου
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Τύπε πες μου το Δήμο που ρώτησες κ είπε ναι κύριε βγάλτε τα να τα πάρουμε.

Απαγορεύεται να αφήνεις στο δρόμο τα κλαδέματα, τα μπάζα και ότι άλλο φαντάζεται ο καθένας.. αν πάρεις τηλεφωνακι τη δημοτική αστυνομία έρχεται κ βεβαιώνει το πρόστιμο. Είναι παρανομία.. δεν είναι δουλειά του Δήμου να μαζεύει τα παραπάνω. Άσχετα αν αναγκάζεται να το κάνει για να μην είναι οι πόλεις σαν χωματερές για τον κάθε εξυπνακια που τα παρατάει να τα μαζέψει ο Δήμος
Κηφισιά, Ορχομενός.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Τύπε εδώ λέμε ψεματακια για το μέγεθος.. μερικοί βέβαια το έχουν πάει παραπέρα

Δώσε τηλέφωνο που επικοινωνησες
Και στις δύο περιπτώσεις είχα στείλει mail αναφέροντας τον σχετικό νόμο και ρωτώντας που μπορώ να τα πετάξω και επιπλέον που υπάρχουν καφέ κάδοι. Και οι δύο με πήραν τηλέφωνο για να έρθουν να τα πάρουν. Έχουν περάσει 2 μήνες και δεν μπορώ να βρω τις κλείσεις.

Παρεμπιπτόντως, συμπτωματικά τον έχω και μεγάλο.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Και στις δύο περιπτώσεις είχα στείλει mail αναφέροντας τον σχετικό νόμο και ρωτώντας που μπορώ να τα πετάξω και επιπλέον που υπάρχουν καφέ κάδοι. Και οι δύο με πήραν τηλέφωνο για να έρθουν να τα πάρουν. Έχουν περάσει 2 μήνες και δεν μπορώ να βρω τις κλείσεις.

Παρεμπιπτόντως, συμπτωματικά τον έχω και μεγάλο.
Σιγά το πράμα ρε τύπε... Κι εγώ μεγάλο τον έχω...
Η μαλακία είναι ότι δεν βρίσκω το μέιλ με κάτι φωτογραφίες του να στο αποδείξω.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Σιγά το πράμα ρε τύπε... Κι εγώ μεγάλο τον έχω...
Η μαλακία είναι ότι δεν βρίσκω το μέιλ με κάτι φωτογραφίες του να στο αποδείξω.
Γιατί να μου τον δείξεις ρε τύπε; Αν θες να δείξεις κάτι οπωσδηποτε, βάλε φωτο από το οικόπεδό σου καθώς και τιμούλα. Εάν είναι καλή, πληρώνω μετρητοίς άμεσα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Γιατί να μου τον δείξεις ρε τύπε; Αν θες να δείξεις κάτι οπωσδηποτε, βάλε φωτο από το οικόπεδό σου καθώς και τιμούλα. Εάν είναι καλή, πληρώνω μετρητοίς άμεσα.
Τύπε...
Κάτι νόμους επικαλέστηκες.. το νόμο που απαγορεύει τα μετρητά στις αγοραπωλησίες τον ξέχασες;
Όπου σε βολεύει νομοταγείς;

Βέβαια θα μου πεις με το σταυρό στο χέρι μόνο η εκκλησία έκανε λεφτά...
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Σιγά το πράμα ρε τύπε... Κι εγώ μεγάλο τον έχω...
Η μαλακία είναι ότι δεν βρίσκω το μέιλ με κάτι φωτογραφίες του να στο αποδείξω.
Γιατί να μου τον δείξεις ρε τύπε; Αν θες να δείξεις κάτι οπουδήποτε, βάλε φωτο από το οικόπεδό σου καθώς και τιμούλα. Εάν είναι καλή , πληρώνω μετρητοίς άμεσα.
Τύπε...
Κάτι νόμους επικαλέστηκες.. το νόμο που απαγορεύει τα μετρητά στις αγοραπωλησίες τον ξέχασες;
Όπου σε βολεύει νομοταγείς;

Βέβαια θα μου πεις με το σταυρό στο χέρι μόνο η εκκλησία έκανε λεφτά...
Ρε τύπε εννοώ ότι δεν είναι από δάνειο, ότι τα έχω άμεσα. Πάμε τώρα στο θέμα, ακίνητο σε ενδιαφέρουσα τιμούλα υπάρχει ή τσάμπα η κουβέντα;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Γιατί να μου τον δείξεις ρε τύπε; Αν θες να δείξεις κάτι οπουδήποτε, βάλε φωτο από το οικόπεδό σου καθώς και τιμούλα. Εάν είναι καλή , πληρώνω μετρητοίς άμεσα.

Ρε τύπε εννοώ ότι δεν είναι από δάνειο, ότι τα έχω άμεσα. Πάμε τώρα στο θέμα, ακίνητο σε ενδιαφέρουσα τιμούλα υπάρχει ή τσάμπα η κουβέντα;
Τύπε μου δυστυχώς έχουμε χούι στην οικογένεια.. βγάζουμε καντιλες με τις πωλήσεις...

Θεωρώ βέβαια ότι οι τιμές είναι σε αρκετά υψηλά επίπεδα και μερικές πωλήσεις στην κατάλληλη τιμή δεν θα ήταν άσχημες..
Ο πατέρας μου βέβαια ούτε να το ακούσει.. οπότε επειδή δεν θέλω να τον στείλω στον τάφο, δεν πρόκειται να κάνω κάποια κίνηση ακόμα και με αυτά που έχω ήδη στο όνομα μου....
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.667
Κριτικές
1
Like
6.740
Πόντοι
1.056
Τελικα Κυριακη εγινε η καταγγελια,δευτερα ηρθε ο κοινοταρχης να επιθεωρησει το οικοπεδο,τριτη με πηραν τηλεφωνο κ Τεταρτη το οικοπεδο ηταν γυαλι.

Απλως και μονο μεσω του gov ουτε παραβολα ουτε μαλακιες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom