Νέα

Έχετε δάνεια - κάρτες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 421
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Εχω ενα στεγαστικο στην Αγροτικη. Για καποια χρονια τους πληρωνα κανονικα, αλλα τελευταια δεν πληρωνω. Το 2012 τους εβαλα μονο 400 ευρω. Μου ζαλιζαν τ΄αρχιδια περνοντας τηλεφωνα σπιτι της μανας μου και στο μαγαζι που δουλευα. Περσι μου εστειλαν ενα χαρτι που δεν θυμαμε τι εγραφε και φετος μεσα στη μεγαλη εβδομαδα μου εφερε δικαστικος επιμελητης αλλα χαρτια απο την τραπεζα Πειραιως και μου ζητανε σε 5 μερες ολο το ποσο + κατι δικαστικα εξοδα. Συνολο καπου 24000. Πηγα σε δικηγορο και μου ειπε οτι θα κανει ενσταση και θα ακυρωση την αποαφαση, αλλα θα πρεπει ν΄αρχισω παλι τους πληρωνω. Μου ζητησε και 235 ευρω η ψωλα η δικηγορος.
Κανόνισε να σου πάρουν τ'αμπέλια να μη βρίσκουμε ούτε μεροκάματο μετα...
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Εχω ενα στεγαστικο στην Αγροτικη. Για καποια χρονια τους πληρωνα κανονικα, αλλα τελευταια δεν πληρωνω. Το 2012 τους εβαλα μονο 400 ευρω. Μου ζαλιζαν τ΄αρχιδια περνοντας τηλεφωνα σπιτι της μανας μου και στο μαγαζι που δουλευα. Περσι μου εστειλαν ενα χαρτι που δεν θυμαμε τι εγραφε και φετος μεσα στη μεγαλη εβδομαδα μου εφερε δικαστικος επιμελητης αλλα χαρτια απο την τραπεζα Πειραιως και μου ζητανε σε 5 μερες ολο το ποσο + κατι δικαστικα εξοδα. Συνολο καπου 24000. Πηγα σε δικηγορο και μου ειπε οτι θα κανει ενσταση και θα ακυρωση την αποαφαση, αλλα θα πρεπει ν΄αρχισω παλι τους πληρωνω. Μου ζητησε και 235 ευρω η ψωλα η δικηγορος.


  Αν θες να το κρατήσεις το σπίτι μπορείς να μπεις στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.

  Αν όχι δεν κάνεις τίποτα συζητάς μόνο με τη δικηγόρο να δεις πως θα τα καταφέρεις με ανακοπές και ενστάσεις να το τρενάρεις όσο περισσότερο γίνεται.
 

Επισκέπτης
 Αν θες να το κρατήσεις το σπίτι μπορείς να μπεις στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.

 Αν όχι δεν κάνεις τίποτα συζητάς μόνο με τη δικηγόρο να δεις πως θα τα καταφέρεις με ανακοπές και ενστάσεις να το τρενάρεις όσο περισσότερο γίνεται.

Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
  Αν θες να το κρατήσεις το σπίτι μπορείς να μπεις στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.

  Αν όχι δεν κάνεις τίποτα συζητάς μόνο με τη δικηγόρο να δεις πως θα τα καταφέρεις με ανακοπές και ενστάσεις να το τρενάρεις όσο περισσότερο γίνεται.
Οσο το τρεναρει ομως τοσο θα μεγαλωνει το χρεος..... και στο τελος θα χασει τα αυγα και τα πασχαλια

Καλυτερα να ψαξει με την δικηγορο μια συμβιβαστικη λυση να ξεμπερδευει και να κρατησει και την περιουσια του
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.
Καντο οπως σου λεει η δικηγορος και ασε τις μαγκιες γιατι με τις τραπεζες και το κρατος δεν παιζουν
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.


 Όπως σου τα είπε είναι. Να κάνεις ό,τι σου λέει.

Τα υπερχρεωμένα είναι μόνο γι αυτούς που δεν έχουν κάτι άλλο στο όνομά τους εκτός από το ακίνητο επί δανείω.

 Την ξεχνάς συτήν την πε΄ριπτωση.

Νόμος Κατσέλη και υπερχρεωμένα σημαίνει ΠΤΩΧΕΥΣΗ.
 

NIK DANDOLO(1)

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.882
Κριτικές
4
Like
29
Πόντοι
16
το επομενο γιουρουσι στις τραπεζες και τα διαφορα θα γινει σε 2-3 χρονια
και αν γινει αρπαχτη κανα 2πλο ολα θα ειναι αψογα,αγγελικα πλασμενα. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
ουτε δανεια ουτε καρτες αλλα ουτε και δουλεια εχω.... :huh: :huh: :huh:
 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.

    Κάνε ότι σου λέει η δικηγόρος γιατί, με την περιουσία που περιγράφεις, άμα το τραβήξεις παίζει να σε χρεώσει κανένα δικαστήριο και 30.000 δικαστικά έξοδα της τράπεζας εκτός απο τα 24 .000 που θα σε βγάλει να τα χρωστάς όλα. Δέν αξίζει σε καμμία περίπτωση. Καμμία σημασία δεν έχει άν δεν μπορείς εσύ να πουλήσεις το σπίτι που έχει στο όνομα της η μητέρα σου ή τη μισή γκαρσονιέρα ούτε για 30.000 .Είσαι περίπτωση "για παραδειγματισμό", και θα σε πατήσουν κάτω, γιατί αν άφηναν τους σαν κι εσένα, δεν θα σκότωνε κανείς τα σπίτα και τα κτήματα τέτοια εποχή.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.120
Πόντοι
12.756
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.


Τυπε μυριστηκαν τα λαμογια ακινητη περιουσια και τους εχει σηκωθει η πουτσα , πρωτα απ ολα βρες ενα καλο δικηγορο και μην εισαι τσιγγουνης σε αυτο το θεμα , αν θες να σωσεις κατι  , εκτος αν το θεμα σου ειναι να βρεις φτηνο δικηγορο και να χασεις καποια απο τα ακινητα απο την μαλακια τις τσιγγουνιας σου.
Απο εκει και μετα θα στειλεις τον δικηγορο ( που ειπαμε να ειναι καλος ) στην τραπεζα να παει να μιλησει με τον μαλακα που εχει την υποθεση σου , να συζητησει λιγο για να καταλαβει τι προθεσεις εχουν και επισης να ζητησει μια αναλυση των χρεων , δηλαδη ποιο ειναι το ποσο του κεφαλαιου , τι εχεις δωσει μεχρι τωρα , ποσες ειναι οι προσαυξησεις τα προστιμα κτλ ,απο εκει και μετα θα εχεις μια καθαρη εικονα του χρεους , ποια ειναι τα κερατιατικα και ποια ειναι τα χρωστουμενα.

Μολις το παρεις αυτο θα αρχισεις τα παζαρια με την τραπεζα , εννοειτε οτι σε καθε παζαρι θα στελνεις τον δικηγορο με την προταση σου για διακανονισμο ή οτι αλλο θελεις να κανεις με τους μαλακες , και θα κανεις τον δικηγορο μπαλακι τραπεζα -γραφειο .

Θα κανει και μια εκτιμηση για τα ακινητα σου να δεις σε τι ποσο πραγματικο αυτη την εποχη πιανουν για να ξερεις τι μπορεις να βαλεις στο τραπεζι του παζαριου.Συνηθως "μισα" σπιτια δεν παιρνουν , αρα παιζουν τα χωραφια ή το σπιτι στο χωριο .

Αλλα οπως και να εχει θες ενα μαγκακο δικηγορο , που να ειναι γατονι , και να ξερει και να μιλησει , και οπωσδηποτε πρεπει να ξεκινας να τον στελνεις στην Τραπεζα για να μην προχωρησουν αυτη την διαδικασια , γιατι διαταγες πληρωμες και κατασχεσης δεν μπορεις να ασκεις αναβολες για παντα και στοιχιζουν καθε φορα.

 

Επισκέπτης
Μαγκες ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα τα ξανα πω με τη δικηγορο απο βδομαδα και θα δω τι θα πραξω. Δεν της πολυ εχω εμπιστοσυνη οποτε αν καποιος εχει ακρες με καλους δικηγορους ισως χρειαστω πληροφοριες γιατι εχω καποιες αποριες.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
  Δεν με λένε Τάσο.  :grin:
  Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη κι από μένα τις ευχές μου.


  Δεν είμαι σιχασιάρης. Μάθε Ελληνικά επιτέλους.

  Αλλο συναίσθημα το σιχαίνομαι, άλλο το φρικάρω με συγκεκριμένα πράγματα όπως το αίμα.

  :thefinge:

σκάσε τώρα γτ έχει θεματάκι εδώ το παλικάρι :rolleyes:

σιχασιάρης είσαι :birdman: don't be ashamed :boobies:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
  Αν θες να το κρατήσεις το σπίτι μπορείς να μπεις στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.

  Αν όχι δεν κάνεις τίποτα συζητάς μόνο με τη δικηγόρο να δεις πως θα τα καταφέρεις με ανακοπές και ενστάσεις να το τρενάρεις όσο περισσότερο γίνεται.
Τοσο ευκολα νομιζεις οτι μπαινει καποιος στον νομο περι υπερχρεωμενων;Εισαι σπουδασμενος ανθρωπος,με σπιτια με πισινες,με κουστουμια,μην ακουω τετοια πραγματα.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.

τα υπεχρεωμενα νοικοκυρια ....ισχυει για αυτους που εχουν δανειο στεγαστικο ,ΠΡΩΤΗΣ κατοικιας μονο......δηλαδη μονο το σπιτι σου,σου προστατευει !!! αν δεν εχεςι τιποτα αλλο αξιας στο ονομα σου...το προχωρας το θεμα μεχρι και διαγραφη μεγαλου ποσοστου χρεους.......αν τωρα εχεις τιποτα αλλα ακινητα τα οποια εχουν αξια καλη...τοτε θα στα παρει η τραπεζα να ρεφαρει την χασουρα του στεγαστικου ....αν τα υπολοιπα ακινητα καλυπτουν το ποσο του δανειου του στεγαστικου ....τοτε στα παιρνει η τραπεζα οχι ολα ,αλλα οσα απο την αντικειμενικη φτανουν την αξια του δανειου που χρωστας και κατι παραπανω παντα .......ετσι λειτουργουν τα υπεχρεωμενα.....................αν εχεις δανειο πρωτης κατοικιας για καμια Βιλα με πισινες και γκαζον που κοστιζει 600χιλιαρικα .....και τα χωραφια που εχεις κοστιζουν 100χιλιαρικα......τοτε τα ζυγιαζεις και αποφασιζεις αν θα τα κρατησεις ή θα στα παρει η τραπεζα χαρην του στεγαστικου........αν εχεςι ομως κανα σπιτι που κοστιζει 100χιλιαρικα και τα υπολοιπα ακινητα που εχεις κοστιζουν 400χιλιαρικα......τοτε αν πας στα υπερχρεωμαενα....η τραπεζα θα σου φαει ακινητα αξιας 100 χιλιαδων ευρω συν και κατι της,παραπανω απο τις προσαυξησεις που θα εχεις φαει στο κεφαλι απο τοκους υπερημεριας................και εγω σε υπερχρεωμενα ειμαι πλεον ...αλλα κατι χωραφια που εχω ειναι κληρονομικα χωρις αξια ιδιαιτερη και ειμαστε και 4 κληρονομοι εξ αδιαιρετου.....οποτε εμενα με συμφερει να μου τα παρει η τραπεζα τα ποσοστα μου ,μιας και ακρη με τους υπολοιπους ποτε δεν εβγαλα για να πουλησουμε κανα χωραφι.......τωρα θα εχουν συνεταιρο την τραπεζα !!!!!! τα ζυγιασα και με συμφερει ο νομος εμενα ......πολυ περισσοτερο αξιζει το σπιτι μου ,παρα το ποσοστο που εχω στα χωραφια ........οποτε ...ας παει και το παλιαμπελο ,που λενε!!!!
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
αν χρωστας σε μια τραπεζα εχεις μπει λογικα στον τειρεσια
αν συνεργαστεις με καποια αλλη τραπεζα παιζει να εχεις
θεματα; να σου κρατανε καταθεσεις κτλ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom