Νέα

4 Φεβρουαρίου! Η τελικη μαχη για τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μας!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΦΑΚΙΡΗΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 198K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Πως κρίνεται την συμφωνία ?

  • Πολύ Καλή

    Ψήφοι: 36 11,9%
  • Καλή

    Ψήφοι: 30 9,9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 26 8,6%
  • Κακή

    Ψήφοι: 34 11,3%
  • Πολύ Κακή

    Ψήφοι: 156 51,7%
  • Δεν μου καίγεται καρφάκι

    Ψήφοι: 20 6,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    302

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
τύποι η Μακεδονία είναι το θέμα μας


Φιλτατε με όλο το σεβασμό οι ανθελληνικές τοποθετήσεις σε όλα τα θέματα έχουν βάση την αμάθεια των νεοελλήνων. Αρα έχουνε πολύ σχέση. Η ρίζα του κακού είναι η λάθος αντίληψη που έχουν ορισμένοι για τα πράγματα λόγο προκατάληψης ή αμορφωσιας. Και προπαγάνδας προφανώς.
 

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει το ΜΕΓΑΛΕΙΟ της Κωνσταντινούπολης. Για αιώνες ηταν η μεγαλύτερη και σημαντικότερη πόλη του κόσμου, η ισχυρότερη αυτοκρατορία ειχε εκεί ολη τη δύναμη, πλούτο και πολιτισμό της, ήταν η έδρα του ορθοδόξου χριστιανισμού και η πόλη που διατηρήθηκαν και μελετήθηκαν ολα τα κορυφαία συγγράμματα της κλασικής ελληνικής αρχαιότητας πρίν να κλέψουν οι δυτικοί στο Βατικανό.

Και οχι μονο...


Το Βυζάντιον (πόλη) δε νομίζω να ήταν τίποτα παραπάνω απο ενα ακόμα λιμάνι αποικία σαν εκατοντάδες άλλες...

Πολυ μεγαλειο τι να σου πω αφου συνδεθηκε με το Μεσσαιωνα που εφερε σε ολοκληρο τον τοτε πολιτισμενο κοσμο
Τα εγκληματα τους ειναι κατεγεγραμενα στην παγκοσμια ιστορια


Δυο σημαντικες βιβλιοθηκες πυρπολυσαν οι Χριστιανοι , μια στην Αλεξανδρεια το ναο της Σεραπιδος υπο τις προτροπες του πατριαρχη Θεοφιλου το 391  και μια στην Ρωμη του Παλατινου Αυγουστου
Χαθηκαν χιλιαδες αρχαια συγγραματα , τεραστια γνωση θα ειχε αποκομησει η ανθρωποτητα αν υπηρχαν
Εχει βγει και η ομωνυμη ταινια Agora

 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
αντε τσακωθειται λιγο οι ακροδεξιοι να γελασουμε

απο τη μια εχουμε τους προγονοπληκτικους ακροδεξιους εναντια στο χριστιανισμο και δωδεκαθειστες ημιτρελους
vs
χριστιανοταλιμπαν ακροδεξιοι βυζαντοπληκτοι



:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
αντε τσακωθειται λιγο οι ακροδεξιοι να γελασουμε

απο τη μια εχουμε τους προγονοπληκτικους ακροδεξιους εναντια στο χριστιανισμο και δωδεκαθειστες ημιτρελους
vs
χριστιανοταλιμπαν ακροδεξιοι βυζαντοπληκτοι



:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Καλα εσυ το νουμερο 1 της ανοησιας , τον τιτλο δεν στον κολλησαν τυχαια
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
εσυ βρωμοκλονε πρεοσεχε καλα γιατι ενημερωσα τους υπευθυνους για το ποιος εισαι τρελε
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΣΕ «ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΪΚΟΥ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ» ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ; ΠΟΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ; Ο ΚΑΨΟΚΩΛΗΣ ΔΕΙΛΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ; Ή Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ «ΠΕΤΣΙΝΕΣ» ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ; «ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ» ΤΟΥ ΓΚΑΒΟΥ; ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΡΕ;


http://[URL unfurl="true"]www.makeleio.gr/wp-content/uploads/2018/01/omilites1.jpg[/img[/URL]]

:2funny: :2funny: :2funny:
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
να υπαρχει κρατος που να κλεβει το ονομα μας και την ιστορια μας είναι προσβολή και ενας πολεμος είναι προτιμότερος από αυτην την ντροπιαστικη ειρηνη που ζουμε από το 1990.
Συγγνώμη για την αγένεια που ακολουθεί.

Είσαι εντελώς καθυστερημένος, αμόρφωτος (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος), βλάκας (δεν κάνω λάθος) και εντελώς ανήθικος.

Ρε ζώο, προτιμάς πόλεμο από το να ονομαστούν Μακεδονία; Ξέρεις τι σημαίνει πόλεμος βλάκα;

Απορώ που βρίσκονται τέτοια ζώα σαν και εσένα με τόσο χαμηλό IQ.

Μου αρέσει που ένας είπε πως συμφωνεί μαζί σου.

Όλα τα ζώα μαζευτήκανε να φάνε στο ίδιο λιβάδι.

ΒΛΑΚΑ.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Εγώ αστοιχείωτος; Έχεις να δώσεις έστω και ένα paper από όλα όσα αναφέρουν σαν επιστημονικά εκεί μέσα; Μου αρέσει που αναφέρουν και δυο υπέρμετρες χαζομάρες:
- Ένα με τον Bill Gates και
- Ένα με το ότι η Ελληνική έχει λέει τα περισσότερα λήμματα ή κάτι τέτοιο.

Το πρώτο δεν υπάρχει πουθενά σαν πηγή στο internet, το δεύτερο έχει δειχθεί λάθος, αν θέλεις πες μου να σου στείλω πηγή (sarantakos, δυστυχώς είναι κομμουνιστής αλλά τουλάχιστον είναι καλός επιστήμονας).
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Σύντροφοι/ισσες, συναγωνιστές, συναγωνίστριες,
αντιφασίστες - αντεθνικιστές της Θεσσαλονίκης και της βόρειας Ελλάδας και των γύρω χωρών, το διεθνιστικό καθήκον και η εθνικιστική απειλή μας καλούν: Απέναντι στο μίσος, τον ρατσισμό, τη μισαλλοδοξία του εθνικισμού και του φασισμού να αντιπαρατάξουμε την συνύπαρξη, την ειρήνη, την αλληλεγγύη και τη διεθνή συναδέλφωση. Όσοι δεν επιθυμούν η πόλη μας να μετατραπεί έστω και για μια μέρα σε φιλόξενο τόπο για τους νεοναζί που θέλουν να μπολιαστούν στη μάζα των παπάδων και των μακεδονομάχων πατριωτών, που θα προσπαθήσουν να επαναφέρουν την χουντική ορολογία και αισθητική, όσοι στέκονται ενάντια καλούνται να δώσουν το παρόν στη διεθνιστική συγκέντρωση της Καμάρας. Να μην περάσουν οι φασίστες. Να στήσουμε ανάχωμα στον εθνικισμό που γεννά φτώχεια, μίσος, βία και θάνατο.

[...] Για να μην κοροϊδευόμαστε, λοιπόν, αν θέλουν οι πολιτιστικοί σύλλογοι να αναδείξουν την «πολιτιστική κληρονομιά της Μακεδονίας» ας κανονίσουν ένα διεθνές φεστιβάλ με τους μουσικούς και χορευτικούς συλλόγους των Σλαβομακεδόνων για να ανταλλάξουν πολιτιστικές αφηγήσεις και ερεθίσματα και να αφήσουν τις συγκεντρώσεις με τους ναζί. Αν θέλουν οι διάφοροι "μακεδονομάχοι" να αγωνιστούν «για τη Μακεδονική γη ενάντια στον ξένο κατακτητή» θα μπορούσαν να αγωνιστούν ενάντια στην El Dorado Gold που καταστρέφει τη γη και τη φύση στη Χαλκιδική και να αφήσουν τις συναθροίσεις με τους νεοναζί. Αν θέλουν οι προασπιστές της ιστορίας και άλλοι «αγαθοεργείς» προοδευτικοί να πουν κάτι για το Μακεδονικό ας βρουν αντιεθνικιστές προοδευτικούς ανθρώπους στη Σλάβόφωνη πλευρά της Μακεδονίας και να μιλήσουν από κοινού. Αλλά δεν θα το κάνουν γιατί είναι υποκριτές και εθνικιστές και γι’ αυτό θα κάνουν απλά πλάτες στον φασισμό συναγελαζόμενοι μαζί του. Ο φασισμός είναι ο μόνος που ξέρει τι ζητάει από αυτή τη συνάθροιση. Να οργανώσει νέους ανθρώπους στις γραμμές του μίσους να τους πωρώσει με τις μισαλλόδοξες ρατσιστικές ηλιθιότητές του και να τους ξαμολύσει ενάντια στους φτωχούς, τους αδύναμους, τους πρόσφυγες, τους μετανάστες, τους αλλόδοξους, τους αγωνιστές τους αντιφασίστες και τους αναρχικούς. Αυτό δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.[...]

(από την ανακοίνωση του Μαύρο & Κόκκινο για το μακεδονικό)

ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ 21ΗΣ ΓΕΝΑΡΗ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ-ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΝΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ

ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟΥΣ
ΣΕ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΣΛΑΒΟ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ

ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΝΑΤΟ – Ε.Ε. – ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ

ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ - ΑΝΤΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΓΕΝΑΡΗ 13.00 ΚΑΜΑΡΑ

ΜΟΤΟΠΟΡΕΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 20 ΓΕΝΑΡΗ 18.00 ΚΑΜΑΡΑ

ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΗ ΠΕΜΠΤΗ 18 ΓΕΝΑΡΗ 12.00 ΚΑΜΑΡΑ

Φιλαράκι θα ήθελα πολύ να συμφωνήσω μαζί σου αλλά είσαι Αναρχοκομμουνιστής.

Αν ήσουν αναρχο καπιταλιστής, θα γούσταρα, να είχα με κάποιο να συμφωνώ.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Τύπε sparkling_water μαλακίζεσαι λίγο αλλά το γεγονός ότι είσαι αναρχοκαπιταλιστής σε εξυψώνει στα μάτια μου.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Τύπε sparkling_water μαλακίζεσαι λίγο αλλά το γεγονός ότι είσαι αναρχοκαπιταλιστής σε εξυψώνει στα μάτια μου.
Κάνε ένα explain αδερφέ, εσύ προφανώς δεν είσαι αναρχοκαπιταλιστής επειδή θα συμφωνούσες στα γραφόμενά μου.
Γιατί όμως σέβεσαι τους αναρχοκαπιταλιστές;
 

hannibalidis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2016
Μηνύματα
45
Κριτικές
10
Like
294
Πόντοι
290
Και μόνο που υπάρχει Έλληνας που αποδέχεται το όνομα Μακεδονία αναδεικνύει πως είμαστε αμόρφωτοι ως έθνος και έρμαια των εκάστοτε προσωπικών ιδεολογικών αγκυλώσεων.

Δικαίωμα του καθενός να αυτοπροσδιορίζεται, είτε άτομο είτε έθνος αλλά δικαίωμα και χρέος μας να μην αποδεχόμαστε τον εκάστοτε αυτοπροσδιορισμό.

Τα επιχειρήματα περί ελληνικότητας και μόνο της Μακεδονίας, επιστημονικά και μόνο είναι τόσα πολλά που οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει και να ενημερωθεί.

Το συλλαλητήριο είναι υψίστης σημασίας και δεν ανήκει σε κανέναν ιδεολογικό (αν υπάρχει τον 21ο αιώνα) χώρο.

Η αίσθηση του ανήκειν, η ιστορία, η ανάγκη να προέρχεσαι από κάπου είναι βαθιά ριζωμένη στον άνθρωπο και στα έθνη. Το Ισραήλ κατάστρεψε τη Μέση Ανατολή για να γυρίσει εκεί που πιστεύει πως ανήκει.

Τα σκόπια μακεδονία, η Ήπειρος Αλβανία μέχρι τη Πρέβεζα, το Αιγαίο μέρος της Τουρκίας, η Θεσσαλονίκη Βουλγαρία, η Θράκη Τουρκία.

Αντιλαμβάνομαι τον εθνομηδενισμό των εξ αριστερών προερχόμενων σχολιαστών. Είναι φυσικό επόμενο της ακμάζουσας ιδεολογίας των αρχών του 20ου αιώνα. Η έλλειψη παιδείας και η άγνοια τους οδηγεί εκεί. Για πολλούς είναι και ασφαλές καταφύγιο.

Επίσης αντιλαμβάνομαι τη πατριδοκαπηλία των εκ δεξιών ορμώμενων καθότι βασικό συστατικό της κοσμοθεωρίας τους.

Σε ευρύτερο πλαίσιο, σε ένα Ελληνικό πλαίσιο σκέψης ας αντιληφθούμε πως απλά η Μακεδονία είναι ελληνική και οτιδήποτε άλλο είναι παραχάραξη που είτε προέρχεται εκ δεξιών είτε αριστερών βοηθά τις υπερδυνάμεις και μόνο προς χάραξη της δικής τους μακροπρόθεσμης γεωπολιτικής στρατηγικής και power games.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Και μόνο που υπάρχει Έλληνας που αποδέχεται το όνομα Μακεδονία αναδεικνύει πως είμαστε αμόρφωτοι ως έθνος και έρμαια των εκάστοτε προσωπικών ιδεολογικών αγκυλώσεων.
Το γεγονός πως υπάρχουν Έλληνες που δίνουν δεκάρα, αναδεικνύει πως είμαστε αμόρφωτοι ως έθνος και έρματα των εκάστοτε προσωπικών ιδεολογικών αγκυλώσεων.

Τα επιχειρήματα περί ελληνικότητας και μόνο της Μακεδονίας, επιστημονικά και μόνο είναι τόσα πολλά που οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει και να ενημερωθεί.
Μα αυτοί δεν λένε πως η Μακεδονία της Ελλάδας δεν είναι Ελληνική. Λένε πως ο χώρος που κατοικούν μπορεί να προσδιοριστεί και σαν Μακεδονία.
Πολλά χωριά της περιοχής, και κάτω από τα τωρινά σύνορα αλλά και επάνω από αυτά, μιλάγανε την ίδια γλώσσα.
Μερικοί ήταν Σλαβόφωνοι και έγιναν Ελληνόφωνοι και μερικοί Έλληνες γίναν Σλαβόφωνοι.

Η αίσθηση του ανήκειν, η ιστορία, η ανάγκη να προέρχεσαι από κάπου είναι βαθιά ριζωμένη στον άνθρωπο και στα έθνη. Το Ισραήλ κατάστρεψε τη Μέση Ανατολή για να γυρίσει εκεί που πιστεύει πως ανήκει.
1. Σε εμένα, τους αναρχο-καπιταλιστές και τους αναρχο-κομμουνιστές δεν είναι ριζωμένη, άρα μήπως είναι ριζωμένη μόνο σε δεξιούς; Σύμπτωση; Οέο;
2. Θέλεις να μου πεις πως το Ισραήλ είναι το πρόβλημα στην περιοχή εκεί ή οι Μουσουλμάνοι; Αν πιστεύεις πως το πρόβλημα είναι το Ισραήλ μου κάνει εντύπωση.

Αντιλαμβάνομαι τον εθνομηδενισμό των εξ αριστερών προερχόμενων σχολιαστών. Είναι φυσικό επόμενο της ακμάζουσας ιδεολογίας των αρχών του 20ου αιώνα. Η έλλειψη παιδείας και η άγνοια τους οδηγεί εκεί. Για πολλούς είναι και ασφαλές καταφύγιο.
Αντιλαμβάνεσαι και τον εθνομηδενισμό των αναρχοκαπιταλιστών σαν και εμένα που απέχουν ακόμα μακρύτερα από αριστερές ιδεολογίες από εσένα;

Σε ευρύτερο πλαίσιο, σε ένα Ελληνικό πλαίσιο σκέψης ας αντιληφθούμε πως απλά η Μακεδονία είναι ελληνική και οτιδήποτε άλλο είναι παραχάραξη που είτε προέρχεται εκ δεξιών είτε αριστερών βοηθά τις υπερδυνάμεις και μόνο προς χάραξη της δικής τους μακροπρόθεσμης γεωπολιτικής στρατηγικής και power games.
Καλά αφού το λες, έτσι θα είναι.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
αδίκως μαλώνετε

η μακεδονία ανήκει στις τράπεζες 
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Το γεγονός πως υπάρχουν Έλληνες που δίνουν δεκάρα, αναδεικνύει πως είμαστε αμόρφωτοι ως έθνος και έρματα των εκάστοτε προσωπικών ιδεολογικών αγκυλώσεων.
Μα αυτοί δεν λένε πως η Μακεδονία της Ελλάδας δεν είναι Ελληνική. Λένε πως ο χώρος που κατοικούν μπορεί να προσδιοριστεί και σαν Μακεδονία.
Πολλά χωριά της περιοχής, και κάτω από τα τωρινά σύνορα αλλά και επάνω από αυτά, μιλάγανε την ίδια γλώσσα.
Μερικοί ήταν Σλαβόφωνοι και έγιναν Ελληνόφωνοι και μερικοί Έλληνες γίναν Σλαβόφωνοι.
1. Σε εμένα, τους αναρχο-καπιταλιστές και τους αναρχο-κομμουνιστές δεν είναι ριζωμένη, άρα μήπως είναι ριζωμένη μόνο σε δεξιούς; Σύμπτωση; Οέο;
2. Θέλεις να μου πεις πως το Ισραήλ είναι το πρόβλημα στην περιοχή εκεί ή οι Μουσουλμάνοι; Αν πιστεύεις πως το πρόβλημα είναι το Ισραήλ μου κάνει εντύπωση.
Αντιλαμβάνεσαι και τον εθνομηδενισμό των αναρχοκαπιταλιστών σαν και εμένα που απέχουν ακόμα μακρύτερα από αριστερές ιδεολογίες από εσένα;
Καλά αφού το λες, έτσι θα είναι.


Για μερικα απο αυτα τα ζητηματα. Το ζητημα με το θεμα αυτο, δεν ειναι θεμα ονοματος, αλλα ειναι θεμα κυριαρχιας. Κατι τετοιο μπορει να ανατρεψει και να αποσταθεροποιησει την υπαρχουσα κατασταση στα Βαλκανια.
Για το Ισραηλ και τη Μεση Ανατολη, περα απο τη συμπεριφορα των γειτονικων, το Ισραηλ εχει δρασει και ακρως επιθετικα και προβοκατορικα.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Κάνε ένα explain αδερφέ, εσύ προφανώς δεν είσαι αναρχοκαπιταλιστής επειδή θα συμφωνούσες στα γραφόμενά μου.
Γιατί όμως σέβεσαι τους αναρχοκαπιταλιστές;

Όχι δεν είμαι (ακόμα τουλάχιστον) αναρχοκαπιταλιστής. Στα γραφόμενά σου δεν είναι εύκολο να πω πού ακριβώς δεν συμφωνώ διότι θα πάρει μέρες. Ο λόγος που σέβομαι τους αναρχοκαπιταλιστές είναι επειδή ανήκω σε συγγενικό χώρο. Είμαι ελευθεριακός καπιταλιστής. Βασικά οι αναρχοκαπιταλιστές είναι υποσύνολο αυτού του χώρου.
 

hannibalidis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2016
Μηνύματα
45
Κριτικές
10
Like
294
Πόντοι
290
Το γεγονός πως υπάρχουν Έλληνες που δίνουν δεκάρα, αναδεικνύει πως είμαστε αμόρφωτοι ως έθνος και έρματα των εκάστοτε προσωπικών ιδεολογικών αγκυλώσεων.
Μα αυτοί δεν λένε πως η Μακεδονία της Ελλάδας δεν είναι Ελληνική. Λένε πως ο χώρος που κατοικούν μπορεί να προσδιοριστεί και σαν Μακεδονία.
Πολλά χωριά της περιοχής, και κάτω από τα τωρινά σύνορα αλλά και επάνω από αυτά, μιλάγανε την ίδια γλώσσα.
Μερικοί ήταν Σλαβόφωνοι και έγιναν Ελληνόφωνοι και μερικοί Έλληνες γίναν Σλαβόφωνοι.
1. Σε εμένα, τους αναρχο-καπιταλιστές και τους αναρχο-κομμουνιστές δεν είναι ριζωμένη, άρα μήπως είναι ριζωμένη μόνο σε δεξιούς; Σύμπτωση; Οέο;
2. Θέλεις να μου πεις πως το Ισραήλ είναι το πρόβλημα στην περιοχή εκεί ή οι Μουσουλμάνοι; Αν πιστεύεις πως το πρόβλημα είναι το Ισραήλ μου κάνει εντύπωση.
Αντιλαμβάνεσαι και τον εθνομηδενισμό των αναρχοκαπιταλιστών σαν και εμένα που απέχουν ακόμα μακρύτερα από αριστερές ιδεολογίες από εσένα;
Καλά αφού το λες, έτσι θα είναι.


1)Καθότι αναφερόμαστε σε γλώσσα να πούμε πως τα Σλαβικά δημιουργήθηκαν τον 8 και 9 αιώνα μ.χ από τον Κύριλλο και Μεθόδιο. Δεν υπάρχει καμία πολιτισμική συνάφεια καθότι το κράτος των Σκοπίων είναι μια μίξη αλβανών και σλάβων με διαφορετικές διαλέκτους. Αναφορικά με το χώρο, τι σημαίνει χώρος στις διεθνείς σχέσεις? Τότε και το Ιράν πρέπει να βαφτίσει Περσία την Τουρκία καθότι επί χιλιάδες χρόνια απλά δεν υπήρχε αυτό που σήμερα ονομάζουμε Τούρκος ούτε ως κράτος ούτε ως εθνότητα.

Στη περίπτωση των Σκοπίων είναι προφανές πως δημιουργήθηκε ως θύλακας το 90 εναντίον της Ρωσίας και απλά αναζητούσαν μια ταυτότητα.

Η Μακεδονία δεν μπορεί να προσδιορισθεί μόνο ως χώρος αλλά συνεπάγεται και μια οντότητα. Μια γλώσσα, ένα πολιτισμό μια συνέχεια. Δεν ζητάνε το όνομα μακεδονία και αυτοί να προσδιορισθούν ως Σλάβοι-Αλβανοί αλλά ως Μακεδόνες. Εξάλλου το κέντρο της Μακεδονίας ήταν στη Πέλλα, οι βασιλείς μιλούσαν ελληνικά (το μοναδικό δείγμα γραφής μακεδονικής είναι στις στήλες στο τάφο του Φιλίππου και είναι ελληνικά) και είναι Ελλάδα.

Είναι προφανές πως δεν είναι ο χώρος πριν 2.500 χρόνια!!! για όνομα.

2) Και εσύ έχεις την αίσθηση του ανήκειν. Μεγάλωσες σε συγκεκριμένη πόλη, περπάτησες σε συγκεκριμένα σοκάκια από έφηβος μέχρι σήμερα, με φίλους γέλασες έκλαψες εναντιώθηκες. Δεν είναι στενή έννοια.

Αναφορικά με το Ισραήλ είναι πολύ μεγάλη συζήτηση :)
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Όχι δεν είμαι (ακόμα τουλάχιστον) αναρχοκαπιταλιστής. Στα γραφόμενά σου δεν είναι εύκολο να πω πού ακριβώς δεν συμφωνώ διότι θα πάρει μέρες. Ο λόγος που σέβομαι τους αναρχοκαπιταλιστές είναι επειδή ανήκω σε συγγενικό χώρο. Είμαι ελευθεριακός καπιταλιστής. Βασικά οι αναρχοκαπιταλιστές είναι υποσύνολο αυτού του χώρου.
Μπορείς να το δεις και διαφορετικά, πως δηλαδή οι ελευθεριακοί καπιταλιστές είναι υποσύνολο του αναρχοκαπιταλισμού. Αλλά δεν έχει σημασία, σίγουρα στο διάγραμμα Venn έχουμε πολλά κοινά σημεία.

Χαίρομαι που βρίσκω κάποιον λογικό :).

Όμως προηγουμένως έγραψες πως μαλακίζομαι λίγο, αυτό δείχνει πως διαφωνείς σε πολύ χοντρικά σημεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom