Νέα

Κόστος ζωής στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 765
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 24 άτομα (3 μέλη και 21 επισκέπτες)

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
374
Like
805
Πόντοι
81
Αν ζεις με την μαμα μεχρι τα ηντα ισως.
Με την προυποθεση να εισαι ευχαριστημενος μονο με το ps. Γκομενες τις ξεχνας
Ξερω 45ριδες που μενουν ακομα με τους γερους τους "απο αποψη" μπακουρια μια ζωη αλλα και πολλους πρωην παντρεμενους που χωρισαν μετα το 2010 με την κριση και κατεφυγαν στους γονεις στην επαρχια για να γλυτωσουν το νοικι ή αλλους που νοικιαζουν το σπιτι στην Αθηνα και μενουν με τους γερους για να πληρωνουν το δανειο μην τους το παρει η τραπεζα.
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
210
Like
349
Πόντοι
21
Ξερω 45ριδες που μενουν ακομα με τους γερους τους "απο αποψη" μπακουρια μια ζωη αλλα και πολλους πρωην παντρεμενους που χωρισαν μετα το 2010 με την κριση και κατεφυγαν στους γονεις στην επαρχια για να γλυτωσουν το νοικι ή αλλους που νοικιαζουν το σπιτι στην Αθηνα και μενουν με τους γερους για να πληρωνουν το δανειο μην τους το παρει η τραπεζα.
Δεν ειναι αποψη να εισαι μπακουρος σαρανταρης που μενει με την μαμα. Η αλλη τους επιλογη ειναι παγκακι η χαρτοκουτο
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.869
Πόντοι
3.656
Αγγλία ... μπορεί να είσαι χλίδας ... που ζει στο Σέφιλντ ....
Χωρίς αμάξι, επειδή ...δεν το χρειάζεσαι ... Μπορεί και χωρίς ψυγείο .... στα 13.5 τμ
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
210
Like
349
Πόντοι
21
Αγγλία ... μπορεί να είσαι χλίδας ... που ζει στο Σέφιλντ ....
Χωρίς αμάξι, επειδή ...δεν το χρειάζεσαι ... Μπορεί και χωρίς ψυγείο .... στα 13.5 τμ
Για Σεφιλντ δεν ξερω, ειχα ομως Ελβετιδα γκομενα που ειχε αγορασει με δανειο σπιτι στην Ζυριχη αλλα δεν ειχε αμαξι. Και ηταν ανετη οικονομικα
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Δεν ειναι αποψη να εισαι μπακουρος σαρανταρης που μενει με την μαμα. Η αλλη τους επιλογη ειναι παγκακι η χαρτοκουτο
Δεν είναι πάντα έτσι παίκτη δυστυχώς. Ξέρω άνθρωπο που έμενε με τη μάνα του μέχρι τα 36-37 χωρίς να έχει οικονομικό πρόβλημα. Είχε 2-3 χρόνια σχέση με μια γκόμενα και κοιμόταν κάποιες φορές στο σπίτι της, αλλά δικό του σπίτι δεν είχε. Τελικά έφυγε όταν παντρεύτηκε.
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
210
Like
349
Πόντοι
21
Δεν είναι πάντα έτσι παίκτη δυστυχώς. Ξέρω άνθρωπο που έμενε με τη μάνα του μέχρι τα 36-37 χωρίς να έχει οικονομικό πρόβλημα. Είχε 2-3 χρόνια σχέση με μια γκόμενα και κοιμόταν κάποιες φορές στο σπίτι της, αλλά δικό του σπίτι δεν είχε. Τελικά έφυγε όταν παντρεύτηκε.
Και εγω ξερω ανθρωπους με 1500 μισθο που μενουν με την μαμα τους, για να εχουν λεφτα για αμαξι, εξοδους, διακοπες κλπ. Αν επαιρναν 3κ θα νοικιαζαν
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Και εγω ξερω ανθρωπους με 1500 μισθο που μενουν με την μαμα τους, για να εχουν λεφτα για αμαξι, εξοδους, διακοπες κλπ. Αν επαιρναν 3κ θα νοικιαζαν
Τι να το κάνεις και το αμάξι και τις διακοπές αν δεν έχεις το χώρο σου και δε μπορείς να φέρεις μια γυναίκα στο σπίτι.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.072
Like
18.127
Πόντοι
3.656
Τι να το κάνεις και το αμάξι και τις διακοπές αν δεν έχεις το χώρο σου και δε μπορείς να φέρεις μια γυναίκα στο σπίτι.

Ας βρεις εσύ τη γυναίκα,και χώρος βρίσκεται μετά
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Ας βρεις εσύ τη γυναίκα,και χώρος βρίσκεται μετά
1) Δεν τον θες μόνο για τη γυναίκα τον χώρο σου, τον θες για να νιώθεις υπεύθυνος και αξιοπρεπής άνθρωπος.
2) Αν από μια ηλικία και μετά αν μένεις με τη μάνα σου οποιαδήποτε σοβαρή γκόμενα θα σε θεωρήσει για τον πούτσο τύπο και δε ασχοληθεί μαζί σου.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.480
Like
9.770
Πόντοι
2.306
Δηλαδη η θα ζεις με την μαμα η με πακη? Αλλες επιλογες δεν παιζουν?
Μπορεί να ζεις και με κάνα γκεουλα που θα σου κάνει πουστροπαρτι και αλλαξοκωλιες στο σαλόνι.
 

neFelina

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2013
Μηνύματα
246
Like
208
Πόντοι
21
Εχει γίνει αποτομα πολύ ακριβο το κόστος ζωής ναι...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.072
Like
18.127
Πόντοι
3.656
1) Δεν τον θες μόνο για τη γυναίκα τον χώρο σου, τον θες για να νιώθεις υπεύθυνος και αξιοπρεπής άνθρωπος.
2) Αν από μια ηλικία και μετά αν μένεις με τη μάνα σου οποιαδήποτε σοβαρή γκόμενα θα σε θεωρήσει για τον πούτσο τύπο και δε ασχοληθεί μαζί σου.

Κι αν μένεις μόνος σου αλλά δεν μπορείς να πας ούτε διακοπές,ούτε τίποτα,θα ασχοληθεί;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.072
Like
18.127
Πόντοι
3.656

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.480
Like
9.770
Πόντοι
2.306
Η επιδοματικη πολιτικη εφαρμοζεται εδω και καιρο στην Ευρωπη, τοσο στους γηγενεις όσο και στους μεταναστες.
Ενας συνομωσιολογος θα μπορουσε να πει οτι προκειται περι "γενικης δοκιμης".

Το γεγονος παντως ειναι οτι ηδη εκατομμυρια ανθρωποι διαβιουν στην ηπειρο μας χωρις να προσφερουν εργασια, απολυτα εξαρτημενοι απο τις κυβερνησεις που τους πριμοδοτουν για να "αραζουν" και να καταναλωνουν, χωρις να τους δινεται κανενα απολυτως κινητρο για εργασια.

Οταν οι μηχανες και η AI παρουν τα ηνια της παραγωγης, θα περισσευει ακομα περισσοτερο εργατικο δυναμικο, ειδικα χαμηλων ικανοτητων.
Δυο λοιπον τα ενδεχομενα, οταν ερθει εκεινη η ωρα:

1. Τα ατομα αυτα θα "εξαφανιστουν", ητοι μειωση πληθυσμου. Οχι πολυ πιθανο σεναριο γιατι ο καπιταλισμος ευνοειται απο πολυπληθες αγοραστικο κοινο.
2. Θα ενταθει η επιδοματικη πολιτικη, η οποια δεν ειναι καθολου σπαταλη πορων αλλα αναγκαιος τροπος διατηρης του οικονομικου μοντελου και συστηματος.
Όλα αυτά τα επιδόματα , που δωθηκαν στο πείραμα του κοβιντ αυξάνουν μετά τον πληθωρισμό και κάνουν πολλούς να σκέφτονται αν όντως αξίζει να δουλεύουν η αν απλά μπορούν να τσεπώσουν κάτι και να σκρολαρουν στο ινσταγκραμ.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Κι αν μένεις μόνος σου αλλά δεν μπορείς να πας ούτε διακοπές,ούτε τίποτα,θα ασχοληθεί;
Το να μπορείς να συντηρήσεις σπίτι δείχνει χειραφετημένη εικόνα και ότι παλεύεις τη ζωή σου.
Όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα ένα decent studio. Δεν είχα αμάξι και επειδή ο entry μισθός στο UK δεν ήταν τίποτα φοβερό και έβγαινα και πολύ σε μπαρ κλπ. δεν είχα λεφτά για σοβαρές διακοπές. Tότε γινόταν και χαμός με το badoo, λίγο μετά με το tinder κλπ. τα πήγαινα καλύτερα με τις γκόμενες από μετά, ήταν καλή εποχή για hookups. Όλη η δουλειά ήταν ότι μετά το όποιο ραντεβού μπορούσα να κάνω πρόταση να έρθει σπίτι. Σκέψου να έλεγα "sorry, δε θα πηδηχτούμε σήμερα, πρέπει να μου δώσεις χρόνο να νοικιάσω γιατί μένω με τη μάνα μου". Οπότε, from my experience, ναι, θα ασχοληθούν και το να έχεις σπίτι είναι key.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BestNot

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2024
Μηνύματα
160
Like
257
Πόντοι
21
Αντε να μαθαίνετε και κάτι

Δρομοκαΐτειο, ρεπορτάζ του alphatv

" Η ζωή μου συμπεριφέρθηκε πολύ καλά μέχρι τα 51 μου.
Μετά πέθανε η μανούλα μου."

Εφυγα κλαίγοντας ..
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.575
Like
9.119
Πόντοι
2.356
Όλα αυτά τα επιδόματα , που δωθηκαν στο πείραμα του κοβιντ αυξάνουν μετά τον πληθωρισμό και κάνουν πολλούς να σκέφτονται αν όντως αξίζει να δουλεύουν η αν απλά μπορούν να τσεπώσουν κάτι και να σκρολαρουν στο ινσταγκραμ.

Θα ´πρεπε φυσικά τα επιδόματα να είναι δανεικά, και μόλις φτάσει κανείς το μάξιμουμ όριο να τον στέλνουν για δουλειά. Κι ας είναι και να καθαρίζει φρεάτια.

Τσάμπα λεφτά φέρνουν πληθωρισμό και φαίνεται πια παντού αυτό.

Εξαιρέσεις μόνο για τους ανάπηρους και τους λοιπούς σε άσχημη κλινική κατάσταση, αλλά ως εκεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom