Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
...γνωρίζεις από οικονομικά ή μήπως μιλάω σε ντουβάρι??? Σου έβαλα λιγκ παραπάνω με τον ισολογισμό του ΟΣΕ (αν μπορείς να τον διαβάσεις)....

Η προβληματική εταιρεία είναι προβληματική είτε κυβερνά η ΝΔ είτε το ΠΑΣΟΚ, εκτός αν δεν αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα ως φανατικός πρασινοφρουρός....

Το σιδηρόδρομο ως μέσο μεταφοράς τον συμπαθώ και εγώ, αλλά όχι να μας κοστίζει ο κούκος αηδόνι.... :) 


     

Εσύ ρε μέγα οικονομολόγε τι συμπέρασμα έβγαλες από έναν Ενοποιημένο και συνοπτικό ιαολογισμό;Ότι έχει ζημίες;Ρε τι λες,έχεις σπουδάσει για να το καταλάβεις αυτό;Για βγάλε πηγές και χρήσεις κεφαλαίων να δεις τι θα δεις.Θα δεις έργα,έργα,έργα.Και στα έργα δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά ιδιωτικές εταιρείες.ΓΕΚΑΤ,ΤΕΡΝΑ,ΑΚΤΩΡ κλπ κλπ.Τα οδικά έργα γίνονται από τον προϋπολογισμό,τα λιμενικά έργα το ίδιο,τα αεροδρόμια το ίδιο,τα σιδηροδρομικά από δάνεια που παίρνει μια εταιρεία.Δίκαιο ε;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δηλαδή η πίστα Φόρμουλα 1 είναι κριτήριο ανάπτυξης;
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Δηλαδή η πίστα Φόρμουλα 1 είναι κριτήριο ανάπτυξης;

Eιναι κατι που δειχνει πως υπαρχει υποδομη και σοβαροτητα.
Επισης ολες αν οχι οι περισσοτερες σοβαρες χωρες εχουν.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Οι Σκανδιναβικές δηλαδή δεν είναι σοβαρές χώρες που δεν έχουν (εκτός και αν έχουν και δεν το ξέρω);
Προσωπικά θεωρώ πεταμένα λεφτά μια τέτοια πίστα.Αντιθέτως πολλές πίστες επιπέδου Σερρών στην Ελλάδα θα ήταν καλύτερα.Για να γίνονται και αγώνες αλλά και σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης.1 πίστα φόρμουλα 1 δεν έχει νόημα.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Στις Σερρες λενε...για moto gp.

Να δουμε ποσες δεκαετιες πρεπει να περασουν............
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Δηλαδή η πίστα Φόρμουλα 1 είναι κριτήριο ανάπτυξης;

Μια πιστα φορμουλα 1 ειναι μια ιδεα γρηγορης και ΦΘΗΝΗΣ υλοποιησης με μεγαλες προοπτικες γρηγορης αποπληρωμης και καθως πολλων εσοδων.
Πχ σπονσορες κτλ που θα μαζευτουν.
Σιγουρα δεν ειναι κριτηριο αναπτυξης μιας χωρας αλλα ενας καλος τροπος αυξησης των εσοδων που η Ελλαδα χασκει απο παντου.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξυ αυτού του εκτρώματος που κυβερνάει και του άλλου εκτρώματος που θες να ψηφίσεις εσύ.

για να δεις διαφορά πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις.
με απλά λόγια....
για τον πονοκέφαλο υπάρχει το ντεπόν και η ασπιρίνη.
εάν πάρεις ντεπόν 3 φορές και δε σου περάσει ο πονοκέφαλος και πάρεις και 4 φορά ντεπόν και όχι ασπιρίνη ερωτώ:
είσαι, ή δεν είσαι μαλάκας;
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Yπολογιστε ποσα εκατομμυρια ανθρωπων βλεπουν φορμουλα 1 και την προβολη της χωρας που γινεται.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οι Σκανδιναβικές δηλαδή δεν είναι σοβαρές χώρες που δεν έχουν (εκτός και αν έχουν και δεν το ξέρω);
Προσωπικά θεωρώ πεταμένα λεφτά μια τέτοια πίστα.Αντιθέτως πολλές πίστες επιπέδου Σερρών στην Ελλάδα θα ήταν καλύτερα.Για να γίνονται και αγώνες αλλά και σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης.1 πίστα φόρμουλα 1 δεν έχει νόημα.
δλδ επειδή οι Σκανδιναβοί δεν έχουν θάλασσα και άρα δεν έχουν έσοδα, να καταργήσουμε και μεις τον τουρισμό στα νησιά...
Ωραία λογική.

Υ.Γ. τουλάχιστον οι Σκανδιναβοί έχουν πρωτσαθλητές κόσμου στην Φ1. Τέτοια η διαφορά. Ακόμα και σε κάτι που δεν έχουν υποδομές παίρνουν παγκόσμια πρωταθλήματα.....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
4. Επειδή φυσικά ΟΥΤΕ αυτό μπορούμε να το κάνουμε, το έκανε η Τουρκία. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε η Τουρκία παρουσιάζει θετικό πρόσημο στην ανάπτυξη και η κρίση ΔΕν την έχει επηρεάσει σε σημαντικό βαθμό, μάλιστα θεωρούν πως ήδη πέρασε. Και μιλάμε για μία χώρα που έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ παραγωγή ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός όπλων.

Ποιό θετικό πρόσημο;;

Μην λέμε ότι θέλουμε.

-13,8% ήταν το ΑΕΠ το πρώτο τετράμηνο του '09. Και η πρόβλεψη είναι για συρρίκνωση 5,4% για ολόκληρο το έτος.

 

Επισκέπτης
δλδ επειδή οι Σκανδιναβοί δεν έχουν θάλασσα και άρα δεν έχουν έσοδα, να καταργήσουμε και μεις τον τουρισμό στα νησιά...
Ωραία λογική.

Υ.Γ. τουλάχιστον οι Σκανδιναβοί έχουν πρωτσαθλητές κόσμου στην Φ1. Τέτοια η διαφορά. Ακόμα και σε κάτι που δεν έχουν υποδομές παίρνουν παγκόσμια πρωταθλήματα.....


Νομίζω ότι όλα αυτα έρχονται σε συμφωνία με τη λόγική που ήθελε την Ελλάδα εκτός ΟΝΕ απο τη στιγμή που και η Ελβετία είναι εκτός!!!!!!!!!

Φυσικά (νομίζω ότι ο Σημίτης είχε απαντήσει ότι) "εμέις εκτός ΟΝΕ μάλλον με Αλβανία θα μοιάσουμε...."
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ποιό θετικό πρόσημο;;

Μην λέμε ότι θέλουμε.

-13,8% ήταν το ΑΕΠ το πρώτο τετράμηνο του '09. Και η πρόβλεψη είναι για συρρίκνωση 5,4% για ολόκληρο το έτος.

αυτό τώρα είναι μέτρο σύγκρισηςε οικονομιών;
γιατί εγώ θεωρώ πιο αξιόπιστο τον Δημόσιο χρέος σε σχέση με το ΑΕΠ.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Yπολογιστε ποσα εκατομμυρια ανθρωπων βλεπουν φορμουλα 1 και την προβολη της χωρας που γινεται.....

Ο Ποδηλατικός γύρος Γαλλίας σε δημόσιους δρόμους έρχεται τρίτος σε δημοτικότητα παγκοσμίως μετά τους Ο.Α και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.Και είναι πιο μικρό το κόστος να γίνει ένας αγώνας παρόμοιος (την αίγλη του tour de france δεν τη φτάνει κανείς) αλλά εντώ είναι Ελλάντα!!!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
δλδ επειδή οι Σκανδιναβοί δεν έχουν θάλασσα και άρα δεν έχουν έσοδα, να καταργήσουμε και μεις τον τουρισμό στα νησιά...
Ωραία λογική.

Υ.Γ. τουλάχιστον οι Σκανδιναβοί έχουν πρωτσαθλητές κόσμου στην Φ1. Τέτοια η διαφορά. Ακόμα και σε κάτι που δεν έχουν υποδομές παίρνουν παγκόσμια πρωταθλήματα.....

Οι Σκανδιναβοί δεν έχουν Θάλασσα;Αγεωγράφητος είσαι!!!!
Πού είπα εγώ να καταργήσουμε τον τουρισμό;Και μιας και μιλάς για τουρισμό,ψάξε να μου πεις πόσα αεροδρόμια για ιδιωτικά αεροπλάνα έχουμε;Πόσες μαρίνες;Αν θέλεις να υποστηρίξεις τον τουρισμό σου δεν κάνεις πίστα,αλλά σοβαρές επενδύσεις.Δεν αφήνεις τους ιδιώτες εφοπλιστές να δρομολογούν πλοία επιπέδου "Δημητρούλα".
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
αυτό τώρα είναι μέτρο σύγκρισηςε οικονομιών;
γιατί εγώ θεωρώ πιο αξιόπιστο τον Δημόσιο χρέος σε σχέση με το ΑΕΠ.

Α ναι;;; Και τι θες να πεις;
Μήπως εγώ θεωρώ την προσφυγή στο ΔΝΤ πιο αξιόπιστη ένδειξη της κατάστασης της οικονομίας ενός κράτους;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Νομίζω ότι όλα αυτα έρχονται σε συμφωνία με τη λόγική που ήθελε την Ελλάδα εκτός ΟΝΕ απο τη στιγμή που και η Ελβετία είναι εκτός!!!!!!!!!

Η Ελβετία άσχετο κορίτσι δεν είναι καν μέλος της Ε.Ε πώς θα είναι στην Ο.Ν.Ε;
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Yπολογιστε ποσα εκατομμυρια ανθρωπων βλεπουν φορμουλα 1 και την προβολη της χωρας που γινεται.....
Και οι Ολυμπιακοι αγωνες που γιναν ποσο βοηθησαν? Που ειναι και παγκοσμιας εμβελειας, ειδικα για ΗΠΑ, Ευρωπη, Αυστραλια.Η πιστα δεν θα "δωσει" κατι παραπανω απο τους Ολυμπιακους του 2004 σε προβολη ή σε εσοδα.
Μια χωρα κρινεται απο το αν εχει F1? Η Ιταλια που εχει δεν ειναι σοβαρη λογω πιστας F1, αλλα ειναι σοβαρη για πολλους αλλους λογους. Και θα ηταν ακομα και αν δεν ειχε.
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Ο Ποδηλατικός γύρος Γαλλίας σε δημόσιους δρόμους έρχεται τρίτος σε δημοτικότητα παγκοσμίως μετά τους Ο.Α και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.Και είναι πιο μικρό το κόστος να γίνει ένας αγώνας παρόμοιος (την αίγλη του tour de france δεν τη φτάνει κανείς) αλλά εντώ είναι Ελλάντα!!!
Πολυ σωστα  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom