Νέα

Σε ποια χώρα του κόσμου θα πηγαίνατε να ζήσετε σαν βασιλιάδες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 163
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
παντως οσοι ξερω που εχουν ζησει εξωτερικο(ευρωπη και αμερικη)  μου εχουν πει οτι δεν ειναι να ζεις για πολυ μακρια απ την πατριδα...οσο κι αν ακουγεται καπως οι ανθρωποι εξω (ιδιαιτερα σε κατι χωρεις τυπου αυστρια,γερμανια,αγγλια) ειναι πολυ κλειστοι και το κλιμα γενικως μουντο και βαρυ...

αλλο να το βλεπεις σε ταξιδι(οπως οι περισσοτεροι απο μας) κι αλλο να το ζεις για χρονια...
Ακριβως ετσι είναι.
Ακουω τα μουρόχαβλα που λένε θα φυγω για δουλεια στο εξωτερικο πινοντας καφε ξαπλωμένοι και γελάω!!!!!!
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Δλδ  μου προτεινειs Ινδοκισταν???
Εσυ που θα πηγαινεs??

Εχω απαντησει λιγο πιο πριν...Ανετα πηγαινα Κωνσταντινουπολη ή Καππαδοκία ή καπου στα παραλια αυριο κι ολας...Ανετα επισης πηγαινα καμια Βραζιλια ή κανενα Περου ή καμια Αργεντινη ή Νεα Ζηλανδια...Ειμαι παιδι της πολης και δεν θα την παλευα στα πολυ εξωτικα....
 

digenis87

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2010
Μηνύματα
768
Like
3
Πόντοι
6
Ακριβως ετσι είναι.
Ακουω τα μουρόχαβλα που λένε θα φυγω για δουλεια στο εξωτερικο πινοντας καφε ξαπλωμένοι και γελάω!!!!!!

Ειναι τωρα η νεα μοδα:μεταναστευση.Λες και εκει που παν θα ειναι το ιδιο με Ελλαδα.λες και μετραν μονο τα χρηματα και οχι η ψυχικη υγεια.

Δεν ειναι τυχαιο πως το 90% των τουριστων που ερχονται στην Ελλαδα χαλαρα θελουν να μεινουν μονιμα εδω.
 

mslv

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
2.921
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
Ακριβως ετσι είναι.
Ακουω τα μουρόχαβλα που λένε θα φυγω για δουλεια στο εξωτερικο πινοντας καφε ξαπλωμένοι και γελάω!!!!!!
στο χωριο μου λενε ο καθενας με τα λογια χτίζει ανωγια και κατωγια
αστα να πανε
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
μουνιτσα δε πας πουθενα εκει που λες εκτος απο κωνσταντινουπολη...εχω γνωστο που μενει εκει 3 χρονια τωρα...

τα υπολοιπα που λες καλα ειναι αλλα για τουρισμο...
 
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
18.666
Like
17
Πόντοι
166
παντως οσοι ξερω που εχουν ζησει εξωτερικο(ευρωπη και αμερικη)  μου εχουν πει οτι δεν ειναι να ζεις για πολυ μακρια απ την πατριδα...οσο κι αν ακουγεται καπως οι ανθρωποι εξω (ιδιαιτερα σε κατι χωρεις τυπου αυστρια,γερμανια,αγγλια) ειναι πολυ κλειστοι και το κλιμα γενικως μουντο και βαρυ...

αλλο να το βλεπεις σε ταξιδι(οπως οι περισσοτεροι απο μας) κι αλλο να το ζεις για χρονια...

ισχύει πολλοί το λένε αυτό , παρ' όλα αυτά όμως ξέρω κ αρκετά άτομα που έφυγαν κ δεν το μετάνιωσαν ούτε τους έλλειπε πάρα πολύ η πατρίδα ...
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Ειναι τωρα η νεα μοδα:μεταναστευση.Λες και εκει που παν θα ειναι το ιδιο με Ελλαδα.λες και μετραν μονο τα χρηματα και οχι η ψυχικη υγεια.

Δεν ειναι τυχαιο πως το 90% των τουριστων που ερχονται στην Ελλαδα χαλαρα θελουν να μεινουν μονιμα εδω.
Λεφτα?
Αυτο είναι το ποιο σύντομο ανέκδοτο για οσους ξερουν!
:2funny: :2funny:
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
Εχω απαντησει λιγο πιο πριν...Ανετα πηγαινα Κωνσταντινουπολη ή Καππαδοκία ή καπου στα παραλια αυριο κι ολας...Ανετα επισης πηγαινα καμια Βραζιλια ή κανενα Περου ή καμια Αργεντινη ή Νεα Ζηλανδια...Ειμαι παιδι της πολης και δεν θα την παλευα στα πολυ εξωτικα....

Για τετοια μερη.....ωρα καλη στην πρυμνη σου κι αερα στα πανια σου
Ειμαι απολυτοs....Δεν ζω σ αυτα τα μερη,  που και κει δλδ  μ ενα χιλιαρικο ισα θα επιζειs
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Εχω απαντησει λιγο πιο πριν...Ανετα πηγαινα Κωνσταντινουπολη ή Καππαδοκία ή καπου στα παραλια αυριο κι ολας...Ανετα επισης πηγαινα καμια Βραζιλια ή κανενα Περου ή καμια Αργεντινη ή Νεα Ζηλανδια...Ειμαι παιδι της πολης και δεν θα την παλευα στα πολυ εξωτικα....

Παιδι της πολης... ή παιδι της φάφλας?  :think:
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
ισχύει πολλοί το λένε αυτό , παρ' όλα αυτά όμως ξέρω κ αρκετά άτομα που έφυγαν κ δεν το μετάνιωσαν ούτε τους έλλειπε πάρα πολύ η πατρίδα ...
ειναι θεμα ανθρωπου νομιζω ΑΛΛΑ αν εχεις συνηθισει σε ενα ειδος ανθρωπου και τροπου ζωης θα δυσκολευτεις να συνηθισεις σε κατι εντελως ξενο...αλλα και παλι ειναι θεμα χαρακτηρα...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
μουνιτσα δε πας πουθενα εκει που λες εκτος απο κωνσταντινουπολη...εχω γνωστο που μενει εκει 3 χρονια τωρα...

τα υπολοιπα που λες καλα ειναι αλλα για τουρισμο...

εγω και Νεα Ζηλανδια που εχω φιλο μια χαρα περναει παντως :grin: :grin: Λατινικη Αμερικη δεν ξερω να σου πω....Αλλα λατρευω τοσο πολυ τις χωρες και τους ανθρωπους εκει (που εχω γνωρισει και συναναστραφει) που πραγματικα πιστευω οτι θα μπορουσα να μεινω...Οχι παντου αλλα σε καποιες απο αυτες...Κυριως για λογους εγκληματικοτητας...Τουρκια επειδη εχω παει παρα πολλες φορες και για προσωπικους λογους εφευγα αυριο κι ολας σου λεω...Επισης απο Ευρωπη Βαρκελωνη θα μπορουσα και Παρισι ή Τουλουζη...Στη μια εχω ζησει και ηταν καταπληκτικα στις αλλες δυο οσες φορες πηγα εφευγα ακομα πιο γοητευμενη...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Νομιζω ομως οτι το θεμα ειναι να πας να μενεις καπου και να μη δουλευεις για να ζησεις ετσι? Αλλιως αλλαζουν τα πραγματα...
 

RPM

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.143
Like
0
Πόντοι
16
παντως οσοι ξερω που εχουν ζησει εξωτερικο(ευρωπη και αμερικη)  μου εχουν πει οτι δεν ειναι να ζεις για πολυ μακρια απ την πατριδα...οσο κι αν ακουγεται καπως οι ανθρωποι εξω (ιδιαιτερα σε κατι χωρεις τυπου αυστρια,γερμανια,αγγλια) ειναι πολυ κλειστοι και το κλιμα γενικως μουντο και βαρυ...

αλλο να το βλεπεις σε ταξιδι(οπως οι περισσοτεροι απο μας) κι αλλο να το ζεις για χρονια...

Δε νομιζω οτι ισχύει αυτό που σου είπανε. Οσοι δε μπορουν να ζήσουν εκτος ελλάδας ειναι αυτοί που πάνε Βιέννη και παραγγέλνουν χωριάτικη και φραπέ. Δηλαδή όσοι δε μπορουν να ενσωματωθουν στη χώρα στην οποια βρίσκονται. Αν περιμένανε να βρουνε την αθηνα στο μόναχο, τοτε κακως πηγανε εκει.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Μια χαρα ενσωματωνεσαι...Το αν σου αρεσει ή οχι ειναι αλλο θεμα....Αλλα οτι μπορεις να προσαρμοστεις μπορεις...Παντου μπορεις να προσαρμοστεις...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
εγω και Νεα Ζηλανδια που εχω φιλο μια χαρα περναει παντως :grin: :grin: Λατινικη Αμερικη δεν ξερω να σου πω....Αλλα λατρευω τοσο πολυ τις χωρες και τους ανθρωπους εκει (που εχω γνωρισει και συναναστραφει) που πραγματικα πιστευω οτι θα μπορουσα να μεινω...Οχι παντου αλλα σε καποιες απο αυτες...Κυριως για λογους εγκληματικοτητας...Τουρκια επειδη εχω παει παρα πολλες φορες και για προσωπικους λογους εφευγα αυριο κι ολας σου λεω...Επισης απο Ευρωπη Βαρκελωνη θα μπορουσα και Παρισι ή Τουλουζη...Στη μια εχω ζησει και ηταν καταπληκτικα στις αλλες δυο οσες φορες πηγα εφευγα ακομα πιο γοητευμενη...
για νεα ζηλανδια δεν εχω ιδεα εκτος του haka  :2funny: ... απο ευρωπη πουθενα δεν θα εμενα,ουτε σλοβακια μου αρεσε ,ουτε βιεννη και πραγα ουτε βουλγαρια και γαλλια...μιλαμε παντα να μεινω μονιμα ετσι...



 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Δε νομιζω οτι ισχύει αυτό που σου είπανε. Οσοι δε μπορουν να ζήσουν εκτος ελλάδας ειναι αυτοί που πάνε Βιέννη και παραγγέλνουν χωριάτικη και φραπέ. Δηλαδή όσοι δε μπορουν να ενσωματωθουν στη χώρα στην οποια βρίσκονται. Αν περιμένανε να βρουνε την αθηνα στο μόναχο, τοτε κακως πηγανε εκει.
δε μιλαω για τετοιους ...απλως επειδη τυχαινει να εχω καποιους που μενουνε χρονια σε ξενες χωρες(αγγλια,τουρκια,γαλλια,γερμανια και αμερικη) και τους εχω επισκεφτει αρκετες φορες μου ειπαν οτι ασχετως του αν συνηθιζεις η οχι ,καποια πραγματα οπως η νοοτροπια ειναι διαφορετικα και πιθανως να μη σου ταιριαζουν...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom