Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

Επισκέπτης
Και για να επανέλθω στο θέμα, για αυτές τις καταστροφές και για πολλές άλλες δεν φταίνε οι κυνηγοί...
Απλά οι κυνηγοί φαίνονται- η οικολογική καταστροφή που συντελείται από την εξαφάνιση βιοτόπων πάλι δεν είναι τόσο απτή...
Στο κοκκινο συνοψιζεται και το παρον νημα ΙΜΟ:Οι πολεμιοι του κυνηγιου-που ειναι περισσοτεροι απο οσους περιμενα-εχουν μια σταση,να την πω ετσι,"Ηθικη".
Δλδ.ειναι εναντιον του κυνηγιου οχι γιατι κανει κακο στο περιβαλλον,αλλα γιατι οι κυνηγοι σκοτωνουν τα αγριμια,χωρις να θετουν εαυτον σε κινδυνο αντιποινων.Αυτο ειναι το κυριο επιχειρημα τους.

Μπαρδον παιδια,και σας καταλαβαινω-αν και εχω περισσοτερο οικτο για τους ανθρωπους-αλλα ΤΟΣΟ κακο κανουν οι κυνηγοι δλδ.?Στην Λημνο-που ανεφερε ο Βοθρος-τα αγριοκουνελα εχουν ΡΗΜΑΞΕΙ τις καλλιεργειες,αλλα και το υπολοιπο οικοσυστημα,για να φερω ενα παραδειγμα.

Φυλαξτε την οργη σας για τους"Οικοδομικους Συνεταιρισμους"και τους παρατρεχαμενους που εχουν κανει περισσοτερο κακο σε αυτον τον γαμημενο τοπο απο οσο θα μπορουσαν 10 Μεραρχιες κυνηγων.

Και μην ξεχναμε οτι οι ανθρωποι ειναι σημαντικοτεροι...Ενταξει,μερικοι χοντρομαλακες εξαιρουνται.

Υ.Γ.Το νημα παρα τους ενιοτε υψηλους τονους εχει καλη ποιοτητα ποσταρισματων και παραμενει on topic.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.899
Πόντοι
266
Στο κοκκινο συνοψιζεται και το παρον νημα ΙΜΟ:Οι πολεμιοι του κυνηγιου-που ειναι περισσοτεροι απο οσους περιμενα-εχουν μια σταση,να την πω ετσι,"Ηθικη".
Δλδ.ειναι εναντιον του κυνηγιου οχι γιατι κανει κακο στο περιβαλλον,αλλα γιατι οι κυνηγοι σκοτωνουν τα αγριμια,χωρις να θετουν εαυτον σε κινδυνο αντιποινων.Αυτο ειναι το κυριο επιχειρημα τους.

Μπαρδον παιδια,και σας καταλαβαινω-αν και εχω περισσοτερο οικτο για τους ανθρωπους-αλλα ΤΟΣΟ κακο κανουν οι κυνηγοι δλδ.?Στην Λημνο-που ανεφερε ο Βοθρος-τα αγριοκουνελα εχουν ΡΗΜΑΞΕΙ τις καλλιεργειες,αλλα και το υπολοιπο οικοσυστημα,για να φερω ενα παραδειγμα.

Φυλαξτε την οργη σας για τους"Οικοδομικους Συνεταιρισμους"και τους παρατρεχαμενους που εχουν κανει περισσοτερο κακο σε αυτον τον γαμημενο τοπο απο οσο θα μπορουσαν 10 Μεραρχιες κυνηγων.

Και μην ξεχναμε οτι οι ανθρωποι ειναι σημαντικοτεροι...Ενταξει,μερικοι χοντρομαλακες εξαιρουνται.

Υ.Γ.Το νημα παρα τους ενιοτε υψηλους τονους εχει καλη ποιοτητα ποσταρισματων και παραμενει on topic.

Λάθος κατάλαβες. Το κυνήγι είναι κατεστρεπτικό για τη φύση. Πρόκειται για ανεξέλεγκτη αφαίρεση χιλιάδων ατόμων από άγριους πληθυσμούς και από είδη που βρίσκονται στο "κόκκινο". Και γίνεται ακόμη καταστρεπτικότερο λόγω ακριβως και άλλων επιβαρυντικών παραγόντων όπως η ρύπανση και η καταστροφή των οικοσυστημάτων. ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό πρέπει να σταματήσει. Διότι χειροτερεύει την κατάσταση. Όταν υπάρχει καταστροφή δεν την ενισχύεις επιρρίπτοντας τις ευθύνες σε άλλους. Αυτό κάνουν μόνιμα οι ψευτοκυνηγοί. Στην πιο πολιτισμένη χώρα του κόσμου, την Ελβετία το κυνήγι έχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ από τη δεκαετία του 70. Λέτε ναναι αυτοί μαλάκες κι εμείς έξυπνοι?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Λάθος κατάλαβες. Το κυνήγι είναι κατεστρεπτικό για τη φύση. Πρόκειται για ανεξέλεγκτη αφαίρεση χιλιάδων ατόμων από άγριους πληθυσμούς και από είδη που βρίσκονται στο "κόκκινο". Και γίνεται ακόμη καταστρεπτικότερο λόγω ακριβως και άλλων επιβαρυντικών παραγόντων όπως η ρύπανση και η καταστροφή των οικοσυστημάτων. ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό πρέπει να σταματήσει. Διότι χειροτερεύει την κατάσταση. Όταν υπάρχει καταστροφή δεν την ενισχύεις επιρρίπτοντας τις ευθύνες σε άλλους. Αυτό κάνουν μόνιμα οι ψευτοκυνηγοί. Στην πιο πολιτισμένη χώρα του κόσμου, την Ελβετία το κυνήγι έχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ από τη δεκαετία του 70. Λέτε ναναι αυτοί μαλάκες κι εμείς έξυπνοι?

Κανείς δεν είπε ότι το κυνήγι είναι επωφελές για τη φύση...
Και στις περιπτώσεις που έχει κάποιο νόημα (πχ υπερπληθυσμοί κάποιων ζώων), ουσιαστικά πάει να διορθώσει το κακό που είχε κάνει εξοντώνοντας τους φυσικούς εχθρούς - θηρευτές του είδους..

Ωστόσο, για να το πω σχηματικά, ένας οικοδομικός συνεταιρισμός ίσον εκατό κυνηγοί...
Μια αγροτική καλλιέργεια νεοελληνικού τύπου (χημικά, υπερκατανάλωση νερού) ίσον χίλιοι κυνηγοί..
Μια ανεξέλεγκτη χωματερή ίσον πέντε χιλιάδε κυνηγοί...
Και μια εργοσταστιακή μονάδα ελληνάρα επιχειρηματία που χύνει χημικά σε ποτάμια σαν τον πήτερ νόρθ σε facial ίσον δέκα χιλιάδες κυνηγοί...

Από εκεί και πέρα και μένα μου τη σπάει το υφάκι και η αισθητική πολλών κυνηγών και μπορείς κάλλιστα να ζήσεις τη φύση δίχως να πειράξεις ούτε λουλουδάκι- γουστάρω τρελά πεζοπορίες και εκδρομές...Και αν θέλω να πυροβολήσω, υπαχουν και τα παιχνίδια υπολογιστή...

Ωστόσο είναι άδικο να αποδίδουμε σε αυτούς την κακοδαινομία του περιβάλλοντος στην ελλάδα..
Έχουν μερίδιο ευθύνης αλλά δεν είναι το μεγαλύτερο...
Το γεγονός βέβαια ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι καταστροφείς του περιβάλλοντος, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήνουμε τους μικρούς...Η ζημιά είναι σωρευτική και ό,τι μπορούμε να εμποδίσουμε, μόνο ωφέλεια παρέχει...
Και εγώ θα ήμουν υπέρ της απαγόρευσης του κυνηγιού, αν όχι για πάντα, για κάποια χρόνια...
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
εγω προτεινω να δημιουργηθουν αρενες οπου θα παιζουν το ρολο του θηραματος αυτοι οι μαγκες που παιρνουν ενα οπλο και πανε να σκοτωσουν για ΄΄διασκεδαση''.....
και να τους κυνηγαμε εμεις οι υπολοιποι....ισως ετσι παρουν χαμπαρι την μαλακια που τους βαραει.....
ακου... κυνηγοι λεει.... :jerking: :jerking: :jerking:
πεταει ενα πουλι ομορφα και ωραια στον αερα και παει ενας παλιοκαραγκιοζης απο κατω για ''διασκεδαση'' και ....μπαμ και κατω.....ρε πισσα και πουπουλα στους υπανθρωπους....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
υπερποντικε εδώ θα είναι η πρώτη φορα που θα με βρείς απέναντι σου

Επειδή τα αγριοκούνελα κάνουν ζημια, οι κυνηγοί δολοφονούν μπεκάτσες και ελάφια?

Από ποτε οι κυνηγοί έχουν θεσμικό ρολο προστασίας του περιβάλλοντος?

Οι κυνηγοί δεν αγαπούν τη φύση. Το αντίθετο συμβαίνει. Αν και έχουν περάσει ορισμένοι από εδώ μέσα το όριο ηλικίας μπορώ να τους φέρω σε επαφή με γραφείο τις λεγεώνας των ξένων. Εκεί να πάνε να κάνουν τους λεβέντες. Αλλα δεν τους παίρνει

Aφησα για το τέλος το σημαντικότερο - "Και μην ξεχναμε οτι οι ανθρωποι ειναι σημαντικοτεροι"

Όχι φιλε. Δεν είναι.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Σιγά μην αγαπούν τη φύση - ντε λα μαγκέν τύποι είναι οι περισσότεροι που πάνε και ξεδίνουν.

Χτυπάνε καμιά τσίχλα, κανα ορτύκι για να ξεφύγουν από το γαμήσι που τρώνε καθημερινά.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σιγά μην αγαπούν τη φύση - ντε λα μαγκέν τύποι είναι οι περισσότεροι που πάνε και ξεδίνουν.

Χτυπάνε καμιά τσίχλα, κανα ορτύκι για να ξεφύγουν από το γαμήσι που τρώνε καθημερινά.

Άλλοι χτυπάνε τις γυναίκες ή/ και τα παιδιά τους για τον ίδιο λόγο...
Ή "πηδάνε" υφισταμένους και συνεργάτες στη δουλειά...

Ωστόσο, οσοδήποτε και αν το κυνήγι είναι αντίθετο στην ηθική και στην αισθητική μου, οι κυνηγοί δεν είναι οι βασικοί υπεύθυνοι για το χάλι του περιβάλλοντος στην ελλάδα...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το κυνήγι δεν πρέπει να απαγορευτεί ή έστω, περιοριστεί δραστικά...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αν οι κυνηγοί ενδιαφέρονται για τη φύση, ας το αποδείξουν κυνηγώντας εργολάβους και χωριάτες που βάζουν παγίδες. Και ας αφήσουν τα ζώα στην ησυχία τους.

Αν υπάρχει θεός, οι κυνηγοί θα πρέπει να φύγουν από τη ζωή με τον ίδιο τρόπο που αφαίρεσαν τόσες πολλές

Αλλα δεν υπάρχει θεός, αυτό είναι το θέμα
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Σου εύχομαι ολόψυχα να πέσεις μόνος πάνω σε πεινασμένη αρκούδα Γκριζλυ και το όπλο σου να έχει πάθει εμπλοκή!
επειδή είναι γεναίο παληκάρι νά τού δώσουμε μιά ευκαιρία μέ εμπροσθογεμές όπλο...μπάς καί προλάβει..
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Το να χαίρεσαι με το θάνατο άλλου πλάσματος και να μη σε πολυνοιάζει εάν τυχόν υποφέρει με βρίσκει τελείως αντίθετο ιδεολογικά. Είναι ένα πράγμα να σκοτώσεις κάτι που σου απειλεί τη ζωή ή την περιουσία (έστω και εάν είναι στη φύση της αλεπούς να σου πνίξει τις κότες ή το λύκου να σου φάει τα πρόβατα ή του πουλιού να σου φάει τα σπαρτά) και είναι άλλο να πας για άθλημα, για διασκέδαση. Όχι μόνο δεν το βρίσκω διασκεδαστικό να κάνεις σκοποβολή στα πουλιά, το βρίσκω και αποκρουστικό και εξοργιστικότατο. Το ψάρεμα και το ψαροτούφεκο δεν έχει διαφορά.

ΥΓ: Εξαιρούνται φυσικά τα βιοποριστικά επαγγέλματα και οι άνθρωποι που προορίζουν να καταναλώσουν αυτό που θα σκοτώσουν διότι δεν έχουν άλλη επιλογή.

Φυλήςυχος Πολίτης
 

Temptation

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
22
Like
0
Πόντοι
0
Πάει ένας κυνηγός για κυνήγι στο δάσος με ένα δίκανο.
Εκεί πού περπατούσε βλέπει έναν αρκούδο, μπαμ-μπαμ του ρίχνει δύο τουφεκιές, πάρ`τον κάτω. Πάει να τον δει απο κοντά, είχε φύγει. Ξαφνικά νιώθει ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη,γυρνάει και βλέπει τον αρκούδο.
- "Εσύ δεν με τουφέκισες πριν;"
- "Ναι".
- "Ρούφα το πουλί μου."
Τι να κάνει κι αυτός, αρκούδος ολόκληρος ήταν, το ρούφιξε τα κατάπιε κιόλας.
- "Ετσι είσαι;", λέει. Πάει και πέρνει μια καραμπίνα με φυσίγγια για ελέφαντες. Παει τον βρίσκει την άλλη μέρα αδειάζει το όπλο επάνω του τον σκοτώνει, πάει κοντά να δει είχε φύγει πάλι. Χτύπημα στην πλάτη,
- "Εσύ με τουφέκισες;"
- "Ναι."
- "Πήγαινε και στήσε κώλο σε εκείνο το δέντρο."
Πάει αυτός στήνει κώλο τον γαμάει ο αρκούδος αργεί να τελειώσει κιόλας γιατί είχε γαμίσει και την αρκούδα του πριν. Πάει την άλλη μέρα ο κυνηγός παίρνει ένα μπαζούκα πάει στο δάσος ανατινάζει τον αρκούδο πάει να δει από κοντά αν τελικά πέθανε, δεν τον βρίσκει εκεί, νιώθει το χτύπημα στην πλάτη.
λεει ο αρκούδος:
- "Εσύ με τουφέκισες;"
- "Ναι."
- "Δέν έρχεσαι για κυνήγι στο δάσος τελικά...ε?"


αφιερωμένο στους κυνηγούς  :rockon:
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
αργεί να τελειώσει κιόλας γιατί είχε γαμίσει και την αρκούδα του πριν :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

GKGR

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
167
Like
0
Πόντοι
1
Exω 7 οπλα κυνηγετικα στο σπιτι μου και 2 αεροβολα
Κυνηγουσα επι 12 ετη εχοντας πραγματικα "γαζωσει"(στο περπατημα εννοω)πολλα χλμ στις πλαγιες των βουνων
Τα τελευταια 2 ετη δεν πηγα καθολου-και δεν θελω να ξαναπαω
Τι μου φταινε τα αμοιρα τα πουλακια? Μαχη δινουν και αυτα να επιβιωσουν.
Υπαρχουν και αλλα φυσιολατρικα χομπι που δεν ειναι βαρβαρα
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Καλά ένας μαντράχαλος παίρνει μια καραμπίνα και πάει να κυνηγήσει ένα μικρό πουλάκι , πω παλικαριά , άμα είσαι άντρας να πας για κυνηγοί αρκούδας με τα χέρια , εκεί είναι μαγκιά , και άμα θέλετε για προπόνηση να σας δώσω την πεθερά μου κουφάλες , για μας δω ……………..μαγκιά .
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
το 2001 μετά τις φωτιές στην Σάμο , είχε απαγόρευση κυνηγίου για ένα χρόνο και ήταν πρόταση από τους κυνηγητικούς συλλόγους , Θυμάμαι όταν περπατούσα σε ρεματιές έβλεπα τις πέρδικες με τα περδικόπουλα να περπατάνε δίπλα σου χωρίς να σου δίνουν σημασία , σε μεγάλο αριθμό  , αυτή είναι η δύναμη της φύσις εάν την αφήσουμε μόνη της .
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
Οτι θελης διαβαζεις στο θρεντ. Δηλαδη οταν τρως κοτοπουλο η παπια που τα εχει μεγαλωσει αγροτης για τροφη, σκεφτεσαι οτι τρως πουλακι δολοφονημενο? Οταν τρως φουαγκρα σκεφτεσαι την χηνα που σκοτωσανε γαι το συκωτι? Οταν τρως χοιρινο σκεφτεσαι το γουρουνι που σφαξανε?  Αν ειναι ετσι να γινουμε ολοι χορτοφαγοι. Ε........λεος.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Καλά φαντάζεσαι να έχει το πουλάκι την καραμπίνα και να σε κυνηγάει , πλάκα ε.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Οτι θελης διαβαζεις στο θρεντ. Δηλαδη οταν τρως κοτοπουλο η παπια που τα εχει μεγαλωσει αγροτης για τροφη, σκεφτεσαι οτι τρως πουλακι δολοφονημενο? Οταν τρως φουαγκρα σκεφτεσαι την χηνα που σκοτωσανε γαι το συκωτι? Οταν τρως χοιρινο σκεφτεσαι το γουρουνι που σφαξανε?  Αν ειναι ετσι να γινουμε ολοι χορτοφαγοι. Ε........λεος.

Tι λες ρε μαγκα? Σοβαρα μιλας τωρα ή μας κανεις πλακα?
Προσπαθεις να βρεις αλλοθι στα αισχη που κανουν οι απανταχου τουφεκαδες?

Φτιαξτε εκτροφια λοιπον για τους αγριοχηρους, τα κοτσιφια, τις περδικες και εγω δεν ξερω τι αλλο υπαρχει που δολοφονειτε και σφαξτε τα με την υσιχια σας μετα.
 

Biker.

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
186
Like
0
Πόντοι
1
Tι λες ρε μαγκα? Σοβαρα μιλας τωρα ή μας κανεις πλακα?
Προσπαθεις να βρεις αλλοθι στα αισχη που κανουν οι απανταχου τουφεκαδες?

Φτιαξτε εκτροφια λοιπον για τους αγριοχηρους, τα κοτσιφια, τις περδικες και εγω δεν ξερω τι αλλο υπαρχει που δολοφονειτε και σφαξτε τα με την υσιχια σας μετα.

Καλά ρε !
Την ίδια ώρα , στο ίδιο νήμα , γιά να γράψουμε τα ίδια πράγματα ? ? ?
Να ψάξω το σπίτι γιά κάμερες ? ? ?
Γάματα ! ΔΕΝ βγάζεις άκρη !

Μου θυμίζουν τα επιχειρήματα τους , το περιβόητο << Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας >>
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom