Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166

  Καλα ενταξει...
  Παραθετεις κατι χωρις να ξερεις το γιατι και το πως και το ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ
  να γινεται αυτο που γινεται στην Ζακυνθο...
  Εχεις ασχοληθει με αυτο το ΠΡΟΒΛΗΜΑ,γνωριζεις κατι;
  Δεν θελω να πιστεψω οτι αναμασας οσα σου σερβιρουν..

  Εαν θελεις να εχεις αποψη για την Ζακυνθο και αυτο που γινεται εκει
  ψαξε-ερευνησε-ρωτα....εν τελει μαθε...και μετα διαμορφωσε αποψη.

  Ο κουμπαρος που με εχει παντρεψει ειναι απο την Ζακυνθο,με εχει
  καλεσει ΑΑΑΠΕΙΡΕΣ,θα μπορουσα να εχω παει να τουφεκισω και εγω
  τριγονια...αλλα δεν εχω παει ΠΟΤΕ,αυτην την εποχη εννοω,και ουτε
  προκειτε να παω ....Να μου λειπει το λεγομενο "απριλιατικο"..

  Μπορεις να μας πεις κατι για το θεμα;
 
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
το αρνακι παντως το σφαξαμε και το σουβλισαμε το Πασχα
ξεχασα ειναι παραδοση
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Tσολιά ξέρεις ότι σε πάω, αλλά αυτό που λες πώς μπορεί να εφαρμοστεί;
Πώς ξεχωρίζει ο "παράνομος" απ'τον "νόμιμο" κυνηγό; Το γράφει στο κούτελο;
Στη σημερινή εποχή το κυνήγι δεν έχει λογική...
βύζο όταν είσαι στην εξοχή(από τέλη φεβρουαρίου έως το σεπτέμβριο ) και ακούς από τις 6 το πρωί μέχρι το απόγευμα όπλα να βαράνε σαν να είναι πόλεμος κάτι πρέπει να υποπτευθείς.
όταν κάποιος δεν έχει μεριμνύσει να απαγορεύονται οι 5-9αρες καραμπίνες ενώ ο νόμος επιτρέπει μέχρι 3 φυσίγγια χωριτικότητα.
όταν δεν φυλάσονται υδροβιότοποι όπως στη λινοθάλασσα του μεσολογγίου. δηλαδή αυτά τα πράγματα δεν είναι κρυφά.
δεν είναι διακίνηση κόκας, έχει βουίξει ο τόπος αλλά όλοι κάνουν την πάπια.
και εγώ τσαντίζομαι με όλους αυτούς που πηγαίνουν απρίλιο και καλοκαίρι και σκοτώνουν 100-200 τριγόνια ο κάθε ένας, ενώ εγώ 2 βδομάδες που έχω περιδώριο τα χριστούγεννα να το κάνω δεν μπορώ ούτε το πουλί μου να βαρέσω.

παρόμοιες καταστάσεις έχουν και έξω.
στην αμερική που έψαξα για ένα κατοικίδιο, υπάρχουν φωτογραφίες και κλαμπ που έχουν σαν ασχολία να τα κυνηγούν και να τα σκοτώνουν.
και όχι μονο δεν τρώγονται αλλά ούτε επιτίθονται σε ανθρώπους.
cougar.jpg
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
βύζο όταν είσαι στην εξοχή(από τέλη φεβρουαρίου έως το σεπτέμβριο ) και ακούς από τις 6 το πρωί μέχρι το απόγευμα όπλα να βαράνε σαν να είναι πόλεμος κάτι πρέπει να υποπτευθείς.
όταν κάποιος δεν έχει μεριμνύσει να απαγορεύονται οι 5-9αρες καραμπίνες ενώ ο νόμος επιτρέπει μέχρι 3 φυσίγγια χωριτικότητα.
όταν δεν φυλάσονται υδροβιότοποι όπως στη λινοθάλασσα του μεσολογγίου. δηλαδή αυτά τα πράγματα δεν είναι κρυφά.
δεν είναι διακίνηση κόκας, έχει βουίξει ο τόπος αλλά όλοι κάνουν την πάπια.
και εγώ τσαντίζομαι με όλους αυτούς που πηγαίνουν απρίλιο και καλοκαίρι και σκοτώνουν 100-200 τριγόνια ο κάθε ένας, ενώ εγώ 2 βδομάδες που έχω περιδώριο τα χριστούγεννα να το κάνω δεν μπορώ ούτε το πουλί μου να βαρέσω.

Άρα άπαξ και δια παντός απαγόρευση του κυνηγιού.
Τι "νόμιμο" και "παράνομο", τι "προστατευόμενα" και "μη προστατευόμενα" είδη.
Αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα να κυκλοφορείς με τουφέκι, είναι επακόλουθο να υπάρχει αλόγιστη χρήση. Μπαμ, μπουμ κι όποιον πάρει ο Χάρος.
Σιγά μωρέ λες και θα μπουν φυλακή για μια μπεκάτσα ή έναν λαγό λιγότερο στο κάτω κάτω...
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Άρα άπαξ και δια παντός απαγόρευση του κυνηγιού.
Τι "νόμιμο" και "παράνομο", τι "προστατευόμενα" και "μη προστατευόμενα" είδη.
Αν ο νόμος δίνει το δικαίωμα να κυκλοφορείς με τουφέκι, είναι επακόλουθο να υπάρχει αλόγιστη χρήση. Μπαμ, μπουμ κι όποιον πάρει ο Χάρος.
Σιγά μωρέ λες και θα μπουν φυλακή για μια μπεκάτσα ή έναν λαγό λιγότερο στο κάτω κάτω...

Με το σκεπτικό σου,να απαγορευτεί και το αυτοκίνητο και η μοτοσυκλέτα,επειδή κάποιοι "κάγκουρες" βάζουν ένα σωρό "βελτιωτικά" εξαρτήματα και το αμάξι από 100 άλογα γίνεται 180.Όπως κάποιοι βγαζουν τους "κόφτες" από τις μηχανές.Και κάποιοι έχουν λαδώσει να πάρουν το δίπλωμα,έχουν ένα σωρό προβλήματα υγείας και δεν το αφήνουν,με αποτέλεσμα να σκοτώνεται κόσμος κάθε Σ/Κ.Γιατί να απασχολείται η τροχαία να ψάχνει να βρει ποιος είναι παράνομος,να απαγορευτεί τελείως.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Με το σκεπτικό σου,να απαγορευτεί και το αυτοκίνητο και η μοτοσυκλέτα,επειδή κάποιοι "κάγκουρες" βάζουν ένα σωρό "βελτιωτικά" εξαρτήματα και το αμάξι από 100 άλογα γίνεται 180.Όπως κάποιοι βγαζουν τους "κόφτες" από τις μηχανές.Και κάποιοι έχουν λαδώσει να πάρουν το δίπλωμα,έχουν ένα σωρό προβλήματα υγείας και δεν το αφήνουν,με αποτέλεσμα να σκοτώνεται κόσμος κάθε Σ/Κ.Γιατί να απασχολείται η τροχαία να ψάχνει να βρει ποιος είναι παράνομος,να απαγορευτεί τελείως.

Δεν πάει έτσι.
Εγώ λέω να απαγορευτεί μια δραστηριότητα που όχι μόνο βλάπτει το περιβάλλον αλλά είναι και δυνητικά επικίνδυνη για άνθρωπο που τυχόν βρεθεί στο "πεδίο βολής".
Το αυτοκίνητο είναι ένα μέσο μεταφοράς. Προσφέρει κάτι στην κοινωνία εν αντιθέσει με το κυνήγι κουκουρούκου.
Προφανώς και είναι βλαβερό για το περιβάλλον αλλά η βλάβη είναι έμμεση. Αυτός που πατάει το γκάζι δε μπορεί να μπει στο ίδιο τσουβάλι με αυτόν που πατάει τη σκανδάλη. Σωστά;
Στο φινάλε και που αναπνέουμε, κακό κάνουμε στο περιβάλλον.
Το άσκοπο κυνήγι όμως είναι βιασμός της φύσης. Προσπάθεια συμψηφισμού με άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες, που και αυτές βλάπτουν αλλά είναι το τίμημα της ανάπτυξης, δεν στέκει.   
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Οι άσκοπες μετακινήσεις με Ι.Χ βλάπτουν περισσότερο το περιβάλλον.Επίσης είναι δυνητικά όπλα θανάτου.Πόσοι δεν έχουν σκοτωθεί στις πόλεις,και πόσοι δεν είναι ανάπηροι εξαιτίας ατυχήματος με αμάξι...Επίσης,εγώ θα προτιμούσα να μπει ένα τέλος στην ανεξέλεγκτη χρήση φυτοφαρμάκων.Όλοι οι αγρότες,χωρίς καμιά μελέτη αγοράζουν λιπάσματα,διάφορα χημικά για αποψίλωση κλπ.Αυτά κάνουν περισσότερο κακό στην πανίδα.Από τον κυνηγό ένας λαγός μπορεί να σωθεί.Από το δηλητηριασμένο χορτάρι όχι.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Οι άσκοπες μετακινήσεις με Ι.Χ βλάπτουν περισσότερο το περιβάλλον.Επίσης είναι δυνητικά όπλα θανάτου.Πόσοι δεν έχουν σκοτωθεί στις πόλεις,και πόσοι δεν είναι ανάπηροι εξαιτίας ατυχήματος με αμάξι...Επίσης,εγώ θα προτιμούσα να μπει ένα τέλος στην ανεξέλεγκτη χρήση φυτοφαρμάκων.Όλοι οι αγρότες,χωρίς καμιά μελέτη αγοράζουν λιπάσματα,διάφορα χημικά για αποψίλωση κλπ.Αυτά κάνουν περισσότερο κακό στην πανίδα.Από τον κυνηγό ένας λαγός μπορεί να σωθεί.Από το δηλητηριασμένο χορτάρι όχι.

Συνεχίζεις στην ίδια λογική.
Πειστικό επιχείρημα υπέρ του κυνηγιού δεν έχω ακούσει πάντως στο θρέντ.
Μόνο την κλασική αιτίαση "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε" (ναι αλλά όλοι ρυπαίνουν, κι εσείς πετάτε σκουπίδια, οδηγείτε, δεν είστε οικολόγοι, κλπ).
Σύμφωνοι. Κι εμείς μαλάκες είμαστε.
Αλλά οι κυνηγοί δεν οδηγούν; Δε ρυπαίνουν; Δεν καπνίζουν; κ.ο.κ.
Οπότε αθροιστικά η βλάβη που προκαλούν αυτοί στο περιβάλλον είναι μεγαλύτερη από των μη κυνηγών.

Τέλος πάντων, καληνυχτώ προς το παρόν. Συνεχίζουμε άλλη μέρα.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Ενώ από εσάς τους αντικυνηγούς έχουμε διαβάσει πειστικό επιχείρημα!Εκτός αν εννοείτε ότι είναι πειστικά επιχειρήματα οι παραθέσεις δημοσιευμάτων για νεκρά ζώα,στα οποία δημοσιεύματα δεν αναφέρεται το κυνήγι ως αιτία θανάτου τους.Είστε τόσο συνειδητοποιημένοι οικολόγοι που δε δέχεστε ως επιβλαβή παράγοντα τα φυτοφάρμακα και τη ρύπανση από τις βιομηχανίες,αλλά μόνο το κυνήγι...Κάντε ένα κόπο να μπείτε στις σελίδες των κυνηγών.Να δείτε το οικολογικό τους έργο,και μετά λέτε ότι θέλετε.Πάντως,όσο οι κυνηγοί πληρώνουν αδρά,το κράτος και διαφόρους επιχειρηματίες,και σκυλιά να κλαφουνίζουν θα ακούτε,και όπλα.Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει το κυνήγι,ότι και να κάνουν οι δήθεν οικολόγοι...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Απλή ερώτηση: Imaginas.gr αντλείς ευχαρίστηση από το να κάνεις σκοποβολή σε πουλάκια;
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Δεν κάνω σκοποβολή.Κυνηγάω.Όταν καταλάβεις τη διαφορά τα ξαναλέμε.Σκοποβολή θα κάνω τον Μάιο στο σκοπευτήριο σε πήλινα πιάτα.

Ναι, αλλά σκοπεύεις και πυροβολείς σκοτώνοντας. Δεν υπάρχει ανάγκη να το κάνεις διότι πεινάς. Δεν είναι το επάγγελμά σου. Όπως και να το ονομάσεις (κυνήγι ή σκοποβολή), αντλείς ευχαρίστηση με το να σκοπεύσεις ένα ζώο και να το σκοτώσεις. Είναι έτσι;

ΥΓ: Όπου εσύ, βάλε (ο κάθε κυνηγός), μην το παίρνεις προσωπικά
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Κανείς κυνηγός δε μισεί το θήραμα.Αν π.χ ένα πουλί είναι σε απαγορευτική απόσταση,και υπάρχει κίνδυνος να το τραυματίσεις,δεν το πυροβολείς.Οι περισσότεροι κυνηγοί μάλιστα,αν τους πεταχτεί μπεκάτσα και έχουν πάει για τσίχλες την αφήνουν.Την αφήνουν διότι υπάρχουν άνθρωποι που εκτρέφουν σκύλους και πάνε για μπεκάτσα και πρέπει να βρουν.Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι μαλάκες.Όπως σε όλους τους χώρους.Αλλά είναι η εξαίρεση.Το ξέρεις ότι οι ανεμογεννήτριες σφαγιάζουν εκατοντάδες πουλιά κάθε χρόνο κατά τη μετανάστευση;Πολλά πουλιά πετάνε και τη νύχτα,και πέφτουν επάνω στις ανεμογεννήτριες και "αλλέθονται".Διότι τα πουλιά έχουν ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο και αν τους βάλεις μπροστά εμπόδιο,θα πέσουν.Ξέρεις πόσες φορές κυνηγοί έχουν πάει για ορτύκια ή τρυγόνια και δεν έχουν βρει τίποτα επειδή πέρασαν νύχτα ή πολύ νωρίς το πρωί;Μερικοί έχετε την εντύπωση ότι περνει ένας κυνηγός 500 φυσίγγια μαζί του,και φέρνει 400 πουλιά.Δεν είναι έτσι όμως...
 

**BettyBoop**

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
Πηγα, και στα 2 λογω μπαμπα. Με πηρε για την εμπειρια. Κηνυγι δεν τρελαθηκα, δεν ειμαι των οπλων κλπ. Δεν τα τρωω κιολας, δεν μ αρεσουν. Αν και ευχαριστως βγαζω την σκυλιτσα για "ψαξιμο". Ψαρεμα ομως ειναι ωραια φαση, ηρεμεις κιολας μεσα στη θαλασσα, ξεχνιεσαι...
 

Succesor

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
466
Κριτικές
6
Like
17
Πόντοι
1
Το κυνήγι είναι αφαίρεση ζωής μόνο και μόνο για χόμπυ. Αυτό ισοδυναμεί με φόνο και ας είναι ώς ένα βαθμό νομιμοποιημένο. Όποιος θέλει να το καταλάβει έχει καλώς, επίσης αν το έχει καταλάβει αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί πάλι καλώς, το να προσπαθεί να το εκλογικεύσει όμως είναι απλά γραφικό...
 

**BettyBoop**

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
Το κυνήγι είναι αφαίρεση ζωής μόνο και μόνο για χόμπυ. Αυτό ισοδυναμεί με φόνο και ας είναι ώς ένα βαθμό νομιμοποιημένο. Όποιος θέλει να το καταλάβει έχει καλώς, επίσης αν το έχει καταλάβει αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί πάλι καλώς, το να προσπαθεί να το εκλογικεύσει όμως είναι απλά γραφικό...

Tρως κεφτεδακια?
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Για να μπω λίγο μέσα στο πνεύμα του κυνηγού. Imaginas.gr, Θα σε εξόργιζε εάν έβλεπες κάποιον να κυκλοφορεί και να έχει στόχο γάτες ή άλογα;
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616




[move][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΡΑΜΠΟ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΝΕΡΟΠΙΣΤΟΛΑ [/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size] :s&m_3:[/move]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom