Νέα

Πολιτική και διαφάνεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα politis2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Να σου τι σκεφτωμαι φιλε 1personanongrata

Οτι ο Καβαφης δεν ηταν καθολου δημιουργικος γιατι αφενος εγραψε λιγα ποιηματα (γυρω στο 100, αν δεν κανω λαθος) και αφετερου δεν τα εκδοσε ποτε, αλλα τα δημοσιοποιησε σε λιγους που εκτιμουσε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Να σου τι σκεφτωμαι φιλε 1personanongrata

Οτι ο Καβαφης δεν ηταν καθολου δημιουργικος γιατι αφενος εγραψε λιγα ποιηματα (γυρω στο 100, αν δεν κανω λαθος) και αφετερου δεν τα εκδοσε ποτε, αλλα τα δημοσιοποιησε σε λιγους που εκτιμουσε.

έγραψε πάρα πολλά.
το σημαντικότετρο δε κατά την προσωπική μου άποψη είναι αυτό:

Πρόσθεσις
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στο νου μου πάντα βάζω -
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους αριθμούς, δεν είμ' εγώ εκεί
απ' ταις πολλαίς μονάδες μια. Μες στ' ολικό ποσό
δεν αριθμήθηκα. Κι αυτή η χαρά μ' αρκεί.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Καλο και αυτο,αλλα πες μου πιστευεις οτι εχω να κανω μονο με αριθμους-νουμερα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
μα εκεί είναι και το μεγάλο λάθος σας.
σας έχουν βάλει στο τρυπάκι να ασχολείστε με πράγματα ανούσια και να χάνετε το χρόνο σας και φαιά ουσία από τα ουσιαστικά.
Η απαντητική επιστολή γράφτηκε και αφιερώθηκε τουλάχιστον μια ώρα απ τον ελεύθερο χρόνο του πολίης2 προκειμένου να απαντήσει σε κάτι ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ.
το ίδιο και το παράδειγμά σου με τις πιστωτικές.
Για ποιό λόγο να καταφύγω με επιστολές στην ΤτΕ και την προστασία καταναλωτή από τη στιγμή ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΡΤΑ;

κοινώς σας βάζουν να χάνετε τον ελεύθερο χρόνο σας με μαλακίες για πράγματα που δεν έπρεπε καν να συμβαίνουν.
Δε σε ξέρω δε με ξέρεις δε θέλω να μου στείλεις κάρτα.
Αντί λοιπόν να αφιερώνετε 2 ώρες από τη ζωή σας να απαντήσετε ευγενικά σε έναν καριόλη/καριόλα και τους αυλικούς του που στην τελική δε θα καταλάβουν και χριστό (πάλι τα ίδια θα κάνουν του χρόνου)
υπάρχει κάτι πιο απλό.
Η τους γράφετε στ αρχίδια σας, ή αφού θέλτε να αφιερώσετε 2 ώρες, βρειτε ένα εκλογικό τμήμα του υποφαινόμενου, ρίχτε ένα μπουρλότο και γυρίστε πίσω.
Θα μου πείτε είναι παράνομο; Οκ και η χρήση προσωπικών δεδομένων χωρίς τη συγκατάθεσή σας τι είναι;
Απαντώ με παρανομία στις παρανομίες του κάθε μαλάκα με εξουσία.
Και επειδή το μόνο που τον πονάει είναι η τσέπη του, τον στέλνω για επισκευές και χορηγίες πάλι.
Εάν οι μαλάκες που το παίζουν αντιεξουσιαστές και αναρχικοί έβαζαν φωτιά σε εκλογικά κέντρα και αυτοκίνητα βουλευτών και όχι σε μαγαζιά και σπίτια.....
Εάν οι μαλάκες που κάνουν πορεία στη Βουλή έκαναν πορεία σε σπίτια βουλευτών......
η κυβέρνηση θα είχε ήδη πέσει και η επόμενη πολύ πιθανό να έκοβε τις μαλακίες.
Σας γράφουν στ αρχίδια τους γιατί πολύ απλά δε σας φοβούνται.
Οταν θα κλάσσουν μέντες τότε το ξανασυζητάμε.

Ανεπιθύμητε...
Εδώ είναι το μεγάλο σφάλμα στο οποίο υποπίπτεις..
"για πράγματα που δεν έπρεπε καν να συμβαίνουν."
Δυστυχώς συμβαίνουν...
Το σύμπαν υπάρχει είτε το παρατηρούμε είτε όχι και ας λένε οι κβαντικοί...
Και οι δύο τρόποι αντίδρασης που προτείνεις (πλήρης αδιαφορία ή σπάσιμο) είναι εξίσου λάθος...
Η πλήρης αδιαφορία θα ενδυναμώσει το όποιο φαινόμενο παθπγένειας...
Το ίδιο και το σπάσιμο...Άσε που το σπάσιμο δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας...

Η λύση είναι το κράξιμο...Ο τύπος με την επιστολή έπραξε το σωστό...Κράτησε τη σοβαρότητά του, παρέμεινε νομοταγής και φρόντισε άλλοι εκατό νοματαίοι να μάθουν κάτι χρήσιμο...
100 είναι λίγοι...Αλλά 100Χ100Χ100 όχι...
Μπορύμε να λέμε άκοπα και ανέξοδα πόσο πουλημένοι/ βρώμικοι/ ανίκανοι είναι οι πολιτικοί..

Το δύσκολο είναι να βρούμε μια πραγματική εναλλακτική στους όποιους πολιτικούς, διότι σημασία δεν έχει μόνο ποιους θα διώξουμε αλλά και το ποιους θα φέρουμε...

Ο μηδενισμός δεν είναι λύση ή μάλλον είναι μια πολύ βολική και εύκολη λύση...
Ειδικά αν συνδυάζεται με το "εγώ δεν μένω πια εδώ"...
Όπως όμως θα παρατήρησες εκεί που είσαι (θέλω να πιστεύω καμια προηγμένη δυτική χώρα και όχι καμια βαλκανική μπανανία που γνώρισε και αυτή το ελληνικό οικονομικό "θαύμα"), κάποια πράγματα δεν συμβαίνουν επειδή οι πολίτες δεν αφήνουν να συμβούν..'Οχι επειδή υπάρχει κάποια αόρατη νομοτέλεια.

Οι πολιτικοί, οι τράπεζες, οι τραμπούκοι, βασίζονται στη δική μας αδιαφορία και το "δε γαμιέται, στην ελλάδα είμαστε.."



 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Καλο και αυτο,αλλα πες μου πιστευεις οτι εχω να κανω μονο με αριθμους-νουμερα

εσύ μπορεί να μην έχεις να κάνεις μόνο με αριθμούς, αλλά αυτοί μόνο έτσι σε μετράνε....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα σου πώ τι δε θεωρώ διόλου δημιουργικό.....
να αφιερώνω 2 ώρες από τη ζωή μου σε ένα νούμερο της κοινωνίας που δεν το ενδιαφέρει διόλου εάν ζήσω, πεθάνω ή υποφέρω από καρκίνο και που έβαλε μερικά λαμόγια να τυπώσουν μια ευχή της πούτσας και να τη στείλουν στο όνομά μου.

Το λαμόγιο αυτό όμως, με το τεράστιο πολιτικό γραφείο και τα τάγματα "εθελοντών" (δηλαδή είτε αποσπαμένοι δημόσιοι υπαλληλοι που τους στερούνται οι υπηρεσίες από τις οποίες αποσπάστηκαν είτε κομματόσκυλα που αποβλέπουν σε διορισμό/ πολιτική καρριέα/ επιρροή) στηρίζεται και στο σταυρό του φίλου...
Αν με την επιστολή του αυτή αποτρέψει 1000 άτομα να την ψηφίσουν, μειώνει τη δύναμή της...
Μην ξεχνάς...Με την ψήφο μας και τα λεφτά μας έχουμε κάνει μάγκες τους πολιτικούς και νταβάδες τις τράπεζες...
Σε εμάς βασίζονται για να κάνουν τους μάγκες...
Ή μάλλον, στην άγνοιά μας, στην ανοχή μας και τελικά στη βαρεμάρα μας...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ανεπιθύμητε...
Εδώ είναι το μεγάλο σφάλμα στο οποίο υποπίπτεις..
"για πράγματα που δεν έπρεπε καν να συμβαίνουν."
Δυστυχώς συμβαίνουν...
Το σύμπαν υπάρχει είτε το παρατηρούμε είτε όχι και ας λένε οι κβαντικοί...
Και οι δύο τρόποι αντίδρασης που προτείνεις (πλήρης αδιαφορία ή σπάσιμο) είναι εξίσου λάθος...
Η πλήρης αδιαφορία θα ενδυναμώσει το όποιο φαινόμενο παθπγένειας...
Το ίδιο και το σπάσιμο...Άσε που το σπάσιμο δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας...

Η λύση είναι το κράξιμο...Ο τύπος με την επιστολή έπραξε το σωστό...Κράτησε τη σοβαρότητά του, παρέμεινε νομοταγής και φρόντισε άλλοι εκατό νοματαίοι να μάθουν κάτι χρήσιμο...
100 είναι λίγοι...Αλλά 100Χ100Χ100 όχι...
Μπορύμε να λέμε άκοπα και ανέξοδα πόσο πουλημένοι/ βρώμικοι/ ανίκανοι είναι οι πολιτικοί..

Το δύσκολο είναι να βρούμε μια πραγματική εναλλακτική στους όποιους πολιτικούς, διότι σημασία δεν έχει μόνο ποιους θα διώξουμε αλλά και το ποιους θα φέρουμε...

Ο μηδενισμός δεν είναι λύση ή μάλλον είναι μια πολύ βολική και εύκολη λύση...
Ειδικά αν συνδυάζεται με το "εγώ δεν μένω πια εδώ"...
Όπως όμως θα παρατήρησες εκεί που είσαι (θέλω να πιστεύω καμια προηγμένη δυτική χώρα και όχι καμια βαλκανική μπανανία που γνώρισε και αυτή το ελληνικό οικονομικό "θαύμα"), κάποια πράγματα δεν συμβαίνουν επειδή οι πολίτες δεν αφήνουν να συμβούν..'Οχι επειδή υπάρχει κάποια αόρατη νομοτέλεια.

Οι πολιτικοί, οι τράπεζες, οι τραμπούκοι, βασίζονται στη δική μας αδιαφορία και το "δε γαμιέται, στην ελλάδα είμαστε.."

Αυτούσιο θα μπορούσε να είναι ο λόγος του Γιωργάκη στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ.

Οσο για το τι συμβαίνει εκεί που είμαι είναι αυτό που συμβαίνει σε όλες τις νορμάλ χώρες κατά κανόνα....
Αλλά η ελλάς δεν ήταν δεν είναι και δε θα είναι ποτέ νορμάλ.
Η ιστορική της ανωμαλία είναι η μόνη που επιβεβαιώθηκε στο βάθος του χρόνου.
Είναι η μόνη χώρα που έκανε εμφύλιο μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο.
Είναι η μόνη χώρα που αν και ακολουθεί αμυντικό δόγμα έχασε εδάφη επιτιθέμενη.
Είναι η μόνη χώρα που θέλει τους Ρώσσους αλλά ανήκει στο ΝΑΤΟ.
Είναι η μόνη χώρα που αν και σε δύο παγκοσμίους ήταν με τους νικητές έχασε εδάφη μετά.
Είναι η μόνη χώρα που έχει συμπρωτεύουσα, η οποία για τους πολίτες της πρωτεύουσας ανήκει σε άλλο κράτος.
Είναι η μόνη χώρα που ο κάτοχος του 1/3 της επικρατείας φοροαπαλλάσσεται.
Είναι η μόνη χώρα που εκλέγει δημοκρατικά τις ίδιες ολιγαρχικές οικογένειες.
Είναι η μόνη χώρα που κατέλυσε τη Βασιλεία για να αποκτήσει δικτατορία.

Εχεις δίκαιο.... Η νορμάλ λύση των επιστολων είναι η σωστή λύση για μια τόσο συμβατική χώρα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αυτούσιο θα μπορούσε να είναι ο λόγος του Γιωργάκη στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ.

Τώρα που η νδουλα παίρνει τον πούλο, είπα να κάνω τον λογογράφο στο πασοκ για έξτρα χαρτζιλίκι...Η δουλειά δεν είναι ντροπή αλλά φοβάμαι ότι το παιντί θα τον σκοτώσει το λόγο από τα πολλά σαρδάμ...Μήπως να τον έγραφα σε greeklish;;;

Οσο για το τι συμβαίνει εκεί που είμαι είναι αυτό που συμβαίνει σε όλες τις νορμάλ χώρες κατά κανόνα....
Αλλά η ελλάς δεν ήταν δεν είναι και δε θα είναι ποτέ νορμάλ.
Η ιστορική της ανωμαλία είναι η μόνη που επιβεβαιώθηκε στο βάθος του χρόνου.
Είναι η μόνη χώρα που έκανε εμφύλιο μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο.
Είναι η μόνη χώρα που αν και ακολουθεί αμυντικό δόγμα έχασε εδάφη επιτιθέμενη.
Είναι η μόνη χώρα που θέλει τους Ρώσσους αλλά ανήκει στο ΝΑΤΟ.
Είναι η μόνη χώρα που αν και σε δύο παγκοσμίους ήταν με τους νικητές έχασε εδάφη μετά.
Είναι η μόνη χώρα που έχει συμπρωτεύουσα, η οποία για τους πολίτες της πρωτεύουσας ανήκει σε άλλο κράτος.
Είναι η μόνη χώρα που ο κάτοχος του 1/3 της επικρατείας φοροαπαλλάσσεται.
Είναι η μόνη χώρα που εκλέγει δημοκρατικά τις ίδιες ολιγαρχικές οικογένειες.
Είναι η μόνη χώρα που κατέλυσε τη Βασιλεία για να αποκτήσει δικτατορία.

Εχεις δίκαιο.... Η νορμάλ λύση των επιστολων είναι η σωστή λύση για μια τόσο συμβατική χώρα.

Αδυνατώ να καταλάβω ποια η σχέση στην αντίδραση του φίλου στην χριστουγεννιάτικη επιστολή της ντόρας με μικρασιατική καταστροφή/ εμφύλιο/ δικτατορία/ κυπριακή τραγωδία...
Μάλλον σκέφτεσαι πιο... κβαντικά από εμένα...

Ωστόσο, αν για να λύσουμε ένα απλό πρόβλημα, όπως το spam των πολιτικών, πρέπει να ανατρέξουμε σε όλη τη νεώτερη ελληνική ιστορία, ίσως είναι ο λόγος που τελικά δεν λύνουμε τίποτα...Μικρό ή μεγάλο.

Το μεγαλύτερο ταξείδι ξεκινά με το μικρότερο βήμα ...(καβάφη εσύ; κομφούκιο εγώ..)..

Στην ελλάδα πριν καν ξεκινήσουμε το ταξείδι τσακωνόμαστε για το τί θα γίνει στο τέλος του...Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τώρα που η νδουλα παίρνει τον πούλο, είπα να κάνω τον λογογράφο στο πασοκ για έξτρα χαρτζιλίκι...Η δουλειά δεν είναι ντροπή αλλά φοβάμαι ότι το παιντί θα τον σκοτώσει το λόγο από τα πολλά σαρδάμ...Μήπως να τον έγραφα σε greeklish;;;

να του το δώσεις και αποβραδίς να του το μάθει η μαργαρίτα να το απαγγέλλει.

Αδυνατώ να καταλάβω ποια η σχέση στην αντίδραση του φίλου στην χριστουγεννιάτικη επιστολή της ντόρας με μικρασιατική καταστροφή/ εμφύλιο/ δικτατορία/ κυπριακή τραγωδία...
Μάλλον σκέφτεσαι πιο... κβαντικά από εμένα...
Οχι. Απλά αδυνατώ να καταλάβω και τη σχέση του νεκρού Αλέξη με το χάλι της χώρας. Οπότε το γυρίζω στην τρελλή.

Ωστόσο, αν για να λύσουμε ένα απλό πρόβλημα, όπως το spam των πολιτικών, πρέπει να ανατρέξουμε σε όλη τη νεώτερη ελληνική ιστορία, ίσως είναι ο λόγος που τελικά δεν λύνουμε τίποτα...Μικρό ή μεγάλο.

Το μεγαλύτερο ταξείδι ξεκινά με το μικρότερο βήμα ...(καβάφη εσύ; κομφούκιο εγώ..)..

Στην ελλάδα πριν καν ξεκινήσουμε το ταξείδι τσακωνόμαστε για το τί θα γίνει στο τέλος του...Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά...
Ετσι πήγα και γω κάποτε να πιάσω δουλειά στο εξωτερικό στέλνοντας επιστολές. Πήρα τ αρχίδια μου και πήρα εισιτήρια. Γύρισα, τα μάζεψα, έστειλα αποχαορετιστήριες επιστολές και γειά σας.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Δεν εχω ψωφησει ποτε κανεναν μεγαλο τζακι και δεν θα το κανω. Αλλα οσο και να σου θυμησε ο φιλος str81977 τον Γιωργακη, εμενα δεν με αφηνει αδιαφορο οτι προσπαθει να αθροσει πολιτικο λογο, οποιος και να ειναι αυτος.
Και ο νεαρος Πολιτης2 αυτο προσπαθησε να κανει και αν οντως ειναι 18ρης ευγε του.
Τωρα επειδη εσυ αριθμησες ή καλυτερα στηχησες τις αποψεις σου, θα σου ανταπαντησω
Οτι εχεις στα περισσοτερα δικαιο. Πλην ομως
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που έκανε εμφύλιο μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο. Εμφυλιες συρραξεις εγιναν για πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα καιστην Ιταλια, Αλβανια, Πολωνια,Τσεχια
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που έχει συμπρωτεύουσα, η οποία για τους πολίτες της πρωτεύουσας ανήκει σε άλλο κράτος. Στην Ιταλια δεν υπαρχη η λεξη την συμπρωτευουσας για το Μιλανο, αλλα ο διαχωρισμος των πολιτων σε βορειους κα νοτιους ειναι παντου εμφανης. Εχουν πεντε(5) αυτονομιστηκα κινηματα( Τιρολο,Αοστα, Σαρδινια, Σικελια και Καλαβρια)
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που εκλέγει δημοκρατικά τις ίδιες ολιγαρχικές οικογένειες. Αυτο πιο συγκαλημενα και οχι τοσο ξετσιποτα καυγαλεα οπως εδω συμβαινει σε ολη την νοτιανατολικη  κυριος Ευρωπη
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν εχω ψωφησει ποτε κανεναν μεγαλο τζακι και δεν θα το κανω. Αλλα οσο και να σου θυμησε ο φιλος str81977 τον Γιωργακη, εμενα δεν με αφηνει αδιαφορο οτι προσπαθει να αθροσει πολιτικο λογο, οποιος και να ειναι αυτος.
Και ο νεαρος Πολιτης2 αυτο προσπαθησε να κανει και αν οντως ειναι 18ρης ευγε του.
Τωρα επειδη εσυ αριθμησες ή καλυτερα στηχησες τις αποψεις σου, θα σου ανταπαντησω
Οτι εχεις στα περισσοτερα δικαιο. Πλην ομως
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που έκανε εμφύλιο μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο. Εμφυλιες συρραξεις εγιναν για πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα καιστην Ιταλια, Αλβανια, Πολωνια,Τσεχια
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που έχει συμπρωτεύουσα, η οποία για τους πολίτες της πρωτεύουσας ανήκει σε άλλο κράτος. Στην Ιταλια δεν υπαρχη η λεξη την συμπρωτευουσας για το Μιλανο, αλλα ο διαχωρισμος των πολιτων σε βορειους κα νοτιους ειναι παντου εμφανης. Εχουν πεντε(5) αυτονομιστηκα κινηματα( Τιρολο,Αοστα, Σαρδινια, Σικελια και Καλαβρια)
Δεν ειμαστε η μόνη χώρα που εκλέγει δημοκρατικά τις ίδιες ολιγαρχικές οικογένειες. Αυτο πιο συγκαλημενα και οχι τοσο ξετσιποτα καυγαλεα οπως εδω συμβαινει σε ολη την νοτιανατολικη  κυριος Ευρωπη

μη δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα.
ο εμφύλιος διήρκησε όσο ο παγκόσμιος.
Στην Ιταλία το Βορράς Νότος έχει οικονομική και ουχί τοπικιστική αιτία.
Σε ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΔΕΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΧΗΓΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΟΝΙΑ ΚΟΡΕΣ ΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΨΙΟΥΣ.
Τελεία.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Kατ'αρχην,επειδη ειμαι ο πρωτος που αμφισβητησα την αποστολη της
  επιστολης απο τον Πολιτη2 στην Ντορα,να πω οτι συμφωνω γενικοτερα με
  την ιδεα του να επηρεασεις ή και να αποτρεψεις καποιους ψηφοφορους να
  ψηφισουν καποιον πολιτικο μεσω αυτης της ενεργειας...

 Αν ολοι καναμε το ιδιο οταν οι πολιτικοι μας στελναν μια καρτα στο σπιτι,θα σκεφτονταν
 πολυ να το ξανακανουν...Ειναι και αυτο μια αμυνα,και παραλληλα μια γνωστοποιηση οτι
 εχουμε την δυναμη αλλα και την θεληση να αντιδρουμε στο παραμικρο ερεθισμα...

 Παρεπιπτοντως και εγω εχω λαβει πολλες επιστολες και απο πολλους πολιτικους,απο διαφορα
 κομματα.Τους αγνοησα ομως...Και ομως αυτοι συνεχιζαν(και μαλλον θα συνεχισουν) να
 στελνουν τα "επικοινωνιακα" τους κουραδακια..Στο μελλον θα αντιδρασω διαφορετικα.

 Για να γυρισω στην αρχη παντως,μια φωτο απο την ευχητηρια καρτα ενος πολιτικου και ενα
 screenshot απο το σαιτ του πολιτικου δεν αποτελει αποδειξη οτι καποιος εστειλε την
 συζητουμενη επιστολη στην πολιτικο ετσι; Τα υπολοιπα σαιτ-μπλογκ-φορα που μας λεει ο
 Πολιτης οτι την "ανακοινωσε" που ειναι;

 Μηπως καποιοι μετρουν αντιδρασεις;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
  Kατ'αρχην,επειδη ειμαι ο πρωτος που αμφισβητησα την αποστολη της
  επιστολης απο τον Πολιτη2 στην Ντορα,να πω οτι συμφωνω γενικοτερα με
  την ιδεα του να επηρεασεις ή και να αποτρεψεις καποιους ψηφοφορους να
  ψηφισουν καποιον πολιτικο μεσω αυτης της ενεργειας...

 Αν ολοι καναμε το ιδιο οταν οι πολιτικοι μας στελναν μια καρτα στο σπιτι,θα σκεφτονταν
 πολυ να το ξανακανουν...Ειναι και αυτο μια αμυνα,και παραλληλα μια γνωστοποιηση οτι
 εχουμε την δυναμη αλλα και την θεληση να αντιδρουμε στο παραμικρο ερεθισμα...

 Παρεπιπτοντως και εγω εχω λαβει πολλες επιστολες και απο πολλους πολιτικους,απο διαφορα
 κομματα.Τους αγνοησα ομως...Και ομως αυτοι συνεχιζαν(και μαλλον θα συνεχισουν) να
 στελνουν τα "επικοινωνιακα" τους κουραδακια..Στο μελλον θα αντιδρασω διαφορετικα.

 Για να γυρισω στην αρχη παντως,μια φωτο απο την ευχητηρια καρτα ενος πολιτικου και ενα
 screenshot απο το σαιτ του πολιτικου δεν αποτελει αποδειξη οτι καποιος εστειλε την
 συζητουμενη επιστολη στην πολιτικο ετσι; Τα υπολοιπα σαιτ-μπλογκ-φορα που μας λεει ο
 Πολιτης οτι την "ανακοινωσε" που ειναι;

 Μηπως καποιοι μετρουν αντιδρασεις;

είπα γκάμπα.....
στ αρχίδια μου ο λόγος και η αξιοπιστία
το πρόβλημα αυτής της χώρας έχει πάψει προ πολλού να είναι οι επιστολές.
Με γραμματάκια και ευφυολογήματα δε γίνεται δουλειά σ αυτή τη χώρα.
Τελεία.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Θα μου επιτραψεις να διαφωνησω  και παλι μαζι σου ως προς
Στην Ιταλία το Βορράς Νότος έχει οικονομική και ουχί τοπικιστική αιτία.
Σε ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΔΕΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΧΗΓΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΟΝΙΑ ΚΟΡΕΣ ΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΨΙΟΥΣ.

Πρωτον γιατι εχοντας ζησει και εργαστει χρονια στην Ιταλια, αυτα περι τοπικισμου τα εχω βιωσει και δευτερον ολοι κληρονομουνε τος θεσεις τους στους απογονους και τους συγγενεις
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Θα μου επιτραψεις να διαφωνησω  και παλι μαζι σου ως προς
Στην Ιταλία το Βορράς Νότος έχει οικονομική και ουχί τοπικιστική αιτία.
Σε ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΔΕΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΧΗΓΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΟΝΙΑ ΚΟΡΕΣ ΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΨΙΟΥΣ.

Πρωτον γιατι εχοντας ζησει και εργαστει χρονια στην Ιταλια, αυτα περι τοπικισμου τα εχω βιωσει και δευτερον ολοι κληρονομουνε τος θεσεις τους στους απογονους και τους συγγενεις
εδώ μιλάς για οικογενειοκρατία που είναι άλλωστε σήμα κατατεθέν της Μαφίας.
εγώ ομιλώ για οικογένειες που κυβερνάνε 50 χρόνια... Δεν υπάρχει αυτό στην Ιταλία.
Επίσης κάνεις αστοχες αναγωγές τοπικιστικού χαρακτήρα ανάμεσα σε διαφορετικές καταστάσεις.
Η Ελλάς έχει επίσης το φαινόμενο πανευρωπαικά η πρωτεύουσα της χώρας να είναι και κυβερνητικό και οικονομικό και πληθυσμιακό και βιομηχανικό κέντρο.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ.
Τελεία.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Αγαπητε φιλε 1personanongrata
Ισος δεν το ξερεις αλλα η ιταλικη ενωποιηση δεν εχει ολοκληροθει, οι τοπικιστικοι παραγοντες ειναι πολυ ισχυροι. Σου εργαψα πριν οτι υπαρχουν 5 αυτονομιστηκα κινηματα.
Φαντασου οτι οπως μας βαζουν εμας σαν φανταρους να κραζουμε μακακιες του τυπου "Ζητω το εθνος" ΄"ΖΗΤΩΩΩΩΩ" αυτοι περαν αυτου φοναζουνε "ITALIA UNITA" (ενωμενη Ιταλια) ακομη αυτο ειναι το αιτημα του κρατους να ενωπιησει τους ιταλους.
Οσο για την τελεια, που βιαστηκες να βαλεις με πικρανε γιατι σε θεωρω νοημονα ανθρωπο για να βαζεις γελιες τελειες.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αγαπητε φιλε 1personanongrata
Ισος δεν το ξερεις αλλα η ιταλικη ενωποιηση δεν εχει ολοκληροθει, οι τοπικιστικοι παραγοντες ειναι πολυ ισχυροι. Σου εργαψα πριν οτι υπαρχουν 5 αυτονομιστηκα κινηματα.
Φαντασου οτι οπως μας βαζουν εμας σαν φανταρους να κραζουμε μακακιες του τυπου "Ζητω το εθνος" ΄"ΖΗΤΩΩΩΩΩ" αυτοι περαν αυτου φοναζουνε "ITALIA UNITA" (ενωμενη Ιταλια) ακομη αυτο ειναι το αιτημα του κρατους να ενωπιησει τους ιταλους.
Οσο για την τελεια, που βιαστηκες να βαλεις με πικρανε γιατι σε θεωρω νοημονα ανθρωπο για να βαζεις γελιες τελειες.
επαναλαμβάνω για να μάθεις πού πάει η τελεία.

Η Ελλάς έχει επίσης το φαινόμενο πανευρωπαικά η πρωτεύουσα της χώρας να είναι και κυβερνητικό και οικονομικό και πληθυσμιακό και βιομηχανικό κέντρο.
ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ.
Τελεία.
 
OP
OP
politis2

politis2

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
358
Like
0
Πόντοι
1
Gabadoo,

Φαίνεσαι συγκροτημένος, και επομένως μου κάνει εντύπωση το
Μηπως καποιοι μετρουν αντιδρασεις;
που είπες.
Πως το φαντάζεσαι δηλαδή ότι γίνεται?  Είναι λίγο από Λιακό- αυτό, δεν είναι?

Δεύτερον,  η δυσπιστία σου είναι υπερβολική:
Για να γυρισω στην αρχη παντως,μια φωτο απο την ευχητηρια καρτα ενος πολιτικου και ενα screenshot απο το σαιτ του πολιτικου δεν αποτελει αποδειξη οτι καποιος εστειλε την συζητουμενη επιστολη στην πολιτικο ετσι; Τα υπολοιπα σαιτ-μπλογκ-φορα που μας λεει ο  Πολιτης οτι την "ανακοινωσε" που ειναι;
Τι θέλεις δηλαδή, να σου βάλω εδώ και απόδειξη κατάθεσης συστημένου ότι το έστειλα και αλλού?
Πρόσεξε, όπως (εύστοχα) είπε κάποιος εδώ μέσα, το πρόβλημα που έχει κάποιος για να κάνει αυτό που έκανα εγώ είναι το να οργανωθεί και να κάτσει χάμω και να γράψει το κείμενο.  Άπαξ και το γράψει, το να το στείλει είναι εύκολο.  Τι φαντάζεσαι δηλαδή, κάθισα και το 'γραψα ΜΟΝΟ για να το βάλω εδώ, και να κάνω τον έξυπνο στο bourdela;  Γιατί;  Ποιος ο λόγος;

Αν ολοι καναμε το ιδιο οταν οι πολιτικοι μας στελναν μια καρτα στο σπιτι,θα σκεφτονταν  πολυ να το ξανακανουν...Ειναι και αυτο μια αμυνα,και παραλληλα μια γνωστοποιηση οτι  εχουμε την δυναμη αλλα και την θεληση να αντιδρουμε στο παραμικρο ερεθισμα...
Όχι, δεν έχεις δίκιο. Δεν έχεις δίκιο γιατί είσαι εξωπραγματικός. Ξέρεις, ξέρω, και η Ντόρα ξέρει, ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει (να απαντάμε ΟΛΟΙ στις κάρτες!). Πιθανότατα, και εγώ δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ, σιγά μην (ξανα)κάτσω να γράφω στη Ντόρα (και την οποιαδήποτε Ντόρα ή Ντόρο).  Αλλά ΑΞΙΖΕΙ να το κάνει κανείς μια φορά, και αν διαβάσεις με προσοχή την επιστολή μου θα δεις όσα γράφω περί δημοσιότητας, και το κάνω γιατί ξέρω (και ξέρεις) ότι ΑΥΤΟ την πονάει.

...επειδη ειμαι ο πρωτος που αμφισβητησα την αποστολη της επιστολης απο τον Πολιτη2 στην Ντορα,να πω οτι συμφωνω γενικοτερα με την ιδεα του να επηρεασεις ή και να αποτρεψεις καποιους ψηφοφορους να ψηφισουν καποιον πολιτικο μεσω αυτης της ενεργειας...
Πάλι δε με πιάνεις!  Δεν το έκάνα με τέτοιο στόχο.  Σιγά μην αλλάξει το εκλογικό σκηνικό της Β’ Αθηνών με την επιστολή μου!  Το έκανα: 1ον για να βγάλω το άχτι μου.  2ον για να δω αν (το αποκλείω, αλλά λέμε τώρα) θα απαντήσει στο θέμα του ταχυδρομικού τέλους.  Θα την παραδεχόμουν ξέρεις, αν έβγαζε στο website την απόδειξη, λέγοντας "Επειδή φίλοι μας αναρρωτήθηκαν... ορίστε", ή αν έλεγε "Βάσει του Νόμου τάδε δεν πληρώνω ΕΛΤΑ για τις κάρτες μου".  "Παραδεχόμουν" δε σημαίνει "ψήφιζα" βέβαια.  Απ' την άλλη η ανωνυμία (μου) δε βοηθάει σε αυτό (μπορεί κάλλιστα να πετάξει το μήνυμα στο καλάθι και να μη πει τίποτα ποτέ) αλλά για λόγους που μπορώ να σου εξηγήσω ΔΕΝ μπορούσα να της αποκαλύψω το όνομά μου.

Παρεπιπτοντως και εγω εχω λαβει πολλες επιστολες και απο πολλους πολιτικους,απο διαφορα  κομματα.Τους αγνοησα ομως...Και ομως αυτοι συνεχιζαν(και μαλλον θα συνεχισουν) να  στελνουν τα "επικοινωνιακα" τους κουραδακια..Στο μελλον θα αντιδρασω διαφορετικα.
Καλά ντε!  Δε σε αμφισβητήσαμε!  Αλλά πες μου, το θέμα των γραμματοσήμων δε σε προβλημάτισε?


Η πιο σωστή κουβέντα που διάβασα εδώ είναι αυτή:
...Στην ελλάδα πριν καν ξεκινήσουμε το ταξείδι τσακωνόμαστε για το τί θα γίνει στο τέλος του...Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά...
Έχει δίκιο ο φίλος.  Μια που εγώ ξεκίνησα το νήμα, έχω το δικαίωμα να πω ότι ο στόχος του νήματος δεν είναι ιστορικός (περί Ρωσίας, ΝΑΤΟ, Θεσσαλονίκης, κλπ), δεν ο νεκρός Αλέξης, δεν είναι η Σικελία και το Μιλάνο, ή το αν η Ντόρα και ο Λαλιώτης έχουν μεγάλο ή μικρό τζάκι στο σπίτι τους, και όλα αυτά που διάβασα.
Το θέμα είναι (αυτά ζητάνε απάντηση): 
Α) Τα ταχυδρομικά τέλη για τις κάρτες, 
Β) Το χαρτί για τις κάρτες (οικολογία), 
Γ) Η διαφάνεια στα έξοδα των πολιτικών.
Δυστυχώς, φίλοι, η εκτροπή του θέματος (πράγμα πολύ συνηθισμένο σε ΟΛΕΣ τις συζητήσεις παντού), είναι πάντα και ο κύριος λόγος για τον οποίο το θέμα που ελπίζει να προωθηθεί απ’ τη συζήτηση τελματώνεται.

Και αυτό συμβαίνει ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ στη χώρα, ακόμα και εδώ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ΟΚ, καλή η προσπάθεια. Αν είσαι πρωτοετής φοιτητής.
Αν όχι θα περιμέναμε λίγο καλλίτερη επιχειρηματολογία.

1ον) Κάθε βουλευτής δικαιούται ένα ποσό 1000 Ευρώ το μήνα για αλληλογραφία. Το ποσό αυτό διπλασιάζεται τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Αυτό λέει ο προϋπολογισμός της Βουλής που τον ψήφισαν όλα τα κόμματα πλην ΚΚΕ.

2ον) Τα περί ομαδικής επιστολής κλπ δεν έχουν καμία σχέση με το βουλευτιλίκι. Αν πήγαινες μέχρι τα ΕΛΤΑ θα μπορούσες να πληροφορηθείς ότι ο κάθε ένας μπορεί να πάρει τέτοια άδεια. Και ότι την φθηνότερη τιμή την πετυχαίνεις αν τους παραδώσεις την αλληλογραφία ταξινομημένη κατά ΤΚ.

Τώρα με 2000 ευρώ δεν νομίζω ότι η Ντόρα θα μπορούσε να στείλει πολλές κάρτες. Η φθηνότερη επίστολή σύμφωνα με τους τιμοκαταλόγους των ΕΛΤΑ κοστίζει 0,31 Ευρώ. Οπότε μάλλον από την τσέπη της τα έβαλε τα υπόλοιπα.
Οπότε και θα σου πει: "Και τι σε νοιάζει εσένα πως ξοδεύω τα φράγκα μου; "

3ον) Δεν κατανοώ τι σχέση έχει η ιδιωτικοποίηση των ΕΛΤΑ με τα ταχυδρομικά τέλη της Ντόρας. Και τώρα που τα ΕΛΤΑ ανήκουν στο κράτος αλλά και αν ήταν ιδιωτικά πάλι η Ντόρα θα πλήρωνε. Είπαμε ότι η Βουλή από τον προϋπολογισμό της, δηλαδή οι φορολογούμενοι, δηλαδή εμείς, καλύπτουμε μέχρι 2000 Ευρώ για Χριστουγεννιάτικες καρτ - ποστάλ. Τι σχέση έχουν αυτά με την ιδιωτικοποίηση ή όχι των ΕΛΤΑ;

4ον) Για μηνιαίο ισολογισμό εσόδων - εξόδων βουλευτών δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα. Εδώ ΕΠΕ με 3 τιμολόγια τον μήνα και δεν μπορούν να κλείσουν τα βιβλία στην ώρα τους.
Το πόθεν έσχες των βουλευτών ελέγχεται κάθε χρόνο.
Για το τι πρέπει να δηλώνουν, τι δηλώνουν και τι ξεχνάν να δηλώσουν θα σου έλεγα να στείλεις μία ανάλογη επιστολή στον Κο Βουλγαράκη.

Αλλά δυστυχώς σε πρόλαβε ο Γιωργάκης. Ο οποίος έκανε πρόταση να δημοσιεύονται τα πόθεν έσχες των πολιτικών και των δημόσιων λειτουργών στο Διαδίκτυο.

5ον) Εγώ αν έστελνα γράμμα στην Ντόρα θα της έλεγα να έψαχνε στα συρτάρια της μήπως και της έχει μείνει πουθενά παραπεταμένο κανένα ανεξόφλητο τιμολόγιο της Siemens.




 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μεγα Βολτερε, σε παρακαλω πολυ λες στην τσαουσα που εχει μαμησει το κοριτακι στο ξυλο να σταματισει να την γυροφερνει.

Οσο για τα σχολια σου στην καταγγελια του Πολιτη2, θα ηθελα να μας ποσταρεις, μια δικια σου καταγγελια ή επιστολη οταν εισουν πρωτοετής.
Οσο για: "Εγώ αν έστελνα γράμμα στην Ντόρα θα της έλεγα να έψαχνε στα συρτάρια της μήπως και της έχει μείνει πουθενά παραπεταμένο κανένα ανεξόφλητο τιμολόγιο της Siemens."
Μαλον οπως και εγω δεν θα της στηλουμε ποτε ουτε στα ονειρα μας, καταγγελιες -επιστολες, παρα μονο κανα ψηφοδελτιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom