Νέα

Πώς να μάθω τους δρόμους στην Αθήνα; (συμβουλές)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tzonis13

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2019
Μηνύματα
66
Κριτικές
2
Like
353
Πόντοι
20
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
I epagelmaties ksero oti vazoun to tomtom ami go go kateyazeis apo playstore kai se paei afriki...
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.356
Κριτικές
2
Like
23.132
Πόντοι
6.236

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.962
Κριτικές
91
Like
18.636
Πόντοι
25.036

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
400
Like
987
Πόντοι
81
1) Μπες σε αυτόν το χάρτη. Οι κεντρικοί δρόμοι είναι οι χρωματιστοί. Παρά τις ελλείψεις (πχ Σοφοκλέους/Ευριπίδου/Μητροπόλεως/Αθηνάς στο εμπορικό τρίγωνο), σε γενικές γραμμές πας παντού μέσω αυτών των δρόμων. Φαινεται αλλωστε.

2) Χώρισε το χάρτη σε γκρουπάκια, και ασχολήσου μόνο με ένα γκρουπ κάθε περίοδο.

3) Για κάθε γκρουπ φτιάξε στο χάρτη της Google διαδρομές των 45’ (στην πράξη υπολόγιζε το διπλάσιο) που να περνάνε από τους κεντρικούς δρόμους. Ένα παράδειγμα στα γρήγορα: Leof. Alexandras 59 to Leof. Alexandras 44-50

4) Βγες έξω πρωί, μετά τις 11 να ‘χει κάτσει λίγο η κίνηση και οδηγησε τη διαδρομή. Στην αρχή με GPS και μετά άλλη μία χωρίς.

5) Τις ημέρες που σε πιάνει δακτύλιος φτιάχνεις και μαθαίνεις την αυριανή διαδρομή σου ΚΑΙ ανακαλείς τη χθεσινή: τα σημεία που συνάντησες (πχ Αχαρνών – Μελετίου γωνία, φούρνος Χωριάτικο), τα φανάρια, εκκλησίες κλπ. Να ξέρεις επίσης ότι σχεδόν σε κάθε διασταύρωση κεντρικών δρόμων έχει φανάρι. Επομένως όταν είσαι Αχαρνών και θες να στρίψεις Μελετίου δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι και να κοιτάς κάθε δρόμο που περνάς το όνομα του. Θα χει φανάρι.


Ως τα Χριστούγεννα θα έχεις μάθει περισσότερους από τους μισούς.

@Αρραχίων

Α επίσης να προσθέσω στο #3 ότι αν ενας δρομος ειναι διπλης κατευθυνσης, θα πρεπει να φτιαξεις διαδρομες που να τον περνας και απο τις δυο. Αλλα πραγματα προσεχεις οταν τον πας απο τη μια, και αλλα απο την αλλη. Σε καθε περίπτωση πρεπει να το κανεις συνηθειο να προσεχεις χαρακτηριστικα σημεια στις διασταυρωσεις, γιατι στο τελος της ημερας, θέλεις ή δε θέλεις, αυτος ειναι τροπος που θα αποθηκευσεις τους δρομους στη μνημη σου.

Στις διασταυρωσεις συχνα υπαρχουν χαρακτηριστικα μαγαζια ή κτίρια, ή αν δεν έχει μαγαζιά και χαρακτηριστικά κτίρια, τότε μπορεί να έχει χαρακτηριστικές πινακίδες (πχ απο Βασ. Σοφιας για Σολωνος θυμαμαι παντα οτι στριβω στην πινακιδα "προς Πατησιων"), ή αν δεν έχει τίποτα από όλα αυτά, τότε μετράς φανάρια. Αν πχ θελω να μπω Τρικουπη απο Ακαδημιας, εχω παντα στο μυαλο μου ότι είναι το 1ο φανάρι μετά την εκκλησία Ζωοδόχου Πηγής. 1-2 φορές να το δεις, άντε 3, κολλάει στη μνήμη για πάντα.
 

Giorgos H

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2023
Μηνύματα
724
Κριτικές
24
Like
2.350
Πόντοι
496
οδηγό για να γαμήσεις θες ή να δουλέψεις ; κάπου το'χασα
 

hiseus

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2012
Μηνύματα
361
Like
335
Πόντοι
21
Μια καλή ιδέα επίσης είναι να εξετάζεις με την ησυχία σου κάθε διαδρομή πριν και μετά την εκτέλεση της στο google maps. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχήν είναι πολύ δύσκολο να πας κάπου χωρίς τη χρήση του χάρτη. Επομένως ο μόνος τρόπος να μάθεις, είναι να αφιερώνεις λίγο χρόνο εκτός αμαξιού.
Δεν είναι στην πραγματικότητα τόσο δύσκολο. Είναι τόσο μπουρδέλο η ρημοτομια της πόλης που και ο χάρτης δείχνει στάνταρντ διαδρομες μέσω των κεντρικών οδών. Συνήθως δεν σε βγάζει από στενά και παράδρομους.
 

Geroxekoutis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Σεπ 2023
Μηνύματα
533
Κριτικές
17
Like
8.860
Πόντοι
2.036
Βαλε μακρινές διαδρομές πχ απο Καλλιθέα - Νέα Ερυθραία, και άσε το GPS να σε πάει, Μετά προσπάθησε να θυμηθείς τους οδικούς άξονες, τους βασικούς δρόμους απ όπου πέρασες και σε ποιο δήμο ανήκαν (Πχ Θησέως - Καλλιθέα, Κηφισίας η ραχοκοκκαλιά της Αθήνας κλπ)
 

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
285
Κριτικές
46
Like
4.094
Πόντοι
1.651
Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω η κυκλοφορία οχημάτων στο κέντρο και κοντά σε αυτό είναι δράμα.
Προτείνω δύο πράγματα.
Την αγορά ενός κλασικού εντυπου χάρτη ώστε να μελετήσεις τις περιοχές που χρειάζεται να ξέρεις.
2ον ) αν βρεις χρόνο κάνε τις διαδρομές αυτές νύχτα με το αυτοκίνητο , δλδ 00.30 - 03.00 (τυχαία η ώρα) η λίγο πιο αργά, όχι όμως πέρα από τις 05.00 το πρωϊ.
Έτσι θα έχεις άνεση να παρατηρήσεις, να σταματήσεις να κρατήσεις κάποια σημείωση με παραπομπή στον χάρτη σου και φυσικά να παρκάρεις σχετικά εύκολα.
Αυτά φυσικά αν υπάρχει η διάθεση και ο χρόνος για την νυχτερινή εξερεύνηση.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-10-19-13-55-01-868_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-10-19-13-55-01-868_com.android.chrome.jpg
    195,1 KB · Εμφανίσεις: 3

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.121
Κριτικές
184
Like
44.876
Πόντοι
22.266
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
Τυπε πιο εύκολα μαθαίνεις τους δρόμους του Δελχί παρά των Αθηνών
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom