Νέα

Λίβανος-Βηρυτός 2021, ταξίδι ζωής σε χώρα με πόλεμο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 140
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Terrano

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
958
Κριτικές
14
Like
1.986
Πόντοι
496
Ωραια περιγραφή. Γιατί έχουν πόλεμο στο Λίβανο;
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Το αστείο ήταν ότι οι μουσουλμάνοι Άραβες του Λιβάνου ελεγαν ότι η Ελλάδα εκμεταλλεύεται τη θάλασσα ζώνη του Λιβάνου ανάμεσα στο Λίβανο και Ριζοκάρπασο κ μάλιστα τα πούλησε στην total!!!!!!!
Ρε λέτε να γίνεται κάτι τέτοιο;;
Φυσικά λεν ότι τους πουλαν τα ισλαμικά κανάλια
Φυσικά οι ελληνορθόδοξοι Άραβες δεν πετούσαν τέτοιες μαλακίες
Εδώ ο Άραβας guideδεν έλεγε ότι η φοινικική γλώσσα ήταν ελληνική ενώ ασφαλώς εβραϊκά αραβικά φοινικικά αραμαϊκά υπάγονται στις δημοτικές γλώσσες αφροσιατικης οικογένειας
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.384
Like
4.758
Πόντοι
456
Πανέμορφη πόλη, πήγαμε το 2018,με την πρώτη ευκαιρία λέμε να ξαναπάμε αρκεί να ομαλοποιηθεί η κατάσταση με το ρεύμα. Απίθανες γυναίκες, απίθανο φαγητό , ωραίες βόλτες στην παραλία.. ευχαριστώ sex volcano για την υπενθύμιση στιγμών του ταξιδιού μας.
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Πανέμορφη πόλη, πήγαμε το 2018,με την πρώτη ευκαιρία λέμε να ξαναπάμε αρκεί να ομαλοποιηθεί η κατάσταση με το ρεύμα. Απίθανες γυναίκες, απίθανο φαγητό , ωραίες βόλτες στην παραλία.. ευχαριστώ sex volcano για την υπενθύμιση στιγμών του ταξιδιού μας.
:hi::hi:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
βασικα ο λιβανος ειναι μια τεχνητη ψευτικη χωρα,δημιουργημα της αποικιοκρατιας..η καλυτερη λυσξ για μονιμη ειρηνη στη μεση ανατολη θα ειναι να δωσουν το νοτιο λιβανο,κατω δηλαδη απο τη βυρηττο,στο ισραηλ που θα μπορουσε να χτισει εκει νεες πολεις για τουςεβραιους,σαν αντισταθμισμα για ανταλλαγη εδαφωνπαραχορωντας ετσι την δυτικη οχθη στους αραβες ,και τον υπολοιπο λιβανο να τον κανουν επαρχια της συριας οπως και οι συριοι θελουνε..τετοια χωρα-τραβεστι στη μεση ανατολη μονο εντασεις προκαλει,σιιτες,σουνιτες,χριστιανοι,αρμενιοι..και λιβανεζικη ταυτοτητα δεν υπαρχει,αραβες ειναι εκει..
Δεν ειναι Αραβες αλλα Λεβαντες.Υπαρχει διαφορα.Καμμια σχεση με αραβες του αραβικου κολπου γενετικα.Οι λιβανισιοι ειτε ειναι χριστιανοι ειτε ειναι μουσουλμανοι ειτε druze ειναι γενετικα το ιδιο και κανουν clushter με αλλους λεβαντες.Καμμια σχεση με σαουδαραβες,καταρ,ομαν,γεμεν κλπ.
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Δεν ειναι Αραβες αλλα Λεβαντες.Υπαρχει διαφορα.Καμμια σχεση με αραβες του αραβικου κολπου γενετικα.Οι λιβανισιοι ειτε ειναι χριστιανοι ειτε ειναι μουσουλμανοι ειτε druze ειναι γενετικα το ιδιο και κανουν clushter με αλλους λεβαντες.Καμμια σχεση με σαουδαραβες,καταρ,ομαν,γεμεν κλπ.
Νομίζω οι πιο γνήσιοι Άραβες είναι στην Ιορδανία κ περιοχή Παλαιστίνης
Στο Λίβανο οι χριστιανοί δεν θέλουν να λέγονται Άραβες αλλά Λιβανέζοι διότι το Άραβας παραπέμπει σε μουσουλμάνο..

Αρκετοί αυτοαποκαλούνται πρόγονοι των φοινίκων συνήθως οι χριστιανοί..

Οι μαρωνίτες( καθολική εκκλησία της ανατολής που πιστεύει όπως κ εμείς στις δύο φύσεις του Χριστού ανθρώπινη κ θεϊκή αλλά πιστεύουν ότι ο ίδιος ο Χριστός ανάλογα με τη θέληση του έχει μια φύση σσ μόνοθελιστικη θρησκεία ) αυτοί λέμε ότι είναι φοίνικες κ είναι οι προύχοντες
Άγιος Ιωάννης μαρωνιος τον τέταρτο αιώνα μΧ
Θεωρείται η πιο πιστή εκκλησία στον πάπα

Υπάρχουν πολλοί Αρμένιοι
Ελληνοορθοδοξοι που έγιναν από το Βυζάντιο ελληνοορθοδοξοι

Κ οι φρουροί ότι πιο περίεργη θρησκεία μίξη ιουδαϊσμού ισλαμισμου ζωροαστρισμού κ χριστιανισμου :confused:
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
37
Like
1.480
Πόντοι
1.096
Ναι βρε αφού το ήξερα κ το έγραψα ότι δεν έχουν ούτε καύσιμα ούτε ρεύμα κ ούτε σχεδόν χρήματα
Δε διαβάζεις από την αρχη :s&m_2:

Ένα μικρό παράδειγμα τι θα γινοταν κ Ελλάδα αν βγαίναμε από το ευρώ με το δημοψήφισμα 2015 ένιωσα

πολύ εύστοχο σχόλιο. Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ.

με λύπη συνειδητοποίησα ότι μετά την καταστροφή η αγαπημένη μου περιοχή της Βηρυτού, η Χάμρα (Hamra) που ήταν γεμάτη καφέ και μπαράκια και γκαλερί και έσφυζε από ζωή, υποβαθμίστηκε δραματικά. Τα περισσότερα καφέ και μπαράκια έκλεισαν και πλέον θυμίζει ........ Καμπούλ όπως είπε ένας φίλος μου Λιβανέζος.

το μόνο θετικό που είδα στην τελευταία μου επίσκεψη είναι ότι οι νέοι 19 ετών και πάνω έχουν παραμερίσει την θρησκευτική αντιπαλότητα και τον φανατισμό και επιθυμούν να ζήσουν όπως οι Ευρωπαίοι. Μάλιστα ακόμα και οι μουσουλμάνοι νέοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι οι ηγέτες τους είναι διεφθαρμένοι ως το κόκαλο και ότι έχουν σωρεύσει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ σε ξένες τράπεζες και πλέον είναι <<θεωρητικοί>> μουσουλμάνοι : πίνουν αλκοόλ κανονικότατα (έχουν μάλιστα στο Λίβανο εξαιρετικά κρασιά), τρώνε τα πάντα κι αν δεν τους ρωτήσεις επί τούτου, κάνουν σεξ ελεύθερα, τα κορίτσια βάφονται και ντύνονται προκλητικά, ούτε καν νοιάζονται να σου πουν ότι είναι μουσουλμάνοι. Κυρίως οι μεγαλύτεροι (άνω των 50 ετών) συντηρούν τις θρησκευτικές αντιθέσεις.
θα έλεγα ότι η Κορνίς (προκυμαία) στην Βηρυτό είναι η ομορφότερη στον κόσμο, με δεύτερη ίσως αυτήν της εξίσου αγαπημένης Αλεξάνδρειας. Αγαπητέ Βολκάνο την επόμενη φορά που θα πας στείλε μου μήνυμα να σου προτείνω μερικά ΜΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ εξαιρετικά ρεστοράν και ΓΛΥΚΑ ανυπέρβλητα και θε - σπέ - σια (da morire ! οπωσδήποτε στο Ahmad Aouni Hallab) και ......... θα με θυμηθείς.
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
πολύ εύστοχο σχόλιο. Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ.

με λύπη συνειδητοποίησα ότι μετά την καταστροφή η αγαπημένη μου περιοχή της Βηρυτού, η Χάμρα (Hamra) που ήταν γεμάτη καφέ και μπαράκια και γκαλερί και έσφυζε από ζωή, υποβαθμίστηκε δραματικά. Τα περισσότερα καφέ και μπαράκια έκλεισαν και πλέον θυμίζει ........ Καμπούλ όπως είπε ένας φίλος μου Λιβανέζος.

το μόνο θετικό που είδα στην τελευταία μου επίσκεψη είναι ότι οι νέοι 19 ετών και πάνω έχουν παραμερίσει την θρησκευτική αντιπαλότητα και τον φανατισμό και επιθυμούν να ζήσουν όπως οι Ευρωπαίοι. Μάλιστα ακόμα και οι μουσουλμάνοι νέοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι οι ηγέτες τους είναι διεφθαρμένοι ως το κόκαλο και ότι έχουν σωρεύσει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ σε ξένες τράπεζες και πλέον είναι <<θεωρητικοί>> μουσουλμάνοι : πίνουν αλκοόλ κανονικότατα (έχουν μάλιστα στο Λίβανο εξαιρετικά κρασιά), τρώνε τα πάντα κι αν δεν τους ρωτήσεις επί τούτου, κάνουν σεξ ελεύθερα, τα κορίτσια βάφονται και ντύνονται προκλητικά, ούτε καν νοιάζονται να σου πουν ότι είναι μουσουλμάνοι. Κυρίως οι μεγαλύτεροι (άνω των 50 ετών) συντηρούν τις θρησκευτικές αντιθέσεις.
θα έλεγα ότι η Κορνίς (προκυμαία) στην Βηρυτό είναι η ομορφότερη στον κόσμο, με δεύτερη ίσως αυτήν της εξίσου αγαπημένης Αλεξάνδρειας. Αγαπητέ Βολκάνο την επόμενη φορά που θα πας στείλε μου μήνυμα να σου προτείνω μερικά ΜΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ εξαιρετικά ρεστοράν και ΓΛΥΚΑ ανυπέρβλητα και θε - σπέ - σια (da morire ! οπωσδήποτε στο Ahmad Aouni Hallab) και ......... θα με θυμηθείς.
Κρίμα που δεν το ήξερα από πριν ότι τη γνωρίζεις την πόλη ώστε να συμβουλεύουν

Ευτυχώς είχα μια ντόπια κοπέλα κ με τράβηξε από χαμρα κ πήγαμε markitr kai furn al hayek που έχει κυρίως χριστιανούς
Στο saint nikolassky roof garden
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.787
Πόντοι
3.656


Τη γλύτωσες φίλε Ηφαίστειε :ak: :uzi:
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896


Τη γλύτωσες φίλε Ηφαίστειε :ak: :uzi:
Toυ φευγατου η μάνα δεν έκλαψε ποτε :headbaning2:
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Μερικά όμορφα κτήρια στο κέντρο που έγιναν καλοκαιρινα από τον πολεμο :confused:
IMG_20211007_133828.jpg
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom