Νέα

Παραίτηση από Δημόσια υπηρεσία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 20 άτομα (4 μέλη και 16 επισκέπτες)

unhuman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
515
Like
1.105
Πόντοι
206
Σαν στρατιωτικός είσαι κακοπληρωμένος αλλά μπορείς να κάνεις καμιά άσκηση να κρατιέσαι λίγο σε φόρμα και να ψαρώνεις και καμιά γκόμενα με τη στολή. Σαν εργαζόμενος ΚΕΠ ούτε λεφτά έχεις, ούτε καν το ψευτοπρεστίζ της στολής. Και πρέπει να είναι και τρομακτικά βαρετή δουλειά.
Αντε και γαμησες 4-5 γκομενες της επαρχιακης πολης. Παραπανω δεν σε παιρνει γιατι σε ξερουν ολοι πλεον
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
904
Κριτικές
26
Like
2.328
Πόντοι
1.196
Αντε και γαμησες 4-5 γκομενες της επαρχιακης πολης. Παραπανω δεν σε παιρνει γιατι σε ξερουν ολοι πλεον
Κωλοδουλειά είναι και γενικά οι στρατιωτικοί δεν είναι καν καμάκια. Aπλά, αν έπρεπε να διαλέξω στρατό ή ΚΕΠ και να είμαι anyhow κακοπληρωμένος, θα πήγαινα στρατό λόγω της όποιας δράσης έχει. Το ΚΕΠ μου φαίνεται βασανιστήριο από άποψη βαρεμάρας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.071
Like
18.495
Πόντοι
3.656
Κωλοδουλειά είναι και γενικά οι στρατιωτικοί δεν είναι καν καμάκια, απλά συγκρίνω με το ΚΕΠ.
Δεν χρειάζεται να είσαι καμάκι . Αν είσαι αξιωματικός , σε κυνηγάνε μούνες εποπ και υπαξιωματικοί.
Αν είσαι στρατιωτικός ιατρός, όλο το γυναικείο προσωπικό σε εκλιπαρεί για ακά κρεμπιέ.
Και παντρεμένος να είσαι , πάλι σε εκλιπαρούν για ακά κρεμπιέ.

Και ο άσχημος αδελφός του κουασιμόδου να είσαι και ο χαζός ξάδελφος του πανηλίθιου από την ταινία,
γαμάς. Δεν κάνεις τίποτε. Αυτές έρχονται και βάζουν τη μούνα τους στον καβλί σου.

Σαν να είσαι ξαπλωστράς σε κυκλαδονήσι είναι .
 

Glyfomounix

Μέγας
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.715
Like
10.546
Πόντοι
3.506
Όταν τα έλεγα εγω ότι στη Αφρική με εκατό ευρώ είναι πιο ευτυχισμένη από εμάς ,τότε με κοροϊδεύαρε..:confused:

Τώρα αν δεν εψουν νερό φαγητό παιδεία υγεία είναι άλλο θέμα ...
Αυτοί όμως νιωθουν ευτυχισμένοι κ ειδικά οταν με βλέπουν οι κορασίδες εκεί
Αλαλάζουν ήρθε το φαΐ μας

Αν λένε για τη κέτσαπ η για σένα δεν είναι πάντα σίγουρο , έχει σασπενς
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.244
Κριτικές
63
Like
46.314
Πόντοι
9.297
οχι δεν ζεις ποιοτική ζωή. δε μενει τίποτα για να ταίσουμε τα κορίτσια στη Φυλής.
Noμιζεις.
Ζεις καλά και με τριψήφιο μισθό.
Ομως οχι σε Θεσσαλονίκη ,Αθήνα η σε λοιπές φοιτητουπολεις πλην Σερρών κα Λαμιας.
Μιλάω για μοναχικούς ανθρώπους διότι άνθρωποι που ζουν στο πατρικό και δεν πληρώνουν τίποτα ζουν μια χαρά ακόμα και με πενταροδεκαρες .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.244
Κριτικές
63
Like
46.314
Πόντοι
9.297
Δεν χρειάζεται να είσαι καμάκι . Αν είσαι αξιωματικός , σε κυνηγάνε μούνες εποπ και υπαξιωματικοί.
Αν είσαι στρατιωτικός ιατρός, όλο το γυναικείο προσωπικό σε εκλιπαρεί για ακά κρεμπιέ.
Και παντρεμένος να είσαι , πάλι σε εκλιπαρούν για ακά κρεμπιέ.

Και ο άσχημος αδελφός του κουασιμόδου να είσαι και ο χαζός ξάδελφος του πανηλίθιου από την ταινία,
γαμάς. Δεν κάνεις τίποτε. Αυτές έρχονται και βάζουν τη μούνα τους στον καβλί σου.

Σαν να είσαι ξαπλωστράς σε κυκλαδονήσι είναι .
Μόνο που πολλές γυναίκες στον Στρατό...δεν πολυβλεπονται.
Μακράν οι πιο ωραίες ένστολες είναι οι αστυνομικινες.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Ναι, μπορει μετα την παραιτηση να ξανακανει αιτηση και να μπει στο δημοσιο, αλλα προσοχη γιατι πλεον δεν ξερω αν το διαβασες αλλα ερχεται προς ψηφιση νομοσχεδιο που πλεον αν επιτυχεις σε προκυρηξη θεσης στο δημοσιο και εισαι διοριστεος , αν αρνηθεις τη θεση ή παραιτηθεις εντος 12 μηνων απο την αναληψη της θεσης σου, θα αποκλειεσαι αυτοματως απο οποιαδηποτε θεση στο δημοσιο για 3 χρονια. Λογικα δεν θα εχει αναδρομικη ισχυ, οποτε αν ο φιλος σου παραιτηθει τωρα θα μπορει να ξανακανει αιτηση για δημοσιο. Αλλα στην επομενη αιτηση που θα κανει θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος γιατι αν δεν την αποδεχθει ή παραιτηθει εντος 12μηνου, θα χασει τη δυνατοτητα για δημοσιο για 3 χρονια
δεν ειναι φιλος μου, αλλα συγγενικο μου προσωπο.

Και επιπλεον δεν μπηκε με ΑΣΕΠ. Μπηκε με αλλο διαγωνισμο στο δημοσιο που δεν ηταν μεσω ΑΣΕΠ. Αυτο το νομοσχεδιο που αναφερεις και ψηφιστηκε αφορα τις προκηρυξεις ΑΣΕΠ
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Για να διαχωρισουμε λιγο τις περιπτωσεις:
Δεν προκειται το δημοσιο και οποιος προισταμενος να μπει σε διαδικασία να κανει πειθαρχικο σε υφισταμενο προκειμενου να τον κρατησει ενεργό στην υπηρεσια γιατι δεν εχει νοημα ουτε ουσιαστικο αποτελεσμα και δεν συμφερει καθως απασχολει χωρις λογο μια ολοκληρη επιτροπη πειθαρχικου που εχει κι αλλες σοβαροτερες δουλειες.
Πειθαρχικο, ενω βρισκεται σε διαδικασια παραιτησης, θα του κανει μονο στην περιπτωση που απο τις πραξεις του προκυψει σοβαρη ζημια για το δημοσιο ή καποιου τυπου βλαβη σε προσωπο (πολιτη ή δημοσιο υπαλληλο), καταστασεις δηλαδη που εγειρουν και αστικες αποζημιωσεις.
Απο τη στιγμη λοιπον που ο φιλος σου θα θελει απλα να παραιτηθει χωρις να εχει κανει κατι σοβαρο π.χ να σπασει στο ξυλο την προισταμενη, ή συναδελφο του ή πολιτη, ή να σπασει τα computer της δουλειας, ή να κλεψει πραγματα, δεν προκειται να του κανουν πειθαρχικο.
Το νοημα υπαρξης αλλωστε αυτης της διαταξης ειναι οχι για να εμποδιζει την παραιτηση καποιου, αλλα για να μην μπορει καποιος δημοσιος υπαλληλος να κανει καποια σοβαρη ζημια οντας δημοσιος υπαλληλος και με την παραιτηση να μπορει να αποφυγει τις νομικες συνεπειες.
Αν λοιπον δεν εχει κανει κατι τρελλο οπως τα παραπανω που ανεφερα, το πιο πιθανο να συμβει με το που υποβαλλει την πρωτη του αιτηση παραιτησης , δεν ειναι να του κανουν πειθαρχικο, αλλα να τον καλεσει οχι απλα ο προισταμενος του αλλα ο ανωτατος διοικητής της υπηρεσιας που εργαζεται και να του ζητησει να πληροφορηθει τον λογο που το κανει, για να δει τι μπορει να κανει για να διορθωσει την κατασταση και να τον μεταπεισει. Αφου λοιπον μαθει τον λόγο, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η προισταμενη, αν ο διοικητης εχει κακη εικονα για την συγκεκριμενη προισταμενη λογω ισως γενικοτερων παραπονων και απο αλλους, το πιο πιθανο ειναι να πει στον υφισταμενο να μην κανει την δευτερη αιτηση παραιτησης, να επιστρεψει στην υπηρεσια του και να δωσει λιγο χρονο να το ξανασκεφτει . Παραλληλα θα επικοινωνησει με την συγκεκριμενη προισταμενη και θα την ξεχεσει και θα της πει να μαζευτει αλλιως θα μεινει χωρις υπαλληλους και θα πρεπει να βγαζει μονη της δουλεια για 4. Αν τυχον ο διοικητης εκτιμα την προισταμενη τοτε θα προσπαθησει να δει αλλες εναλλακτικες πχ μετακινηση του υπαλληλου σε αλλο ποστο εντος υπηρεσιας.
Ολα αυτα που περιγραφω γινονται συχνα σε οσους τομεις του δημοσιου υπαρχει υποστελεγχωση. Η αναπληρωση ενος υπαλληλου θελει πολυ χρονο για να γινει (βλεπε ΑΣΕΠ), οποτε η απωλεια εργαζομενου πλεον ζοριζει ολους.
Αν ο υπαλληλος δεν ειναι τελειως αχρηστος ή επικινδυνος, ολοι οι διοικητες προσπαθουν να βρουν τροπο πως μπορουν να κρατησουν και να αξιοποιησουν το προσωπικο, ειδικα αν εργαζεται σε μη προνομιουχο τμημα στο οποιο ολοι ψαχνουν να φυγουν και κανεις δεν αιτειται να παει σε αυτο. Η δουλεια ομως πρεπει να βγει και πρεπει να υπαρχουν εργαζομενοι και εκει για να την βγαλουν. Αν ολο αυτο το καταστρεφει συστηματικα μια ανικανη ή βλαμμενη προισταμενη και αυτο αναδειχθει απο παραιτησεις ή απο εργαζομενους που δεν φοβουνται να παραπονεθουν ανωτερα, τοτε (αν η συγκεκριμένη προισταμενη δεν εχει τρελο βυσμα), αν δεν μαζευτει μετα απο την παρεμβαση του διοικητη, δεν θα διστασει ενας διοικητης μολις του δοθει η ευκαιρια, ακομα και να την ξηλωσει και να βαλει μια που θα διαχειριζεται το προσωπικο της χωρις να δημιουργει παραιτησεις, προβληματα και πονοκεφαλους στον διοικητη.
(Και για να ειμαι πληρης, η μονη περιπτωση που δεν ισχυει ο παραπανω κανονας ειναι οταν ενα παραρτημα μιας δημοσιας υπηρεσιας επιδιωκει, εμεσα και κρυφα, την ιδια του την υποστελεγχωση γιατι ζητα αλλοθι για να μην παρεχει το εργο για το οποιο ιδανικα δημιουργηθηκε και να μπορουν "λογω υποστελεγχωσης" οι εργαζομενοι και κυριως οι προισταμενοι εκει να δουλευουν πιο χαλαρα. Βεβαια αυτη η πονηρη τακτικη ειναι λαθος γιατι αυτο οδηγει καποια στιγμη στην πληρη καταργηση του Δημοσιου οργανισμου/υπηρεσιας τους αλλα δυστυχως καποιοι υπαλληλοι/προισταμενοι το καταλαβαινουν οταν ειναι ηδη πολυ αργα. Αλλα αυτα τα τμηματα ειναι λιγα και συγκεκριμενα και μαλλον δεν αφορουν την περιπτωση για την οποια συζηταμε εδω)
Κοιτα:

Η κάθε υποστελεχωμενη υπηρεσία είναι ένα δράμα. Και κυρίως υποστελεχωμενες δημοσιες υπηρεσιες βρίσκεις στις επαρχίες και στα νησια. Όχι στην Αθήνα. Και στην Αθήνα μπορει να έχει, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει.

Όσο αφορά τη προϊσταμένη από αυτά που μου έχει πει το συγγενικο μου πρόσωπο, έχω καταλάβει και μου έχει ότι είναι πολύ κακός άνθρωπος σε σημείο να σου τη φέρει πολύ άσχημα. Οπότε ΝΑΙ είναι ικανή να περάσει κάποιον πειθαρχικό μόνο και μόνο για να μη φύγει και μείνει υποστελεχωμενη η υπηρεσία. Δυστυχώς είναι μη σου τύχει. Αλλά αν σου τύχει αν τη γλιτώσεις θα είναι θαύμα
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
904
Κριτικές
26
Like
2.328
Πόντοι
1.196
Δυστυχώς είναι μη σου τύχει. Αλλά αν σου τύχει αν τη γλιτώσεις θα είναι θαύμα
Αδελφέ, η μαφία του δημοσίου είναι αδίστακτη και δε συγχωρεί, πιο εύκολα χάριζε η Καμόρα παρά ο ΕΦΚΑ. Και εσύ που δημοσιοποιείς το ζήτημα, it's a matter of time να βρεθείς με σφαίρα στον κρόταφο από τους μπράβους της προϊσταμένης. Γράψε μια διαθήκη μην πάει χαμένο το Playstation, κρίμα θα είναι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.962
Like
391
Πόντοι
36
Κοιτα:

Η κάθε υποστελεχωμενη υπηρεσία είναι ένα δράμα. Και κυρίως υποστελεχωμενες δημοσιες υπηρεσιες βρίσκεις στις επαρχίες και στα νησια. Όχι στην Αθήνα. Και στην Αθήνα μπορει να έχει, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει.

Όσο αφορά τη προϊσταμένη από αυτά που μου έχει πει το συγγενικο μου πρόσωπο, έχω καταλάβει και μου έχει ότι είναι πολύ κακός άνθρωπος σε σημείο να σου τη φέρει πολύ άσχημα. Οπότε ΝΑΙ είναι ικανή να περάσει κάποιον πειθαρχικό μόνο και μόνο για να μη φύγει και μείνει υποστελεχωμενη η υπηρεσία. Δυστυχώς είναι μη σου τύχει. Αλλά αν σου τύχει αν τη γλιτώσεις θα είναι θαύμα

Τι παλαβά λέτε ρε παίδες; Δεν υπάρχει καμία υπηρεσία, κανένας οργανισμός και καμία εταιρία που να σε υποχρεώσει να πας εαν δε θέλεις. Εκτός μόνο από Βόρεια Κορέα ή σε κράτη που κήρυξαν πόλεμο και επιστράτευση.

Τι πειθαρχικά και αηδίες, απλά δεν πατάς ένα πρωί και στέλνεις ένα email αποχαιρετιστήριο και με επεξηγήσεις όπου στο τέλος γράφεις και το τηλέφωνο του δικηγόρου σου και ζητάς να μη σε ενοχλήσουν προσωπικά ποτέ, πουθενά και για κανέναν λόγο

Όποιος δε συμμορφωθεί με το παραπάνω, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καθαρίζεις σε τέτοιες φάσεις...
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Αδελφέ, η μαφία του δημοσίου είναι αδίστακτη και δε συγχωρεί ποτέ, πιο εύκολα χάριζε η Καμόρα παρά οι σκληροί του ΕΦΚΑ. Και εσύ που δημοσιοποιείς το ζήτημα, it's a matter of time να βρεθείς με σφαίρα στον κρόταφο από τους μπράβους της προϊσταμένης. Γράψε μια διαθήκη μην πάει χαμένο το Playstation, κρίμα θα είναι.
Οι χειρόγραφες διαθήκες πάνε προς καταργηση. Η προϊσταμένη ας πάει για ύπνο
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Τι παλαβά λέτε ρε παίδες; Δεν υπάρχει καμία υπηρεσία, κανένας οργανισμός και καμία εταιρία που να σε υποχρεώσει να πας εαν δε θέλεις. Εκτός μόνο από Βόρεια Κορέα ή σε κράτη που κήρυξαν πόλεμο και επιστράτευση.

Τι πειθαρχικά και αηδίες, απλά δεν πατάς ένα πρωί και στέλνεις ένα email αποχαιρετιστήριο και με επεξηγήσεις όπου στο τέλος γράφεις και το τηλέφωνο του δικηγόρου σου και ζητάς να μη σε ενοχλήσουν προσωπικά ποτέ, πουθενά και για κανέναν λόγο

Όποιος δε συμμορφωθεί με το παραπάνω, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καθαρίζεις σε τέτοιες φάσεις...
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το κωδικα δημόσιων υπαλληλων. Αν κάνεις αυτό που λες , εκεί και αν περάσεις πειθαρχικο. Υπάρχει συγκεκριμένο σημείο που λέει ότι κάνεις μια αίτηση παραιτησης και μετά από 15 ημέρες επανέρχεται με δεύτερη και εκεί λύνεται αυτοδικαίως η εργασία σου με το δημοσιο.

Αυτό που λες εσύ, αν το κάνεις θα περάσεις πειθαρχικο , γιατί θεωρείσαι αδικαιολογητως απών
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
Ακριβως το αντιθετο. Ειδικα αν δεν εχεις βυσμα
Ειναι σε καλυτερη μοιρα ενας Υπολοχαγος στην Λερο απο ενα που πηρε τσιμπουκια να διοριστει στο ΚΕΠ της γειτονιας του?
Υπερβολικό παράδειγμα κ άστοχο. Το κύρος ενός αξιωμστικου είναι μια χαρά μπροστά σε πολλά επαγγέλματα στην Ελλαδα
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.962
Like
391
Πόντοι
36
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το κωδικα δημόσιων υπαλληλων. Αν κάνεις αυτό που λες , εκεί και αν περάσεις πειθαρχικο. Υπάρχει συγκεκριμένο σημείο που λέει ότι κάνεις μια αίτηση παραιτησης και μετά από 15 ημέρες επανέρχεται με δεύτερη και εκεί λύνεται αυτοδικαίως η εργασία σου με το δημοσιο.

Αυτό που λες εσύ, αν το κάνεις θα περάσεις πειθαρχικο , γιατί θεωρείσαι αδικαιολογητως απών

Επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει κανένας οργανισμός που θα σε υποχρεώσει να πας το πρωί εφόσον δε θέλεις. ΝΟΜΟΣ. Οτιδήποτε διαφορετικό αντίκειται στο άρθρο 5 του Συντάγματος. Το μόνο που μπορούμε να συζητήσουμε είναι οι κυρώσεις οι οποίες στην περίπτωση του φίλου σου (δόκιμος) θα είναι αμελητέες

1730145584449.png
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Καυλαντάει ο τύπος bro.
Δεν καυλανταω καθόλου. Η προϊσταμένη είναι επικίνδυνη και για το ψυχίατρο. Εδώ πήγε το συγγενικο μου πρόσωπο στο διευθυντή της υπηρεσίας για ένα χαζό λόγο και κόντεψε να τον περάσει πειθαρχικο
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
265
Like
296
Πόντοι
21
Επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει κανένας οργανισμός που θα σε υποχρεώσει να πας το πρωί εφόσον δε θέλεις. ΝΟΜΟΣ. Οτιδήποτε διαφορετικό αντίκειται στο άρθρο 5 του Συντάγματος. Το μόνο που μπορούμε να συζητήσουμε είναι οι κυρώσεις οι οποίες στην περίπτωση του φίλου σου (δόκιμος) θα είναι αμελητέες

1730145584449.png
Δεν θα έρθει να σε συλλάβει φίλε μου κανένας. Απλά αν πεις αύριο το πρωί δεν πάω, θα περάσεις πειθαρχικο και για 5 έτη δεν θα μπορείς να μπεις ξανά στο δημοσιο ούτε να κάνεις αιτήσεις σε αυτό
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom