Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.899
Πόντοι
266
  Σωστο και αυτο...
  Και ο λυκος θηρευτης ειναι,η αρκουδα επισης....
  Το κιρκινεζι το ιδιο,ο σταυραετος,ο γυπαετος,ο πετριτης...
  Το δελφινι,ο τονος,το γοφαρι,η λιτσα,ο λουτσος,το μαγιατικο...

  Απο τις λιγες φορες που εισαι ανακριβης....και γενικολογος
  Αιωνες τωρα το Κυνηγι ειναι φυσικη δραστηριοτητα και με μηδενικες
  συνεπειες για την θηραματοπανιδα...

  Κρατα το μενος σου Φιλε για τους πραγματικα υπαιτιους της καταστροφης
  του περιβαλλοντος....
  Κρατα το μενος σου για τις επιδοτησεις που εχουν κανει τους αγροτες
  δημοσιους υπαλληλους με τις μονοκαλλιεργειες(που εχουν εξαφανισει την
  Πεδινη Περδικα απο τους καμπους μας...)

  Κρατα το μενος σου κατα πολιτικων που αδειασαν την υπαιθρο απο τον
  κοσμο....Απο τα ορεινα αγροτικα οικοσυστηματα που συντηρησαν την
  λεβεντισσα των βουνων μας,την Πετροπερδικα...Καθως και τον κοσμο απο
  τα νησια μας...Οι νησιωτικες περδικες τσουκαρ δεν βρισκουν τιποτα πλεον στις παλαιες
  πεζουλες των νησιων μας...

  Κρατα το μενος σου κατα των πρακτικων που ενισχυουν την φωτορυπανση
  την νυχτα και που ευθυνεται για το μεγαλυτερο μερος
  αποπροσανατολισμου των μεταναστευτικων πουλιων...

  Θα εγραφα και αλλα πολλα....αλλα ματαια μου φαινονται....
  Σε αυτια που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να ακουσουν,ειναι λαθος να μαλλιαζει η γλωσσα
  σου..

Τι λες βρε χαμένε ανθυπολοχαγέ της Αλβανίας? Πότε και πώς μέτρησες τις συνέπειες του κυνηγιού στην πανίδα? Στις ΗΠΑ περίπου 2,5 εκατομμύρια άγρια πουλιά πεθαίνουν κάθε χρόνο ΜΟΝΟ από δηλητηρίαση μολύβδου τρώγοντας σκόρπια σκάγια, ενώ στη Μ. Βρετανία 8000 άτομα από ένα μόνο είδος πάπιας (Αnas platyrynchos)πεθαίνουν απ' την ίδια αιτία (Mason C.F- Biology of Freshwater Pollution, Longman Scientific, σελ. 176). Όχι από απευθείας πυροβολισμούς. Από δηλητηρίαση από σκόρπια σκάγια. Αλλά εκεί υπάρχει επιστημονική έρευνα. Μήπως μπορεί να μας πει κανένας σας πόσα πουλιά έχουν πεθάνει από την ίδια αιτία στους Ελληνικούς υδροβιότοπους τα τελευταία 40 χρόνια? Αφήστε το πόσα πλάσματα έχετε σκοτώσει και ακρωτηριάσει-πολλά απ αυτά προστατευόμενα που δεν ξέρετε καν να τα ξεχωρίσετε. Η μόνιμή σας πιπίλα είναι ότι το περιβάλλον το καταστρέφουν οι άλλοι κι εσείς είστε αθώοι. Μα όταν καταστρέφουν οι άλλοι, δεν πάμε εμείς να δώσουμε τη χαριστική βολή. Αυτό ακριβώς κάνετε. Μέχρι και κυβερνήσεις φτάσατε να απειλείτε και κάνατε και κόμμα μπας και σας φοβηθούμε. Οχυρωμένοι πίσω από τους δήθεν λαθροκυνηγούς (στην ουσία όλοι τέτοιοι είστε) και από το τζίρο που κάνετε για το φαλιρισμένο και διεφθαρμένο κράτος. Αι σιχτιρ  :birdman: κι εσείς και οι ΠΡΩΤΟΓΟΝΕΣ σας συνήθειες.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
παντως καποιο κυνηγετικοι συλλογοι π.χ. ληξουριου κεφαλλονιας που εριξε καμποσους φασιανους για να υπαρχουν νεα θηραματα ασχετα εαν παρα την απαγορευση για καποιο χρονικο διαστημα να μην κυνηγησουν για να υπαρχει ενα ευλογο διαστημα γονιμοποιησης ο κυνηγετικος συλλογος αργοστολιου τους ξεκανε. αλλα αυτα εγιναν στην κεφαλλονια που εκει ειναι ολοι τρελοι και οτι θελουν κανουν. παντως μια προσπαθεια εγινε :uglystupid: :uglystupid:

 Φιλε μου να σε πληροφορησω οτι απελευθερωσεις κανουν ολοι οι κυνηγετικοι συλλογοι στις περιοχες τους....Αυτη η λυση ομως ειναι θεραπεια .....κατι κανει...αλλα θα μπορουσε και καλυτερα..

 Να καταθεσω και την προσωπικη μου αποψη οτι ειμαι κατα των απελευθερωσεων θηραματων...Οι απελευθερωσεις ειναι ενας τροπος να διασταυρωθουν κατα λαθος αγριοι πληθυσμοι θηραματων με αυτους των απελευθερων με κινδυνο να απωλεσθουν τα χαρακτηριστικα εκεινα που κανουν το αγριο να επιβιωνει μεχρι σημερα...Με τις απελευθερωσεις δημιουργουνται υβριδια που δεν επιβιωνουν πουθενα...Παχαινουν τις αλεπες και τα κορακια...

 Ειμαι υπερ της προληψης,και οχι της θεραπειας...

Θελουμε να εχουμε γκρεκες(τι ειναι αυτο ε;...δεν σας λεω...οσοι ξερουν ξερουν ,οι αλλοι να πανε να μαθουν);
Ας φροντισουμε με επικεφαλης την Πολιτεια να εχουμε υγειεστατα ορεινα οικοσυστηματα....Οιλοι θελουμε να απολαμβανουμε τις υπηρεσιες κινητης τηλεφωνιας,ποιος ομως απο σας αναλογισθηκε ποτε την επιδραση των κεραιων που βρισκονται σε καθε σχεδον βουνοκρφη ,στους πληθυσμους αγριας πετροπερδικας;

Θελουμε να μας επισκεπτονται τα μεταναστευτικα;
Τα υδροβια φερεπειν; Μην καταστρεφεις τα παραποταμια οικοσυστηματα,σαν την ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΟΜΟΛΟΓΗΤΟ ΒΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΑΧΕΛΩΟ..
Φυσικα,ολοι εσεις που ειστε κατα του κυνηγιου και αγαπατε την φυση,ξερετε πολυ καλα το προβλημα του Αχελωου,της Κερκινης,του Λουδια ρε παιδι μου ,το παιζεται στα δαχτυλα....και εχετε ματωσει τα ποδαρακια σας στις πορειες(διαδρομη ψυγειο για μπυρα-τηλεοραση για ειδησεις) και στις διαμαρτυριες ...απο τον καναπε...

 Στον Αραχθο πατε για κανοε καγιακ...και απολαμβανετε την καταβαση και την φυση...Καποιος κερδιζει απο αυτο,ενναλακτικος τουρισμος λεει....
Το οτι ο Αραχθος εχει γεμισει απο την ιριδιζουσα fario,την "αμερικανα"
που ξεφευγει απο τα πεστροφεια δεν ασχολειτε κανεις....Δεν ειναι καν ντοπια πεστροφα...αυτην την αφανισαμε με την μολυνση...Αλλα ποιος νοιαζεται; Ποιος γνωριζει σχετικα;Ευκολη κριτικη μονο.....

 Ποιος γνωριζει κατι για τον Παναρχαιο Ελληνικο Ιχνηλατη;
Σκυλο που απεικονιζεται σε αγγεια της Κλασικης περιοδου;

 Για τον επισης παμπαλαιο Κρητικο Ιχνηλατη που τον θαυμαζουμε στις τοιχογραφιες της Κνωσου;Ποιοι μερακληδες τους "διαφυλαξαν" δια μεσου των αιωνων ωστε να εχουμε εναν Ελληνικο σκυλο με 3000 χρονια ιστοριας;
Το Ελληνικο φωλεοδυτη;

 Δεν τα εχετε ακουσει ποτε ε;

 Τεσπα...βαρεθηκα να τα λεω...
 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Τι λες βρε χαμένε ανθυπολοχαγέ της Αλβανίας?

  Σ'εμενα θα μιλας οπως σου μιλαω,οκ;

Πότε και πώς μέτρησες τις συνέπειες του κυνηγιού στην πανίδα?Μήπως μπορεί να μας πει κανένας σας πόσα πουλιά έχουν πεθάνει από την ίδια αιτία στους Ελληνικούς υδροβιότοπους τα τελευταία 40 χρόνια?

  Εγω σαν κυνηγος δεν ειμαι αρμοδιος να μετρησω τιποτα,και ουτε εχω τα μεσα τα καταλληλα.Σε οποιες περιπτωσεις η Κυνηγετικη συνομοσπονδια εχει
βγαλει ενα πορισμα σχετικο με την θηραματοπανιδα,με την βοηθεια επιστημονων εχει κατηγορηθει για ιδιοτελεια...


 
Στις ΗΠΑ περίπου 2,5 εκατομμύρια άγρια πουλιά πεθαίνουν κάθε χρόνο ΜΟΝΟ από δηλητηρίαση μολύβδου τρώγοντας σκόρπια σκάγια, ενώ στη Μ. Βρετανία 8000 άτομα από ένα μόνο είδος πάπιας (Αnas platyrynchos)πεθαίνουν απ' την ίδια αιτία (Mason C.F- Biology of Freshwater Pollution, Longman Scientific, σελ. 176).

  Στις ΗΠΑ απαγορευονται τα μολυβδινα σκαγια στο κυνηγι υδροβιων..
Μονο ατσαλινα,μαλιστα εχουν βγει και ανοξειδωτα....Στην Μεγαλη Βρετανια επισης το ιδιο...Θα ηταν ομως ενδιαφερον να μας πεις για την συγκριση των θανατων αγριων πουλιων (και δη υδροβιων..) απο μολυβδιαση  σε σχεση με εκεινους απο την βιομηχανικη μολυνση των παραποταμιων ενδιαιτηματων...Ξερεις κατι;

 
Η μόνιμή σας πιπίλα είναι ότι το περιβάλλον το καταστρέφουν οι άλλοι κι εσείς είστε αθώοι.

  Ναι ειμαστε και εμεις οι κυνηγοι υπευθυνοι για την καταστροφη του περιβαλλοντος...Οχι ομως ως κυνηγοι αλλα ως πολιτες....Οση καταστροφη προξενεις εσυ ως πολιτης,αλλη τοση κανω και εγω;Το εχεις δεχτει μεσα σου-και τι κανεις γι'αυτο;

  Τα υπολοιπα περι κομματων,κυβερνησεων και απειλων ειναι παρλαπιπες του καφενειου...για εσωτερικη καταναλωση
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6

2 Σημερινοί κυνηγοί είναι οπλισμένοι επιστημονικά
Οι νέοι άνθρωποι που αποφασίζουν σήμερα να ασχοληθούν με το κυνήγι μπορεί να τους λείπουν τα παιδικά βιώματα, μπορεί η αγάπη τους για τη φύση να μη βασίζεται σε εμπειρίες, όμως έχουν πολλά πλεονεκτήματα. Η ενημέρωση είναι εύκολη υπόθεση γι’ αυτούς προϊόν σε αφθονία.
Η επιστήμη έχει πλέον εμβαθύνει. Έχουν τη δυνατότητα να γνωρίζουν τι συμβαίνει στη φύση να κινούνται μέσα σ’ αυτή χωρίς κίνδυνο διατάραξης της ισορροπίας της.

Κατοχύρωσαν το δικαίωμα της συμμετοχής τους στη διαχείριση της άγριας ζωής με καταμετρήσεις – επιστημονικές έρευνες και βελτίωση της πανίδας και των βιότοπων. Τη θέση του συναισθήματος την παίρνει η γνώση για το κυνήγι η οποία αλλάζει μορφή.
Η ασυδοσία και η εμπορευματοποίηση του περιβάλλοντος είναι πλέον κεκτημένο.  :think:


Gabadoo, θα προσπαθήσω να διαβάσω μόλις μπορέσω όλα τα κείμενα που παραθέτεις.
Προς το παρόν μπορείς αν θες να μας πεις τι εννοεί εδώ? Είναι απλά λάθος διατύπωση ή εννοεί αυτό που φοβάμαι?

Πάντως σταματήστε να φέρνετε παράδειγμα άλλων ομάδων που κάνουν επίσης κακό, μεγάλο, μικρότερο δεν έχει σημασία (π.χ. αγρότες) για να δικαιολογήσετε κάτι που κάνετε εσείς. Το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας προσωπικά, σε κάθε πτυχή της ζωής του. Ούτε και χρειάζεται οικολογικό άλλοθι και επίδειξη γνώσεων για να δικαιολογήσεις οικογενειακές / τοπικές συνήθειες που πολύ καλά κάνεις και έχεις.
Η αντίφαση του προστατεύω την άγρια ζωή του δάσους αλλά για ένα μήνα νομιμοποιούμαι να σηκώσω το όπλο είναι τόσο θεμελιώδης που στο μικρό μου το μυαλό λυπάμαι δεν χωράει.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Gabadoo, θα προσπαθήσω να διαβάσω μόλις μπορέσω όλα τα κείμενα που παραθέτεις.
Προς το παρόν μπορείς αν θες να μας πεις τι εννοεί εδώ? Είναι απλά λάθος διατύπωση ή εννοεί αυτό που φοβάμαι?

Πάντως σταματήστε να φέρνετε παράδειγμα άλλων ομάδων που κάνουν επίσης κακό, μεγάλο, μικρότερο δεν έχει σημασία (π.χ. αγρότες) για να δικαιολογήσετε κάτι που κάνετε εσείς. Το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας προσωπικά, σε κάθε πτυχή της ζωής του. Ούτε και χρειάζεται οικολογικό άλλοθι και επίδειξη γνώσεων για να δικαιολογήσεις οικογενειακές / τοπικές συνήθειες που πολύ καλά κάνεις και έχεις.
Η αντίφαση του προστατεύω την άγρια ζωή του δάσους αλλά για ένα μήνα νομιμοποιούμαι να σηκώσω το όπλο είναι τόσο θεμελιώδης που στο μικρό μου το μυαλό λυπάμαι δεν χωράει.


  Ειλικρινα και εγω απορησα με την διατυπωση του αρθρου....Στο περιοδικο παντως που υπαρχει το ιδιο αρθρο και κοιταξα,εδω λειπει το "δεν"....Δεν ειναι κεκτημενο...Αυτο αλλαζει και ολο το νοημα..Να με συγχωρεις που δεν μου λειτουργει το σκαννερ,ωστε να παραθεσω την εικονα προς αποφυγη παρεξηγησεων και στρεβλωσης του νοηματος...Υποσχομαι ομως αμεσως μολις το φτιαξω
να το σκαναρω για του λογου το αληθες...

  Για να κανουμε μια κουβεντα αν εχεις ορεξη....
Ειλικρινα επειτα απο τοσα χρονια ενεργης αναμειξης στα περι κυνηγετικων συλλογων  εκεινο που σπανια ειδα ειναι το ενδιαφερον και η θεληση για μαθηση και των νεων κυνηγων αλλα και των πολιτων για τα τεκταινομενα στην φυση...γενικοτερα...Θυμαμαι μοιραζαμε απο πορτα σε πορτα ενημερωτικα φυλλαδια για τα πετροκιρκινεζια και την επομενη μερα τα περισσοτερα σκουπιδια που ειχαν οι καδοι ηταν αυτα ακριβως τα φυλλαδια..Κριμα το ξεποδαριασμα....Υποψιν τα κιρκινεζια δεν ανηκουν στα θηρευσιμα ειδη...Οταν προσπαθησαμε
ως συλλογος να κανουμε κατι για τα λιμοκτονουντα ελαφια της Παρνηθας μετα την φωτια,ολοι μας λεγαν "Ρε που πατε...θα σας φαει η καπνια..."

Ειμαι απο παλαια οικογενεια κυνηγων,αυτοι με μεγαλωσαν ετσι,αυτοι με μαθαν οσα ξερω..
Το θεμα ειναι οτι τα ξερω (και θα ειναι κτημα μου εις τον αιωνα των απαντα...) ειτε κυνηγαω ειτε οχι..Ποιος απο τους νεους ανθρωπους που μεγαλωνουν στην κοινωνια μας ενδιαφερεται για τα φανεττα,για τα λουγαρα;Τις μεταναστευτικες τους συνηθειες;Ποιος θα αφιερωσει τον χρονο του για να κατσει να μαθει για διαφορα οικοσυστηματα που κινδυνευουν;

  Δεν κακολογω την νεολαια μας,το αντιθετο μαλιστα....Μεγαλωνω και εγω παιδια...
Εκεινο που θελω να πω ειναι οτι δεν κανουμε οτι ειναι απαραιτητο ωστε να ευαισθητοποιησουμε την νεα γενια...Και ως πολιτες και ως Πολιτεια...Οι υπολοιποι γονεις
πηγαινουν τα παιδια τους στα Γκουντυς,εγω προτιμω να τα πηγαινω σε κανα μουσειο φυσικης Ιστοριας,η ακομα καλυτερα καμμια βολτα στο δασος,στο χωριο...Και δεν σταματω να τους λεω διαφορα απο κεινα που ξερω....Δεν κουραζομαι ποτε να τους λεω τις διαφορες αλληλεπιδρασεις των διαφορων ειδων μεταξυ τους,και πως αυτες επηρεαζουν τον αγωνα τους για επιβιωση και διαιωνιση...


  Ας πουμε οτι ενα οικοπεδο στην Πολιτεια πουλιεται σε τιμη ευκαιριας..."καθαρισμενο" απο δασαρχεια με τις γνωστες μεθοδους και φυσικα με....θεα...
Ποσοι εχουν την οικολογικη ευαισθησια να πουν οχι;Ολοι θα τρεξουν να το παρουν,και μετα θα κατσουν στον καναπε και θα κατηγορουν,θα στοχοποιουν ομαδες ανθρωπων...χωρις οι ιδιοι να κανουν οτιδηποτε....

  Η γνωση Φιλε,η γνωση ειναι το θεμα....
Και η ευαισθησια,και η αγαπη προς την Φυση να ειναι τροπος ζωης και οχι μονο στα λογια...
 

Επισκέπτης
"Ηπια οικιστικη αναπτυξη"
Μεταφραση:βιλαρες για φραγκατους,συνηθως πανω σε δημοσια γη.
  Εκει που βρισκεται το περιωνυμο εκτρωμα της "Ιπποκρατιου πολιτειας"
  ηταν ενα πανεμορφο πευκοδασος,με πληθωρα αγριας πανιδας....
  Ακομα θυμαμαι το ποσο πυκνο ηταν....
Οι τυποι που εχτισαν εκει,και βεβαιως οσοι μενουν εκει,ειναι πολυ απλα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.
  Επισης θυμαμαι το ρεμα του Κοκκιναρα και τις μπεκατσες του...
  Τις προλαβα μικρος,εκανα τον "μαζετα" εν ηδη σκυλου για απορτ σε
  φιλους του πατερα μου...Οι μπεκατσες ηταν εκει καθε χρονο και σε
  αφθονια....Τωρα ειναι βιλαρες,της "ηπιας οικιστικης αναπτυξης" σου...
Τα ιδια και εδω:ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ και τιποτε αλλο.
Οποιος εχει αντιρηση ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ.
Ειναι ενα απιστευτο θεαμα αυτο ρε πουστη μου,ειδικα οπως ανεβαινεις απο Ερυθραια για Ανοιξη...ΕΠΑΝΩ στην κορυφη του βουνου-ξαναλεω,ΕΠΑΝΩ-οι τυποι εχουν χτισει τα Οχυρα του Μεταξα,για να παιρνουν αερα αυτοι και τα μπασταρδακια τους.

Τα σκηνικα που περιγραφεις με τον Κοκκιναρα καταπρασινο μου τα εχουν πει και παλιοι Ερυθραιωτες,κουνωντας το κεφαλι.Μου ειχε κανει τοση εντυπωση το σκηνικο με τις πυραμιδες στην ΚΟΡΥΦΗ του βουνου που αρχισα και ρωταγα δεξια και αριστερα.
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Ναι, γενικά η γκόμενα που έγραψε το άρθρο κάπου χάνει λίγο. Ενώ προσπαθεί να γλύψει τους κυνηγούς, προφανώς για πολιτικούς σκοπούς, ξαφνικά πετάει :

6 Το οικοσύστημα που δέχεται τα σκάγια των κυνηγών είναι η δική μας περιουσία. Η ζωή της φύσης είναι προϋπόθεση και της δικής μας ζωής. Το χόμπι των κυνηγών παραβιάζει κατάφωρα τα δικαιώματα των υπολοίπων πολιτών.


Δεν είναι όμως κι άσχημη, ε?  :P
 

Συνημμένα

  • I love hunters.jpg
    I love hunters.jpg
    38,3 KB · Εμφανίσεις: 50

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
   Ας πουμε οτι ενα οικοπεδο στην Πολιτεια πουλιεται σε τιμη ευκαιριας..."καθαρισμενο" απο δασαρχεια με τις γνωστες μεθοδους και φυσικα με....θεα...
Ποσοι εχουν την οικολογικη ευαισθησια να πουν οχι;Ολοι θα τρεξουν να το παρουν,και μετα θα κατσουν στον καναπε και θα κατηγορουν,θα στοχοποιουν ομαδες ανθρωπων...χωρις οι ιδιοι να κανουν οτιδηποτε....

Είναι οι ίδιοι που όταν καεί το δάσος και φυσικά και το σπίτι τους, θα βγουν στα κανάλια να πουν: "Που είναι το κράτος που δεν με προστάτεψε!" Αφού ήταν μες στο δάσος βρε παπάρα δεν θα καεί? Ή ήταν πάνω στο ρέμα δεν θα το πάρει και θα το σηκώσει η νεροποντή? Τι ζητάς και τα ρέστα! Ε, ρε γιέλια κάθε φορά .!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Πως και εισαι τοσο απολυτος? Εχεις παει κυνηγι η διαβαζης για κυνηγι σε περιοδικα?

Η φράση αυτή που χρησιμοποιείς, δεν αποτελεί επιχείρημα. Έχεις δει το θεο και πιστεύεις? Τον έχεις φάει από πίσω και ξέρεις ότι δεν είσαι πούστης? πρέπει να πηγαίνω στο δασος κάθε μέρα για να πω ότι είναι αλήτες όσοι το καίνε?

Μη μου λες μαλακίες

Είναι αστεία η προσπάθεια σύνδεσης της αγάπης για τη φύση και των δολοφονιών ανυπεράσπιστων πλασμάτων
 

grazydog

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
153
Like
2
Πόντοι
1
Με έκπληξη αλλά συνάμα και θλίψη επιβεβαιώνω για ακόμα μια φορά τη βλακεία και την άγνοια που κατατρέχει και καταστρέφει αυτή τη χώρα που ζω, το Ελλαδιστάν!!

Μα καλά...

...εσύ που γράφεις πως οι κυνηγοί με τα τζιπ και τους διαστημικους εξοπλισμούς σκοτώνουν τα αθώα ζωάκια..... πόσο βλ..κας πρέπει να είσαι??

...εσύ που αναφέρεις (προφανώς κάπου θα το άκουσες εε?) πως τα υδρόβια (δηλ. τα πουλιά εε?) πεθαίνουν δηλτηριασμένα, τρώγοντας τα σκάγια των κυνηγών.... πόσο ημιμαθής πρέπει να είσαι??

...εσύ που εύχεσαι να σκοτώνονται μεταξύ τους οι κυνηγοί (δηλ. οι άνθρωποι εε?)..... πόσο κρετίνος, ανεγκέφαλος και μα....κας πρέπει να είσαι??

...εσύ που συμπεραίνεις πως αφού δεν τίθεται θέμα διατροφής άρα οι κυνηγοί σκοτώνουν για τη πλάκα τους..... πόσο ηλ..θιος πρέπει να είσαι??


Αλλά νομίζω ότι κάπου σε ξέρω!! Ανήκεις στο 75% του πληθυσμού αυτής της χώρας!!

Εσύ ναι... με το δήθεν οικολογικό, χαμηλού κυβισμού αυτοκίνητο που το αφήνεις επάνω στα πεζοδρόμια επειδή δεν βρίσκεις θέση…  που μου κορνάρεις σε κάθε φανάρι…. που με κλείνεις για να παρκάρεις πρώτος. 

Είσαι ο γείτονας που με ενοχλεί καθημερινώς, επειδή δεν σέβεσαι ούτε τον ίδιο σου τον εαυτό.

Είσαι αυτός που νομίζει ότι αν κάποιος είναι ευγενικός είναι και μαλ..κας.

Λουφάρεις στη δουλειά σου και νομίζεις ότι κοροϊδεύεις το αφεντικό σου. Αν σου ζητήσει όμως κάποια μέρα να καθήσεις παραπάνω εκνευρίζεσαι γιατί όπως λες σε εκμεταλεύθια

Δηλώνεις φανατικός υπερασπιστής των λαθρομεταναστών (δηλ. των παράνομων εε?) και το βράδυ κλειδώνεις διπλά και τριπλά το σπίτι σου αλλά και πάλι φοβάσε.

Σε ρωτάνε: γιατί αν και είσαι οικολογικής συνείδησης αγοράζεις και τρώς τα σφαγιασμένα ζωάκια απο τα  markets και απαντάς: μα εκτρέφονται για αυτό το λόγο.

Στις εκλογές ψηφίζεις απατεώνες και άχρηστους επειδή όλο και κάποιο συμφέρων θα έχεις η ακόμα καλύτερα καμιά θεσούλα στο δημόσιο.

Μάλιστα κάπου εδώ μέσα, έκανες διάλογο και χαϊδευες με τα γλυκόλογα σου, μια αλλοδαπή πόρνη η οποία έγραφε απταίστως ελληνικά....

Είσαι ο κλασικός, ο μαλ..κας ο Έλληνας!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Με έκπληξη αλλά συνάμα και θλίψη επιβεβαιώνω για ακόμα μια φορά τη βλακεία και την άγνοια που κατατρέχει και καταστρέφει αυτή τη χώρα που ζω, το Ελλαδιστάν!!

σταμάτησα να διαβάζω μετά από την παράγραφο αυτή

Αν νομίζεις κατέχεις την απόλυτη γνώση και όσοι διαφωνούν είναι άσχετοι, πάρε χαρτάκι και περίμενε στη σειρά με τα αλλα ψώνια που νομίζουν ότι είναι μεγαλέξανδροι, ενώ είναι καραγκιόζηδες
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.899
Πόντοι
266
  Σ'εμενα θα μιλας οπως σου μιλαω,οκ;


  Εγω σαν κυνηγος δεν ειμαι αρμοδιος να μετρησω τιποτα,και ουτε εχω τα μεσα τα καταλληλα.Σε οποιες περιπτωσεις η Κυνηγετικη συνομοσπονδια εχει
βγαλει ενα πορισμα σχετικο με την θηραματοπανιδα,με την βοηθεια επιστημονων εχει κατηγορηθει για ιδιοτελεια...


 
  Στις ΗΠΑ απαγορευονται τα μολυβδινα σκαγια στο κυνηγι υδροβιων..
Μονο ατσαλινα,μαλιστα εχουν βγει και ανοξειδωτα....Στην Μεγαλη Βρετανια επισης το ιδιο...Θα ηταν ομως ενδιαφερον να μας πεις για την συγκριση των θανατων αγριων πουλιων (και δη υδροβιων..) απο μολυβδιαση  σε σχεση με εκεινους απο την βιομηχανικη μολυνση των παραποταμιων ενδιαιτηματων...Ξερεις κατι;

 
  Ναι ειμαστε και εμεις οι κυνηγοι υπευθυνοι για την καταστροφη του περιβαλλοντος...Οχι ομως ως κυνηγοι αλλα ως πολιτες....Οση καταστροφη προξενεις εσυ ως πολιτης,αλλη τοση κανω και εγω;Το εχεις δεχτει μεσα σου-και τι κανεις γι'αυτο;

  Τα υπολοιπα περι κομματων,κυβερνησεων και απειλων ειναι παρλαπιπες του καφενειου...για εσωτερικη καταναλωση

1. Οι επιστημονικές έρευνες δε γίνονται κατα παραγγελία των κυνηγών. Πρέπει να είναι ανεξάρτητες και χρηματοδοτούμενες από ανεξάρτητους φορείς.
2. Τα μολύβδινα σκάγια απαγορεύτηκαν προσφάτως. Αναρωτήθηκες τι ζημιά έχει γίνει τις προηγούμενες δεκαετίες?
3. Η ζημιά που προκαλείς ως πολίτης προστίθεται σε αυτή που προκαλείς ως κυνηγός. Άρα, σε γενικές γραμμές οι κυνηγοί προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά από τους μη κυνηγούς (μιλάμε για τους μέσους πολίτες).
4. Εξακολουθείς να κινείσαι στη λογική του ότι δήθεν προκαλείτε τη μικρότερη ζημιά από άλλους (π.χ. τη βιομηχανία). Αυτό όχι μόνο δεν είναι πάντα αλήθεια, αλλά είναι και παραπλανητικό. Τουλάχιστον, αν η βιομηχανία προκαλεί κάποια ζημιά τα προϊόντα της είναι χρήσιμα για όλους. Ενώ το κυνήγι ΔΕΝ έχει καμιά χρησιμότητα παρά μόνο την ικανοποίηση του ΗΛΙΘΙΟΥ και ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΥ "χόμπυ" μιας μικρής (αλλά καταστροφικής)ψυχανώμαλης μειοψηφίας. 
 

grazydog

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
153
Like
2
Πόντοι
1
σταμάτησα να διαβάζω μετά από την παράγραφο αυτή

Αν νομίζεις κατέχεις την απόλυτη γνώση και όσοι διαφωνούν είναι άσχετοι, πάρε χαρτάκι και περίμενε στη σειρά με τα αλλα ψώνια που νομίζουν ότι είναι μεγαλέξανδροι, ενώ είναι καραγκιόζηδες

Προφανώς το διάβασες και γι'αυτό απαντάς έτσι εριστικά φίλε μου. Λυπάμε αν στην περιγραφή που κάνω φωτογραφίζεseh και εσύ δεν ήταν επι προσωπικού το σχόλιο.

ps: πως γνωρίζεις οτι το όνομα μου ειναι Αλέξανδρος?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Προφανώς το διάβασες και γι'αυτό απαντάς έτσι εριστικά φίλε μου. Λυπάμε αν στην περιγραφή που κάνω φωτογραφίζεσε και εσύ δεν ήταν επι προσωπικού το σχόλιο.

ps: πως γνωρίζεις οτι το όνομα μου ειναι Αλέξανδρος?

Στη θέση σου δε θα βιαζόμουν να κάνω σχόλια κειμενων κάποιου που δε γνωρίζω καλά

Ως εκ τούτου, σε πληροφορώ ότι είσαι άκυρος

Όταν λέω ότι δε διάβασα, το εννοώ. Αλλιώς θα έβλεπες ένα post στο οποιο θα απαντούσα ένα προς ένα σε όσα γραφεις

Και τώρα το χαρτάκι σου και περίμενε στη σειρά για τα χάπια σου
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
1. Οι επιστημονικές έρευνες δε γίνονται κατα παραγγελία των κυνηγών. Πρέπει να είναι ανεξάρτητες και χρηματοδοτούμενες από ανεξάρτητους φορείς.

  Γινονται οπως λες,γινονται ομως και απο κυνηγετικες οργανωσεις.Οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα σε ολο τον κοσμο..

 
2. Τα μολύβδινα σκάγια απαγορεύτηκαν προσφάτως. Αναρωτήθηκες τι ζημιά έχει γίνει τις προηγούμενες δεκαετίες?
3. Η ζημιά που προκαλείς ως πολίτης προστίθεται σε αυτή που προκαλείς ως κυνηγός. Άρα, σε γενικές γραμμές οι κυνηγοί προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά από τους μη κυνηγούς (μιλάμε για τους μέσους πολίτες).

  Ανεφερα και πιο πριν οτι οι κυνηγοι(μεσω του παραβολου που πληρωνουν) δεν παιρνουν μονο,αλλα και δινουν....Και για εμπλουτισμους θηραματων,και για θηροφυλακη(ακομα και τους μηνες εκτος της περιοδου) και για τους βιοτοπους....
  Σε ολους μας μενει να κανουμετην αυτοκριτικη μας ως προς το τι κανουμε ως ΠΟΛΙΤΕΣ...
  Εσυ εκανες κατι;

  Το κυνηγι ειναι παναρχαια δραστηριοτητα..Δεν επηρεασε ΠΟΤΕ τον θηραματικο πλουτο.
Τα θηραματα αρχισαν να λιγοστευουν απο τοτε που ο βιοτοπος τους στοχοποιηθηκε απο το ΚΕΡΔΟΣ..
Οι λυκοι δεν χαθηκαν απο τα βουνα και τα δαση εξαιτιας της θηρας,αλλα απο την αλογιστη κτνοτροφια...Οι αρκουδες περιοριστηκαν απο την καταστροφη των βιοτοπων τους...Τωρα μαλιστα με την ανοδο της θερμοκρασιας του πλανητη δεν θα πεφτουν σε χειμερια ναρκη,δεν θα αναπαραγωνται και συντομα θα αφανιστουν....Εσυ τι κανεις για το φαινομενο του θερμοκηπιου;Περιορισες τιποτα;


 
(π.χ. τη βιομηχανία). Αυτό όχι μόνο δεν είναι πάντα αλήθεια, αλλά είναι και παραπλανητικό. Τουλάχιστον, αν η βιομηχανία προκαλεί κάποια ζημιά τα προϊόντα της είναι χρήσιμα για όλους. 

  Μπραβο...καλα πας..
  Εν ονοματι αυτης της αναγκαιας χρησιμοτητας που λες(αλλα δεν λες για την αναγκη υπαρξη προβλεψης για τα αποβλητα των "χρησιμων") ο Ασωπος εχει να δει παπι στα νερα του εδω και καιρο,
η Κερκινη ειναι βουρκος,και οι τρατες (απο τις οποιες εσυ απολαμβανεις το ψαρακι σου..) σαρωνουν το βενθος σε αποσταση 2οο μετρων απο την ακτη ....αλλα δεν ακουσα να πεις κατι...

  Ως εκ τουτου ,με συγχωρεις..μου ειναι αδυνατο να συζητησω αλλο μαζι σου...
  Ωρα καλη...
 
 

Biker.

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
186
Like
0
Πόντοι
1
Ρε δεν πας για βρούβες.

Άμα δηλαδή μπορείς να τις ξεχωρίσεις από τα ραδίκια.

Μαλάκας είμαι ?
Κι'άν έχει κυνηγούς γύρω ?
Να φάω μεσημεριανό με την προγιαγιά μου , θες ? ? ?
Θυμάμαι μιά φορά στην Πίνδο , ανεβαίνοντας γιά την Δρακόλιμνη , πού'χαμε μαζέψει μισή σακούλα σκάγια !
. . . και μιά φράση ενός Ράμπο : - Από τα πουλιά που περνάνε , ένα 10% μου αφήνουν να Ντουφεκίσω ...
Αφανίζονται που αφανίζονται , από χίλιους δυό λόγους , μένει που μένει ένα 10% ... να το φάμε κι'αυτό να τελειώνουμε ...
... και μετά [size=10pt]να εμπλουτίσουμε[/size] με θηράματα την περιοχή ,[size=10pt] γιά να[/size] τα [size=10pt]σκοτώσουμε[/size] ... λες και μας λείπει το κρέας !
...θηράματα που , γιά να λέμε και του στραβού το δίκιο , μπορεί να είχαν αλόγιστη ανάπτυξη , αφού πρώτα . . . φροντίσαμε να εξολοθρεύσουμε τα αρπακτικά ! ! !
Άρα στα ίδια είμαστε !
Τέλος , γιά να μην παπαρολογήσω άλλο , αυτό που μου την καρφώνει αφάνταστα , είναι όλο αυτό το Ραμποστρατοκαυλέ πού'χουν στο βλέμμα οι πιό πολλοί πού'χω συναντήσει !
Πέραν τούτου . . .  :(
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
Δεν προκειτε να πεισετε ανθρωπους που δεν εχουν παει κυνηγι, και ξαφνικα το παιζουν οικολογοι. Η αληθεια ειναι, και θα το παραδεχθω, οτι υπαρχουν αρκετοι ανευθυνοι κυνηγοι που πρεπει να τους καταγγελουμε.

Οσοι ενδιαφερονται τον Νοεμβριο θα παω Αμερικη (Νοτια Ντακοτα) για κυνηγι φασιανων με σκυλια. Αν θελετε να ερθετε παρεα στειλτε μου πμ και θα σας στειλω στοιχεια. Πρεπει να εισαστε σε καλη φυσικη κατασταση γιατι εχει καθημερινο περπατημα (πολλα χιλιομετρα) σε αγροτεμαχια. Στην Αμερικη το κυνηγι εχει πολλους περιορισμους αλλα τα θηραματα ειναι αφθονα. Δεν ειναι οπως στην Αγγλια που τα παχαινουν τον χειμωνα και τα ελευθερωνουν την ανοιξη για το φθινοπορινο κυνηγι.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Εγω ουτε απο οικολογια ξερω ουτε απο κυνηγητα.

Ειμαι ομως 100% κατα του κυνηγιου.
Δεν εχω καταλαβει τον σκοπο αυτου του αθληματος?
Διασκεδαση? Ικανοποιηση του να σκοτωνω? Μισος για την πανιδα?

Οι Οικολογοι γενικως ειναι για τον πουτσο! Ολο λογια ειναι.
Οι Κυνηγοι απο την αλλοι ειναι (για μενα) δολοφονοι.

Οικολογοι και κυνηγοι στο ιδιο τσουβαλι.

Περαστικα σας!
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Είναι πολλές οι ανθρώπινες δραστηριότητες που κάνουν ζημιά στο περιβάλλον, και το κυνήγι είναι σε μια από τις χαμηλότερες θέσεις.
Δυστυχώς όμως οι ανεύθυνοι κυνηγοί αποτελούν ένα υπολογίσιμο ποσοστό.
Η δικαιολογία ότι ο άνθρωπος κυνηγά από την αρχαιότητα είναι αστεία.
Αν είναι έτσι πάρτε κοντάρια και τόξα και πηγαίνετε να κυνηγήσετε.
Είναι πολύ πιο συμβατό με την προστασία της φύσης....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μεταφραση:βιλαρες για φραγκατους,συνηθως πανω σε δημοσια γη.Οι τυποι που εχτισαν εκει,και βεβαιως οσοι μενουν εκει,ειναι πολυ απλα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.Τα ιδια και εδω:ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ και τιποτε αλλο.
Οποιος εχει αντιρηση ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ.
Ειναι ενα απιστευτο θεαμα αυτο ρε πουστη μου,ειδικα οπως ανεβαινεις απο Ερυθραια για Ανοιξη...ΕΠΑΝΩ στην κορυφη του βουνου-ξαναλεω,ΕΠΑΝΩ-οι τυποι εχουν χτισει τα Οχυρα του Μεταξα,για να παιρνουν αερα αυτοι και τα μπασταρδακια τους.

Τα σκηνικα που περιγραφεις με τον Κοκκιναρα καταπρασινο μου τα εχουν πει και παλιοι Ερυθραιωτες,κουνωντας το κεφαλι.Μου ειχε κανει τοση εντυπωση το σκηνικο με τις πυραμιδες στην ΚΟΡΥΦΗ του βουνου που αρχισα και ρωταγα δεξια και αριστερα.

Να πω ότι έχεις άδικο, θα έλεγα ψέματα...
Το Πεντελικό όρος απ' όλες τις πλευρές του έχει σοδομηθεί όσο λίγα τοπία από την μετάλλαξη του νεοέλληνα γωνστή και ως homo mezonettus...
Κοκκιναράς, Πολιτεία, Διόνυσος, Νέα και Παλιά Πεντέλη, Ντράφι, Νέα Μάκρη, Βουτζας, Πικέρμι...
Είχα την ατυχία να έχω ζήσει το πεντελικό δάσος πριν τις φωτιές του 1995-1998 (του 2007 ήταν απλά χαριστική βολή)...
Και λέω ατυχία διότι κάθε φορά που περνάω από εκεί και θυμάμαι τί δάσος υπήρχε, σχεδόν βουρκώνω από το συνδυασμό θλίψης και οργής...

Και για να επανέλθω στο θέμα, για αυτές τις καταστροφές και για πολλές άλλες δεν φταίνε οι κυνηγοί...
Απλά οι κυνηγοί φαίνονται- η οικολογική καταστροφή που συντελείται από την εξαφάνιση βιοτόπων πάλι δεν είναι τόσο απτή...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom