Νέα

Μενέδημος: Αναζήτηση εργασίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 875
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Παιδιά επειδη γενικά ειστε άσχετοι απ οτι βλέπω θα σας πω οσοι ψαχνεστε για οδηγοί μονο το λεωφωρειο οδηγός μπορει να σας βοηθήσει
Γερμσνια Αυστρία γερμανια γαλλια σας παιρνει αμεσα η. Flixbus. .με κανα 2200 καθαρα το μηνα. Τα αλλα ολα dhl tir και λοιπά που λετε ειναι ξεκωλθασμα κ λεφτα μέχρι 1500 καθαρα.. Ξεχάστε το εκτος αν ειστε σενπολυ μςγαλη ανάγκη. Παρτε διοπλωμα για Bus και με λίγα γερμανικά α1 πιάνετε δουλεια
Με καλο επιοεδονστην πορεια πατε σε περιφερειακό λεοφωρειο με κανα 2400 νεττο. Εκει ειναι κ το ταβάνι σας
Με διπλωματα φορτηγού μεταφορών δεν θαβοατε ουτε στα 1800 κ ζωη σαν σκυλι δεξια αριστερα ολη την ωρα
Παίζει κάνα κονέ για οδηγός με πληρωμένη εκπαίδευση λόγω του ότι δεν έχω δίπλωμα; :confused: :confused: :confused:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.568
Like
11.444
Πόντοι
2.406
Παίζει κάνα κονέ για οδηγός με πληρωμένη εκπαίδευση λόγω του ότι δεν έχω δίπλωμα; :confused: :confused: :confused:
Αν ηξερες γερμανικά κι ησουν 6 μηνες ηδη ελβετια, παίζει στο Basel.καθαρα μετα την εκπαίδευση 4000 το μηνα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.568
Like
11.444
Πόντοι
2.406
Υγ
Τροβαδουρε
Φανηκε πουθενά ο πορδομεταναστης?
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Αν ηξερες γερμανικά κι ησουν 6 μηνες ηδη ελβετια, παίζει στο Basel.καθαρα μετα την εκπαίδευση 4000 το μηνα
Ρε τι μαλάκες είναι αυτοί....κουβέντα με το λεωφορείο θα πιάσω... :confused: :confused: :confused:
Υγ
Τροβαδουρε
Φανηκε πουθενά ο πορδομεταναστης?
Στους υπόνομους της Αγίας Πετρούπολης....έχει πέσει πείνα...:confused::confused::confused:
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.434
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Παραμύθια της Χαλιμάς
1600 δολάρια το μηνα μισθο θα παίρνει
Φαι κ ύπνο μονο αντέχει με τα λεφτα αυτα. Σπιτι αγιρασε με 400χθλ στο ΜΟΝΟΠΟΛΥ
Δεν ξέρω φίλε. ίσως να έχεις και δίκιο.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.434
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
☁️ Καλημέρα σε όλους τους φίλους του νήματός μου, επισκέπτες και μέλη. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

? Λέω να σας απασχολήσω με δυο τρία θεματάκια που ίσως να μην συνδέονται μεταξύ τους αλλά νομίζω αξίζει να διαβαστούν. Αφορούν τον Βασικό Μισθό και συνδέονται άμεσα με αυτά που "ζητώ" μέσω του νήματός μου.

? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ο ίδιος, πολλές φορές, λογικά σκεπτόμενος, είχα πει, και μάλιστα δημόσια σε συζητήσεις με γνωστούς και φίλους αλλά και εργοδότες (!), πως ο θεσμός του "ΒΑΣΙΚΟΥ ΜΙΣΘΟΥ" είναι κάτι παρωχημένο και περιορίζει πολύ την επιχειρηματικότητα αλλά και τη δημιουργία θέσεων εργασίας.
Ωστόσο, δυστυχώς, στην Ελλάδα δεν είναι απλά απαραίτητος ο βασικός μισθός αλλά και επιβεβλημένος. Για παράδειγμα όλες οι εταιρίες σεκιούριτι, δίνουν μόνο τον βασικό, όπως σχεδόν όλοι μικρομεσαίοι. Και μάλιστα σχεδόν όλες παραβιάζουν ακόμα και το νομοθετικό πλαίσιο για τον βασικό μισθό! Όλοι τους βασίζονται μόνο στο απολύτως νόμιμο να δώσουν και ούτε ένα σεντ παραπάνω...

:undecided-old: Δυστυχώς, η τεράστια ανεργία, και η μεγάλη μάζα των κακοπληρωμένων θέσεων "αναγκάζουν" την συνθήκη της ύπαρξης βασικού μισθού. Δεν μπορεί ελεύθερα να διαμορφωθεί κάποιος μισθός για τον πολύ απλό λόγο γιατί θα βρεθούν κάποιοι να εργάζονται ακόμα και για 100€ το μήνα. Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα πάρα πολλοί δεν ζουν μόνο από μισθούς αλλά ο καθένας έχει, μα σχεδόν ο καθένας όμως, και από αλλού εισοδήματα (νοίκια, μαύρα κλπ.) ενώ η ιδιοκατοίκηση αγγίζει τα επίπεδα του 85% στην Ελλάδα. Αυτοί είναι και οι κυριότεροι λόγοι για τους οποίους πολλοί άντεξαν στην κρίση και επίσης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτοί οι λόγοι που η κρίση διαρκεί τόσο πολύ στην Ελλάδα.

❗(Όπως είπε κάποιος τραγουδοποιός, δεν θυμάμαι ποιος, το γεγονός ότι "Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ" την καθιστά μια ζωή όμηρο στην κατάσταση που βρίσκεται. Πρέπει μάλλον να είχαμε χρεοκοπήσει για τα καλά με ΚΑΝΟΝΙΚΗ φτώχεια και συνταξιούχους να πεθαίνουν κατά χιλιάδες από πείνα όπως στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ και τότε ίσως θα γεννιόταν κάτι νέο. Ναι είναι λίγο σκληρό αυτό.)


⬇️ Εδώ, σας έχω επισυνάψει σε εικόνα σκριν σοτ, τον λόγο για τον οποίο στην Ελλάδα οι πιο πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να είναι "σολίστες" ελεύθεροι επαγγελματίες. Γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι εργοδότες δεν σέβονται τον εργαζόμενο, δεν έχει πια νόημα να είσαι υπάλληλος στην Ελλάδα. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος για τον οποίο ΟΛΟΙ θέλουν να "ανοίξουν κάτι" ή να κάνουν κάτι "μόνοι τους". Επίσης, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο οι πιο πολλοί μετά τα 50 ονειρεύονται ήδη τη σύνταξη

Πλέον, οι εργοδότες, αναζητούν μόνο τέρμα αναλώσιμους και μάλιστα η χειρότερη φάρα εργοδοτών είναι οι μικρομεσαίοι και οι μικροί. Φυσικά και οι κάπως μεγάλοι δεν πάνε πίσω.


1635670505544.png


Υ.Γ. Ως προς εμένα, θα ξεκινήσω, όπως σας είχα αναφέρει, σεκιούριτι σε μια εταιρεία, σχετικά καλή, με αμοιβή κοντά στα 600 ευρώ και με κυλιομενες βάρδιες. Φυσικά, κινούμαι εντατικά ώστε να βρω κάτι άλλο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.479
Like
24.237
Πόντοι
6.256
☁️


Υ.Γ. Ως προς εμένα, θα ξεκινήσω, όπως σας είχα αναφέρει, σεκιούριτι σε μια εταιρεία, σχετικά καλή, με αμοιβή κοντά στα 600 ευρώ και με κυλιομενες βάρδιες. Φυσικά, κινούμαι εντατικά ώστε να βρω κάτι άλλο.
Καλα θα κανεις....αυτα που επιθυμουσες στο Ελλαδισταν του Κουλη ειναι ανεδαφικα.Ξεκινα με κατι να εισαι απασχολημενος,να νιωθεις οτι κατι κανεις να ξεκολλησει το μυαλο σου και αμα βρεις κατι καλυτερο στη πορεια ακομα καλυτερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom