Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1


ρε συ    ENFORCER    εχεις γινει γραφικος το εχεις παρει χαμπαρι ?
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Η έλλειψη επιχειρημάτων για απάντηση σε οδηγεί σε "δήθεν" διατύπωση "ανωτερότητας".Τα ζώα τα δολοφονείς κάθε φορά που βάζεις το κλειδί στο διακόπτη του αυτοκινήτου σου ή της μηχανής.Κάθε χλμ που διανύεις για να πιεις τον καφέ σου με ομοιδεάτες είναι και ένα ωραίο "δωράκι" προς την πανίδα του πλανήτη...Την επόμενη φορά που θα σβήσεις το βρωμοτσίγαρο σου στην παραλία σκέψου ότι θα πάει στο νερό με το πρώτο κύμα.Επίσης,θυμήσου να δεις πόσα χλμ έκανες με το αμάξι σου και αν χρειάζεται να αλλάξεις καταλύτη...Όταν πετάς τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης που θα το έχεις λιώσει,σκέψου ότι τα υγρά θα ρυπάνουν τον υδροφόρο ορίζοντα και σε κάποιο ποταμάκι θα πέσουν,όπου ένας λαγός,που θα έχει γλυτώσει από την τεμπελόσκονη ή το γραμοξόν,θα πίνει νερό...Και την Κυριακή που θα σουβλιζεις τον "πατροπαράδοτο" οβελία,σκέψου με τι μεταλλαγμένες τροφές τον έχουν ταΐσει και τι φυράματα.Αν είσαι πραγματικός οικολόγος,και όχι δήθεν,πρέπει να αρνηθείς να φας.Θα το κάνεις;Επίσης,να μη φας το σοκολατένιο λαγουδάκι που θα σου φέρει ο...νονός σου!!!!!!Άντε καλό Πάσχα,και όπου πας,να πατάς το γκάζι στο πάτωμα,μη σε περάσει καμιά κοπέλα με Citroen C2.Έτσι θα βγάλεις περισσότερο δηλητήριο για τα πουλάκια.Πάντως οι τσίχλες και οι μπεκάτσες είναι τυχερές,θα κάνουν Πάσχα στη Σκανδιναβία και στη Ρωσία.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΥΓ:Μην πετάτε δυναμητάκια και κροτίδες.Αφενός είναι παράνομα,αφετέρου τα ζώα είναι σε περίοδο αναπαραγωγής και τους προκαλείτε πρόβλημα.Αφήστε κανά λαγό να γεννήσει,τόσοι άνθρωπο εκτρέφουν μπιγκλ,ελληνικούς ιχνηλάτες,να βρουν κανά λαγό τον Χειμώνα.

Αφιερωμένο στους Αντικυνηγούς:
Ένα κόκερ!Εξαιρετικό στο κυνήγι,και μάλλον θα είναι ο πρώτος σκύλος μου!Αντίθετα με τους φιλόζωους του καλοκαιριού,οι κυνηγοί αγαπάνε τα ζώα όλο το έτος!!!

Σε όλα σχεδόν που γράφεις δεν πιστεύω ότι υπάρχει σόφρων και ψύχραιμος άνθρωπος που θα πει ότι έχεις άδικο. Όλα που γράφεις συμβαίνουν. Η μεγάλη μας διαφορά είναι ότι εγώ που ως αστός ίσως κάνω όλα αυτά που λες, δεν έχω άμεση εμπλοκή στο θάνατο ζώου. Βεβαίως τρώω λαγό στιφάδο ας πούμε. Η εμπλοκή μου στο θάνατό του όμως είναι έμμεση. Χώρια που εάν δεν τον έτρωγα εγώ, θα τον έτρωγε κάποιος άλλος οπότε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Η ΑΙΤΙΑ που κάποιος κυνήγησε πριν μερικές ημέρες το λαγό.
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι εάν αντλείς ικανοποίηση με το να κάνεις σκοποβολή στα πουλάκια. Δεν τα λυπάσαι; Απάντησε ή άσε κάποιον που το κάνει να απαντήσει.

Φυλήςυχος Πολίτης

 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Ένας κυνηγός στα βάθη της Αφρικής, έρχεται αντιμέτωπος με μια
αρκούδα. Σηκώνει το όπλο, αλλα το γαμημένο δεν εκπυρσοκροτεί.
Τι να κάνει και ο ταλαίπωρος, το βάζει τα πόδια.

Μπρός λοιπόν εκέινος , πίσω η αρκούδα.
Ο κακομοίρης προσπαθεί να τρέχει όσον το δυνατόν πιο γρήγορα ,
αλλά η αρκούδα συνεχώς τον πλησιάζει.
Ο τύπος βρίσκει κλαδιά , θάμνους ,δέντρα, πέτρες να τον δυσκολεύουν ,
και ΄πάνω από όλα την αρκούδα πίσω του...

Ξαφνικά φτάνει σε αδιέξοδο, τέλος πάντων σε ένα γκρεμό.

Η αρκούδα τον πλησιάζει σε απόσταση ενός μέτρου, και του προτείνει :
Ή σε γαμάω και σε αφήνω ελεύθερο ,
ή σε τρώω και βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα.

Τί να κάνει και ο κυνηγός , αποφασίζει ότι η παρθενιά του είναι
χαμηλότερης σημασίας από την ζωή του και κάθεται να τον πηδήξει η αρκούδα.

Όταν αυτός γυρίζει στην πατρίδα του, περνούν 1, 2 μήνες
και είναι κλεισμένος σπίτι του.
Ακόμη και στο καφενείο να δεί τους κολλητούς του αποφεύγει να πάει.
Οι φίλοι του, ανησυχούντες για την κατάσταση του,
αποφασίζουν να τον επισκεπτούν.
Όταν ανοίγει αυτός την πόρτα, και αντικρύζει τους φίλους του,
λύνεται σε δάκρυα και αναφιλητά.

Έλα εδώ ρε φιλάρα και πες μας τι έγινε ,τον προτρέπουν οι φίλοι του.

Τι να σας πώ ρε παιδιά, τους λέει, το και το ,και τους διηγείται το story.

Έλα ρε πως κάνεις έτσι, του λένε, και μείς το ίδιο θα κάναμε...

Ναι, μωρέ ,κάνει τότε εκείνος με λυγμούς,
αλλά έχουν περάσει 2 μήνες και δεν μου έχει στείλει ούτε ένα γράμμα...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
στην Ελλαδα όμως το 90% των κυνηγων ειναι ΑΜΕΑ ! μιλαμε για πολύ πεταμενα ατομα...αυτο ξερω αυτο λεω..σορυ αν πληγωνω κάποιες ευαισθητες ψυχές...
Τώρα κάτι μας είπες - τι περίμενες να είναι, λέκτορες στο Αριστοτέλειο?

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Που να πιάσουμε και ψαράδες και ψαροντουφεκάδες δλδ!

;)
 

Biker.

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
186
Like
0
Πόντοι
1
Η έλλειψη επιχειρημάτων για απάντηση σε οδηγεί σε "δήθεν" διατύπωση "ανωτερότητας".Τα ζώα τα δολοφονείς κάθε φορά που βάζεις το κλειδί στο διακόπτη του αυτοκινήτου σου ή της μηχανής.Κάθε χλμ που διανύεις για να πιεις τον καφέ σου με ομοιδεάτες είναι και ένα ωραίο "δωράκι" προς την πανίδα του πλανήτη...Την επόμενη φορά που θα σβήσεις το βρωμοτσίγαρο σου στην παραλία σκέψου ότι θα πάει στο νερό με το πρώτο κύμα.Επίσης,θυμήσου να δεις πόσα χλμ έκανες με το αμάξι σου και αν χρειάζεται να αλλάξεις καταλύτη...Όταν πετάς τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης που θα το έχεις λιώσει,σκέψου ότι τα υγρά θα ρυπάνουν τον υδροφόρο ορίζοντα και σε κάποιο ποταμάκι θα πέσουν,όπου ένας λαγός,που θα έχει γλυτώσει από την τεμπελόσκονη ή το γραμοξόν,θα πίνει νερό...Και την Κυριακή που θα σουβλιζεις τον "πατροπαράδοτο" οβελία,σκέψου με τι μεταλλαγμένες τροφές τον έχουν ταΐσει και τι φυράματα.Αν είσαι πραγματικός οικολόγος,και όχι δήθεν,πρέπει να αρνηθείς να φας.Θα το κάνεις;Επίσης,να μη φας το σοκολατένιο λαγουδάκι που θα σου φέρει ο...νονός σου!!!!!!Άντε καλό Πάσχα,και όπου πας,να πατάς το γκάζι στο πάτωμα,μη σε περάσει καμιά κοπέλα με Citroen C2.Έτσι θα βγάλεις περισσότερο δηλητήριο για τα πουλάκια.Πάντως οι τσίχλες και οι μπεκάτσες είναι τυχερές,θα κάνουν Πάσχα στη Σκανδιναβία και στη Ρωσία.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΥΓ:Μην πετάτε δυναμητάκια και κροτίδες.Αφενός είναι παράνομα,αφετέρου τα ζώα είναι σε περίοδο αναπαραγωγής και τους προκαλείτε πρόβλημα.Αφήστε κανά λαγό να γεννήσει,τόσοι άνθρωπο εκτρέφουν μπιγκλ,ελληνικούς ιχνηλάτες,να βρουν κανά λαγό τον Χειμώνα.

Αφιερωμένο στους Αντικυνηγούς:
Ένα κόκερ!Εξαιρετικό στο κυνήγι,και μάλλον θα είναι ο πρώτος σκύλος μου!Αντίθετα με τους φιλόζωους του καλοκαιριού,οι κυνηγοί αγαπάνε τα ζώα όλο το έτος!!!

cocker%20spaniel%203.jpg

Λοιπόν φίλτατε ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕ , ας προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή !
Ας υποθέσουμε πως δεν τρώω κρέας ( που ΔΕΝ τρώω , αλλά δεν το λέμε ) , μιά και είμαι ένας fake οικωλόγος κατά την άποψη σου , που πατάω τέρμα το γκάζι στο Yaris μου , το οποίο έχει κάνει 4.300 χλμ. από την 1η απρίλη του '08 , πως κινούμαι με το παπί μου , το οποίο καταναλώνει 2.5 lt αμόλυβδη ανά 100χλμ. , πως φροντίζω ως μέλος Ορειβατικού συλλόγου να διατηρώ την φύση ατάραχη , να φεύγω από το βουνό ή την παραλία ( το αναρριχητικό πεδίο της Βαράσοβας είναι δίπλα στην παραλία ) παίρνοντας μαζί μου μόνον αναμνήσεις και φωτογραφίες , πως συμμετέχω ενεργά σε κινήματα ενεργοποίησης , πως βοηθώ σε δενδροφυτεύσεις , πως τραβιέμαι σε συγκεντρώσεις ανάλογες μ'αυτήν που έγινε γιά τον Ασωπό , όπου και όταν μπορώ ( μερικές φορές και όταν ΔΕΝ μπορώ ) , πως δεν καπνίζω , πως δεν πετάω τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο της T.V. μου , απλά και μόνον γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ Τ.V. , , πως , γιά να μην μακρυγορώ , ΔΕΝ κάνω ( που όντως ΔΕΝ κάνω ) κάτι απ'αυτά που μου καταλόγισες ως δήθεν , πως έχω μεγαλώσει 5 σκυλιά μέχρι τώρα , πως μεγαλώνω μιά πιτμπουλίνα που θά'βλεπε τα ραδίκια ανάποδα αν δεν την κοροθετούσα , πως πως πως . . .
Δικαιούμαι τώρα να αρχίσω να σε ειρωνεύομαι ανάλογα ? ? ? Εύκολο !
Δικαιούμαι να σε ρωτήσω γιατί την φροντίζεις την Φύση , αφού στο τέλος θα την σκοτώσεις ? ? ? ( εκτός αν , κατά την γνώμη σου ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ , μιά και δεν είδα να σε εξουσιοδοτούν , Φύση είναι μόνο η Χλωρίδα και όχι η Πανίδα )
Δικαιούμαι να χαίρομαι γιά τα κυνηγετικά ατυχήματα ? ? ?( που ΔΕΝ χαίρομαι , αλλά μάλλον κάνω λάθος που ΔΕΝ χαίρομαι )

Στο down down ρε φίλε , τράβα μέχρι την Π.Σ.Ε.
( Πανελλήνια Σκοπευτική Εταιρία (ΠΣΕ).
Σκοπευτήριο Καισαριανής, 16621 Αθήνα,
τηλ 2107646270, φαξ 2107660626. ) που πήγαινα κι'εγώ , γι'αυτό την συμβουλεύω , να βγάλεις τα Ραμποειδή σου και μετά πάμε παρεΐτσα να κάνουμε μιά πορεία στα υπέροχα βουνά μας . . . κι'άν αγαπάς τόσο τα πουλιά και δεν μπορείς να τ'αποχωριστείς --->     και πάλι μάγκας θά'σαι !

Τσάμπα κάθησα και τά'γραψα όλ'αυτά , το ξέρω , αλλά τουλάχιστον έχω καθαρή την συνείδηση μου !
Στην ολοένα αυξανόμενη μόλυνση , μας βγαίνεις κι'από πάνω , κατηγορώντας μας γιά Φονιάδες της Φύσης !
Μου θυμίζεις τους βιαστές του παιδοκτόνου Δουρή , που μιλούσαν γιά << τιμωρία >> εντός της φυλακής , ενώ πλείστοι όσοι εξ αυτών ήταν καταδικασμένοι γιά βιασμό ! Γίνεται που γίνεται της καρακαριόλας , δηλαδή , να το απογαμήσουμε το θέμα ! Τέλος πάντων , αν και δεν είμαι Χριστιανός , εύχομαι Καλό Πάσχα !



. . . και καλό βόλι !

Που να πιάσουμε και ψαράδες και ψαροντουφεκάδες δλδ!

;)

Βαλλόμεθα πανταχόθεν !
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Δεύτερη φορά που γράφεις σε μικρό χρονικό διάστημα. Μία με την παραλλαγή του Θουρίου του Ρήγα (βασικά ντροπή μας) και μία με αυτό.  :2funny:

[size=18pt]IN BOOBS WE TRUST[/size]

Χέσε μέσα συνάδελφε. Σε λίγο κι εμείς θα κυνηγάμε τις βυζοπούλες με διμούτσουνες καραμπίνες...
 

piggybank1980

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Για να βαλουμε λιγο μια ταξη στην κουβεντα ο καθε ενας απο εμας επιλεγει τι θα κανει στην ζωη του .
αυτο που με ενοχλει εμενα περισσοτερο ειναι να πληρωνω εγω και να επωφελουνται αλλοι. τι ενοωω μιλαω για τους δηθεν οικολογους που (αυτον που θα σας αναφερω ειναι καταγεγραμενο) αγορασαν με χρηματα του κρατους και των κυνηγων ενα μηχανημα το οποιο παρατηρει την εισοδο των πουλιων στην ελλαδα το κοστος του μηχανηματος ειναι 1.500.000 ευρο
κατεληξαν οτι στην ελλδα μπαινουν καθε χρονο 4.000.000.000 τσιχλες απο  αυτες σκοτωνωναι 350.000   πειτε μου εσεις ποσο κακο κανουν στο περιβαλον οι κυνηγοι και ποσο κακο στην τσεπη μας οι οικολογοι
Ναι ρε μεγαλε!4000000000 τσιχλες,500000000 αγριογουρουνα,775000000 ελαφια,50000000000 παπιες και 20000000000 λυκοι!Νταλαρας εισαι?
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
εγκληματιες οι κυνηγοι
 

Συνημμένα

  • %CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CF%8C%CF%82+%CE%91%CE%97%CE%A3+%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CF%8E%
    %CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CF%8C%CF%82+%CE%91%CE%97%CE%A3+%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CF%8E%
    22,9 KB · Εμφανίσεις: 21
  • AHS%20Ag_Dhmhtrioy.jpg
    AHS%20Ag_Dhmhtrioy.jpg
    10,6 KB · Εμφανίσεις: 24
  • ahs%20ag_dimitriou.jpg
    ahs%20ag_dimitriou.jpg
    38,3 KB · Εμφανίσεις: 23
  • water_pollution.jpg
    water_pollution.jpg
    36,5 KB · Εμφανίσεις: 25

piggybank1980

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
ως αρρωστος και παθιασμενος ψαρας(χομπιστας) μπορω να κατανοησω και το παθος για το κυνηγι που εχουν ορισμενοι(χομπιστες).οσες αντιθετες αποψεις ως προς το κυνηγι και αν ακουστουν,ακομα και σε επιπεδο τσακωμου να φτασουν,μυαλα δεν προκειται να αλλαξει κανεις,το μικροβιο ευκολα δεν φευγει.παιδια ομως οι καιροι ειναι χαλεποι,οι μερες δυσκολες,οι θαλασσες μολυνονται,τα δαση μας περιοριζονται,τα αλιευματα και τα θηρευματα μειωνονται δραματικα ενω εμεις αυξανομαστε και πλυθαινουμε!Λυση δεν ειναι να σταματησουμε ειτε το κυνηγι ειτε το ψαρεμα.πρεπει να υπαρξει ενα μετρο σε ο,τι κι αν κανουμε.για να περισωσουμε ο,τι μπορουμε οσο ειναι καιρος και οι επομενες γενιες να καταφερουν να ΔΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ,οχι να ακουνε απο αφηγησεις πρεσβυτρων πως καποτε υπηρξε...
Δεν καταδικαζω το κυνηγι,δεν μου αρεσει ομως και δεν θα κυνηγουσα,δεν εχω προβλημα με κανεναν κυνηγο,εχω προβλημα ομως με τη νοοτροπια και τα μυαλα που κουβαλουν ορισμενοι απο αυτους...
Καλημερα σε ολη την παρεα!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Μπράβο ρε Enforcer, για την παράθεση που έβαλες.

Όταν εγώ έγραφα εδώ (δείτε τα παλιότερα post μου) ότι τη ζημιά την κάνουν οι λεγόμενοι "κυνηγοί", πέσανε πάνω μου (μερικοί) να με φάνε, ως άσχετο, μαλάκα, φανατικό, γραφικό, και ότι άλλη μαλακία θέλεις.

Τσογλάνια, στον κώλο σας πρέπει να σας τα βάλουν τα τουφέκια σας, και να πατήσουν τη σκανδάλη.
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66

Analyst

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
320
Like
1
Πόντοι
1
Έτσι μπράβο παιδιά. Αυτοδικία σε όλους αυτούς που σκοτώνουν ή πληρώνουν άλλους να σκοτώσουν αθώα ζώα για να τα φάνε και να τα φορέσουν μόνο για ευχαρίστηση γιατί όλοι τώρα πια γνωρίζουμε πως ούτε ανάγκη έχει ο σύγχρονος άνθρωπος να φάει, ούτε ανάγκη έχει να ντυθεί το δέρμα αδικοχαμένων ζώων.

Αλλά εάν πράγματι εφαρμόσουμε την αυτοδικία σε όλους αυτούς που σκοτώνουν ή πληρώνουν άλλους να σκοτώσουν ζώα για την ευχαρίστησή τους, τότε μάλλον θα χανόταν όλα τα μέλη αυτό εδώ του forum, οπότε μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτούμε;;;  :uglystupid:
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Ένα κόκερ!Εξαιρετικό στο κυνήγι,και μάλλον θα είναι ο πρώτος σκύλος μου!Αντίθετα με τους φιλόζωους του καλοκαιριού,οι κυνηγοί αγαπάνε τα ζώα όλο το έτος!!!
Τα αγαπανε? Πως? Με την εννοια που εγω αγαπω την Κλειω??? Love me harder και τετοια?:knockinb: :knockinb: :knockinb:

Επισης θα αγορασεις ενα γαμωσκυλο για να σε βοηθαει στη μαλακια που πας και κανεις και θα το ταιζεις και εγινες φιλοζωος ολο το ετος??? :2funny: :2funny: :2funny: :uglystupid: :headbang: :jerking:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Ρεεεεεεε, φρου φρου και αρώματα.
Ρεεεεεε, αυτά δεν είναι τίποτε.

Ξέρεις τι κάνουν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ άνδρες;; Οι άνδρες με ΑΡΧΙΔΙΑ;; Ρεεεεεεε, πάρε να μαθαίνεις:

www.n-ioanninon.gr/newdetail.php?id=341][size=18pt]Έπνιξαν και έκαψαν αρκούδα[/size][/url]
Σε θάνατο δι' απαγχονισμού «καταδικάστηκε» αυτή τη φορά μια αρκούδα, στην περιοχή του ΔΔ Κεφαλόβρυσου στο νομό Ιωαννίνων, όπου, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες της ΚΑΛΛΙΣΤΩΣ, την προηγούμενη εβδομάδα σημειώθηκε νέο κρούσμα παράνομης εξόντωσης αρκούδας στην περιοχή.
Ο θάνατος του άγριου ζώου προήλθε από πνιγμό, αφού πρώτα αυτό είχε παγιδευτεί από το λαιμό με συρμάτινη θηλιά. Αυτή η παράνομη «μέθοδος» σύλληψης και θανάτωσης ειδών άγριας πανίδας χρησιμοποιείται κυρίως για την παράνομη σύλληψη και θανάτωση αγριόχοιρων εκτός ή και εντός της κυνηγετικής περιόδου. Οι συρμάτινες θηλιές -μέθοδος φυσικά παράνομη- τοποθετούνται συνήθως σε περάσματα ζώων με σκοπό να τα παιδεύσουν και εν συνεχεία να τα εξοντώσουν. Αυτό συνέβη και στην περίπτωση της άτυχης αρκούδας, η οποία παγιδεύτηκε και τελικά κατέληξε με το πλέον μαρτυρικό τρόπο. Στην περιοχή βρέθηκαν μάλιστα σημάδια πάλης του ζώου, ενδεικτικά της προσπάθειάς του να απεγκλωβιστεί από την παγίδα που του είχαν στήσει.


Τώρα βέβαια θα βγουν οι διάφοροι υπάνθρωποι και θα αρχίσουν τα ψέμματα για τις οικολογικές οργανώσεις που τα πέρνουν και όλη την λασπολογία.
Για να δούμε όμως τι θα πουν και γι' αυτό:

www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=263952&ct=1&dt=15/04/2009][size=18pt]Επνιξαν αρκούδα με συρμάτινη θηλιά[/size][/url]
Με συρμάτινη θηλιά έπνιξαν αυτή τη φορά αρκούδα στην περιοχή Κεφαλόβρυσο του Νομού Ιωαννίνων, όπως καταγγέλλει η περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ. Στην περιοχή βρέθηκαν σημάδια πάλης του ζώου, ενδεικτικά της προσπάθειάς του να απεγκλωβιστεί από την παγίδα που του είχαν στήσει. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η αρκούδα εν συνεχεία θάφτηκε πρόχειρα από τον υπαίτιο και αποτεφρώθηκε με σκοπό την εξάλειψη κάθε υποψίας και ίχνους.

Η συγκεκριμένη μέθοδος σύλληψης και θανάτωσης ειδών άγριας πανίδας χρησιμοποιείται κυρίως για την παράνομη σύλληψη και θανάτωση αγριόχοιρων. Σύμφωνα με τα στοιχεία της οργάνωσης, πρόκειται για το τρίτο κατά σειρά περιστατικό στον Νομό Ιωαννίνων σε διάστημα έξι μηνών.

Την ίδια ώρα συνεχίζεται η παράνομη εξόντωση των εξαντλημένων μεταναστευτικών πουλιών σε περιοχές του Ιονίου, παρά την απαγόρευση του ανοιξιάτικου κυνηγιού. Σύμφωνα με καταγγελίες της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Θαλάσσιου Πάρκου Ζακύνθου και της Μητρόπολης Ζακύνθου και Στροφάδων, πρόκειται για μια πρακτική εξαιρετικά επιζήμια οικολογικά, αφού εξοντώνει ενήλικα πτηνά λίγο προτού αυτά αναπαραχθούν.


Αααααα και η Μητρόπολη Ζακύνθου εναντίον των κυνηγών.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Αν είχε και το ζώο ένα όπλο και την δυνατότητα να σε σκοτώσει και αυτό, είμαι υπέρ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom