Νέα

Πόσους υπολογιστές/laptops έχετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ντουνταράς
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σε λειτουργία προφανώς...

  • Κανένα(ν), είμαι μπατίρης...

    Ψήφοι: 2 3,6%
  • Ένα(ν) και με το ζόρι...

    Ψήφοι: 10 17,9%
  • Δύο

    Ψήφοι: 20 35,7%
  • 3

    Ψήφοι: 6 10,7%
  • 4...

    Ψήφοι: 10 17,9%
  • 5+, έχω ολόκληρο δίκτυο!

    Ψήφοι: 8 14,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    56
  • Η ψηφοφορία θα κλείσει: .

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.161
Like
34.431
Πόντοι
9.931
Είσαι ψεύτης, αφού μένεις στα παγκάκια και σιτίζεσαι από τα συσίτια των άλλων ανθρώπων (σαν κι εκείνον το συριζαίο μάγειρα που τα έτρωγε στα μουνέτα & τα φρουτάκια) πώς λες ότι έχεις υπολογιστή; :think::confused:
Όταν έβαλα την ψηφοφορία (για το μηδέν) πίστευα ότι σίγουρα θα την επιλέξεις.

Εδώ με τον Turbo-X μόνο που η μπατταρία του έχει κλατάρει, τέσπα τον βάζω για να φορτίσει το κινητό στην ανάγκη αν υπάρξουν προβλήματα του Toshiba κρατάει 70 λεπτά (πεσμένη κι αυτή) αλλά των Lenovo & Hewlett Packard μαζί ξεπερνούν τις 7 ώρες!
Ελπίζω να χτυπήσω ένα - έστω μεταχειρισμένο με 200-300Ε - τις γιορτές ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δυστυχώς το χειμώνα στην επαρχία έχουμε αρκετά προβλήματα με την ηλεκτροδότηση (κι όχι μόνο).
Ωραια εισαι εκει ρε τυπε, που ειναι αυτο αν επιτρέπεται; Μακάρι να μπορούσα να φυγω απο την κωλο-Αθηνα.
 
OP
OP
Ντουνταράς

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.434
Κριτικές
11
Like
4.729
Πόντοι
746
Ωραια εισαι εκει ρε τυπε, που ειναι αυτο αν επιτρέπεται;
Λίγο παραπάνω από τα Αρφαρά/Μελιγαλά με τους γυφταρέους :confused:
Αν έμενα Αλμικαταράτε, τότε δεν θα είχα κανονίσει ραντεβού θανάτου σεξουαλικής με τη @Lady Alexia:think: :smitten:
Μακάρι να μπορούσα να φυγω απο την κωλο-Αθηνα.
Ρίχνε κανένα δελτίο από αυτά που ανεβάζω απέναντι => κογιότs Στοίχημα => σελίδα 5382
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.161
Like
34.431
Πόντοι
9.931

Slavrlfucker

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
246
Like
429
Πόντοι
21
Για δουλειά MacBook pro.
Για games/λοιπές δουλειές desktop Amd.
Για χαβαλε στο σαλόνι laptop dell.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
682
Like
1.540
Πόντοι
206
Ενα σταθερο και ενα λαπτοπ. το σταθερο δουλευει και ως σερβερ το λαπτοπ πολύ σπανια ως εφεδρικο αν το σταθερο παθει κάτι για να σηκώσω γρηγορα σερβερ. εννοείται και τα 2 με debian.
 
OP
OP
Ντουνταράς

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.434
Κριτικές
11
Like
4.729
Πόντοι
746

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    167,7 KB · Εμφανίσεις: 5
  • 2.jpg
    2.jpg
    215,7 KB · Εμφανίσεις: 6

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.922
Like
10.035
Πόντοι
2.606
1 tablet samsung και 2 laptop: ένα Sony του 2012 με i7, ακόμη πάει καλά αλλά ... το πάρκαρα στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς για ένα Dell με i9, 32gb. Δυνατό.
Desktop όχι εδώ και καιρό.

Θα ακολουθήσει σύντομα σύστημα Nas.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.256
Κριτικές
2
Like
2.034
Πόντοι
216
Λοιπόν... έχουμε και λέμε...
Αρχικά τα πρακτικά λειτουργικά κομμάτια.
Ένα σχεδόν αρχαίο πλέον laptop, τότε πανάκριβο κομμάτι, ΗΡ. Πλέον μπορεί να αποδώσει μονάχα σαν γραφομηχανή πολυτελείας, τρέχει ΧΡ, και δεν παίζει να μπω καν στον κόπο να του φορέσω 7, πόσο μάλλον 10.
Ένα ελαφρώς καλύτερο SFF Desktop της Dell, με δεύτερης γενιάς i5, και 8 giga DDR3, windows 7 και μια βασική 1030 για να μην τρώει πόρους το onboard κύκλωμα γραφικών... τρέχει κυρίως σαν media player πολυτελείας, άντε και για πολύ βασικό σερφάρισμα. Αλλά, ακόμα στέκει όσο καλά χρειάζεται, για το ρόλο του.
Ένα all in one, και πάλι της Dell, με τρίτης γενιάς i5, 8 giga DDR3 και πάλι, για βασικό σύστημα καθημερινής χρήσης. Internet, βασικές εργασίες και λίγο chat, όποτε βρίσκω όρεξη. Windows 10
Το "δυνατό" μηχάνημα, το πολυεργαλείο, για 3D modelling, gaming, video editing, και soft synth suite. Ryzen Pro 5650G, 32 Giga DDR4, και, το αδύνατο σημείο, μία 1050 ti, η οποία αντικατέστησε την 2060 που είχα αρχικά πάνω και κάηκε σε μια διακοπή ρεύματος
Και, τώρα, τα "μουσειακά", που, αν και τυπικά δεν έχουν πεθάνει, είναι ανίκανα να τρέξουν ακόμα και τα βασικά...
Ένα κυριολεκτικά αρχαίο desktop μηχάνημα, πάνω απο 40 χρονών, Compaq, με intel 80386 επεξεργαστή, και 2 Megabyte Μνήμης... ούτε που θυμάμαι αν ήταν SDRAM η παλαιότερης γενιάς. Με αυτό το γομάρι μεγάλωσα λέμε.
Ένα ΙΒΜ Thinkpad, δεν θυμάμαι καν το μοντέλο, που μου το είχαν κάνει δώρο... τρέχει windows 98, και έχει ακόμα floppy disk σαν το βασικό του removable media drive.
Και, τέλος, η χειρότερη, μακράν, αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου. Κάπου στο 2010, ήθελα ένα μικρό φορητό εργαλείο. Όχι tablet, αλλά όχι και τα ογκώδη, της εποχής laptop/notebooks που υπήρχαν στην αγορά, και έτσι πήρα ένα netbook... HP. Με ένα στεγνό gigabyte DDR2, ένα intel διπύρηνο επεξεργαστή, που ήταν στην ουσία ένας celeron με, αν είναι ποτέ εφικτό, χειρότερες επιδόσεις. Ο ορισμός της κακής αγοράς. Δυσκολευόταν ακόμα και να ανοίξει το word. Youtube, web surfing και οτιδήποτε πιο βαρύ απο την πασιέντζα απλά έκανε το μηχάνημα να σέρνεται στα όρια του ολικού κρασαρίσματος. Το παρόπλισα πριν κλείσει δωδεκάμηνο, και, αν και ποσπάθησα να του βρω ένα ρόλο, ήταν αδύνατον. Ούτε καν για ψηφιακό σημειωματάριο δεν τράβαγε.
 

j 1973

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
166
Like
258
Πόντοι
21
Έναν hp omen 17 ίντσες με i7 12 γενιάς και κάρτα 3070ti του 22 μοντέλο για όλες τις εργασίες και διασκέδαση σαν desktop replacement
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.931
Πόντοι
216
Τέσσερεις επιτραπέζιους παλιάς τεχνολογίας.Δηλαδή φοράνε κεντρικό επεξεργαστή από κορ δύο κουάντ 6600 έως και γιωτα πέντε 2400.O πιο "καινούργιος" είναι ένας γιώτα τρία 3225.
Eπίσης έχω και τέσσερα τάμπλετ δεκαετίας Λενόβο και ένα καινούργιο Tεκλαστ που το αγόρασα πριν από τρεις μήνες...
Ούτως ή άλλως ένα απλό σερφάρισμα κάνω με διάβασμα,ΜΚΔ,ποντκαστ και (δωρεάν) τσόντες online...
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.931
Πόντοι
216
Ελα ρε τυπε!! Εμενα ο πατέρας μου ειναι απο την Σκάλα και η μανα μου απο τα Τσουκαλαιικα!
Σκάλα Λακωνίας που η νεολαία "έβγαινε" (καλοκαίρι-μέσα δεκαετίας '90) σε ένα μαγαζί με φοίνικες,συντριβάνι και κάτω ψιλό χαλίκι με μπόλικα τραπέζια φερ-φορζέ!
Δυστυχώς έχει κλείσει και δεν θυμάμαι το όνομα του...!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom