Νέα

Έχετε δάνεια - κάρτες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 421
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ρε φιλε αυτο με τα υπερχεωμενα νοικοκυρια δεν το εχω καταλαβει. Η δικηγορος μου ειπε οτι δεν μπορω να μπω στο νομο γιατι εχω ακινητη περιουσια (το σπιτι στο χωριο,μιση γκαρσονιερα στην Αθηνα και μερικα χτηματα ειναι στο ονομα μου). Η μανα μου που ειναι εγγυητης εχει στο ονομα της τον εναν οροφο απο το σπιτι (ησογειο) + καποια χτηματα. Η δικηγορος λεει οτι επειδη ειναι μικρο το ποσο αν κανουμε δικαστιριο θα χρειαστουν 1700 ευρω και οτι το "κουρεμα" θα ειναι μικρο. Πανω κατω οπως μου τα ειπε θα γλυτωσω κανα 6000.

Πούλα τη μισή γκαρσονιέρα στην Αθήνα ή κανένα χτήμα και ξεχρέωσε τύπε

Μην αφήσεις να τρέξουν άλλο τα χρέη σου γιατί θα φας μεγάλη πούτσα

Θα το φυσάς και δε θα κρυώνει

Αυτό που σου φερε ο επιμελητής τι είναι; Καταγγελία σύμβασης ή Διαταγή πληρωμής;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
αν χρωστας σε μια τραπεζα εχεις μπει λογικα στον τειρεσια
αν συνεργαστεις με καποια αλλη τραπεζα παιζει να εχεις
θεματα; να σου κρατανε καταθεσεις κτλ;

Οχι δεν παιζει κανενα θεμα απο μια τραπεζα σε αλλη , εννοειτε οχι σε τραπεζες του ιδιου ομιλου , επειδη η Πειραιως τις εχει παρει ολες σχεδον μην κανεις καμια μαλακια μεταξυ Τρ.Κυπρου και Πειραιως ,και γενικα σε τραπεζες που εχουν σχεση μεταξυ τους ,εκει πεφτει χερι.

Καταθεσεις μπορει να σου κρατησει μονο το κρατος με αποφαση , τουλαχιστον μεχρι περσι που ηξερα εγω , τραπεζα δεν νομιζω , παντα αναλογα με το τι χρωστας ...

Πολλα ειναι τυπε τα χρωστουμενα ?
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
Οχι δεν παιζει κανενα θεμα απο μια τραπεζα σε αλλη , εννοειτε οχι σε τραπεζες του ιδιου ομιλου , επειδη η Πειραιως τις εχει παρει ολες σχεδον μην κανεις καμια μαλακια μεταξυ Τρ.Κυπρου και Πειραιως ,και γενικα σε τραπεζες που εχουν σχεση μεταξυ τους ,εκει πεφτει χερι.

Καταθεσεις μπορει να σου κρατησει μονο το κρατος με αποφαση , τουλαχιστον μεχρι περσι που ηξερα εγω , τραπεζα δεν νομιζω , παντα αναλογα με το τι χρωστας ...

Πολλα ειναι τυπε τα χρωστουμενα ?
καμια 40αρου
 

Επισκέπτης

ο μισθός πάντως είναι ακατάσχετος, αρκεί να τον τραβάς τη μέρα που μπαίνει, γιατί αν περάσουν κάποιες μέρες, θεωρείται αποταμίευση και μπορεί να κατασχεθεί

αν έχεις καταθέσεις γενικά, υπάρχει κίνδυνος να στις παρακρατήσουν βάσει κάποιου άρθρου της σύμβασης που υπέγραψες, αν φυσικά το δάνειο είναι ληξιπρόθεσμο. Το θέμα είναι ότι αν στις κρατήσουν, ακόμη και να έχεις δίκιο, μπορεί να το βρεις μετά από χρόνια και τα λεφτά να μην μπορείς να τα διαχειριστείς

 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
ο μισθός πάντως είναι ακατάσχετος, αρκεί να τον τραβάς τη μέρα που μπαίνει, γιατί αν περάσουν κάποιες μέρες, θεωρείται αποταμίευση και μπορεί να κατασχεθεί

αν έχεις καταθέσεις γενικά, υπάρχει κίνδυνος να στις παρακρατήσουν βάσει κάποιου άρθρου της σύμβασης που υπέγραψες, αν φυσικά το δάνειο είναι ληξιπρόθεσμο. Το θέμα είναι ότι αν στις κρατήσουν, ακόμη και να έχεις δίκιο, μπορεί να το βρεις μετά από χρόνια και τα λεφτά να μην μπορείς να τα διαχειριστείς
μπα καμια σχεση.... τις καλες εποχες που μοιραζανε δανεια οι τραπεζες εκανα το ντου πηρα και ανοιξα μαγαζια
πληρωνα τα πρωτα 2 χρονια και μετα το εκοψα στο σπορ, προτιμω να εχω τα λεφτα των δοσεων στην τσεπη μου
απλα τωρα την ψαχνω για να κανω ακομη ενα μαγαζι με επιδοτηση σε συγγενικο προσωπο που χρωσταει επισης
και ρωταω μην μας τα παρουν απο εκει
 

Επισκέπτης
μπα καμια σχεση.... τις καλες εποχες που μοιραζανε δανεια οι τραπεζες εκανα το ντου πηρα και ανοιξα μαγαζια
πληρωνα τα πρωτα 2 χρονια και μετα το εκοψα στο σπορ, προτιμω να εχω τα λεφτα των δοσεων στην τσεπη μου
απλα τωρα την ψαχνω για να κανω ακομη ενα μαγαζι με επιδοτηση σε συγγενικο προσωπο που χρωσταει επισης
και ρωταω μην μας τα παρουν απο εκει

σε τι φάση είναι τα δάνεια σου; έχει γίνει καταγγελία σύμβασης; έχει βγει διαταγή πληρωμής;

τα έχεις απλήρωτα πάνω από 6 μήνες;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756

αρχιδια ποσο , θα σου κλασουν μια μαντρα

ο μισθός πάντως είναι ακατάσχετος, αρκεί να τον τραβάς τη μέρα που μπαίνει, γιατί αν περάσουν κάποιες μέρες, θεωρείται αποταμίευση και μπορεί να κατασχεθεί

αν έχεις καταθέσεις γενικά, υπάρχει κίνδυνος να στις παρακρατήσουν βάσει κάποιου άρθρου της σύμβασης που υπέγραψες, αν φυσικά το δάνειο είναι ληξιπρόθεσμο. Το θέμα είναι ότι αν στις κρατήσουν, ακόμη και να έχεις δίκιο, μπορεί να το βρεις μετά από χρόνια και τα λεφτά να μην μπορείς να τα διαχειριστείς

Αν εχεις την καταθεση σε διαφορετικη τραπεζα θα του κλασουν τα αρχιδια , δεν μπορουν να ακουμπησουν τα λεφτα , μονο τυπε Alex μην χρωστας δημοσιο γιατι σκαει δευσμευση και παιρνεις τα τετοια μου..



 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
μπα καμια σχεση.... τις καλες εποχες που μοιραζανε δανεια οι τραπεζες εκανα το ντου πηρα και ανοιξα μαγαζια
πληρωνα τα πρωτα 2 χρονια και μετα το εκοψα στο σπορ, προτιμω να εχω τα λεφτα των δοσεων στην τσεπη μου
απλα τωρα την ψαχνω για να κανω ακομη ενα μαγαζι με επιδοτηση σε συγγενικο προσωπο που χρωσταει επισης
και ρωταω μην μας τα παρουν απο εκει

ευτυχως που οι ελληνες δεν ειμαστε λαμογια

και μετα σας φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
μπα καμια σχεση.... τις καλες εποχες που μοιραζανε δανεια οι τραπεζες εκανα το ντου πηρα και ανοιξα μαγαζια
πληρωνα τα πρωτα 2 χρονια και μετα το εκοψα στο σπορ, προτιμω να εχω τα λεφτα των δοσεων στην τσεπη μου
απλα τωρα την ψαχνω για να κανω ακομη ενα μαγαζι με επιδοτηση σε συγγενικο προσωπο που χρωσταει επισης
και ρωταω μην μας τα παρουν απο εκει

Τυπε η σαρανταρου που χρωστας ειναι απο επιδοτηση ή ειναι καθαρο ποσο απο δανειο τραπεζας ?
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
σε τι φάση είναι τα δάνεια σου; έχει γίνει καταγγελία σύμβασης; έχει βγει διαταγή πληρωμής;

τα έχεις απλήρωτα πάνω από 6 μήνες;
γυρω στα 3-4 χρονια, πρεπει να εχουν γινει τετοια αλλα τι να σου πω;
οταν με παιρνουν τηλ γραφω στα παπαρια μου αυτα που μου λενε

Τυπε η σαρανταρου που χρωστας ειναι απο επιδοτηση ή ειναι καθαρο ποσο απο δανειο τραπεζας ?
δανεια
 

Επισκέπτης
αν χρωστας σε μια τραπεζα εχεις μπει λογικα στον τειρεσια
αν συνεργαστεις με καποια αλλη τραπεζα παιζει να εχεις
θεματα; να σου κρατανε καταθεσεις κτλ;

πάντως να χρωστάς πχ στην Άλφα και να σου κρατήσει γι αυτό το λόγο λεφτά η Εθνική αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΟΛΟΤΕΛΑ

εκτός αν βγει διαταγή πληρωμής (θα το ήξερες σίγουρα αν είχε βγει) και προχωρήσει η Τράπεζα σε κατασχετήριο, αλλά και πάλι σπάνια καταφεύγει σε κατάσχεση εις χείρας τρίτου. Προτιμάει ακίνητα που έχεις στο όνομά σου.

Μόνο η Εφορία και γενικά το Δημόσιο προχωράνε συνήθως σε κατάσχεση εις χείρας τρίτου και εκεί, δεσμεύονται όλες οι καταθέσεις σου σε όλες τις Τράπεζες, μέχρι να ικανοποιηθεί το Δημόσιο
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
ευτυχως που οι ελληνες δεν ειμαστε λαμογια

και μετα σας φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αν δεις τι χρωστανε οι δημοσιοι θα αλλαξεις αποψη , απλα αυτοι τωρα την φαγανε στο κωλο γιατι τους καναν τις κρατησεις απο τον μισθο τους , αλλα και εκει πηγαν και παρακαλεσαν τους πολιτικους και εγινε κουρεμα σε αυτα που τους κραταγαν.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
γυρω στα 3-4 χρονια, πρεπει να εχουν γινει τετοια αλλα τι να σου πω;
οταν με παιρνουν τηλ γραφω στα παπαρια μου αυτα που μου λενε


δανεια

αν ειναι δανεια γραφτα στ αρχιδια σου ολα , δεν ακουμπανε τιποτα απο τα χρηματα σε αλλη τραπεζα.
 

Επισκέπτης
γυρω στα 3-4 χρονια, πρεπει να εχουν γινει τετοια αλλα τι να σου πω;
οταν με παιρνουν τηλ γραφω στα παπαρια μου αυτα που μου λενε
δανεια

τότε το πιο πιθανό είναι να έχουν βγει διαταγές πληρωμής, που σημαίνει ότι καλό είναι να μην έχεις κάτι στο όνομά σου (ακίνητα, κλπ) γιατί πιθανό να κατασχεθεί

επίσης φρόντισε αν έχεις ζητήματα κληρονομικά (πχ αν οι γονείς σου σκοπεύουν να σου γράψουν το πατρικό ή να σου αφήσουν κανά οικόπεδο, κλπ) να κάνεις κινήσεις, γιατί κινδυνεύουν να χαθούν
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
πάντως να χρωστάς πχ στην Άλφα και να σου κρατήσει γι αυτό το λόγο λεφτά η Εθνική αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΟΛΟΤΕΛΑ

εκτός αν βγει διαταγή πληρωμής (θα το ήξερες σίγουρα αν είχε βγει) και προχωρήσει η Τράπεζα σε κατασχετήριο, αλλά και πάλι σπάνια καταφεύγει σε κατάσχεση εις χείρας τρίτου. Προτιμάει ακίνητα που έχεις στο όνομά σου.

Μόνο η Εφορία και γενικά το Δημόσιο προχωράνε συνήθως σε κατάσχεση εις χείρας τρίτου και εκεί, δεσμεύονται όλες οι καταθέσεις σου σε όλες τις Τράπεζες, μέχρι να ικανοποιηθεί το Δημόσιο

θα εχει βγει η διαταγη πληρωμης απλα επειδη δεν μαλλον δεν βρηκαν τιποτα στο ονομα του δεν εχουν προχωρησει οι τυποι
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
μπα στο ονομα μου μονο την μηχανη και το αυτοκινητο, οι επιχειρησεις ειναι σε αλλα ονοματα για διαφορους λογους
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
τότε το πιο πιθανό είναι να έχουν βγει διαταγές πληρωμής, που σημαίνει ότι καλό είναι να μην έχεις κάτι στο όνομά σου (ακίνητα, κλπ) γιατί πιθανό να κατασχεθεί

επίσης φρόντισε αν έχεις ζητήματα κληρονομικά (πχ αν οι γονείς σου σκοπεύουν να σου γράψουν το πατρικό ή να σου αφήσουν κανά οικόπεδο, κλπ) να κάνεις κινήσεις, γιατί κινδυνεύουν να χαθούν

δεν ειδα το μηνυμα σου και σου απαντησα το ιδιο που εγραψες , κινησεις απο την στιγμη που εχουν βγει οι διαταγες δεν μπορει να κανει , οτι μεταβιβαση και να κανει θα θεωρηθει δολεια μεταβιβαση , οποτε εχει προβλημα
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.053
Like
72.119
Πόντοι
12.756
μπα στο ονομα μου μονο την μηχανη και το αυτοκινητο, οι επιχειρησεις ειναι σε αλλα ονοματα για διαφορους λογους

εισαι οκ τοτε , για μηχανη και αυτοκινητο δεν προκειται να κανουν τιποτα , γι αυτο και δεν εχουν κανει τοσο καιρο ..

γραψτους στα αρχιδια σου και προχωράς κανονικα στο ιδιο μοτιβο ομως ( τιποτα στο ονομα σου και τα ρεστα )
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
ευχαριστω πολυ παιδες με βοηθησατε καλο βραδυ και καλη συνεχεια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom