Νέα

Πολιτική και διαφάνεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα politis2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nakedsun

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Μπορεί να συνηθήσεις τη μυρωδιά
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Δεν με καταλαβες καλα φιλε μου doritis spermatos

Επικοινωνω συνεχεια και εκτος διαδικτιου, δεν ειμαι φοβιστικος ανθρωπος, συμμετεχω στη ζωη, εχω οικογενεια -παιδια- εργασια, και διαβαζω πολυ. Και το βασικοτερο η εργασια μου ειναι να παρακολουθω και να καταγραφω (οχι δεν ειμαι ρουφιανος-χαφιες μη φοβαστε) εχω εκπαιδευτει και εχω εκπαιδευσει σε αυτους τους τομεις. Οσο για τους βορθους και την μυροδια τους, δυστηχος το γραφειο μου ειναι υπογειο και κοντα στις τουαλετες, χαχαχαχαχαχαχα
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
Δεν με καταλαβες καλα φιλε μου doritis spermatos

Επικοινωνω συνεχεια και εκτος διαδικτιου, δεν ειμαι φοβιστικος ανθρωπος, συμμετεχω στη ζωη, εχω οικογενεια -παιδια- εργασια, και διαβαζω πολυ. Και το βασικοτερο η εργασια μου ειναι να παρακολουθω και να καταγραφω (οχι δεν ειμαι ρουφιανος-χαφιες μη φοβαστε) εχω εκπαιδευτει και εχω εκπαιδευσει σε αυτους τους τομεις. Οσο για τους βορθους και την μυροδια τους, δυστηχος το γραφειο μου ειναι υπογειο και κοντα στις τουαλετες, χαχαχαχαχαχαχα
:2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και εγω γουσταρω το μπουρδελα και εχω γνωρισει αρκετα παιδια απο εδω μεσα αξιολογα
το θεμα ειναι οτι βγαινοντας εξω και βλεποντας ζωντανα καποια πραγματα υπαρχει αλλη αξια
ακομα και σε ενα βοθρο να βρεθει καποιος(βοθρε συγχωρα με)μπορει να μαθει πολλα
ολα με μετρο οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ελληνες,αν και καμια φορα το χανουμε ολοι

πότε είχες ρε αλητήριε εσύ μέτρο και το έχασες;
αχαχαχαχαχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε ίσιε πλάκα μου κάνεις;
Ενα πρόβλημα τη φορά;


εχει χαθεί η ουσία σ αυτό το κράτος. Καίγεται το σπίτι και ασχολούμεθα με τις σωστές λύσεις καθαρισμού της αποχέτευσης...
Καλημέρα όλη μέρα.

Και τελικά και το σπίτι κάηκε και πνιγήκαμε στα σκατά..
Διότι όταν κάποιος έλεγε να σβήσουμε τη φωτιά οι άλλοι του απαντούσαν "μα γιατί να το σώσουμε, αφού έχει χαλάσει η αποχέτευση" και όταν κάποιος έλεγε να φτιάξουμε την αποχέτευση του απαντούσαν "αφού θα καεί που θα καεί, γιατί να μπούμε στα έξοδα.."...
Τυπική ελληνική λογική...

Ότι η κοινωνία θέλει reboot το ξέρω και εγώ...
Το κακό με τις κοινωνίες είναι ότι ούτε reboot μπορείς να κάνεις χωρίς λύσεις τύπου Γουδί (και ποιος θα κάνει κίνημα, ο Βγενόπουλος ή η Γιάννα, αν με πιάνειςςςς;) ούτε και format..

Όποτε προτιμώ το ταπεινό defragment ξεκινώντας από τα μικρά και εύκολα και φτάνοντας στα μεγάλα...
 

Επισκέπτης
Βρίσκεις ένα πετυχημένο μοντέλο σε άλλη χώρα με αντίστοιχες δυνατότητες πληθυσμιακές και το ακολουθείς.
Η αρχή πάντα είναι δύσκολη αλλά χωρίς τομές και ριζικές αλλαγές δε θα γίνει τίποτα.
Ακολουθώντας ένα άλλο επιτυχημένο μοντέλο (προσαρμοσμένο βέβαια στις ανάγκες σου) ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες πλήρους αποτυχίας.

περσόνα, σωστά τα όσα λες, όμως πες μου, πως θα εφαρμόσεις ένα πετυχημένο μοντέλο σ' έναν λαό όπως είναι οι έλληνες (λουφαδόροι, συμφεροντολόγοι, καιροσκόποι, κτλ);;;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Και τελικά και το σπίτι κάηκε και πνιγήκαμε στα σκατά..
Διότι όταν κάποιος έλεγε να σβήσουμε τη φωτιά οι άλλοι του απαντούσαν "μα γιατί να το σώσουμε, αφού έχει χαλάσει η αποχέτευση" και όταν κάποιος έλεγε να φτιάξουμε την αποχέτευση του απαντούσαν "αφού θα καεί που θα καεί, γιατί να μπούμε στα έξοδα.."...
Τυπική ελληνική λογική...

Ότι η κοινωνία θέλει reboot το ξέρω και εγώ...
Το κακό με τις κοινωνίες είναι ότι ούτε reboot μπορείς να κάνεις χωρίς λύσεις τύπου Γουδί (και ποιος θα κάνει κίνημα, ο Βγενόπουλος ή η Γιάννα, αν με πιάνειςςςς;) ούτε και format..

Όποτε προτιμώ το ταπεινό defragment ξεκινώντας από τα μικρά και εύκολα και φτάνοντας στα μεγάλα...

χα χα....
το θυμήθηκες το Γουδί εεε;;;;;
Ποιό κοντά οι συνθήκες σε αυτό δεν υπήρξαν ποτέ άλλοτε.

όσο για το ντεφραγκμεντ....
Εάν ο δίσκος έχει πάρα πολλά μπαντ σέκτορς το ντεφραγκμεντέισιον δεν τελειώνει ποτέ.......
δοκιμασμένα πράγματα.
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
περσόνα, σωστά τα όσα λες, όμως πες μου, πως θα εφαρμόσεις ένα πετυχημένο μοντέλο σ' έναν λαό όπως είναι οι έλληνες (λουφαδόροι, συμφεροντολόγοι, καιροσκόποι, κτλ);;;

το θέμα πάθος είναι απλό.
χρειάζεσαι έναν άνθρωπο με όραμα και φαντασία που να μπορεί να εμπνεύσει. Ο Αντρέας το είχε αυτό αλλά κάηκε στο δρόμο. Με άλλα λόγια αποδείχθηκε λίγος.
επίσης χρειάζεσαι έναν άνθρωπο όπως ο Καραμανλής νο1 να λέει τα πράγματα στεγνά και καθαρά.
Δλδ.
"
Μάγκες το καράβι βουλιάζει.
Η με ακολουθείτε στο μόνο μοντέλο που θεωρώ ότι μπορεί να μας πάει κάπου (και το οποίο είναι αυτό κι αυτό), ή μπορείτε να πάτε να γαμηθείτε
"

Μόνο έτσι καταλαβαίνει ο Ελληνας.
Ο Μπαράκιος δεν είναι θαυματοποιός ούτε τυχαίος.
Εχει εκπονήσει συγκεκριμένο πλάνο, το έχει δημοσιοποιήσει στο λαό και ακολουθεί ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Τώρα εάν αυτό δεν αρέσει στους μη Αμερικανούς, ή και στα λαμόγια, το ρυάκι έχει γίνει ποτάμι.

Δυστυχώς η Ελλάς έχοντας εκδιώξει όλους τους επιφανείς επιστήμονες και λοιπούς επιτυχημένους στο εξωτερικό παρουσιάζει έλλειμμα ανθρώπων με πλάνο, οργάνωση, σχέδιο και αποφασιστικότητα.

Εάν δεν εμφανιστεί άμεσα ένας Βενιζέλος, ένας Καραμανλής, ή ένας Γ. Παπανδρέου πολύ φοβάμαι ότι η Ελλάς είναι στα πρόθυρα νέου Εμφυλίου (με άλλη μορφή), ή νέας Χούντας (και πάλι με άλλη μορφή).
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μερικες φορες πιστευω οτι ζουμε "μια αλλη χουντα" ( με αλλη μορφη) μετα την μεταπολιτευση.

Φυσικα αυτη η αλλη νεα χουντα δεν κατελαβε την εξουσια "πραξηκοπιματικα" ενα βραδυ του Απριλη. Τηνε στησανε σιγα σιγα, με το μαλακο, χρονο με τον χρονο. Ειναι η χουντα τον ΜΜΕ, των μεγαλοεκδοτων των μεγαλοδημοσιογραφων των μεγαλοσυνδυκαλιστων και των μεγαλολαμογιων. Ενας αχταρμας αλλα με τη δικια του μεθοδολογια.
Δεν διαβαζω ουτε βλεπω Λιακοπουλο (μην βιαζεσται) ουτε αισχατολογος-διαπλεκομενολογος ειμαι.
Οι μεθοδευσεις ομως ειναι πλεον αποτελεσματικες στο μεγιστο βαθμο προβλεψης.
Λετε να ψηφησω ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ ?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μερικες φορες πιστευω οτι ζουμε "μια αλλη χουντα" ( με αλλη μορφη) μετα την μεταπολιτευση.

Φυσικα αυτη η αλλη νεα χουντα δεν κατελαβε την εξουσια "πραξηκοπιματικα" ενα βραδυ του Απριλη. Τηνε στησανε σιγα σιγα, με το μαλακο, χρονο με τον χρονο. Ειναι η χουντα τον ΜΜΕ, των μεγαλοεκδοτων των μεγαλοδημοσιογραφων των μεγαλοσυνδυκαλιστων και των μεγαλολαμογιων. Ενας αχταρμας αλλα με τη δικια του μεθοδολογια.

Τείχη
Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
μεγάλα κ' υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη·

διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
Α όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

Αλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Μερικες φορες πιστευω οτι ζουμε "μια αλλη χουντα" ( με αλλη μορφη) μετα την μεταπολιτευση.

Φυσικα αυτη η αλλη νεα χουντα δεν κατελαβε την εξουσια "πραξηκοπιματικα" ενα βραδυ του Απριλη. Τηνε στησανε σιγα σιγα, με το μαλακο, χρονο με τον χρονο. Ειναι η χουντα τον ΜΜΕ, των μεγαλοεκδοτων των μεγαλοδημοσιογραφων των μεγαλοσυνδυκαλιστων και των μεγαλολαμογιων. Ενας αχταρμας αλλα με τη δικια του μεθοδολογια.
Δεν διαβαζω ουτε βλεπω Λιακοπουλο (μην βιαζεσται) ουτε αισχατολογος-διαπλεκομενολογος ειμαι.
Οι μεθοδευσεις ομως ειναι πλεον αποτελεσματικες στο μεγιστο βαθμο προβλεψης.
Λετε να ψηφησω ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ ?

Δηλαδή το κόμμα που είναι ο πλέον εκφραστής του κατεστημένου που περιγράφεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom