Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 295K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Θα σου πρότεινα να το περάσεις σε κάποια Βαση Δεδομένων ( MySql ) και να κάνεις ότι θέλεις δουλεύοντας από εκεί.
Θέλεις να δημιούργησεις ένα νέο αρχείο με μοναδικές εγγραφές;

Εαν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω.
ΝΑΙ αυτο θελω να κανω αλλα ειναι μπαχαλο τα δεδομενα με 5πλες εγγραφες ιδιες κ 3 στα 5 διαφορετικα πεδια..
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
data cleansing σε SQL; πως γίνεται;
 

paris2000

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
1
Πόντοι
1
Στο ubuntu (στον εκκινητή) αν επιλέξεις "έξοδος" για τον σκληρό δίσκο έπειτα με ποια διαδικασία τον επαναφέρεις (στον εκκινητή);
 

Orestis_Kou

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2011
Μηνύματα
1.383
Κριτικές
85
Like
28
Πόντοι
96
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ PC EXPERT!

Σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο:

Έψαχνα κάτι παλιές φωτό στο PC μου που ήμουνα σίγουρος ότι υπάρχουν σε ένα συγκεκριμένο φάκελο. Βρίσκω το φάκελο, όλες οι φωτό μέσα κανονικά, ταξινομημένες κάτα ημερομηνία, εκτός από μία... Είναι σε μορφή JPEG από το fb τις είχα κατεβάσει...

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ ότι μία φωτογραφίες υπάρχει 3 φορές με διαφορετικό όνομα, αλλά ίδιο μέγεθος...

Να τη διέγραψα δεν παίζει, είναι ερωτικού περιεχομένου προσωπικές φωτογραφίες btw με κάποια κοπέλα... Και η συγκεκριμένη φωτό ήταν υπεργαμάτη, για αυτό και τη θυμάμαι πολύ καλά...

Αναρωτιέμαι αν με κάποιο τρόπο κάποιο από τα αρχεία με τη φωτογραφία που βλέπω να υπάρχει 3 φορές είναι το αρχείο εκείνης της φωτό, αν όχι, τι στον πούτσο έγινε η συγκεκριμένη φωτό που λείπει; Την είχα αποθηκεύσει τον Ιούλιο και σίγουρα την είχα τσεκάρει πριν κάνα δίμηνο που τις χάζευα πάλι.

Έχω μείνει μαλάκας, γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη... HELP!  :helpplea:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ PC EXPERT!

Σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο:

Έψαχνα κάτι παλιές φωτό στο PC μου που ήμουνα σίγουρος ότι υπάρχουν σε ένα συγκεκριμένο φάκελο. Βρίσκω το φάκελο, όλες οι φωτό μέσα κανονικά, ταξινομημένες κάτα ημερομηνία, εκτός από μία... Είναι σε μορφή JPEG από το fb τις είχα κατεβάσει...

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ ότι μία φωτογραφίες υπάρχει 3 φορές με διαφορετικό όνομα, αλλά ίδιο μέγεθος...

Να τη διέγραψα δεν παίζει, είναι ερωτικού περιεχομένου προσωπικές φωτογραφίες btw με κάποια κοπέλα... Και η συγκεκριμένη φωτό ήταν υπεργαμάτη, για αυτό και τη θυμάμαι πολύ καλά...

Αναρωτιέμαι αν με κάποιο τρόπο κάποιο από τα αρχεία με τη φωτογραφία που βλέπω να υπάρχει 3 φορές είναι το αρχείο εκείνης της φωτό, αν όχι, τι στον πούτσο έγινε η συγκεκριμένη φωτό που λείπει; Την είχα αποθηκεύσει τον Ιούλιο και σίγουρα την είχα τσεκάρει πριν κάνα δίμηνο που τις χάζευα πάλι.

Έχω μείνει μαλάκας, γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη... HELP!  :helpplea:

Κατέβασε το δωρεάν www.piriform.com/recuva/download]http://www.piriform.com/recuva/download[/url] και κάνε ένα σκανάρισμα,αν την έχεις σβήσει κατά λάθος....
 

Orestis_Kou

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2011
Μηνύματα
1.383
Κριτικές
85
Like
28
Πόντοι
96
Κατέβασε το δωρεάν www.piriform.com/recuva/download]http://www.piriform.com/recuva/download[/url] και κάνε ένα σκανάρισμα,αν την έχεις σβήσει κατά λάθος....

thanks billako, το δοκιμασα, αλλα δυστυχως δε βρηκα κατι...

για να το διευκρινισω περισσοτερο, εκατσα και βρηκα απο το ιστορικο ληψεων τα αρχεια που κατεβασα εκεινη την ημερα και δε λειπει καποιο.

χωρις να εχω σουπερ γνωσεις απο υπολογιστες, εχω την αισθηση οτι καποια μαλακια εχει γινει με τις 3 φωτογραφιες που φαινονται ιδιες.

εχει κανεις καμια ιδεα επι τουτου;
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
thanks billako, το δοκιμασα, αλλα δυστυχως δε βρηκα κατι...

για να το διευκρινισω περισσοτερο, εκατσα και βρηκα απο το ιστορικο ληψεων τα αρχεια που κατεβασα εκεινη την ημερα και δε λειπει καποιο.

χωρις να εχω σουπερ γνωσεις απο υπολογιστες, εχω την αισθηση οτι καποια μαλακια εχει γινει με τις 3 φωτογραφιες που φαινονται ιδιες.

εχει κανεις καμια ιδεα επι τουτου;

Ίσως είχαν το ίδιο όνομα και κάποια έγινε αντιγραφή,αντικαθιστώντας την αρχική που λείπει..... :S
 

Orestis_Kou

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2011
Μηνύματα
1.383
Κριτικές
85
Like
28
Πόντοι
96
Ίσως είχαν το ίδιο όνομα και κάποια έγινε αντιγραφή,αντικαθιστώντας την αρχική που λείπει..... :S

μωρε billy κατι φωτο απο μια κοπελα στο φβ ηταν που τωρα τις εχει κατεβασει...

με νουμερα ηταν καταχορημενες, οχι με καποιο ονομα, δηλαδη κωδικους.

τεσπα, μαλλον την πατησα και την εχασα, απλα καποιος ας μου πει γιατι, γιατι εμεινα μαλακας! και να μη μου ξανασυμβει!  :headbang:
 

KwstasDuracel

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2013
Μηνύματα
30
Like
2
Πόντοι
0
μωρε billy κατι φωτο απο μια κοπελα στο φβ ηταν που τωρα τις εχει κατεβασει...

με νουμερα ηταν καταχορημενες, οχι με καποιο ονομα, δηλαδη κωδικους.

τεσπα, μαλλον την πατησα και την εχασα, απλα καποιος ας μου πει γιατι, γιατι εμεινα μαλακας! και να μη μου ξανασυμβει!  :headbang:
Αδελφέ το πιο σίγουρο είναι μπακ-απ..και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο
 

KwstasDuracel

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2013
Μηνύματα
30
Like
2
Πόντοι
0
Εγώ ανεβάζω όλα τα μικρά αρχεία στα DropBox/SkyDrive.... ;)
για τετοια ομως μεγαλυτερη σιγουρια εχει να τα εχεις σπιτι σου σε hard copy  μορφη....
δεν ξερεις ποιος που και αν θα τα σπασει καποιος και δεν διαρευσουν
 

paris2000

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
1
Πόντοι
1
Στο ubuntu (στον εκκινητή) αν επιλέξεις "έξοδος" για τον σκληρό δίσκο έπειτα με ποια διαδικασία τον επαναφέρεις (στον εκκινητή);
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εγω ρε βρηκα Δευτερο profil εγκατεστημενο στο pc μου με κοινοχρηστο φακελο τα αρχεια μου......!να προσεχετε ετσι κλεβουν τα αρχεια κτλπ...
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ PC EXPERT!

Σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο:

Έψαχνα κάτι παλιές φωτό στο PC μου που ήμουνα σίγουρος ότι υπάρχουν σε ένα συγκεκριμένο φάκελο. Βρίσκω το φάκελο, όλες οι φωτό μέσα κανονικά, ταξινομημένες κάτα ημερομηνία, εκτός από μία... Είναι σε μορφή JPEG από το fb τις είχα κατεβάσει...

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ ότι μία φωτογραφίες υπάρχει 3 φορές με διαφορετικό όνομα, αλλά ίδιο μέγεθος...

Να τη διέγραψα δεν παίζει, είναι ερωτικού περιεχομένου προσωπικές φωτογραφίες btw με κάποια κοπέλα... Και η συγκεκριμένη φωτό ήταν υπεργαμάτη, για αυτό και τη θυμάμαι πολύ καλά...

Αναρωτιέμαι αν με κάποιο τρόπο κάποιο από τα αρχεία με τη φωτογραφία που βλέπω να υπάρχει 3 φορές είναι το αρχείο εκείνης της φωτό, αν όχι, τι στον πούτσο έγινε η συγκεκριμένη φωτό που λείπει; Την είχα αποθηκεύσει τον Ιούλιο και σίγουρα την είχα τσεκάρει πριν κάνα δίμηνο που τις χάζευα πάλι.

Έχω μείνει μαλάκας, γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη... HELP!  :helpplea:
Καλησπέρα

Μπορείς να δεις στο Event Viewer Ελληνικά δεν το θυμάμαι πως λέγεται να δεις τι μπορεί να συνέβει κάποια μέρα μήπως υπήρξε κάποιο ποβλημα στον δίσκο σου και χάθηκε. Μου έχει συμβεί να χαθούν αρχεία την στιγμή που υπήρξε λάθος διάβασμα ή γράψημο στον δίσκο μην ξεχνάς είναι μαγνητικό μέσο οπότε πολλά μπορούν να συμβούν. Και τίποτα δεν διαγράφεται ολοκληρωτικά από τον δισκο. Δοκίμασε ένα πρόγραμμα που λέγεται file scavenger είναι αρκετά καλό.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
ΝΑΙ αυτο θελω να κανω αλλα ειναι μπαχαλο τα δεδομενα με 5πλες εγγραφες ιδιες κ 3 στα 5 διαφορετικα πεδια..
Εάν θέλεις μπορείς να μου στείλεις το αρχείο να το επεξεργαστό με κάποιο script.
Η μπορούμε να βρούμε καποιο άλλη λύση εαν μου στείλεις περισσότερες λεπτομέρειες.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Στο ubuntu (στον εκκινητή) αν επιλέξεις "έξοδος" για τον σκληρό δίσκο έπειτα με ποια διαδικασία τον επαναφέρεις (στον εκκινητή);
Τι εννοείς έκανες umount τον δίσκο που έχει το boot στο ubuntu?
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Εγω ρε βρηκα Δευτερο profil εγκατεστημενο στο pc μου με κοινοχρηστο φακελο τα αρχεια μου......!να προσεχετε ετσι κλεβουν τα αρχεια κτλπ...

πως γίνεται αυτό; πως το πήρες χαμπάρι;
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
πως γίνεται αυτό; πως το πήρες χαμπάρι;
Oσο αφορα το αρχειο σχεδον το τελειωσα χειρογραφο...εαν γινει παπαρια θα σου πω thnx παντως για το ενδιαφερον. Οσο αφορα για το προφιλ μπηκα στο c:user κ ειδα περα απο το admin το δικο μου κ ενα αλλο ασχετο το οποιο επρεπε να αποκτησω δικαιωματα για να μπω....κ ειδα οτι ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ εχει copy τα αρχεια μου μεσα desktop my document κλτπ
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Oσο αφορα το αρχειο σχεδον το τελειωσα χειρογραφο...εαν γινει παπαρια θα σου πω thnx παντως για το ενδιαφερον. Οσο αφορα για το προφιλ μπηκα στο c:user κ ειδα περα απο το admin το δικο μου κ ενα αλλο ασχετο το οποιο επρεπε να αποκτησω δικαιωματα για να μπω....κ ειδα οτι ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ εχει copy τα αρχεια μου μεσα desktop my document κλτπ

το τελείωσες με το χέρι και ας είχε πάνω από 30χιλ. εγγραφές;
εγώ έχω φάει τα ματάκια μου για τέτοιες δουλειές και ξέρω πόσο δύσκολες μπορούν να γίνουν οι εκκαθαρίσεις εγγραφών...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
το τελείωσες με το χέρι και ας είχε πάνω από 30χιλ. εγγραφές;
εγώ έχω φάει τα ματάκια μου για τέτοιες δουλειές και ξέρω πόσο δύσκολες μπορούν να γίνουν οι εκκαθαρίσεις εγγραφών...
Ναι ρε φιλε το εβαλα στο excel Αλφαβιτικα κ αρχισα το καθαρισμα. Περιπου 7.000 εμειναν ΕΑΝ ειναι σωστο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom