Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Τα έργα άσχετε,είναι από δάνεια που παίρνει ο ΟΣΕ από τις τράπεζες.Όχι από τον προϋπολογισμό.Η εγγύηση του δημοσίου όταν υπάρχει,δεν είναι χρηματοδότηση.Χρηματοδότηση γίνεται όταν το δάνειο δεν εξυπηρετείται.Επίσης,δεν αρκεί να δεις τους τόκους πληρωτέους,αλλά και άλλα έξοδα που έχει ο ΟΣΕ.Τους σεκιουριτάδες και τις καθαρίστριες δεν τις πληρώνει;Για την ακρίβεια τις επιχειρήσεις που τους νοικιαζουν.Τα διοικητικά έξοδα τα πρόσθεσες;Ο όμιλος ΟΣΕ,για να ξέρεις δηλαδή,έχει τις εξής εταιρείες:ΓΑΙΑΟΣΕ,ΤΡΕΝΟΣΕ,ΕΔΙΣΥ,ΕΡΓΟΣΕ που μαζί με τον ΟΣΕ έχουν 5 διοικητικά συμβούλια.Επίτευγμα της ΝΔ αυτό.Για δες πόσα παίρνουν αυτοί,και θα δεις πόσα παίρνουν συνολικά οι εργαζόμενοι.Πήγες και χρήσεις κεφαλαίων έβγαλες από τον ισολογισμό που παρέθεσες;Ή δεν είχες παρακολουθήσει το μάθημα αυτό;

... το άσχετος στο επιστρέφω πίσω...

...μιλάω για τα υπόλοιπα δημόσια έργα (εκτός ΟΣΕ)που χρηματοδοτούνται από τον προϋπολογισμό, αλλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.... :uglystupid:

...όταν ένα δάνειο με εγγύηση του Δημοσίου δεν εξοφληθεί από τον ΟΣΕ, ποίος αναλαμβάνει την εξόφλησή του ???  

...δεν πρόκειται να κάνω μαθήματα λογιστικής και πολιτικής οικονομίας από το forum και μάλιστα δωρεάν :)  
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Οι εργαζόμενοι στην "ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ" διανύουν τον τρίτο μήνα απλήρωτοι!
Η υπομονή όλων εξαντλήθηκε. Τα δανεικά εξαντλήθηκαν κι αυτά. Οι υποσχέσεις για "καλύτερες ημέρες" δεν γεμίζουν το στομάχι, ούτε πληρώνουν λογαριασμούς και νοίκια...

Τελευταία μισθοδοσία 17/6/09, οπότε πληρώθηκαν με καθυστέρηση το πρώτο 15ήμερο του Μάη (αν κατάλαβα καλά, γιατί με τις καθυστερήσεις και τις μαϊμουδιές, οι εργαζόμενοι χάσανε τη μπάλα). Έκτοτε μηδέν!

Εδώ βέβαια είναι Ελλάς και δεν υπάρχει Πούτιν για να υποχρεώνει τους μεγιστάνες να πληρώνουν τους μισθούς. Υπάρχει όμως οργή. Συσσωρευμένη. Καμιά δεκαριά παραιτήσεις εργαζομένων δεν είναι και λίγες (αφού δεν πληρώνεται κανείς γιατί να εργαστεί;).

Το καλό που τους θέλω. Τα οφειλόμενα στους εργαζόμενους ΑΜΕΣΑ.
Όχι για να σβήσουν την ξεφτίλα. Αυτή έχει ήδη κατοχυρωθεί στην πιάτσα.
Αλλά γιατί έπεσε πείνα.

Νηστικό αρκούδι δεν χορεύει. Σύμφωνοι. Αλλά επιτίθεται. Για να φάει. Τον πρώτο που θα βρει μπροστά του. Αυτόν που όφειλε να το ταΐσει. Τον αρκουδιάρη.

Υ.Γ Το παρόν ιστολόγιο είναι προσωπικό, δεν έχει καμία σχέση με δημοσιογράφους, πολιτικούς, κόμματα και κάθε λογής συμφέροντα. Το ξαναλέω γιατί προβλέπω σεισμό. Η παρούσα ανάρτηση έχει να κάνει με δικό μου άνθρωπο, εργαζόμενο στην εν λόγω εταιρεία, απλήρωτο επί τρεις ολόκληρους μήνες. Μη σπεύσουν λοιπόν τίποτε παπαγάλοι, γλείφτες, διαπλεκόμενοι κτλ να με χαρακτηρίσουν κακοήθη, προπαγανδιστή κτλ. Μη διανοηθεί κανείς να με κατηγορήσει ότι «δουλεύω για τον ανταγωνισμό», ότι «χτυπάω ελληνική εταιρεία» κτλ. Και προπαντός ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ, γιατί …ούτε ψύλλος στον κόρφο του! Οι νόμοι είναι με τον εργαζόμενο! Υπάρχει εργασιακό δίκαιο και θα εφαρμοστεί! Είτε το θέλουν μερικοί, είτε όχι!"
εχετε ακουσει τιποτα η ειναι αλλο ενα θεμα που εθαψαν τα ΜΜΕ
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
... το άσχετος στο επιστρέφω πίσω...

...μιλάω για τα υπόλοιπα δημόσια έργα (εκτός ΟΣΕ)που χρηματοδοτούνται από τον προϋπολογισμό, αλλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.... :uglystupid:

...όταν ένα δάνειο με εγγύηση του Δημοσίου δεν εξοφληθεί από τον ΟΣΕ, ποίος αναλαμβάνει την εξόφλησή του ???  

...δεν πρόκειται να κάνω μαθήματα λογιστικής και πολιτικής οικονομίας από το forum και μάλιστα δωρεάν :)  

Επιμένω στο χαρακτηρισμό.Έχω μπουχτίσει να βλέπω εδώ άτομα να θέλουν να παραδώσουν μαθήματα οικονομικών χωρίς να έχουν απλές γνώσεις.
Αναφερόμαστε στο θέμα ΟΣΕ,και μιλάς για άλλα δημόσια έργα;Τα άλλα δημόσια έργα όπως οι δρόμοι που εκμεταλλεύεται η συντεχνία των ΚΤΕΛ είναι από τον προϋπολογισμό,και δε βαρύνουν τα ΚΤΕΛ.Το είπα από την αρχή.Αντιθέτως ο ΟΣΕ κάνει τα έργα με δάνεια από τις τράπεζες.Το δημόσιο δεν εγγυάται όλα τα δάνεια.Αν τα εγγυηθεί,τότε το δημόσιο πληρώνει αν δεν μπορέσει ο ΟΣΕ.Αλλιώς δεν έχει καμία υποχρέωση.Αντιθέτως,το δημόσιο δε δίνει όπως προβλέπεται,επιδοτήσεις για άγονες σιδηροδρομικές γραμμές που όμως αναγκάζει να λειτουργεί.Είτε για το στρατό είτε για τους κατοίκους της περιφέρειας.Αντιθέτως δίνει στα ΚΤΕΛ.Σύμφωνα με τον ισολογισμό της ΤΡΕΝΟΣΕ (Θα τον βρεις στη σελίδα του ΟΣΕ) το 2008 χρώσταγε η ΤΡΕΝΟΣΕ σε Υποχρεώσεις σε Ν.Π.Δ.Δ & Δημόσιες επιχειρήσεις  410.668.635,67 ευρώ.Και μιλάμε μόνο για την ΤΡΕΝΟΣΕ,μία από τις 5 εταιρείες που έκανε η ΝΔ.Γιατί δεν τα έδωσαν,ρωτήστε τις διορισμένες διοικήσεις.


 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
vlachodeutsch δεν το έχω ακούσει αυτό,αλλά γενικά ο όμιλος ΑΣΠΙΣ δε διανύει τις καλύτερες ημέρες του.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Παρακάτω είναι ένα απόσπασμα από την ανάλυση του ισολογισμού που έχει κάνει η ίδια η ΤΡΕΝΟΣΕ.

 

Συνημμένα

  • TRENOSE.png
    TRENOSE.png
    86,8 KB · Εμφανίσεις: 22

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Άλλο ένα.

 

Συνημμένα

  • TRENOSE2.png
    TRENOSE2.png
    87,6 KB · Εμφανίσεις: 19

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
... το άσχετος στο επιστρέφω πίσω...

...μιλάω για τα υπόλοιπα δημόσια έργα (εκτός ΟΣΕ)που χρηματοδοτούνται από τον προϋπολογισμό, αλλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.... :uglystupid:

...όταν ένα δάνειο με εγγύηση του Δημοσίου δεν εξοφληθεί από τον ΟΣΕ, ποίος αναλαμβάνει την εξόφλησή του ???  

...δεν πρόκειται να κάνω μαθήματα λογιστικής και πολιτικής οικονομίας από το forum και μάλιστα δωρεάν :)  

Ρε συ στέκα, επειδή εγώ δεν είμαι ειδήμων στα οικονομικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Ας πούμε ότι ιδιωτικοποιούμε τον ΟΣΕ και οποιαδήποτε άλλη κρατική εταιρεία υπάρχει. Θα γλιτώσουμε από όλα αυτά τα έξοδα όπως θέλεις εσύ. Μετά τι κάνουμε; Αν υποθέσουμε ότι δεν θα υπάρχει καμιά κρατική επιχείρηση που θα μπορούσε να αποφέρει έσοδα. Ποια θα είναι τα έσοδα του κράτους; Οι φόροι που δεν εισπράττονται; Δηλαδή η λύση για το  οικονομικό πρόβλημα μιας χώρας είναι να ξεφορτωθεί τα πάντα και να εισπράττει τους φόρους από τους επιχειρηματίες που θα αγοράσουν τη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, την Ολυμπιακή, τον ΟΣΕ κλπ; Και αν αυτή είναι η λύση, γιατί δεν το κάνουν και οι υπόλοιπες αναπτυγμένες χώρες ανά τον κόσμο;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οι εργαζόμενοι στην "ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ" διανύουν τον τρίτο μήνα απλήρωτοι!
Η υπομονή όλων εξαντλήθηκε. Τα δανεικά εξαντλήθηκαν κι αυτά. Οι υποσχέσεις για "καλύτερες ημέρες" δεν γεμίζουν το στομάχι, ούτε πληρώνουν λογαριασμούς και νοίκια...

Τελευταία μισθοδοσία 17/6/09, οπότε πληρώθηκαν με καθυστέρηση το πρώτο 15ήμερο του Μάη (αν κατάλαβα καλά, γιατί με τις καθυστερήσεις και τις μαϊμουδιές, οι εργαζόμενοι χάσανε τη μπάλα). Έκτοτε μηδέν!

Εδώ βέβαια είναι Ελλάς και δεν υπάρχει Πούτιν για να υποχρεώνει τους μεγιστάνες να πληρώνουν τους μισθούς. Υπάρχει όμως οργή. Συσσωρευμένη. Καμιά δεκαριά παραιτήσεις εργαζομένων δεν είναι και λίγες (αφού δεν πληρώνεται κανείς γιατί να εργαστεί;).

Το καλό που τους θέλω. Τα οφειλόμενα στους εργαζόμενους ΑΜΕΣΑ.
Όχι για να σβήσουν την ξεφτίλα. Αυτή έχει ήδη κατοχυρωθεί στην πιάτσα.
Αλλά γιατί έπεσε πείνα.

Νηστικό αρκούδι δεν χορεύει. Σύμφωνοι. Αλλά επιτίθεται. Για να φάει. Τον πρώτο που θα βρει μπροστά του. Αυτόν που όφειλε να το ταΐσει. Τον αρκουδιάρη.

Υ.Γ Το παρόν ιστολόγιο είναι προσωπικό, δεν έχει καμία σχέση με δημοσιογράφους, πολιτικούς, κόμματα και κάθε λογής συμφέροντα. Το ξαναλέω γιατί προβλέπω σεισμό. Η παρούσα ανάρτηση έχει να κάνει με δικό μου άνθρωπο, εργαζόμενο στην εν λόγω εταιρεία, απλήρωτο επί τρεις ολόκληρους μήνες. Μη σπεύσουν λοιπόν τίποτε παπαγάλοι, γλείφτες, διαπλεκόμενοι κτλ να με χαρακτηρίσουν κακοήθη, προπαγανδιστή κτλ. Μη διανοηθεί κανείς να με κατηγορήσει ότι «δουλεύω για τον ανταγωνισμό», ότι «χτυπάω ελληνική εταιρεία» κτλ. Και προπαντός ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ, γιατί …ούτε ψύλλος στον κόρφο του! Οι νόμοι είναι με τον εργαζόμενο! Υπάρχει εργασιακό δίκαιο και θα εφαρμοστεί! Είτε το θέλουν μερικοί, είτε όχι!"
εχετε ακουσει τιποτα η ειναι αλλο ενα θεμα που εθαψαν τα ΜΜΕ

το έχω ακούσει.
όπως και τα φράγκα που έχασα τον Ιανουάριο για ασφάλιση κλοπής στην ΕΟΣ.... το κράτος λέει σε καλύπτει για ένα μήνα μετά τη χρεωκοπία της εταιρείας μόνο για αποζημιώσεις τρίτων.
Εγώ το έμαθα και ενώ ήμουν εξωτερικό αφού με πήρε ο ασφαλιστής να του στείλω λέει το ασφαλιστήριο για να διεκδικήσω τα λεφτά μου με τους άλλους 225 χιλιάδες μαλάκες.
Και μάλιστα μου είπε να βιαστώ γιατί το αυτοκίνητο που ήταν ασφαλισμένο για 1 χρόνο ήταν ήδη απο τον 3ο μήνα ανασφάλιστο.....

Ε και γω βιάστηκα. Τους έγαψα όλους στ αρχίδια μου μια και καλή. Αμα τρακάρω θα πω εγώ έχω συμβόλαιο μέχρι το Γενάρη του 2010. Τα παράπονά σας στο κράτος που σας αναγκάζει να αφαλίσετε τα μπουρδέλα σας σε ιδιωτικές εταιρείες, πληρώνετε, οι εταιρείες χρεοκοπούν και σας αναγκάζει να τα ξανασφαλίσετε. Α ξέχασα και να πληρώσετε και έκτακτο φόρο γιατί έχετε φορολογική συνείδηση.
ΜΑΛΑΚΕΣ. Εχω ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ ΣΑΣ. ΤΗΝ ΣΤΑΡΧΙΔΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΜΑΛΑΚΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τα απράπονά σας στο κράτος που σας αναγκάζει να αφαλίσετε τα μπουρδέλα σας σε ιδιωτικές εταιρείες, πληρώνετε, οι εταιρείες χεωκοπούν και σας αναγκάζει να τα ξανασφαλίσετε. Α ξέχασα και να πληρώσετε και έκτακτο φόρο γιατί έχετε φορτολογική συνείδηση.
ΜΑΛΑΚΕΣ. Εχω ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ ΣΑΣ. ΤΗΝ ΣΤΑΡΧΙΔΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΜΑΛΑΚΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

Ντροπή φίλε,οι ιδιώτες δεν κάνουν έτσι.Έχεις άδικο.Είναι καλοί και αγαπάνε τον κοσμάκη.

Παλιότερα κάποιοι ήθελαν να καταργηθεί η υποχρεωτική ασφάλιση σε ΙΚΑ κλπ και να επιλέγει ο καθένας μια ιδιωτική.... :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ντροπή φίλε,οι ιδιώτες δεν κάνουν έτσι.Έχεις άδικο.Είναι καλοί και αγαπάνε τον κοσμάκη.

Παλιότερα κάποιοι ήθελαν να καταργηθεί η υποχρεωτική ασφάλιση σε ΙΚΑ κλπ και να επιλέγει ο καθένας μια ιδιωτική.... :jerking:

το κράτος πώς ακριβώς κάνει;
α.
με αναγκάζει να πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια για το αυτοκίνητό μου και όταν αυτή καταρρεύσει μου λέει να ξαναπληρωσω
β.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ περίθαλψη και 16 χρόνια δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ. Εκτός εάν ήθελα να πεθάνω γρηγορότερα
γ.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ για σύνταξη που δε θα πάρω ποτέ.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΜΑΛΑΚΑΣ ΣΑΣ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ. 
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
το κράτος πώς ακριβώς κάνει;
α.
με αναγκάζει να πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια για το αυτοκίνητό μου και όταν αυτή καταρρεύσει μου λέει να ξαναπληρωσω
β.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ περίθαλψη και 16 χρόνια δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ. Εκτός εάν ήθελα να πεθάνω γρηγορότερα
γ.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ για σύνταξη που δε θα πάρω ποτέ.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΜΑΛΑΚΑΣ ΣΑΣ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ. 
α) Αυτό λέω από την αρχή.Οι ιδιώτες ζουν από το κράτος έμμεσα ή άμεσα.
β) Πολύς κόσμος τη χρησιμοποιεί,και ζει μια χαρά.Αν τη χρειαστείς κάποτε-μακάρι ποτέ-θα την έχεις.Με μια ιδιωτική εταιρεία δεν είσαι σίγουρος
γ) Θα πάρεις σύνταξη.Έστω και 100€ θα πάρεις.Από την ιδιωτική είσαι σίγουρος ότι δε θα πάρεις!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
το κράτος πώς ακριβώς κάνει;
α.
με αναγκάζει να πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια για το αυτοκίνητό μου και όταν αυτή καταρρεύσει μου λέει να ξαναπληρωσω
β.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ περίθαλψη και 16 χρόνια δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ. Εκτός εάν ήθελα να πεθάνω γρηγορότερα
γ.
με αναγκάζει να πληρώνω στο ΙΚΑ για σύνταξη που δε θα πάρω ποτέ.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, ΜΑΛΑΚΑΣ ΣΑΣ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ. 

Καλά, καλά, εσύ να πας στο Μονακό για να μην πληρώνεις φόρο εισοδήματος.

Τις συνταξιοδοτκές εισφορές ούτε εκεί δεν τις αποφεύγεις όμως.
Και φθάνουν μέχρι το 50% του μισθού.

Άουτσσσσσσσσσσσ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
α) Αυτό λέω από την αρχή.Οι ιδιώτες ζουν από το κράτος έμμεσα ή άμεσα.
β) Πολύς κόσμος τη χρησιμοποιεί,και ζει μια χαρά.Αν τη χρειαστείς κάποτε-μακάρι ποτέ-θα την έχεις.Με μια ιδιωτική εταιρεία δεν είσαι σίγουρος
γ) Θα πάρεις σύνταξη.Έστω και 100€ θα πάρεις.Από την ιδιωτική είσαι σίγουρος ότι δε θα πάρεις!

α. το κράτος από ποιόν ζει;
β. ζει μια χαρά; σου αφήνω τις δυό τρομάρες και επιλέγω την ιδιωτική που μου πληρώνει νοσοκομείο της αρεσκείας μου, άμεσες εξετάσεις ακόμα και για γυρισμένο νύχι γιατί τι σοβαρότητα λχ. έχει μια χημειοθεραπεία μπορεί να περιμένει 6 μήνες.
γ. με 100 Ευρώ να αγοράζω σανό, ή καλαμπόκι για να τρέφομαι;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Καλά, καλά, εσύ να πας στο Μονακό για να μην πληρώνεις φόρο εισοδήματος.

Τις συνταξιοδοτκές εισφορές ούτε εκεί δεν τις αποφεύγεις όμως.
Και φθάνουν μέχρι το 50% του μισθού.

Άουτσσσσσσσσσσσ.

χαχα  :2funny:
θύμισέ μου να σου δείξω το πέιρολ...... Το ΠΕΗρολ του ΙΚΑ το αφήνω για σένα.  :grin:

α και ξέχασα
[move][size=18pt]ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.[/size][/move]
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
α. το κράτος από ποιόν ζει;
β. ζει μια χαρά; σου αφήνω τις δυό τρομάρες και επιλέγω την ιδιωτική που μου πληρώνει νοσοκομείο της αρεσκείας μου, άμεσες εξετάσεις ακόμα και για γυρισμένο νύχι γιατί τι σοβαρότητα λχ. έχει μια χημειοθεραπεία μπορεί να περιμένει 6 μήνες.
γ. με 100 Ευρώ να αγοράζω σανό, ή καλαμπόκι για να τρέφομαι;

α) Από τους φόρους των μισθωτών και κάποιων κορόιδων ιδιωτών.Οι περισσότεροι αποφεύγουν να συμμετέχουν στα βάρη.
β)Αν κρίνω από συγγενικά μου πρόσωπα,μια χαρά ζουν
γ) Καλό είναι και το σανό.Καλύτερο από τις πέτρες  :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
α) Από τους φόρους των μισθωτών και κάποιων κορόιδων ιδιωτών.Οι περισσότεροι αποφεύγουν να συμμετέχουν στα βάρη.
β)Αν κρίνω από συγγενικά μου πρόσωπα,μια χαρά ζουν
γ) Καλό είναι και το σανό.Καλύτερο από τις πέτρες  :2funny:

α,β,γ
μην τα πεις αυτά όξω θα σε πάρουν με τις πέτρες...  :2funny: :2funny: :2funny:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
ενας χαμηλομισθος πληρωνει αστεια εισφορα στο ΙΚΑ
τα ιδια λεφτα εαν τα εδινε σε ιδιωτικη ασφαλιση ουτε για αξιοπρεπες συνταξιοδοτικο δεν θα εφτανε
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ενας χαμηλομισθος πληρωνει αστεια εισφορα στο ΙΚΑ
τα ιδια λεφτα εαν τα εδινε σε ιδιωτικη ασφαλιση ουτε για αξιοπρεπες συνταξιοδοτικο δεν θα εφτανε
ένας χαμηλόμισθος ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.
ΤΕΛΕΙΑ.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Επιμένω στο χαρακτηρισμό.Έχω μπουχτίσει να βλέπω εδώ άτομα να θέλουν να παραδώσουν μαθήματα οικονομικών χωρίς να έχουν απλές γνώσεις.
Αναφερόμαστε στο θέμα ΟΣΕ,και μιλάς για άλλα δημόσια έργα;Τα άλλα δημόσια έργα όπως οι δρόμοι που εκμεταλλεύεται η συντεχνία των ΚΤΕΛ είναι από τον προϋπολογισμό,και δε βαρύνουν τα ΚΤΕΛ.Το είπα από την αρχή.Αντιθέτως ο ΟΣΕ κάνει τα έργα με δάνεια από τις τράπεζες.Το δημόσιο δεν εγγυάται όλα τα δάνεια.Αν τα εγγυηθεί,τότε το δημόσιο πληρώνει αν δεν μπορέσει ο ΟΣΕ.Αλλιώς δεν έχει καμία υποχρέωση.Αντιθέτως,το δημόσιο δε δίνει όπως προβλέπεται,επιδοτήσεις για άγονες σιδηροδρομικές γραμμές που όμως αναγκάζει να λειτουργεί.Είτε για το στρατό είτε για τους κατοίκους της περιφέρειας.Αντιθέτως δίνει στα ΚΤΕΛ.Σύμφωνα με τον ισολογισμό της ΤΡΕΝΟΣΕ (Θα τον βρεις στη σελίδα του ΟΣΕ) το 2008 χρώσταγε η ΤΡΕΝΟΣΕ σε Υποχρεώσεις σε Ν.Π.Δ.Δ & Δημόσιες επιχειρήσεις  410.668.635,67 ευρώ.Και μιλάμε μόνο για την ΤΡΕΝΟΣΕ,μία από τις 5 εταιρείες που έκανε η ΝΔ.Γιατί δεν τα έδωσαν,ρωτήστε τις διορισμένες διοικήσεις.

...μην ανακατεύεσαι με κάτι που δεν είσαι ιδικός, δεν το κατέχεις το θέμα. Ασχολήσου με το ψάρεμα....

Δηλαδή το οδικό δίκτυο φτιάχτηκε για τα ΚΤΕΛ ??? :new_shocked:

Για τους γνωρίζοντες από ΔΙΕΘΝΉ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ σημασία έχει ο ενοποιημένος Ισολογισμός και όχι μιας εταιρείας του ομίλου.

Η ΤΡΕΝΟΣΕ,μία από τις εταιρείες που έκανε η ΝΔ, έγινε κατ' εφαρμογή της κοινοτικής οδηγίας 91/440 η οποία δημοσιεύθηκε στην Επίσημη Εφημερίδα αριθ. L237 της 24/8/91, σελ 0025-0028) αναφέρεται στην ανάπτυξη των Κοινοτικών σιδηροδρόμων, δλδ μετά από 16 χρόνια!!!

Το δημόσιο εγγυάται όλα τα δάνεια του ΟΣΕ. Ποια τράπεζα θα δάνειζε εταιρεία ζημιογόνα με έσοδα 100 εκ. € και έξοδα 1.050 εκ. € χωρίς εξασφάλιση?

Εσύ ξεκίνησες προσπαθώντας να συγκρίσεις τον τρόπο χρηματοδότησης του ΟΣΕ με τα υπόλοιπα δημόσια έργα.

Για τα χάλια του ΟΣΕ ασφαλώς και ευθύνεται το Δημόσιο για αρκετές δεκαετίες.....  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom