Νέα

Οι κρατικοδίαιτοι ΠρασινοΡουφιάνοι της ΠΑΣΠ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 19
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ο λόγος που βάζω αυτό το θέμα , είναι ο τίτλος άλλου θέματος που είδα , που αναφέρεται σε "Χούντα της ΔΑΠ".

Τυχαίνει να έχω περάσει ως φοιτητής ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο διακυβέρνησης της χώρας από τους κλέφτες του ΠΑΣΟΚ . Τόσο επί "Σιδερένιου" που είχε επανεκλεγεί πρωθυπουργός όντας κλινικά νεκρός το 1993 , όσο και επί Σημίτη . Κατά το διάστημα αυτό πήρα  2 πτυχία, από το βόθρο που ονομάζεται "Πανεπιστήμιο Αθηνών".

Στο διάστημα αυτό λοιπόν , γνώρισα καλά πολλά από τα κομματόσκυλα της ΠΑΣΠ , την εποχή της παντοδυναμίας τους.Συνοπτικά μερικά από τα πιο χοντρά αίσχη τους:

1)Πολλά από τους πρωτοκλασσάτους της ΠΑΣΠ ήταν ήδη διορισμένοι ως φοιτητές στο Δημόσιο , ώς σύμβουλοι , παρατρεχάμενοι , σε επιτροπές κτλ. Έπαιρναν μισθούς ύψους 1.000.000δρχ/μήνα εώς 1.500.000 δρχ/μήνα , την περίοδο γύρω στο 1995! Φυσικά ήταν μονίμως στα καφενεία , παίζοντας πρέφα/τάβλι.

2)Υπήρχαν Πρασινο-Ρουφιάνοι , κολλητοί πρασινό-καθηγητάδων που διόρθωναν γραπτά εξετάσεων , στις οποίες είχαν συμμετάσχει και οι ίδιοι !!!!!!!!!

3)Υπήρξαν πρασινοφρουροί που μπήκαν σε μεταπτυχιακά προγράμματα , χωρίς να έχουν πάρει πτυχίο!!!

4)Υπήρξαν πρασινοφρουροί που πέρασαν μαθήματα , χωρίς να βρίσκονται στο μοναδικό αμφιθέατρο που έγιναν οι εξετάσεις. Χωρίς να έχει γίνει συμπληρωματική εξέταση , προφορική κτλ!!!  Δεν ήταν μέσα να γράψουν , αλλά τα ονόματά τους ήταν στη λίστα των επιτυχόντων.

5)Υπήρξαν Πρασινοφρουροί , που πέρασαν τα 45 από τα 51 μαθήματα σχολής , σε μία εξεταστική!!!!! (Πριν θεσπιστεί ο νόμος που καθόριζε το μέγιστο αριθμό μαθημάτων ανά εξεταστική στα 20).

6)Εξεταστικές μετατέθηκαν 2 μηνες πριν ή μετά απο το κανονικό , μόνο και μόνο επειδή έτσι βόλευε συγκεκριμένο ΠΑΣΟΚόσκυλο. Η ανακοίνωση για τις μάζες έβγαινε 3-4 μέρες πριν . Π.χ. μάθημα εξεταστικής του Ιανουαρίου , που εξεταζόταν παραδοσιακά τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη , εξετάστηκε τέλη ... Νοεμβρίου γιατί βόλευε κάποιο Ρουφιάνο του ΠΑΣΟΚ.
Σειρά μαθημάτων που για τους επί πτυχίω εξετάζονταν Οκτώβρη-Νοέμβρη , εξετάστηκαν τέλη Αυγούστου , για να μπορέσει πρασινό-σκώληκας να φύγει για μεταπτυχιακό στο ... εξωτερίκό!!!!

7)Υπήρχε ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΩΝ που δεν επρόκειτο να πάρουν ποτέ πτυχίο επί ΠΑΣΟΚ.


Για να ξέρουν όσοι δεν έζησαν εκείνες τις όμορφες εποχές του εκσυγχρονισμού !!!!!
 

mgk13

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
46
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Ο λόγος που βάζω αυτό το θέμα , είναι ο τίτλος άλλου θέματος που είδα , που αναφέρεται σε "Χούντα της ΔΑΠ". Προφανώς κάποιος πρασινοφρουρός , θα θίχτηκε , που οι εποχές πλέον δεν είναι όπως όταν κυβερνούσαν οι πρασινοσκώληκες , που είχαν διορίσει όλους τους ψηφοφόρους τους στο Δημόσιο (κάτι που αποδεικνύεται από τις εκλογές των συνδικαλιστικών οργάνων ΟΛΩΝ των Δημοσίων Υπαλληλων , όπου το ΠΑΣΟΚ έχει ποσοστά παντού και πάντα μεγαλύτερα του ... 80% !!!!!).


Τυχαίνει να έχω περάσει ως φοιτητής ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο διακυβέρνησης της χώρας από τους κλέφτες του ΠΑΣΟΚ . Τόσο επί "Σιδερένιου" που είχε επανεκλεγεί πρωθυπουργός όντας κλινικά νεκρός το 1993 , όσο και επί Σημίτη . Κατά το διάστημα αυτό πήρα πτυχία Οδοντιατρικής & Ιατρικής , από το βόθρο που ονομάζεται "Πανεπιστήμιο Αθηνών".

Στο διάστημα αυτό λοιπόν , γνώρισα καλά πολλά από τα κομματόσκυλα της ΠΑΣΠ , την εποχή της παντοδυναμίας τους.Συνοπτικά μερικά από τα πιο χοντρά αίσχη τους:

1)Πολλά από τους πρωτοκλασσάτους της ΠΑΣΠ ήταν ήδη διορισμένοι ως φοιτητές στο Δημόσιο , ώς σύμβουλοι , παρατρεχάμενοι , σε επιτροπές κτλ. Έπαιρναν μισθούς ύψους 1.000.000δρχ/μήνα εώς 1.500.000 δρχ/μήνα , την περίοδο γύρω στο 1995! Φυσικά ήταν μονίμως στα καφενεία , παίζοντας πρέφα/τάβλι.

2)Υπήρχαν Πρασινο-Ρουφιάνοι , κολλητοί πρασινό-καθηγητάδων που διόρθωναν γραπτά εξετάσεων , στις οποίες είχαν συμμετάσχει και οι ίδιοι !!!!!!!!!

3)Υπήρξαν πρασινοφρουροί που μπήκαν σε μεταπτυχιακά προγράμματα , χωρίς να έχουν πάρει πτυχίο!!!

4)Υπήρξαν πρασινοφρουροί που πέρασαν μαθήματα , χωρίς να βρίσκονται στο μοναδικό αμφιθέατρο που έγιναν οι εξετάσεις. Χωρίς να έχει γίνει συμπληρωματική εξέταση , προφορική κτλ!!!  Δεν ήταν μέσα να γράψουν , αλλά τα ονόματά τους ήταν στη λίστα των επιτυχόντων.

5)Υπήρξαν Πρασινοφρουροί , που πέρασαν τα 45 από τα 51 μαθήματα σχολής , σε μία εξεταστική!!!!! (Πριν θεσπιστεί ο νόμος που καθόριζε το μέγιστο αριθμό μαθημάτων ανά εξεταστική στα 20).

6)Εξεταστικές μετατέθηκαν 2 μηνες πριν ή μετά απο το κανονικό , μόνο και μόνο επειδή έτσι βόλευε συγκεκριμένο ΠΑΣΟΚόσκυλο. Η ανακοίνωση για τις μάζες έβγαινε 3-4 μέρες πριν . Π.χ. μάθημα εξεταστικής του Ιανουαρίου , που εξεταζόταν παραδοσιακά τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη , εξετάστηκε τέλη ... Νοεμβρίου γιατί βόλευε κάποιο Ρουφιάνο του ΠΑΣΟΚ.
Σειρά μαθημάτων που για τους επί πτυχίω εξετάζονταν Οκτώβρη-Νοέμβρη , εξετάστηκαν τέλη Αυγούστου , για να μπορέσει πρασινό-σκώληκας να φύγει για μεταπτυχιακό στο ... εξωτερίκό!!!!

7)Υπήρχε ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΩΝ που δεν επρόκειτο να πάρουν ποτέ πτυχίο επί ΠΑΣΟΚ.


Για να ξέρουν όσοι δεν έζησαν εκείνες τις όμορφες εποχές του εκσυγχρονισμού !!!!!
Καλα φιλε περαστικα,τα ιδια και χειροτερα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι κανουν κι οι ΔΑΠιτες τωρα και τοτε...Ειμαι σιγουρος οτι τα ξερεις κι εσυ αλλα δε τα "θυμασαι" προφανως λογω της κομματικης σου ταυτοτητας...
 

Επισκέπτης
Καλα φιλε περαστικα,τα ιδια και χειροτερα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι κανουν κι οι ΔΑΠιτες τωρα και τοτε...Ειμαι σιγουρος οτι τα ξερεις κι εσυ αλλα δε τα "θυμασαι" προφανως λογω της κομματικης σου ταυτοτητας...

Κομματική ταυτότητα μπορείς να έχεις εσύ και όλο σου το σόι.
Εγώ δεν έχω , γιατί δεν πιστεύω στα κόμματα.
Και αυτό γιατί δεν πιστεύω στον κοινοβουλευτισμό και στην κωλό-δημοκρατία.
Είμαι αντίθετος με τα κόμματα , με τις εκλογές και με το να ψηφίζει το κάθε σκουπίδι-υπάνθρωπος.
 

koncyp

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
138
Like
0
Πόντοι
1
...
3)Υπήρξαν πρασινοφρουροί που μπήκαν σε μεταπτυχιακά προγράμματα , χωρίς να έχουν πάρει πτυχίο!!!
...

Ολα καλα παιδια, ολοι όσοι εχουν υπαρξει φοιτητές γνωρίζουν για τη "δύναμη" των ΔΑΠ και ΠΑΣΠ.
Όλοι έχουμε ακούσει τέτοιες ιστορίες, αλλά επειδή τα έχω ζήσει όντας κοντά σε αριστερη παράταξη καλύτερα να μην υπερβάλουμε τόσο πολύ.. Αυτό συγκεκριμένα δεν γίνεται με τίποτα. Και σου λέω ότι άντε και έγινε (που το αποκλείω), είναι φταίξιμο της φοιτητικής κοινότητας που το άφησε να περάσει έτσι.
 

Επισκέπτης
Αυτό συγκεκριμένα δεν γίνεται με τίποτα. Και σου λέω ότι άντε και έγινε (που το αποκλείω), είναι φταίξιμο της φοιτητικής κοινότητας που το άφησε να περάσει έτσι.

Θες να το χοντρύνω και να αρχίσω ημερομηνίες και ονοματεπώνυμα ????????
 

mgk13

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
46
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Κομματική ταυτότητα μπορείς να έχεις εσύ και όλο σου το σόι.
Εγώ δεν έχω , γιατί δεν πιστεύω στα κόμματα.
Και αυτό γιατί δεν πιστεύω στον κοινοβουλευτισμό και στην κωλό-δημοκρατία.
Είμαι αντίθετος με τα κόμματα , με τις εκλογές και με το να ψηφίζει το κάθε σκουπίδι-υπάνθρωπος.
Απ'οτι βλεπω παντως δε διαφωνεις μαζι μου οτι τα ιδια και περισσοτερα (αναλογα με τη σχολη) κανουν κι οι ΔΑΠιτες...Τα υπολοιπα φασιστικα που λες για δημοκρατια και ανθρωπους σκουπιδια (οπως βλεπω κι απο αλλα ποστς) απαξιω να τα σχολιασω...
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Ολα καλα παιδια, ολοι όσοι εχουν υπαρξει φοιτητές γνωρίζουν για τη "δύναμη" των ΔΑΠ και ΠΑΣΠ.
Όλοι έχουμε ακούσει τέτοιες ιστορίες, αλλά επειδή τα έχω ζήσει όντας κοντά σε αριστερη παράταξη καλύτερα να μην υπερβάλουμε τόσο πολύ.. Αυτό συγκεκριμένα δεν γίνεται με τίποτα. Και σου λέω ότι άντε και έγινε (που το αποκλείω), είναι φταίξιμο της φοιτητικής κοινότητας που το άφησε να περάσει έτσι.
γινεται στανταρ ακομη και τωρα,μην επιμενεις
 

Επισκέπτης
Τα υπολοιπα φασιστικα που λες για δημοκρατια και ανθρωπους σκουπιδια (οπως βλεπω κι απο αλλα ποστς) απαξιω να τα σχολιασω...

Το να πω ότι έχω γραμμένο στα @@ το τι απαξιείς εσύ να ασχολιάσεις , αλλά κι εσένα ολόκληρο μαζί με τις "δημοκρατίκες" σου απόψεις είναι μάλλον αυτονόητο , για όσους με ξέρουν. Μπαίνω στον κόπο για όσους με διαβάζουν 1η φορά ...
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
4
Like
2.323
Πόντοι
506
Απ'οτι βλεπω παντως δε διαφωνεις μαζι μου οτι τα ιδια και περισσοτερα (αναλογα με τη σχολη) κανουν κι οι ΔΑΠιτες...Τα υπολοιπα φασιστικα που λες για δημοκρατια και ανθρωπους σκουπιδια (οπως βλεπω κι απο αλλα ποστς) απαξιω να τα σχολιασω...
είσαι νέος φίλε μου, δεν ξέρεις τι εστί Λάκης...
 

koncyp

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
138
Like
0
Πόντοι
1
Δεν θέλω ούτε να επιμείνω, ούτε αντιπαράθεση με κάποιον..
Την αποψη μου είπα απο ότι εχω δει μια δεκαετια τωρα, σε συγκεκριμένο ίδρυμα βέβαια, έχοντας περάσει από πολλά πόστα. Ισως σε εμας εδώ τα πράγματα να είναι λιγο διαφορετικά. Η δύναμη βρίσκεται στους φοιτητές και όχι στα λαμόγια!

 

koncyp

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
138
Like
0
Πόντοι
1
Γενικά πάντως, μιλάμε για πολύ σαπίλα στις συγκεκριμένες 2 παρατάξεις (όχι ότι η ΠΚΣ είναι καλύτερη).
Κάποτε, ένας καθηγητής μου είχε πει: "Δεν καταλαβαίνω παιδιά 18-20 χρονών που ψηφίζουν ΔΑΠ. Κανένα όνειρο? Δηλαδή όταν μεγαλώσουν τι θα γίνουν? Καρατζαφέρηδες?"
Αντίστοιχα ισχύει και για την κάποτε καθεστωτική ΠΑΣΠ..
Αλλά τι να περιμένεις όταν το κριτήριο των περισσότερων είναι ποιος θα κάνει το καλύτερο πάρτυ?
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Αυτά που γράφεις λάκη τα έχουν ζήσει όλοι όσοι έχουν περάσει απο το Πανεπιστήμιο.
Σε πολλές σχολές πολύ απλά δεν παίρνεις πτυχίο αν δεν ανήκεις σε μια απο τις 2 παρατάξεις.
Το εντυπωσιακό είναι οτι ακόμα και όσοι ανήκουν στην ΔΑΠ, απολαμβάνουν διάφορες εξυπηρετήσεις απο τα μέλη της ΠΑΣΠ και το αντίστροφο.
Αναμενόμενο βέβαια γιατί ο κάθε ένας λέει, σήμερα εγώ είμαι στα πάνω μου, αυρίο εσύ, τι έχουμε να χωρήσουμε ???
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
εχει δικιο ο lakis33! απλα αλλου γινονται πιο πολυ και αλλου πιο λιγο!!!
αυτα ειναι γνωστα με τις παραταξεις!!εδω και πολλα χρονια! ξερω και γω αρκετα σκηνικα απο τον κολητο μου!! και απο ενα αλλο φιλαρακι που τρεχει απο το πρωι εως το βραδυ για την παραταξη και του ειπα οτι και καλα εσυ δεν εχεις κανενα συμφερον η απαντηση του ηταν ΟΧΙ!! φυσικα κανεις δεν τον πιστεψε!
αλλα τι να πεις? οταν απο πιτσιρικι 18 χρονων που μπαινεις σε μια σχολη και δεν εισαι συνηθισμενος ξαφνικα μπαινεις σε εναν κοσμο βρωμικων παιχνιδιων μετα απλα τα πραγματα συνεχιζεις ολη σου την ζωη με ρουσφετια και κανοντας τον τσατσο για να εισαι βολεμενος ή σε ενα δημοσιο ή να βολεψεις ενα παιδι και παει λεγοντας!!
καποιοι βαζουν το κεφαλι κατω και τα κανουν αναγκαστικα για να ανταπεξελθουν αλλοι γουσταρουν που κανουν τους τσατσους και ειναι και θα ειναι και τα παιδια τους βολεμενα και τελος αυτοι που πανε με τον σταυρο στο χερι τους πιανεται το χερι!(ο νοων νοειτο)
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
....ο ηγέτης της ΠΑΣΠ της σχολής μου:

1. Έδινα ένα από τα πιο δύσκολα μαθήματα, όπου κοβόταν το 80% με 85%, 10% - 12% πέρναγε με 5 και 2% με 3% από 6 και πάνω. Έσωσε μπροστά από μένα το γραπτό του, το πολύ 10 γραμμές και πήρε 6, ενώ ήταν προκλητικός απέναντι στον καθηγητή που δεν τον άφηνε να βγει από την αίθουσα προτού συμπληρωθεί 1 ώρα.
....εγώ έγραψα 6 σελίδες σε 2 ώρες και πήρα 5. :headbang: :headbang: :headbang:


2. Δίνει κατατακτήριες εξετάσεις για τη Νομική, με φίλο μου. Στα τρία μαθήματα ο φίλος μου πήρε 19, 19 και 9 και κόπηκε, ο γλοιώδης ΠΑΣΠ πήρε 10, 10 και 10 και πέρασε  :headbang: :headbang: :headbang:

3. Προτού πέσει το ΠΑΣΟΚ το 2004, τον διόρισε σε κάποιο υπουργείο  :jerking: :jerking: :jerking: ...       

 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
....ο ηγέτης της ΠΑΣΠ της σχολής μου:

1. Έδινα ένα από τα πιο δύσκολα μαθήματα, όπου κοβόταν το 80% με 85%, 10% - 12% πέρναγε με 5 και 2% με 3% από 6 και πάνω. Έσωσε μπροστά από μένα το γραπτό του, το πολύ 10 γραμμές και πήρε 6, ενώ ήταν προκλητικός απέναντι στον καθηγητή που δεν τον άφηνε να βγει από την αίθουσα προτού συμπληρωθεί 1 ώρα.
....εγώ έγραψα 6 σελίδες σε 2 ώρες και πήρα 5. :headbang: :headbang: :headbang:


2. Δίνει κατατακτήριες εξετάσεις για τη Νομική, με φίλο μου. Στα τρία μαθήματα ο φίλος μου πήρε 19, 19 και 9 και κόπηκε, ο γλοιώδης ΠΑΣΠ πήρε 10, 10 και 10 και πέρασε  :headbang: :headbang: :headbang:

3. Προτού πέσει το ΠΑΣΟΚ το 2004, τον διόρισε σε κάποιο υπουργείο  :jerking: :jerking: :jerking: ...        
Καλώς ήλθες στο Ελλάντα!!!
μόνο ο Αγγουράκης θα μας σώσει...
(Δηλαδή κανείς)
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
φίλε laonikos στην Ελλάδα ήρθα 5 χρονών (δεν ήταν επιλογή μου), οπότε ξέρω την άθλια κατάσταση διαφθοράς και στα πανεπιστήμια.

....για αυτό εγώ επιλέγω Μπάμπη Αγγουράκη (λέμε τώρα) :2funny: :2funny: :2funny:

 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.897
Πόντοι
266
Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ χειρότερο, βρωμερότερο και πιο ΣΙΧΑΜΕΝΟ από τα μέλη της ΠΑΣΠ. Ρε σεις αυτοί είχανε νοικιάσει ακόμα και τα δωμάτια των εστιών σε Αλβανούς στερώντας τα από τους άπορους φοιτητές και εισέπραταν νοικια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom