Νέα

Πέρα από το σεξ, τί άλλο περιμένει ένας άνδρας από μια γυναίκα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 783
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Για τα κολαδικα ουτε κι εγω ποτε το καταλαβα.
Πληρωνεις για να πιασεις συζητηση σε μια γυναικα προθυμη να σε ακουσει κατι που γινεται ευκολα και δωρεαν και σε οποιοδηποτε αλλο μαγαζι.
Θυμαμαι καποια στιγμη ειχα παει ως φανταρος
Ειχα ρωτησει ποσο παιρνεις για σεξ;
Και ειπε οχι σεξ δεν κανω.
Ε και ειπα τι "μονο μελι και τηγανιτα γιοκ?"
Μαλακια ειναι να πληρωνεις θεατρο σκιων σε τιμη κανονικης παραστασης.
Αν ηταν να τις γαμουσες κιολας σε κανα απομερο δωματιακι θα χε τη φαση του δε λεω
Οτι δεν μπορούν για διάφορους λόγους να ζήσουν, το υποκαθιστούν μέσα απο μια πληρωμένη ψευδαίσθηση.

Για να επιβιώνουν οικονομικά αυτά τα μαγαζιά στην αγορά σημαινει ότι κάποια ανάγκη/ες εξυπηρετούν.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.109
Κριτικές
124
Like
51.172
Πόντοι
27.261
Για τα κολαδικα ουτε κι εγω ποτε το καταλαβα.
Πληρωνεις για να πιασεις συζητηση σε μια γυναικα προθυμη να σε ακουσει κατι που γινεται ευκολα και δωρεαν και σε οποιοδηποτε αλλο μαγαζι.
Θυμαμαι καποια στιγμη ειχα παει ως φανταρος
Ειχα ρωτησει ποσο παιρνεις για σεξ;
Και ειπε οχι σεξ δεν κανω.
Ε και ειπα τι "μονο μελι και τηγανιτα γιοκ?"
Μαλακια ειναι να πληρωνεις θεατρο σκιων σε τιμη κανονικης παραστασης.
Αν ηταν να τις γαμουσες κιολας σε κανα απομερο δωματιακι θα χε τη φαση του δε λεω
το ιδιο ακριβως και στα στριπτιζαδικα.
ποιος ο λογος να κερασεις ποτο στην αλλη και να χαλασεις-καψεις, 2 χορους βυζομουνοκωλοτριψιματος μαζι της?
εννοειται χαμουρεμα και γλωσσοφιλα στα σκοταδια.
μα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο και η καβλα της υποθεσης αλλωστε?
τοσα χρονια που πηγαινα, ποτε δεν ειχα κερασει ποτο.
μονο χορους.
εχω κανει και 10 χορους με μια συνεχομενους.
η πουτσα στο ταβανι και οσο την επιλεγεις ξανα, τοσο καθεται επιπλεον και αυτη και σου ανοιγεται.
εχω βγαλει γκομενα στριπερ και εχω γαμησει κιολας, χωρις να την κερασω ουτε νερο.
δε μπορω να καταλαβω αυτη τη λοξα του κλαψομουνικου μπιρι μπιρι σε replay mode.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.448
Πόντοι
6.246
το ιδιο ακριβως και στα στριπτιζαδικα.
ποιος ο λογος να κερασεις ποτο στην αλλη και να χαλασεις-καψεις, 2 χορους βυζομουνοκωλοτριψιματος μαζι της?
εννοειται χαμουρεμα και γλωσσοφιλα στα σκοταδια.
μα αυτο ειναι το ζητουμενο και η καβλα της υποθεσης.
τοσα χρονια που πηγαινα, ποτε δεν ειχα κερασει ποτο.
μονο χορους.
εχω κανει και 10 χορους με μια συνεχομενους.
η πουτσα στο ταβανι και οσο την επιλεγεις ξανα, τοσο καθεται επιπλεον και αυτη.
εχω βγαλει γκομενα στριπερ και εχω γαμησει κιολας, χωρις να την κερασω ουτε νερο.
δε μπορω να καταλαβω αυτη τη λοξα του κλαψομουνικου μπιρι μπιρι σε replay mode.
Και εκεί όπως και στα κολωμπαρα απώτερος σκοπός του επισκέπτη είναι το σεξ. Η διαφορά με τα υπόλοιπα είδη πληρωμένου έρωτα (όχι τόσο με το μασάζ) είναι ότι νιώθει πως αν καταλήξει στην ερωτική πράξη, το έχει πετύχει λόγω της γοητείας που άσκησε στην κοπέλα και όχι μόνο λόγω των χρημάτων.

Το κουβεντολόι έχω την αίσθηση πως υπάρχει μόνο στις μεγάλες ηλικίες με τις οποίες οι κυρίες παίζουν άλλο παιχνίδι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.109
Κριτικές
124
Like
51.172
Πόντοι
27.261
Και εκεί όπως και στα κολωμπαρα απώτερος σκοπός του επισκέπτη είναι το σεξ. Η διαφορά με τα υπόλοιπα είδη πληρωμένου έρωτα (όχι τόσο με το μασάζ) είναι ότι νιώθει πως αν καταλήξει στην ερωτική πράξη, το έχει πετύχει λόγω της γοητείας που άσκησε στην κοπέλα και όχι μόνο λόγω των χρημάτων.
μα πληρωνει πολλα περισσοτερα ρε φιλε.
να μην πληρωνε... ναι να το δικαιολογησω και να τονε πω και μαγκα και μπραβο του.
τωρα να σκας κατι 100αρικα ετσι για το σαλιο μονο, μου φαινεται μεγαλη μαλακια.
 
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.448
Πόντοι
6.246
μα πληρωνει πολλα περισσοτερα ρε φιλε.
να μην πληρωνε... ναι να το δικαιολογησω και να τονε πω και μαγκα και μπραβο του.
τωρα να σκας κατι 100αρικα ετσι για το σαλιο, μου φαινεται μεγαλη μαλακια.
Μλκια είναι αλλά άβυσσος η ψυχή του μπουρδελιαρη! Εγώ τον νιώθω πάντως. Είναι στο «περίμενε» και έχει θέμα να ασχολείται κάμποσες μέρες.

Μετά δεν του κάθετε η μελαχρινή, πάει κάθεται στο σκαμπό δίπλα στην ξανθιά και ξανά το ίδιο παραμύθι.

Τσαντίζεται και η μελαχρινή που της τον «έφαγε» η ξανθιά, καμαρώνει ο κυριος και έτσι περνάν η νύχτες του. Ε κάπου του κάθεται και καμία σιτεμένη να τον στανιαρουν.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.229
Like
13.394
Πόντοι
2.606
Ας δούμε ποιά ανάγκη είναι αυτή.

Τον 17ο αιώνα ο Γάλλος φιλόσοφος Ρενέ Ντεκάρτ

Εισάγει την γνωστή φράση «cogito ergo sum»

– «σκέφτομαι άρα υπάρχω».


Ουσιαστικά ο Ντεκάρτ εισηγείται ότι η διαδικασία της λογικής δηλαδή ο συλλογισμός έχει εγγενή προτεραιότητα,

έναντι οποιασδήποτε άλλης νοητικής ικανότητας.

Τα συναισθήματα που δεν μπορούσαν απο τη φύση τους να τεθούν σε ένα ορθολογικό πλαίσιο

θεωρούνταν τόσο σε φιλοσοφικό επίπεδο απο τον Ντεκάρτ αλλά όσο και σε επιπεδο απλή λαικής σοφίας κατώτερες γνωστικές δυνάμεις.

Ακόμα και η σεξουαλική ορμή εθεωρείτο ένα ‘’αντρικό πάθος’’ που σε καμμία περίπτωση δεν είχε εφαρμογή στις γυναίκες.
Αν ήξερε ο Ντεκάρτ ότι η φιλοσοφία του θα χρησημοποιητω για να επεξηγήσει συμπεριφορές κονσομομασιον νομίζω θα είχε αυτοπυρποληθεί
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Αν ήξερε ο Ντεκάρτ ότι η φιλοσοφία του θα χρησημοποιητω για να επεξηγήσει συμπεριφορές κονσομομασιον νομίζω θα είχε αυτοπυρποληθεί
Ε .... όχι ακριβώς. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Απλά αφετηρία ενός σκεπτικού ήταν.:grin:
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
531
Κριτικές
2
Like
689
Πόντοι
86
Σκούπισμα σφουγγάρισμα μαγείρεμα σιδέρωμα πλύσιμο έλεγχος ψυγείου ντουλάπες διάβασμα παιδιών καθαριότητα παιδιών
Αυτά τα περιμένει κάποιος που είναι τεμπέλης, ανεπρόκοπος και άχρηστος. Δεν είναι όλοι άντρες άχρηστοι και όλες οι γυναίκες πρότυπα εργατικότητας. Κάποιες γυναίκες είναι, όπως και κάποιοι άντρες επίσης είναι.

9 μήνες έγκυος ταράζεται όλο το σώμα και μετά λέμε κιόλας χάλασε λίγο με την εγκυμοσύνη.
Στις 99% των περιπτώσεων η εγκυμοσύνη είναι κάτι που το επιδιώκει και η ίδια η γυναίκα, όποια γυναίκα δεν θέλει δεν κάνει παιδιά. Όποια θεωρεί ότι η εγκυμοσύνη μπορεί να χαλάσει το σώμα της μπορεί κάλλιστα να μην κάνει παιδιά. Όπως και κάποιος άντρας αντίστοιχα αν δεν θέλει να αποκτήσει ευθύνες, υποχρεώσεις κτλ μπορεί επίσης να μην κάνει παιδιά. Αυτά είναι επιλογές, η κάθε επιλογή έχει το κόστος της.

Όπως παλιά ο άντρας έπαιρνε προίκα τώρα μη μας κακοφαίνεται όταν οι γυναίκες ψάχνουν να βρούνε κάποιον με λεφτά γιατί αυτό γινότανε χρόνια πριν από τους άντρες με της προίκες
Πρώτον, ο θεσμός της προίκας υπήρχε (όταν υπήρχε, και όταν εφαρμοζόταν) επειδή αυτός ήταν ο τρόπος να συνεισφέρει οικονομικά στο άνοιγμα του σπιτιού που είχε πολλά και μεγάλα έξοδα. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις έχει καταργηθεί εδώ και πάνω από 50 χρόνια.

μια τρύπα που χωρίς αυτή την τρύπα δεν θα υπήρχε ζωή.
Για να υπάρξει η ζωή χρειάζεται ένα σύνολο από πράγματα, επειδή η γυναίκα γεννάει ένα παιδί δεν σημαίνει ότι είναι και ιδιοκτησία της.
 

GREKO79

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2014
Μηνύματα
623
Κριτικές
5
Like
700
Πόντοι
86
Πριν γαμήσω μια γκόμενα:Της λέω ένα σωρό πίπες,πόσο θέλω να τη γνωρίσω,προτάσεις για βόλτα ή διακοπές κτλ

Όταν αδειάσουν οι αρχιδοσακούλες:Ο ενθουσιασμός πάει εξατμίστηκε κι έγινε χύσια στο πάτωμα η στα μπούτια της γκόμενας.

Η πιο αηδία φάση να κάθεσαι αγκαλιά με την γκόμενα που μόλις γάμησες και που από μούναρος έγινε μια σάρκα που βαραίνει το στήθος σου.

Τότε μάγκες με πιάνει πανικός διαφυγής νοιώθω πως θέλω να δραπετεύσω και αποκτώ μια μανία καταδίωξης.

Το τέλειο αλλά και σπάνιο δυστυχώς είναι η γκόμενα μετά το σεξ να αποχωρήσει άμεσα γιατί έχει ''και δουλειές'' βγάζοντάς με από τη δύσκολη θέση.

Αγαπώ πόρνες γιατί εκεί ντύνεσαι και φεύγεις μόλις στραγγίξεις :rockon: :rockon:

ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΕΞ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΥΣΩ.
Τις πουτανες τις πληρωνουμε για να φυγουν μετα τελικα, οχι για να ερθουν!!!
Εγω εκει εχω καταληξει...
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
8.175
Κριτικές
32
Like
16.408
Πόντοι
12.946
πολύ φιλοσοφία μαζί με μελέτες και ιστορίες για αγρίους για το προφανές,
ο άνδρας πάντα θέλει μια γυναίκα κυρία για το κόσμο και πουτάνα στο κρεβάτι,
άντε να βάλουμε και να ξέρει να μαγειρεύει.
η γυναίκα αντίστοιχα ένα μαλάκα να πληρώνει :confused:
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Για να ''γυρίσω'' στο ''πνεύμα'' του site.

Ξέρω ότι πολλοί ''σκληροπυρηνικοί'' συνφορουμίτες θα καταλήξουν στο ότι ο Bowlby ήταν απλά άλλος ένας πιρφόρος !! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ. Είμαι ένθερμος πολέμιος των μελό συμπεριφορών ( γούτσου γούτσου, αγάπη και προδέρμ ) που συνοψίζονται στο ''να κάνω τη ψυχή μου χαλάκι για να σκουπίσει τα πόδια της η κάθε πριγκηπέσα''.

Ομως ανάμεσα σε ακραίες πρακτικές,που επιβάλουν τα ενδόψυχα κάποιων με βάση τις συνήθως τραυματικές εμεπιρίες τους, υπάρχει και ένας ενδιάμεσος δρόμος που προσεγγίζει την αλήθεια πιο αντικειμενικά. Και ο καλύτερος ''φωτισμός'' για να βρεί κάποιος αυτό τον δρόμο είναι να ανοίγει που και που και κανένα έγκριτο επιστημονικό βιβλίο.

Καλή συνέχεια σε όλους !!:hi::hi::hi:
Ποιός να ανοίξει βιβλίο φίλε μου και γιατί; Ο μέσος άνθρωπος (δεν λέω Έλληνας, γιατί είναι πανδυτικό το φαινόμενο) δεν ανοίγει βιβλίο άπαξ και θεωρεί ότι τελείωσε η εκπαίδευση σε κάποιο πανεπιστήμιο (της κακιάς ώρας συνήθως και δώσ' του αντιγραφές/σκονάκια μπας και αποφοιτήσει κάποτε).

Ο κόσμος αγαπάει Netflix (ταινίες/σειρές), YouTube, ειδήσεις των 8 (βία/αίμα/σπέρμα), sports (ποδόσφαιρο/μπάσκετ/Formula 1) και... video games.

Ποιός έχει χρόνο/όρεξη για βιβλία και ουσιαστική επιμόρφωση; Άγνωστη έννοια η δια βίου μόρφωση (γηράσκω αεί διδασκόμενος).

Το πτυχιάκι μας να πάρουμε και να τρυπώσουμε σε μια θεσούλα (όχι απαραίτητα στο δημόσιο, παίζει πολύ βύσμα και σε ΙΥ). Για αυτό πάνε κατά διαόλου όλα. Για αυτό κάποιες εταιρίες (με στρατιές ψυχολόγων, άσχετα αν δεν τους μνημονεύουν δημοσίως) κονομάνε τρις $$$ (έχοντας δαμάσει σε υπέρτατο βαθμό την ανθρώπινη ψυχολογία για αποτελεσματικό marketing) και ο μέσος άνθρωπος σκούζει για μνημόνια και stagflation. Καμία ελπίς. Όλοι παίρνουν αυτό που τους αξίζει.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Αναρρωτησου απλα το εξης:τι θα σημαιναν για σενα οι γυναικες αν δεν υπηρχε σεξ;
Το πως θα απαντησεις θα καθορισει και την ειλικρινη σου σταση απεναντι τους...
Η πλειοψηφία των σύγχρονων γυναικών όντως δεν είναι σε θέση να προσφέρουν κάτι παραπάνω από σεξ. Έτσι είναι μαθημένες (θέμα κοινωνίας/οικογένειας η διαπαιδαγώγηση και τα πρότυπα), δεν φταίνε αυτές όμως. Και οι γυναίκες του 1920 αν ήταν γεννημένες το 2020 άλλα πρότυπα θα είχαν, δεν είναι ότι άλλαξε το DNA στο ενδιάμεσο (για το ύψος ευθύνεται η διατροφή). Για άλλους λόγους χάλασαν οι γυναίκες (και οι άντρες εδώ που τα λέμε).

Από εκεί και πέρα το σεξ είναι ένα τυράκι όπως το βλέπω εγώ και όπως το θέτει η μαμά φύση...

Σκέψου π.χ. να πας για συνέντευξη να πιάσεις δουλειά και να πεις «δεν με ενδιαφέρει η εταιρία σας, εγώ τα λεφτά θέλω και ΜΟΝΟ».

Ειλικρινέστατος θα είσαι μαζί τους, δεν λέω, αλλά κατά 99% θα φας άκυρο. Ε το ίδιο άκυρο θα ρίξει και μια γυναίκα αν της πεις «θέλω μόνο σεξ», ασχέτως αν ανήκει ή όχι στο 10% που μπορεί να προσφέρει και κάτι παραπάνω (για το 90% συμφωνούμε ότι δεν είναι για κάτι παραπάνω). Το ίδιο άκυρο θα ρίξει και ο ψηφοφόρος στον πολιτικό αν ο πολιτικός του πει την αλήθεια (ότι δεν ενδιαφέρεται να προσφέρει, παρά μόνο να φάει). Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει το ψέμα παντού. Κανείς δεν θέλει ψέματα (όλοι έτσι λένε...), αλλά ταυτόχρονα κανείς δεν θέλει να ακούει (δύσπεπτες) αλήθειες. Παράνοια αν το καλοσκεφτούμε.

Κατά την γνώμη μου λύση σε αυτό το ζήτημα θα δώσουν τα ρομπότ στο μέλλον. Ρομπότ που δεν θα τα ξεχωρίζεις από άνθρωπο, θα προσφέρουν σεξ χωρίς αντιρρήσεις, αλλά ποτέ δεν θα γίνουν άνθρωποι (πάντα θα ξέρεις ότι είναι μηχανές χωρίς συνείδηση). Αν λοιπόν θες το κάτι παραπάνω, πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι.

Το αστείο εδώ είναι όταν ακούω φεμινίστριες να λένε «ρομπότ εσείς; ρομπότ κι εμείς!».

Επειδή όμως μιλάμε για μυαλοφυγόδικα άτομα δίχως γνώσεις του πως δουλεύει η ανθρώπινη φύση/ψυχολογία, ξεχνάνε ότι ο άντρας θέλει την γυναίκα να είναι υποτακτικής φύσεως (εξαιρούνται ελάχιστοι που είναι υποτακτικά σκυλάκια και ψάχνουν dominatrix). Συμβολικά αν το δούμε το σεξ σαν πράξη εμπεριέχει το στοιχείο της υποταγής (δείτε το 50 shades of grey, για να μην αναφέρω πιο shocking ταινίες...) Οι γυναίκες ξενερώνουν με τα σκυλάκια, γιατί δεν δημιουργούν σεξουαλική έλξη. Άρα στο μέλλον όλες αυτές οι κοκόνες (τότε που θα έχει ζαρώσει το άλλοτε νεανικό/σφιχτό δερματάκι τους) που βόσκουν για likes/ευρώ σε Instagram/Tinder/OnlyFans να ξέρετε ότι θα είναι τίγκα στα ψυχοφάρμακα (αγοράστε μετοχές Big Pharma, δεν κάνω πλάκα).

Η σχέση άντρα-γυναίκας είναι όπως η σχέση δασκάλου-μαθητή (δεν κάνω πλάκα, πολλές γυναίκες εξιτάρονται ΑΝ μπορείς να τους μάθεις πράγματα -όχι στο σεξ απαραίτητα-). Φιλοσοφικά είναι όπως ο ήλιος (αρσενική ενέργεια/ζωοδότης) και το φεγγάρι (θηλυκή ενέργεια/παίρνει φως από τον ήλιο). Το yin και το yang στην ανατολική φιλοσοφία. Το φως και το σκοτάδι. Το πρωτόνιο και το ηλεκτρόνιο στην φυσική. Όλα χρειάζονται, αφού η ύπαρξη του ενός δίνει νόημα στην ύπαρξη του άλλου.

Θέλω να πω κάποια πράγματα στην φύση/σύμπαν υπάρχουν για να έλκονται και να αλληλοσυμπληρώνονται («το άλλο μου μισό»), όχι για να κοντράρονται (αυτό είναι διαίρει και βασίλευε και κάποιοι κερδίζουν από αυτό), ούτε για να μιμούνται ο ένας τον άλλον (οι γυναίκες να προσπαθούν να γίνουν άντρες σε συμπεριφορά και τούμπαλιν).

Ψιλά γράμματα όλα αυτά για την σύγχρονη ανθρωπότητα της πολιτικής ορθότητας... καταργήσαμε τις παραδοσιακές θρησκείες (Εκκλησία επί Μεσαίωνα) για να γίνουμε δήθεν κοσμικοί/προοδευτικοί/άθεοι με new age νεο-θρησκείες (Social Justice Warriors/Vegans/Feminazi κλπ).

Και ξέρετε γιατί; Γιατί ο άνθρωπος έχει έμφυτη ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο. Σε έναν ανώτερο σκοπό που να δίνει αξία & νόημα στην ασήμαντη (in the grand scheme of things) ύπαρξή του.

Ποτέ κανείς άνθρωπος δεν παθιάστηκε με το "1 + 1 = 2" να κάνει σταυροφορία για αυτό. Είναι κάτι τετριμμένο και αυταπόδεικτο. Η πλειοψηφία των ανθρώπων παθιάζονται με ιδέες, κινήματα, πολιτικές ιδεολογίες και ειδικά ότι έχει να κάνει με «απελευθέρωση» του «αδύναμου» από τον «καταπιεστή» (κλασικό και πανάρχαιο επαναστατικό narrative).

Μερικά links ως food for thought που αναδεικνύουν το προαναφερθέν pattern:
https://www.reddit.com/r/PurplePillDebate/comments/4hal2x/_/d5ng2p9
Τι σου κάνει το marketing, ε; Κάνει ζάμπλουτους τους ολίγους εις βάρος της υγείας των πολλών... αυτά παθαίνεις αν η πλειοψηφία δεν ξέρει τι της γίνεται (ακριβώς επειδή δεν ανοίγει βιβλίο). Ignorance is bliss.
 
Τελευταία τροποποίηση:

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
και εγω ακομα δεν εχω καταληξει καπου.
πιο παλια πηγαινα επιτηδες για να παρατηρω καταστασεις και τυπους.
εννοειται και για να γελασω βεβαια.
ποιος ο λογος να χαλαει τοσα φραγκα, αλλα και να πρηζει το μουνι της καθε κωλομπαροβιας, για να λεει τον πονο του και να μυξοκλαιει το καθε ναυαγιο ?
αφου ολοι τα ιδια λενε πανω κατω και η αλλη καθε μερα ακουει την ιδια ιστορια, απο 5-6 διαφορετικους που την πλευριζουν.
απο οπου και να το δεις, ειναι τραγελαφικη μαλακια.
Πεταμένα λεφτά είναι, αφού το ξέρει ότι η άλλη δεν δίνει δεκάρα τσακιστή (αλλιώς δεν θα ήταν μπαρόβια, αλλά ψυχολόγος).

Πολλοί άνθρωποι έχουν ανάγκη να τους αφουγκραστούν (για διάφορα θέματα που έχουν) και αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό είναι ότι δεν επιστρέφουν την χάρη (είναι αρκετά παρτάκηδες για να αφουγκραστούν τους άλλους)...

Ο κάθε άνθρωπος νοιάζεται μόνο για τα δικά του προβλήματα και από εκεί και πέρα αδιαφορεί παγερά για τον διπλανό. Μόνο αν μοιράζεστε κάτι κοινό θα ταυτιστεί μαζί σου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Πέρα από το σεξ μόνο προβλήματα προς επίλυση μπορεί να περιμένει ένας άντρας από μια γυναίκα. Δηλαδή θα πρέπει να την φροντισει, να την σπιτώσει, να την ταίσει, να την ντύσει, να την χαρτζιλικωσει. Να της κάνει παιδιά. (που θα τα λέει δικά της,και θα τα έχει για δική της ασπίδα.) Και μόλις κάποιος της δώσει τα πάντα.. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να τον αφήσει για το τίποτα κάποιου άλλου. Παλιά έπαιρναν και κάποια προίκα. Τώρα πια, μια τρυπημένη τρύπα.
Να κανεις παιδια,να χωρισεις ,για να τα βλεπεις καθε κυριακη.(και να πληρωνεις)
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Πρώτον, ο θεσμός της προίκας υπήρχε (όταν υπήρχε, και όταν εφαρμοζόταν) επειδή αυτός ήταν ο τρόπος να συνεισφέρει οικονομικά στο άνοιγμα του σπιτιού που είχε πολλά και μεγάλα έξοδα. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις έχει καταργηθεί εδώ και πάνω από 50 χρόνια.
Προίκα υπάρχει από όταν ξεκίνησε η έννοια της ιδιοκτησίας (που ξεκίνησε μαζί με την γεωργική επανάσταση):


Πριν την γεωργία δεν υπήρχε κάτι σταθερό/ιδιόκτητο (χωράφια/ζώα) να μεταβιβάσεις στο παιδί σου.

Για αυτό σε πολλές «πρωτόγονες» φυλές δεν υπάρχει καν η έννοια της μονογαμίας. Γαμιόντουσαν ελεύθερα όποιος ήθελε με όποια ήθελε (ειδικά αν έλειπε ο αρχηγός της φυλής). Όλοι μαζί ζούσαν (κυνήγι/μάζεμα τροφής), όλοι μαζί επιβίωναν (150 άτομα max, βλ. Dunbar's number).

Η μονογαμία ξεκίνησε με την γεωργία (ιδιοκτησία/περιουσία, οργάνωση σε πόλεις). Ο άντρας εξασφάλιζε εγγυημένο & αποκλειστικό σεξ για να διαιωνίσει τα γονίδια του, η δε γυναίκα εξασφάλιζε εγγυημένους πόρους για το μεγάλωμα των παιδιών της.

Γιατί κακά τα ψέματα, κανένας άντρας δεν είναι αρκετά μαλάκας να δίνει τους πόρους του απλόχερα, αλλά η κυρία να έχει πάρει τα χύσια γονίδια άλλου άντρα (εξαιρούνται όσοι είναι στείροι και δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς). Αυτό τον σκοπό εξυπηρετεί ο γάμος, κανέναν άλλον.

Έλα όμως που είμαστε πολυγαμικά όντα (το DNA δεν αλλάζει, κι ας έχουν περάσει 10.000 χρόνια) και ψάχνουμε κι αλλού σεξ... το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες.

Για τον ίδιο λόγο υπάρχει το (recessive) γονίδιο των ξανθών μαλλιών και γαλανών ματιών. Ακριβώς επειδή πριν χιλιάδες χρόνια δεν υπήρχε τεστ πατρότητας, ο πατέρας έπρεπε με κάποιον τρόπο να ξέρει ότι το παιδί είναι δικό του.

Επίσης, σε εποχές hunter gatherers ο άντρας έφευγε για κυνήγι και δεν είχε πολύ χρόνο για σεξ (προκαταρκτικά κλπ.) Γαμούσε 1-2 λεπτά το όμορφο κοράσιο της φυλής μέχρι να χύσει μέσα της και μετά έφευγε για το καθήκον (τι λέτε να προτιμούσαν οι γυναίκες της φυλής, πολύωρα προκαταρκτικά και πείνα ή κανά ζουμερό ζαρκάδι να φάνε το βράδυ γύρω από την φωτιά?).

Για αυτό τον λόγο πολλοί άντρες δεν θέλουν να ασχολούνται παραπάνω. Είναι χούι στο DNA μας. Την εποχή των παππούδων μας μια χαρά φυσιολογικό ήταν να χύνεις στα 1-2 λεπτά. Μετά το βάφτισαν οι «γιατροί» πρόωρη εκσπερμάτιση (τεράστια μπίζνα) και δημιούργησαν ψυχολογικές ανασφάλειες στους άντρες. Χώρια τα πρότυπα που περνάνε οι τσόντες στην κοινωνία. Γιατί οι τσόντες δείχνουν ρεαλιστικά σενάρια σεξ, σωστά;

Δεν λέω, ο άνθρωπος μπορεί να εκπαιδευτεί/σμιλευτεί έως ένα βαθμό, για να μην είναι εντελώς έρμαιο του DNA του, αλλά αφενός δεν είναι υποχρεωτικό, αφετέρου δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια απαίτηση για τις γυναίκες που κυριολεκτικά είναι έρμαια του DNA τους στα Instagram κλπ. Μόνο οι άντρες πρέπει να καταπιέζονται, οι γυναίκες όχι πλέον (ρεβανσισμός δεν είπαμε?).
 
Τελευταία τροποποίηση:

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.816
Κριτικές
20
Like
12.678
Πόντοι
4.546
ΔΕΝ ξέρω για εσάς τύποι μου αλλά εγώ προσωπικά, σχετικά και με τον τίτλο του νήματος πέρα από το σεξ από μια γυναίκα/γκόμενα περιμένω και καμιά ομελέτα αλλά συνήθως μένω με το σεξ....
:confused: :confused::confused::confused:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
ΔΕΝ ξέρω για εσάς τύποι μου αλλά εγώ προσωπικά, σχετικά και με τον τίτλο του νήματος πέρα από το σεξ από μια γυναίκα/γκόμενα περιμένω και καμιά ομελέτα αλλά συνήθως μένω με το σεξ....
:confused: :confused::confused::confused:
ομελετα αλλα να μη στα κανει "ομελετα" :2funny:
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.404
Πόντοι
3.296
Πάμε ένα ένα τα σημεία που έθεσες.

Ολα τα δεδομένα που ανέφερα σχετικά με τις ψυχιατρικές/ψυχολογικές μελέτες αναφέρονται σε ''στατιστικές πλειοψηφίες''.
Αν ρωτάς αν υπάρχουν εξαιρέσεις ασφαλώς και υπάρχουν. Υπάρχουν άνθρωποι που είτε για λογους ιδότυπης δικής τους φύσης είτε για λόγους βιωμάτων είναι η γίνονται αντίσοιχα μονήρεις.

Δεν ισχυρίστηκα ότι προσωπικά αναζητώ την ''ολοκλήρωσή'' μου μέσα απο μια σχέση η ότι αυτό είναι θεμιτό η σκόπιμο.
Αλλά ούτε και ότι όσοι έχουν μια ουσιαστική και σωστή για τα μέτρα τους σχέση ''ολοκλήρωσαν'' τη ζωή τους.
Είναι ένα άλλο μεγαλύτερο θέμα η ''ολοκλήρωση'' μην το μπερδεύεις με την συντροφικότητα.
Ούτε απαραίτητη ούτε αναγκαία συνθήκη αποτελεί η συντροφικότητα για το ότι έχει ο κθαένας στο κεφάλι του ως ΄΄ολοκλήρωση΄΄.

Ό άνθρωπος φίλε είναι ο αρχιτέκτονας της ζωής του.
Πράγματι υπάρχουν άνθρωποι που αποφασίζουν να αναζητήσουν την ολοκλήρωση τους μέσα στην απομόνωση και την μοναχικότητά τους εξυπηρετόντας αφοσιωμένοι έναν άλλο δικό τους αποτερο σκοπό.
Κατά την ταπεινή μου άποψη κομβική σημασία σε αυτή τους την στάση ζωής είναι το αν αυτή είναι αποτέλεσμα επιλογής η αποτέλεσμα άμεσου η έμεσου εξαναγκασμού.

Η μητρότητα είναι ενστικτώδης όπως γράφεις. Η πατρότητα όμως που δέν ανέφερες είναι επίκτητη. Και το να μιλούν κάποιοι για το πώς πιστεύουν ότι θα ένοιωθαν με ένα παιδί χωρίς να το έχουν ποτέ αποκτήσει, έχει τόση αξία όση και το να πως μιλάω εγώ για το πως θα αισθανομουν αν ήμουν ο...Μαραντόνα. :grin: :grin:

Το γεγονός ότι κάποιοι άντρες ( πάρα πολλοί, η πλειοψηφία ίσως ) έχουν την οικογένειά τους αλλά ικανοποιούν τις σεξουαλικές ανάγκες τους με τις επαγγελματίες δείχνει ότι κάτι στο θεσμό του γάμου είναι στρεβλό. Αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.

Οσο για το να αναρωτηθώ πως θα έβλεπα τις γυναίκες αν δεν υπήρχε το σέξ.

Το ερώτημα στερείται λογικής βάσεως για τον παρακάτω λόγο.

Αν υπήρχαν γυναικες αλλά δεν υπήρχε το σέξ φίλε τότε η απλά δεν θα υπήρχαμε ( θα εξαφανιζομασταν ), είτε αν υπήρχαμε και αναπαραγόμασταν άνευ σέξ θα είμασταν είδος ερμαφρόδιτο άρα δεν θα υπήρχε και ο διαχωρισμός άντρα γυναίκα, άρα θα έλειπαν οι γυναίκες τότε.

Δεν προσπαθώ να πείσω ούτε έσένα ούτε κανένα για τίποτα. Απλά λίγη τροφή για σκέψη προσπαθώ να δώσω :hi::hi:
Κρατώ τη φράση "ο άνθρωπος είναι ο αρχιτέκτων της ζωής του"
Έυστοχη και μεστή νοήματος.
Το άτομο ως ξεχωριστή προσωπικότητα επιλέγει το δρόμο που θ ακολουθήσει.
Για την αίσθηση της πατρότητας μπορώ να πω πως διαφωνώ.Δεν είναι τόσο μακριά μου όσο το να γίνω Μαραντόνα.
Βλέπω πχ πως νοιώθω για τα ανήψια μου,τα παιδιά του αδελφού μου.
Είναι πολύ θορυβώδη και ανεπιθύμητα.
Ο αδελφός μου έχει χαρά να ξοδεύει για αυτά.
Εγώ δε θα θελα να δωσω τα αγαπημενα μου με ιδρωτα κεκτημενα χρηματα για να εχουν τα παιδια μου παμπερς η αργοτερα να πανε φροντηστηριο.
Προτιμω να τα δινω για τις δικες μου ηδονες.
Επισης θελω οταν γυριζω απο τη δουλεια να μην ακουω κιχ.
Ενα σπιτι που εχει παιδια εχει πολλους θορυβους.
Τελος η ερωτηση "αν δεν υπηρχε σεξ" ειναι εντελως στη σφαιρα της υποθεσης για να ξεκαθαριστει μεσα μας ο ρολος και η αξια της γυναικας.

Κι εννοειται πως οτι γραφω ειναι υποκειμενικο καθαρα.

Ανηκω στις εξαιρεσεις και δε θεωρω πως ειμαι καλυτερος η χειροτερος.Απλα διαφορετικος.

Ο ανθρωπος ειναι κατα βαθος ζωο που επιθυμει την αναπαραγωγη του και αν κοιταξεις μια οικογενεια ανθρωπων και αλλων θηλαστικων δε θα δεις διαφορες.

Τον ανθρωπο τον συνεφερε να κινειται κατα αγελες τα παλια και αγρια χρονια.Να ειναι κοινωνικος,να γνωριζει τη φωτια τον τροχο και τα οπλα.
Να αναπαραγεται.
Πλεον ομως ζουμε σε πολιτισμενο σχετικα ασφαλες περιβαλλον κι αυτο επιτρεπει τη διαμορφωση και αλλων στασεων ζωης.
Να προσθεσω τελος πως οταν αναφερθηκα στην ολοκληρωση του ανθρωπου δεν εννοουσα την καθ ολα ολοκληρωση του,αλλα τοποθετηθηκα σε σχολιο συναγωνιστη που εγραψε οτι ο ανδρας για να νοιωσει ολοκληρωμενος εχει αναγκη τη γυναικα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom