Νέα

Ρε μόνο η χανούμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 31 άτομα (0 μέλη και 31 επισκέπτες)

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Τι είδαμε σήμερα από την ΑΕΚ. Είδαμε (για λίγο, περίπου 30 λεπτά) πόσο "ξένη" θα μπορέσει να γίνει (μέσα από πολύ δουλεία) η ομάδα για τη κατηγορία που θα παίζει. Είδαμε πως τα προβλήματα στην άμυνα θα συνεχίσουν να υπάρχουν μέχρι (ελπίζω) να γυρίσει ο Τσιρίλο και να βάλει μία τάξη. Είδαμε πίεση ψηλά, που ανάγκαζε τον αντίπαλο να κάνει λάθη. Δεν είχαμε τη κυκλοφορία της μπάλας που θα ήθελα να δω αλλά ΕΛΠΙΖΩ πως σιγά σιγά θα έρθει και αυτό όπως οι αυτοματισμοί. Επίσης φάνηκε πως ο Μπρεσεβιτς είναι μέχρι Β εθνική ΤΟ ΠΟΛΥ. Παραπάνω απλά δε μπορεί. Γ εθνική σίγουρα θα βοηθήσει και Β εθνική θα προσφέρει μία κάποια βοήθεια αλλά μέχρι εκεί. Στο παιχνίδι απλά συνεργασία με Νταγκολ και φτερά απλά 0. Όταν ανακάτεψε τη τράπουλα ο Δέλλας έχω την εντύπωση πως παίξαμε πιο στρωτό και σωστό ποδόσφαιρο πήραμε και το πέναλντι που το έκανε γκολ ο Βραζιλιάνος. Και εκεί που έλεγα πως μπορούμε να βάλουμε και 2ο ήρθε η άμυνα να τα κάνει ΠΟΥΤΑΝΑ. έξοδος στο πουθενά από τον τερματοφύλακα και 1-1.
Τεσπα. Ελπίζω σε 2 βδομάδες να είμαστε πιο σοβαροί και να δουλέψει ο Δέλλας στις αδυναμίες της ομάδας

Υ.Γ Τόνι ψυχάρα για πάντα ΑΕΚάρα (και ας με χάλασε λίγο που σε είδα με το τριφύλι στο στήθος). Ελπίζω ο καιρός να τα φέρει έτσι που θα ξαναγυρίσεις στην ομάδα της καρδιάς σου και έτσι να σβηστεί το ΜΕΓΑ λάθος που έκανε πέρσι η ΑΕΚ (μέγα φάουλ από τον Θωμά)
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Τι κοσμοσυροη σημερα στο οακα,χαμος γινοταν,ειμαι σιγουρος οτι οποιος ηθελε εισιτηριο δεν θα εβρισκε με τιποτα. . . :grin:
10 χιλιάρικα κόσμο μια χαρά είναι για φιλικό. Εσείς δηλαδή με την Άντερλεχτ που με τα βίας είχατε 20χιλιάρικα κόσμο τι να πείτε;;;; (και με σαβιόλα μέσα για να μη ξεχνιόμαστε. Ενώ εμείς δεν είχαμε Μάνταλο  :grin: )

Υ.Γ Υποθέτω πως έχεις μαγευτεί από τα νούμερα των θεατών στη Σούπερ Λίγκα (σας) και ήρθες να πουλήσεις πνεύμα.  :jerking: :jerking: :jerking:
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
10 χιλιάρικα κόσμο μια χαρά είναι για φιλικό.


Οι μαλακες δεν το διαφημισαν πολύ . Εγω τυχαια  ειδα Αεκτζηδες καθως πηγαινα στο καρφουρ να παρω φυλλο να μου κανει πιτα η συζυγος (εγω αλλα ζητησα απο την συζυγο να μου κανει αλλα μου το επαιξε κουφή  ;))

Ωραια παιχνιδι θα ηταν αυτό γιατι φετος όλο σουπες θα βλέπουμε (νταξ περσι πονεσαν τα ματια μας από την μπαλλα που είδαμε)
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Οι μαλακες δεν το διαφημισαν πολύ . Εγω τυχαια  ειδα Αεκτζηδες καθως πηγαινα στο καρφουρ να παρω φυλλο να μου κανει πιτα η συζυγος (εγω αλλα ζητησα απο την συζυγο να μου κανει αλλα μου το επαιξε κουφή  ;))

Ωραια παιχνιδι θα ηταν αυτό γιατι φετος όλο σουπες θα βλέπουμε (νταξ περσι πονεσαν τα ματια μας από την μπαλλα που είδαμε)
Νταξ ωραιο παιχνίδι δεν ήταν. Συμπαθητικό προς το καλό ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ σε κάποια διαστήματα (20 με 30 λεπτά συνολικά περίπου). Αλλά βλέπεις οι γαύροι (και οι άλλοι) έχουν μαγευτοί με τη μπάλα που βλέπουν στου Λίγκα και ήρθαν να κάνουν καζούρα.  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

psofilospso

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2013
Μηνύματα
430
Like
0
Πόντοι
1
Έβαλες ένα βίντεάκι που δείχνει ΜΟΝΟ τα γκολ! Σκατόγαυρος είσαι; Γιατί ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΕΣ ΜΟΝΟ αυτοί είναι.  :birdman:
καλα μιλαμε δεν παιζεσαι,δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις λιγο πιο κατω,στην αρχη του κειμενου?  :2funny: :2funny: :2funny:
 

mysterious

Monsieur
Εγγρ.
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.676
Κριτικές
190
Like
12.210
Πόντοι
34.267
ΟΚ. Για να το εξηγήσω γιατί προφανώς παρεξήγησες. Δε θα δω ΟΥΤΕ ένα ματς της ΑΕΚ γιατί πολύ απλά σε 3 βδομάδες φεύγω για εξωτερικό και θα λείπω 10 μήνες. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα
Σου ζητώ συγγνώμη! Δεν ήξερα ότι θα λείπεις, αν και θυμάμαι που έγραφες από εξωτερικό (νομίζω Αυστραλία...). Δεν πειράζει...θα φωνάζω εγώ και για σένα. Κι όταν επιστρέψεις πάμε μια βόλτα στο εργοτάξιο της "Αγ. Σοφιάς"!!!! :rockon:
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
καλα μιλαμε δεν παιζεσαι,δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις λιγο πιο κατω,στην αρχη του κειμενου?  :2funny: :2funny: :2funny:
Έλα παραδέξου το. Είσαι λακαμάς. Δε κάνει κακό. Στο γήπεδο δεν ήταν 5χιλιάδες που να χτυπάς εσύ και το γαύρικο σπορ24 τον κώλο σας κάτω. Το επίσης γαύρικο σπορ φμ έκανε λόγο για 8 με 10 χιλιάδες και έχει πέσει μέσα στις προβλέψεις του. Εντάξυ λογικό είναι το γαύρικο σπορ 24 να κάνει λόγο για 5 χιλιάδες αφού εσείς στη πρόβα τζενεράλε με Αντερλεχτ, και έχοντας πάρει τον Σαβιόλα μαζέψατε περίπου 20χιλιάρικα. Αν η ΑΕΚ της Γ εθνικής που δεν έχει στις τάξεις τη Σαβιόλα (και τι να τον κάνει στη Γ εθνική) μαζεύει 10χιλιάδες τότε καταλαβαίνεις πως θα ενοχλούσε. Δε πειράζει. Πες εσύ πως είμασταν 5 νοματαίοι όλοι και όλοι...Μόνο άφησε και εσύ τηλέφωνο για να σου πούμε πότε ν αρχίσεις και εσύ να φοβάσαι τα 3 γράμματα
 

psofilospso

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2013
Μηνύματα
430
Like
0
Πόντοι
1
Έλα παραδέξου το. Είσαι λακαμάς. Δε κάνει κακό. Στο γήπεδο δεν ήταν 5χιλιάδες που να χτυπάς εσύ και το γαύρικο σπορ24 τον κώλο σας κάτω. Το επίσης γαύρικο σπορ φμ έκανε λόγο για 8 με 10 χιλιάδες και έχει πέσει μέσα στις προβλέψεις του. Εντάξυ λογικό είναι το γαύρικο σπορ 24 να κάνει λόγο για 5 χιλιάδες αφού εσείς στη πρόβα τζενεράλε με Αντερλεχτ, και έχοντας πάρει τον Σαβιόλα μαζέψατε περίπου 20χιλιάρικα. Αν η ΑΕΚ της Γ εθνικής που δεν έχει στις τάξεις τη Σαβιόλα (και τι να τον κάνει στη Γ εθνική) μαζεύει 10χιλιάδες τότε καταλαβαίνεις πως θα ενοχλούσε. Δε πειράζει. Πες εσύ πως είμασταν 5 νοματαίοι όλοι και όλοι...Μόνο άφησε και εσύ τηλέφωνο για να σου πούμε πότε ν αρχίσεις και εσύ να φοβάσαι τα 3 γράμματα
εισαι μεγαλος κολοτουμπας και καραγκιοζης τελικα. . . :jerking:
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
εισαι μεγαλος κολοτουμπας και καραγκιοζης τελικα. . . :jerking:
Πωπω με ρούμπωσες. Δεν έχω τι να πω!!! Πήγα γήπεδο και έχω πάει σε ματς με 5 χιλιάδες κόσμο και με 10 χιλιάδες κόσμο και μπορώ να καταλάβω τη διαφορά. Αλλά εσύ παρουσιάζεις ένα (γαύρικο) σάιτ που λέει για 5χιλιάδες κόσμο. Εγώ σου λέω πως στη λάιβ μετάδοση του αγώνα ο σπορ φμ μιλούσε για 8 με 10 χιλιάδες (και αν δε μπορεί να ξεχωρίσει ο σπίκερ το πόσος κόσμος είναι σ ένα γήπεδο τότε καλύτερα ν αλλάξει δουλειά). Αλλά παρόλα αυτά εσύ ΘΕΛΕΙΣ να πιστέψουμε το γαύρικο σάιτ. ΑΝ το πάμε έτσι να πιστέψουμε για ΑΕΚτζίδικα σάιτ που μιλούσαν για 12χιλιάδες κόσμο. Άσε με ρε παλιόπουστα καράφλα. Κοίτα να μαζεύεις στην Σουπερ Λίγκα σου στα εντός έδρας ματς 20χιλιάδες κόσμο και άσε την ΑΕΚ.
Υ.Γ Μούγκα στη στρούγκα για τα 20χιλιάρικα με την Άντερλεχτ, αλλά παρόλα αυτά ήρθες να κάνεις καζούρα για τους 10χιλιάδες κόσμο της ΑΕΚ με την Ομόνοια. Χου ρε μαλάκα
Υ.Γ 2 Μου βγάλατε και πρωτοσέλιδα για τις 13χιλιάδες διαρκείας. Τρόμπες! 12500 πούλησε ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ έχει 8000 ΧΩΡΙΣ τους συνδεσμίτες. Τράβα τώρα να δεις τον Αλέφαντο να παίζει σουμπούτεο και άσε την ΑΕΚ. Όταν έρθει η ώρα θα σου πει ο Μήτσος....
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Σου ζητώ συγγνώμη! Δεν ήξερα ότι θα λείπεις, αν και θυμάμαι που έγραφες από εξωτερικό (νομίζω Αυστραλία...). Δεν πειράζει...θα φωνάζω εγώ και για σένα. Κι όταν επιστρέψεις πάμε μια βόλτα στο εργοτάξιο της "Αγ. Σοφιάς"!!!! :rockon:
Αν πάνε όλα καλά του χρόνου θα δώσω  ποιο πολλά για το διαρκείας (που πάλι δε θα μπορώ να παρακολουθήσω ματς). Αλλά τ έχω τάξει στον εαυτό μου. Όταν έρθει ν αγοράσω το διαρκείας για το νέο γήπεδο θα πάρω VIP. Να καπνίζω πούρο δίπλα στον Μήτσο και ν ανταλάζουμε απόψεις με τον Ντούσαν για τα κομπολόγια  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
Εγω τυχαια  ειδα Αεκτζηδες καθως πηγαινα στο καρφουρ να παρω φυλλο να μου κανει πιτα η συζυγος (εγω αλλα ζητησα απο την συζυγο να μου κανει αλλα μου το επαιξε κουφή  ;))


θεϊκό!
 

Jigsaw24

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2013
Μηνύματα
2.417
Like
736
Πόντοι
96
Ωραιο το καινουριο συνθηματακι:


ΑΕΚ ολε ολέο, στην Γ' θα το λέω,
στη Β' δυνατά θα τραγουδώ,
σε ένα δυο χρονάκια ερχόμαστε μουνακια,
να προσκυνάτε μέσα στο Ναό.
 

pexaras

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2013
Μηνύματα
319
Like
2
Πόντοι
1
Ωραιο το καινουριο συνθηματακι:


ΑΕΚ ολε ολέο, στην Γ' θα το λέω,
στη Β' δυνατά θα τραγουδώ,
σε ένα δυο χρονάκια ερχόμαστε μουνακια,
να προσκυνάτε μέσα στο Ναό.
αρχιδια θα κανετε
ουτε ναοι ουτε τιποτα
τον τιγρη μεσα θα τον βαλουν για μιζες
τελειωσε η χανουμα
γρηγορια κου κου τζα βγαλε τον καραβισιο σιφωνι απο τον πατο σου
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
αρχιδια θα κανετε
ουτε ναοι ουτε τιποτα
τον τιγρη μεσα θα τον βαλουν για μιζες
τελειωσε η χανουμα
γρηγορια κου κου τζα βγαλε τον καραβισιο σιφωνι απο τον πατο σου
Γύρισες μωρή Εβραιοπούλα; Κατέβηκες Πειραιά για πίπες και για να σου ξεσκίσουν τη κωλάρα μπας και πάρεις κανένα παίκτη δανεικό; Για πες μου πόσο κάνει 0*3 ;;;;; Έχεις πιάσει πάτο και σου έχουν κάνει τον πάτο σου βαρέλι δίχως πάτο ξεσκίστροβα. Πουτάνα του θερμαϊκου. Σπερματοδοχείο της Μακεδονίας.
 

pexaras

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2013
Μηνύματα
319
Like
2
Πόντοι
1
Γύρισες μωρή Εβραιοπούλα; Κατέβηκες Πειραιά για πίπες και για να σου ξεσκίσουν τη κωλάρα μπας και πάρεις κανένα παίκτη δανεικό; Για πες μου πόσο κάνει 0*3 ;;;;; Έχεις πιάσει πάτο και σου έχουν κάνει τον πάτο σου βαρέλι δίχως πάτο ξεσκίστροβα. Πουτάνα του θερμαϊκου. Σπερματοδοχείο της Μακεδονίας.
ηρθε προπονηταρας γρηγορια
τεραστιων διαστασεων
εσυ παλι κλαρινο απο το χαιδαρι εκανες
αντε γρηγορια να κανεις ερωτα με καναν καραβισιο
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
ηρθε προπονηταρας γρηγορια
τεραστιων διαστασεων
εσυ παλι κλαρινο απο το χαιδαρι εκανες
αντε γρηγορια να κανεις ερωτα με καναν καραβισιο
Φιλικό με τα δεύτερά μου.
Ναι πήρε προπονητή που κυνηγούσε η Μπάρθα.
Ουστ μωρή ψωλαρπάχτρα που και καλά γαμούσε τον ανθυπολοχα σου

pexaras
Προχωρημένος
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 176


Προφίλ Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)


Απ: Ελληνικός Στρατός και Αλητεία
« Απάντηση #752 στις: σήμερα στις 22:51 »
Απάντηση με παράθεσηΠαράθεση
εγω στον στρατο πηδουσα τον ανθυπολογαγο μου για να παιρνω αδειες
σε θητεια 9 μηνων πηρα 110 μερες αδεια


Σου τον σφυρούσε παλιοξεσκισμένη
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Καλησπέρα Ενωσίτες!

Μετά και το φιλικό με την Ομόνοια, το οποίο σίγουρα θεωρείται πετυχημένο και από άποψης προσέλευσης, αλλά και αναφορικά με τα όσα είδαμε, θα επιχειρήσω να κάνω έναν απολογισμό του φετινού ρόστερ και να μοιραστώ τον ενθουσιασμό και τους προβληματισμούς μου. Αναφορικά με την κουβέντα που γίνεται για τον κόσμο, οφείλω να επισημάνω καταρχάς 2 πράγματα.
Το πρώτον αφορά την "επικοινωνιακή πατάτα με το Ελληνικό", όπως ορθώς την χαρακτήρισε και ο φίλτατος γάτος. Πολύς κόσμος έχει ξενερώσει με το ΟΑΚΑ και είναι λογικό. Μια αλλαγή εδρας από τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν έχει ακόμα το
[move]ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ![/move]
θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και επιβεβλημένη, καθώς αρκετοί και με το δίκιο τους, δεν προτίθενται να παρακολουθούν στο ΟΑΚΑ ματς, όπως αυτό με τον Μανδραϊκό ή την Θύελλα Ραφήνας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν προμηθευτεί διαρκείας.
Κατά δεύτερον, δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός, ότι η δυναμική της ΑΕΚ είναι τέτοια, που και φέτος, θα παρακολουθούν και θα συμπαραστέκονται στην ομάδα οι (πάνω κάτω γνωστοί) 7-8 χιλιάδες "άρρωστοι", που ακόμα και πέρυσι και παρά το γεγονός πως έβλεπαν, που οδεύει η ομάδα, ήταν εκεί ακόμα και την ύστατη στιγμή. Αυτό που λέω λοιπόν, είναι ότι (με ελάχιστες εξαιρέσεις) η ΑΕΚ θα παίζει στην football league 2, μπροστά στον ίδιο σχεδόν κόσμο που έπαιζε και πέρυσι στην Superleague, με μοναδική διαφορά την χωροταξική κατανομή, ένεκα της διαφοράς των τιμών των εισιτηρίων με πέρυσι. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός, πως αδειασαν στο φιλικό με τους Κύπριους οι 7-9-11, που πέρσυ ήταν κατάμεστες.

Μιλόντας όμως για την σύγκριση με πέρσυ θα περάσω στο αγωνιστικό αφήνοντας κατά μέρος τα υπόλοιπα και με αφορμή τα τελευταία "σφηνάκια" του Κ. Κεσετζόγλου () θα εκθέσω όπως είχα προαναφέρει τις εκτιμήσεις και τους προβληματισμούς μου. Πρέπει να σημειώσω εδώ πως μπορεί να απέφευγα έστω και την αναφορά στο ποδοσφαιρικό τμήμα της ΑΕΚ, μέχρι να συνέλθω από την καταστροφική περσινή σεζόν, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να συνδυάσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές με την καψούρα μου. Ως εκ τούτου, ορμώμενος από την ευρύτερη περιοχή της Μαγνησίας και των Σποράδων, είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω από κοντά όλα τα φιλικά, που έδωσε η ομάδα εκεί, με αποκορύφωμα την ήττα από τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό στάδιο, καθώς και το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της ομάδας στα Χάνια Πηλίου, όπου μαζευόνταν καθημερινώς 30-40 άτομα για να παρακολουθήσουν την προπόνηση.

Θα ξεκινήσω με τους τερματοφύλακες αυτή τη φορά, τους οποίους θεωρώ αυτονόητα καλύτερους του Ντίμη. Στο μόνο που πραγματικά υπερτερούσε ο τελευταίος, ήταν η εμπειρία του, η οποία του επέτρεπε να παίρνει καλές τοποθετήσεις κάτω από την εστία, χωρίς όμως ο ίδιος να είναι πάντα αποτελεσματικός ή σταθερός. Ο Βούρας, που μάλλον λογίζεται ως βασικός για φέτος, προέρχεται από 4 γεμάτες σεζόν με 118 εμφανίσεις με τις ομάδες της Κοζάνης και μετέπειτα της Νίκης Βόλου, απ' όπου και αποκτήθηκε. Διαθέτει πολύ καλά ρεφλέξ, που τον βοηθούν και στα πέναλτυ, είναι αρκετά καλός με την μπάλα στα πόδια και οι μεταβιβάσεις του μπορούν να βοηθήσουν. Έχω πει κατ' επανάληψη πως δυστυχώς τα λάθη του τερματοφύλακα είναι τα μόνα, που όχι μόνο φαίνονται, αλλά δυστυχώς και κοστίζουν στην ομάδα (σχεδόν) πάντα. Σίγουρα το γκόλ της Ομόνοιας προέρχεται πρωτίστως από το λάθος της άμυνας, που απ'όσο φαίνεται δεν κόβει ούτε με... βαλέ. Το λάθος όμως είναι και του Βούρα, καθώς είναι ανεπίτρεπτο να επιχειρεί έξοδο εκτός της περιοχής του και ενώ φαινομενικά "την έχει" την μπαλιά, πράγμα που δείχνει πως έχει αντίληψη της φάσης, να επιλέγει να την διώξει με τα πόδια, σαν νίντζα, ενώ κάλλιστα μπορούσε με κεφαλιά να την διώξει πλάγια, καθώς αυτή είναι διεκδικήσιμη στον αέρα. Ο 25χρονος κίπερ είναι σίγουρο πως θα έχει και αρκετή δουλειά και συναγωνισμό φέτος και οφείλει να δουλέψει τις αδυναμίες του, αφού ταλέντο αναμφισβήτητα διαθέτει. Ο δεύτερος κέρβερος της εστίας είναι ο Φώτης Καραγκιολίδης, που ήρθε στην ΑΕΚ από τον Ατρόμητο, με τις συστάσεις του Σλόμπονταν Σουϊτσα και αποτελεί προσωπική μου αδυναμία. Έχει μετρήσει μόλις 10 εμφανίσεις με την Ρόδο τη σεζόν 07/08, όταν και δόθηκε δανεικός, ενώ και πέρυσι δόθηκε δανεικός τον Γενάρη στην Καλλονή, χωρίς ωστόσο να σημειώσει κάποια εμφάνιση. Διαθέτει πλούσια σωματικά προσόντα, καλά ρεφλέξ και καλές τοποθετήσεις. Έδειξε σταθερός στις εξόδους του και έχει την ικανότητα να καθαρίσει το ψηλό παιχνίδι στα στημένα. Σίγουρα υστερεί αρκετά στο παιχνίδι με τη μπάλα κάτω, ωστόσο ο 26χρονος Μακεδόνας κίπερ μόνο για αναπληρωματικός στην ΑΕΚ δεν ήρθε και έχει πολλά να αποδείξει, αρκεί να του δοθεί η ευκαιρία να πάρει σειρά παιχνιδιών, η οποία ειρήσθω εν παρόδω δεν δόθηκε στον Αραμπατζή πέρυσι.

Στην αμυντική γραμμή της ΑΕΚ ξεχωρίζει, χωρίς να χρειάζεται συστάσεις ο Νίκος Γεωργέας, που εισπράττει όλη την αγάπη των φίλων της ΑΕΚ. Δεν ξέρω αν θα μπορέσει ν' ανταποκριθεί ως δεξιός μπακ ολόκληρη τη σεζόν, αν και αμφιβάλλω, καθώς τα χρόνια πέρασαν για τον 36χρονο πια Φούλη. Για να τον υπολογίζει ο Κολοσσός και για στόπερ μάλλον θα έχει δεί ή θα ξέρει κάτι που εγώ δεν μπόρεσα να διακρίνω. Το σίγουρο είναι πως μπορεί να προσφέρει λύσεις ακόμα και ως αμυντικός μέσος. Συστάσεις ιδιαίτερες δεν χρειάζεται ούτε ο Μπρούνο Τσιρίλο. Ο 36χρονος ιταλός είναι σκληροτράχηλος και παθιασμένος αμυντικός που αγωνίζεται κυρίως ως στόπερ. Εξίσου καλός τόσο με την μπάλα χαμηλά, όσο και ψηλά, ενώ διαθέτει και ικανότητα στο σκοράρισμα. Μπορεί να καλύψει και τη θέση του δεξιού μπακ, στην οποία έχει ξαναγωνιστεί στην ΑΕΚ. Αμφότεροι είναι σίγουρα χρήσιμοι για την ΑΕΚ την παρούσα χρονική στιγμή όμως οι αντικαταστάτες τους για του χρόνου, θα πρέπει να εξευρεθούν άμεσα. Μεγάλη μάχη θα δώσει και ο Τσουμάγκας για τη θέση του αριστερού μπακ με τον Πεταυράκη. Ο νεαρός Σταύρος (21χρ.) αποτέλεσε μία από της αποκαλύψεις της ομάδας στο Πήλιο. Ο αριστεροπόδαρος πρώην ποδοσφαιριστής του Φωστήρα έδειξε εξαιρετικά στοιχεία στην μέχρι σήμερα παρουσία του στην ΑΕΚ. Μπακ που αγωνίζεται ως στόπερ και ανταποκρίνεται άριστα αγωνιζόμενος είτε ως χαφ είτε ακόμα και ως εξτρέμ (!) στην αριστερή πλευρά. Διαθέτει πολύ καλό αριστερό πόδι, καλές μεταβιβάσεις, δυνατά σούτ και καλές προωθήσεις. Η καλή αντίληψη των φάσεων που διαθέτει του επιτρέπει να παίρνει καλές τοποθετήσεις και να μαρκάρει σωστά. Υστερεί στη δύναμη θα έλεγα και πρέπει να δουλέψει αμυντικά για ν' ανέβει επίπεδο. Πολυεργαλείο ο μικρός, που σίγουρα θα μας απασχολήσει φέτος. Προσθέτοντας και τον Τσουμάγκα θα έλεγα πως εδώ τελειώνουν και οι αξιόλογοι αμυντικοί της ΑΕΚ. Δυστυχώς ο Σταθάκης δεν με έπεισε, όπως άλλωστε δεν έπεισε και τους ανθρώπους της Ξάνθης. Καλός στο ψηλό παιχνίδι και πέραν τούτου ουδέν. Το ίδιο ισχύει και για τον Τσούπρο, που ξεχώρισε μονάχα για το ύψος του και την αδυναμία του να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Η φάση του γκολ της Ομόνοιας καταδεικνύει πόσο πολύ υστερεί σε τοποθετήσεις, μαρκαρίσματα και αντίληψη. Τέλος  η αμυντική γραμμή κλείνει με τα δεξιά μπακ Αργυρίου και Τσουκαλά, καθώς και τους νεαρούς στόπερ Τζανετόπουλο (με συμμετοχή στο γκολ της Ομόνοιας) και Ντουμπερετ, που δεν έδειξαν ότι μπορούν ν' ανταποκριθούν στο επίπεδο της ΑΕΚ ή ακόμα και του Γεωργέα. Είναι σίγουρο, πως οι Κοντοές, Κουτρουμπής και Β. Βλάχος, απέχουν παρασάγγας σε οποιαδήποτε σύγκριση. Ο Κέτσε μιλάει στα σφηνάκια του για " 2 κλεισμένους αμυντικούς του χρόνου", χωρίς να τους κατονομάζει. Δεν ξέρω αν θα είναι ο Κουρμπέλης ή ο Γούτας ή ο Κάλα, όπως ακούγεται. Ξέρω όμως πως και αν ακόμα για την football league 2 δεν σε πολυνοιάζει η άμυνα και μπορείς να την βγάλεις με μπαλώματα ή αλχημείες, στην football league αυτό δεν είναι αρκετό. Και μου προκαλεί μάλιστα εντύπωση, που ο Δέλλας αν και αγωνιζόταν ως στόπερ και συνεπώς γνωρίζει, ότι μια καλή ομάδα χτίζεται πρώτα από την άμυνα, δεν επέμεινε στην απόκτηση τουλάχιστον ενός αξιόλογου Έλληνα στόπερ από φέτος, εκτός και αν διάφοροι λόγοι τους επέτρεψαν να τους κλείσουν για του χρόνου, όπως έγινε με τον Μάνταλο. Σημειωτέον, η ομάδα της ΑΕΚ δεν έχει καταφέρει ακόμα να μη δεχτεί γκολ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Στην μεσαία γραμμή η ΑΕΚ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις περισσότερες ομάδες της Superleague, πολλώ δε μάλλον από την περσινή ομάδα. Ό,τι σύστημα και να επιλέξει ο Δέλλας οι Ανάκογλου, Κορδέρο και Ρόβας χωράνε και μπορούν να κάνουν παπάδες. Σίγουρα ο Μήτσος είναι πιο επιτελικός μέσος και μπορεί να προσφέρει περισσότερα παίζοντας πιο μπροστά, καθώς όχι μόνο πατάει περιοχή, αλλά σκοράρει κιόλας, ενίοτε δε και με εντυπωσιακούς τρόπους. Ο Ρόβας μου άρεσε πολύ αγωνιζόμενος ως στόπερ με την Ομόνοια, ενώ ως αμυντικός μέσος ξεχωρίζει αφήνοντας στον Κορδέρο, που από πέρυσι απέδειξε πως είναι το βαρόμετρο της μεσαίας γραμμής, να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας και να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα. Ο Γκερέιρο ας πουμε ή ο Λαγός δεν μπορούν να συγκριθούν μαζί τους, ίσως μόνο ο Μητρόπουλος. Οι Γροντής, Καλογέρης και Κάτσικας έρχονται να πλαισιώσουν τη μεσαία γραμμή, με τον Ρομπέρτο να δείχνει κάποια καλά στοιχεία στο παιχνίδι του (αμ. μεσος), χωρίς ωστόσο κάτι το ιδιαίτερο.

Μεσοεπιθετικά τώρα ο Δέλλας έχει αρκετές και ποιοτικές λύσεις στα χέρια του. Αυτός που ξεχώρισε κατά την προετοιμασία για μένα ήταν ο Ράμα. Γρήγορος, ντριμπλαδόρος, διεισδυτικός, με εμπιστοσύνη στα πόδια του και ποδοσφαιρικό θράσος και τελειώματα άνω του μετρίου. Υστερεί στις μεταβιβάσεις του, παραμελεί τα αμυντικά του καθήκοντα κυρίως όταν ανεβαίνουν τα μπακ της πλευράς του, ενώ τέλος έδειξε και κάπως επιρρεπής σε τραυματισμούς. Στο πρόσφατο φιλικό είχε μια καλή ευκαιρία αλλά δεν την τελείωσε. Σίγουρα θα μας απασχολήσει ως αριστερό εξτρέμ και μακάρι να αποδείξει ότι μπορεί και σε υψηλότερο επίπεδο. Προς το παρόν και μέχρι ο Πόποβιτς να επανέλθει στην απαιτούμενη φυσική του κατάσταση μάλλον λογίζεται ως βασικός. Την παράσταση, ωστόσο έκλεψε ο νεαρός Τρύφωνας Καζβιρόπουλος (17χρ.) που σύντομα θα μας κάνει να ξεχάσουμε τον Φούντα. Σκοράρει, πασάρει, διαθέτει ταχύτητα και ντρίπλα και αγωνίζεται κυρίως πίσω από τον φορ, αλλά και στα φτερά με εξαιρετική τεχνική κατάρτιση και τακτική παιδεία. Από τις προσθήκες της τελευταίας στιγμής, αυτός που μου άρεσε, βλέποντας τον αγωνιζόμενο με τους Κύπριους, ήταν ο Πλατέλλας. Δεν τον είχα δει με την Καλλιθέα, οπότε το δεξί εξτρεμ ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Μπορεί να μην σκόραρε αυτή τη φορά, όμως έδειξε πολλά καλά στοιχεία, ενώ κράτησα και την φάση του πρώτου ημιχρόνου, όπου με την ταχύτητα του, κάλυψε τον Γεωργέα που είχε ανέβει και έκοψε μια πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση των Κύπριων. Ο Πόποβιτς χρειάζεται χρόνο, ενώ στα θετικά του ο τρόπος με τον οποίο κέρδισε το πέναλτυ. Διαθέτει ευχέρεια στο σκοράρισμα, όπως απέδειξε στο παρελθόν και καλή συνεργασία με τους φορ. Τέλος η προσθήκη που έγινε κατόπιν προσωπικής εισήγησης του Μπάγεβιτς, Εντιν Μούργκα, απέδειξε για πολλοστή φορά τις ατυχείς επιλογές του Βόσνιου. Το τουρνουά της Ραφήνας μπορεί να βοήθησε τον Έντι, όμως σίγουρα δεν θα έχει τύχη σε αυτή την ΑΕΚ, ίσως ούτε καν στην επόμενη. Η προετοιμασία στα Χάνια κατέδειξε την ανάγκη για ενίσχυση στα φτερά της επίθεσης και οι προσθήκες των Πλατέλλα και Πόποβιτς ήταν επιτακτικές.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης θα συναγωνίζονται οι Μπρέσεβιτς και Ντακόλ. Ο Κροάτης είναι καθαρόαιμο 9άρι. Μπορεί να σκοράρει, να παίξει με πλάτη και να σπάσει την μπάλα. Επίσης πιέζει ψηλά και βάζει το πόδι του στη φωτιά. Η σωματοδομή και ο τρόπος παιχνιδιού του, μου θυμισαν Λύμπε, αν και έχει να φάει πολλά ψωμιά ακόμα, για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Αναμφίβολα καλύτερος και πιο χρήσιμος από τον Κατσικοκέρη και σίγουρα από τον ανεκδιήγητο Φουρτάδο. Για τον Ντακόλ δεν έχω να πω και πολλά. Βραζιλιάνος με πολύ καλή τεχνική κατάρτιση, ικανότητα στο σκοράρισμα, έξυπνες μεταβιβάσεις και καλά στημένα. Μπορεί να αγωνιστεί και πίσω από τον φορ αν και όπως φάνηκε μόλις ανέβει στην κορυφή της επίθεσης μπορεί ν' ανέβει μαζί του και όλη η ομάδα. Για τον Παυλή έχω σχηματίσει άποψη από πέρυσι και το γεγονός πως παρέμεινε στην ομάδα μάλλον έκπληξη μου προκαλεί. Δεν άλλαξε καθόλου. Πολλά νεύρα, πολλά εξεζητημένα και ελάχιστη ουσία. Τέλος υπάρχει και ο νεαρός διεθνής με την Νεων Θαναηλάκης, γιος του γνωστού σπορτκάστερ, για να συμπληρώνει το ρόστερ της ομάδας. Κοντρολαρισμένος παίκτης με καλά στοιχεία. Μπορεί η ΑΕΚ να επενδύσει πάνω του και μακάρι να αποδειχτεί λαβράκι.

Κατά την άποψη μου λοιπόν η ΑΕΚ μεσοεπιθετικά είναι πολύ καλύτερη από την περυσινή ομάδα, παρόλο που θα ήθελα, έστω και έναν, εκ των Καραλή και Φούντα στην ομάδα. Το πρόβλημα είναι φανερό όπως εξέθεσα στην άμυνα. Η δε παρουσία του Τσιρίλο θεωρείται επιβεβλημένη, με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα με τις θέσεις των ξένων. Αυτή τη στιγμή στην ομάδα, πλην του Τσιρίλο υπάρχουν ήδη οι Μπρεσεβιτς, Πόποβιτς και Ντακόλ. Ως γνωστόν στην αποστολή της ΑΕΚ μπορούν να δηλωθούν μέχρι τρεις (3) ξένοι. Τί είδους αλχημείες θα επιλέξει ο Δέλλας ούτως ώστε να χωρέσει ο ιταλός στην αποστολή, μένει να το δούμε.

Εκκίνηση την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου στις 4.30 το απόγευμα, εκτός απρόοπτου, στο Δημοτικό στάδιο Μάνδρας απέναντι στον τοπικό Μανδραϊκό. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και άπαντες ελπίζουμε να είναι και εντυπωσιακή. Μέχρι να έχουμε νεότερα για τα εισιτήρια να είμαστε όλοι καλά. Ερχόμαστε!

Δεν αντέχω μακρυά σου ούτε λεπτό
και για πάρτη σου χιλιόμετρα μετρώ...


Υ.Γ. Η ευρύτερη περιοχή των Σποράδων και της Μαγνησίας ΑΕΚοκρατείται.
Αδέρφια ψηλά το κεφάλι και τη σημαία της ομάδας μας!
Σας ευχαριστώ όλους για όλα!

Υ.Γ.2 Για κάποιο λόγο δεν "ανεβαίνει" το βίντεο απ'το πανθεσσαλικό, οπότε το παραθέτω ως λινκ. Όχι δεν τραβάω εγω με κάμερα. Με τραβάνε και ας κλαίω.

Υ.Γ.3 Στον Κουρμπέλη έχει γίνει πρόταση για ανανέωση του συμβολαίου του. Αναλόγως την εξέλιξη που θα' χει θα ξέρουμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom