Νέα

Πως να πάρω τα λεφτά μου από εργοδότη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 95
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Παιδιά λέτε να βάλω κάποιον φίλο να κάνει τάχα ότι είναι της επιθεώρησης και έγινε καταγγελία; Τι λέτε θα χεστεί ο τύπος;
Οχι τυπε δε θα κανει κατι . Η μονη λυση ειναι μια , βαζεις ενα δικηγορο να παρει ενα τηλ και του λες αν παρει τα λεφτα 50 ευρω δικα του . Τον παιρνει και του λεει ονοματεπωνυμο , οτι παιρνει εκ μερους σου και ποτε θα δωσει τα χρηματα . Αν αρνηθει να τον απειλησει εμμεσως με καταγγελιες κ νομικες ενεργειες . Πολλοι θορυβουνται ετσι πιστεψε με , προσεξε ομως αληθινο δικηγορο να πει ονοματεπωνυμο . Μη ξαναδουλεψεις μαυρα φιλε μου οσο κι αν συμφερει οικονομικα να χεις το κεφαλι σου ησυχο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Μιάς που η ομάδα του bou έχει λύσει πολλές υποθέσεις, είπα να την εμπιστευτώ για ένα θέμα που έχω τον τελευταίο καιρό.
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας. Δηλαδή δεν έγινε κατόπιν διαπραγμάτευσης. Στην αρχή ήταν όλα καλά πληρωνόμουν μια φορά την εβδομάδα. Μετά μια ημέρα την πληρωμής ήταν να πάρω 320. Μου είπε ότι δεν έχει τώρα και θα μου τα δώσει την Δευτέρα. Μετά η Δευτέρα έγινε Σάββατο και το Σάββατο έγινε η άλλη Δευτέρα και η άλλη Δευτέρα έγινε το Σάββατο. Εντωμεταξύ πόσες μέρες έκανα και άλλα μεροκάματα και έφτασε να μου χρωστάει 640. Μου έδωσε 250. Είχαμε υπόλοιπο 390. Στην συνέχεια πήρα άδεια λίγες μέρες για ένα οικογενειακό θέμα και επέστρεψα και έκανα άλλα 4 μεροκάματα. Το τελευταίο ήταν Σάββατο και περίμενα να μου έδινε κάτι αλλά μου έδωσε το μακρύτερο από τα 3. Μου είπε θα σε πάρω από Δευτέρα για πότε ξαναέχουμε δουλειά. Με έγραψε στα αρχίδια του 10 μέρες και τον πήρα εγώ. Ήταν λίγες μέρες πρίν τα Χριστούγεννα και είπε θα πάμε για δουλειά μεθαύριο και θα σου δώσω κιόλας κάτι γιατί είναι και Χριστούγεννα. Πήγαμε τελικά για δουλειά 23 του μήνα και στο σχόλασμα μου είπε δεν έχω τώρα αλλά θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να έρθεις κάπου να σου δώσω. Περίμενα την άλλη μέρα όσο πήρε εσάς τόσο πήρε και εμένα και του έκανα εγώ τηλεφώνημα 6μισι το απόγευμα. Μου είπε είμαι στην δουλειά θα σε πάρω σε λίγο. Δεν με πήρε. Τον ξαναπήρα την άλλη μέρα ανήμερα στις 25 έκανε ότι έχει κορονοιό είπε ότι έχει κλείσει ο λαιμός του και έκανε ότι δεν μπορούσε να μιλήσει. Τον ξαναπήρα μετά από λίγες μέρες και είπε ότι βγήκε αρνητικό το τέστ και είπε ότι θα κάνει και το δεύτερο αύριο για επιβεβαίωση και θα με πάρει αν δεν μπορεί ο ίδιος να μου τα στείλει με κανέναν άλλον. Πάλι δεν με πήρε και από τότε τον παίρνω 3 μέρες τηλέφωνο χτυπάει και το κλείνει.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του. Τι με συμβουλεύει η ομάδα εδώ; Δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες αλλά αν συνεχιστεί ακόμα δεν έχω επιλογή.
Για 550 ευρω και ανασφαλιστος? Τιποτα δεν μπορεις να κάνεις. Ξεχνα το απλως
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Οχι τυπε δε θα κανει κατι . Η μονη λυση ειναι μια , βαζεις ενα δικηγορο να παρει ενα τηλ και του λες αν παρει τα λεφτα 50 ευρω δικα του .
Υποθετω δεν μιλας σοβαρα, εμενα αν μου ελεγε καποιος "μου χρωστανε 550 ευρω, παρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους και αν τα παρω θα σου δωσω 50" μπορει να παθαινα και θλαση κοιλιακων απο τα γελια
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.074
Κριτικές
123
Like
50.925
Πόντοι
27.261
εμενα αν μου ελεγε καποιος "μου χρωστανε 550 ευρω, παρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους και αν τα παρω θα σου δωσω 50" μπορει να παθαινα και θλαση κοιλιακων απο τα γελια
εμβολιασμενος η' με ραπιδ ? :confused:
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Υποθετω δεν μιλας σοβαρα, εμενα αν μου ελεγε καποιος "μου χρωστανε 550 ευρω, παρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους και αν τα παρω θα σου δωσω 50" μπορει να παθαινα και θλαση κοιλιακων απο τα γελια
Nαι Αλεξ εχω ενα παλιο συμφοιτητη νεο δικηγορο που το κανει αυτο και το χει εφαρμοσει σε 2 περιπτωσεις που γνωριζω με επιτυχια . Ενταξει καλυτερα νεο δικηγορο , εσυ πλεον εχεις καποια εμπειρια και δε θα ασχολουσουν λογικο ειναι . Εδω που εφτασε δε χανει κατι , ας το δοκιμασει γιατι οχι
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Nαι Αλεξ εχω ενα παλιο συμφοιτητη νεο δικηγορο που το κανει αυτο και το χει εφαρμοσει σε 2 περιπτωσεις που γνωριζω με επιτυχια . Ενταξει καλυτερα νεο δικηγορο , εσυ πλεον εχεις καποια εμπειρια και δε θα ασχολουσουν λογικο ειναι . Εδω που εφτασε δε χανει κατι , ας το δοκιμασει γιατι οχι
Αν θέλει ο φίλος ας μου στείλει εμένα το τηλέφωνο να του ρίξω κάνα γαμωσταυριδη τσάμπα...
Αύριο που θα χω νεύρα...
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
379
Like
965
Πόντοι
81
απο τι στιγμη που εισουν ανασφαλαστος και εχεις τουλαχιστον καποιο αποδεικτικο στοιχειο (μαρτυρια, επικοινωνια, βιντεο κτλ κτλ)

τον παιρνεις τηλ και του λες δωσε τα λεφτα η σε εκαψα.

Τιμωρειται αυστηροτατα η ανασφαλιστη εργασια για τους εργοδοτες
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
379
Like
965
Πόντοι
81
και αν παει πει στο ικα, οτι ο ταδε ειπε θα σε ασφαλισει και δε το εκανε , να σας ενημερωσω αν με παρει για εργασια, ωστε να ερθετε να τον πιασετε στα πρασα, που με απασχολει χωρις ασφαλιση, τι θα του πουνε?
ακριβω αυτο λεω επιθεωρηση εργασιας κτλ ο εργοδοτης εχει προβλημα
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Κάνω μαθήματα ιδιαίτερα είχαμε συμφωνήσει να με πληρώσει ανά μήνα και ακόμη περιμένω την Πέμπτη θα ρίξω ένα καμπανάκι και θα το σταματήσω αν δεν με πληρώσει .Έχει φτάσει στα 100 ευρώ το ποσό
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
258
Κριτικές
5
Like
471
Πόντοι
301
Για 550 ευρω και ανασφαλιστος? Τιποτα δεν μπορεις να κάνεις. Ξεχνα το απλως
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Υποθετω δεν μιλας σοβαρα, εμενα αν μου ελεγε καποιος "μου χρωστανε 550 ευρω, παρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους και αν τα παρω θα σου δωσω 50" μπορει να παθαινα και θλαση κοιλιακων απο τα γελια
συγνωμη αγαπητε αλλα λες μπουρδες εχω φιλη δικηγορο που οποτε την εχω βαλει να παρει τηλεφωνο για μικρο ποσα ολοι τα εβαλαν αμεσως.τους ειπε ομως κανονικα ειμαι δικηγορος ταδε εκπροσωπο τον ταδε για μια οφειλει που εχετε και ολοι τα εβαλαν .ουτε λεφτα δεν μου παιρνει .βεβαια για να βγαλω κι εγω την υποχρεωση της εφτιαξα κατι στο σπιτι και ειμαστε ολοι χαρουμενοι .οσο για τον φιλο γραφτα και κλαφτα ...πηγαινε με το καλο μπας και παρεις τπτ αλλα μην ξαναπας για δουλεια εκει .αμα βαλεις επιθεωρησει και φαι κανα προστιμο 10,000 μετα θα βγαινεις απο το σπιτι σου και θα κοιτας πισω σου....λιγα τα λεφτα πες οτι τα εχασες καζινο ....
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Oταν χρωστάμε στην Vodafone 100 ευρώ και μας κάνει εξώδικο γίνεται τίποτα ;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Έκανα προσπάθεια επικοινωνίας πρίν λίγο και το σήκωσε ο τύπος είπε ότι μόλις βγήκε από το νοσοκομείο και δεν το σήκωνε τόσες μέρες γιατί δεν τι επερεπαν οι γιατροί. Ήταν μέσα στο αμάξι τώρα αλλά χθές το βράδυ το αμάξι ήταν στο σπίτι του. Είπε ότι θα με τακτοποιήσει αύριο.
Τελικα πληρωσε αυτη τη φορα η παλι τα ιδια;
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Με τα χίλια ζόρια πήρα 200 σήμερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Ο φίλος λίγο πίσω που είπε ότι με πλήρωνε για πολλές εβδομάδες είναι λάθος. 2-3 εβδομάδες με πλήρωσε στην αρχή. Μετά άρχισαν οι μαλακίες.
Δεν θέλω να κάνω μαλακίες με απειλές και βία. Αλλά σε αναγκάζει ο άλλος αν σε γράφει στα αρχιδια του. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την φίλη στην εφορία να πάει μια μέρα εκεί που δουλεύει να τον γράψει.
Οι γνώμες που πήρα εκτός σάιτ λένε ότι και εσείς. Δεν να βγάλω άκρη γιατί είμαι ανασφακιστος και πρέπει να το αποδείξω. Αν επικαλεστώ ότι είχε πει ότι θα με ασφαλιζε και δεν το έκανε γίνεται τίποτα; Κάνω δουλειά αν πάω πόρτα πόρτα στα σπίτια που δουλέψαμε για να βρώ μάρτυρες;

Έκανα προσπάθεια επικοινωνίας πρίν λίγο και το σήκωσε ο τύπος είπε ότι μόλις βγήκε από το νοσοκομείο και δεν το σήκωνε τόσες μέρες γιατί δεν τι επερεπαν οι γιατροί. Ήταν μέσα στο αμάξι τώρα αλλά χθές το βράδυ το αμάξι ήταν στο σπίτι του. Είπε ότι θα με τακτοποιήσει αύριο.

Και πού είσαι ακόμα η αρχή είναι... στον κολλητό μου που σου έγραψα σε προηγούμενο μ.ν. στην αρχή μπαινόβγαινε νοσοκομείο επί μήνες.. ύστερα ο πατέρας του.. στην συνέχεια έθαψε το μισό σόι και ακόμα του χρωστάει....
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: 968

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456
Δωρεάν συμβουλή.
Βάζεις τον αριθμό του κινητου του εδώ στο νήμα για μια ώρα και μετά το διαγράφεις.
Τα τηλεφωνήματα από μέλη του μπου αρχίζουν και πέφτουν βροχή ,κάποιοι με μπινελικια (γιατί δεν τον πληρώνεις τον άνθρωπο ρε καριόλη) άλλοι θα τον ρωτάνε αν ξέρει καμία καλή βιζιτου ,άλλοι (sex volcano) θα τον ρωτάνε αν έχει πληροφορίες για διακοπές στην Σομαλία γενικά θα του γίνουν τα αρχιδια σαν σαμπρέλες.
Υποθέτοντας ότι το νούμερο που μιλάς μαζί του είναι το ίδιο που δίνει και στους πελάτες για δουλειές αποκλείεται να κλείσει το κινητό.
Μετά τον παίρνεις ένα τηλέφωνο και του ζητάς ξανά να σε πληρώσει.
Αν δεν πληρώσει πάλι ξανά από την αρχή ,βάζεις το τηλέφωνό για μια ώρα και μετά το διαγράφεις.
Που θα πάει θα σε πληρώσει.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
Χρόνια πολλά, το λάθος σου είναι ότι δουλεύεις Ελλάδα, τα πράγματα είναι απλά, αν ξέρεις που μένει του καταστρέφεις το αυτοκίνητο. Μετά τον καλείς και τους υπονοείς ότι τώρα ξεκίνησες. Κλήση όμως από άλλο δημόσιο τηλέφωνο.
Τα δικαστήρια και η νομοθεσία πάντα είναι υπέρ των απατεώνων.
Συνήθως είναι τσάμπα μάγκες και κλάνουν μαλλί.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Με τα χίλια ζόρια πήρα 200 σήμερα.
Θα τα παρεις και τα αλλα. Υποψιαζομαι οτι ειναι συνεπης αλλα απενταρος. Οι κατ επαγγελμα μπαταχτσηδες συνηθως φαινονται με το καλημερα και εχουν αλλη συμπεριφορα
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Του επρηξα τα αρχιδια στα τηλέφωνα. Τον έπαιρνα όλο το απόγευμα χθές δεν το σήκωνε και το έκλεισε. Τον άρχισα πάλι το πρωί και τελικά το σήκωσε και είπε έλα να σου δώσω κάτι. Πήρα τα 200 και μένουν 400 ακόμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom