Νέα

Ποιά ήταν τα καλύτερα σας χρόνια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Gang
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 435
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
Αμα δω ότι είναι τέτοιος φεύγω, γενικά άμα βλεπω ότι κάτι δε πάει καλά στη ζωή μου σκέφτομαι τις εναλλακτικές
Κοίτα , αν δεν βρεις κάτι πιο καλό ξεκινα με έναν τέτοιον και αν βρεις κάτι καλύτερο φύγε ...
Είναι καλό να έχεις έστω μικρή ποικιλία αφεντικών.Αν είσαι όλη σου την ζωή σε μια δουλειά είναι καλό με την έννοια της σταθερότητας αλλά δεν έχεις εμπειρίες και δεν μπορείς να εκτιμήσεις τι προσφέρει το αφεντικό αυτό γιατί δεν υπάρχει σύγκριση με άλλους.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Αν πήγαινα εξωτερικό μόνο ΗΠΑ θα πήγαινα
Καθόλου εύκολο.

Είτε πρέπει να είσαι guru/brainy επιπέδου Stanford, είτε να παντρευτείς πρώτα καμιά Αμερικάνα.

Με άψογα Γερμανικά/Αγγλικά στην Ευρώπη, γαμάς και δέρνεις.

Ελβετία, Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία κ.ο.κ.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
Τύπε, ξεκινάς λάθος.

Μόνο στο κωλο-δημόσιο υπάρχει πλαφόν.

Πέρα λοιπόν από αυτό το γνωστό φρικώδες περιβάλλον των τσάτσων και των συνδικαλιστών, εσύ μπορείς να δημιουργήσεις σιγά-σιγά το όνομά σου στην αγορά και να το πουλάς πολύ ακριβά.

Έχω κι ένα tip για σένα:

Όλοι προσπερνούν το θέμα της γλώσσας. Μάθε και Γερμανικά πέρα από Αγγλικά και ανοίγεις τα φτερά σου σε όλη την Ευρώπη.
Τσατσιλικι υπάρχει και στον ιδ.τομεα .Ίσα ίσα που τώρα με το ΑΣΕΠ υπάρχει αδιάβλητη πρόσληψη και όποιος δει ότι αδικείται με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να το αναφέρει.Τιποτα αδιάβλητο δεν υπάρχει στον ιδ.τομεα...
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Καθόλου εύκολο.

Είτε πρέπει να είσαι guru/brainy επιπέδου Stanford, είτε να παντρευτείς πρώτα καμιά Αμερικάνα.

Με άψογα Γερμανικά/Αγγλικά στην Ευρώπη, γαμάς και δέρνεις.

Ελβετία, Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία κ.ο.κ.
Α δε το ήξερα ότι στις ΗΠΑ πρέπει να είσαι τόσο υψηλού επιπέδου, και έλεγα θα με βοηθούσε ο θείος που είναι δικηγόρος για τέτοια θέματα στο Σικάγο, αλλά δεν με πειράζει όμως εγώ θα ήθελα να μείνω Ελλάδα, γιατί να μην βρω κάτι καλό και να κάνω μια ήσυχη ζωή στο τόπο μου, ήσυχη εννοώ μετά τα 35-40, γενικά μια καλή ζωή
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Τσατσιλικι υπάρχει και στον ιδ.τομεα .Ίσα ίσα που τώρα με το ΑΣΕΠ υπάρχει αδιάβλητη πρόσληψη και όποιος δει ότι αδικείται με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να το αναφέρει.Τιποτα αδιάβλητο δεν υπάρχει στον ιδ.τομεα...
:think:

Γιατί μπερδεύεσαι;

Για τα λεφτά μίλησα και για το περιβάλλον.

Δε μιλάμε για τη διαφάνεια της διαδικασίας για την μία ή την άλλη περίπτωση. Το ΑΣΕΠ άλλωστε υπάρχει από το '93.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Τσατσιλικι υπάρχει και στον ιδ.τομεα .Ίσα ίσα που τώρα με το ΑΣΕΠ υπάρχει αδιάβλητη πρόσληψη και όποιος δει ότι αδικείται με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να το αναφέρει.Τιποτα αδιάβλητο δεν υπάρχει στον ιδ.τομεα...
Μάλλον εννοούσε αυτό που είπα εγώ πριν, να ξεκινήσω λίγο στο δημόσιο για μια σταθερότητα και παράλληλα να κάνω και κάποιο πρότζεκτ ας πούμε να προωθήσω τον εαυτό μου
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
:think:

Γιατί μπερδεύεσαι;

Για τα λεφτά μίλησα και για το περιβάλλον.

Δε μιλάμε για τη διαφάνεια της διαδικασίας για την μία ή την άλλη περίπτωση. Το ΑΣΕΠ άλλωστε υπάρχει από το '93.
Αναφέρθηκα και εγώ στο περιβάλλον.Ειδικα σε μεσαία/ μεγάλη εταιρεία υπάρχει ανταγωνισμός και ο ανταγωνισμός μπορεί να οδηγήσει και στο τσατσιλικι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
Μάλλον εννοούσε αυτό που είπα εγώ πριν, να ξεκινήσω λίγο στο δημόσιο για μια σταθερότητα και παράλληλα να κάνω και κάποιο πρότζεκτ ας πούμε να προωθήσω τον εαυτό μου
Μόνο σε περιπτώσεις καλλιτεχνών ίσως μπορεί να γίνει αυτο και με την προ'υ'ποθεση ότι δεν θα φαίνεται το όνομα σου γιατί δεν επιτρέπεται δεύτερη εργασία στο Δημόσιο εκτός αν υπάρχει σχετική απόφαση.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Μόνο σε περιπτώσεις καλλιτεχνών ίσως μπορεί να γίνει αυτο και με την προ'υ'ποθεση ότι δεν θα φαίνεται το όνομα σου γιατί δεν επιτρέπεται δεύτερη εργασία στο Δημόσιο εκτός αν υπάρχει σχετική απόφαση.
Εγώ μιλούσα να κάνω μόνος μου ένα πρότζεκτ και να το προωθήσω
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Αναφέρθηκα και εγώ στο περιβάλλον.Ειδικα σε μεσαία/ μεγάλη εταιρεία υπάρχει ανταγωνισμός και ο ανταγωνισμός μπορεί να οδηγήσει και στο τσατσιλικι.
55 είμαι και τα έχω ζήσει όλα στο πετσί μου.

Τρελό τσατσιλίκι υπάρχει, συγγενολόι κ.ο.κ. είτε μιλάμε για μικρή είτε για μεγάλη επιχείρηση.

Γι΄αυτό πρότεινα ο νέοπας να μην ασχοληθεί καθόλου με το Γιουνανιστάν.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
55 είμαι και τα έχω ζήσει όλα στο πετσί μου.

Τρελό τσατσιλίκι υπάρχει, συγγενολόι κ.ο.κ. είτε μιλάμε για μικρή είτε για μεγάλη επιχείρηση.

Γι΄αυτό πρότεινα ο νέοπας να μην ασχοληθεί καθόλου με το Γιουνανιστάν.
Ε δε θέλω να φύγω κατευθείαν όμως, ας μείνω πρώτα Ελλάδα κάποια χρόνια και βλέπουμε
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
Εγώ μιλούσα να κάνω μόνος μου ένα πρότζεκτ και να το προωθήσω
Ξεκινά το αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει η περίπτωση να χρειαστεί να παραιτηθείς απο το Δημόσιο αν δεν εγκριθεί η παράλληλη απασχόληση σου π.χ.σε κάποια εφαρμογή.Στο κάτω κάτω αν πάει καλά δεν θα έχεις ανάγκη τον μικρό μισθό του Δημοσίου.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.381
Κριτικές
62
Like
45.071
Πόντοι
9.297
Ε δε θέλω να φύγω κατευθείαν όμως, ας μείνω πρώτα Ελλάδα κάποια χρόνια και βλέπουμε
Αν πάει στο Αμέρικα και καταντήσει να είναι όλη την μέρα στην δουλειά και μετά αγκαλιά με έναν Η /Υ αυτό θα θεωρείται επιτυχημένη ζωή;Θα μας βλέπει στο bou.και θα λέει:"Τι μαλακια έκανα και έφυγα;".
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η χρονια που για πρωτη φορα ανταλλαξαμε μεσα μας τα κατουρα μας με ενα γκομενακι.
Μερακλής...άξιο μέλος μας!!!
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.406
Like
4.810
Πόντοι
456
Από τούδε και στο εξής..... Ένεκα της συνταξιοδότησης μου.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Αν πάει στο Αμέρικα και καταντήσει να είναι όλη την μέρα στην δουλειά και μετά αγκαλιά με έναν Η /Υ αυτό θα θεωρείται επιτυχημένη ζωή;Θα μας βλέπει στο bou.και θα λέει:"Τι μαλακια έκανα και έφυγα;".
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Μερακλής...άξιο μέλος μας!!!
Γιατί στην Αμερική η ζωή είναι 24/7 δουλειά
 

Διαγραμμένο μέλος 56929

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2008
Μηνύματα
1.451
Like
2.480
Πόντοι
456
όλο το Λύκειο (1991-1994), τα 2 πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο, το 4μηνο Απρίλιος-Αύγουστος 1999 ΣΕΑΠ, περίοδος 2002-2003 (Λονδίνο), και όλα τα χρόνια από τότε που γεννήθηκε ο γιός μου (2010 ως σήμερα)
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Οκ όταν φτάσω 25 θα κάνω τον απολογισμό, μέχρι τότε ας χαρώ τη ζωή μου
προσεχε να σκεφτεσαι κιολας καθως θα ζεις και θα χαιρεσαι γιατι στον απολογισμο μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μία δουλειά με μέλλον είναι digital advizer, σύμβουλος/επιμορφωτής για ό,τι έχει σχέση με υπολογιστές και web.
για μενα προγραμματισμος...ειχα δοκιμασει καποτε να φτιάξω δικους μου δεικτες φορεξ σε ενα site αλλα δεν κατάφερα να φερω το αποτελεσμα που ηθελα.Δεν τα πηγα και ασχημα ομως για ασχετος.Αν ομως ηξερα προγραμματισμο θα ειχα βγαλει πολυ καλα λεφτα πανω σε αυτο το κομματι.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
για μενα προγραμματισμος...ειχα δοκιμασει καποτε να φτιάξω δικους μου δεικτες φορεξ σε ενα site αλλα δεν κατάφερα να φερω το αποτελεσμα που ηθελα.Δεν τα πηγα και ασχημα ομως για ασχετος.Αν ομως ηξερα προγραμματισμο θα ειχα βγαλει πολυ καλα λεφτα πανω σε αυτο το κομματι.
+ data science - python
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom