Νέα

Πώς να μάθω τους δρόμους στην Αθήνα; (συμβουλές)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.212
Κριτικές
10
Like
5.681
Πόντοι
2.816
Ακριβώς αυτό. Με τα πόδια και με άξονα τον συγκοινωνιακό χάρτη αποκτάς οικειότητα. Εγώ πλέον ΔΕΝ ΦΟΒΆΜΑΙ να βρεθώ σε οποιοδήποτε σημείο Αττικής και Προαστίων Αθήνα χρησιμοποιώντας μόνο τις συγκοινωνίες. Και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη πριν πας. Μόνο λίγο "λίπος" στο χρόνο χρειάζεται μην βρεθείς καθυστερημένος στο ραντεβού σου ή όπου έχεις να πας.

Προσωπικά όταν πχ έχω να πάω στη διεύθυνση ΤΑΔΕ πχ στο Νέο Ψυχικό γράφω στους χάρτες Google τον προορισμό και επιλέγω τα μέσα μαζικής μεταφοράς και αμέσως σου έχει όλη τη διαδρομή τα λεωφορεία κλπ.

Είναι σπουδαίο για όσους μένουμε σε Αθήνα και προάστιά της να γνωρίζουμε τον συγκοινωνιακό της χάρτη. Και δεν εννοώ να ξέρεις ποια λεωφορεία πάνε στο Παγκράτι - αλλά δεν γίνεται να μην γνωρίζεις τις γραμμές σταθερής τροχιάς.
Αυτό είναι για αρχάριους...
Αυτό πρέπει να κάνει κ ο τύπος.. να βάζει τη διεύθυνση που θέλει να πάει στο Google maps κ να ακολουθεί τις οδηγίες ...
Έτσι έκανα κι εγώ στην αρχή.. στην πορεία και μαθαίνοντας κατάλαβα ότι μπορούσα να κάνω συνδιασμούς που θα συντονευαν κι άλλο το χρόνο για να φτάσω...
 

gamawmetiskaltses

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2023
Μηνύματα
3.313
Like
16.471
Πόντοι
2.256
Μαγικός τρόπος δεν υπάρχει δυστυχώς!!! Δουλεύοντας θα τους μάθεις τους δρόμους. Όπως είπε κι ο τύπος @ΤΙΜΩΡΟΣ(1) ,Καπρανίδης - Φώτης!!! Στο ένα χέρι, το ένα μάτι στο δρόμο το άλλο στο χάρτη, είχα μάθει μέχρι και πού είχε λαϊκή και ποιες ημέρες!!!
 

Sultan putsek

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2024
Μηνύματα
7
Like
8
Πόντοι
0
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
Αρχικά ξεκινα να μαθαινεις τις λεωφόρους π.χ Κηφισού Συγγρού Κηφισίας Ποσειδώνος βουλιαγμένης αθηνων ιερα οδός πετρου ραλλη Βασίλης σοφιας μεσογείων κλπ και μετα μαθε τις μικροτερες οδους.
Να μαθεις ολες τις γειτονιες τις αθηνας και τους μονόδρομους δεν παιζει,απλα μαθαίνεις που εισαι που πας και πως γυρνάς.
 

donp4679

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2024
Μηνύματα
71
Κριτικές
6
Like
210
Πόντοι
280
Ακριβώς αυτό. Με τα πόδια και με άξονα τον συγκοινωνιακό χάρτη αποκτάς οικειότητα. Εγώ πλέον ΔΕΝ ΦΟΒΆΜΑΙ να βρεθώ σε οποιοδήποτε σημείο Αττικής και Προαστίων Αθήνα χρησιμοποιώντας μόνο τις συγκοινωνίες. Και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη πριν πας. Μόνο λίγο "λίπος" στο χρόνο χρειάζεται μην βρεθείς καθυστερημένος στο ραντεβού σου ή όπου έχεις να πας.

Προσωπικά όταν πχ έχω να πάω στη διεύθυνση ΤΑΔΕ πχ στο Νέο Ψυχικό γράφω στους χάρτες Google τον προορισμό και επιλέγω τα μέσα μαζικής μεταφοράς και αμέσως σου έχει όλη τη διαδρομή τα λεωφορεία κλπ.

Είναι σπουδαίο για όσους μένουμε σε Αθήνα και προάστιά της να γνωρίζουμε τον συγκοινωνιακό της χάρτη. Και δεν εννοώ να ξέρεις ποια λεωφορεία πάνε στο Παγκράτι - αλλά δεν γίνεται να μην γνωρίζεις τις γραμμές σταθερής τροχιάς.
συμφωνω!!
 

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
388
Like
967
Πόντοι
81
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
1) Μπες σε αυτόν το χάρτη. Οι κεντρικοί δρόμοι είναι οι χρωματιστοί. Παρά τις ελλείψεις (πχ Σοφοκλέους/Ευριπίδου/Μητροπόλεως/Αθηνάς στο εμπορικό τρίγωνο), σε γενικές γραμμές πας παντού μέσω αυτών των δρόμων. Φαινεται αλλωστε.

2) Χώρισε το χάρτη σε γκρουπάκια, και ασχολήσου μόνο με ένα γκρουπ κάθε περίοδο.

3) Για κάθε γκρουπ φτιάξε στο χάρτη της Google διαδρομές των 45’ (στην πράξη υπολόγιζε το διπλάσιο) που να περνάνε από τους κεντρικούς δρόμους. Ένα παράδειγμα στα γρήγορα: Leof. Alexandras 59 to Leof. Alexandras 44-50

4) Βγες έξω πρωί, μετά τις 11 να ‘χει κάτσει λίγο η κίνηση και οδηγησε τη διαδρομή. Στην αρχή με GPS και μετά άλλη μία χωρίς.

5) Τις ημέρες που σε πιάνει δακτύλιος φτιάχνεις και μαθαίνεις την αυριανή διαδρομή σου ΚΑΙ ανακαλείς τη χθεσινή: τα σημεία που συνάντησες (πχ Αχαρνών – Μελετίου γωνία, φούρνος Χωριάτικο), τα φανάρια, εκκλησίες κλπ. Να ξέρεις επίσης ότι σχεδόν σε κάθε διασταύρωση κεντρικών δρόμων έχει φανάρι. Επομένως όταν είσαι Αχαρνών και θες να στρίψεις Μελετίου δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι και να κοιτάς κάθε δρόμο που περνάς το όνομα του. Θα χει φανάρι.


Ως τα Χριστούγεννα θα έχεις μάθει περισσότερους από τους μισούς.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
646
Like
1.400
Πόντοι
206
Επαρχιώτης εδώ, έχω ζήσει μερικούς μήνες στην Αθήνα, είχα εκπλαγεί ευχάριστα πόσο κοντά είναι οι περιοχές του κέντρου. Όρεξη για περπάτημα να έχεις βέβαια
 

sirodoht

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2019
Μηνύματα
385
Κριτικές
4
Like
742
Πόντοι
361
Ότι σου είπαν κάποιοι και πιο πάνω μάθε τους κεντρικούς άξονες και πάνω σε αυτούς θα πορεύεσαι, να μπορείς να προσανατολιστεις βλέποντας τον χάρτη προς τα που θες να πας!
Δεν γίνονται όλα να τα μάθεις με την μία θέλει τον χρόνο του.
Συμφωνώ να μην χρησιμοποιήσεις gps παρόλο που μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά ο παραδοσιακός τρόπος θα σε βάλει στο τρυπακι να σκεφτείς και είναι καλύτερα γιατί θα σου μείνει για την επόμενη φορά.

Υπομονή επίμονη και τριβή χρειάζεται
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.758
Like
20.585
Πόντοι
6.056
Ο Νίπλης είναι τελικά σαν τους Μητροπολίτες...
Έχει σοφέρ μπρατσωμένο νεαρό....
Γιατί άραγε?

:coffee:
Tι υπονοεις φιλτατε?Αλλωστε δεν εχει ακουστει τιποτα για μητροπολιτες-καλογερους-κληρικους:coffee::coffee::confused::confused::confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.883
Κριτικές
8
Like
33.826
Πόντοι
6.536
Tι υπονοεις φιλτατε?Αλλωστε δεν εχει ακουστει τιποτα για μητροπολιτες-καλογερους-κληρικους:coffee::coffee::confused::confused::confused:
αρχείο λήψης (12).jpeg


:confused::confused::confused:
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.758
Like
20.585
Πόντοι
6.056
Mιλα ξεκαθαρα Βιρνα,ειναι σημαντικο το θεμα:coffee::coffee::confused::confused::confused:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τιποτα τυπε όλα μια ευθεία είναι με στενάκια.
Παντα μια ευθεια ειναι,αναλογα ποσα μπουκαλια ουισκι εχεις κατεβασει βεβαια:confused::confused::confused:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.973
Like
12.035
Πόντοι
3.556
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.

Πήγαινε να παραδώσεις αυτό εκεί θα του λένε και θα ρωτάει "κοντά σε ποιο μπουρδέλο είναι ?" :confused::confused:
 

Bestman

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
77
Like
113
Πόντοι
0
Έχεις συγγένεια με τον Κατακουζηνο και αρνεισαι την τεχνολογία;
Εγώ με το gps βλέπω πόση ώρα θέλω για να φτάσω, και τις εναλλακτικές διαδρομές..
 

Sultan putsek

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2024
Μηνύματα
7
Like
8
Πόντοι
0
Αναρχη η Αθήνα στη δομηση με μηδενικο σχεδιο πολεως.
Αν δειτε το ντουμπαι απο το δορυφόρο ειναι λες και εχουν χαραξει τους δρομους με χαρακα.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
919
Like
1.483
Πόντοι
206
GPS και μετά μελέτη στο σπίτι το Google Maps.

Οι διάφορες περιοχές έχουν συνήθως παρόμοια ονόματα. Πχ στους Αμπελόκηπους γύρω από την Κηφισίας οι δρόμοι έχουν ονόματα περιοχών. Δίπλα στου Γκύζη έχει ονόματα λογίων του 19ου αιώνα. Από πάνω η Κυψέλη έχει νησιά.

Τι ακριβώς θα κάνεις που θα έχεις ΤΟΟΟΟΣΗ δουλειά και πρέπει να τα ξέρεις όλα απ' έξω;

Αν είσαι κούριερ θα αναλάβεις συγκεκριμένο κομμάτι για να το μάθεις ώστε να είσαι αποδοτικός. Αν δουλέψεις σε άλλου είδους εταιρία όπως φαρμακαποθήκη θα πηγαίνεις σε συγκεκριμένα φαρμακεία οπότε πάλι θα έχεις συγκεκριμένο δρομολόγιο. Μακρινό μεν αλλά συγκεκριμένο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.602
Κριτικές
2
Like
6.082
Πόντοι
2.356
Εντελώς φιλικά θα στο πω, αν και στο είπαν και οι υπόλοιποι.
Προσπάθησε να αποφύγεις το αυτοκίνητο. Πλέον δεν είναι μια απλή διαδρομή, είναι επιβίωση. Δεν υπάρχει περίπτωση και τη πιο μικρή διαδρομή να πας και να μην νευριάσεις, τσακωθείς. Και ακόμα χειρότερο να τρακάρεις κτλ.
Ο καθένας πλέον κάνει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ εκεί έξω. Τροχαία δεν υπάρχει. Και αν υπάρχει γράφει κάναν πιτσιρικά για θόρυβο εξάτμισης ή φιμέ ενώ έξω κυκλοφορούν ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ.
Τώρα αν δεν έχεις άλλη επιλογή, ξεκινάς με gps για μία εβδομάδα. Και τη δεύτερη εβδομάδα προσπαθείς να κάνεις την ίδια διαδρομή χωρίς το gps. Μόνο έτσι θα μάθεις.

Άσχετο-σχετικό, μιας και το λες.

Πλέον το αυτοκίνητο, ειδικά μετά την οριστική παύση των lockdowns έχει γίνει εντελώς "ασύμφορος" και "ταλαιπωρίστικος" τρόπος μετακίνησης, εκτός και αν είσαι στην επαρχία - εκεί σε ένα βαθμό είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Στην Αθήνα και σχεδόν σε όλα τα πρόαστιά της η χρήση του αυτοκινήτου, αλλά ακόμα και των δίκυκλων έχει ένα σωρό μειονεκτήματα.

Υπάρχει κίνηση όλες τις ώρες της ημέρας, δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά πάρκινγκ. Τα ιδιωτικά πάρκινγκ με την ώρα είτε είναι πανάκριβα είτε συνήθως πλήρη - όλοι στους δρόμους είναι μέσα στα νεύρα - όλοι βιάζονται και εννοείται η τροχαία όπως πολύ σωστά ειπώθηκε είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Μέσα σε όλα αυτά κυκλοφορούν αμέτρητα πατίνια τα οποία και αυτά πολύ εύκολα μπορούν να σε οδηγήσουν στα δικαστήρια για μια ζωή καθώς πετάγονται από το πουθενά και κάνουν και σφήνες. Δεν συζητάμε για τους οδηγούς των εταιρειών κούριερ ή ντελίβερι...

Και παρόλα αυτά βλέπεις ένα σωρό μαλάκες να συνεχίσουν την ίδια καραμέλα: Το αμάξι είναι απαραίτητο...

(Αν είναι να το έχεις παρκαρισμένο για τις βόλτες δεν είναι απαραίτητο. Εγώ αυτό βλέπω.)


Αυτό που πλέον είναι απαραίτητο, στη Αθήνα, είναι να μετακινείσαι όσο γίνεται λιγότερο με όχημα δικό σου. Πρέπει να μετακινείσαι ΜΟΝΟ πεζός και με τα ΜΜΜ και πάλι με μεγάλη προσοχή καθώς τα πεζοδρόμια όλα είτε είναι ανύπαρκτα είτε "ανήκουν ετσιθελικά" στους συμπολίτες μας που επιλέγουν να συντηρούν οικόσιτα ζώα... Και έτσι περπατάς στο πεζόδρομο και βλέπεις δυο στους τρεις πεζούς να σέρνουν σκύλο μαζί τους...
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: VaR22

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom