Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

Temptation

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
22
Like
0
Πόντοι
0
Ντροπή πρέπει να νοιώθουμε οι κάτοικοι της Φθιώτιδας για το έγκλημα που έγινε τούτες τις μέρες κι εμείς δεν κάναμε τίποτα για να το σταματήσουμε.
Τουλάχιστον 20.000 πουλιά, κυρίως τσίχλες, κοτσύφια, γερακότσιχλες, καλημάνες κ.α. υπολογίζουν απ’ το Δασαρχείο ότι σκοτώθηκαν απ’ τους κυνηγούς αυτές τις μέρες που το χιόνι κάλυψε τη Φθιώτιδα.
Δίπλα στα σπίτια μας, στα πάρκα, στις ελιές, στα τριφύλλια, στους δρόμους, παντού όπου προσπαθούσαν να βρουν λίγη τροφή και καταφύγιο τα δύστυχα πουλιά, έβρισκαν μπροστά τους οπλισμένους καραμπινοφόρους που τα εκτελούσαν εν ψυχρώ.
Τα καταστήματα ξεπούλησαν για πρώτη φορά όλα τα αποθέματα φυσιγγιών που διέθεταν, γέμισαν οι ελιές άδεια κουτιά και κάλυκες, γέμισε ο τόπος μας τόνους μολύβι για να δηλητηριάζει το χώμα μας και τα νερά για εκατοντάδες χρόνια.
Ντροπή στους κυνηγούς που εκτελούσαν πεινασμένα, ξεπαγιασμένα απ’ το κρύο πουλιά κι αυτό το έγκλημα το θεωρούν κυνήγι, «χόμπυ» και σπορ!
Ντροπή στην πολιτεία και σ’ όσους είχαν τη δυνατότητα να αποτρέψουν αυτό το έγκλημα και δεν το έκαναν, γιατί υπήρχε τέτοια δυνατότητα από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Με απόφαση του Περιφερειάρχη μπορούσε να απαγορευτεί το κυνήγι για κάποιες μέρες.
Ντροπή στα Μ.Μ.Ε. που αποσιώπησαν το έγκλημα ενώ τους έγιναν καταγγελίες. Φαίνεται τα δολοφονημένα κοτσύφια και τσίχλες, έστω και χιλιάδες, δεν «πουλάνε», δεν ανεβάζουν τηλεθέαση όπως τα παπαδοσκάνδαλα!
Ντροπή σ’ εκείνους που τους πλήγωνε αυτή η βαρβαρότητα και δεν κινήθηκαν όπως χρειαζόταν για να τη σταματήσουν.
Η παιδαγωγική ομάδα του Κ.Π.Ε. Υπάτης


θαυμάστε τους...
 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
Εγω ουτε απο οικολογια ξερω ουτε απο κυνηγητα.

Ειμαι ομως 100% κατα του κυνηγιου.
Δεν εχω καταλαβει τον σκοπο αυτου του αθληματος?
Διασκεδαση? Ικανοποιηση του να σκοτωνω? Μισος για την πανιδα?

Οι Οικολογοι γενικως ειναι για τον πουτσο! Ολο λογια ειναι.
Οι Κυνηγοι απο την αλλοι ειναι (για μενα) δολοφονοι.

Οικολογοι και κυνηγοι στο ιδιο τσουβαλι.

Περαστικα σας!





το πιο σοβαρο ποστ ολου του θρεντ.λιγα λογια και απλα!!!! :thumbsup:
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.899
Πόντοι
266
  Γινονται οπως λες,γινονται ομως και απο κυνηγετικες οργανωσεις.Οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα σε ολο τον κοσμο..

 
   Ανεφερα και πιο πριν οτι οι κυνηγοι(μεσω του παραβολου που πληρωνουν) δεν παιρνουν μονο,αλλα και δινουν....Και για εμπλουτισμους θηραματων,και για θηροφυλακη(ακομα και τους μηνες εκτος της περιοδου) και για τους βιοτοπους....
   Σε ολους μας μενει να κανουμετην αυτοκριτικη μας ως προς το τι κανουμε ως ΠΟΛΙΤΕΣ...
   Εσυ εκανες κατι;

   Το κυνηγι ειναι παναρχαια δραστηριοτητα..Δεν επηρεασε ΠΟΤΕ τον θηραματικο πλουτο.
Τα θηραματα αρχισαν να λιγοστευουν απο τοτε που ο βιοτοπος τους στοχοποιηθηκε απο το ΚΕΡΔΟΣ..
Οι λυκοι δεν χαθηκαν απο τα βουνα και τα δαση εξαιτιας της θηρας,αλλα απο την αλογιστη κτνοτροφια...Οι αρκουδες περιοριστηκαν απο την καταστροφη των βιοτοπων τους...Τωρα μαλιστα με την ανοδο της θερμοκρασιας του πλανητη δεν θα πεφτουν σε χειμερια ναρκη,δεν θα αναπαραγωνται και συντομα θα αφανιστουν....Εσυ τι κανεις για το φαινομενο του θερμοκηπιου;Περιορισες τιποτα;


 
  Μπραβο...καλα πας..
  Εν ονοματι αυτης της αναγκαιας χρησιμοτητας που λες(αλλα δεν λες για την αναγκη υπαρξη προβλεψης για τα αποβλητα των "χρησιμων") ο Ασωπος εχει να δει παπι στα νερα του εδω και καιρο,
η Κερκινη ειναι βουρκος,και οι τρατες (απο τις οποιες εσυ απολαμβανεις το ψαρακι σου..) σαρωνουν το βενθος σε αποσταση 2οο μετρων απο την ακτη ....αλλα δεν ακουσα να πεις κατι...

  Ως εκ τουτου ,με συγχωρεις..μου ειναι αδυνατο να συζητησω αλλο μαζι σου...
  Ωρα καλη...
 

Ρε φίλε μας δουλεύεις?? Ρωτάς αν έκανα κάτι εγώ για το φαινόμενο του θερμοκηπίου? ΕΣΥ δεν μας είπες τι έκανες. Κυνηγάς και εμπλουτίζεις? Ρε συ, είσαι τελείως γραφικός. Οι λύκοι δε χάθηκαν μόνο από την αλόγιστη κτηνοτροφία, αλλά και από το κυνήγι και την προοδευτική εξαφάνιση των θηραμάτων τους. Αυτό τους ανάγκαζε να κατεβαίνουν χαμηλότερα το χειμώνα και να επιτίθενται στα κοπάδια. Και φυσικά δεν είναι μόνο οι λύκοι και οι αρκούδες, αλλά ένα σωρό άλλα θηλαστικά και πτηνά που έχετε εξαφανίσει...για αυτά δε λες τίποτε, παρά μόνο ότι δήθεν κάνετε εισαγωγή ειδών στα οικοσυστήματα (πολλές φορές χωρίς καμιά μελέτη για τη σύνθεση και τη δυναμική των ντόπιων πληθυσμών)-έτσι για να λέτε ότι την κάνατε ή για ναχετε να σκοτώνετε περισσότερα. Εξακολουθείς να υπεκφεύγεις ότι τάχα δε λέω τίποτε για τα άλλα περιβαλλοντικά προβλήματα. Ο τίτλος του thread όμως είναι για το κυνήγι. Γι αυτό να μιλήσεις, όχι να συγκρίνεις με τα υπόλοιπα. Ναι. Τα θηράματα άρχισαν να λιγοστεύουν από τότε που κυριάρχησε το ΚΕΡΔΟΣ. Από τις άδεις κυνηγιού, τα όπλα, τις στολές, τα φυσίγγια, τα 4χ4, τα περιοδικά και τα υπόλοιπα κέρατά σας. Άντε καληνύχτα. ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΙ.
 

piatsa

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
248
Like
4
Πόντοι
1
ωραια αλεπου ωραιο τριχωμα και πολυ ωραια και φουντωτη ουρα!
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Οσοι ενδιαφερονται τον Νοεμβριο θα παω Αμερικη (Νοτια Ντακοτα) για κυνηγι φασιανων με σκυλια.

Eγώ προτείνω να πάρουμε τους φασιανούς και τα σκυλιά και να κυνηγάμε εσένα. Ψήνεσαι; Ξέρεις τι καλή φυσική κατάσταση κάνει το τρέξιμο;
 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οσοι ενδιαφερονται τον Νοεμβριο θα παω Αμερικη (Νοτια Ντακοτα) για κυνηγι φασιανων με σκυλια.

Σου εύχομαι ολόψυχα να πέσεις μόνος πάνω σε πεινασμένη αρκούδα Γκριζλυ και το όπλο σου να έχει πάθει εμπλοκή!
 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
Σου εύχομαι ολόψυχα να πέσεις μόνος πάνω σε πεινασμένη αρκούδα Γκριζλυ και το όπλο σου να έχει πάθει εμπλοκή!


ρε μαλακες ξεκολλήστε....εχω πεσει κατω απο τα γελια...χαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Mr.Winky

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
139
Like
0
Πόντοι
1
Γνωμη μου ειναι... εαν δεν εχεις σκοπο να το φας, μη το σκοτωσεις.  Εχω φιλους κυνηγους που ολο το χειμωνα γεμιζουν τη καταψυξη με πουλια μονο και μονο τον Ιουλιο να τα πεταξουν.
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
φιλαρακο το βιντεο ειναι μουφα.αν του εδινε κλοτσια η αρκουδα θα ειχε γινει κοπει στα δυο ο μαλακας στο βιντεο.οχι θα την εδινε και κλοτσια μετα.τετοιες μαλακιες ουτα τα πιτσιρικια τις χαφτουν.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
φιλαρακο το βιντεο ειναι μουφα.αν του εδινε κλοτσια η αρκουδα θα ειχε γινει κοπει στα δυο ο μαλακας στο βιντεο.οχι θα την εδινε και κλοτσια μετα.τετοιες μαλακιες ουτα τα πιτσιρικια τις χαφτουν.

Διαφήμιση είναι ρε φιλαράκι λέμε!!! :dancing:
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
φιλαρακο το βιντεο ειναι μουφα.αν του εδινε κλοτσια η αρκουδα θα ειχε γινει κοπει στα δυο ο μαλακας στο βιντεο.οχι θα την εδινε και κλοτσια μετα.τετοιες μαλακιες ουτα τα πιτσιρικια τις χαφτουν.
Πες μου οτι κάνεις πλάκα
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Eγώ προτείνω να πάρουμε τους φασιανούς και τα σκυλιά και να κυνηγάμε εσένα. Ψήνεσαι; Ξέρεις τι καλή φυσική κατάσταση κάνει το τρέξιμο;

Δεύτερη φορά που γράφεις σε μικρό χρονικό διάστημα. Μία με την παραλλαγή του Θουρίου του Ρήγα (βασικά ντροπή μας) και μία με αυτό.  :2funny:

[size=18pt]IN BOOBS WE TRUST[/size]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom