Νέα

Κόστος ζωής στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 527
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 28 άτομα (7 μέλη και 21 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.216
Πόντοι
12.756

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.581
Κριτικές
8
Like
33.086
Πόντοι
6.536

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.216
Πόντοι
12.756
Τίποτα από τα 2....
Σου έχω έτοιμο "σπίτι" στην Μπιρμπίτα....
Με όλα τα κομφόρ....

:coffee:
κατσε προχωρα το θεμα που σου ελεγα και θα χρειαστει να κατσω συνολικα αν και σταδιακα απο 3 εως 4 μηνες
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.581
Κριτικές
8
Like
33.086
Πόντοι
6.536
κατσε προχωρα το θεμα που σου ελεγα και θα χρειαστει να κατσω συνολικα αν και σταδιακα απο 3 εως 4 μηνες
Θα σου βρω και μαγαζί να πουλάς χαλιά το χειμώνα για εξτραδάκι.

:coffee:
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
286
Like
297
Πόντοι
21
Όταν λέμε Αθήνα ...ποια Αθήνα απ όλες εννούμε?
1.Τι σχεση έχει ο κόσμος (πολύς κόσμος όμως ε?) με εξοχικό καλά εισοδήματα και λιγότερο άγχος με...
2.Τον κόσμο που ζορίζεται γιατί έχει μέτρια δουλειά? αλλά και με τους
3.Εισερχόμενους από Επαρχία που έρχονται με διάθεση να κάνουν υπομονή γιατί ακόμα μαθαίνουν την πόλη ,τις νοοτροπίες...τα μυστικά?
εγω δεν κατοικώ Αθήνα αλλά εξ αποστάσεως ήδη ξέρω ότι ειναι κάτι σαν 5 πόλεις ενωμένες σε μία...
Νόημα δεν βγαίνει ευκολα απο δω γιατι μαζί με κάθε γνώμη δεν ξέρουμε ο καθένας μας αν έχει δικό του σπιτι και μισθό άνω των 2χιλ ευρω.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
832
Κριτικές
26
Like
2.149
Πόντοι
1.196
Όταν λέμε Αθήνα ...ποια Αθήνα απ όλες εννούμε?
1.Τι σχεση έχει ο κόσμος (πολύς κόσμος όμως ε?) με εξοχικό καλά εισοδήματα και λιγότερο άγχος με...
2.Τον κόσμο που ζορίζεται γιατί έχει μέτρια δουλειά? αλλά και με τους
3.Εισερχόμενους από Επαρχία που έρχονται με διάθεση να κάνουν υπομονή γιατί ακόμα μαθαίνουν την πόλη ,τις νοοτροπίες...τα μυστικά?
εγω δεν κατοικώ Αθήνα αλλά εξ αποστάσεως ήδη ξέρω ότι ειναι κάτι σαν 5 πόλεις ενωμένες σε μία...
Νόημα δεν βγαίνει ευκολα απο δω γιατι μαζί με κάθε γνώμη δεν ξέρουμε ο καθένας μας αν έχει δικό του σπιτι και μισθό άνω των 2χιλ ευρω.
Φίλε, Αθηναίος με εξοχικό στην Αττική δε σημαίνει και πολλά λεφτά. Υπάρχουν πολλοί που έχουν ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος στην Αττική (Ωρωπό, Χαλκούτσι, Ζούμπερι, Μάτι κλπ.), και απλά πάνε εκεί και κάνουν μπάνιο. Αυτά τα σπίτια πριν 40-50 χρόνια ήταν πολύ φθηνά και κάποιοι έχουν βρει ένα από τους γονείς τους αλλά, ακόμα και σήμερα, δεν είναι πανάκριβα, με 70-100Κ έχει ένα σωρό.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Φίλε, Αθηναίος με εξοχικό στην Αττική δε σημαίνει και πολλά λεφτά. Υπάρχουν πολλοί που έχουν ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος στην Αττική (Ωρωπό, Χαλκούτσι, Ζούμπερι, Μάτι κλπ.), πάνε εκεί και κάνουν μπάνιο στις μίζερες παραλίες της Αθήνας. Αυτά τα σπίτια πριν 40-50 χρόνια ήταν πολύ φθηνά και κάποιοι έχουν βρει ένα από τους γονείς τους, αλλά ακόμα και σήμερα δεν είναι πανάκριβα, με 70-100Κ έχει ένα σωρό.

Ακριβώς. Άξιζε από παλιά, να έχεις αγοράσει περισσότερα μικρά εξοχικά, και να τα πουλάς με τον καιρό σιγά-σιγά, επενδύοντας αλλού τα λεφτά.
 

Slavrlfucker

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
315
Like
549
Πόντοι
81
Ποιος νορμάλ άνθρωπος αγοράζει εξοχικό έξω από την Αθήνα τα τελευταία 20 χρόνια;
Άλλο αν έμεινε κληρονομιά από γονείς.

Εγώ αν έμενα Ελλάδα και ήθελα ένα εξοχικό θα κοιτούσα προς νησί για να βλέπω και ξένες γκόμενες και να απολαμβάνω και ωραίες παραλίες.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Ποιος νορμάλ άνθρωπος αγοράζει εξοχικό έξω από την Αθήνα τα τελευταία 20 χρόνια;
Άλλο αν έμεινε κληρονομιά από γονείς.

Εγώ αν έμενα Ελλάδα και ήθελα ένα εξοχικό θα κοιτούσα προς νησί για να βλέπω και ξένες γκόμενες και να απολαμβάνω και ωραίες παραλίες.

Ξέρω πάντως έναν τυπά, που αγοράζει ακόμη και σήμερα παραμελημένα μικρά διαμερίσματα και μονοκατοικίες σε εξοχικές περιοχές, τα ανακαινίζει, τα νοικιάζει για AirBnB , και τα πουλάει μετά.

Για όποιον έχει διάθεση για ρίσκα και δουλειά, η Αθήνα έχει να προσφέρει πολλά. Εκείνοι που ελπίζουν βέβαια να μείνουν αραχτοί μια ζωή, δεν ενθουσιάζονται με τη σύγχρονη εξέλιξη στη μεγαλύτερη μητρόπολη των Βαλκανίων και τόσο.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
832
Κριτικές
26
Like
2.149
Πόντοι
1.196
Ακριβώς. Άξιζε από παλιά, να έχεις αγοράσει περισσότερα μικρά εξοχικά, και να τα πουλάς με τον καιρό σιγά-σιγά, επενδύοντας αλλού τα λεφτά.
Σιγά τα λεφτά που θα έβγαζες ρε αδελφέ με επενδύσεις σε μικροδιαμερίσματα στο Χαλκούτσι. Ούτε σε σενάριο του Δαλιανίδη στο Ρετιρέ δεν υπάρχει τόσο μίζερο επενδυτικό πλάνο, ακόμα και ο Φοίβος ο καφετζής θα τα έριχνε σε κάτι πιο large.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Σιγά τα λεφτά που θα έβγαζες ρε αδελφέ να κάνεις επενδύσεις με μικροδιαμερίσματα στο Χαλκούτσι. Ούτε σε σενάριο του Δαλιανίδη στο Ρετιρέ δεν υπάρχει τόσο μίζερο επενδυτικό πλάνο, μέχρι και ο Φοίβος ο καφετζής θα τα έριχνε σε κάτι πιο large.

Μην το λες. Εκείνοι που δεν είναι κοντόφθαλμοι κι αγοράσαν σε Λούτσα, Λαύριο κι αλλού από εκεί γύρω στους Ολυμπιακούς κοντά, βγάζουν με AirBnB τρελά λεφτά. Και τα πουλάνε σε ξένους πανάκριβα μετά.

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.464
Like
9.743
Πόντοι
2.306
Οποίος μένει στην Αθήνα με ελλεηνιδες , πακιστανια, φεμινιστικό παραλήρημα και ακριβές τιμές Κουλη , ενώ μπορεί να φύγει είναι άξιος της μοίρας του.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
832
Κριτικές
26
Like
2.149
Πόντοι
1.196
Μην το λες. Εκείνοι που δεν είναι κοντόφθαλμοι κι αγοράσαν σε Λούτσα, Λαύριο κι αλλού από εκεί γύρω στους Ολυμπιακούς κοντά, βγάζουν με AirBnB τρελά λεφτά. Και τα πουλάνε σε ξένους πανάκριβα μετά.

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
Έχεις δίκιο ρε bro, όσοι εύποροι ξένοι έχω γνωρίσει είχαν όνειρο ζωής ένα σπίτι στη Λούτσα, γαμάει το μέρος.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Έχεις δίκιο ρε bro όλοι οι εύποροι ξένοι που έχω γνωρίσει είχαν όνειρο ζωής ένα σπίτι στη Λούτσα, γαμάει το μέρος.

Ούτε που καταλαβαίνουν οι Κινέζοι, τι αγοράζουν. Ούτε εσύ θα καταλάβαινες, αν αγόραζες στην Κίνα.Τα έσοδα από τη διαχείρηση του ακινήτου κοιτάνε μόνο.

Μην το ψάχνεις όμως, αφού δεν σε ενδιαφέρει. Δεν είναι για σένα.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Οποίος μένει στην Αθήνα με ελλεηνιδες , πακιστανια, φεμινιστικό παραλήρημα και ακριβές τιμές Κουλη , ενώ μπορεί να φύγει είναι άξιος της μοίρας του.

Έχω περάσει σχεδόν όλη μου την ενήλικη ζωή σε μεγαλουπόλεις του εξωτερικού. Κι έχω περάσει φανταστικά. Πολύ-πολύ καλύτερα από εδώ. Μια εντελώς άλλη, πιο large κατάσταση στο εξωτερικό, άμα έχεις ή βγάζεις τα λεφτά.

Κι όμως η Αθήνα έχει πλεονέκτηματα.

Εδώ μαθαίνεις να γίνεσαι πιο ταπεινός στις απαιτήσεις σου. Πιο μαζεμένος με τις προσδοκίες σου.

Η Αθήνα σε φέρνει πιο κοντά στο μέλλον, στην αιώνια ζωή, και το Θεό.:P:grin::2funny::rockon::rockon::rockon:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.440
Like
8.922
Πόντοι
2.356
Ο καθένας μας κάνει τα κουμάντα του, και τις επενδύσεις του, με τη δική του λογική. Και βλέπει αργότερα στην πορεία του χρόνου, τι ψάρια έπιασε.

Η Αθήνα συνεχίζει να προσφέρει ευκαιρίες, θεωρώ.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.464
Like
9.743
Πόντοι
2.306
Έχω περάσει σχεδόν όλη μου την ενήλικη ζωή σε μεγαλουπόλεις του εξωτερικού. Κι έχω περάσει φανταστικά. Πολύ-πολύ καλύτερα από εδώ. Μια εντελώς άλλη, πιο large κατάσταση στο εξωτερικό, άμα έχεις ή βγάζεις τα λεφτά.

Κι όμως η Αθήνα έχει πλεονέκτηματα.

Εδώ μαθαίνεις να γίνεσαι πιο ταπεινός στις απαιτήσεις σου. Πιο μαζεμένος με τις προσδοκίες σου.

Η Αθήνα σε φέρνει πιο κοντά στο μέλλον, στην αιώνια ζωή, και το Θεό.:P:grin::2funny::rockon::rockon::rockon:
Σε φέρνει κοντά στο θεό μέσω αγαμιας.

Δες τον σαμπζιρο όλο στα γόνατα είναι με κομποσκοίνι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom